F leekepreeken Prikkeldraad Van de Pers-Tribune LAATSTE CRISIS-ONTWERPEN h r ZATERDAG 23 JULI NIEUWE BISSCHOP Banketbakker* proterteeren i DE CRISIS-ZUIVELWET GAGES KOOPVAARDIJ OP HET BINNENHOF Door Eerste Kamer aanvaard aan EEN VERDIENDE RUST Toelating tot scholen 4 TEGEN DE WINKEL SLUITINGSWET Karakterloosheid Ja of neen? De schoonste Protestantsche kerk Audiëntie Kalme debatten over den steun de varkenshouderij en de zeescheepvaa rt Personeelsbonden tegen verlagi ng Onbegrijpelijk - MOEDER S INVLOED „Protestantsch Nederland” ge- koelhuisboter 9 een katholicisme K bevatte dezer dagen het »4> 1 o k K> L k vooral voor overweging De „Avondpost" volgende bericht: Dr. Wlbaut komt In „Het Volk” weer eens te spreken over het bekende besluit der Amsterdamsche Partijfederatie ten opzichte van de drie Raadsleden, die daardoor tot aftreden werden gedwongen: De redactie van het partij-orgaan echter blijft maar star en strak beweren, dat de drie zich vergrepen hebben aan de heilige partij -discipline. Maar lekker schijnt de redactie zich met haar quasi sterk gefundeerde meenlng toch niet te voelen: zij zou over het geval maar liever niet willen nakaarten! Wij begrijpen dat opperbest. Maar.... er zal geert ontkomen AAn zijn: op het Congres zal er der redactie ten spijt over het geval nog wél even nage kaart worden. Geeft het congres de federatie gelijk, dan moeten we een uittocht krijgen van karak tervolle Kamerleden, Statenleden, wethou ders, raadsleden, enz. en dan zal het aanzien der 8.D.AP. noa weer eens enkele kilometers dalen. geerde hierop met erop te wijzen, dat de Lloyd dit jaar in leder geval niet meer bekomen zal dan de reeds door de Kamer toegestane gelden. Bij de begrootlng kan In het najaar deze heete zaak opnieuw worden bezien. Daarmede kan, dunkt ons. de heer Gelderman te vreden zijn. Tegen dien tijd zullen ook meerdere gegevens over de credieten. die noodig zullen wezen, be kend zijn. Trouwens, ook de Lloyd komt, In deze credletregellng betrokken onder de zeer strenge eischen omtrent een „op krasse wijze gereorga niseerde rendementsbasls’. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal vol gende week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. geven Hij wenschte. dat de Minister, die thans met een memorlepost kwam, naar gelang de cre dieten verstrekt zouden worden, telkens door het indienen van suppletolre begroot!ngen aan de Staten-Generaal gelegenheid zou geven, van ieder geval kennis te nemen. De minister raa it k L ll Het vaststellen van den minimum leeftijd brengt voordeelen en bezuiniging waarom door onderwijsdeskundigen in en buiten de Staten-Generaal dan ook herhaaldeiyk op ,Jn de raadszitting van 19 Mei kon Van den Bergh niet anders spreken en niet anders stemmen dan hij heeft gedaan. Had Van den Bergh daar anders gestemd, dan ware hij een voorbeeld geweest van karak terloosheid. Er is geen partij-Instantie ter wereld, die dat van een gekozene in eenlg bestuursorgaan kan verlangen. Er is ook geen partijbelang ter wereld dat door zulke misdraging zou kunnen worden gediend. Een zestal weken na het besluit van de federatie Amsterdam, dat Van den Bergh ca. tot ontslagnemen dwong, blijven wij nog onver minderd verbaasd, hoe een vergadering van goede partij genooten niet heeft begrepen dat hetgeen zij toen van Van den Bergh ca. verlangden, In de allerhoogste mate onrede lijk was. Zoo onredelijk, dat, waren wij nog raadslid geweest, wij zeker op grond van dit federatiebesluit ontslag zouden hebben ge nomen. Want voor ons staat vast, dat met vertrapping der persoonlijkheid, met af ge dwongen karakterloosheid, de democratie slechts kan worden geschaad. Wij zijn daarom van meenlng, dat de Partij als geheel, op een congres, een beslis sing zal hebben te nemen, naar aanleiding van het Amsterdamsche conflict. Wij zijn op dit punt niet erg ongerus*." De Crlsls-Zuivel-Centrale brengt onder de aandacht van hen. die boter hebben opgeslagen in een inrichting, waar boter gekoeld en voor rekening van derden wordt opgeslagen, dat. in gevolge een beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid d.d. 22 Juli 1933, no. 31, afd. Crisis-Zulvel-Aangelegenheden. zoo danige boter op de verpakking