Een mijlpaal in de geschiedenis van ’t „Witte Kruis E STADSNIEUWS D Nationaal muziekconcours te Alkmaar Een nieuw magazijn en voor bijna f20.000 verplegingsartikelen aan II DE VALK” II1 1 MAANDAG 25 JULI Aanvullings-roerve i Schandelijke terreur Uitstekende prestaties Een onverschillig motorrijder Groote belangstelling Districts-Arbeidsbeurs Eerste afd. Harmonie Tweede dag M arschwedstrjjd CONCERT-WEDSTRIJD Derde afd. Fanfare Eere-afd. Fanfare H. Wijding Suprieme afd. Fanfare Derde afd. Harmonie Burgemeester afwezig Vrijwillige Crisisbelasting Tweede afd. Fanfare BURGERLIJKE STAND Eerste afd. Fanfare Een belangrijk contract met INGEZONDEN L De watervrees overwonnen Eenige punten Het edelachtbare raadslid Ppstduivenvereeniging „Alcmaria Victrix” Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning” Alkmaarsche Bad- en Zwem inrichting GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN Afd. Uitmuntendheid Harmonie z on zUn rev nas pee hee naa Stöortiwasscherij „DE VALK” Voor coulante bediening II Stöortiwasscherij II Van oude plaatijzeren ledikanten tot moderne „Aupings” en ^Holtkampers” Het kegelconcour» te Schagen het „Wit-Gele Kruis Kantongerecht te Alkmaar 4 we jon- 8e zee Alkmaar, 33 Juli 1933. voor 3e prüs. 386 p. ‘•9 de en en C C R van liter minder dan de overtreding maar. (Wordt vervolgd). t 'V 1 dei De Directeur vu. ED. VAN DEN HEUVEL. een wedvlucht met Katelüne Waver hoogste 71 hout Gedeeltelijk werklooze metaalbewerkers en si garenmakers 75. Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len op 1 October as. de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1917 naar de aan- vullingsreserve overgaan. de het te Alkmaar, overtreding Arbeids wet, 2 boete of 3 dagen hechtenis; A P te Harencarspel. in staat van dronkenschap de orde verstoren ƒ7 boete of 7 dagen hechtenis; Jn. Jn. Hymne technisch velen laatste zeer weei sami BI de I gaat maa men sart gekc nog sche E dat der leze het hal Juli sis E blei mei ner ken hee mei fast Wk kar sch C ,fic Jar net en der Wai pol bev stn pk weg ga* en gev. bur toe late ren zws van Z zoo' flln me. en ree< eecr trel daa ik zou mid Toe ik den geit gesc niet wor kun hier Sluj trac t«l?" weei ren nam sa tic Woe orga tred werl 811 terst H< intu maa teur De Juli Roti vlak tijd doel begr bout gew dige t d< te z D sa tii ons nog, graf dan arti: der gem Een om 1 de I dulz al d scho spre toen -TA. NOORDF.RKADFA7 6» ALKMAAR TF.LF.FOON 1209 „Hou en Trou” (Heerhugowaard), dlr. G. An- - - - lt GEBOREN: Louise Baudlna. d. van Johannes Gros en Trijntje Keikes; Gjjsberta Anthonia. d. van Jacobus van der Kooy en Aafje Wijkhuizen; Maria Anna Theresia, d. van Gerardus van Gooi en Gudula Allnk: Alberta, d. van Jacobus Pool en Hendrika van Wjjk. OVERLEDEN: Jacobus Bleeker. 56 jaar; Cor nells Govers, 70 Jaar; Adrianus Ohlen, 73 Jaar. De Burgemeester is van 26 Juli tot en met 7 Augustus as. afwezig. 10. K. Groot 12. C. H 14. v 16. 12 Geplaatst 33 werkzoekenden, waaronder 1 dienstbode. „Eensgezindheid" (Heiloo), dlr. A. Meljns. Een over het algemeen zeer te prijzen uitvoering van het verplichte stuk „Hymne Cortège” van H. Couvreur, opvatting muzikaal. Klankgehalte goed; jammer, dat een enkele maal de stem ming wat weifelend was. De Excelsior Ouver ture van L. Reymond, bleek voor het corps een goede keuze als vrij nummer te zijn; ook hier waren voortreffelijke momenten te waardeeren, oa. Saxophone heel mooi. Vriendschap” (Schoorl), dir. G. Ander- Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 912 uur en van 35 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandagavond. Voor vrouwelljk personeel afzonderlijke ingang. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan Ingeschreven: scherp. Jammer, dat er eenige technisch zwakke plekjes waren. Als vrij nummer „Marche des Eburons” van Martin, vlot en rhythmlsch keurig uitpevoerd. „Crescendo", Assendelft, Dlr. G. Landman. Het verplichte stuk werd te vlug ingezet, het spel klonk hier te gejaagd, zoodat hierdoor waar, schijnlljk enkele passages niet geheel lukten. Over ‘t algemeen anders een goed korps. Beter werd gespeeld het stuk naar keuze: ..Hymne Marsche Nuptiale" v. Alller. hier •rlen wel Beer goede momenten te waardeeren. Aldus een raadslid In den Jare Onzes Heeren 1922; dus nog niet eens 40 jaren geleden, maar slechts tien jaar. Wat moet het dan wel voor véértig Jaar geweest zijn, als vóór tien jaar Iemand nog zóó kon praten en het nut van een verpleeegster niet Inzag en liever een dokter er bjj had opdat er