ONS BLAD Genevè op vacantie Ministers vallen als bladeren w Nadolny zegt de waarheid Het Fransch—Italiaansch incident in de vergade ring van Interparlementaire Unie. 1 heden nieuws van SABOTAGE VAN DE ONTWAPENING Italianen eischen De wereld blijft excuus een chaos D Von Papen bereid tot praten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GENEVE BRACHT GEEN RESULTAAT MUSSOLINI MET JOH. LAUWERS DE BAROMETER „EEN NIEUW GEZELSCHAP ZATERDAG 23 JULI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 173 Het Weeri o o DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Litwinow Zeilvliegtuig neergestort Nadolny s. VALERA DICTATOR Politieverloven ingetrokken De gaande en komende mannen Met de controlecommissie Zware verkeersongelukke' inrETtiitsch land Verdagin gare solutie onaannemelijk a. ROOSEN EN KERTSCHER VEROORDEELD PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers wü i ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c.; ingez. med 40 a p. regel; idem op peg één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN NIEUWE NIEDORP van den Rijksdag Grandi 9 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD m i- M Het grootste ter wereld d Plegers van aanslag op Luther Verklaring der Ryksregeering >01 Hy tart den Senaat l de Valer» Betoogingsverbod verlacht de wordt Grondwetsdag wordt gevierd In l a Grandl z» A y l, f Duitschland moet blyven staan op gelykheid in zake ontwapening De kabinetsveranderingen schijnen ten gunste eener ar beid er s- politiek te zyn Fascisme op vergadering der Interparlementaire Unie beleedigd io. 13. ik ik u jke mishan- l verordening WASSERKUPPE, 22 Juli (VB.). Het grootste zeilvliegtuig ter wereld, de ..Austria”, eigendom van den zellvlieger Kronfeld, is Vrijdagmiddag bij een glijvlucht verongelukt, doordat de beide vleugels plotseling afbraken. Kronfeld redde zich met de parachute. Hoogste stand van Zaterdag vja. aar 760 Vooruit. ALKMAAR Nader wordt gemeld, dat de Dail de aanbe velingen van den Senaat verworpen heeft en het wetsontwerp tot invoering van rechten op Engelsche goederen kracht van wet heeft ge kregen. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zaidellike tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met lijdelijke op klaringen. waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Iets wanner. Zon op 5.07, onder 9.84 L K. 25 Juli, nam. 3.02. tfcht op SM. Als eerste heeft op de middagvergadering der Hoofdcommissie de Duitsche gedelegeerde, am bassadeur Nadolny, het woord gevoerd. Aan het einde van zijn redevoering las hij namens de Duitsche Rljksregeerlng een slotverklaring voor. De Duitsche regeering is bereid, ook verder deel te nemen aan de werkzaamheden der ont wapeningsconferentie ten einde er met alle krachten toe bij te dragen dat in den zin van artikel 8 van het Volkenbondsstatuut een wer kelijk beslissende stap wordt gedaan in de rich ting van een algemeen herstel. Namens de Duit sche regeering moet ik heden evenwel verklaren dat haar medewerking slechts mogelijk is indien de verdere werkzaamheden der conferentie GENÈVE, 23 Juli Op de conferentie der interparlementaire unie, die pp het oogenblik in het paleis van den Volkenbond wordt ge houden, heeft zich een betreurenswaardig in cident voorgedaan. De Fransche afgevaardigde Renaudel deed na een rede van een Italiaansch hoogleeraar over de codificatie van het inter nationaal recht, waarin deze het fascisme rijkelijk verheerlijkte, een aanval op het fas cistlsche regiem. dat verantwoordelijk was voor den moord op Matteottl. De Italianen riepen daarop: Weg met Frankrijk, dat de socialistische moordenaars beschermt. Een ge weldig tumult was het gevolg, soodat de voorzitter de vergadering moest schorsen. BERLIJN, 22 Juli (Wi.). De militaire bevel hebber voor Berlijn en Brandenburg, lult-gen. von