EEN TEKORT VAN F 450. WACHTEN Begrooting 1933 toch in evenwicht ZATERDAG 23 JULI GEM EENTERAAD VAN ALKMAAR HEER-HUGOWAARD ONDERDIJK HEILOO HENSBROEK Afscheidingen erven nabij PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT OPPERDOES OUDE NIEDORP AND1JK SCHAGERBRUG CASTRICUM TEXEL WARMENHUIZEN KROMMENIE WEERE WERVERSHOOF WESTWOUD GROOTEBROEK Voor Alkmaarsche kaasdragers ZIJPE HEEMSKERK Nieuw alarmsysteem voor de brandweer BEZUINIGING OP BEWAARSCHOLEN Handelsonderwijs. Vakken machineschryven en steno grafie. (Bijlage 106) Alarmeering by brand (Bijlage Nr. 123) Toelatingsexamen Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar IN AMSTERDAM BEGINT DE VICTORIE Wyziging gemeentebegrooting dienst 1931 (bylage 108) HOOGKARSPEL Toe passing Winkelsluitings- wet (Bylage Nr. 125) De toepassing der Winkelsluiting^ wat op Tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag Tarieven verpleging Cen traal Ziekenhuis. (Bylage 120) de Van Houtenkade (By lage 119) Op naar de Muziektuin H d. 12 Juli JX Werkverschaffing. dit we «Floralia”. Tot voorzitter van onze „Floor" werd gekozen de heer J. Kaastra. Melkprijs Deze week is de melkprijs 1 cent verlaagd en gebracht op 8 cent per liter. Raadsvergadering. Op Donderdag 28 Juli aa. des namiddags 3 uur komt de Raad deaer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Over het tijdvak van 11 Jan.—2 Juli werd uit betaald aan werkverschaffing ƒ2198 29, waarvan 75 pCt. komt ten ladte van het Rijk, 10 pOt. ten Ongeval. Tijdens de gymnastiekoefeningen had een der leerlingen van de o. 1. school alhier het ongeluk te vallen, waarbij zijn pols zoo danig werd gekneusd, dat geneeskundige hulp .moest worden Ingeroepen. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer J. Kieft, slaagde te Amsterdam voor het onder wij- zers-examen. Gemeenteraad. De Raad deaer gemeente vergadert Maandag 25 dezer des avonds om half 7 (oyden tijd). Gevonden. 1 Konijn; 1 muts; 1 geldstuk; 1 ceintuur; 1 jas; 1 litermand en 1 tabaksdoos. en op Klok gemeen teloren. In den loop der vol gende week sal een aanvang gemaakt worden met de restauratie van de klok in den gemeente- toren. Deze klok, dateerende uit het jaar 1464, weegt plm. 900 KG. Doordat deze is opgehangen aan een rechte as, waarvan de draaipunten niet op de goede plaats liggen, maakt de klok bjj het lulden veel te groote schommelingen, waardoor de klokkestoel en zelfs de toren merkbaar be weegt. Ook de klepel is te licht, zoodat de aan- Fanfareeorps „Eensgezindheid'’ Bovenge noemd corps, directeur de heer Melns te Wor- merveer, zal op Zondag 24 Juli as. deelnemen aan het Nationaal Muziekconcours, georganiseerd door de R.K. Harmonie ,3t. Caecilla” te Alkmaar. „Eensgezindheid zal uitkomen in de le afdee- Ung Fanfare. 33 biggen tegelijk. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij den landbouwer A Quant, alhier, dezer dagen een zeug 23 leven dige biggen ter wereld heeft gebracht. Weet-Frieache Bedevaart. De West-Friesche Bedevaart naar O. L Vrouw ter Nood vertrekt 26 Juli vanuit Medemblik en de tusschengelegen parochies en op 28 Juli vanuit Hoorn. In de kerkportalen is de reisgelegenheid aangegeven. RK. Voetbal. De vastgestelde wedstrijden voor Zondag zijn als volgt: V.V.W. IDe Stree- kers I; De Streekers 3—V.V.W. 2; Zouaven 3— V.V.W. 3; V.V. W. 4Zouaven 3; Zouaven jun.- V.V.W. jun. b. Verloting toegestaan. B. en W. hebben toe gestaan aan de Harddraverijvereenlging Bin nenwijzend en omstreken het houden eener ver loting tot dekking der kosten van de gehouden draverij. Aantal loten 3000. Burgerlijke stand van IS tjn S3 Juli 1932. Geboren: Bernardus, zoon van Dirk Witte en Hendrica Witte. Ondertrouwd: Albert Backer en Jannetje van Putten. Getrouwd: Leendert Jan Pieterse en Aafje Brugman. TentoonstelHng. De Weleer waai de Pater 3. Bot, die met enkele weken naar zijn Missie gaat vertrekken, zal Zondag M. een tentoon stelling houden In de oude Zusterschool van alle geschenken die hl) mocht ontvangen voor zijn Missie. Tevens zullen in 1 zelfde lokaal de prijzen der Japansche Mlssie-verlotlng tentoongesteld wor den. Het ia een schitterende en kostbare ver zameling, welke zeker bezichtiging waard la. sche werklooeen. 1) W. C. Uk; A i naar Geslaagd. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Smit, slaagde te Amsterdam voor de hoofd acts. Bevorderd. Aan de R.K HBS. te Alkmaar zijn om. bevorderdvan de 4e naar de 8e klasse C. de Moor en P. Ott: van de 3e naar de 4e klasse P. Schoort; van de 2e naar de 3e klasse C. Nap, allen wonende alhier. slag nooit vol is en het geluid van deze flinke klok dus nooit geheel tot zijn recht komt. Daar bij komt nog, dat het lulden aeU zeer zwaar gaat. Aan de bekende Nederlandscbe fabriek van torenuurwerken, klokken enz Ejjsbouta te Asten NB, is de restauratie opgedragen. winkels uit de verordening te doen vervallen. Ook voer 1- - 9 Aan de veehouders is uitgekeerd een steun bedrag van 1509.75 voor 871 koelen. laste van de polders en 15 pCt. voor rekening der gemeente. Evenals vorig jaar zal een optocht en bloe mencorso gehouden worden. Ook overweegt men het organiseeren van een gondelvaart. De ten toonstelling werd bepaald op 17 en 18 Septem ber as. „Turnluet”. Met medewerking van eenlge zustervereenlglngen en het fanfare-corps „Wil len is Kunnen” gaf „Tumlust" een demonstra- tlemiddag. Na een optocht door bet dorp togen de deelnemers naar het terrein achter het wees huls, waar vrij wat toeschouwen zich hadden opgesteld. Het afwisselend programma werd verdienstelijk afgewerkt. De oefeningen aan de toestellen waren keurig en het samenspel van dames, zoowel als van de adspiranten, bewees dat de leiding bij den heer J. Koster van AndUk in goede handen was. Bij den estafette-wed- strud werd de le prijs behaald door de vereeni- gtng te Berkhout, dé 2e prijs door die te Hoog- karspel. Voor den wedstrijd meisjes en jongens werd bU het vlaggenspel de le prijs behaald door A. Slootstra en de 2e prijs door A. de Vries. De vrije en ordeoefenlngen genoten niet de belangstelling die zij verdienden. Speldjesdag „Herwonnen Levenskracht”, R.K. Vereenlglng tot bestrijding der Tuberculose, houdt as. Zondag 24 Juli in onze parochie een speldjesdag. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam in vergadering bijeen. Aanwezig de voor zitter en alle raadsleden. Adres van den Raad van Jisp Inzake tarieven voor waterleiding en electrtcltelt. Jisp wil bij Ged. Staten aandringen op verla ging der tarieven.' Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding wegens aanrijding van de Nauemoeche Vaart- brug. Een auto van de firma Lommeloor te Rotter dam heeft de brug aangereden, waardoor een schade is ontstaan van 104 94. De firma is tot dusver niet genegen om de schade te vergoeden, waarom zij nu langs gerechtelijken weg zal wor den aangesproken. Vaststelling eener suppletolre begrooting voor het B. A. Het B. A. heeft nog 20.000 meer noodlg dan gedacht was voor de ultkeerlng aan werkloozen. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot het aangaan van een vaste lea ning voor het park. B en W. schrijven dienaangaande aan den Raad: Wij deelen uwe vergadering mede, dat de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. te Amsterdam bereid is ten behoeve van het park te leenen een bedrag van 78.400, koers 96, rente 5 pCt zonder provisie, af te lossen in 30 jaar met half jaarlijksche rentebe talingen op 1 Febr. en 1 Aug. en de aflossingen te voldoen op 1 Aug. Voor de eerste maal moet worden afgelast 3000 op 1 Aug. 1933 en voorts nog 39 jaren telkens een bedrag van 2600. Voor vervroegde aflossing zal een extra rente vergoeding verschuldigd zijn van 1 pCt., bere kend over het meerdere dan gewone aflossing. Ingeval van annexatie van een andere ge meente of opheffing dezer gemeente heeft de creditrice het recht voorbehouden, het onafge loste bedrag der schuld op te vorderen. Wij stellen u voor dit aanbod te aanvaarden .Het voorstel wordt aangenomen. Aan het einde van de vergadering vraagt de heer de Roo of wellicht van het Werkloozen- comlté een adres is ingekomen. De voorzitter bevestigt dit, doch daar het adres laat Inkwam, kan het nu niet behandeld worden. De heer de Roo zou het toch gaarne in bespreking brengen, want de nood dringt. Dit bevreemdt den voorzitter, daar hij meent, dat het B. A. en Crisiscomité in noodgevallen voldoende voorziet. De heer de Roo zegt, dat de werklooeen aan geklopt hebben bij bedoelde instellingen, doch zij werden niet voldoende te woord gee taan, waarom men zich thans tot den Raad wendt. De voorzitter heeft geen bezwaar om het adres voor te lezen, wat oa. inhoudt, dat er in het bijzonder gebrek is aan kleerling en schoei sel en waarin den Raad gevraagd wordt last te geven aan B. A. om kleedlng en schoeisel te verstrekken. Voorts vraagt men, dat aan bet R.K. Voetbalclub opgericht. Reeds eenigen tijd bleek in onze parochie de behoefte aan een voetbalclub te bestaan. In een vergadering in het lokaal van den beer A. KaarSemaker welke deze week is gehouden onder leiding van den Zeereerw. Pastoor, Is men definitief