dan wat concurrentie sou komen. Gelukkig voor de aanvragendo afdeellng was er meerderheid van den raad niet zoo achterlijk en werd In beginsel besloten tot het verleenen van subisidle. We zouden nog heel veel kunnen vertellen van de moeilijkheden die overwonnen moesten wor den en nog veel en veel grooter waren dan bovenstaande, maar dit artikel zou dan wel wat al te lang worden en bovendien z’n doel voorbij streven. We zullen ons daarom bepalen tot hetgeen het ..Witte Kruis” hier in Alkmaar in de drie en veertig jaren van haar bestaan alzoo verricht heeft en In het bijzonder tot haar lievellngklndHet magazijn. In enkele woorden sullen we hier een paar van de voornaamste punten uit het bestaan der afdeellng memoreeren. Den 26en April 1889 werd onder voorzitterschap van mr. F. F. Karseboom, daartoe ultgenoo- digd door de Gezondheidscommissie en heeren Regenten van het Mannen- en Vrouwen- Wederom onder veel belangstelling werd op de Laat de marschwedstrtjd gehouden, waaraan door drie corpsen werd deelgenomen. De uitslag hiervan is: „Kunst na Arbeid” (A’dam) 2e prijs met 99 punten; „Eensgezindheid" (Heiloo) 3e prijs met 96 punten en „De Harmonie" (A'dam) le prijs met 108 punten. Op den vooravond van den tweeden con coursdag werd door de Arbeiders Muzlekver- eeniglng „Excelsior", dlr. O. Anderson, een geslaagd concert gegeven, waarvoor een tame lijk goede belangstelling bestond. Ook verleende de ..Checsetownians” onder lei ding van Slem Spruyt? medewerking. Zou zoudt u de wekelijksche bijdrage kunnen noemen, welke u in het busje van het liefde werk „St. Vincentluspennlng” denkt te depo- neeren. Belasting betalen is altijd een onaangename bezigheid, bovendien moet u er voor naar het belasting, of postkantoor. Onze vrijwillige crl. sisbelasting behoeft niet gebracht te worden, doch wordt wekelijks door Jongelui bij u aan huls opgehaald. Wij zijn er zeker van. dat deze vrijwillige gave, een offer van helpende liefde voor hen, die bulten schuld in armoede geraakt zijn, gaarne gegeven zal worden. Een cent per week Is de mlnlmum-bljdrage, het maximum bedrag is onbeperkt. Laat het bedrag uwer gift werkelijk een offer van helpende liefde zijn. 1 autogene-lasscher, 7 bakkers. 15 bankwer kers. 1 beh.-stoffeerder, 5 betonwerkers, 1 bloe mist. 3 boekbinders. 2 boerenarbeiders, 3 bor stelmakers, 16 chauffeurs. 1 chem.-perser, 1 choc.-bewerker. 1 constructiewerken 6 electri- clens, 1 electro-technlcus, 1 fralser, 64 grond werkers. 1 instrumentmaker, 2 incasseerders, 1 kapper, 8 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 kern- maker. 4 ketelmakers, 1 kistenmaker, 3 kleer makers. 7 klinkers. 3 koetsiers, 1 koperslager, 1 letterzetter, 7 loodgieters, 3 machinale houtbe werkers, 7 machinisten, 1 machine-zetter, 5 ma gazijnbedienden. 7 metaaldraalers, 1 metaal- schaver, 1 metaalslüper. 53 metselaars. 11 meu belmakers, 7 monteurs, 41 opperlieden, 1 opzich- ter-teekenaar, 15 pakhuisknechts, 3 plaatwer kers, 3 radlo-monteurs, 2 reizigers. 3 scheeps bouwers, 3 scheepstimmerlieden, 1 acheepstecke- paar, 23 schilders. 3 schoenmakers. 25 sigaren makers, 2 sigarensorteerders, 6 smeden, 1 smout zetter, 1 steenbikker, 3 straatmakers, 6 stuca- doors, 9 stokers, 1 tegelzetter, 5 teekenaars, 78 timmerlieden, 1 tuinman. 1 tandtechniker. 15 voegers. 1 voorslaander, 3 vuurwerkers. 3 wagen makers, 1 werktuigkundige, 2 winkelbedienden, 13 Uzerwerkers. 188 losse arbeiders, 43 trans portarbeiders. De tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat iemand, die wekelijks een bad nam. ontoe rekenbaar geacht werd en Iemand die dit alle dagen deed, een hopeloos geval was. Daarvan zjjn vele voorbeelden, waarvan sommige ons zoo dwaas aandoen, dat we ze nauwelijks kun nen gelooven: maar dan komen degenen die dien tijd hebben meegemaakt ons met de hand op het hart verzekeren dat het werkelijk zoo was En het was ook zoo. Zoo zal het badhuis dan ook bjj zn oprichting in 1892 wel met gemengde gevoelens ontvangen zijn. Maar ondanks de bekende watervrees der Noord-Hollanders in die dagen, bleek het toch in een behoefte te voorzien en mocht het reeds spoedig zich in een vrij druk bezoek verheugen en bedroeg het aantal baden in die Jaren onge veer 12.000 per Jaar. Zoo heeft deze belangrijke inrichting van het „Witte Kruis” z’n „zegenrijken" Invloed reeds veertig Jaar lang uitgeoefend en is het uitge groeid tot een rendabel bedrijf met 3 eerste klas kuipbaden en 5 eerste klas regenbaden. 