F Krankzinnige of simulant? V Geheime zender Familiedrama te Rotterdam c IERLAND HEFT TARIEVEN Partij-insignes Italianen trekken zich terug PRUISISCHE TOESTAND BESTENDIGD 1 DINSDAG 26 JULI MIJNINDUSTRIE GEHOLPEN? r- No. 7 de lijsten der A.-R. Party (eerste cand. - Thr vr toepassing Stemming in de studio HAAR KIND GEDOOD Door waanzin OM EEN KOSTGANGER gedreven Mr. Trip al* deskundige NATIONAAL MARIA-CONGRES De dagorde Alles wordt weer goed FRATERS VAN TILBURG Generaal Kapittel DE DADER BEKENT Knaapje door auto aangereden TOT 4 JAREN VEROORDEELD Uit den ouden tijd Met T Augustus verboden 69 per duizend inwoners Uit de interparlementaire unie k - EERSTE KAMER .Vaststelling candidatenljjsten Gronauboven Labrador POLEN EN SOVJET-RUSLAND Pruisen* ambtenaren I Burgemeester* geven concrete panten aan, die dadelyk uit gevoerd kunnen worden NIEUW ONTSLAG BIJ DE SPOORWEGEN Los-werkman in hooger beroep voor den rechter wegen* poging tot doodslag AANTAL RADIO-LUISTERAARS GORGOELOFF VOOR DE RECHTBANK Onsamenhangende verklaringen Aardappeltarieven in Engeland Het niet-aanvalsverdrag onderteekend Hy had niet Doumer, doch den leider der Rusland-politiek willen dood en Mogen weer N.S.D.A.P.-Ud morden Na eerst te zyn vrijgesproken VERVOER VAN BOTER ZONDER MERK Althans voor enkele maanden; de motieven van Leipzig LUXE JACHT GEZONKEN Een nachtelyke worsteling tusschen echtelieden heeft den dood van een vrouw tengevolge 360e STAATSLOTERIJ (Niet-offleieel) Enkele van algemeene Oplichter? DE ECONOMISCHE WERELD- CONFERENTIE De „TTSff* te Gouda zorgt voor een leutig en populair programma c V s ld da be to J V 15435 15565 15745 15903 15934 15988 395 883 1071 1438 1785 3159 3593 3765 3418 3738 4135 4631 ST. JOHN (New Foundland). 25 Juli. (Reu ter.) Het watervliegtuig van den Dultsqher von Oro£wu is boven Labrador waargenomen. ko te Naar het „Hbld.” verneemt» is de regeering voornemens binnenkort maatregelen te nemen teneinde aan de mijnindustrie steun te verlee- nen. Waarin die hulp zal bestaan wenscht men voorloopig geheim te houden teneinde in het belang van de zaak gepolemiseer te voorkomen. By het uitgraven van een sloot op de boer derij van den heer O. aan de Mark te Teteringen stiet men op drie geraamten, waarvan de been deren nog vrij gaaf waren. Men denkt, dat die daar in den Spaanschen tyd gekomen zijn, welk vermoeden grond vindt in het verleden van Ter- heyden. Tal van namen in den omtrek wijzen nog op het verblijf van de Igpanjaarden aldaar gedurende de belegering van Breda. De befaam de Splnolaschans bestaat nog. De beenderen zijn in tusschen verzameld en men heeft ze een behooriyke plaats gegeven op het kerkhof van Terheyden. Naar het „Leldsch Dagbl.” verneemt zal by de Nederl. Spoorwegen met Oct. weer ’n groote af vloeiing van personeel door pensionneerlng, In krimping van diensten en opheffing van de póts plaats hebben. 3 334 915 1115 1470 2040 2310 2681 8060 8567 8767 8942 4389 4702 4964 5122 5742 5978 6613 7140 7415 8119 8485 9006 9607 461 909 1081 1461 1969 2231 2611 2964 3546 8734 4271 4657 4959 5617 5925 6491 7109 7384 8043 8474 8934 9578 Op het oogenblik loopt wel Iedere rechtgeaarde Duitscher met een partij- inslgne rond. De Hitlerlanen en de communisten maken het meeste ka baal en de hakenkruizen en de sterren met sikkels beheerschen bijna geheel de straat. Het Ijzeren Front heeft ook een insigne. De talrijke aanhanger» van dr. Brüning, uit alle partyen, mis ten tot nu toe een Insigne. Het hier naast af geheelde insigne is thans voor de Brüning-stemmers ter herkenning en ter demonstratie Ingevoerd. 287 756 1037 1293 1647 2128 2481 2728 3291 3660 4113 4560 4871 5545 5799 6274 6954 7250 7668 8278 8841 9364 9965 ga mi en 1 tei lai VU 1 Ru vol WO in ste tin en op< Ms aai w *1 gei 1 hu BUI I voc het off w< «e W ve get nie det I del rev ere mu I ste goe ook he< de der ten dre kle .Oi wai wil Mi V0I ziel alle nie red I kra Ik red I De: iet> der zyr zuil vri< ove oog Je 1 ker het een het kei ia. ste Maandag heeft zich op de tweede etage van een pand in de Groote Vlsscherystraat te Rot terdam een familiedrama afgespeeld, waarbij de 36-jarige mej. A. A. W.