Prikkeldraad De Katholieken de film en I I R. K. Bond Groote Gezinnen voor I Indrukken uit Lourdes i Zonder censuur I CONGRES TE HEERLEN ff DINSDAG 26 JULI BERLIJN ONDER UITZONDERINGSTOESTAND Roode opvoedkunde On verge telijke dagen Benoemingen MGR. G. VAN DER BOER Vüf-en-vijftig jaar priester Dreigend conflict CONGRES R.K. MEUBEL MAKERS Bespreking van de voorstellen der verschillende afdeelingen Jaarljjksche Bondsvergadering te Arnhem Samenwerking is noodzakelijk De ingang van hel Militair Huis van Bewaring te Berlijn-Moabil op het oogenblik, dat overste H eimannsberger in voorarrest t werd gesteld. R.K. BOND VAN HORLOGE MAKERS EN GOUDSMEDEN POLITIE-REORGANISATIE NOOD1G? Hat personeel der N.V. Centrale Bakkery te IJ mudden verwerpt K) pet. loonsverlaging 1 I f I Een pensioenregeling en steun voor de werkloozen De positieve actie 1 f W er kg evers en werknemers Toyen de v<x>rsteHen-Welter Mijnheer, Om schorst. I half arren werd da vergaderisg ge* I C zooals ik beloofd heb langs B o I Heden herdenkt de hoogeerw. heer Mgr. G. van der Boer te Oss den dag, waarop hü vóór 55 Jaar het H. Priesterschap ontving. Zijne hoogeerwaarde is ruim 81 Jaar en mag zich in een goede gezondheid verheugen. die zal spreken Tking der zieken- De van •rs in de Sta- n man hebben is ge- Pastoor X v' De Jonge, pas opgerichte afdeellng Arnhem van den R.K. Bond van Horlogemakers en Goudsmeden had dit Jaar de eer, de vertegen woordigers van den Bond te ontvangen op de beide Bondsdagen, welke Zondag en Maandag te Arnhem werden gehouden. In den vroegen middag werden in café „Rlche” de verschillende afgevaardigden ontvangen. Des middags om drie uur werd een autotocht gemaakt door de omgeving. Over de Pos bank. de Kaap en de omgeving van den Zijpenberg werd gereden, en voorts door de nieuwe stadsgedeel ten, waardoor de gasten sen goeden Indruk zul len hebben gekregen van de stad, waar hun Jaarlijksche bijeenkomst dezen keer gehouden werd. "s Avonds bood de ontvangende vereenlging den afgevaardigden een feestavond in „Riche” aan. Hier trad het duo-Rutgera-Mulder op met een vroolijk. afwisselend repertoire Ben strijkje on der leiding van 0erf beer ^n£, Janssen, zorgde er voor, dat de stemming er niet meer uitging. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan „H olland is wel bemind by Maria's goede zorg voor de zieken** Naast de erkenning der verdiensten van dit Brusselsche fllmcongres om de sociale be- teekenis der bijeenkomst, om de groeiende over tuiging van de beteekenls der cinema als pro- paganda-middel, om de groote belangstelling, ook van de zijde der priesters is er toch ook plaats voor een zekere teleurstelling. Dese teleurstelling begon reeds te ontstaan, toen wij de binnenplaats betraden van het ge bouw, waar het congres werd- gehouden. Aan den wand van een waranda prijkten een serie film-affiches, die niét alleen op zichzelf hoogst middelmatig waren, maar die bovendien films aankondigden van onbeduidend gehalte. Op ta feltjes lagen ter Inzage exemplaren van een film-tijdschrlft, dat zich meer in dienst van de oanala ster-aanbidding stelt dan wel ernstige inlichtingen verstrekt over het vraagstuk van de film. Men had deze dingen beter weg kun nen laten op een congres als dit, waar serieuzer zaken werden behandeld dan b.v. de strooboed van Maurice Chevalier. In den namiddag werd de algemeene verga dering gehouden in een groote nieuwe katho lieke bioscoopzaal, die meer dan voi was. Hier spraken om. de leider der K. F. O., kanunnik Brohée, die een geestdriftig strijder is voor de goede film, doch die zich moest bepalen tot een opwekkend woord, betoogend de noodza kelijkheid tot aansluiting bij de K. F. C. Minister Heymans sprak in het Vlaamseh en spoorde evenals alle sprekers aan tot gecen traliseerde actie. Oud-minlster Theunls, minis ter van Staat, deed zijn woord in het Fransch en wees op de practijken der Sovjets, die van het machtige fllmwapen gebruik maken om nun verderfelijke theorieën te