Rundstedt. heeft alle verloven en vacanties der Berlijnsche politiebeambten ingetrokken. Beambten 'die reeds afwezig zijn worden on- mlddellijk telegrafisch teruggeroepen. De rijksmlnlster van blnnenlandsche zaken heeft verzachtingen Ingevoerd in het verbod op openbare betooglngen. Optochten van vereeni- gingen met een kunstzinnig, of cultureel karak ter zullen weer mogen plaats hebben, alles echter onder contróle van de plaatselijke politie, en na voorafgaande aanmelding. Verder heeft de minister medegedeeld, dat bruidsstoeten, proces sies en bedevaarten niet onder het verbod vallen ij gelooven, dat de toestand zoo ongeveer is, als toen indertijd de fameuze ontwapeningsconferenties in Den Haag werden gehouden. Deze con ferenties heetten toen vredesconferenties. Zij leidden tenslotte tot oorlog, omdat de ellendige jaloerschheid der staten onderling Van geen afdoende middelen wilde weten. Dit is ook thans het geval en de toekomst Te München had Vrijdag een ernstig ver- rersongeluk plaats. Een met kiezelsteenen be iden vrachtauto gleed een hellende straat ai m sleepte vier personen mee, die allen gedood verden. Een andere voorbijganger werd ernstig I jewond. Te Remagen had Vrijdagmiddag een botsing plaats tusschen een met 7 personen bezette taxi en een vrachtauto. Een vrouwelijk inzittende was op slag dood en 5 personen werden ernstig gewond. BERLIJN, 22 Juli (V.D.) De Rechtbank Ber- lÜn-Centrum heeft vonnis gewezen inzake den aanslag op Luther Wegens gevaa deling en overtreding van de n< tan den Rükspresident ter bestrijding van po litieke excessen van 28 Maart 1931 en wegens overtreding van de vuurwapenwet. werd de vroegere advocaat Dr. Max Roosen veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf en de Staat huishoudkundige Werner Kertscher tot negen maanden en twee weken gevangenisstraf. Ierland en Engeland Zuivelhandel tusschen wordt stopgezet. Ook dit Jaar zal 11 Augustus op de gebrui kelijke wijze gevierd worden'als Grondwetsdag. Uit bezuinlgtngsoverweglngen zal evenwel de plechtigheid, welke anders des middags in het gebouw van den Rijksdag plaats heeft, niet doorgaan, terwijl de groote avondreceptle ever.- mln doorgaat. In de wandelgangen van het gebouw waar tegelijkertijd de ontwapeningsconferentie wordt gehouden werd de twist tusschen de Franschen en Italianen voortgezet. De Italiaan- sche minister van luchtvaart. Balbo. liet zich over het gebeurde verslag uitbrengen. De Italiaansche delegatie staat er op, dat de Fransche gedelegeerde Renaudel zijn veront schuldigingen aanbiedt en dat hij van de be sprekingen wordt uitgesloten, als hij dit weigert Anders zijn de Italianen besloten zich uit de conferentie terug te trekken. De Fransche delegatie publiceerde later een communiqué, volgens hetwelk Renaudel de vol gende woorden bezigde: Er is geen gerechtig heid daar, waar geen vrijheid van openbare meening is. Daarop waren levendige protesten gerezen onder de leden der Italiaansche delega tie. Het hoofd der Fransche delegatie. Merlin, verklaarde daarop, dat de woorden van Renau del namens dezen persoonlijk waren gesproken en dat de Fransche delegatie is samengesteld uit personen van alle partijen en een strikte neutraliteit bewaart bij de debatten. Merlin stelde voor het incident als gesloten te beschou wen en de zitting voort te zetten. De voorzitter der Italiaansche delegatie ver klaarde echter namens de delegatie dat hjj excuus eischte.