STA D S N I E U W S De houding der socialisten Na den krachttoer der Rijksregeering WAAROM LIKDOORNS? BEURS VAN AMSTERDAM PI T Tt Wisselkoersen N.V. DROGISTERIJ JAN DE VRIES Mussolini neemt de zaken over ‘f ERMUNT i ib 3 ijl VRIJDAG 22 J I ^5 17 dooden te Altona UIT DEN OMTREK SCHAGEN Geen algemeene staking Lappo-proces te Abo Personalia Vernieuwde activiteit CASTRICUM Geslaagd I Sa HEEMSKERK Eén doode, 3 gewonden ALKMAAR TELEFOON 324 Tegen atakingapropaganda LIMMEN Zware regenval in den Kaukasus Oorzaak blijft onop gehelderd Bliksemslachtoffers in Polen Werkloozenwet door Hoover onderteekend ERNSTIG ONGELUK TE ROOSENDAAL De ouderwetsche Likdoomtinctuur helpt direct in flacons a 35 ct. IN AMSTERDAM BEGINT DE VICTORIE 56 56 64* 4 95 73 100 48 25 17 90 165 128 86 44 33 15 12 12 27 18 1 1- Dit merk is de echte medicinale pepermunt, „31 Juli moet het gericht worden voor de wanregeering der baronnen” Wapenverordening van den militairen bevelhebber HET VLIEGONGELUK VAN BATA EINDELIJK GEKNIPT Alfred Ligner in Essen gevat 1? Toelatingsexamen Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar Op naar de Muziektuin Grandi ala ambaaaadeur naar Londen y\ Bond van R.K. Zangvereenigingen opgericht VRIJDAG 22 JULI 1932 HEILOO »A 1 k m a a r Packet” 78 JAAR ZONDER KWALEN. Voor Alkmaarsche kaasdragers De nood der boeren en tuinders J f thans die. danig te den r1' b :n CREDO. =3 hoofdzakeiyk op roeden g den en 4 3heD Union OD a a il 'f :#3 ver. u van een zangersdag in R. K. bond; tot me- volgaa tegen den grond gevlogen zijn. Als twee de mogelijkheid noemt bet rapport een stuur- defect. Bata had bij het vertrek van het vliegtuig naast den piloot plaats genomen. la boes ton Olie *erlak ■eudawa lontlnentaJ OU 9 125i 70 4 51 55 56 63 Tabak Dell Batavia Oude Den Oostkust Senembah 115 100 15 120 30 2i 1 11] 46 5 5 120 115 12 120 30 2; 1: 12 47 U a r n n n »r ie a. n u it 4 V k bis, en de heer J. A. Llsse. Te Lelden Is aan de kweekschool waarschoolonderwljzeressen geslaagd Hogenbirk te Overveen. Statuten. De „Stscrt.” bevat de statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank W. A., alhier. Twee nieuwe leden worden voorgesteld en aangenomen. 3 Cubo I. De king. ROME, 21 Juli. (Reuter.) Donderdagmorgen heeft de overdracht plaats gehad van de be voegdheden der ministeries van buitenlandsche zaken en corporaties aan Mussolini. Binnenkort Is de benoeming te wachten van den afgetreden minister van buitenlandsche za ken Orandl tot ambassadeur te Londen. Men meent echter niet, dat hij de eerste maanden te -Londen zal komen resldeeren. De Itallaansche ambassadeur In Turkije is met spoed door Mussolini teruggeroepen om een be langrijken post op rich te nemen. ALTONA. 31 Juli (VD). Naar de offlcieele persdienst van Altona mededeelt, hebben de onlusten van Zondag thans zeventien dooden getlscht. Een 23-jarige vrouw uit Altona is thans aan de bekomen verwondingen overleden. Banken koloniale Bank ndlsche Bank Jert. Handel-Mjj. ndostrtetn Jnllever Jalvé Delft Mg Kunstzijde Van Berkel’s Pat lieuwe Phlllpe Ktlch Accoustlek Sed. Ford tynboaw toeton Mijnbouw Mg Exploratie Redjans Lebong ’etroleum ■j s o r e k e L k is it e e n n n t- y. Corps wedstrijden dames: A. Oftder Ons. Alkmaar, 270 hout; 2. —2'. i touwtje, Alkmaar, HELSINGFORS. 33 Juli (Reuter) De ryks- presldent heeft gisteren den commandant der provincie Nyland, generaal Jalander, ontslagen. Dit ontslag werd reeds sedert gerulmen tijd door de Lappolieden geëlscht. Het proces tegen de raddraaiers van Maenn- saelae begint 26 Juli te Abo, in verband waar mede de Lappo-beweging weer een sterke acti viteit ontplooit 9 ^1 6 9 96 72 gabber Vdam Rubber 3andar iell Batavia Rubber Serbadjadl Bllau V L G O. Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Rol! Amerika Lijn lito Oem Elgend. Son Ned Stoomt). 3cheepvaart-Unle Suiker 3. V A. Jav Cultuur N 1 S Poerworedjo Vorstenlanden Actions Ideu- 47.50 45.25 44.— 2.48| 12.65 7.35 19.90 ie I- n 9 129 72 4 5i fW VAN SLOOTEN - LEEUWARDEN Spoorwegen Union Padfto- Wabash Krte Kansas City South South. RaUw. Onze plaatsgenoote mej. E. Wagenmaker slaagde te Utrecht voor het diploma leerares- ooupeuse. Voor het toelatingsexamen tot de zesde klas van het klein Seminarie Hageveld slaag de Dirk Hollenberg, leerling van de vijfde klas van het R. K. Lyceum alhier. Voor het examen Boekhouden „Mercu- rius” slaagde de heer O. H. Michels, alhier. 98 I 90 8.82* 58.87J 9.73 34.40 48.35 MOSKOU, 23 Juli (VD) In West-Grurinia zijn buitengewoon zware regens gevallen, waardoor een spoorbaan over een afstand van 8 KM. is verzakt, zoodat het verkeer moest worden stopgezet. In andere deelen van Gru- slnl8 Is de spoorbaan zóó beschadigd, dat vijf duizend man noodlg waren om den weg weer te herstellen en het, verkeer weder mogelijk te maken. Op het oogenbllk worden verscheidene boeren vermist. ndustr. Buitenland Anaconda tethlehem Steel 0 8 Steel J 3 Leather ntern Nickel KEGELEN Onderlinge wedstrijden Ook Donderdagavond is de 300 hout nog niet bereikt voor de corpswedstrijden. Wèl onderging tonden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen •Stockholm Mio Mew York (cable) tome Praag Madrid 'TtIJDAG, 22 Juli. Vorige koersen d.86i 58.85 9.73 34.42J 48.324 47*75 45.37* 44.12* 2.481 12.65 7.32* 19.75 Vorige koersen 4< Hedenmorgen omstreeks half tien heeft aan de Bredasche baan te Roosendaal een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een uit de richting Breda komende personenauto Is bij net uitwijken voor een vrachtauto tengevolge van de gladheid van den weg geslipt, over den T» ’s Gravenhage zijn geslaagd voor het exa men M.ÜL.O. diploma A; de dames M. M. v. TH, L. de Koning. A. G. Hylkema, allen te Hlllegom; en de heer K. Bakker, Haarlemmer meer; alsmede de dames P. J. van Venetian te Noordwljk a. Zee: L. J. Wittenaar, te Nieuw- Vennep; M. G. Tjbbel. M. C. Haas en Th. Dub ci. Velden, allen 102* 101 961 101 88 15 12 12 25 Verleden week bood „8t. Caecilla” aan Alkmaarsche Burgerij een concert aan, daardoor haar erkentelijkheid te bewijzen den steun en gerij mocht ondervinden. Thans Is het militaire bevelhebber voor Groot Berlijn de provincie Brandenburg heeft in een Geslaagd voor de le Klasse: D. J. Bartelds. H. A. J. BaUaerd, W. J. van den Berg. J. J. Bergsma, J. L. J. Blok, C. Blom; M. Boersma. H. C. Boa. J. W. F. Bossert, R. Bossert, J. Breed IC. G. M. Carels. J. W. Crefeld, W. J. Creve- coeur, F. J. Dekker. P. van Donselaar, J. Frijn, H. G. Groot. A Hoffman, A- A. Jansen, A. Kir- kenler, P. A. Kohnert, C. Kostelijk, C. Koster, P. Koster, M. Kouwenaar, C. M. Kramer. C. Langbeek. H. H. Leeuw. E. van Lith, W. C. J. Meijer. J. C. Metz, J. H. C. van der Molen, A. Molenaar. J. Moatert, R. C. Nicolai. J. Noor man, A. Nouwen, H. van Os, H. M. Ouwerkerk. C. PUning. J. F. Poll, H. de Raat, H. O. K. Ro de, J. Rolff, Th. M. Ruygrok. C. Ruiter, L. A Schouten, P. Semeins, A. J. Slikker, K. 8. Slin ger, L. Sötemann. J. H. Sprenger, A. P. B Strubbe, A. van Veen, H. van Veen, K. A. Ver meulen, A. Verwer, W. Vorstman. L. J W. Wal raven, J. H. Wlene. P. C. de Wit, A. G. Zuurbier. Geslaagd voor de 3e Klasse: A. Zeller. J. A. Splgt te Blokker en E. te, zamen een werd dezer te Westwoud een besturen van alle zangvereenlglngen Staatslee tongen 5* Nederland Nederla Nederland i Neder! 