—S. door haar man, den 41-jarigen D. C. W. gedood werd. 870 804 1062 1407 1776 2152 2529 2742 3307 3727 4118 4619 4944 4958 5580 5805 6366 6960 7261 7925 8326 8890 9406 Maandag heeft zich te Kapel-Avezaath onder de gemeente Zoelen een ernstig familiedrama afgespeeld in het arbeidersgezin J. Tijdens de afwezigheid van den man, die op het land aan het werk was, heeft de vrouw, vermoedeiyk met een scheermes den hals van haar anderhalf- Jarlg kind afgesneden en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Toen de man tegen zes uur thuis kwam vond hy het gedoode kind en de vrouw, die ernstig aan den hals was verwond. Zy is naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd en later overgebracht naar de Ryksklinleken te Utrecht. Het lykje van het kind is naar Tiel gebracht. De Officier van Justitie te Tiel heeft ter plaatse een onderzöek ingesteld. Of men hier te doen heeft met een geval van waanzin staat nog niet vast, De vrouw beeft bekend. GENèVE, 25 Juli (Reuter). De Italiaansche delegatie van de Interparlementaire Unie heeft zich vanmiddag teruggetrokken, welke stap hiermede verklaard wordt, dat de Unie de delegatie niet de verlangde genoegdoening in zake het incident met Frankryk verschaft heeft. In haar zitting van heden heeft de Unie scher pe critiek geleverd op het tot dusver behaalde resultaat op de ontwapeningsconferentie. De Belgische senator de Brouckuére noemde de Zaterdag door de conferentie aangenomen resolutie een duldelyk en volkomen echec. De regeerings-commlssarls, de voorzitter der Crisis-Zuivel-Centrale, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met Ingang van 1 Augus tus ajs. de termijn verstreken is, gedurende welken het toegestaan is uit de bewaarplaatsen van veehouders, die zelf melk ,tot boter verkar- nen, boter zonder merk te vervoeren. Na 31 Juli ek zal dus geen enkele hoe veelheid boter de fabriek, de melk-lnrlchting de boerdery, de meik-centrale, in het alge meen de bereid- of bewaarplaats mogen ver- i' laten, tenzy voorzien van het rüksbotermerk at het speeltje crlsls-botermerk. Voorts zal het na dien datum niet geoor loofd zyn boter zonder merk te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzy in vepakkln- gen van ten hogste 1 K.G. Zelf karnende boeren, die zich tot dusver niet by het betrokken boter contrólestation op gaven met het verzoek botermerken te ontvan gen, wordt daarom In hun eigen belang aan geraden, zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt namelijk in de bedoeling na 31 Juli ajs. nauwlettend op de naleving van de wette- 1 lyke voorschriften toe te zien en by overtre ding dier voorschriften tot het doen opmaken van procesaen-verbaal over te gaan. de Zeeuw). No. 5 de lyst der Chr. Hist. Unie (eerste cand. mr. A. v. d. Hoeven). No.-® de lyst der A..R. Party (eerste cand. prof. mr. Anema). No. 7 de lyst der R. K. Staatsparty (eerste cand. prof. Steger). No. 8 de lyst van den Vryz. Dem. Bond (eerste cand. mr. M. Slingenberg) Eind Juni 1932 bedroeg het aantal aangegeven radlo-ontvanglnrichtingen 291.926. Het aantal aangeslotenen aan radio-distributie-centrales bedroeg 256.464, hetgeen in totaal neerkomt op 69 luisteraars per 1000 inwoners. Op 4 Mei JJ. veroordeelde de -rechtbank te Haarlem den los-werkman P. K. te IJmulden, wegens poging tot moord tot een gevangenis straf van drie Jaar. De man ging van dit vonnis in hooger beroep en Maandag diende de zaak voor de vacantiekamer van het gerechtshof te Amsterdam. Het bleek, dat een kostganger, die eenigen tyd in verd’s huls had vertoefd naar de meening vgn verd. in een te intieme relatie stond met z(jn vrouw. Verdachte had den kostganger de deur ge wezen; de geschiedenis was hiermede echter niet ten einde, de vrouw verbrak haar relatie tot den man niet, zy ging zelfs zoover, dat zy haar 'man ronduit zet, dat zy den kostganger de