tot oprich ting overgegaan. Als vertegenwoordigers van den D.H.V.B. waren aanwezig de heeren v. d. Broek en Smits, die een en ander uiteenzetten omtrent wezen en doel van een R.K. voetbalver- eeniging. BU de oprichtingsvergadering gaven zich reeds op 23 senioren en 19 junioren. Het voorlooplg bestuur werd gevormd uit de volgende personen: J. Peerdeman. M. Vlugt, P. de Boer. K. Schutte en 8. de Boer Kz. Besloten werd de vereenlglng den naam te geven van „Strandvogels”, terwijl de kleedlng aal bestaan uit een zwarte broek en geel-rood gestreepte shirt. Het nood-terrein aan den buitenkant van den Zeedijk zal echter een heele verandering moeten ondergaan alvorens de nieuwe vereenlglng andere clubs zal kunnen ontvangen. Bestond vóór 2% jaar slechts één RK voet- balvereenlging In West-Friesland, de nieuwe vereenlglng te OnderdUk is reeds de drie en twintigste. Geslaagd voor de le Klasse: D. J. Bartelds. H. A. J. Battaerd, W. J. van den Berg, J. J. Bergsma, J. L. J Blok, C. Blom; M. Boersma, H. C. Bos, J. W. F. Bossert, R. Bossert, J. Breed C. G. M. Carets. J. W. Crefeld, W. J.‘Oreve- coeur, F. J. Dekker, P. van Donselaar, J. FrUn, H. O. Groot, A. Hoffman, A. A. Jansen. A. Kir- kenler, P. A. Kohnert, O. Kostelijk, C. Koster, P. Koster, M. Kouwenaar, C. M. Kramer, C. Langbeek, H. H. Leeuw. E. van Llth, W. C. J Meijer. J. C. Metz. J. H. C. van der Molen. A. Molenaar. J. Mostert, R. O. Nicolai, J. Noor man, A. Nouwen, H. van Oa. H. M. Ouwerkerk. C. PUnlng. J. F. Poll, H. de Raat. H. O. K. Ro de. J. Rolff, Til. M. Ruygrok, C. Ruiter, L. A. Schouten. P. Semeins, A. J. Slikker, K. 8. Slin ger. L. Sótemann. J. H. Sprenger, A. P. B Strubbe, A. van Veen, H. van Veen. K. A. Ver meulen. A. Verwer. W. Vorstman. L. J. W. Wal raven, J. H. Wlene, P. O. de Wit. A. G. Zuurbier. Geslaagd voor de 3e Klasse: A. Zeiler. raadsleden het recht geeft te handelen, zooals spr.'s fractie met den heer Keeeozn gedaan hebben; aan dat recht valt niet te tornen. Conform besloten. Hierna gaat de Raad in comité. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bUeen onder voorzitterschap van burgemeester 8. B. F. Kool man. Afwezig met kennisgeving de heer V. d. Gracht. De voorz. deed allereerst mededeellng dat de gemeente uit het Gemeentefonds een bedrag van ƒ8 422 08 zal ontvangen. De besluiten tot verhooging van de opcenten op de gemeentefonds- en pereoneele belasting B. A. wordt te kennen gegeven, dat het niet meer mag voorkomen em.de verzoekers zonder meer af te wijzen. De heer van Harlingen ondersteunt het ver zoek van den heer de Roo <m> het adres direct te behandelen, doch de voorzitter zegt, dat dit niet gaat. Trouwens, de gemeente kan en mag niet steunen. Het moet gaan over B. A. en Crisiscomité. De heeren de Roo en Baars willen dan over deze zaak een onderhond aanvragen met het B. A-, hetwelk door den voorXter wordt toe gestemd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Op de publieke tribune waren vele werkloozen aanwezig, doch alles had een ordelijk verloop. Dienstplicht. Van de Ingeschrevenen voor den dienstplicht in deze gemeente, lichting 1933, rijn bestemd tot: Gewoon dienstplichtige: Jan de Boer. Willem Helder, Enn> Christiaan Berend Holema. Johan nes Metselaar. Jan Nlerop, Lourens van der Oord. Jacob Spierdijk. Pieter Jacobus Vriesman, Andreas Wilhelmus de Wit. Buitengewoon dienstplichtige: Dirk Albertus Mattheus Bakker, Jan Cornells Bellis, Cornells Blecker, Dirk Brak, Pieter Brak, Johannes Breed, Jacob Brommer, Bertus Driver, Petrus Dignum, Adrianus Druijven, Jacob Eriks, Cor nells Krult, Cornells Lenghaus. Simon Roosen daal. Hendrik Cornells vaa Schalk. Jacobus Schouwvlieger, Lambertus Vritman, Leendert Oentt Verschoor. Bernardus Eutychius Vreden- burg. Hlelke van der Wal, Geert Witteveen, Jacob van Woesik. Marten Woudztra, Jacob Zeeman en Willem Zuldscherwoude. Goedgekeurd werd een verandering op de winkelsluiting, de bepaling, houdende dat de winkels ‘s zomers tot 9 uur geopend mogen zijn. Besloten werd tot opheffing der gemeenschap pelijke O. L. school te Spierdijk. Het hoofd der O. L. échool der gemeente had verzocht om huurvertaging, hetgeen door den Raad was ge weigerd.' Ged. Staten hadden deze zaak zeer correct onderzocht en deelden mede, dat geen huur mocht worden gevraagd, als de verplich ting tot het gebruiken der ambtswoning bestaat. Op voorstel van B. en W. werd besloten de huur op 400 te houden en niet terug te ko men op bet genomen besluit. Aangeboden werd de gemeenteberekenlng over 1931. Voor den gewonen dienst bedroegen