ONS BLAD Pruisen, Beieren het Rijk en I i 1 H RUSLANDS STRIJD TEGEN GOD M VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het schrikbewind Bolivia’s leger rukt thans op Het nieuws van heden R» t HET KRAKENDE WEIMAR IN DIT NUMMER: Borah spreekt van herziening JAPAN STROOIT WEER BOMMEN DE BAROMETER Bedenkt Ierland zich? JOH. LAUWERS Chineesche stad bezet MAANDAG ZB JULI 1932 Het Weer HET BOLCHEVISME EN DE GODSDIENST. De Rijkshervorming f Dr. Held z Een veerboot gezonken Tot nu toe twintig dooden Boliviaansch patriotisme Senator Borah Engelsche voldoening Geestdriftige ontvangst dat 1 Prachtige kathedralen, stille getui gen van een vrome traditie, verzinken onbarmhartig in het stof Anti-Engelsche tarieven niet ingegaan VON GRONAU OP GROEN LAND GEDAALD DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Staking in Borinage wordt doorgezet Fanatieke haat tegen het Christendom f PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN AMERIKA ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c.; ingez. med 40 c p. regel; idem op pag één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 k Belangrijke ommekeer op punt van oorlogsschulden Verbitterde stryd om Sao Paulo BUENOS AIRES, 24 Juli. (Reuter)Een leer tje van 1400 man Boliviaansche troepen, voor zien van artillerie, is tegen de Paraguaansche stellingen opgerukt. Het anti-religieus museum te Moskou Te Sebastopol is een kerk als bioscoop ingericht en heeft den stap, dien Beieren bij 1 Rljksgerechtshof deed, misschien wat verkeerd opgevat. Men geloofde daarin te moeten zien een soort van hulp voor de afgezette Pruisische regeering. Te gen deze opvatting treedt de Beiersche Volkspartij scherp op. „Met de politiek van deze regeering (Braun-Severing) heeft Beieren niets te maken,” schrijft de offi- cieele partijcorrespondentie. „Daarvoor hebben tijdens den regeertijd de heeren Braun en Severing wel gezorgd. Niet alleen in groote kwesties, maar ook in kleine en allerkleinste poogde deze Pruisische regee ring altijd het bewijs te leveren, dat zij geen benul had van Beleren. Op de confe rentie der landen was deze regeering de scherpste en gevaarlijkste tegenspeler van Beleren.” Duidelijker kan iets wel niet wor- den gezegd. Het gaat niet om hulp voor Severlng-Braun. Beieren is alleen maar be zorgd, dat het lot van Pruisen ook wel het lot van Beieren zou kunnen worden. „Het probleem Pruisen en Rijk en het probleem der verhouding der andere landen, vooral der drie Zuld-Dultsche tegenover het Rijk zijn problemen van geheel verschillenden aard. Dit heeft de wetgever van Weimar niet ingezien en daarom heeft de grondwet NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 174 i Staking in Borlnage wordt doorgeaet. Twintig dooden bij veerpoatramp in China. Boliviannoeh leger raki op tegen Paraguay. Nog geen leraebe tarieven tegen Engeland. Von Gronaa op Groenland. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. DoodeltJfc motor-ongeval bij Zevenhuizen. O Pruisen, Beieren en het Rjjk. Kroonprins Michael naar Engeland. Het RosenkaateeL D'r uit. 8, Dreigend conflict btj de N.T. Centrale Bakkerij te IJmuiden. Drie boerderijen en vijf hooiklampen te Zwolle door brand vernield. Tsjao-Jan na luch «bombardement door Japan ners beset. het verkeer op den spoorweg bemoeilijkt. i- Zon op 5.10, onder 9.01. Kwartier njn. 3.02. Tweedaagse!» congres van den B.K. Bond voor Groote Gezinnen te Heerlen. gani schi Borah voor ipogeHJke herziening der oortags- schulden. IT IU Hoogste stand op Maanuag 1 uur Mn. 700 Stilstand. -- De „Daily van-Senator ALKMAAR PEKING, 24 Juli. (VB.) Volgens een telegram uit Tsjlfpe is in het dorp Cinsi een ^Veerboot welke W- sterk belast was. gezonken. 