voorkeur gaf. Het bleek verdachte, dat zy den rrian nog regelmatig ontmoette en hy nam het besluit hieraan krachtdadig een einde te maken. Op 9 Januari in den morgen stelde verd. zich op achter een schutting, waarlangs de ex-kost- ganger lederen morgen passeerde. Toen hy dien ochtend voorby ging, bracht verd. hem over de schutting heen met een houweel ’wee slagen toe. Het slachtoffer kreeg een klap op *t hoofd, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Door den eersten slag werd het bovenste lid van een pink verpletterd. Toen op het gegil hulp kwam opdagen had verd. geroepen: „het kon niet anders, een van ons belden was te veel.” De vrouw van verd., als getuige gehoord, ver klaarde, dat zy zich weer met haar man had verzoend en dat zy aan echtscheiding niet meer dacht. Het slachtoffer van den aanslag zeide thans geen nadeelige gevolgen meer te ondervinden van de verwondingen. Hierop was het woord aan den procurëur- generaal mr. van Geuns, die de poging tot moord bewezen achtte. Het verleden van den man is zeer gunstig. hy handelde in een hevig affect en de verhouding tusschen de beide echtgenooten is nu weer goed. Hiermede rekening houdende eischte spr. een gevangenisstraf van twee jaar wegens poging tot moord. De verdediger, mr. F. W. Meyer, betoogde uitvoerig dat verd. in een hevigen affecttoestand had gehandeld. PL drong aan op de uiterste clementie, daar een straf nog korter dan door den procureur-generaal geëischt het rechtsge voel volkomen zal bevredigen. Arrest 4 Augustus. BERLIJN, 25 Juli (VU). Officieel word* medegedeeld: De Rykscommissaris voor Pruisen heeft by het Pruisische staatsmlnisterte een voorstel Ingediend, waarby het besluit van het Pruisische staatsmlnisterie d.d. 25 Juni 1930 in zooverre zal worden opgeheven, als het lidmaat schap der N3DAP. verboden werd. Zondagmorgen had te Wognum een ernstige aanrydlng plaats. De heer H. uit Heerhugo- waaxd passeerde met zyn bestelauto een van oe tegenovergestelde richting komenden auto. Plotseling wilde het zesjarig zoontje van den heer B. Schoutsen den weg oversteken en kwam onder den auto terecht. In bewusteloozen toe stand werd de kleine de ouderiyke woning bin nengedragen, waar dr. van Wesemael genees kundige hulp verleende. Geconstateerd werd, dat behalve een ernstige hoofdwonde de arme kleine een gebroken arm en sleutelbeen had op- geloopen. In hoeverre de heer H schuld heeft aan het ongeval zal nog moeten biyken, aan gezien de zaak by de politie in onderzoek is. WARSCHAU, 25 Juli (Reuter). Het Poolsch Telegr. Ag. meldt uit Moskou, dat aldaar van middag in het Volkscommissariaat voor bulten - landsche zaken het nonagresslepact tusschen Polen en Sovjet-Rusland geteekend is, en wel van Russische zyde door den plaatavervangen- den Volkscommissaris voor bultenlandsche za ken. Kresttnskl. en van Poolsche zyde door den Poolschen gezant in Moskou, Patek. LONDEN, 25 Juli (Reuter). Te middernacht zullen nieuwe invoerrechten van kracht worden, waarby een pond sterling per ton zal worden geheven van aardappelen, welke in Groot BritanniC zullen worden ingevoerd. P. 8., sigarenmaker te Zeelst, die wegens be- rooving van den koopman Suetens aldaar door de rechtbank werd vrijgesproken, is Maandag door het Gerechtshof van Den Bosch veroor deeld tot vier Jaren gevangenisstraf. te hebben ontkend, heeft hy tenslotte een be kentenis afgelegd. De man vertelde, dat er ruzie was geweest, waarby een worsteling had plaats gevonden. De vrouw had zich nJ. des nachts aangekleed en had het huls willen verlaten. By de worsteling waren zy in de keuken terecht gekomen, waar de man de vrouw op een stoel heeft neergewor pen. Volgens zyn verklaringen is hy zich toen gaan aankleeden om naar zyn werk te gaan. Terugkomend in de keuken, bleek hem, dat de vrouw in doodsstrijd verkeerde. Hy legde haar op den grond en even later was zy overleden. De man is toen het huis uit gegaan en deed de deur op slot, zyn sleutel wierp hy weg, omdat hy den indruk wilde vestigen, alsof