de ontvangsten ƒ35.31535 en uitgaven ƒ39 242 aldus ƒ3816.05 nadeelig saldo. De ontvangsten bij den kapitaaldlenst bedroegen 3613 91 en uitgaven 4890.68. Aldus een nadeelig saldo van 1276.77. hoofdzakelijk ontstaan door de kosten van het sportterrein. Blijkens haar advies kan de Commissie van bijstand voor het Onderwijs zich vereenlgen met de niet-invoering van het vak .jnach'ne- schrijven" aan de Handelsschori. doch zou zij handhaving van het eenmaal genomen besluit tot invoering van de vakken „machlneschrij- ven" en „stenografie" aan de Handelsavond- achori, desnoods tn goedkooper vorm, op prijs stellen. B. en W. stellen daarom voor ds verordening dien overeenkomstig te wijzigen. R.K. voetbal-programma. Het Woudla- programma is voor Zondag als volgt: Woudia 1 Stormvogels 2. aanvang 2 uur; St. Georg 3 Woudia 2, aan vang 330; Zouaven jun.Woudia jun., aanvang 130. Ds beer W köJVERHOP vervolgt zijn betoog. Bpr. vindt de belde heeren niet loyaal. Er zal na de vacantie als de begrooting in studl** genomen wordt gelegenheid volop zijn om over het financieel beleid te spreken. Spr. meent, dat de inspecteur er is voor de be langen van het onderwijs, en begrijpt daarom niet bet voorstel van 40 kinderen per klas. Bpr. dat hij Zijn Verleden week bood ..St. Caecilla” aan Alkmaarsche Burgerij een concert aan. daardoor haar erkentelijkheid te bewijzen Geslaagd. Te Alkmaar werd het diploma Coetumière der Ned. Modevakschoolvereenl- glng uitgereikt aan de dames: Alle Smit. 8. Der- nlson, F. v. Sambeek, A. Witte Cd. te Den Burg, A. Lap te Den Hoorn en C. Witte. Plassendaal. allen leerlingen van mej. Bakker Maas te Den Burg. 1, en W. bieden aan den RAad ter vaststel ling aan een suppletolre begrooting van Inkom sten en uitgaven der gemeente voor het dienst jaar 1931. Wat .de inkomsten van den gewonen dienst betreft, wordt een verhooging voorgesteld van 400.95833, waartegen geen enkele verlaging staat. Voor de Inkomsten van den kapltaalsdienst wordt enkel pro memorie een verhooging voor- gesteld- Wat betreft de uitgaven van den gewonen dienst wordt voorgesteld een verhooging ad 484.045 en een verlaging ad 83.086.78, ge vende een verschil van f 40095832. De heer VOGELAAR vraagt, wanneer bet college de toestemming van den Raad beeft gekregen voor aanstelling van twee tljdelQke schrijvers op het archief. De VOORZITTER merkt op, dat de toelich ting op dit punt tn de bijlage niet goed is; het geldt hier niet twee tijdelijke ambenaren, maar bet te werk stellen van twee 'werklooss schrij vers op het archief. Na neig eenlge toelichting wordt de suppl- begrooting conform vastgesteld. aanstonds al onwaarschijnlijk voor, zoodat wil eens op Informatie uitgingen. En bet bleek dan ook, dat bet geen Alk- maarsebe kaasdragers waren, die de Ferdinand Bolstraat In Amsterdam afliepen om Alkmaar- kaasjes te verkoopen, doch een paar die, naar men ons mededeelde, voor een firma uit Gouda reclame maakten en dit ook in andere plaatsen doen. Op de Alkmaarsche kaasmarkt la gelukkig nog niet de klad erin gekomen en zeker niet voor de Alkmaarsche kaasdragers. die vooral in deze maanden, volop werk hebben. en alleen i iets be- Vermeerderlng van patiënten blijft voor spr. vermeerdering van lasten. Versobering van uitgaven lijkt spr. ook op dit terrein geboden. Spr. vraagt B. en W. voor de volgende begroo ting te bewijzen, dat de le en 2e klassen zich zelf bedruipen, want hij weigert zijn stem te geven aan een voorstel tot een bijdrage voor le en 2e klasse-patlënten. De heer BAKKER betoogt, dat de regenten de mogelijkheid willen scheppen, dat ieder, die zulks wil, in het Centraal-Zlekenhuis ver pleegd wordt, zoodat hü niet om het hooge be drag naar een ander ziekenhuis over behoeft te gaan. Niet de gedachte om een ander zie kenhuis te benadeejen, heeft bij het regenten college voorgezeten. De heer VOGELAAR herinnert er aan, dat de Raad van af het begin niet sympoahlek stond tegenover het verschil in tarieven voor de buiten-gemeenten, die wel en die niet sub sidieerden. E£n volledige bezetting werd door de oppositie bij de plannen niet verwacht. Ook voor de buitengemeenten beteekent het een voordeel, als het tekort zoo mln mogelijk is Spr. is voor de bijlage Den VOORZITTER spijt het. dat de heer Keljsper in een oassage van een brief van re genten, een element heeft gevonden, dat er niet in zit. Regenten doelen op gevallen, waar uitsluitend financieels redenen een rol speel den. Het door den heer Keljsper gevraagde be wijs sal bij de begrooting worden overgelegd. De heer