34 Personen worden vermist. Tot nu toe konden twintig UJ- ken worden geborgen. LONDEN, 25 Juli. (Reuter). Volgens de bladen heeft de regeering van den lerschen Vrijstaat, tegen de verwachting in. nog geen gebruik ge maakt van de Zaterdag aangenomen wet inzake de heffing van invoerrechten op Britsche goede ren. In Dublin gaat het gerucht, dat achter de schermen onderhandelingen worden gevoerd, welke moeten leiden tot een heropening van de Britsch-Iersche besprekingen. De Bolsjewistische staatsleer, die in het roode Rusland met geweld In praktijk is gebracht, predikt het meest ongerepte, het zuivere mate rialisme en 'n cultuur van deze wereld. Daarom zijn alle wetten en verordeningen der nieuwe bewindvoerders in wezen gericht tegen den godsdienst, tegen christendom en kerk. Reeds jaren lang is men bezig om iedere uiting van geloof overal waar deze aan den dag treedt met alle mogelijke middelen te bestrijden en uit te roeien. Prachtige kathedralen, stille getuigen van een oude, vrome traditie, verzinken onbarmhartig in het stof: met dynamietpatronen liet men de zware gewelven der Godshuizen in de lucht vliegen en op de plaats waar eens beroemde bedetempels stonden, worden thans profane ge bouwen opgericht. Als de kerken niet met den grond werden gelijk gemaakt, dan werden ze toch in leder geval gesloten en aan den eeredienst onttrokken: de torens werden van hun klokken beroofd of ontwijd. In vele kerken heeft men de altaren afgebroken en in het priesterkoor een projectie scherm voor bioscoop-doelelnden opgesteld. In plaats van feestelijke godsdienstplechtigheden krijgt het volk propagandistische Sovjet-films te zien. Op de kerkdeuren zijn groote plakkaten aangebracht in schrille kleuren, waardoor de aandacht van de voorbijgangers wordt getrok ken op de reclame voor de Russische films. In de kerkportalen ziet men nog de leege WASHINGTON. 25 Juli. (Reuter.) Het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten wordt door het arbeids-bureau op elf millioen geschat. Volgens de rapporten neemt de werkloosheid niet meer zoo snel toe als in het begin van het jaar. de gewijde klokken naar beneden gehaald. Er zjjn nog heel veel bronzen klokken die op het kerkplein op den smelter liggen te wachten. Er is natuurlijk niemand in Rusland, die zich tegen het schrikbewind der Sovjets durft te ver zetten: dat staat gelijk met zelfmoord plegen. De roode dictatuur achtervolgt iedere tegen spraak met woest geweld. Wanneer er hier of daar, om een of andere reden, een kerk nog niet gesloten is, en wan neer men op een enkele plaats nog eens in stil gebed zijn hart tot God verheffen kan, dan kan men er steeds van verzekerd zjjn, dat in de onmiddellijke nabijheid van die kerk een anti godsdienstig museum staat, als middelpunt van een felle propaganda der godloozen. En hU, die door het gif van den haat tegen den godsdienst, zooals die zich in de pers, door de reclame, in het openbare leven breede baan gebroken heeft, tot nog toe niet besmet werd, hij zal in dit museum der godloozen zulke verschrikkelijke voorbeelden van fanatieken haat tegen alles wat met kerk en christendom in verband staat, vinden, dat hjj, ingeval hij nog een vonkje gods- dlenstlgen geest in zijn hart draagt, vol ont zetting zijn gezicht zal afwenden van zooveel onbeschaamdheid. Laatste Licht op 9.3 L constructiefout, plaatsen waar vroeger als een teeken van het Deze fout kan echter niet worden hersteld alléén door de verhouding van Pruisen te genover het Rijk opnieuw te regelen. De tijd schijnt te zijn gekomen, Beieren In naam van het nlet-Pruislsche DiiltAchland duidelijk zegt, hóe de grond- Verwachting: Meest matige aanvan kelijk tjjdelljk wellicht toenemende Zul. deljjke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt geloof der voorvaderen de beelden der Heiligen stonden. Dan komen we weer voorbij een kerk waar de deuren gebarricadeerd zijn en waar de torens klagend hun spits ten hemel heffen. De galmgaten vertoonen de sporen van de woede der geloofsvervolgers. Met geweld werden I I K9 WASHINGTON, 24 Juli (Reuter). Gteteravon-i heeft Senator Borah voor de microfoon een rede gehouden, waarin hij voorstelde in aansluiting op de Conferentie van Lausanne, onmiddellijk een Wereld-Conferentle te houden, welke moet beslissen over de oorlogsschulden en andere na- oorlogsche problemen. Indien de politiek van