9 tweede klas en 5 derde klas regenbaden, totaal 22 bad kamers, waarin in 1931 19.759 baden genomen werden. Dat de Inrichting aan alle redelijke elschen welke op het gebied van hygiëne en comfort ge steld kunnen worden, voldoet, behoeft geen be toog; een leder kan zich daarvan, door het ne men van een bad, overtuigen. .Eensgezindheid" (Wormer), Dir. H. Schaar. Met de Marche de Triomphe van Paris, weid een goede Indruk gemaakt, hoewel het klank- gehalte soms wat scherp was. Het vrije num mer Chante de Joie van Ronynon had een beter klankgehalte, en soms zéér mooie momen. ten. Over het zg. stucadoorsconflict schreven hier reeds eerder. We maakten toen ook mel ding van de terreur-methoden der modernen en federatle-menschen, die enkele R K georgani- aeerden, in Haarlem werkend, lederen avond Joe lend en scheldend van het station naar huis be geleidden. Wü hebben aan dit alles niet te veel publici teit gegeven, overtuigd als we waren, dat dit de toeloop van nieuwsgierige en kwaadwillige, niet bij het conflict geïnteresseerden, nog maar Beu versterken. Inderdaad scheen het ook alsof, althans voor Alkmaar, de scherpe kantjes wat van het geval af raakten. Vorige week echter is het vuur weer opnieuw, en nu veel feller dan voorheen, opgelaaid. Steeds grooter werd de stoet begeleiders, steeds vijandelijker hun gedrag. Zóó erg is het nu ge worden, dat wjj meenen in het publiek de ter reur-methoden der modernen en federatie-man- nen (die nu weer vaste verkeering met elkaar schijnen te hebben) te moeten brandmerken en de bescherming der openbare macht te moeten Inroepen voor de vrijheid om te arbeiden. Wil men Weten, hoe het een der laatste dagen van de vorige week is toegegaan? Ziehier een verslag der gebeurtenissen uit het 6- D. A. P.-sche „Volksblad” van Zaterdag JJ,; Nadat lïet aantal onderkruipers, dat ging werken in Haarlem, zich uitgebreid had tot zes man is het thuisbrengen weer met volle energie ter hand genomen. Gisteravond reeds besloot een tweetal niet meer aan het werk te gaan, terwijl vanavond ca. 700 man de andere vier aan het station opwachtten. Zelfs een tiental Haarlemsche stucadoors waren op de motorfiets gekomen. Eén der onderkruipers, die te Oudorp woont, werd in de stad reeds zoodanig om singeld. dat fietsen ónmogelijk was en de tocht te voet moest worden afgelegd. C> de grens der gemeente werd de man door drie rijksveldwochters overgenomen, maar de druk was te groot en zeker zouden er ernstige ongelukken gebeurd zijn, als de de veldwachters niet zoo kalm waren opge treden en de onderkruiper door vakbondsbe stuurders was overgenomen. Dezen slaagden er spoedig in hem te bewegen het werk neer te leggen, hetgeen met groot gejuich werd begroet. Spoedig daarna was de rust in Oudorp weergekeerd. H 8 te Hoorn, dronkenschap ƒ3 boete of 3 dagen hechtenis. ScHriftelljke uitspraak. te Alkmaar, overtreding Motor- Rtjwlelwet, ontslag van rechtsvervolging. We zelden dat datgene wat bereikt is. veel strijd gekost heeft. Als bewijs daarvan kan al licht het volgende dienen. In een dorp In Zuid.Holland had de plaat. selUke afdeellng van het „Groene Kruis" (een soortgelijke vereeniging als het „Witte Kruis") aan den gemeenteraad subsidie gevraagd voor Gisteren heeft onze oud-plaatsgenoot, Eerw. frater Pater de H. Wijding van sub-diakonaat ontvangen. „St. Caecllia” (Leidachendam), Dlr. B. Veen. Op een zeer verdienstelijke uitvoering van het verplichte nummer ..Een Ned. Volksfeest” van M C. Roo vaart, vol ode als nummer naar keuze Orpheus Aux Enfers”, Ouverture van Jac. Offenbach, met de stemming was men hier w<et steeds fortuinlijk. Voor afd uitmuntend, held hadden we hier toch lets meer verwacht. In de week van 17 tot en met 24 Juli be draagt het aatal genomen baden door: Heeren 612, dames 542, kosteloos door: gens 372, meisjes 291. totaal 1817 baden. De hoogste temperatuur bedroeg 72 gr. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag 23 Juli een wedvlucht met „oude duiven" vanuit Bordeaux (Frankrijk) gelost om 7 uur 30 mln. aankomst Zondag. C. J. Paulisse 12, 47. 30, J. J. Veel. 13. 19. 05. C. J. Paulisse 13. 25, 22, H. Moolj 15, 15, 39. G. Hljmans 15. 55. 29. En op Zondag 24 Juli „Jonge duiven" vanuit St. (België) gelast om 8 uur aankomst als volgt: H. Moolj 10, 23. 40. Idem 10, 30, 28. J. J. Veel 10, 30, 58. G Hjjmans 10. 31. 40 H. Punt 10, 32. 24, G. Hjjmans 10, 33, 23. H. Moojj 10. 34, 42. H.-Punt 10. 34, 51. H. MooiJ 10. 30. 53, Huiberts Jzn. 103454, H. Moolj 10.35.00, Huiberts Jzn. 10 35.38. (Heiloo), 2e prüp^.274 p, r 2e prjjs. 