voorzien moet worden, behalve van de reeds voorgeschreven merken, van een speciaal papiermerk voor koel huisboter. dat op aanvraag door de Ciisis- Zuivel-Centrale verstrekt wordt. Zonder een dergelijk merk kan dus geen boter uit een koelhuis uitgeslagen worden. Men ziet, dat de heer Wlbaut de kunst Arbeidswet 191# belangrijke voordeelen bieden, verstaat, zijn meenlng op tamelijk-duide- T lijke w'Jze zeggen, en dat hij stevig voet die veriAoging bij de Regeering is aangedrongen, bij stuk houdt. De organisatie van officieren en scheepsge zellen. vertegenwoordigd In de contactcommis sie van organisaties van zeevarenden, hebben naar aanleiding van de opzegging van het collectief contract door den Bond van werkge vers in de Koopvaardij zich tot dien Bond gewend ^met een brief, waarin er os. op wordt gewezen, dat de grens van verhoudingen bij een ■nieuwe gage verlaging langzamerhand geheel uit het oog wordt verloren. Niettegenstaande reeds voordien ten aanzien van de loonsverhoudlngen in ons land de zeevarenden In een slechtere positie waren geraakt dan werden de officieren half November van het vorige jaar en scheeps gezellen in Februari van dit jaar niettemin toch nog gedwongen een gageverlaging van hesp. 10 pCt. en 9 pCt. te aanvaarden. Door deze ver lagingen zjjn siQris 1931, toen de gages van de eevarenden werden vastgesteld in evenredig- Itnd tot de overige loonnormen in ons land, de bijna 40 pCt gedaald, terwijl door vermin dering van premie en andere emolumenten voor een groot deel der officieren het inkomen on geveer tot de helft van vroeger is teruggebracht, terwijl door de verlagingen, toegepast op de overwerkgelden voor de mindere schepelingen, deze overwerkgelden beneden het peil van het gewone uurloon zjjn gekomen en waardoor deze categoriën ook ernstig in hun inkomen zijn ge troffen. De maatstaf, door de reeders thans aange legd. waarbjj de gageverlaging wordt afgemeten naar de monetaire inzinking in de voornaamste zeevaartlanden, leidt tot consequenties. wAke de organisaties meenen te moeten verwerpen. Wanneer van werkgeverszijde dit standpunt wordt gehandhaafd dan zou dit voor velen een gageverlaging van nog eens 20 pet. beteekenen. betrokken organlsatiebestwren achten de beoogde verlaging, gezien dat eerst onlangs de boven gememoreerde korting heeft plaats ge had. onaanvaardbaar en zullen dienovereenkom stig aan de leden adviseeren. Dominee Bakker van Amsterdam is in het land der anti-paplsten geen onbekende. De laatste jaren voert hij een verwoeden strijd tegen „de verroozasching van Neder land”, en wél door middel van een daartoe speciaal in het leven geroepen organisa tie, welke „Protestantsch Nederland” ge doopt is. Zijn anti-katholieke strijd valt echter niet bij iedereen ook niet bij lederen Pro testant in den smaak, en zoo heeft do minee Bakker zich genoopt gevoeld, in de ..Nederlander” zijn anti-katholieke actie te motiveeren en te verdedigen. Waarom voert hij zijn heldenstrljd? Luistert aandachtig, stoute papen! De heeren W. Berkhoff te Amsterdam, voor zitter en M. M Weyi te *1 Hertogenboech, se cretaris der Nederlandsche Banketbakkers Ver- eenlglng. waarbij ruim 900 banketbakkers zijn aangesloten, uitmakende 80 pct. van alle In Ne derland gevestigde banketbakkers, hebben aan den minister van Economische Zaken en Ar beid een uitvoerig toegellcht schrijven gezon den. waarin zjj zich zeer gegriefd gevoelen door het feit, dat inrichtingen waar minder onschul digs genotmiddelen worden verkocht en ook hun artikelen verkrijgbaar zijn, den geheelen dag tot in den nacht mogen open zijn en hun debiet zich daarheen verplaatst, dat zU derhal ve dringend verzoeken en met klem aan dringen öf de winkelsluitingswet tot gunstiger tijden bulten werking te stellen, óf de bepalin gen betreffende den Zondagsverkoop op te heffen; In elk geval een zoodanige verruiming der verkoopuren op Zondag toe te staan, dat aan hunne gerechtvaardigde wenschen wordt tege moet gekomen. „Waarde lezer, het zou er waarschijnlijk niet toe gekomen zjjn, wanneer Rome self immers, ook na de steunmaatregelen betaalt de consument nog zeer redelijke prijzen, verge leken bij vroeger, terwijl degenen, die geholpen worden, zich