KEIJSPER sluit zich aan bjj het betoog van den heer Vogelaar en Jankt den voorzitter voor zijne toelichting Spreker houdt echter de overtuiging, dat het de gemeente geld zal koeten. Spr. zal echter geen stemming vragen. Conform zh.st. besloten. Geslaagd. Onze plaatsgenoote. mej. L. V. d Veen, slaagde te Haarlem voor de hoofd-acte verlangt van den heer Hoytink, woorden waar maakt of Intrekt. De heeren weten, dat er volgend jaar een tekort is van 4K ton; er zijn daarom belang rijke bezuinigingsvoorstellen te wachten Deze bijlage wordt ons door de regeerlng op gedrongen. Hot moet voor de vacantie gebeu ren, want het Is voor het volgendleerjaar. Dgar ruimte noodlg Is, zal die gegeven worden: wear ruimte te veel is, zullen B. en W. die wegnemen. De gemeente-financiën zijn nog gezond; dit jaar zijn de ontvangsten en uitgaven tn even wicht: de volgende begrooting zal ook in evenwicht worden aangeboden. De heer 8IETSMA stelt na eenlge discussie voor de eerste klasse niet op te heffen en over te gaan tot combinatie. zooals door Volks- ooderwljs, N O. G. en den Bond N. O. voor gesteld. De heer HOYTINK heeft willen betoogen, dat sommige cijfers, den vorigen keer door den heer Westerhof genoemd, aanvechtbaar zijn. De heer VAN DRUNEN: Noem ie dan. De heer HOYTINft: de subsidies voor M. H Geroep rechts: Zie je wel. Dat zal lang duren. Nadat de VOORZ11'IER den heer Hoytink dringend verzoekt bij de saak te blijven, zegt de heer HOYTINK voor de bijlage te zullen De heer BAKKER amendeert het voorstel- Sletsma, door aan te wijzen, welke klassen ge combineerd zullen worden. De heer VOGELAAR ziet tn de toekomst ook voor Alkmaar»6-mansscholen en 3-mans- scholën. Bpr. voelt echter, vooralsnog niets voor combinatie van klassen en stemt daarom liever voor opheffing van de le klasse. De VOORZITTER herinnert aan het be swaar in de onderwijs-commissie tegen com binatie geopperd. nJ„ dat bet publiek minder op zoo'n driemanschool zal neerzien. Boven dien is het personeel niet aan combinatie ge- wend. i Na nog eeolge discussie brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. In stemming, dat z h. St. wordt aangenomen. Regenten van het ziekenhuis geven het Col lege bij bun brief van 21 Juni jj. tn overwe ging te bevorderen, dat het verschil in tarief voor verpleging in de 3e klasse en de 2e klas b ten aanzien van patiënten uit niet-subsidlee- rende, ten deele subaidleerende en volledig subsidleerende gemeenten wordt opgeheven. Regenten geven aan een uniform tarief voor verpleging In de klassen 3 en 2b van patiënten uit de verschillende gemeenten de voorkeur, omdat de vaste koeten per patiënt en per ver- pleegdag beneden de mlnlmum-tarieven van 3 en f 4.50 In die klassen liggen en een toename van patiënten In die klassen alzoo die vaste kosten evenredig doet verminderen. Met andere woorden gelijkstelling van de tarieven onverschillig vanwaar de [tatlënten komen doet het aantal patiënten vermeerderen en de vaste koeten per Verpleegdag en per patiënt in gelijke mate verminderen. Een reden te meer om voortaan geen onderscheid In de tarieven te maken naar gelang van de woonplaats der pa tiënten is volgens Regenten de omstandigheid, dat het voornamelijk de minder goed gesitueer de personen zijn, die tot dusver door het ver schil in verpleegprUs naar gelang van-rtle ge meente van herkomst feltelUk niet vrij in de keuze van ziekenhuis. Deze aangelegenheid is eveneens ter sprake gekomen In de laatst gehouden vergadering van de vertegenwoordigers der subsidleerende ge meenten, waarin tegen een gelijkstelling van dé tarieven voor de verschillende gemeenten geen bezwaren naar voren werden gebracht. Ook B. en W. kunnen zfch daarmede vere^- nlgen en stellen naar aanleiding van het bo venstaande voor, overeenkomstig het voorstel van Regenten te beslissen. De heer KEYSPER heeft deze bijlage met verwondering gelezen, welke een vermindering van inkomsten beteekent, tenzij er meer op name van patiënten te wachten is. De proef- begrooting komt tot een bedrag van f 10.000 lager dan de vorige begrooting. Spr. vindt het wri vreemd, dat de post sala rissen op deze proefbegrooting onveranderd bljjft. Waar baseert men het op, dat het pa- tiënten-aantal 32 per dag meer zal worden. Spr. neemt aan. dat dit niet meer dan 14 4 15 zal zijn. Aannemende, dat het cijfer juist is. wat kan men daar nu -hoogstens nog mee bereiken? Spr. berekent, dat de gemeente voor ƒ1. per patiënt uit de buitengemeenten komt te staan. Bpr. vreest, dat niet alle buitengemeen ten met het voorstel