- Daar de rust niet weerkeerde, hief de voorzitter de zitting op en besloot de zaak onmiddellijk te brengen voor den interpar lementairen raad. BERLIJN, 22 Juli <WB). In de „Ueber- wachungsausschuss" van den Rijksdag, <de commissie die de rechten van de volksvertegen woordiging tegenover de rljksregeerlng moet waarborgen) zijn eensluidende moties ingedienc door de Soo. Democraten en het Centrum, waarin van de rljksregeerlng geëischt wordt an- nüleering van de noodverordening betreffende de benoeming van *n rljkscommissaris in Pruisen en betreffende het afkondigen van den uitzon deringstoestand in Berlijn en Brandenburg. De Belersche Volkspartij elscht bovendien weder invoering van het uniformgebod Het Centrum elscht bovendien nog een algemeen verbod voor -partij-uniformen. evt. alleen voor den verkie zingsdag op 31 Juli. De commissie nam verder met vrijwel algemee ne stemmen ’n motie aan van de BV.P, waarin de voorzitter der commissie, de Nat. Socialisti sche afgevaardigde Strasser van zijn post wordt ontheven. De meerderheid der commissie eischte daarna dat voor beraadslaging van het groot aantal moties de Rükskanselier en de rijksmi- nister van blnnenlandsche zaken aanwezig zou den zijn. In verband hiermede heeft de staatssecreta ris van den Rükskanselier een brief gericht tot den voorzitter van den Rijksdag Loebe, waarin hü verklaart, dat de beide bovengenoemde le den der rjjksregeering bereid zün aan de beraad slagingen der commissie deel te nemen, voor ■oever deze binnen grondwettelüke perker. Ml ven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar J J f 2. Voor buiten Alkmaar 1 f 2.85 Met geïllustreerd. Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem - e wereld danst op het oogenblik nog altijd op vulkanen. Zuld-Amerika staat in het teeken van revolutie. Mandsjoerije staat in vlammen. Duitsch land vlak bij onze grenzen is een haard van vuur, waarvan de omvang door geen materieele of intellectueele brandweer nog is te overzien. De heele Balkan van Europa, zich thans uitstrekkend na den wereldoorlog van den Gouoen Hoorn tot de Finsche meren, rumoert. Wachter, wat is er van den nacht? Geen mensch weet op het oogenblik een antwoord. De wereld blijft in dezen tijd van vacantie, welk be grip ook op de zoogenaamde ontwapenlngs conferentie werd uitgebreid, een chaos. Het wachten is nu eerst op Duitschland. Als de een en dertigste Juli dpar klaarheid brengt, dan is er al veel gewonnen voor de wereld Want Duitschland is een hartader. Speciaal adres voor ARTISTIEKE FOTO’S, KUNSTDRUKKEN en VERGROOT1NGEN (pui buitengewo^é kwaliteit. slagenen en benoemden even onverwacht kwam als voor den man, die vandaag om twaalf uur kiosk de piccolo” of de „Tevere” DUBLIN. 22 Juli. (Reuter). De Valera ver klaarde heden in de Dail, dat de regeering het voorstel van den Senaat om dat deel uit het financieeiè wetsontwerp te schrappen, waarin de regeering het recht wordt gege ven zegelrecht te heffen op alle do cumenten of trans acties, niet za! aan nemen. In tegenstelling met andersluidende berichten hebben na de mislukking van de besprekin gen tusschen Mac Donald en de Va lera geen onder- handelingen meer plaats gehad. De Valera wordt thans practisch dictator in den lerschen Vrijstaat als de Dail het wets ontwerp op de buitengewone rechten goedkeurt, waardoor de lersche markt voor verscheidene Britsche goederen wordt gesloten. Nadolny verklaart verdagingsresolatie der ont- wapeningsconferentie onaannemelijk. Von Papen bereid te praten met controle commissie uit den Rijksdag. Verloven voor Berlijnsche Schupo ingetrokken. De erU6-<mtwernen tot steun aan de varkens houderij en zXscheepvaart door de Eerste Kamer aangenomen. C De oorlogsatemming tusschen Bolivia en Pa raguay. aan de kocht. Op een dergelijk oogenblik wordt men er weer eens aan herinnerd, dat Italië een één- mans vagen is en dat Mussolini zün medewer kers benoemt en ontslaat, zooals het ook in de Nederlandsche grondwet van de koningin heet. ..naar welgevallen”. Grand! gaat dus heen. Voor de Italiaansche bultenlandsche politiek zeker een gevoelig ver lies, want de Intelligente en sympathieke jonge minister had zich het respect en de genegen heid vooral van de Engelschen en Amerikanen