door die maatregelen slechts een bestaan gegarandeerd zien, dat soms nog wel eens beneden dat van een ondersteunden werk- looze gaat een standpunt, dat bij dezen cri sismaatregel in het bijzonder averechtsch is. wijl de .Planwirtschaft”, dis in het varkenshouderij- bedrijf wordt Ingevoerd, den consument ook be schermen gaat tegen vroeger nogal eens voor gekomen en bij de rare schommelingen in dit bedrijf ook in de toekomst niet uitgesloten top- pr Ijzen. Mr. Smeenge kon zich met het ontworpen stelsel van centralisatie van fokkerij, mester!) en export vereenlgen Alleen betreurde hij dat de betrokkenen zelf dit plan niet al eerder ter hand genomen hadden en dat het nu alléén weer mogelijk was. doordat de Staat er zich zoo drastisch mee inliet. Ook de heer Westerdljk roerde' ditthema aan. Hij heeft echt# flóBp? dat de thans bij noodmaatregel afgedwongen centralisatie zulke goede resultaten zal afwer pen. dat de Nederlandsche boeren, wier solida riteitsgevoel helaas nog steeds minder ontwik keld is dan b.v. dat van hun Deensche collega's en concurrenten, ook voor normale tijden het stelsel zullen blijven handhaven. Bovendien prees de zeer deskundige vrijzln- nlg-democratlsche senator nog eens opnieuw het denkbeeld aan, om het geweldige surplus aan aardappelmeel aan de varkens te voeren. Men neemt dan den grooten strop van de veenkolo niën weg. Doch volgens minister Verschuur lijkt deze oplossing fraaier dan zij ia Immers, wil men de veenkoloniale aardappelmeelindustrle eenigszlns behoorlijken prijs geven voor dit sur plus. dan is die prijs veel hooger dan de prijs van het gewone varkensvoer, dan is dus de aardappelmeelindustrle wel geholpen, maar de varkenshouderij geschaad. Veel te weerleggen was er voor den minister aprés tout niet. Toch weet deze bewindsman, al zijn de punten In het debat, waarop hij zijn ver dediging bouwen kan. nog zoo gering In aantal, altijd een knap bespiegelend betoog te houden. De eenlge toezeggingen, welke hem gevraagd waren en welke hl) ook doen kon, betroffen „het vette varken en deszelfs producent", welker be langen niet zullen verdrongen worden door die van het baconvarken. dat meer voor den export bestemd la en waarvoor de regeling eigenlijk in hoofdzaak is opgezet, en voorts het betrachten van de rechtvaardigheid tegenover alle bij de varkensteelt en de daarop gebouwde bedrijven betrokkenen Hun aller belangen zullen zooveel mogelijk behartigd en ontzien worden. Beurtvaartregeling Niet moeilljker had minister Verschuur het bl>het ontwerp, dat de nationale scheepvaart te hulp komt en waarover slechts dr. Wlbaut en de Vrijheidsbonden Gelderman en Smeenge het woord voerden. De laatste kwam, sooals vanzelf spreekt, voor de binnenscheepvaart op. Daar sukkelt men tengevolge van een zeer groot sur plus aan scheepsrulmte zooals vrijwel in geen enkel ander bedrijf. De kwestie la zeer moeilijk, temeer daar zelfs bij een opleving van de be drijvigheid de vrachtrulmte nog belangrijk de vraag overtreffen zal. Men is doende eene beurt vaartregeling in het leven te roepen, waaraan niet de vroeger voorgekomen misbruiken kleven. Overleg hierover is gaande met de Kamers van Koophandel. En minister Verschuur zegde den voorzitter van „Schuttevaer” nog eens toe, alle mogelijke haast hierbij te betrachten. De beide andere sjwekers juichten de oprich ting van de .Maatschappij ter Behartiging van de Nationale Bcheepvaartbelangen N. V." vsm harte toe. Dr. Wlbaut verwachtte van dezen maatregel alle heil ook voor de toekomst. Want de voorwaarden, die de N. V. voor verleenlng van credieten stellen zal. sullen saneering brengen in tal van reeds jarenlang zieke bedrijven. Voor sommige gevallen is een beletsel voor grondige flnancieele reorganisatie de onwil van een groep obllgatlehouders, om genoegen te nemen met eene vermindering hunner rechten. Zoo is het b.v. bij de Hollandsche Stoomboot Maat schappij, waar dadelijk groote wijziging In den toestand van dit in wezen levensvatbare bedrijf zou kunnen komen, zoo maar Nederlandsche wet bet accoord bulten faillissement kende. Dan sou tenminste de gewillige meerderheid van obllgatlehouders de onwillige minderheid kun nen binden. Minister Verschuur zegde dr. Wl