Lausanne wordt ver volgd, zeide Borah, dan zal eens de tijd komen, dat in het belang van het Amerikaansche volk de oorlogs- sch ulden - kwestie wordt herzien. De schulden zijn rechtvaardig, doch belang van oet Amerikaansche volk kan meebren gen dat als on derdeel van de re- /geling van de na- oorlogsche proble men zooals her stel- betalingen, ontwapening, her stel van den gou den standaard en stabilisatie van het het Oosten, de oorlogsschulden ge- Een Boliviaansche mlUionnair heeft aan het nationaal leger 15 vliegtuigen aangeboden. De Duitsche generaal Kundt is benoemd tot chef van den Boliviaanschen generalen staf. He? ministerie van oorlog van Paraguay ont kent de berichten omtrent mobilisatie. Er zijn eenige reservisten opgeroepen om de militaire opleiding te completeeren. De Paraguaansche blad „El Liberal” vreest een BolivlaanscHbn aanval. lerln ligt wel de reden, dat de vele kwesties der partijpolitiek, die thans meer dan ooit aan de orde zijn, pas na 31 Juli zuilen worden opgelost. Pas na de verkiezingen zullen de partijen in staat zijn, om het effect te beoordeelen, dat de jongste gebeurtenissen op de massa der volken heeft gehad. Eerst dan zal men weten, of er een meerderheid is gekozen, die in staat is een parlementaire regeering te dragen. In leder geval is de termijn voor de ver kiezing zóó nabij, dat het doelloos is, met ingrijpende besluiten op de gebeurtenissen vooruit te loopen. Van het meest actueeie belang is echter de groote grondwettelijke kwestie, die door de benoeming van *n com missaris is opgesteld: de kwestie van de re geling der verhouding tusschen het Rijk en de landen. Over dit thema zijn sedert het bestaan der grondwet van Weimar heele bibliotheken geschreven. Schier niet te overzien zijn de vele voorstellen, moties, commissiebesluiten en programmatische verklaringen. Reeds dikwijls heeft dit pro bleem zich ontwikkeld tot scherpe debat ten tusschen het Rijk en München en waarschijnlijk zou het reeds zijn opgelost, als de Rijkspolitiek in de laatste jaren niet Zoo zwaar belast was geweest met andere zorgen en ellende. Nu lijkt het echter, of de Rijkshervorming niet meer van de agenda zal verdwijnen. Volgens berichten uit Salta hebben 25 Boli viaansche vliegtuigen Villamonte overvlogen in de richting van de Paraguaansche versterkin gen. De lichtingen 1930 en 1931 zijn gemobiliseerd. Volgens berichten uit Rio de Janeiro wordt in de omgeving van Sao Paulo een verbitterd ge vecht geleverd tusschen rebellen en regeerings- wet er moet uitzien, wil zij gelijk recht laten gelden voor alle landen.” Dit is dus het Beiersche standpunt. Heer von Papen heeft verklaard, dat de commissaris van Pruisen maar tijdelijk is en dat de zelf standigheid van Pruisen zal blijven be waard. Dit is het standpunt van von Pa pen persoonlijk. Maar achter hem staan geweldige krachten, die in het openbaar streven naar bruske unificatie van het rijk. Hitler en Hugenberg willen met het systeem der bondsstaten breken. Men kan zich denken, .wat Beieren te verwachten heeft, als de rechtsche koers boven Papen’s achtbaar hoofd uitwast. De eisch van Beieren, dat tegen de verjaarde unificatie zal worden opgetreden, is zeer dringend. De gebeurtenissen ontwikkelen zich snel en niemand kan zeggen, waar morgen de reis heen gaat. Beieren heeft getoond trouw te zijn tegenover het rijk, maar rijkstrouw staat niet gelijk met onvoorwaardelijk bui gen voor den wil van Berlijn of van Hitler en Hugenberg. Het Is een gevaarlijk spel om de idee van „Rijkstrouw” In contact te brengen met het gezonde federalisme. Niet door het fe deralisme komen de fundamenten van het rijk in gevaar, maar door het niet-Duit- sche centralisme, dat er naar streeft het zuiden tegen het noorden in de oppositie te jagen. BERLIJN, 24 Juli (V. D.) Von Gronau. die met ztjn Groenlandwal D. 2053 den nacht van Zaterdag op Zondag nog op IJsland heeft doorgebracht, is Zondagmorgen om 11 uur 25 (IJslandsche tijd) te Reykjavik opgestegen. De tocht gaat naar Groenland, waar de stad Ivlgtut doel der reis