1»32 IK N. Ind. 1936 AB 102| 101 87 De en i schrijven aan de commissarissen van politie te Berlijn en In de provincie Brandenburg betref fende het verdere optreden tegen de versprei ders van vlugschriften, waarin tot de algemeene staking wordt opgewekt, het volgende medege deeld: De algemeene staking als politiek strijdmiddel tegen de verordening van den Rljkspresident d.d. 20 Juli 1932 beteekent een wezenlijk in ge vaar brengen van de openbare orde en veilig heid. De opwekking tot een zoodanige alge meene staking, door woord en geschrift (dag bladen. pamfletten) beteekent derhalve hande len in strijd met paragraaf III der verordening van den Rjjkspresldent. Tegen sprekers, sa menstellers en verspreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene staking wordt aange spoord, Is derhalve paragraaf in van de ver ordening van den Rljkspresident van toepas sing. Ongeval. Woensdag geraakte een zoontje van den heer C. Molenaar alhier op den Rijks- straatweg spelenderwijs onder een fiets, met het noodlottig gevolg dat hij een been brak. Eerste hup werd verleend door dr. Ypma, die overbren ging naar het ziekenhuis te IJmuiden Oost ge- wenscht achtte. WARSCHAU. 22 Juli. (V. D.) Het Noord westen van Polen is geteisterd door een hevig onweder, dat In vele plaatsen groote schade heeft aangericht. Bij Kallscz la de bliksem geslagen In een afdeeling soldaten, die van oefeningen huis waarts keerde. Een Infanterist werd onmlddel- Hjk gedood, twee anderen wenden zwaar ge wond. Verder zijn In andere plaatsen nog vier personen door den bliksem getroffen. 163« 128 87 3050 PRAAG, 21 Juli (Reuter). De mlnlsterieele Commissie van onderzoek naar het vliegonge luk van den schoenenkonlng Bate heeft haar rapport gepubliceerd. De Commissie legt er den nadruk op. dat zij niet In staat Is geweest de oorzaak van het raadselachtig ongeval op te helderen. Het ver slag spreekt van twee mogelijkheden. De grootste waarschijnlijkheid heeft de ver onderstelling. dat de piloot in den dichten ne vel de orienteering Is kwijt geraakt. BD het po gen om de aarde te naderen, zou hij de hoogte van zijn toestel foutief geschat nebben en met 5 S Men heeft ze niet aan een touwtje. Alkmaar, 242 hout; 3. D. O. H„ Den fftlder, 333 hout; 4. Rol lend Raadsel, Den Helder 228 hout. Ook de stand vrije baan heeren werd gewijzigd: 1. R. Brugman, Behagen, 4542 2. Joh. Die pen, Alkmaar, 4443 3. Siewerts, Alkmaar 44— 41—38; 4. Haukes 42—41—40 5. H. V. d. Melj, Den Helder, 44—40—38 6. D. Leullng 43—42— 39; 7. W. Scheepmaker, Alkmaar, 42 II—4HV 40 H; 8. J. Smit 41—38 V—36: 9 A. Köllmann 41—37 U—36; 10. D. Kort 41—34 n. WASHINGTON, 22 Juli (Reuter) Pre sident Hoover heeft gisteren het wetsontwerp onderteekend, krachtens welke leenlngen, enz. kunnen worden verstrekt tot een totaal bedrag van 2122 mlllioen dollar met het doel de werkloosheid te lenigen. De militaire bevelhebber voof de provincie Brandenburg en Berlijn, lult.-gen. Runstedt. heeft aan de politie een verordening doen toe komen van het gebruik van wapens door de politie en een verordening inzake de arresta tie van personen bij bepaalde delicten, die tot dusver niet kon geschieden. De politie wordt erop gewezen, dat zjj zoo noodlg energiek en met spoed van de wapens gebruik moet maken. In de tweede verordening wordt bepaald, dat arrestatie moet geschieden wanneer Iemand on bevoegd In het bezit van wapens is, resp. wan neer het bezit van wapens geheim gehouden wordt. De verordening luidt als volgt: Wie met reden verdacht wordt een strafbare handeling me. een wapen gepleegd of een wa pen onbevoegd gedragen te hebben, of wie ge zamenlijk met anderen op openbare plaatsen gewapend verschenen