verspreiden. Tenslotte werd het woord gevoerd door Z. Em. Kardinaal van Roey, die in een Fransche toe spraak zijn sanctie gaf aan het streven der K. F. C. en den vurigen wensch uitsprak, dat alle katholieke zalen zich aaneen zouden slui ten ondw auspiciën van de Centrale. Zooals men ziet, bet bleef bij aansporingen en bij negatieve mededeelingen. Wel gaf de E. H. Cartuyvels in zijn eerste rede te kennen, dat Vlaanderen aan een eigen katholieke productie sou kunnen beginnen, maar deze openbaring kon weinig vertrouwen wekken, daar de spre ker meende met een bedrag van 100.000 francs I tot beteekenende resultaten te kunnen komen. hetgeen natuurlijk volstrekt onmogeüjk te. Zoo/ Zaterdagnamiddag werd te Nijmegen de ver. gadering van den R.K Bond van Houtbewer kers, Meubelmakers en Behangers 8t. Antonlu van Padua voortgezet en werden het beleid van bet Hoofdbestuur en de verslagen van se cretaris en penningmeester' goedgekeurd. Bij de hoofdbestuursverkiezing werden door terugtrekken van de tegencandldaten de af. tredende hoofdbestuursleden de heeren J. H. Glelen, TT». de Groot, J. van Hees. Job. Heü- gers en A. J. Wedding herkoeen. Tegen den avond maakten de congressisten een autotocht door de omgeving van Nijmegen. De Zondag werd begonnen met een plech tige H. Mis. welke werd opgedragen in de 8t. Petrus Canlsluskerk Bijna alle leden woonden dt H. Mta bjj en naderden tar H. Tafel. De directie der N.V. Centrale Bakkerij te Umuiden beeft een loonsverlaging van 10 pet. aangekondlgd en bereids ingevoerd. Ook na een onderhoud met de organisatiebeaiuren handhaafde de directie hastr standpunt, da* naast ontslag van een tweetal employe’s en naast een verkorting van deA arbeidstijd met 3 uur per week, die op het loon gekort wordt, een verlaging van 10 pet. op de kxmen moe* worden toegepast. Het personeel meent hiermede geen genoe gen te kunnen nemen en heeft hiervan in een vergadering onder leiding van de hoofdbestu ren van de Moderne, R. K. en Chr. bonden, on dubbelzinnig blijk gegeven. De organlsatiebeeturen hebben op rich geno men, waar de Centrale Bakkerij een georgani seerde werkgeefster is, de interventie in te roe pen van den NederL Bakkersbond, terwijl voor bet geval deze niet moebt worden verleend ot niet tot een oplossing van bet geschil mocht worden gekomen, bet personeel in den loop van de volgende week opnieuw onder letding van de hoofdbesturen zal bijeen komen. en ver in over- Maandagmorgen om 9 u. werd in de St. Euse- biuskerk door den zeereerw heer H W. J. Mar ter». geestelijk adviseur van den Bond, een H. MIs opgedragen, waarbij de afgevaardigden tegenwoordig waren. Van 10—12 uur werden voor de horlogema kers en de goudsmeden groepsvergaderingen ge houden in café „Riche". Dese vergaderingen droegen een buishoudetlfk karakter. Om ongeveer half drie ring de openbare Bondsvergadering aan. De heer Grtmmelikhuiaen heette namens de afd. Arnhem de afgevaardigden welkom in Gelre’s hoofdstad, waarna de bondsvoorzitter, de heer Leo de Vries, Heerlen, de afd. Arnhem dank bracht voor de hartelüke ontvangst van de bondsvergadering en de keurige regeling der belde bondsdagen. Sp. heette hierna in t bij zonder welkom Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. directeur van het Nationaal Hanaebu- reau en den heer v. Roasum Duchatel. secretaris van den bond van edelmetaalbedrijven. Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter mede, dat in de huishoudelijke vergadering van des morgens besloten was. den beer Maurits Elzas te benoemen tot eerelid van den bond, als waardeering voor zijn vele verdiensten, den bond bewezen als medewerker aan het vakblad „Sylvester". BH de hierna volgende hnhnuwiwkisrimg De voorzitter herinnerde met genoegen aan de waardeering getoond door den R.K. Bond van Werkgevers St. Relnoldus welke bloemen zond op het jubileum. St. Antonlus hoopt in St. Relnoldus een waarachtig bondgenoot te mogen waardeeren om de actie tot reorganisa tie der samenleving in den geest der