de vrouw de deur aan den binnenkant had gesloten en daarna zelfmoord had gepleegd. Desman heeft later nog medegedeeld, dat hy de vrouw tydens de worsteling heeft geslagen, maar dat hy niet de bedoeling heeft gehad haar te dooden. Hy is in arrest gesteld, verdacht van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. De oorzaak van de ruzie moet gezocht worden in Jaloezie van de vrouw ten opzichte van haar man. LEIPZIG, 25 Juli. (W. B.) Inzake de beslis sing van het Staatsgerechtshof, om geen ge volg te geven aan het verzoek, in kort geding uitspraak te doen in het geschil tusschen den Pruisischen staat en de Ryksregeering, wordt nader verklaard, dat het sta^fsgerechtshof de zaak van te groot belang acht om hiervoor een voortooptge beslissing te nemen. Het resultaat is. dat de door de ryksregeering in Pruisen ge troffen maatregelen voorloopig van kracht biy- ven. Inwilliging van het verzoek der Pruisische Ministers moest worden afgewezen, aangezien volgens de nieuwe formuleering van het voor stel het uitvaardigen van een verordening als door de Pruisische Ministers was bedoeld, ten gevolge zou hebben, dat de staatsmacht voor loopig gedeeld zou moeten worden tusschen den Rykscommissaris en de afgetreden Ministers. Het Staatsgerechtshof kon aan een dergelyke splitsing van het Staatsgezag zyn medewerking niet verleenen; het is van meening. dat op deze wyze allesbehalve het door de Pruisische mi nisters beoogde doel: voorlooplge vermindering der moeliykheden «n wryvingen. zal worden bereikt. Het hof achtte zich ook niet compe tent, om op eigen initiatief voorstellen te doen tot regeling van de verhoudingen in Pruisen. Inzake het verzoek van Centrum- en SJ*J)j- fractle had het Hof nog niet beslist, of dese partyen wel bevoegd zyn als aanklagers op te treden. De president van het Hof liet doorschemeren, dat het misschien wel maanden kan duren, voor het Hof definitief zal hebben uitgemaakt, of het Ryk zich al dan niet bevoegdheden ten aanzien van Pruisen heeft aangematigd, welke het niet bezat. Uit Heerlen meldt men, dat daar de vorige week conferenties zyn gehouden oved den toe stand in de mynindustrie, welke besprekingen de naaste aanleiding zyn tot de stappen, die de regeering van plan is te doen. Op het gemeentehuis te Heerlen kwamen os. de burgemeesters uit de mynstreek by een. Be sloten werd per telegram drie concrete punten onder de aandacht van de regeering te bren gen, welke in het belang onzer mynindustrie onmiddeliyk kunnen worden verwezeniykt. Ook de myndlrecties confereerden met andere personen. No. 3 de Wsten van de Staatk. Geref. Party met als eersten candidaat J. W. van Houdt. No. 4 de lysten der Comm. Party met als eersten candidaat L. v. d. Veen. No. 5 de lysten van den Vryz. Dem. Bond ■et als eersten candidaat J. B. Westerdyk. No. e de lijsten der 8DAP (eerste cand. mr. Mendda) Des morgens om 11 uur werd het drama ont dekt door de benedenbuurvrouw, die des nachts boven haar ruzie en veel lawaai had gehoord en die het vreemd vond, dat zy in de ochtend uren niets meer van haar bovenbuurvrouw*ver nam. zy ging de trap op, maar vond de deur van de tweede etage gesloten. Even later kwam een zuster van de vrouw met een zwager, die men was gaan waarschuwen; de zwager trapte de deur in. In de keuken vond men de vrouw dood op den grond liggen, ter wijl men een gaslucht bespeurde. Een dokter en de politie werden gewaar schuwd en dezen stelden vast, dat de vrouw onder verdachte omstandigheden was overleden. Op haar borst werden blauwe plekken gevon den en de gaslucht was niet sterk genoeg, dat de vrouw door gasverstikking kon zijn gestor ven. Een onderzoek van den muntgasmeter stelde aan het licht, dat hieruit nog maar wei nig gas Kon zijn gevloeid. De politie heeft hierop den man van de Vrouw op zUn werk Maandag middag gearresteerd. Tot laat in den avond is hy door de politie verhoord en na voortdurend Gistermiddag heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer vergaderd ter nummering