sympalhiseerën. Namens de R. K. fractie verklaart spr. niet met dit voorstel accoord te kunnen gaan. De beer BAKKER vindt het onjuist verla ging van tarieven vermindering van inkomsten te noemen, tot dusverre werden geen patiën ten uit niet-subsidieerende gemeenten ver pleegd. Elke toename van patiënten is voor het ziekenhuis een winst. Wie op de exploitatie-rekenlng van het zie kenhuis een minder tekort wil bevorderen, moet voor dit voorstel zijn. De heer WOLDENDORP vraagt hoe B. en W. denken, dat de vaste kosten zullen vermin- deren. De VOORZITTER zegt, dat in de overeen- konHten met de subsidleerende gemeenten staat, dat deze denzelfden prijs betalen moeten als de stad Alkmaar; tegenover de niet subsi dleerende gemeenten hebben zU dus eenlge voorkeur. Niet alleen de belde regenten, maar ook an dere vertegenwoordigers van de bultengemeen- meenten gaan hiermee accoord. In bet voorstel van regenten staat slechte dat een vcrmccrdering van het aantal patiën ten en daardoor verbetering van den finan- cleelen toestand te verwachten is. De proefbe- grootlng te willekeurig op 160 patiënten ge baseerd. Bij vermindering van de korten zullen van de nlet-subsldieerende gemeenten meer pa-, tiénten te verwachten zijn. De he^ KEIJSPER merkt op. dat er ook wel patiënten worden weggehaald om andere rede nen dan om den prijs. Aan de hand van verschillende cijfers, meent spr. te kunnen betwijfelen, dat het zeer pro- blematiecb is. dat voor een bedrag van f 10300 de le en 2e klas geëxploiteerd kunnen worden. Spr. vraagt, waarom het regenten-college i niet voor den nlet-subsideeerende hetzelfde standpunt Inneemt als voor de subsidleerende gemeenten. Spr is er niet overtuigd kunnen worden, dat de vaste kosten zooveel vrlaagd worden dat de Zooals B. en W. tn het voorstel betreffende de oprichting van een gemeentelijk radiodistrlbu- uebedrljf hebben medegedeeld, kan dit bedrijf ook nog worden dienstbaar gemaakt aan de brandalarmeerlng. De directeur der llchtbedrljven raamt de kos ten van aanleg tein een radio-brandalarmeer- installatie op 13900. de om voor den steun en medewerking, die zij van de bur gerij mocht ondervinden. Thans is het haar zustervereeniglng, de Arbeiders-Muziekvereenl- ging „Excelsiordie morgen (Zaterdag-avond ter gelegenheid van ,JBt. Caecilia's Jubileum, een concert aanbiedt. De dirigent, de heer G. Anderson heeft als naar gewoonte voor een keurig programma zorg gedragen. Op dezen avond wordt echter, behalve door ..Excelsior” ook nog door „The Cheeeetown- nians" geconcerteerd, welke band onder de uit stekende leiding van Slem Spruit er bijzonder slag van heeft het publiek in e^n echte feest stemming te brengen. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dst deze band aj. Zaterdag in een geheel nieuw costuum zal verschijnen met een geheel nieuwe opstelling. Zondagmiddag om half een kan weer een leder genieten van den Interessanten marsch- wedstrijd op de Last, terwijl om half twee de conoertwedstrljd aan zal vangen. Dan zullen 15 muziekvereenlglngen. waaronder versctilllende uit de superieure klasse elkaar in den muziek tuin bekampen en bet beste van hun kunnen ten gehoore brengen. Dit concours, waar In totaal 5 vereenlglngen aan deelnemen, verdient In alle opzichten de voile belangstelling van Akmaar, want zoo'n groot concours, waarin zooveel uitstekende ver eenlglngen mededingen naar de eerste prljsen, is, ook voor Alkmaar, een bijzonderheid. Voor nadere bijzonderheden verwijzen naar de in dit nummer voorkomende adverten tie en naar den feestgids. Ook op de Alkmaarsche kaasznazkt is de klad er in gekomen. Het Alkmaarsche kaas- dragersgilde is een tot in het buitenland be roemd instituut. Men maakt er reizen voor naar Alkmaar om haar leden te zien met hun witte pakken en breede strooien hoeden, ter wijl ze op sleden de roomkleurige ronde kaas jes dragen. Dit was de grootste attractie van Alkmaar en deze stad bewaarde hsmr zorg vuldig btnnen haar grondgebied. Geen enkele stad bezat zoolets. wie de kaasdragers wilde zien, moest er de reis naar de stad vin de victorie voor over hebben. Dat begint ook al tot het verleden te be. hooren. Want gisterenmorgen zjjn twee Alk. maarsche kaasdragers met slee, strooien hoe den, ronde kaasjes en al in de Ferdinand Bol. straat verschenen. Het zeggen is, dat ze op de Alkmaarsche kaasmarkt te weinig werk von den. De Ferdinand Bolstraat ontving hen met groote nieuwsgierigheid, wat de klandizie na tuurlijk krachtig stimuleerde. Voor de Alk- maarsche kaasdragers is in Amsterdam de Vic torie