is, wordt, ongeacht de strafrechterlijke vervolging, gearresteerd. Wie bij een onderzoek naar wapens tegen over de gewapende macht of de politie op des betreffende vragen het bezit van wapens of munitie of andere hem bekende voorraden van wapens of munitie geheim houdt, wordt onge acht de strafrechterlijke vervolging gearres teerd. Tegen het bevel tot arrestatie is geen beroep mogelijk. verordening treedt onmlddellljk in wer- de stand aanmerkelijk verandering. Corpswedstrijden Heeren: 1. Duim in i Gat I, Den Helder, 292 hout; 2: Op t Kantje af I, Alkmaar, 290 hout; Hardgaat-ie I, Den Helder, 284 hout; 4. Ci! Alkmaar, 278 hoüt; 5. Onder Ons I, Den Hel der, 275 hout; 8. Op de lat. Alkmaar, 273 hout; 7. De Burg I. Alkmaar. 271 hout; 8. Duim in X Gat n, Den Helder, 270 hout; 9. Cubo II, Alk-- maar, 270 hout; 10. Onder Ons II, Den Helder, 268 hout. üil de voorgenomen plannen. Onge- zal ook de sympathie van de geeste- van West-Friesland een aansporing groote werk op energieke wijze aan Groot dankte alle aanwezigen medewerking. Spreker hoopte dat de der verschillende zangvereenlglngen in Utrecht, Den Bosch en in Haarlem. Gewerkt hebt gij dus lang en veel, en ge werkt is er voor u niet minder. En gij mannen van Roomscben huize. wU weten het, behalve dat gij gewerkt hebt, hebt gij ook gebeden thuis en In de kerk, om hulp en uitkomst, wel wetende dat ten slotte alléén met Gods hulp uitkomst Is te verwachten. Waar echter de noodtoestand een cata strophe dreigt te worden, vragen w}j u. man nen van den L. T. zou het gebed van den enkeling wel voldoende zijn? Zou een massa-gebed niet noodlg wezen, In den geest van offer en boete? Heeft de geschiedenis niet geleerd dat een massa-gebed veel vermag? ja, letterlijk is ver. hoord geworden! In het bijzonder hoe door de voorspraak van Maria, de Moeder Gods en onze moeder, rampen zijn afgewend of voorkomen. Daarom Roomsche mannen en jongelingen van het Bisdom Haarlem; vooral gij leden van den Land- en Tuinbouwbond, geeft ge hoor aan de roepstem van uw geestelijken ad viseur Rector Kok; de volijverige. ja. door uwen Blsschop genoemd uwe onbetaal bare geestelijke adviseur, roept u op om Zaterdag as., 23 Juli. In massa bijeen te ko men te Heiloo, bU Runxputte. om daar in één massaal gebed Onze Lieve Vrouw ter Nood te smeeken om hulp en bijstand. Komt dan gij allen, niet met honderd-, maar met duizendtallen te zamer. bidden, op. dat Gods wrekende arm wordt afgewend van de arme wereld, door de voorspraak van O L. Vr. ter Nood, „de hulp der Christenen" „de troosteres der bedrukten,” -de oorzaak onzer blijdschap." L. T. B.'ers van bet diocees Haarlem toont ook hier/ Zaterdag as., uw solidariteit, toont ook dan dat het ernst is, even zoo goed als vorige week te Haarlem, toont dat gij katho. Heken zjjt met een levendig geloof en gebruikt het groote middel van gebed en boete. Geeft den geheelen mensch. Bidt en werkt, den katholiek waardig. Moge deze massa-demonstratie uw vertrou wen bevestigen. Dus mannen L. T. B.'ers, als één man on. voorwaardelljk naar Heiloo. Zaterdag 23 JuU ligt uw bedrijf te Heiloo en niet thuis, dat te uw zaak, denkt daaraan! Om 10 uur een plechtige H. MIs en toe spraak, om half één boete-processle. heer de plaats. Ook by den propagandawedstryd zoowel dames als heeren kwam geen verandering. Het gewelddadig Ingrijpen, dat ddor de nat.