287 p„ St Hildegardis HarenkarspeD 2e piïjs, 280 p„ Orescendo (Assendeift» Be prijs 381 p. le Afd Harmonie: De Harmonie (Adam) 2e prijs. 279 p. Afd Uitmuntendheid Harmonie: St. Caecllia (Leidschedam), 2e prijs. 248 p. Eere-afd. Fanfare: Eensgezindheid (Wormer), le prijs, 339 p. Superieure afd. Fanfare: Amicitla (Landsmeer) le prijs 336 p.; Con cordia (Oostzaan) le prijs. 345 p. De jury was wederom samengesteld uit de toonkunstenaars M. O. v. d. Roovaert. Amster. dam; Sam Vlessing, IJmulden; Jos. de Klerk. Haarlem. Deze concoursdag kan weer zeer geslaagd ge. noemd worden, de belangstelling was grooter dan den eersten dag. Over het algemeen is er weer zeer goed gemusiceerd, vooral in de hoogste afdeellngen. Zes eerste prijswinnaars namen deel aan den eere.wedstrijd. Wij willen tenslotte met klem leder aan be. dit concours te komen bezoeken de Zondag belooft In muzikaal opzicht weer veel. We rekenen dus den laatst en dag op een stampovollen tuin. W- s- .Amicitla” (Landsmeer). Dlr. P Wever. Al was dan niet alles even subliem, toch werden in het verplichte werk ..Scenes Pittoresque" van Massenet, prachtige momenten bereikt Ook in technisch opzicht viel er vaak veel te be wonderen Als vrij nummer had men gvkoaen Iphlgenie en Aulis van Gluck, hiervan gaf men eveneens een zeer muzikale uitvoering. „Concordia" (Óostzaan). Dir. A Meyns. het verplichte werk van Massenet werd eveneens door dit korps voortreffelijk ultgevoerd, goede bezetting en mooi klankgehalte. Opvatting heel muzikaal. Toch waren de technische passages niet steeds gaaf Nog hooger achtten we de praestatle In „Julius César" van Andrieu. hier een prachtlgen klank en waarlijk effectvolle en briljante weergave. Uitslag concertwedstrljd. 3e Afd. Fanfare; Hou en Trou. H. H. Waard), le prijs, 303 p. Concordia. J T. (Oostzaan) le prijs 312 p„ Kunst na Arbeid. (Adam) 2e prijs. 286 p. 3e Afdeellng Harmonie: Eensgezindheid (Kwadjjk) 2e prijs, 284 p. 2e Afdeellng Fanfare: Kunst na Arbeid (Purmerend) le prijs, 315 p. le Afd. Fanfare: Eensgezindheid. De Vriendschap (Schoorl), „De son. De vooral uitgevoerd; het passage-werk klonk zeer duide lijk, ook het klankgehalte goed. „Le Secrét de Pierrot” van Popy, werd bril- lant en vitaal gespeeld. Met dit nummer is een goede keuze gedaan. „St. Hildegardis" (Harenkarspel), Dlr. E Peetoom. Muzikale opvatting valt hier van het verplichte stuk Hymne Cortège té waar deeren, goed ensemble, klankgehalte soms wat Zooals gewoonlijk behoeft dit „Volksblad”-be- richt eenig commentaar en correctie. „Onderkruipers” heeten de mannen, die als goede organlsatie-menschen de besluiten en or ders van hun hoofdbestuur'opvolgen. Men moet toch maar durven. Welke opvatting hebben deze .modernen” over de plichten van leden eener vakvereenlglng? Wij weten alleen, dat zij bij hun eigen organisaties niet de minste tegen-actie dulden Wanneer er daar zijn, die rebelleeren tegen hun besturen, gaan ze er onherroepelijk uit. Terwijl men hier met de ergerlUkste terreur wil bereiken, dat an deren gaan doen, wat in eigen gelederen een or ganisatorische doodzonde is. Er is nog meer. Het staat daar zoo nuchter: „gisteravond besloot een tweetal niet meer aan het werk te gaan.” Weet men echter wel hoeveel uren van den- grootsteh angst voor eigen veiligheid en die van' het gezin, welke som van geestelijke ellende, de oorzaak zijn van dit wanhoopsbesluit? Verder „een der onderkruipers werd zoodanig omsingeld, dat fietsen onmogelijk was.” Wat dit beteekent weet leder, die dezer dagen den stoet zag voorbij trekken. Ingesloten door een troep woestelingen, op de hielen getrr t en in het openbaar beleedlgd met de gemeenste scheldwoorden. Het toppunt van scheeve voorstelling is echter de beschrijving van het gebeurde in Oudorp. De waarheid is, dat, toen de Alkmaarsche politie bU de Friesche brug wegging, het slachtoffer zóó werd mishandeld, dat hij radeloos uitriep,4k werk niet meer”, waarna de laffe „overwinning" gevierd werd met het zingen der Internationale. Dat zijn de feiten, welke ieder weldenkend mensch ten sterkste zal moeten afkeuren. Deze sympathie is voor de slachtoffers der terreur echter niet voldoende. Zij hebben daar zoo weinig aan, wanneer as gescholden, ge stompt, getrapt worden, wanneer den geheelen avond *n vijftigtal „posters" voor het huis staan, die het gezin in doodsangst brengen. Het geeft zoo weinig, wanneer men zegt: .kra nig kerels, blijft volhouden”, en geen garage een auto durft verhuren, om je naar huls te bren gen, zelfs als de vakvereenlglng aanbiedt moge- UJke schade