begonnen. Bovenstaand bericht vonden wij in bet och. tendblad van ,J>e Me asbode". Het kwam ons Steunregeling. Door het gemeentebestuur ts bericht ontvangen, dat het Rijk aan deze gemeente een subsidie van 75 pCt. verleent in de koeten van steunverleenlng aan werklooeen volgens de vastgestelde steunregeling. Dit subsidie geldt dus niet voor de werk verschaffing. Gemeenteraad. Het ligt in de bedoeling van den burgemeester den gemeenteraad ter openbare vergadering bijeen te roepen op Woensdag as. dee avonds 8 uur. B. W. stellen voor tot een dergelijke In- Dea"heer KEE^M^vlndt de afschrijving over 25 jaar veel te ruim, gezien den voortgang, die de radio-techniek zal maken. Spr. vindt trouwens een speculatie. De heer WOLDENDORP vraagt, waarom niet alle agenten worden aangesloten. De heer LANGE VELD vindt dit voorstel pre matuur, gezien bet verzoekschrift van spr. s fractie om vernietiging van het raadsbesluit tot het oprichten van een radio-distributle. De heer BULENS zou bet idioot vinden steeds maar de werkzaamheden te staken, als er dergelijke adressen tot de Kroon gericht worden; spr. kan overigens deze oppositie niet bewonderen. Spr. juicht het voorstel toe en hoopt, dat de Raad deze bijlage zal aannemen De VOORZITTER wijst nog op de technische verbetering van dit alarmsysteem. Ook bij kor- teren afschrijvingstermijn is het een financieel voordeel. Dat slechts 12 agenten gealarmeerd worden, lijkt spr. geen beswaar. Door het adres van Mr. Langeveld ca. kan het college zich niet laten ophouden, temeer daar de kans op vernietiging niet zoo heel groot is. (Gelach). Wethouder BONSEMA betoogt, dat het col lege de Instantie van beroep heeft doorloopen. Het college Is gebonden aan contracten; 1 Oct. moet het bedrijf in werking treden. Spr. geeft den heer Langeveld niet veel kans bjj de regee- ring. B, en W. zijn niet bereid de zaak stop te zetten. De heer LANGEVELD meent, dst de wet de De minister bleek bereid alsnog voor 65 pCt. bjj te dragen in de loonen der werkverschaf fing over het tijdvak van 1 Mei tot 17 Juli, mits de gemeente voor 25 pCt en de polders voor 10 pCt. bijdragen. B. en W. adviseerden de gestelde voorwaarden te accepteeren. maar tevens te verzoeken de Rljksbijdrage In de loonen voor het vervolg te bepalen op 75 pCt. De Raad bleek er niet bijzonder over te spre ken. dat geen onderscheid mocht worden ge maakt tusschen georganiseerde en ongeorgani seerde werkloozen. Weth. Oudejans trok een voorstel tot verlaging maar weer spoedig in. In verband met vele er gerlijke gevallen terzake qg crisissteunregeling aan de boeren, deed de heer Konlng verwijten. De voorzitter sloot maar spoedig deze onaan gename discussie en het voorstel van B. en W. werd aangenomen. BurgeriSke Stand. Geboren: Maria Theresia, dochter van J. M. Vervoort en M. Brakenhoff; Sljtlna Trija. dochter van J. O. 8. Smit en T. Voogt. Overleden: Maria de NUs. oud 67 jaren. weduwe van W. Brakenhoff, wonende te Castri- cum. Bevolking. Vertrokken personeel E, Veiling en M. E. Verbeme n£ar NoorcfV P. Wensing naar Haarlem; W. Borghols Grave; M. Markschat naar Dultschland: J. F. Hulskes naar Amsterdam; L. van der Hoeven naar Eindhoven; G. Herrema naar Leeuwarden. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevon den: 1 portemonnale met inhoudj. 1 binnenbal; 2 rljwielmerken; 1 bruine damesschoen; 1 pak Inhoudende badartikelen1 voetbal; 1 acte- tasch met Inhoud; 1 paar badschoenen. Verloren: 1 beige regenmantel; 1 elect, siga renaansteker; 1 belastingmerk; 1 portemonnale met Inhoud; 1 voorstel van houten kindertrek- kar met houten wielen; 1 phototoestel. Schoolfeest School I. Maandag Is door de hoogste klasse van School I te Castricum haar Jaarlijksche schoolreisje, gemaakt. 's Morgens om 8 uur vertrokken vanaf school I te Castricum een tweetal autobussen met de kinderen, het onderwijzend personeel en enkele leden der Oudercommlssie. Het hoof doel was een bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling' te Den Haag. De kinderen hebben hier erg geno ten en veel geleerd. Hierna werd nog een kijkje genomen op de pier te Schevenlngen en vervolgens gegeten in den mooien speeltuin ,De oude Vink" te Lei den. De klok was heelemaal rond geweest toen de kinderen erg voldaan weer in ons dorp te rugkeerden. Allen die dan ook medegewerkt hebben of op andere wijze dit mooie werk gesteund hebben kunnen met voldoening op dezen dag terugzien. Schoolreisje. Deze week zijn de jongens van de R. K. school op reis geweest. Met een vier tal groote toeringcars werd de reis