weten te verwerven en had aan de buitenland- sche politiek van Italië aanzien en gehoor ver schaft. Ook Bottal, de minister van corporaties, heeft voor het fascisme groote verdiensten. Het cor poratieve stelsel, de voornaamste constructieve uiting van het fascisme, is zoowel in zün theo- retischen opbouw als in zün organisatorische ontwikkeling voor een groot deel zün persoon- lük werk. Van den minister van. justitie Rocco geldt hetzelfde. Wat de wetgeving van den fasclsti- schen staat aan eigens heeft tot stand ge bracht is door zün handen gegaan en draagt 4jn stempel. ■De minister van financiën Mosconi en die van onderwijs Giuliano, zün minder op den voorgrond tredende figuren, die echter geens zins zonder verdiensten zijn. Mosconi's be kwame integriteit en zün straffe verdediging van de monetaire politiek van het regiem is voor de positie van Italië voortdurend van bet grootste belang geweest. Van de overige scheldenden noemen wjj nog Onze Romelnsche correspondent schrijft ons, d.d. 20 Juli: Als een donderslag aan den helderen hemel, die zien na een tot nu toe onherkenbaren zo mer toch eindelük over Rome welft, kwam he- lldenmiddag het bericht van de büna algeheele vernieuwing der Italiaansche regeering. Grandl, pas uit Lausanne terug, waar hü Italië niet zonder succes vertegenwoordigd heeft; Rocco, die in Genève vertoeft; Bottal en Mosconi, die gisteren nog zulke belangrüke maatregelen als die van het douane-duel op; het scherpe wapen der contingenteering tegen Frankrük hebben geteekend, zün sinds hedenochtend geen minis ter meer. En met hen gaan nog andere mi nisters, wier namen in het buitenland minder bekend zün. en gaat een heele rü van onder staatssecretarissen heen. Als een donderslag bü helderen hemel komt dit bericht niet enkel voor de correspondenten, die zich reeds aan een zomersche dagorde heb ben gewend en in den komkommertüd niet op zulk groot wild meer rekenen. Men kan gerust ■annemen, dat dit bericht voor sommige ont- x-v ngeveer veertien jaar geleden werd de glorieuze Volkenbond gesticht, zitting houdende te Genève, en hij was al direct een mislukking, omdat het van Wilson’s geest verlatene continent der Ver- eenigde Staten van Amerika de halve beschaafde wereld! zich afzijdig hield. Al die jaren werd er gesproken en gekon keld over ontwapening. Veertien jaar lang. Tientallen conferenties werden doorge zeurd. Er ontstontjep t Briand's en Strese mannen. Er werden geesten van Genève, Genua. Parijs, Londen en Locarno aan de’ wereld voorgetooverd. Maar alles bleef het zelfde. Kruisers liepen van stapel, slag schepen werden gebouwd, de kanonnen wer den verbeterd en de gassen werden in la boratoria vervolmaakt tot iets, waarvan de uitwerking in werkelijkheid nog onbekend K maar dat ieder nog weldenkend mensch afgrijzen en wanhoop inboezemt. Een half jaar geleden, zes lange maan den geleden, kwam irt de Volkenbondsstad de conferentie bijeen, die als een konse- kwentie van het oorlogsverdrag van Ver sailles vrede en ontwai>ening zou brengen aan de volkeren der wereld. In alle cou ranten der aarde heeft men uit den tre-jre in al die jaren van voorbereiding kunnen lezen, dat, wanneer de algemeene ontwape ningsconferentie niet slaagde, zoo ongeveer bet einde der wereld nabij was. Welnu die ontwapeningsconferentie is in eersten aanleg niet geslaagd. Van af doende ontwapening is absoluut geen spra 0- De MUtimetermond van kanonnen en soo voorts werd gemeten en over meer der- gelljke dingen werd zwaarwichtig gedebat teerd en er werd niets bereikt. De Vovjet-Rus, Litwinow, heeft met hel dere woorden in het licht gesteld, dat de quantitatieve bezuiniging der ontwapening geheel is verwaarloosd. En dit te toch de kern van geheel de weidsch op touw gezette conferentie-beweging. De verdagende resolutie werd een slappe instemming met het