van de voor de verkiezing op Vrydag 2» Juli as. ingedienae -srtssrau. In de groep van provinciën .omvattende Gel derland, Overysel, Groningen en Drente waren ingediend 1 lystengroep en 7 stellen geiyklul- dende lijsten. Deze kregen de volgende num mers: Na 1 de lysten van den Vrijheidsbond, met als eersten candidaat mr. Smeenge. No. 2 de lystengroep, bestaande uit de twee UJster der R. K. Staatsparty met als eerste candidaten J. J. W. Usselmuiden (in de pro- vincie Gelderland) en A J. Schoemaker (in de provinciën Overysel, Groningen en Drente). PARIJS, 25 Juli. (Reuter.) Zooals reeds be richt werd, begon heden het proces tegen den moordenaar van president Doumer, Gorgoeloff. Nadat de man de zaal was binnengeleid, deed zyn officieele verdediger, de Géraud, een ver zoek tot toelating van drie zenuwartsen, van wie er twee met Gorgoeloff in de zaal zouden kunnen verkeeren. De voorzitter verklaarde dit verzoek echter niet ontvankeiyk. Alvorens de voorzitter vervolgens overgaat tot de ondervraging van den beklaagde, betref fende zyn daad, maant hy het publiek tot kalmte. Dat was de eenlge manier om den grooten burger, dien Frankryk verloren heeft, een laatste eer te bewijzen. Gorgoeloff begint dan in onsamenhangende zinnen over den aanslag en zyn politieke be doeling te spreken. Te Rostoro aan de Don was hy onder den naam Koskoi tooneelspeler geweest, terwyi hy onder het pseudoniem Paul Bréde boeken had gepubliceerd. Nooit heeft hy er betrekkingen met de bolsjewisten op na ge houden. Hy had contact gezocht met boeren, doch nooit aan politiek gedaan. Nooit was hy aanhanger der monarchie ge weest. want de monarch heeft zyn vaderland verraden. De voorzitter verklaart, dat een kozak, Laza- rew geheeten, tydens het vooronderzoek getuigd heeft, dat Gorgoeloff een Tsjeka-agent was geweest en dat hy door Gorgoeloff. die destyds den naam Mongol! droeg, mishandeld was. G. verklaart: „Dat Is gelogenI Lazarew is een spion, een agent der monarchisten. Ik ben een Idealist. Ik wil myn ziel niet verkoopen. Maar menschen als Lazarew waren spionnen." Ver der zegt beklaagde, dat hy voelt, dat zyn leven ten einde is. Hy wil ook niet meer verder leven. De voorzitter wyst hem dan op zyn vlucht uit Rusland, waarop G. verklaart: „Jawel, ik Jhr. v. Cltters) No. 8 de lysten der Chr. Hist. Unie (eerste cand. Baron de Vos van Steenwyk.) In de provincie Zuld-Holland waren inge diend 8 op zich zelf staande lijsten, welke de volgende nummers kregen: No. 1 de lyst der Staatk. Geref. Party (eer ste cand. J. W. van Houdt). No. 2 de lyst der Comm. Party (eerste cand. H. v. Welzen). No. 3 de MJst van den Vryheidsbond (eerste cand ir. J. Koster). No. de lyst der SDAP. (eerste cand. A. B. PARIJS, 25 Juli. (Reuter.) Voor de beëin diging van zyn verhoor legde Gorgoeloff een uitvoerige verklaring af, waarin hy zeide, dat het .geheel” een groote proclamatie namens 150 millioen Russische boeren was, die men tot dwangarbeid had veroordeeld. Het was ver schrikkelijk. dat de wereld de Sovjets bun gang liet gaan. Hy had het idee gehad, een bond genootschap met de Frimsche republiek tegen de Sovjets tot stand te brengen, doch Frank ryk had zyn idee veracht. Op de vraag van den verdediger, of hy dan een voorstel tot de Fransche regeering had ge richt, antwoordde O. „neen”. zyn gezicht toonde echter teekenen van ver rassing, dat hy daaraan niet had gedacht. Maandagavoiid is het luxe motorjacht ..Katal", eigenctom van den heer J. Baars uit Amsterdam, dat gesleept werd door een motorboot van de GroningenLemmerAmsterdam-hjn, op onge veer 13 K.M. van de Lemmer gezonken, doordat de sleep door een bui werd overvallen en het jacht vol water liep. Er bevond zich niemand aan boord van het Jacht. Zoo spoedig mogeiyk zal getracht worden het gezonken vaartuig te lichten. Gouda schynt een broeinest van geheime zenders. Nauweiyks is er weer een in beslag genomen of een andere verschynt in den aether om uitzenders en toehoorders te vermaken en wellicht weer een