Pause- lijke Encyclieken. Zouden de katholieke werk gevers een andere richting uitgaan, dan zou den zij de werknemers tegenover zich vinden. Hierna werden de afdeellngsvoorrieUen be handeld. I v M :m t Is waarachtig geen kleinigheid, wat het achttal hier verweten wordt: huldiging van de „liberale economie”! Het blad heeft voor zichzelf natuurlijk al lang uitspraak gedaan in dit geding: De zondaars moeten d’r uit! tenzij ze terstond terugkeeren van de dwalingen huns weegs en heel hun persoon, met hun eer en geweten Incluis, slaafsch In dienst stellen van de georganiseerde kiezers.... D’r uit! Het wordt hoog tijd, dat de S. D. A. P. op een congres zich duidelijk over deze aan gelegenheid uitspreekt. Erg aangenaam zal het verloop van de discussies hieromtrent In geen geval zijn. Dit alles had de Amsterdamsche partij federatie echter moeten voorzien en begrij pen, toen zij haar tyrannlek spel begon. Thans moet de partij de gevolgen dragen. Een lange bespreking werd gewijd aan het rapport der commissie ter bestudeerlng van de mogelijkheid om een pensioenregeling te verkrijgen voor de arbeiders in de bondsbedrü- ven op 60-Jarigen leeftijd. De commissie concludeerde, dat men moet blijven streven naar een premievrij pensioen, voortkomende lilt de bedrijven. De commissie overwoog dat er practlsche be zwaren zijn en dat deze een beletsel kunnen worden geacht, wijl de bondsbedrijven geen gesloten bedrijven zijn en er geen wederzüdsch verplicht lidmaatschap is. Gelet op dese bezwaren, acht de commissie een meerderen uitbouw der wetteljjke ouder domsvoorziening noodzakelijk. De commissie gaf ten slotte in overweging, ter spoedige verwezenlijking van wettelijke ou derdomsvoorziening ook bijdragen van betrok kenen te mogen aanbevelen. De afdeelingen Alkmaar en Oosterbeek amen deerden in deze zaak samen te werken met het Ned. R.K. Werkliedenverbond. De voorzitter wees er op. dat -er vooral te gengewerkt moet warden, dat de regeling voor pensloneering niet in particuliere handen moet komen, dat vooral van regeerlngswege gesteund moet worden. De vergadering ging acooord met de geamen deerde conclusie der commissie. „Van welken kant we de zaak ook bekij ken. het is ons onmogelijk een andere con clusie te trekken dan deze: We hebben hier te doen met een zuivere uiting van het beginsel der liberale eco nomie, die een crisis alleen met loonsverla ging meent te kunnen bestrijden. Dat onze vertegenwoordig ten zich hiertegen niet als verzet, is ons onbegrijpelijk. Voor ons staat het onomstootelljk vaat, dat men op dezen dwaalweg niet verder mag gaan, wil men de eenheid in de Partij en daarmee de strijdbaarheid der moderne arbeidersklasse niet tot scherven slaan.” werden de beide aftredende bestuursleden, de heeren B. de Vries. Heerlen en J. ten Berge, Groningen, bij enkele candidaatstelhng her kozen. Eerstgenoemde zag zich met bijna alge meene stemmen tot bondsvoorzitter herkozen. De bondsadviseur. de weleerw. heer H. W. X Martens richtte zich in een korte toespraak tot de afgevaardigden ter inleiding van het agendapunt „winstbescherming". waarbij de bondsvergadering voorgesteld werd bet hoofdbe st tuur te machtigen. bU eventueêle tot standkoming van een federatie ter be vordering van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken, tot deze federatie toe te treden. Na eenlge gedachtepwisseltng werd het hoofdbestuur gemachtigd op den in geslagen weg voort te gaan, onder voorbehoud evenwel dat geen enkel Ud van den bond indi vidueel wordt gebonden. Goedgekeurd werd het voorstel der afd. Nij megen, waarbij het hoofdbestuur vla den bonds raad, werd opgedragen door mldde’. van be staande film en korte pakkende uitgaafjes, het uurwerk in bet algemeen in dien zin te popu- larlseeren, dat het publiek de waarde er van inziet en den arbeid waardeert, die by de reparaties verricht moet worden. Naar aanleiding van een voorstel-Nljmegen om den bond officieel H. O. G. O. P. te noemen als lettercombinatie uit de woorden horloge