- soclallsten geëtecht en door de Ryksregeerlng voltrokken te. heeft den verantwoordeiyken arbeid voor den wederopbouw door de sociaal democratische party In den Pru^lschen Vrij staat. voorloopig onderbroken. Evenals in het Rijk te thans ook In Pruisen de alleenheer- schappy van enkelen gevestigd en elke invloed van de breede werkende massa ten volle uit geschakeld. Het ligt evenwel In handen vtn het volk door de verkiezing van sociaal-democraten op 31 Juli de gestoorde rechtsorde van de re- publiek te herstel'en en zich zelf weer passen den Invloed op de openbare zaken te verschaf fen. De 31ste Juli moet een dag van het gericht worden voor de wanregeering der baronnen en hun natlonaal-soclalistteche helpers. Het mag niet gelukken de aandacht af te lelden van het feit, dat Hitler en zyn party voor den soci- aal-reactlonnalren koers, die thans gestuurd wordt, de volle verantwoordeiykheld dragen Zonder Hitler geen hongemoodverordenlng. De communistische leiders, die sinds Jaren schouder aan schouder met de nationaal-socia listen den strijd tegen Braun en Severing ge. voerd, bun omverwerping, hun afzetting en hun In staat van beschuldiging stelling ge- etecht hebben, roepen thans In verband met de afzetting van Braun en Severing tot de al- gemeene staking op. De Dultsche arbeidersklasse zal zich de keuze van baar middelen en het uur van handelen niet door de bondgenooten der nationaal-so clallsten In stryd tegen Braun en Severing, laten voorschrijven. Het te thans zaak, met volle activiteit en dis clpline en eenheid alle krachten voor den ver kiezingsstrijd en de overwinning der soclaal- democratie te concentreeren. Voor den verde ren stryd moeten de organisaties In den staat van hoogste gereedheid worden gebracht. Weg met het Hakenkruis en zijn beschermers! Leve de sociaal-democratie! Leve de vrijheid!" Stand vrije baan dames: 1. Mevr. J. Met-Swager, Alkmaar 4336; 2. Mevr. C. de Lange, Alkmaar, 4039 3. Mevr. C. A. Witte, Alkmaar, 37—35; 4. Mevr. Rlke. Alk maar, 3634 II; 5. Mevr. Helder. Helder 34 31II; 6. Mevr. Boom, Helder, 3331 II; 7. Mevr. Dito, Helder, S330; 8. Mevr. Kokkes, Alkmaar 32 2 X. By de parenwedstryd bleef de stand ongewy- zigd. Alleen verdrong het echtpaar Witte enmevrouw MetSmorenberg van de zes- Vorige koersen Pluimveefokkers Donderdagavond werd in het lokaal van den heer Th. Helder, door de vêseeniglng van Pluimveefokkers alhier, een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Hopman, heette allen hartelyk welkom en memoreert het uitstapje naar Bussum, naar den plulmveedag. Het was een zeer prettige en leerzame dag. welke naar een volgenden doet verlangen. Ingekomen zyn eenige circulaires, enz, voor de verkoopstentoonstelling te Alkmaar Aange spoord wordt van deze tentoonstelling een ruim gebruik te maken. Hierna wordt deze tentoonstelling besproken. De voorzitter zegt, dat het wat nieuws is, dat gesteund moet worden, om te trachten, dat deze tentoonstelling zal slagen. De inschrijfkosten zyn uiterst gering. Bedoeld Is contact te brengen tusschen hen die wat willen verkoopen en hen die willen koopen. Heeft men een groote party te verkoopen, dan te het voldoende een monster in te zenden. Ook spoort spr. aan tot bezoek en Inzending De dieren welke daar gehaald worden, worden daar ook ggkeurd. lichaamsbouw. zy die wenschen In te zenden, kunnen regie menten en tnschryfbiljetten by den secretaris, den heer P. J. Schotvanger In ontvangst nemen Van den voorzitter van de Lett Is een schryven ingekomen om ook op die tentoon selling eens een bezoek te brengen en zoo mogeiyk in te zenden. De voorzitter beveelt deze tentoonstelling by allen aan. De voorzitter zegt, op de vraag, om voeder by afname van een groot kwantum, voor iets lager prijs te leveren, kan nog geen defi nitief antwoord gegeven worden. De voorzitter zegt, dat het juist de bedoeling te om het verschil niet groot te doen zyn. De voorzitter licht dit nader toe. Op verzoek van den officier van