avontuuriyke speurjacht op de clandestiene studio te doen ontstaan. Zondagnacht is de aandacht opgeëischt door het Goudsche station T 730, dat zich voordien al een engelen keer liet hooren. Bepaalden de amateurs van T 730 zich by de vorige gelegen heden tot eenvoudige uitzendingen, de tyd heeft blykbaar weer moed geschonken, want ditmaal hebben de luistervinken een bont program, dat zeer duidelijk overkwam, uit hun radio-toestel- len ontvangen. Een minuut of tien, nadat Hul zen Zaterdagavond zweeg, klonk op een golf lengte van ongeveer 230 Meter het ,Jch bin ja heut’ so glücklich”, het populaire nummer, dat levendige herinneringen wakker roept aan den overval van OTG4. den zender welke vorig Jaar onder vermakeiyke omstandigheden tydens de viering van Truusjes’ verjaardag werd overval len. De omroeper had nogal wat op z’n hart. Hy wenschte den speurders by voërbaat veel suc ces toe. Bang zyn we niet, voegde hy er aan toe en daarop vielen alle aanwezige dames en heeren in de geheime studip, die in een kelder zonder licht Je kan hier geen olifant voor Je oogen zien, vertrouwde de omroeper den hoorders toe heette te zyn gevestigd, In met een krachtig: Neen! Dat de amateurs inderdaad niet zoo heel be vreesd zyn, bleek hieruit, dat men herhaaldelyk mededeelde, dat rapporten over de ontvangst kunnen worden bezorgd by een radio-magazijn op de Oosthaven te dezer stede. De omroeper verkeerde, volgens de „Tel.”, in een leutige stemming. Nadat hy verschillende stadgenooten en blykbaar bekenden in Den Haag, Woerden, Oosterbeek en Tilburg had aan geroepen en om rapporten gevraagd, wendde hy zich tot een zekere Paula, die een onbestorven weduwvrouw!je in Schoonhoven heette te zyn en die de hartelyke groeten, een stevige hand en een fermen zoen te incasseeren had. De nieuwste vinding van T 730 bleek eeij zangkoor te zyn. By het spelen van „Wat het lot In de toekomst zal beslissen, vergeet my niet”, werd de gramofoonplaat telkens stop gezet, waarop de aanwezigen het lied verder zongen. Bijzonder stil was men in de studio niet. Tydens het stemmengegons klonk het „Ze kun nen Je nou op het politiebureau wel hooren”. Een inwoner van Gouda kreeg tusschen de be- dryven door de verzekering, dat het gezelschap later in den nacht nog langs zou komen om een liedje te brengen. Als we er zyn, zullen we wel fluiten, werd aangekondigd. Overigens had men in de clandestiene studtö veel pret, getuige het herhaaldelyk lachen. Het muziekprogram was zeer afwisselend. Na Henriëtte Davids’ „Eén, twee, drie, daar komt de compagnie”, klonken de wonderschoone lie deren „Moeder de pap is aangebrand, doe er wat water by”, „Heb Je al gehoord van dien vreeseiyken moord by bakker v. d. Linden”, „Turf in je ransel, stroozak is geen mode meer” en „En waarom zullen we treuren”. Met Bob Scholte’s „Goeden nacht en wel te rusten" werd om kwart over één geëindigd. Voor de sluiting deelde de omroeper mede, dat T 730 in den komenden nacht van Zater dag op Zondag op dezelfde golflengte met de nieuwste platen terugkeert, tenzy er onraad dreigt. ,Als we er om kwart over twaalf niet zyn, ga dan maar naar bed". Voorts werd aan gekondigd, dat volgende week Donderdag ty dens de Goudsche kermis van het kermisterrein eveneens een uitzending zal volgen. Verschenen is het programmaboekje van het op 8, 7 en 8 Augustus as. te Nymegen te hou den Nationaal Marla-Congres. wy ontleenen er het volgende aan: Aan het Congres gaat een triduum vooraf. Dan zullen op Zaterdag 6 Augustus de klokken van alle kerken der stad een kwartier lang, van 2y, tot 3 uur luiden. Om drie uur wordt in „De Vereenlging" de openlngsvergadering gehouden, waarna te vyf uur de kunsttentoonstelling zal worden ge opend. Op het Valkhof zal om vijf uur een concert worden gegeven; te zeven uur wordt in alle kerken een plechtig Lof gecelebreerd. Te acht uur zal in „De Vereenlging” het Mariaspel „Die Eerste Bliscap” worden opge voerd, terwijl tezelfder tyd op het terrein aan den Byieveldslngel een