maker, goudsmeden en opticien, gingen stem men uit ie vergadering op om tn den naam meer het katholiek karakter van den bond te doen uitkomen, door hem ..St. Sylvester” te doopen. Het bestuur werd gemachtigd in deaen een nadere beslissing te nemen. Als plaats waar de volgende bondsvergadering zal worden gehouden, werd uit een oogpunt van propaganda ’s Gravenhage aangewezen. Als slot der agenda werden door de heeren v. Hout, Eindhoven en Andriesma, Alkmaar, korte in leidingen gehouden over „collectieve reclame". Machine twee In de oontróle-commlssle werden benoemd de heeren H. W Koopmeiners te Alkmaar, J. v. d. Horst te Eindhoven en als plaatsvervanger de heer C. Ehlert te Amsterdam. In de Geschillencommissie werden herbe noemd de heeren B A. Ruben te Oosterbeek en H. Ulterwaal te Utrecht. De heeren J. v. d. Poet en J. F. van Hees werden herbenoemd respectievelijk tot redac teur en administrateur van het Bondsblad. Na een langdurige rondvraag, waarin o.m. hulde gebracht werd aan de Hoofdbestuurslei- dlng en aan de NUmeegsche afdeellng. sloot de voorzitter het congres met een algemeen dankwoord en een aansporing tot medewerking aan versterking van het werkloozenfonds en tot trouw aan de katholieke organisatie. Er blijkt uit dit Incident, dat een socia listische redactie zich gerechtigd acht, om een schunnigen roman, dien zij niet gelezen heeft, aan haar lezers groot en klein voor te zetten, omdat „de heer A. M. de Jong in onze beweging een der meest gelezen auteurs is.” Nota bene, de heer A. M. de Jong! l Men ziet hier weer eens, welke risico’s de roode paedagogie het volk laat beloopen, dat zijn opvoeding bij de leiders der S. D. A. P. voltooit. was ook pater Morlion de meaning toegedaan, dat zijn fllmpersbureau grooten invloed sou kunnen uitoefenen op de filmcritlek en de film productie. HU wees in dit verband op het perio diek „Filmrundschau" van Pater Muckermann, welk tijdschrift de Duiteche filmproductie sterk zou beïnvloeden. Dit laatste moet een dwaling zUn. filmrundschau” beeft vrUwel geen in vloed, hetgeen overigens getnakkeljjk kan vast gesteld worden aan de hand van de films, die regelmatig de Duiteche filmfabrieken verlaten. Wil men Inderdaad komen tot een werkelijke beïnvloeding van de filmproductie, dan heeft men twee wegen te kiezen: Ofwel den negatie ven weg der publiek vorming, d.wx. de organi satie van honderdduizenden betalers die hun eischen stellen, ofwel den positieven weg der eigen productie, die, goed ingezet, een einde maakt aan alle ellende. Doch deze i»Bltieve weg werd reeds gekozen in Nederland en Dultschland, zoodat de Belgen slechts één daad te stellen hebben, hierin bestaantri, dat zü zich zullen aaneensluiten bU de organisatie, die uit eigen middelen gaat produceeren. Wanneer de Belgische K. F. C. rich eens grondig op de hoog te wil stellen van de plannen, die reeds worden uitgewerkt, dan zal zü dichter by het groote doel zUn, dan zü vermoedt. Er is tenslotte nog een opmerking te maken. Het congres werd besloten met de vertooning van een tweetal films, die men blikbaar zoo niet ais voorbeeldig, dan toch als aanneemlük beschouwde. Zelfs beeft de E. H. Cartuyvels. als w*J den spreker goed vesataan hebben, be toogd dat h|| plannen heeft om fBms te gaan maken naar deze voorbeelden. Ben stemmlngs- documentaire was Jju Orédo du Paysan”, waar- oU een bariton het bekende lied song dat door landschappen op bet doek wordt begeleid. Het was een aeer tam fümpje. dat erg ouderwets aandeed en dat naar wü van harte hopen, nooit tot voorbeeld zal worden genomen. De tweede fHm was getiteld: Jje coeur de Paris”, eveneens een soort documentaire, die men door een losse intrigue beeft gepoogd leven in te blasen. Belde films biljven ver achter b|j de huidige middelmatige productie en zeker b|j wet wü ons als „voorbeeldig" voorstenen. Tenslotte: het katholiek fllmcongres te Brus sel heeft ons nogmaals duidelijk getoond, dat er voldoende is gepraat en dat het hoog tijd werd de daad te stelten.,., die inmiddels reeds wérd gesteld staan die kruisjes niet altüd in kwalen. Ik neem nu afscheid van u. om de massale lichtprocessie mede te maken, het devote spel der kinderen van Maria. Tot slot dezen weg de hartelükste groeten van de zieken aan hun familieleden en andere vader landers! voorzitter, dat aan het versoek aal worden vol- Haan De heeren A. J. Menslnk. Enschede. 