Hoovêr-plan, die niets beeft te beteekenen. Het allerergste is, dat de kwestie der luchtbombardementen ab soluut niet is geregeld. De Fransche tegen stand is van dien aard geweest, dat men nu in het absolute onzekere blijft, of het verbod, steden met bommen te beleggen, wel van kracht zal blijken te zijn. Er is trouwens niets klaar vastgesteld. Alles blijft een open kwestie. is daarom uitermate somber. Het dient ner gens voor, om den toestand beter voor te stellen dan hü is. Voorzoover Genève ons nu in staat ge steld heeft van zijn mentaliteit te doen blijken, is het een, maar dan ook een groote, overweldigende teleurstelling. Geen enkele Europeaan mag het optimisme heb ben, nog te gelooven in kans op welslagen van deze conferentie. Een heel andere men taliteit is noodig. De weg naar het Vaticaan is in Genève nog altijd niet ontdekt. En toch moet die weg door alle werelddeelen worden ontdekt, wfl er vrede komen op aarde. zooverre, aldus Nadolny, de verklaring der Duitsch** regeering. De spreek de hoop uit dat de voorwaarde waarvan Duitschland zün verdere houding af- hankelük moet stellen, spoedig zal zün ver vuld en dat wü tezsgnen met u de tweede fase der conferentie zullen kunnen aanvangen, waar bü ik hoop dat deze meer resultaat zal opleve ren dan de eerste en ons tot ons doel zal bren gen. plaats hebben ap de basis der ondubbelzinnige erkenning der gelükberechtiging van de naties. De gelükberechting der naties is de beslissende basis van den Volkenbond, evenals die van de statengemeenschap in het algemeen. Met het gevoel van nationale eer en internationale ge rechtlgdheid zou het niet vereenlgbaar zün. in dien de conferentie de regelen en principes voor de algemeene ontwapening der staten zou willen vaststellen, doch tegelükertüd Duitschland of andere staten niet zou laten deelnemen aan deze algemeene regelen en principes, daarente gen wel een of anderen staat zou willen onder werpen aan een dlscrimlneerend uitzondering? regiem. De Duitsche regeering moet tot haar diep leed wezen constateeren dat de Ingediende resolutie geen rekening houdt met dit standpunt. Zü heeft uit de werkzaamheden tüdens de eerste periode der conferentie in het büsonder uit de besprekingen der laatste dagen veeleer moeten concludeeren dat deze noodzakelüke voorwaar de nog niet door alle regeeringen wordt erkend en begrepen De Duitsche regeering acht het □iet mogelük dat bü deze onzekerheid betref fende een principe van het geheele ontwape ningsprobleem productieve arbeid zal kunnen worden gedaan. Zü moet er derhalve op aandringen dat een einde wordt gemaakt aan dezen twüfel en zonder verwijl aangaande de toepassing van alle bepalingen der overeenkomst overeenstem ming worde bereikt. De Duitsche regeering is bereid door directe onderhandellngen met de belanghebbende staten de noodlge klaarheid te brengen nopens de toepassing van het principe der gelükberechting. De Duitsche regeering moet er thans evenwel reeds op wüzen dat zü haar verdere medewerking in uitzicht kan stellen, mits een bevredigende oplossing word? verkregen op dit voor Duitschland beslissende punt. Tot GENèVE, 22 Juli. De Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie heeft Vrijdagmorgen het debat over de verdagings-resolutie van Benesj beëindigd. De Chlneesche delegatie zag zich door het sterke verzet tegen haar voor stel tot een verbod van bommenwerpen in vredestüd gedwongen, dit voorstel terug te nemen. Aan de discussies en de stemming hebben Nadolny en de vertegenwoordiger van Italië geen deel gerfbmen. De Hoofdcommissie besloot vervolgens de be- wapenlngsvacantie. die 29 September zou afloo- pen, met 4 maanden te verlengen. In de namiddagzlttlng stonden de prind- pleele politieke verklaringen van verscheidene delegaties op de agenda. De conferentie is verder voor een offlcleele