baut toe. het overleg hierover met den Minister van Justitie te zullen voortzetten. De heer Gelderman heeft meer bepaaldelijk nog eens de kwestie van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd behandeld, in welke maat schappij hjj door de samenwerking met den Norddeutachen Lloyd geen nationale onderne ming meer vermag te zien, waarvoor het ge- Op reces De Eerste Kamer verdient een pluim om de wijze, waarop zij zich door den berg van werk heeft heen gezwoegd. Niet één ontwerp, dat voor behandeling rijp was. bleef onafgedaan. En ook het tempo, waarin het werk verricht werd, was allerbevredlgendst. Al komt uiteraard de be handeling in de Kamer van Revisie vaak op her bouwen neer, de senatoren hebben zich daarin de noodlge matiging opgelegd. Vooral was dit het geval bij de verschillende groote crisismaat regelen. die aan de overzijde van bet Binnen hof eveneens uiteraard soms dagenlang de bat veroorzaakten. Met den wensch. dat de Ministers, de Kamer leden en alle anderen, aan den Senaat annex, tijden de vacantie een aangename, „niet roes tende rust" mogen genieten, nam voorzitter baron de Vos van Steenwljk afscheid tot het moment, dat hij de vereemgde zitting der belde Kamers zal presideeren. waarin de minister-pre sident met eenlg ceremonieel en onder het ge klikklak van de hoeven der husarenpaarden het zittingsjaar aal komen sluiten. In September wacht dan de nieuwe zittingsperiode, welke nog wel zwaarder worden zal dan de thans zo* oog niet formeel geëindigde Tot eersten Apostolisch Vicaris van Padang is benoemd Z. H. Exc. Mgr. Mathias Brans^O.M. Cap. tot nog toe Apostolisch Prefect. DEN HAAG, 22 Juli 1932. In haar laatótc y^ggdering van dit zittings jaar heeft oe fierste Kamer de twee nog over- NiJvende crlsisontwerpen ten behoeve van de zeescheepvaart en tot steun aan de varkens houderij aangenomen. Alweder zonder hoofde lijke stemming, al vroeg bjj het laatste ontwerp de sociaal-democraat Hermans aanteekenlng, dat zijn fractie tegen was. De 8. D. A. P. vindt nu eenmaal ook aan de Varkenscrisiswet een onoverkomelijk bezwaar, dat de consument den steunmaatregel betaalt, doordat hij hoogere prijzen zal hebben te betalen. Een standpunt, dat in het algemeen reeds niet geheel juist is moeder en kind, zeker. En wanneer die genegenljpld verstandig wordt gecultiveerd, kan zij in de opvoeding' een belangrijke factor zijn. Doch van den kant der moeder wordt er maar al te licht een te groote waarde aan gehecht. Eer da» het kind ten volle kan beseffen, wat de rnoeuer lichame lijk voor hem beteekent, heeft zijn karakter al een voor zijn verder leven beslissenden vorm gekregen. Die natuurlijke genegenheid is bovendien voor de geestelijke vorming niet absoluut noodzakelijk. Er zijn tien duizenden menschen, die in hun Jeugd niet door de eigen moeder zijn opgevoed en toch in alle opzichten uitmuntende personen zijn geworden. Dat wordt door de al te gevoe lige moeder maar al te dikwijls vergeten. Laat uw verstand heerschen over uw gevoel en vrees niet, dat ge een harde moeder zult zijn. Zoolang het gevoel zich nog telkens opdringt en tracht te overheerschen, bestaat daarvoor geen gevaar. Beheerscht zal het juist in een verstandige opvoeding aan gestrengheid de vereischte mildheid geven. De tweede klip is een te veel aan gevoel tegenover zichzelf. Dit is een fout, dié veel minder wordt ingezien en nog minder erkend. Het kind is vele jaren de geheel afhankelijke van Zijn ouders, het bezit van zijn moeder. Op zijn eigen ontstaan heeft het zelf niet den minsten invloed gehad. Dwaas is dus de moeder, die in het kind eenige schuld ziet voor haar zorg, haar moeitevol leven, haar afhankelijk bestaan. Al te groote gevoeligheid van een moeder voor een kind is te betreuren, maar te ver geven, althans te begrijpen. Overdreven gevoeligheid voor zichzelf ten koste van het kind is onnatuurlljk en on vergeef lijk. Moe derplicht en moedervreugde moeten elkaar dekken. Een jonge vrouw, die zonder den moed der zelfopoffering het huwelijk ingaat, pleegt verraad aan het komend geslacht. Dit is een overweging, welke van waarde is voor onzen tijd. Maar zij geldt niet voor de toekomstige en jonge moeders alleen. Overgevoeligheid ten