3e voor zitter, en J. H. Kray, Breda, secretaris, worden bü acclamatie als besctuurslld herkoeen. Om ook het Noorden te vertegenwoordigen wordt het bestuur aangevuld met den heer Dekkers Groningen. In de vacature wegens bedanken van den heer N. J. L. Kortekaas ’s-Gravenhage werd na stemming voorzien door de verkiezing van den heer J. H. Jacobee te Haarlem. In behandeling komt vervolgens de begroe ting voor 1933 sluitend met totalen aan Inkom sten en uitgaven van f 16600. Nadat enkele vragen beanwoord waren werd de begroeting goedgekeurd. Een telegram van hulde en dank werd ge zonde aan Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschep van Roermond. Bü de rondvraag werden verschillende wen- schen naar Voren gebracht. Met een kort woord sloot de voorzitter de uitstekend geslaagde vergadering. 1 Het hoofdbestuur van de RükspoUtie-Ver- eenlging besprak dezer dagen te Amsterdam het rapporti Welter, in bet bijzonder bet ge deelte betreffende reorganisatie bü de politie. Het hoofdbestuur kwam tot de conclusie, dat de voorgenomen reorganisatie geen bezvlnlglng zal opleveren, maar Integendeel grootere uit gaven zal meebrengen, en ook niet zal zijn In het belang van de orde, rust en veiligheid ten plattel a-ndp Het meende, dat de voorgestelde gewestelüke ïndeellng de eenheid niet zal bevorderen maar juist zal leiden tot desorganisatie, terwül P«u- tiezorg naar zün meening staatszorg dient te zün en dus niet moet worden over gedragen op de provinciën Hri hoofdbestuur sprak rich met kreebt uit taean oubefflng van bet coeps rjjïsitiilwanilt Z Zaterdag en Zondag werd te Heerlen de ver gadering van den Centralen Raad van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen gehou den. Zaterdagmiddag om 12 uur werden hoofdbe stuur en leden ten raadhulze ontvangen en bü afwezigheid van den burgemeester toegespro ken door den loco-burgemeester, den heer Scheepers. De bondsvoorzitter, de heer v. Mee geren dankte In eenlge welgekozen woorden. In de groote zaal van „Ons Volkshuis” be gon om 2 uur de vergadering van den Centralen Raad. De In 8. D. A. P. kan nog pleizier beleven de federatle-tyrannle, welke onder krachtig applaus der roode pers te Am sterdam aan het beroemd geworden drie manschap is voltrokken. De meening omtrent het gezag der fede ratie in dergelijke gevallen is in de 8. D. A. P. hopeloos verdeeld, zij het dan ook, dat zéér duidelijk de beste en zich van hun verantwoordelijkheid sterkst bewuste krachten in de partij zich aan de zijde der uitgestootenen blijken te scharen. Intusschen duurt de strijd tusschen on verantwoordelijke partjjorganen antwoordelüke afgevaardigden heidscolleges lustig voort,. Thans is de strijd ontbrand in de pro- vincle Groningen, waar niet minder dan acht sociaal-demokratische Statenleden den moed gehad hebben, te stemmen voor een bX onvermijdelijke loonsverlaging van het provinciaal personeel. Heel geheimzinnig, maar desniettemin om wél te bevroeden redenen wordt in de landelüke, de groote pers der 8. D. A. P. gezwegen over dit geval van brutale aan matiging, en X is dan ook uit het „Volks blad voor Groningen”, dat we er het een en ander over mogen vernemen. Genoemd „Volksblad” is zooals het een waardig kind van vadertje „Volk” betaamt woest over deze brutaliteit en als spreek buis van de op ieder oogenblik van den dag en den nacht soevereine kiezers scheldt het provinciaal orgaan er duchtig op los: Men weet, dat de 8. D. A. P. en haar or ganen den volwassen menach geschikt ach ten. om alles te zien, te hooren en te lezen w*t hem belieft. Althans preventief wordt in dezen