nachtzitting büeengeroepen, waarin door de plenaire vergadering over de verdagingsresolutle moet worden gestemd. De besluiten in de ple naire zitting moeten bü eenstemmigheid wor den genomen. Het standpunt van de Duitsche regeering tegenover de verdagingsresolutle is daarom van beslissende beteekenis voor het verdere lot der conferentie. Glunta, den onderstaats-secretaris van het pre sidentschap, die als naaste medewerker van den Duce een belangrüke functie had. Van het zittend ministerie zün dus alleen aangebleven de .vierman” Balbo, de verkeers minister Ciano, schoonvader van Mussolini’s dochters, de ministers van publieke werken en van landbouw Crollalanza en Acerbo, en de beide militaire ministers Siriannl van marine, en Gazzera van oorlog. De nieuwbenoemden zün twee minder in ge tal dan de scheldenden. Mussolini zelf Immers heeft, naast het presidentschap van den mi nisterraad en het ministerie van Blnnenlandsche Zaken, ook de portefeuilles van Orandi en Bot tal overgenomen. Men weet, dat hü dpze ook vóór 1929, toen de beide staatssecretarissen Grand! en Bottal tot ministers werden bevor derd, persoonlük bestuurde. Deze toestand keert dus na een intermezzo van drie jaren terug; en voor Bottal en Grandl is het wellicht een troost, dat alleen de Duce zelf hun opvolger is. De belangrijkste minister benoeming is die van Jung, die de portefeuille van financiën over neemt en een ervaren deskundige is. De nieuwe ministers van Justitie en onderwüs zün beiden universiteitsprofessoren, van wie op politiek ge bied weinig valt te zeggen. Zoekt men naar de politieke beteekenis van de wisseling, dan vindt men daarvoor eenige aanwüzingen in de aanblüvende of nieuwbe noemde onderstaatssecretarissen. Terwül Arplnati onderstaatssecretaris van blnnenlandsche zaken blüft, wordt Glunta als onderstaatssecretaris van het presidentschap vervangen door Rossoni, een bekwaam ar bei- dersleider, die uit het revolutlonnaire syndicalis me stamt, tot welke groep ook Arplnati, niet als leider, maar als arbeider, heeft behoord. Wijst dit naar links, ook de benoeming van Biagl. den voorzitter van de fascistische fede ratie van industriearbelders, tot onderstaats secretaris van corporaties 1 een factor, die ten gunste van de arbeiderspolitlek kan worden uit gelegd. Door deze maatregelen, en doordat Mus solini zelf de leiding van het departement van corporaties op zich neemt, schünt in dezen en den nog komenden moeilüken, tüd het belang der arbeiden gegarandeerd, terwül eventueele critiek, die zich nu direct tegen den Duce zou richten, nog straffer binnen de perken gehou den wordt. Wat bultenlandsche zaken betreft, het is on- waarschünlük, dat hier In de Italiaansche poli tiek, door Grand! in nauwe samenwerking met zün chef gevoerd, verandering zou komen. Al leen zal men op de Internationale conferenties Grandl noode missen; dat de Duce zelf ter onderhandeling zou komen, is onwaarschünlük, en de heer Suvich, de nieuw benoemde onder staatssecretaris van bultenlandsche zaken is voorloopig meer een financieel dlfpert dan een ervaren politiek vertegenwoordiger. Het zal moeten blüken, of de nieuwe man nen, die Mussolini tot belangrüke functie ge roepen heeft een even goed o^leidlngsmateriaal zün als Grandl en Bottal gebleken zün te wezen. - Eén enkel punt van de nieuwe decreten ver dient verder nog vermelding. De directie van de cultuszaken is namelük, tegelük met al deze persoonlüke hervormingen, van het departe ment van justitie naar dat van blnnenlandsche zaken overgegaan. Deze belangrüke afdeellng die de betrekkingen met het Vaticaan grooten- deels beheert, komt dus van een meer juri dische in een meer politieke atmosfeer onder de directe leiding van Mussolini en zün onder staatssecretaris Arpinato te staan. Mussolini

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1