is. Nader wordt gemeld, dat Van Gronau Zon dag 19 uur Greenwichtljd te julianehaab, een iistrlctshoofdstad aan de Zuld-W^stkust van Groenland, te aangekomen. HU werd door de be volking enthousiast ontvangen. Dat te de geest van het nieuwe Rusland. Dat te de „voorlichting” en het „licht" dat de Sovjet- ster aan Rusland geschonken heeft. De anti-godsdienstlge terreur is in Rusland in den loop der Jaren niet, zooals men wellicht zou aannemen, verminderd, integendeel, zij te ge vaarvoller dan ooit. De foto’s die wij op deze pagina publiceeren zijn origineele opnamen van onzen eigen reis-redacteur, die juist dezer dagen uit Rusland is teruggekeerd. De opnamen spre ken voor zich zelf. En toch te deze strtjd tegen de bedehuizen niet het meest gevaarlijke In de campagne der Sovjet-machthebbers. De vervol ging die werd ingesteld tegen bisschoppen en priesters heeft veel rampzaliger gevolgen gehad: in de laatste Jaren te het aantal geestelijken, dat nog in staat te te werken, op ontzettende wijze verminderd. Sedert de Invoering van de onafgebroken arbeidsweek kent Rusland geen Zondagen of kerkelijke feestdagen meer. Juist de hooge kerkelijke feestdagen der christenheid, zooals Kerstmis, Paschen en Pinksteren, wanneer de jubelende klokkenklank de geloovlgen opriep om het H. Offer te vieren, zijn thans In het Roode Rusland dagen geworden, waarop de godloozen- propaganda alle krachten inspant om de laatste herinnering aan kerk en godsdienst uit te delgen. Pater Muckermann 8.J. heeft het in zjjn brochure: „Het Bolsjewisme dreigt!" zoo juist gezegd: „Ieder die in Rusland een burgerlijk verleden heeft, te reeds verdacht. Als hjj niet, evenals zoovele vroegere officieren, daarom alleen reeds doodgeschoten werd, omdat hjj tot een hoogere klasse behoorde, dan werd hjj toch in leder geval onder de uitzonderingsbepalingen gesteld. HU kreeg geen of onvoldoende levens middelenkaarten. Hij mocht slechts onder con- tróle in een der staatsbedrijven werkzaam zijn. Hij behoort tot dat sport, dat gedoemd te om uit te sterven. Alleen technische specialisten kunnen In Rus land nog carrière maken, en de kunst komt slechts in aanmerking wanneer zij geschikt te om propaganda te voeren voor het bolsjewisme. Juist in den strijd tegen den godsdienst blijkt duidelijk, dat de terreur werkelijk diepere wor tels heeft dan louter economische noodzaak.” tot betrokken, af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 767.5 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 7493 te Ma- linhead. zilver in schrapt zullen worden. Lausanne heeft een begin gemaakt aan het einde van een lange periode van menschelljk lijden. Er bestaat gegronde hoop op een beteren tijd. De rede van senator Borah over de herzie ning van de oorlogsschulden wordt van veel be lang geacht, aangezien Borah tot nu toe voor een van de voornaamste tegenstanders van de herziening gold. Vermoedelijk zal deze rede grooten Invloed uitoefenen op de verstokte tegenstanders. Waarschijnlijk te deze ommekeer te danken aan de steeds grooter wordende stroomlng on der de Amerikanen, dat de economische reac tie. welke een gevolg te van de betaling van de oorlogsschulden, een groote belemmering te voor den handel van de Vereenigde Staten, en dat men deze terwille van een algemeene regeling zal moeten opgeven. Deze opvatting wortelt steeds meer onder de ontwikkelden, doch wordt fél bestreden door de tegenstanders in het Congres, die on dersteund worden door de Hearst-pers. van Weimar een zware i~- troepen. De opstandelingen beweren de regee- ringstroepen te hebben verslagen en den opper bevelhebber dezer troepen, generaal Tavera, te hebben gevangen genomen. Deze berichten werden van regeeringszijde op de meest besliste wijze gedementeerd. Regee- ringsvliegtuigen hebben het *t Italiaansche stoomschip „Capacita” onmogelijk gemaakt 25.000 gallons Russische petroleum aan land te brengen. Te Rio de Janeiro hebben studenten groote demonstraties gehouden tegen de regeering. waarbij het aftreden van den president werd geëischt. LONDEN. 