openlucht-vergadering zal worden gehouden. De Zondagochtend wordt Ingezet met een algemeene H. Communie in alle kerken. Te negen uur zullen in de St. Canisluskerk en in de kerk van Maria Geboorte pontificale H.H. Missen worden opgedragen. Van het Mariaspel „Die Eerste Bliscap” zal in ,J3e Vereenlging” te tien uur een besloten opvoering worden ge geven. Te half elf zal op het terrein aan de Byie- veldsingel in de openlucht een H. Mis worden opgedragen; van half elf af worden voorts op de H. Landstichting tafereelen uit het leven van Maria vertoond, hetwelk om 1 uur zal worden herhaald. Op het Valkhof wordt te twaalf uur weder een concert gegeven, waarna te half twee an dermaal een opvoering volgt van het Marla- apel. De declamator Teo de Witte zal des middags te twee uur in „De Vereenlging” Maria-voor- drachten houden. Om vier uur heeft de Maria-Omdracht plaats, welke zal worden gevolgd door een Pon tificaal Lof en de Plechtige Kroning van het Maria-beeld op het terrein aan den Byieveld- BlngeL Te kwart over acht wordt een algemeene vergadering gehouden In „De Vereenlging”. Op den laatsten dag zullen nogmaals Maria- voordrachten door Teo de Witte, bybelsche tafereelen uit het leven van Maria op de H. Landstichting en „Die Eerste Bliscap” worden gegeven, waarna te vyf en te acht uur de slui tingsplechtigheden en de slultlngsvergadering resp. op den Byieveldsingel en in JDe Vereenl ging" zullen plaats hebben. In het op 24 dezer gehouden Generaal Ka pittel der Congregatie van de Fraters van CL. Vrouw Moeder van Barmhartigheid in het Moederhuis te Tilburg werd frater M. Thar- clsio Horsten herkozen als Algemeene Overste. Tot Vicaris van den Algemeenen Overste en eersten assistent van den Generalen Raad werd gekozen frater M. Prudentius van Grootel, tot tweeden assistent frater M. Mauritio Jongen, tot derden assisent werd herkozen frater M. Jo- vinus van den Tillaard en tot vierden assistent frater M. Augustino Kiysen. Als econoom-generaal werd herkozen frater M. Eleutherius de Werdt. 5S01 5906 6420 6964 7373 7986 8363 8913 8671 9904 10017 10044 8014 13000. 4993 6568 479 en 18681 elk PRu: 67 634 1003 1229 1533 3103 3377 3701 3195 3633 4070 4508 4776 6317 5753 6082 6829 7174 7595 8335 8783 9229 9804 Trekking van Dinsdag 26 Juli 1932 le klasse 2e lyst prUsen 7551 *20679* elk f 1000. -400. 18040 en 20266 elk 300 - J 100. XN VAN 20. 168 693 1014 1362 1638 2113 3475 3717 3274 3650 4078 4610 4781 5430 6783 6133 6908 7330 7609 8264 8786 9315 9951 heb de grens gedurende een nacht overschre den. De roode wachten hebben op me gescho ten, maar me niet geraakt. Ik ben toen naar Warschau gegaan en ben daar met Russische democraten omgegaan. Ik heb in Polen myn studiën voortgezet." 1 BAZEL, 25 Juli. (Reuter.) De voorzitter der j Nederlandsche Bank, tevens lid van den be- heersraad der B.I.B., mr. Trip, en de plaatsver- vangende voorzitter der BIA, Leon Fraser, zyn benoemd tot lid der deskundlgen-commis- sle, welke overeenkomstig het besluit der Lau- sanner conferentie het vraagstukkencomplex moet onderzoeken, waarmee de economische wereldconferentie zich zal hebben bezig te houden. De parlementaire secretaris van Financiën. Flln, is uit Dublin naar Londen vertrokken, belast met een regeeringsopdracht van het hoogste belang, zoo zegt men. DUBLIN, 25 Juli (Reuter). Het lersche kabi net voert vanaf morgen o a. de volgende tarieven in: Op steenkool 5 shilling pe- ton, op ijzer en staal of geheel of gedeeltelijk daarvan ver vaardigde artikelen 20 pCt. ad valorem. Verder 84 shilling per 100-.pond op alle soorten vleesch, uitgezonderd koppen en pooten van varkens, waarvoor 42 shilling moet worden betaald. Var kens uit Noord-Ierland kunnen vry worden ingevoerd. Honderd pCt. ad valorem op alle machine, en benoodlgdheden, bestemd voor de kaasfa- bricage. Kaasinvoer is reeds heden geheel ver boden. Verder komen er rechten op reuzel, aardap pelen (behalve uit Noord-Ierland), sacharine, suikerwaren. Bacon uit het Britsche Ryk wordt belast met 56 shilling Inplaats van 84 per 100 pond. DUBLIN, 26 Juli. (Reuter.) De heden vn kracht wordende lersche tarieven zyn uitslui tend van toepassing op artikelen uit Engeland, met uitzondering van de tarieven op de vol gende artikelen, die voor alle landen gelden: Alle varkensvleesch, reuzel, aardappelen, toe stellen, machines en benoodlgdheden voor kna.