eigen opzichte komt ook voor bij moeders, die zichzelf heldinnen wanen. Zoo- dra de jonge mensch begint te rijpen, zjjn eigen wil vertoont en de eerste teekenen van zelfstandigheid begint te geven, be kruipt de overgevoelige moeder zoo licht de gedachte: 't is mijn bezit, mijn eigen vleesch en bloed. Dit Jonge wezen zal ik geheel naar mijn eigen inzichten vormen, het zal mijn bezit blijven en aan een moge lijke scheiding wil ik zelfs niet denken! Dit min of meer bewust of onbewust moe derlijke egoïsme draagt de klem in zich van pijnlijke conflicten in latej Jaren, wanneer volwassen kind met recht zijn zelfstan digheid zal opeischen en zijn eigen leven wil leiden. Een verstandige opvoedster zal zich al heel vroeg op dat eigen leven voor bereiden; haar opvoeding zal juist op de zelfstandigheid gericht zijn. Opvoeding tot zelfstandigheid met verzaking van eigen voordeelen, van eigen voorliefde, eigen wen schen en verlangens, is juist het besta, wat men zijn kind kan geven. En de practljk wijst uit, dat zulk een opvoeding zonder egoïsme, zulk een zelfopofferende leiding, zulk een onderdrukking van het eigen gevoel uiteindelijk altijd haar belooning vindt. Immers, wie uit eigenbelang en overdreven sentimentaliteit zijn kind wil vasthouden, schept het conflict van een onvermijdelijke, .pijnlijke losscheuring. Want de natuur laat zich niet dwingen: de vogel, die zich sterk genoeg voelt op eigen vleugels, zoekt de vrijheid. Het kind echter, dat zich zelf opge voed weet tot zelfstandigheid, zal de moeite en opoffering, de zelfverzakende liefde der moeder begrijpen en waardeeren en in zijn vrijheid vrijwillig zooveel mogelijk naar het ouderlijk huls tarugkeeren. Ziedaar, twee kostbare lessen vóór de moeder In verhouding tot haar kind: laat uw verstand yw gevoel overheerschen, hetzij dat gevoel te sterk naar het kind of naar U zelf uitgaat. Het Juiste doel gaat tusschen deze twee klippen door! HOMO SAPIENS Het Koninklijk besluit van 33 Juni 1933. (Staatsblad no. 312) dat aan dezen wensch te gemoet komt door een geleidelijke invoering van de gevraagde verhooging (n.l. in twee etap pes, ieder van drie maanden), heeft bovendien de strekking een aanmerkelijke besparing op 's Rijks uitgaven te bevorderen, welke inzonder heid in dezen tijd van beteekenis te. Voor zoover hier en daar aan bepaalde scho len eenlge stoornis in den geregelden gang van het onderwijs mocht ontstaan, vertrouwt de Minister, dat deze door aanpassing zal kunnen worden opgeheven, terwijl z.i. de genoemde voordeelen hiertegen ruimschoots opwegen. Ook indien mag aangenomen worden, dat het voorschrift na 15 Juli 1935 zal verlengd wor den, valt de besparing voor het Rijk niet met En dan? Hoe zal de conclusie uitvallen? nauwkeurigheid aan te geven, aangezien moei lijk te ramen valt, hoeveel kinderen, nadat de bepaling gedurende zeven jaren zal gewerkt hebben, na het doorloopen van het zevende leer jaar dé school zullen mogen verlaten, terwijl zij anders de zevende klas zouden hebben moe ten doubleeren, c.q. de achtste klas zouden beb- Er is een natuurlijke verhouding tusschenben moeten volgen. Wel merkwaardig, dat de protestanten thans ook de schoonheid hunner kerken gaan zoeken in het wegwerken van hun kale koude muren en de beelden in steen en verf in hun kerken halen, merkt „Ons Noor den” op. „In de reformatie werd de leuze aan geheven weg met den beeldendienst uit de kerken”. Nu haalt men de beelden er weer in. Het begon met een raam van Jan de Backer, den z.g. prot. martelaar. Daar over is heel wat te doen geweest. In de Haagsche Dulnoordkerk kreeg de ka th. kunstschilder Lou Asperslagh reeds Ja ren geleden ojjdracht voor gebrand schilderde ramen met voorstellingen uit het oude testament en uit de para belen van den Zaligmaker. „De verlo ren zoon”, „de wonderbare vischvangst” en dergelijke tafereelen moesten door den kath. glasbrander en kerkschilder worden aangebracht. En nu gaat men in Dultschland de schoonste protestantsche kerk bouwen en men zoekt de schoonheid in het aan brengen van een Christusbeeld en de figuren van de apostelen. Ook hier heeft de practljk van het menschelljke leven het gewonnen van de theorie. rechtvaardige! te. nog groote