te vergoeden. Er moet aan deze terreur een einde komen, hoe dan ook. Het is in ons land toch niet zoo ver, dat iemand, die volkomen geoorloofden ar beid wil verrichten, door de macht van „straat” daarin verhinderd mag worden. Deze menschen kunnen werken in een tijd, dat duizenden reikhalzend naar arbeid uitzien; zij kunnen een loon verdienen, dat honderd duizenden hen benijden; maar zij zouden dat niet mogen doen, omdat een terreur-groep over hen dlctatort. Zóó mag het niet langer. Wij doen hier een beroep c|’ allen, óók op de goedwillenden onder de modernen, om aan deze terreur een einde te maken. Mochten zU. die zich de bestrijders bij uitstek Van het Internationale geweld noemen, deze ge- weldsmethodes op eigen land- en klassegenooten toepassen? Willen zij, die bultenlandsche dictators tot het Uiterste bestrijden, zélf op de straat Hltler-me- thodes nabootsen? Mogen zij, die onvoorwaardelljke gehoorzaam heid aan de leiding eischen in eigen gelederen, anderen brengen tot verraad aan hun vakver- eeniging? Laten deze modernen toch beseffen, dat er hier in Alkmaar andere en voornamere belan gen op het spel staan; belangen welke door de verbittering over deze handelwijze wel eens on herstelbaar geschaad kunnen worden. Misschien dat een klein deel der terreur-groep niets liever wil dan dat, maar zulks moge Juist voor den goede-willenden moderne een waar schuwing zijn, dat hij op den verkeerden weg is. Mocht dit beroep op het gezond verstand en het welbegrepen eigenbelang echter niet helpen, welnu dan vragen, neen dan eischen wij van de openbare macht, dat hier op afdoende wjjze be scherming wordt verleend. Opdat het grondwetteUJk recht van vrijheid om te arbeiden in z’n vollen omvang gehand haafd worde. REBUS Mijnheer de Redacteur. Wie krijgt den crislssteun, de melkveehouder of de fabrikant? Ter verduidelijking het volgende: Een melkveehouder te Schoorl, die zijn me’k levert in de stad aan een fabriek, krijgt in de week van 3 tot en met 9 Juli 3,66 ets. per liter melk ultbetaald. De daaropvolgende week van 9 Juli tot en met 16 Juli krijgt hij 2.24 ct. per liter en, schrik niet. 1.28 ets. per liter steun. De uitkomst is nu dat deze man met crislssteun 3.52 ets. per liter ontvangt. Derhalve nog 0.14* ets. per vorige week zonder steun. Ra-Ra wat is dit. Aan de oplossing zijn aardige prijzen ver- bonden PAN. 1. Als men een vergelijking maakt tusschen den tijd van een jaar of veertig terug en 'dien nu, dan kan men in sommige zaken heel vaak een waren ommekeer constateeren. En dit geldt wel in het bijzonder op het gebied van hygiëne en verpleging. Werd een kleine halve eeuw geleden wetend of onwetend, (meestal on we. tend) nog braaf tegen de wetten der gezond heidsleer gezondigd, bij den huldigen stand van zaken kan men zeggen, dat er op dat ge bied reeds zooveel verbeterd is, dat een leder er tenminste datgene van afweet (in ieder ge val kan weten) als voor zijn en eens anders gezondheid strikt noodzakelijk isjj Nu kan men bij het woord „ommekeer" wer het onderste uit de kan gaan verlangen en eischen dat men op dit gebied dat woord alleen gebruikt wan neer de menschheid van totale onkunde tot de hoogste wetenschap gebracht zou zijn en een ieder tot in perfectie hygiënisch leefde en handelde. Deze eisch is echter te hoog; Bedenkt wat er in de laatste tientallen v^n jaren gespro ken, geschreven, gewerkt en geofferd is in den strijd tegen het onverstand, het bijgeloof en verkeerde. Ingewortelde gewoonten. Als’ er dan na al die jaren eens achterom gekeken Wordt en geconstateerd, wat er reeds bereikt is, dan is er werkelijk reden tot tevredenheid en kan men, al die moeite en het resultaat dat zjj gebaard heeft in rekening brengend, gerust spreken van een „ommekeer". Bovendien getuigt deze eisch niet van een Juist begrip van dit woord in dit geval; Immers, een „ommekeer” wil nog niet zeggen dat men het doel wat men zich gesteld heeft, reeds bereikt heeft, dat niet; maar men was op den verkeerden weg, op welken weg men omgekeerd is, om den goeden weg in te slaan. Alzoo is een „ommkeer" haar het goede de inleiding tot het volmaakte. „De Harmonie”, Amsterdam (N.), Dlr. J. Beekhoven. Als verplicht nummer een „Suite" van Pb. Vlesslng Jr„ een stuk van een Jong componist die oL in z’n meer moderne momen ten in dit werk het best slaagde. Intusschen voor het korps niet gemakkelijk dit werk uit te voeren, we kresen van de uitvoering echter een zeer verdienstelijken indruk. Ballet Antique van Gulllemont had zeer goede oogenbltkken. Een wat vitaler vertolking had waarschijnlijk wenschelljker geweest. derson. opende den wedstrijd met een welk bescheiden uitvoering van het verplichte n mer „Slulerdans” van Overbeeke. Ultgezom een technisch minder gelukte passage, over *t algemeen goed. In het vrije werk, ouverture van Strauwen, heel goed klankgehalte. „Concordia's Jeugdfanfare" (Oostzaan), dlr. A. Meljns. Deze jonge spelers wisten van t ver plichte nummer een muzikale voordracht te geven, oa. goede nuanceering. Ook de fantaisie ,J.’ Attente Fait Mourir” van Gadenne genoot een goede uitvoering; de dirigent bereikte hier een beschaafd klankge halte. „Kunst na Arbeid" (A’dam), dlr. J. Gede- klng Jr. Na een weifelenden inzet van het ver plichte nummer, kwam dit corps op dreef; het klankgehalte was soms minder fraai. In het nummer naar keuze Aurore d' un beau jour”, vair Martin, zéér goede momenten; vooral in rhythmlsch opzicht werd door deze vereeniging soms voortreffelijk gespeeld. „Eensgezindheid” (Kwadljk), dlr. M. Sanders. Hoewel In het verplichte werk „Echos de Basse Bretagne’ van Balay veel goeds viel te waardee ren. werd toch in het werk naar keuze, ouver ture van Martin, meer gepresteerd, behoudens enkele twtffelachtlge oogenbllkken over “t alge meen goed. De belangstelling voor blaas-instrumenten schijnt bij de dames steeds grooter te worden, we telden er hier tenminste al zes. Cortège, van Couvreur, werd door dit corps heel goed Tn de geheel gevulde tooneelzaal van hotel Vredelust te Schagen had. nadat om uur de eere-wedstrjjden beëindigd waren, de offlcleele sluiting plaats van de gehouden onderlinge wedstrijden ter gelegenheid van de opening der nieuwe banen alhier. De heer Joh. Diepen, voorzitter van den Alkmaarschen Bond, riep de talrijke aanwezi gen een hartelijk welkom toe, waarna de voor zitter constateerde, dat het concours in alle opzichten was geslaagd. Alvorens verder te gaan, werd door eenige oogenbllkken stilte herdacht de heer Lienesch, lid van de Kegelclub Unie", die dezer dagen is overleden. b ‘-Hulde werd gebracht aan den heer Brugman, dóór wiens Initiatief de kegelbanen in Schagen een feit zijn geworden De heer Brugman had een warme ovatie in ontvangst te nemen. Dank bracht spr. aan den edelachtb. heer burgemees- Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 10 Juli een wedvlucht vanuit Limoges. Wlndrlch. ting No. 4. Afst. 807 KM. Wind Noord. Los Zaterdag 6 uur. Aankomst Zondag als volgt: 1. C. H. Noome 8-55-49 2. L. v. Vuure 7 30- 41; 3. L. v. Vuure 7-44-40 4. L. V. Vuure 8-14- 10; 5. F. Melis 8-23-5: 6. J. P. Torenvliet 8-47- 39. Tf C. H. Noome 9-51-1; 8. C. H. Noome. 10- 34-42 9 S. Dlngerdls 10-59.38; 11-5-36; 11. C. J. de Moei 11-28.7; Noome 11-29-32; 13. F Melis 11-29-16; Vuur 11-37-47; 15. 8. Dingerdis 12-15-28; C. J de Moei 12-18-52; 17. J. P. Torenvliet 59-44; 18. J. A. Dekker 1-14-38 een op te richten wijkverpleging. En daartegen ageerde een der raadsleden als volgt: Ik ben tegen een verpleegster, 'k had liever een tweeden dokter, dat is veel doelmatiger, te meer omdat heel tie Oostdljk van alles ver. stoken is. Wat heb Je aan een verpleegster? Denk Je. dat zoo n meisje bU arme menschen komt, dat hoef je niet te rekenen en wü mo gen er dan wel aan helpen betalen. Ik ben hard tegen een verpleegster. Ouddorp (de be trokken gemeente) Is veel te uitgebreid daar voor. En als ze dan nog eens bü Je komen en ze vinden je dan in een bedstede, dan küken ze naar je of Je in eerr afgrond ligt en dan zie Je ze niet meer. Voor ze nog weggaan, moeten ze haar handen nog wasschen, wü ge bruiken daarvoor koud water en groene zeep, maar zulke meisjes moeten daarvoor nog warm water hebben en een stok reukzeep, een witte handdoek enz. enz. en daar houden wü ons niet mee op. Bovendien als ze dan nog bü Je noodlg heb. ben. schaam Je Je eigen als ze bü je op bed kükéh. als je daar ligt onder oude dekens en wat jassen. Nee hoor, de gegoede menschen. die laten ze wel komen als zü er een noodig hebben; en de arme menschen kunnen ze wel missen, die helpen elkaar wel. Een tweede dokter, dat was beter, dan kwam er eens wat concurrentie, want nu rekenen ze maar raak. Eerst küken ze, of Je nogal een goede weed uien gehad hebt en dan zetten ze er maar een streepje bü; die auto moet er toch ook af. Gasthuis alhier, een vergadering belegd, waarin besloten werd in Alkmaar te stichten„De afdeellng Alkmaar en aangrenzende gemeenten van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis”. De heeren mr. F. F Karseboom. H. J. Vonk en dr. J. Broers werden in een commissie ge kozen, om statuten en een huishoudelük regle ment te ontwerpen, dat den 30sten Mei d.a.v. goedgekeurd zünde. gevolgd werd door het ver- krügen van rechtspersoonlijkheid bü Kon. 