- fabrikatie. 65 884 930 1194 1484 2065 2342 3698 3065 3609 8903 4466 4733 4986. 5284 5748 6019 6624 7169 7425 8150 8564 9227 9736 10050 10077 10119 10163 10231 10244 10260 10261 10272 10304 10329 10467 10470 10480 10535 10670 10691 10701 10786 10614 10876 10884 10899 10910 10920 10927 10945 10955 10965 10981 11033 11033 1(054 11141 11178 11180 11304 11338 11240 11349 11360 11373 11381 11398 11319 11609 11584 11666 11698 11770 11861 11937 11995 12039 13136 13166 13314 13377 13391 13340 13496 12513 13613 13565 12587 13688 12667 13679 12683 13693 12705 12747 12866 12868 13878 13898 13907 13947 13996 13054 13169 13343 13334 13343 13378 13395 13396 13417 13481 13514 13603 13693 13764 13795 13843 13913 13949 14005 14061 14098 14163 14417 14436 14470 14507 14516 14547 14563 14638 14648 14735 14749 14764 14776 14877 14948 14988 16019 16043 15139 15167 16179 16185 15193 16199 16217 15268 15416 15419 II--- - 16814 15843 15867 15870 1L 16994 16014 16021 16033 16035 16088 16174 16177 16266 16262 16328 16352 16383 16398 16516 16519 16541 16634 16658 16707 16719 16720 16777 16906 16964 17068 17100 17143 17163 17281 17346 17356 17488 17631 17593 17662 17677 17713 17751 17763 17767 17793 17803 17821 17881 17892 17909 17936 17970 17985 18042 18063 18131 18135 18173 18204 18316 18401 18436 18579 18611 18613 18808 18833 18844 18859 18910 19083 19325 19252 19268 19331 19379 19473 19538 19607 19659 19688 19708 19768 19930 19936 19949 20016 20141 30319 30339 20233 20239 20272 30379 30403 30450 20671 20674 30840 30860 20899 30987 30989 31035 21098 21135 21141 31302 21303 21317 31390 31399 31417 31428 21450 31477 31504 31518 31553 21555 31557 31570 31605 21615 31713 31714 31751 21829 31844 21903 21912 31980 23035 33060 32097 23195 32204 32386 33551 33588 32635 32651 22684 22699 22728 23764 22766 32853 22933 22942 22979 22986 23008 23052 23160 23281 23325 33433 33533 33597 23602 23631 33898 33901 23961 33976 Verbeteringen van lijst 1 le UJst, Is klas: 30783 m/S 31783; 20784 m/z 31784. De voorzitter houdt den beklaagde dan voor, dat te Praag verscheidene vrouwen aanklach ten tegen hem hebben ingediend, omdat hy haar, onder voorwendsel het geld voor een ope ratie te gebruiken, voor haar vermogen heeft opgelichL Gorgoeloff interrumpeert: „Dat Is een monarchistisch complot! Alles is tegen my heimelyk op touw gezet!" Wanneer de stichting van Gorgoeloffs „groene party" ter sprake komt, tracht de beklaagde met een manuscript in de band een rede tot het publiek te houden, doch reeds by de woorden „Hoor my aan. Frankryk", wordt hy door den voorzitter onderbroken. Gorgoeloff vertelt dan, de „groene party" met 30 aanhangers te hebben gesticht, doch alle 30 had hy uit de party moeten zetten, om dat zy hem allemaal hadden verraden. Verder verhaalt hy over zyn leven in Frankryk en zyn huweiyk met een Zwltsersche. die 40.000 francs als bruidschat had medegebracht. Hier van had hy 10.000 francs In het Casino te Monte Carlo verspeeld. In het verdere verloop van het verhoor kwa men de gebeurtenissen op den dag van den moord aan de orde. Byzonderheden verklaart G. zich niet meer te kunnen herinneren. Uit voerig weidt hy uit over de motieven, welke hem tot den aanslag hebben geleld. Hy verzekert, dat hy president Doumer niet had willen dooden, tegen wien hy niets had. doch den man, die de noodlottige politiek •tegen Rusland voerde. Vervolgens gaf de eerste getuige, oud-mlnls- ter Reynaud, een uitvoerige schildering van den aanslag. „U moet hard en lang bellen, meneer!” „Waarom? Zijn ze dool?” „Nee, maar ze benne drie weken geleden verhuisd."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14