Justitie te Haarlem heeft de politie te Essen aangehou- den en in verzekerde bewaring gesteld. De voortvluchtige Dultscher Alfred Ligner, die In de Duvenvoordestr. op de hem achtervolgende rechercheurs schoot en daarna op mysterieuze wyze verdween. Ondanks dat zijn signalement naar alle kan ten verspreid was. slaagde hij er toch In naar Duitschland te ontsnappen, waar hij aangehouden Is. Volgens de bepalingen van het ultleverings- verdrag tusschen Nederland en Duitschland zal hy niet worden uitgeleverd maar voor bet ge recht te Essen terecht staan. Van ALKMAAR naar AMSTERDAM S», 11.—, IA—1S^— mu niet op VrUdas en Zaterda* t niet np .aterdaf. Naar de ZUIDERZEEWERKEN daselijks ran uit Medembllk ».S0 uur. vraact Inlichtingen kantoor VOORMEER 11 Vervolg raadsvergadering. Na zeer uitvoe rige discussies werd het voorstel van B en W„ Inzake de scholenkwestie met 92 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Aukes en Hel- linga. De gemeentewerkman P. Beentjes werd in vasten dienst aangesteld. 8. Benoeming leden der commissie van Toe zicht op het Lager Onderwüs. Benoemd werden: In de vacatureC. Dyk- hulzen de heer Koeman. In de vacature J. J. Witte de heer van Elven; in de vacature J. P. Stuyt de heer Marckez en to de vacature D. O. Twist de heer B. Res. Na een uitgebreide rondvraag, waarby o- a. de electrlclteits-tarieven en de rioleering ter spra ke kwamen volgde sluiting. Z|j voelt zich als 48. Ook op hoogen leeftijd zijn pynen en kwalen oorzaak voor, een oorzaak die wel verholpen kan worden. Hier volgt een kleine les om oud te worden, gegeven door een vrouw van 78. „De laatste vyf jaar heb Ik geregeld Kruschen Balts gebruikt, en ik moet U eeriyk bekennen dat-ik er niet meer buiten zou willen. Ik heb nu In 1 geheel geen pijn meer en Ik voel me zoo jeugdig alsof ik 48 was. Niemand wil ge- looven ho< oud ik ben. Ik schrijf het alles toe aan Kruschen Balts." Mevr. C. M- Vele menschen worden oud, lang voor hun tyd. omdat ze één noodzakelyke veretechte voor de gezondheid verwaarloozende veretechte van een inwendige zuiverheid. Elndeiyk beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem. En dan waarschyniyk voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afvalstoffen uit he organisme worden verwyderd. En byna on- mlddeliyk voelen ze, dat hun jeugd teruggeko men te. zy voelen zich energiek en opgewekt- In één woord, dit te het beroemde Kruschen- gevoel! Kruschen Salts te uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten A 050 en ,1-60 per flacon. (Adv.). BERLIJN. 21 Juli Het Partybestuur en de Partyraad van de Dultsche Sociaal Democra. tlsche Party, die Donderdag hebben vergaderd, hebben met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen „De Partyraad van de 8. D. P. brandmerkt voor het geheele Dultsche volk en voor de ge- heele wereld de gewelddadige en In strijd met de grondwet zynde actie van de Ryksregee- ring tegen de Pruisische Staatsregeering. Hij spreekt zyn erkenning en dank uit aan de Partygenooten In de Pruisische Staatsregee ring en aan den Berlynschen Politie-president voor hun waardige houding op 20 Juli. voor Be- mej. 8. Ook OD de Alkmaarsche kaasmarkt te de klad er in gekomen. Het Alkmaarsche drageragllde te een tot In het buitenland be- roemd Instituut. Men maakt er reizen voor naar Alkmaar om haar leden te zien met hun witte pakken en breede strooien hoeden, ter vyi ze op sleden de roomkleurige remde kaai jes dragen. Dit was de grootste attractie van Alkmaar en deze stad bewaarde haar zorg, vuldlg binnen haar grondgebied. Geen enkele stad bezat zooiets. Wie de kaasdragers wUde tien, moest er de reis naar de stad van de victorie voor