bedragen uit te Intusschen is deze protestantsche kerkverslering vooral voor ons katholie ken bijzonder leerzaam. Want ze is weer een nieuw bewijs, hoe groot de vergis sing van de protestantsche hervormers geweest is.” van onzen Sjfeciaal merk voor Afgezien hiervan zou het voorschrift bij ge il ee le inwerkingtreding door vermindering van de toegelaten leerlingen volgens de gegevens voer het jaar 1931 ruim 1300 leerkrachten min der noodig maken. Het valt niet nauwkeurig aan te geven, welke bezuiniging voor 's Rijks kas hiervan het ge volg zal zijn, niet alleen wijl onbekend is, hoe veel van deze leerkrachten wachtgeld zullen ge nieten, maar evenmin, hoe lang zij in het ge not van wachtgeld zullen blijven. Dit zelfde geldt trouwens voor elke vermindering van bet getal verplichte leerkrachten. In hoeverre de gemeenten financieel voor- of nadeel van den getroffen maatregel zullen heb ben, hangt af van de wijze waarop zij zich bü den maatregel zullen aanpassen. Hieromtrent bezit de Minister nog geen gegevens. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Minister van het Kon. besl. niet alleen de genoemde voordeelen. maar ook "n thans zeer welkome be zuiniging verwacht. Het toekennen van extra- onderwijzers overeenkomstig art. 58 tweede lid, der Lager-onderwUswet "20. ten einde te voorko men, dat aan sommige scholen een onderwij zer moet ontslagen of een nieuwe leerkracht niet aangesteld kan worden, zou het bezulni- glngseffect van den getroffen maatregel teloor doen gaan en dus medebrengen, dat deze be zuiniging op een andere en naar het den mi nister voorkomt meer bezwaarlijke wijze zou ge vonden moeten worden. Om deze reden kunnen de gevraagde maatregelen niet toegezegd worden. Om dezelfde reden meent de Minister niet aan bepaalde gemeenten dispensatie te kunnen verleenen. waartoe bovendien de wetteljjke voorschriften hem niet de bevoegdheid geven. Tot zjjn leedwezen kan de Minister, met het oog op den toestand van 's Lands financiën, geen steun van Rijkswege ten behoeve van het voorbereidend lager onderwijs in uitzicht stellen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Mej. Groeneweg in zake het Koninklijk besluit van 23 Juni 1932 (Staatsblad no. 312) betreffende verhooging van den minimum-leeftljd van toe lating tot scholen voor gewoon lager onderwijs tot zes jaren en de flnancieele gevolgen van dat besluit, heeft Minister Terpstra het volgende geantwoord: Inderdaad zal de verhooging van den mini mum leeftijd van toelating tot de school voor gewoon lager onderwijs tot zes jaren uit on- derw’ kundig oogpunt evenals met het oog op een goede onderwijsorganisatie en in verband met de bepalingen der Leerplichtwet en der Geeft het congres de federatie ongelijk, dan kan hevige ruzie met zijne majesteit den kiezer en met de redactie der Arbeiders pers niet uitblijven. Neen, deze kwestie is de wereld nog niet uit! Gelukkig maar! Want zeer noodig is het, dat er ook op dit stuk klaarheid kome om trent de S.D.A.P. den aanval op ons geloof, onze Kerk en al de geestelijke waarden, die ons kostbaar zijn als gouden kleinoodién. niet was be gonnen. Maar wat is de historie? In 1913 hebben prof, pater van Glnneken. prof. ■Gerard Brom, en eenlge andere vooraan staande Roomsche mannen de leuze van de bekeering van Nederland aangeheven. Dat wil dus zeggen, ze maakten zich op om Nederland, dat dank zij de politieke en de economische verhoudingen (opkoopen van boerderijen, winkelhuizen, enz. door Room- schen, ten einde een soort Roomsche ko lonisatie tot stand te brengen) in de laat ste tientallen jaren al meer onder Rootn- schen Invloed gekomen is, ook in religieus opzicht Roomsch te maken. Dat noemde men „de bekeering” van Nederland; want ge weet, ketterij en heidendom liggen bij Rome in één en dezelfde lijn. Er is maar „ééne, heilige, algemeene Christelijke kerk” in Rome's oogen; dat is de Hervormde kerk niet; dat is de Luthersche kerk niet; dat zijn de Gereformeerde kerken evenmin; dat is alleen maar de kerk, waarvan de Paus het onfeilbaar hoofd is. Overeenkomstig dit wachtwoord „bekee ring van Nederland” heeft men sindsdien ons land en vooral onze steden met propa- gandalectuur en vliegende blaadjes over dekt. Vooral