25 Juli (Reuter) Mail” noemt de „Bekeering Borah" een feit van groote beteekenis en zegt, dat nu de grootste tegenstander van de annu- leering van de schulden in Amerika, thans van der president eteeht met Europa te onder handelen over de herstel- en schuldenkwestte, het herstel van den gouden standaard. de zilverkwestie in het verre Oosten enz. enz. De medewerking van Borah moet zeer hoog geschat worden, want niemand heeft zooveel invloed op de stemming van het Amerikaansche volk als hl). BUREAUX, HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Perk wartaal voor Alkmaar. f 2. Voor buiten Alkmaar 1 1 f 2.85 Met ge/llustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V.Drijkkerij De Spaarnestad Haarlem »t nieuwe régime in Pruisen is aan zijn daden nog niet te kennen. Het be noemen van een Rljkscommissaris heeft natuurlijk vele administratieve en personeele maatregelen ten gevolge, die uitgevoerd moeten worden, voordat de za- kelijke arbeid kan beginnen. Een dictatuur legaal of illegaal, gewettigd of niet ge wettigd zou met zichzelf in tegenspraak komen, wanneer zij op de leidende posten In den staatsdienst de mannen liet, die met het vroegere régime nauw waren ver bonden en tegenover het nieuwe in scherpe oppositie staan. De groote „vernieuwing”, het virement belemmert natuurlijk den der staatsmachine. Het heeft er allen 1 van, dat de nieuwe macht rustig haar taak kan volvoeren. De massa der Duitsche bevolking is door de „revolutie van boven” minder in opgewondenheid ge raakt dan door een sensationeele voetbal match. Dat de bladen van het krakende Weimar, de Centrumpers en die der so- ciaal-democratie heftig te keer gaan, is niet verwonderlijk. De Rijksexecutie voltrok fcich een paar dagen voor de verkiezingen en kan daarop grooten invloed uitoefenen. Critiek aan het gisteren, persoonlijke ge voeligheden en propaganda voor het mor gen zjjn dikwijls moeilijk te onderkennen. Het eene vloeit veelal in het andere over. Houdt men zich echter niet aan woorden, maar aan daden, dan moet men den leiders van de nogal bont gegroepeerde oppositie het getuigenis geven, dat zij in een geheel buitengewone situatie rust en bezonnen heid hebben bewaard. En dat de massa's zeer gewillig de leuze van de orde niet te verstoren opvolgen, ja, dat deze leuze eigenlijk overbodig was, is een bewijs voor het al lang bekende feit, dat het enthou siasme voor de grondwet van Weimar in de laatste tien Jaren aan spankracht heeft verloren. - yf- TOKIO, 24 Juli (V.D.). Officieus wordt ge meld. dat Japansche bombardementsvliegtuigen TsjaoJan opnieuw met bommen hebben be strooid. Er werden 40 bommen geworpen, waar door de stad gedeeltelijk verwoest werd. Na vrij langdurige gevechten zijn Japansche troejjan Tsjao Jan binnengetrokken en hebben zi^de stad bezet. Naar het Japansche ministerie van Oorlog mededeelt, hebben de Chineesche autoriteiten tegenover het Japansche opperbevel verklaard, dat alle etechen van het Japansche opperbevel zullen worden tngewUUgd. Zij zullen er zorg voor dragen, dat den verdwenen Japanschen stafofficier niets zal worden misdaan. Op grond van deze verplichting heeft de Ja pansche minister van Oorlog. Araki. den op perbevelhebber Instructie gegeven Tsjao-Jan binnen 24 uren weer te ontruimen. Nog In den loop van Zondag zou de stad worden ontruimd. De gevechten tusschen de Japansche troepen en de Chineesche vrijscharen in Mandsjoerije duren nog steeds voort. De Chineezen hebben Noord-Mandsjoerijschen terwijl tegelijkertijd schermutselingen tusschen Japanners en Russen worden gemeld. De Russische consuls-generaal te Charbln en Moekden hebben verklaard, naar Moskou te willen vertrekken. LA LOUVRIERE. 24 Juli (Reuter). Heden middag hebben de mijnwerkers een referendum gehouden over het al of niet hervatten van den arbeid. 83 pet. stemden voor staking, welke dus Maandag zal worden voortgezet. De geruchten over de voorbereiding van een putsch van de communisten worden niet be vestigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9