'Icsluit van 1 April 1890. Op den stlchtingsdag bedroeg het aantal leden 90, welk aantal geleldelük uitgroeide tot 850 in 1914, terwül het op het oogenblik het leden tal niet minder dan ruim 6200. Alzoo een enorme groei. De ontvangsten en uitgaven bedroegen In 1889 314 en 281.86%, in 1913 f 2351.89 en f 2019.78 en in 1931 ongeveer f 10.000 aan in- komsten en uitgaven. In 1907 werd een aanvang gemaakt met de bestrijding der tuberculose en tot dat doel een comité opgericht. Men begon met het maken van propaganda, het koopen van ligstoelen, dekens en sputumflacons; en het aanstellen van een hulsbezoekster. Voor ontsmetting werd zorg gedragen en een cursus gegeven in het bereiden van goed en goedkoop voedsel, terwül in de kweekerij der gemeente twee draaibare lig- hallen gebouwd werden, welke plaats boden aan 8 i 10 patiënten. Nog vele andere belangrijke dingen heeft het .Witte Kruis" hier in/Alkmaar verricht, waar, van we noemen de Huisverzorging, de deslnfec- tiedienst. het bevorderen der schoolbaden. alles teveel om op te noemen. Slechte een willen we nog even nader bespreken, en wel het badhuis. P H K te Egmond-binnen. H S te Heemskerk. G H R te Velsen. K S te Heiloo, G J O, C R te Beverwük, I H te Schoorl, G J. T J 8. A F. J B. J M te Bergen. A J v D te Bloemendaal. W C B, C H de W, P A de A te Alkmaar, W S S te Wük aan Zee en Duin, P O te Hugo- waard, S G te Avenhom, D W te Koog aan Je Zaan, J F te Oudorp. D M te Hoorn, H J A te Loosduinen. C D, F J W de L, A A N te Amsterdam, C V te Nümegen, overtreding Mo tor- en Rüwlelwet; de le en 18e ieder 4 boete of 1 week tuchtschool; de 2e. 21e en 24e leder 6 boete of 6 dagen hechtenis: de 3e 10 boete of 10 dagen hechtenis: de 4e, 5e, 6e. 7e. 8e, 11e. 13e, 15e, 16e. 23e, 25e. 26e en 27e- ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis; de 9e ƒ5 boete of 5 da gen hechtenis; de 10e en 14e leder 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 12e ƒ2 boete of 2 da gen hechtenis; de 17e ƒ3 boete of 1 week tuchtschool; de 19e 15 boete of 15 dagen hechtenis; de 20e en 28e leder ƒ7 boete of 7 dagen hechtenis; de 22e 2 x ƒ4 boete of 2 x 4 dagen hechtenis. E N te Egmond a.d. Hoef. N de L te Stom- petoren, J de G te Groningen. D K ta Wor- merveer, W de N te Zeist. PJAvC, JMte Utrecht, B H te Rotterdam, A B te Broek op Langendük, A V H D, P V te St. Pancras, D B J B te 's-Gravenhage. G v O te Nümegen. W v d B te Elchelshom. W v E, A A B. J C R te Amsterdam. F E F te Mulden, A 8, M de R. C A E. 8 S te Alkmaar, overtreding Po litieverordening, de le en 20e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis; de 2e >n 4e leder ƒ2 boete of 1 week tuchtschool; de 3e, Se. 6e, 7e, 8e. 10e. 12e, 13e, 14e, 16e. 17e en 23e ieder /3 boete of 3 dagen hechtenis; de 9e, 11e, 18e en 19e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis- de 15e ƒ3 en 4 boeten of 3 en 4 dagen hechtenis; de 21e f 0.50 boete of 1 dag hechtenis; de 23e 1 boete of 1 dag. hechtenis. H P, E G te Egmond aan Zee, J C U te Delft. M R te Landsmeer, J de M te Alkmaar, loopen verboden grondde le en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 2e 5 boete of 5 dagen hechtenis; de 3e en 4e ieder ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis. H G Hz. te Egmond aan Zee. G J S te Alk- M K, G F te Akersloot, Jacht- en Visscherüwet, de le en 4e ieder ƒ5 boete of 5 dagen, de 2e 1 en 3 boeten of 1 en 3 dagen hechtenis; de 3e ƒ8 en ƒ6 boeten of 8 en 6 dagen hechtenis. P v S te Zuid- en Noordschermer. overtre ding art. 459 W. v. 8. 4 boete of 4 dagen hechtenis. S H J S ter van Schagen voor zjjn loyale medewerking. «Applaus). Dank ook aan den Nederl. Kegelbond, waar door het mogelük was bulten het reglement om deze wedstrijden hier te houden. Tenslotte dankte spr. de regelingscommissie voor hare vele werkzaamheden en de pers van Schagen. den Helder en Alkmaar voor haar uitvoerige verslagen. Deze wedstrüden, aldus de voorzitter, zün een klinkend succes geworden voor de kegelsport, daar bü de reeds drie onlangs opgerichte ke- gelclubs er 20 drie andere hebben gevormd. Nadat ook nog de zaalelgenaar Igesz en zün personeel was gehuldigd voor de uitstekende ontvangst en bediening, ging de voorritter over tot de mededeeling van den uitslag en het uit reiken der prüzen. Steden wedstrijdle prüs Den Helder met 1129 hout, groote zilveren lauwerkrans; 2e prüs Alkmaar met 1113 hout, groote zilveren medail le (gemeentebestuur Schagen)le eereprüs (hoogste werper) de heer Joh. Diepen. Alkmaar, 131 hout (gouden kegel); 2e eereprüs de heer J. Nells, Den Helder, 130 hout (gouden kegel). Korpswedstrijden heeren: le Prijs De Poeder laars. Den Helder, zilveren beker op voetstuk, 298 hout; 2e prüs Alcmaria Victrix I, Alkmaar, zilveren lauwerkrans. 