het Geert-Oroote-Genootschap (G.G.O.) -en de Petrus Canislusvereeniging hebben heel wat verdienstelijke werken ge presteerd. Ook het leekenapostolaat heeft men in werking gezet. Doch één van de voornaamste middelen om tot zjjn doel te geraken waren de con ferenties voor niet-Katholieken”, die in in vele dorpen en steden van ons land ge houden zijn en nog lederen winter opnieuw georganiseerd wordei., ten spijt van het weinige resultaat, dat deze Ijverige paters met hun uiteenzettingen van de Roomsche leer hebben. Dat is het wat .JProtestantsch-Nederland” in het leven riep.” WIJ moeten sterk betwijfelen, of de van strijdlust blakende dominee met dit stukske zijn meer bezadigde en rustiger denkende vrienden zal overtuigen; wij voor ons be grijpen tenminste niet, hoe dominee juist als dominee met xulke motieven voor den dag durft komen! Wat misdoen de Katholieken toch met hj^n fgqsiUeve bekeeringsactle? Zij vallen daarmee toch geen enkelen anderen godsdienst aan? En wat vreest de dominee speciaal van de conferenties voor niet-katholieken, als daarmee toch zoo „weinig resultaat" be reikt wordt? De Protestanten moesten het gezien hun eisch van vrij onderzoek juist bij zonder waardeeren, dat katholieke deskun digen heel het volk in woord en geschrift trachten in te lichten omtrent de leer en de praktyk van het katholicisme. Het zou toch niet behoorlijk zijn. Indien wij de Protestanten niet in de gelegen heid stelden, ook over het katholieke ge loof een volkomen vrij oordeel te vellen? Of mogen Protestanten de Vaarheid omy trent het katholicisme niet te weten komen? Mogen ja, moeten wij onzerzijds niet trachten, onze medemenschen door woord en voorbeeld te overtuigen van dat gene. wat wij de waarheid weten? Dominee neemt het den katholiek kwa lijk, dat hij zijn Kerk de ware noemt, maar noemt hij zijn Kerk dan de onware, de on echte? Vanwaar toch zijn strijd tegen Rome? WU gunnen hem toch ook gaarne het recht, z ij n Kerk te propageeren. HU schUnt van zUn Kerk echter niet veel positiefs te kunnen vertellen, anders zou hU zich niet eenzijdig bepalen tot strUd tegen een Kerk, welke hU blijkbaar niet eens voldoende kent (anders toch zou hU zich niet schuldig maken aan een enormi teit als; „ketterij en heidendom liggen bU Rome in één en dezelfde lijn”.) Dominee moet beslist eens een conferen tie voor niet-Katholieken gaan bij wonen. „Aan het Hohenzollemplein te Ber- Ujn-Wllmersdorf bouwt de Hamburg- sche architect Hóger een nieuwe Pro testantsche kerk, welke de schoonste Protestantsche kerk van Berlijn moet worden. Van afbeelding van personen is een rUk gebruik gemaakt. De grond- idéé der kerk is, dat naar het Jezus beeld achter het altaar, de schare van apostelen en geloofshelden, die aan weerskanten op 12 groote vakken zUn afgebeeld, door een triomfboog opstijgt.” j-s en week geleden is In de hoofdstad een r> zeer bUzondere tentoonstelling, welke den suggestieven naam .Moeder en Kind” droeg, gesloten. Er wordt aan onzen tUd veel leelUks ver geten en niet geheel ten onrechte. De durf, *m een expositie op groote schaal te houden, iraarbU tienduizenden uit binnen- en bui tenland werden verwacht en welke tot on derwerp had het leven van de moeder en het ünd, zulk een opzet sprak van een heilzaam rertrouwen in zuivere en edele gevoelens ran het tegenwoordig geslacht, speculeerde >p een belangstelling der massa in iets teters dan plat vermaak en Udele sensatie, tn dat vertrouwen werd niet beschaamd. Er is bU gelegenheid dezer tentoonstelling teel veel over den band, die moeder en kind »indt, gesproken. De aangeboren wederzUd- Khe genegenheid werd bezongen, maar rooral werd wat het doel der onder- seining was de UchamelUke verhouding roor en na de geboorte op populair-weten- KhappeUjke wijze belicht. En de tegenwoor- iige wetenschap mag met trots haar trium- rhen op dit terrein toonen! Verzwakt ons reslacht in een overmatige cultuur, zoodat, gat van nature zonder schade en moeite moest verloopen, dikwijls een gevaarvol lebeuren wordt; de wetenschap komt met rernuft te hulp en vult aan, waar de natuur tekort schiet. En de mensch, ook de een roudige en ongeletterde, volgt met belang stelling de vorderingen der medici