aangevangen en ging de tocht onder leiding van de onderwij zers en comltéleden over Haarlem en Amster dam langs het Mulderslot naar de Goolsche Boer, onder Laren, waar uitgestapt werd om den Inwendlgen menach te versterken en te ge nieten van den mooien speeltuin. Vandaar werd gereden over Hilversum en Soestdljk. waar halt werd gehouden voor het paleis van H. M. de Konlngin-Moeder, die op het gejuich van de jeugd zich bU herhaling voor een der ramen vertoonde. Onder groot gejuich kwamen de toe ringcars tegen 10 uur In het dorp terug en gin gen de jongens erg voldaan en opgetogen over het genotene naar huls. op Zondag te beperken op de vtfze, als door den Minister is aangegeven. In overeenstemming daarmede zal artikel 3 moeten worden gewijzigd. De heer KEYSPER merkt op, dat vanuit Den Haag de zaak In meer verscherpten vorm is teruggekomen. Wij hebben dit te aanvaarden c landelijk zal vla de bonden wellicht reikt worden. Spr. bespreekt de uren van opening der bloemenwinkels en wil deze geopend laten van half 2 tot 4 uur. anders zijn deze winkels den geheelen avond geopend. Voorts meent spr., dat tweede Paasch- Pinksterdag en 2de Kerstdag, als deze Zondag valt, evenveel ralson hebben open te zijn, als op andere uitzonderlngsdagen. Namens de R. K. fractie dient spr. een dus danig amendement in. hetgeen door B. en W Wordt overgenomen. Conform z. h. st. besloten. De heer Hoytink verzocht aanteekenlng Je~ gen deze bijlage te hebben gestemd. In de Raadsvergadering van 30 Juni JJ. werd het voorstel betreffende de afscheidingen der erven nabtj de V^n Houtenkade aangehouden, teneinde omtrent deze aangelegenheid nader advies te vragen van de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf. BI) haar advies d.d. 12 Juli JX geeft de Commissie, althans In meerderheid. In over weging de bepaling omtrent de afscheidingen tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de zlj- en achtertuinen te doen vervallen. B. en W kunnen zich nu van de oorspronkelijke gedach te van open bebouwing van de terreinen tus schen de Juliana van Stolberglaan en de Maclaine Pontstraat weinig is overgebleven, bij nader Inzien met dit denkbeeld vereenlgen en stellen in verband daarmede voor adressante de N.V. Bouw- en Administratie Maatschappij ..Pandora" alhier, te ontslaan van de verplich ting tot nakoming der door haar bedoelde be paling betreffende de erfecheidlngen tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de achtertuinen. Als voren. H. PRIESTERWIJDING Zondag a s. zal onze plaatsgenoot, de Wel- zyn Koninklijk goedgekeurd, eerw. heer Jacobus Way j In de kapel van het Missiehuis „8t. Jozef", congregatie van den H. Vlncentlus 4 Paulo (La zaristen) te Helden- Panningen (L.) de H. Priesterwijding ontvan gen uit handen vaif- Z. H. Exc. Mgr. Dr Lemmens. Bisschop van Roermond. De eerste H. Mis In de Parochiekerk te As sendelft zal worden opgedragen op Paschen 1933. Ih vertnund met de aanhouding in den Raad van 30 Juni J.I.. van het voorstel Inzake toepas sing der Winkelsluitingswet hebben Burgemees ter en Wethouders nog gelegenheid gevonden omtrent de ontwerp-winkelsluitlngsverordenlng bat gevoelen van den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid in te winnen. Dit ont werp geeft den Minister aanleiding tot de vol gende opmerkingen: „Artikel 8. Wat de bloemenwinkels betreft ben ik bereid U in zooverre tegemoet te komen, dat aan de houders van deze winkels, gelegen in de nabijheid van ziekenhuizen en begraaf plaatsen. door Burgemeester en Wethouders vergunning kan worden verleend om op Zon dag hu» winkels voor bet publiek geopend te hebben van S4 uur voor den aanvang van den bezoektijd tot t einde daarvan Aan Burgemees ter en Wethouders wordt derhalve overgelaten te bepalen, welke bloemenwinkels van de facili teit gebruik Billen mogen maken. Wat de vlsch- wlnkels betreft: tegen de hlerbedoelde afwij king heb ik vooralsnog bezwaar. Ik vestig er ta- tusschen de aandacht op, dat, indien bet hier betreft winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak vtschwaren voor bet verbruik ter plaatse, verkocht worden, ingevolge het bepaalde tn ar tikel 3, lid 1, sub c. der wet. de bepalingen der winkelsluitingswet op dese winkels niet van toepassing rijn voor souver betreft den verkoop van vtachwaren voor verbruik ter plaatse.” Het komt B. en W. gewenscht voor met deze opmerkingen rekening te houden en de vlsch- bloemenwinkels ware de openstelling gemeente niet per patiënt moet toeleggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11