niet door hen opgetreden. Zij san- vaarden niet den zondeval des menschen en lachen om de boeken-censuur der Katho lieke Kerk. Alleen indien men het in so- ciaal-politieke zaken niet met de onfeilbare officieele leiding eens is, dan werkt opeens de socialistische censuur. Dat hebben en kele maanden de propagandisten van den linkervleugel ondervonden, die werden ge weerd van de VA.RA. radlo en tenslotte uit de partij zijn gezet, evenals een drietal socialistische raadsleden in de hoofdstad monddlcht werden gemaakt. Over de onpaedagogische wijze, waarop de socialistische leiders hun volgelingen aan het gevaar der besmetting met slechte zeden blootstellen, wordt een verbijsterend licht geworpen door het conflict, dat rond om de publicatie van een socialistischen ro man is uitgebroken. Deze roman werd ge publiceerd in den Radiogids, het orgaan van de V.A.R.A. Hij bleek van zoodanig schunnigen inhoud, dat ouders en voogden, opvoedkundiger dan de redactie, protes teerden. De protesten baatten zooals wü reeds schreven in t geheel niet, maar tenslotte zün de protesten daartegen (ook in stedelüke buurtbladen) zoo sterk geworden, dat de redactie zich niet langer van den domme heeft kunnen houden en rich heeft moeten uitspreken. Aan een van die protest-inzenders gaf de redactie thans de volgende „ophelde ring”; Naar aanleiding van uw brief van 2 Mei Jl, waarin u uw bezwaren te kennen geeft tegen het opnemen van den roman ,JEen verdoolde” in den Radiogids, willen wij u even van den gang van zaken met dezen roman op de hoogte brengen. Toen wij op het denkbeeld kwamen, om in den Radiogids een roman te dóén opne men, hebben wij ons in verbinding gesteld met den heer A. M. de Jong, In onze t>e- weging een der meest gelezen auteurs, en liebben hem gevraagd, of hü misschien een roman had, welke voor publicatie geschikt was. Hij antwoordde ons toen, dat hü juist met een roman bezig was, welke echter nog niet geheel voltooid was en hü wilde dien wel voor publicatie In ons blad afstaan. Hü heeft ons toen van den korten inhoud van den roman op de hoogte gesteld en deze leek ons bü uitstek geschikt, zoodat wü be sloten, tot publicatie over te gaan. Welis waar hadden wü dezen roman niet gelezen, maar de naam van A. M. de Jong als auteur leek ons voldoende waarborg voor den In houd. Nu wü met de publicatie reeds eenl- gen tijd bezig zijn, kunnen wü constatee- ren, dat deze allerwegen door .de volwasse nen met heel veel belangstelling wordt ge lezen. Het Is echter Juist, dat „Een Verdoolde” door zijn- -inhoud voor kinderen minder ge schikt is. Maar wü mogen toch niet verge ten. dat er een roman “Werd gepubliceerd en geen kinderboek. Teneinde echter ouders, welke niet wil den, dat hun kinderen den roman lazen, dit makkelijker te maken, hebben wü het Mj- voegsel zóó geplaatst, dat het zonder be zwaar uit den gids verwüderd kan worden, zoodat het niemand meer opvalt, wanneer dit gebeurd Is. Wü zouden over deze kwes tie nog meer kunnen schrijven, doch waartoe? Liever verwijzen wü u naar hetgeen A. M. de Jong zelf over de kwestie In ons blad yan 28 April schreef. Alleen willen wü aan het bovenstaande nog toevoegen, dat, waar er nu bezwaren tegen bhjken te zün om een dergelüken roman in ons blad op te nemen, met het oog op de kinderen, wü een volgende maal hiermede ernstig rekening zullen houden.” Aldus de brief van het VAHA.-bestuur. De geadresseerde, weinig tevreden met deze lichtzinnige wüze van redigeeren, pu bliceert thans den brief met het volgende büschrift: Dat dit antwoord mij bevredigd heeft, kan Ik niet zeggen, omdat ik vind, dat niet alleen met het oog op de kinderen een der- gelijke roman niet meer in den Radiogids thuis hoort, maar dat geen enkel mensch, welke aanspraak maakt op de aanduiding „beschaafd”, zulk een roman behoort te lezen. In elk geval hebben wü de toezegging dat een dergeUJke romah niet meer zal ge plaatst worden. In verband echter met het steeds schun niger worden van bedoelden roman en met