in hun delicate taak bij de vorming en de geboorte van het nieuwe leven, het behoud van het te vroeg geboren wicht, van verpleging en voeding van kraamvrouw en zuigeling, en alles wat met de ontluikende nieuwe men- Khelijke levens in verband staat. In dagen, waarin op zóó bijzondere wijze de lichamelijke verhouding van moeder en kind is belicht, kan het zijn nut hebben ook eens de aandacht voor den geestelijken Invloed van de een op den ander te vragen. In christelijken zin is toch deze laatste van oneindig meer waarde dan de eerste! Er wordt en terecht aan den llcha- tnelijken invloed van de moeder op het kind veel waarde gehecht.^ Gezondheid is een onberekenbare schat, ook voor het geestelijk leven. En al wat gedaan wordt in nuttige lessen en raadgevingen aan jonge moeders, om de gezondheid van wordend leven te bevorderen en onheilen te voorkomen; alle propaganda voor natdurljjke voeding en hygiënische verzorging, is hartelijk toe te juichen. Maar de groote taak van de gehuwde vrouwen vangt toch eerst aan bij de opvoe ding. Het andere wordt als vanzelf sprekend van haar geëischt. Nu zijn er over kinderopvoeding biblio theken vol geschreven en het lijkt water naar de zee dragen, om aan al de bestaande paedagogische vermaningen nog één woord toe te voegen. Toch wagen wij het in zeer beknopten en eenvoudigen vorm twee ge dachten neer te schrijven, die ons tegenwoordig geslacht de waard lijken. Wanneer gij. Jonge moeders tijd, over opvoeding hoort spreken, over oude opvoedingssystemen leest, en nadenkt over uw eigen opvoeding, dan moet u wel eens en misschien wel dikwijls de ontmoe digende gedachte besluipen, dat kinderen opvoeden een bijna bovenmenschelijke taak is. Gelooft het niet! Ons jonge geslacht heeft de faam van erg nuchter en zeer radi caal te zijn. Dat kan tot betreurenswaardige excessen leiden; maar het heeft ook zijn goede zijde, welke hier te pas komt. De reden, waarom zooveel opvoedingspogingen mislukken, is nm. een te veel aan gevoel en een te weinig aan verstand. En ziehier de twee lessen, welke jonge moeders van onzen tijd met haar zin voor werkelijkheid gaarne ter harte zullen nemen: twee klippen, waarop een opvoeding gemeenlijk strandt is óf wel een te veel aan gevoel voor het kind, öf wel een te veel aan gevoel van de moeder voor zichzelf. De eerste bewering wordt het gemakke- lljkst begrepen en ook toegegeven. Het kind is een deel van de moeder zelf. Ze heeft er alles aan gegeven. Vele maanden heeft ze het verwacht, met angst en smart; het gevoed en verpleegd. Vele lange maanden is baar géheele wezen met dat jonge leven als één.’ Die moederlijke teederheld en bezorgdheid, die natuurlijke vrouwelijke gaven zijn vooral de eerste jaren kostbare factoren in het kinderleven. ZIJ maken echter al te gemakkelijk blind voor het feit dat In het kleine wezen een eigen ziel hulst, een eigen wil woont, dat zich een eigen geestelijk leven in het lichamelijk omhulsel aan het ontwikkelen is. Voor een scherp oog is dat al heel spoedig waar te nemen. En de ware opvoedster begint haar vorming, haar training, dan ook al In de allereerste levensjaren Dat vereischt een opzijdringen van het gevoel door het verstand. Een jonge moeder vergeeft zichzelf zoo -graag een zwakheid tegenover haar kind. Het is toch zulk een klein, teer wezen; hoe kan men daar boos op worden! Dat kan mlschien iedereen, maar niet een eigen moeder! De opvoeding komt later wel, wanneer het verstand gerijpt is en bet lichaam sterk! Door deze overgevoeligheid blijft het kind de speelpop van de jonge moeder juist in de jaren, waarin de vorming het ge makke lij kst zou zijn. Is het kind lichamelijk een maal volgroeid, dan heeft het ook een sterk ontwikkelden en mogelijk een krom gegroei- den wil gekregen. Het kinderkarakter vormt Zich niet van zelf ten goede, alleen omdat het kind van nature aan zijn liefhebbende moeder gehecht is. Het is een waan, dat de natuurlijke genegenheid van de moeder tot het kind wederkeerig even sterk is; een waan, dat een kind uit liefde voor de moeder zijn verkeerde neigingen zal onderdrukken en haar geen verdriet zal doen, evenmin als zij het hem wilde aandoen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7