295 hout; 3e prijs Koe koek I. Alkmaar, 294 hout, 8 x 9; 4e prüs Alc maria Victrix I, Alkmaar, 294 breeE, 4 x 9, 5e prijs Duim in !t gat. Den Helder, 292 hout; 6e prijs Op ’t kantje af. Den Helder. 290 hout; 7e prüs Hard gaat-ie, Den Helder. 284 hout; prüs Clubs I, Alkmaar 278 hout; 9e prüs Koe koek H. Alkmaar 277 hout; 10e prüs Onder Ons. Den Helder, met 275 hout; eereprüs korpsgooier de heer Joh. Diepen met (gouden kegel). Korpswedstrüd dames: le prüs Onder Ons. Alkmaar. 270; 2e prüs Men heeft ze niet aan ‘n touwtje. Alkmaar, 242; 3e prüs D. O. H„ Helder. 233 4e prüs Rollend Raadsel, Helder; eereprüs mevr. v. d. Heuvel. 65 hout. Propagandawedstrüd Schager clubs: le prijs Gooi geen poedel I 254 2e prüs De Omsmüters I 231; 3e prüs Hout of Fout I 222; eereprüs hoogste werper M. Tuinman 60. Eere-wedstrljd korps heeren: Onder Onsj Den Helder, 310; Alcmaria Vlctix I. Alkmaar, 283; Koekoek II, Alkmaar 280. Eere-prijs de heer J. Helder, Den Helder 70. Eere-wedstrüd dames: D. O. H. Den Helder 275; 1ste eere-prijs Mevr. Heiligenberg. Den Helder, 71; 2de eere-prijs mevr. P. Kokkes, 59. Vrije baan heeren: R. Brugman. Schagen, 45 44, 42, 3 x; H. v. d. Mey, Den Helder, 45. 44; J. P. Boom. Alkmaar, 45, 43, 3 X; C. de Lange, Alkmaar, 45. 41. 3X1 A. Köllmann, Alkmaar. 44. 43, 42; Joh. Diepen. Alkmaar. 44, 43; C. Sieuwerts, Alkmaar. 44. 41; J. Lultlng. Alk maar. 43. 2 X; J. Wolters. Den Helder, 43. 2 x; H. Nordemann, Alkmaar, 43. Vrüe baan dames: Mevr. MetSwager, Alk maar. 42. 38. 36. Mevr. v. d Heuvel. Alkmaar. 42. 33 Mevr. C de Lange. Alkmaar, 40 Mevr. Heiligenberg. Den Helder, 39. 38, 2 X. Mevr. A. Hrkket. Alkmaar. 39. 38 Mevr. A. Köllmann, Alkmaar, 39. 34. Mevr. C. A. Witte. Alkmaar. 37, 35. Parenwedstrijd: De heer en Mevr. Duinker. Den Helder. 47. 38; de heer en Mevr. Joh. Die pen. 45. 44. Mej. OiiylerH. v d Mey, Den Helder, 45, 43; echtp. Scheepmaker Alkmaar, 44, 2 X 43: echtp. MetSwager, 44, 2x, 42, 2 xechtp. Nordemann, 44, 39. Propaganda-wedstrüd: Heeren, alleen te Schagen: O. Zomerdijk. 43; M C Tuinman. 42; J. Schene, 39; P. de Boer. 38, 2 x Propaganda-wedstriJd dames, allen te Scha gen: Mej. H. Igez. 32, 30; Mevr. P. Dekker, 33, 29; Mevr. Buiskool, 29, 28. Zaterdagavond werd op den hoek Patepios- terstraatKanaal kade, het 9-jarig zoontje van den heer C. de W. door een motorrijder aan gereden. waardoor de fiets waaróp de jongen zat, tamelük ernstig beschadigd werd. De tot nu toe onbekende motorrijder reed door. De politie stelt een onderzoek in. „Kunst na Arbeid” (Purmerend), dir. M. Sanders. Muzikale uitvoering van het verplichte nummer, ouverture D1 antan v. Gulllement, zéér mooi klankgehalte. Ook de ouverture „Messlctor” van Andrieu werd heel mooi uitgevoerd, vaak prachtige dy namische schakeering en nuance. Voor een tweede afdeellng zeer goede praeeta- tie. 26 JULI „ST. ANNA” Deze datum en Patroonheilige, is voor de R.K Drankbestrijding, ook te Alkmaar, niet onbe kend. St. Anna toch is de Patrones van de Ouders- vereenlging „St. Anna”. In onze kringen is de vereeniging wel bekend als 'n prachtvorm van vrouwenactie: de Jeugd tot 12 jaar opgevoed in geheelonthouding en in afkeer van den alco hol. Een prachtvereenlging, omdat de ouders be loven voor alle kinderen, niet voor die er zin in hebben alléén. Zoo wordt het komende geslacht alcoholvrij groot, zal daardoor gemakkelljker toegankelük zün voor de Jeugdpropaganda van ons werk, en voor ’n grooter deel geestdriftig plaats nemen in de rijen onzer jeugdbonden. Een mooie vereeniging ook. omdat ze alle kin deren, die Roomsch opgevoed worden, op- neemt. Breed staan dus de poorten open, om ane kinderen den Eegen van 'n alcoholvrije opvoe ding deelachtig te doen worden, opdat hun leven in godsdlenst-praktljk talrijke procenten meer kans krijgt op waarachtig levensgeluk. Stelt het u als plicht en levensregel, R. K- ouders. ,jnün Kind zal ik opvoeden in geheel onthouding'’ en geeft u op bü bestuur als lid dezer vereeniging. Namens het bestuur PRESID. V. d. MARIA-VER-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10