het oog op wat er nog meer voor moois kan komen, heb ik nogmaals het Bestuur van de V.AHA. verzocht de publicatie te sta ken, waarop ik het antwoord nog verwacht. Hoogachtend, F. VAN DER HORST, Overtoom 310h. den heer Van Doornewaardi ever het onderwerp ,J>e wei fondsen enz.” TegelükertUd werden de betreffende voor stellen der afdeelingen aan de orde gesteld. De rede zal In haar geheel In het orgaan worden opgenomen. i De secretaris gaf een beeld van de onderhan- dellngen door de betreffende commissie ge voerd met de Federatie van ’t Wlt-Gele Kruis. Spreker die deel aitmaakt dezer commissie heeft in de helft van deze maand een conferen tie gevraagd met de Federatie om tot een de finitieve regeling betreffende een goed gere geld fonds voorzlekenhuisverpleglng en opera tiekosten te komen. Maar tot op heden heeft hü taal noch teeken gehoord. Dr. G. L. Lubben, vrouwenarts te Heerlen hield vervolgens een Inleiding over: „Moeder- schapszoeg," dat eerst recht tot zijn recht kan komen In het christelijk huisgezin Deze rede, waarop een langdurig applaus volgde, zal In haar geheel In het orgaan wor den opgenomen en waarschünlük in brochure vorm verschünen. In zün dankwoord constateerde de voorzitter dat deze lezing het hoogtepunt der vergadering Is geworden en deelde mede, dat Mgr Poets, die gaarne had willen komen, bericht van ver hindering had moeten zenden ook voor mor gen. Men schrijft ons uit Lourdes: Zestien honderd Hollanders zün hier weer de bevoorrechte gasten van Moeder Maria. We vormen hier InderdaSd één groot gezin. Met honderden omstuwen we onzen geestelüken Vader, den Bisschop van Haarlem, die zich weer echt de vaderlijke Bisschop toont, voor al toen hü bü het afscheid van den zleken- treln In Roosendaal zich voor elk coupé raampje toonde, om tot elke zieke afaonderiük een vaderlijk woord te richten. k Allen gezamenlijk zün ze gegaan naar' de wonderbare grot van Moeder, waar Monseig neur op den eersten morgen dé H. MIs wilde lezen, om daarna ons toe te spreken en de hoofdintentie van onze pelgrimage te verdui delijken. We pelgrlmeeren, we bidden, we communl- ceeren om Gods hulp af te smeeken tn den nood van dezen tijd Maar de grootste nood is nog niet de stoffelüke crisis en malaise, veel dieper is de geestelijke nood der zielen, omdat ook ftl deten t(jd nog het geloof en de liefde bestreden en maar al te vaak gedood worden. Mocht het geloof in aller zielen her-, leven en de liefde in aller harten weer ont vlammen, hoe spoedig zou dan de nood zün ge lenigd! Dat bidden we en smeeken we van God af door de hulp van de Onbevlekte Moeder Maagd, want daartoe zün we in dit gezegend oord ge komen. M’n hotelier zeide zoo Juist: Holland wordt wel bemind door Maria, drie maanden regent het hier en nu de Hollanders er sün, 11 fait beau, ’t Is ook zoo, toen we Woensdagmiddag aankwamen regende het met stroomen. Giste ren was het prachtweer en nu Vrijdag wel een bewolkte hemel, maar toch droog. Wie zich zoo al onder de Bedevaartgangers bevinden? De Bisschop van Haarlem noemd, dan Plebaan Westerwoudt, Jansen van den Draaiweg In Utrecht. Pastoor van Breda uit Amsterdam. Van alle kanten van ons land zün ze gekomen, om heele paro chies te vertegenwoordigen: Uit Zuldhom Pastoor Wiegerinck, uit Maastricht Pastoor Ingendaal, uit Egmond, Pastoor Looyaard. t ZUn zoo maar enkele grepen, om de waarachtige nationaliteit van onze processie te toonen. Heerlijk wordt er weer gezorgd voor onze" zieken. Dat is vooral In Lourdes bü Moeder het kostbaarste bezit, 's Morgens vroeg, om 7*8 uur zün de onvermoeibare brancardiers al aan den slag, om ze van uit het ziekenhuis te bren gen naar de grot, waar de H. Mis wordt gele zen en dan de H. Communie wordt uitgereikt. Zoowel op den morgen als in den middag zien de pisciniers tegen geen warmte, tegen geen vermoeienis op, om allen, die het maar ver langen, in het zegenrijke bad te helpen. En dan de Sacramentsprocessie, als daar In drie, vier dubbele rijen liggende en zittende