over hebben. Dat begint ook al tot het verleden te be- hooren. Want gisterenmorgen zyn twee Xlk. maarsche kaasdragers met slee, strooien hoe- den, ronde kaasjes en al In de Ferdinand Bol straat verschenen. Het zeggen te. dat ze op de Alkmaarsche kaasmarkt te weinig werk von den. De Ferdinand Bolstraat ontving hen met groote nieuwsgierigheid, wat de klandizie na. tuuriük krachtig stimuleerde. Voor de Alk- maarsche kaasdragers te in Amsterdam de vic torie begonnen. Bovenstaand bericht vonden wjj in het och tendblad van ,JJe Maasbode”. Het kwam ons aanstonds al onwaarschyniyk voor, zoodat wy Vorige week te te Haarlem demonstratief getoond door den L. T. B. hoe hoog de nood te. In massale protestvergadering heeft men zyn meening geuit. h.—ft de n°odklok geluld om de pu blieke opinie voor zich te winnen, om de aan dacht der Overheid op zich te vestigen. wy hopen en vertrouwen dat onze voorman nen, onze leiders In overleg met de regeerlng ”en weg mogen vinden, waar wy ons veilig kunnen gevoelen en niet omkomen in econo- mischen crisis vloed, maar in eenvoud en «o berheld. met üver en werk’ust onze bedrijven en „onzen stand" kunnen handhaven, met Gods hulp. Met Gods hulp, zeggen wy. en dan komt on« Roomsche gevoel naar boven, en automatisch vouwen wy de handen tot een smeekgebed tot tien Vader aller eeuwen om hulp en steun door Zyne Vaderiyke Voorzienigheid. Mannen van den L. T. B. gij allen, weet het, den nood onder de boeren en tuinders hébben wy nu niet te spreken; dien gevoelen wy dagelyks aan den lyve. Gewerkt, gezorgd, geploeterd hebt gl] sinds Jaar en dag Gepraat Wordt er dagelyks tot moe wordens toe. Vergaderd en overlegd, gemotiveerd en ge documenteerd hebt gy uwe belangen In het klein en in het groot, plaatselyk. gewestelyk en In 1 algemeen. Ja. In massa.vergaderingen door de genomen besluiten sullen begeesterd worden om vol yver de studie te beginnen voor het komende zangersfeest, dat door aller medewerking een groot succes en een mach, tig propagandamiddel belooft te worden voor den R. K. Koorzang In West-Friesland. am deelnemen, verdient In alle opzichten de voUe belangstelling van Akmaar, want zoo'n groot concours, waarin zooveel uitstekende ver- eenigingen mededingen naar de eerste prijzen, te ook voor Alkmaar, een byzonderheld. “adere by zonderheden verwyzen we naar de In dit nummer voorkomende adverten tie en naar den feestgids. eens op informatie uitgingen. En het bleek dan ook, dat het geen Alk maarsche kaasdragers waren, die de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam afliepen om Alkmaar sche kaasjes te verkoopen, doch een paar werkloozen. die, naar men ons mededeelde, voor een firma uit Gouda reclame maakten en dit ook In andere plaatsen doen. Op de Alkmaarsche kaasmarkt te gelukkig nog niet de klad erin gekomen en zeker niet voor de Alkmaarsche kaasdragers. die vooral in deze maanden, volop werk hebben. de om voor medewerking, die zy van de bur- - haar zustervereenlging, de Arbelders-Muzlekvereenl- ging „Excelsior’, die morgen (Zaterdag-avond! ter gelegenheid van „St. Caecllia’’s jubileum, een concert aanbiedt. De dirigent, de heer G. Anderson heeft als naar gewoonte voor een keurig programma zorg gedragen. Op dezen avond wordt echter, behalve door „Excelsior” ook nog door „The Cheesetown- nlans” geconcerteerd, welke band onder de uit stekende leiding van Slem Spruit er byzonder slag van heeft het publiek In een echte feest stemming te brengen. Als byzonderheld kunnen we nog vermelden, dat deze band as. Zaterdag In een geheel nieuw costuum zal verschynen met een geheel nieuwe opstelling. Zondagmiddag om half een kan weer ..een leder genieten van