patiënten zün aaneengeschaard, om het bezoek en den zegen van het H. Sacrament te ver wachten. O, dat bidden en vertrouwen, maar ook weer die overgave aan Gods heiligen Wil; dat smee ken niet alleen om eigen gezondheid, maar ook om die der mede-patlënten. Wat leeren ze ons veel: dankbaarheid om bet bezit van eigen gezondheid, maar ook ge duld in het dragen van eigen kruisjes, al be staan die kruisjes niet altijd in ziekte en voorzitter de heer v zün openingsrede de samenwerking met anderen tegen de verderfelüke werking N. M. Bond en nam krachtig i dezen bond en bracht plaus hulde aan het gemeentebestuur en den raad van Heerlen, welke de bekende verordening hebben vastgesteld en aangenomen en wees het schimpen van den N.M. Bond in dezen af Zondagmorgen werd In „Ons Volkshuis” te Heerlen de vergadering voortgezet. De afdeellng Vught verzocht het hoofdbe stuur te overwegen of er maatregelen kunnen worden vastgesteld en zoo Ja, welke, die leiden naar een verschuiving van de lasten van het belastingsysteem naar de zijde van de onge huwde en gehuwde met weinig kinderen. Het hoofdbestuur is bereid aan dit verzoek te voldoen In behandeling komt het voorstel van de af deellng Zevenbergen waarin gevraagd wordt het hoofdbestuur op te dragen het daarheen te willen lelden, dat de invoering van een Rüks- kindertoeslagfonds op het Urgentieprogram wordt geplaatst der R. K. Staatspartij voor de volgende zittingsperiode. Het hoofdbestuur aanvaardt de opdracht, doch rekent daarbü op de medewerking der leden in de resp. Kiesvereenlgingen. In behandeling komt het voorstel Leiden, waarin het hoofdbestuur gevraagd wjrdt te bevorderen, dat R. K. Meisjes bü voorkeur ge plaatst worden In R. K. inrichtingen voor ziekenverpleging tot opleiding en dat de R. K. verpleegden bü plaatsing in R. K. Inrichtingen geen beletselen ondervinden. Het hoofdbestuur voert ter zake onderhande- lingen met den R. K. Bond van Zlekenverple- gende. Naar aanleiding van het voorstel Schoon hoven waarin gevraagd wordt de actie voort te zetten „bevoorrechting mannen boven vrou wen” en deze uit te strekken over particuliere bedrüven, zegt de voorzitter, dat de zaak de volle aandacht van het hoofdbestuur heeft en dat dit ter zake diligent blüft In verband met verschillende voorstellen krijgt nu het lid vah het hoofdbestuur en de redacteur van het orgaan de heer H. C. M. Wüffels het woord om zün onderwerp te be handelen: „Kringvergaderingen” Verschillende afgevaardigden voeren het woord, welke door den inleider beantwoord worden. Het hoofdbestuur aal rekening houden met de ingediende voorstellen en het Inrichten der kringvergaderingen ter hand nemen volgens de lünen- door den Inleider uitgestippeld. Besloten wordt de volgende centrale raads vergadering te Zwolle te houden. In verband met het voorstel van de afdeellng Arnhem om door middel van de raden de ideeën van den bond te propageeren, zegt de Zaterdagavond werd in „Neerlandla” een ge- meenschappelüke maaltijd gehouden Aan tafel werd het woord gevoerd door den voorzitter van de afdeellng Heerlen. Ir v. d. Voort, den bondsvoorzitter, den burgemeester van Heer len. den heer Konrad (Dultschland). dr. Ballet (België) en de afgevaardigden van Rotterdam. Amsterdam, Haarlem. Na afloop had een concert plaats in het Aamboech, uitgevoerd door het orkest van de Oranje Nassau-münen. Zondagmorgen werd in de kerk der R. K. onder ^hUg~Xp-H B S- de H Mta voor afgevaardigden qpge- B dragen, waaronder de geestelijke adviseur der afd. Heerlen kapelaan Schneiders een treffende predikatie hield. Zondagmiddag werd met autocars een tocht door Zuld-Llmburg gemaakt. Aan den penningmeester Ir. B J. W. Reusen werd onder dank décharge verleend over het boekjaar 1931. Tér vergadering bleken aanwezig 86 afdee lingen, 13118 leden vertegenwoordigend^. Meegeren opperde mogelükheid van in den strüd ig van den stelling tegen dragen, waaronder de geestelijke adviseur der

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5