den interessanten marsch- wedstrijd op de Laat, terwyi om half twee de concertwedstrijd aan zal vangen. Dan zullen 15 muzlekvereenlglngen, waaronder versctilllende uit de superieure klasse elkaar in den muziek tuin bekampen en het beste van hun kunnen ten gehoore brengen. Dit concours, waar in totaal 5 vereenlglngen kop geslagen en met een groeten boog over een sloot in een tuin langs den weg terecht gekomen. De vier Inzittenden, de heer Schonk uit Gln- neke. met echtgenoote en twee bejaarde dames familieleden van het echtpaar waren er ern stig aan toe. Omwonenden en voorbygangers bevrijdden' hen uit den geheel vernielden auto. De doktoren v. Turnhout en v. Wely uit Roosendaal en Dr. Smits uit Breda, verleenden geneeskundige hulp, terwyi ook spoedig gees- teiyke hulp ter plaatse verscheen. Deechtgenoote van den heer 8ch„ die er bet ergste aan toe was, te na korten tijd over leden na vóórzien te rijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Een der zwaar gewonden, haar moeder, ver keerde hedenmorgen in levensgevaar, zy had vermoedeiyk een schedelbreuk opgeloopen, be nevens In- en uitwendige kneuzingen. De derde dame, een tante van den heer Sch.. afkomstig uit Haarlem, was er Iets mln. der ernstig aan toe, terwijl de heer Sch. zelf er met eenige schrammen en builen ia afge komen. Op Initiatief van de heeren Hoog karspel, Jac. Scholten te J. Groot te Westwoud. welke voorloopig comité hadden gevormd, dagen in hotel Bulteman vergadering gehouden van bekende R. K. zangvereenlglngen In West Friesland, om te beraadslagen over net orga- niseeren eener massale zangdemonsttatle In de maand September van dit jaar. Dit plan was opgekomen naar aanleiding van het welgeslaagde In 1931 gehouden zan gersfeest te Medembllk. Na langdurige oespreklngen besloot de gaderlng tot het h'ouden y-- en het oprichten van *en - dewerklng en aaneensluiting verklaarden de volgende 18 vereenlglngen zich bereid: 7,ang en vriendschap” te Wognum. Dubbel Mannenkwartet ,X>e West-Frlezen” te Wog num .Ons Genoegen" te Zwaagdyk, Gem. zangvereenlging ..St. Ambrosius” te Nibblx- woud, „Toonkunst" te Lutjebroek. „St. There sia” te Wervershoef. „Zang en Vriendschap" te Hoogwoud. „St. Caecilla" te Gooren. „Bt. Theresia" te Splerdyk, „Bt. Caecilla" te West- Zwaagdyk. ,JSt. Caecilla" te Weere, J3t The resia” te Ooster-Blokker, „Veribus Unites te Hoorn. ..Artl et Religlone” te Enshulzen „Nleuw-Leven" te Medembllk en „St. Caecilla te Onderdyk. Tot bestuur werden gekozen de beeren J. A. Splgt, Hoogkarspel; E. J. Groot, Westwoud en J. Scholten, Blokker. -v Besloten werd dat een advies-commissle van drie koordirigenten het bestuur ter rijde zal staan voor technische zaken. Kooroirigenten zullen geen deel van het bestuur kunnen uit- jnaken het volgende deel der vergadering werd een bespreking gehouden over den zangers- daz Besloten werd dezen te houden op 18 of 25 September op een nader te bepalen plaats. De uitvoering zal plaats hebben in de open lucht’ om practische redenen is net houden van den zangersdag In een zaal uitgesloten. Indien mogeiyk. zal elke vereeniging twee vrije nummers uitvoeren, terwyi een samen in overweging zal worden geno men Enkeie vooraanstaande heeren musici zullen uitgenoodigd worden een deskundig verslag uit te brengen. Tot dekking der t_- waarborgfonds te vormen, eeniging voor 25 cent per Bestoten werd de belde Hoogeerw. Dekens van Hoorn en Wognum in kennis te stellen met twljfeld lykheid zjjn het te pakken. De heer E. voor hun i— leden zangnummer I Enkele uitgenoodigd kosten werd besloten een waartoe elke ver- lid zal bijdragen. heeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16