Prikkeldraad H Van de Pers-tribune i R.K. Politiebond „St. Michael” De Engelsch-Fransche overeenkoijfi DONDERDAG 28 JULI Steeds méér stemvee! Hoe haar te beschouwen? TWEEDE CONGRESDAG TE TILBURG i Schilderij van Moritz von Schwind (1804—1871in het stedelijk museum te Weenen. Afd. Tilburg jubileert HET PACHTVRAAGSTUK feu NEDERL. WEGENCONGRES „DE LANDPART1J MET DEN LADDERWAGEN** Bezoek aan Zuid-Limburg Nog eens: gezant in opspraak 3 voor- De atudiecommisaie samengesteld Beleid hoofdbestuur Rechtstoestand Langdurige besprekingen werden gevoerd o^er zoo van de en over Kloosterlingen-onderwijzer •9 rit Verder wordt de bewering van demon stratief anti-clericaUsme beslist tegenge sproken: Heden hield het Ned. Wegencongres een ex cursie naar Zuid-Llmburg. waar in verschlllen- be- es de es Bespreking van het beleid van het hoofdbestuur en afdeelings- voorstellen I ■J ontstaan na de verwerping van de voorstellen van wet tot nieuwe regeling der pachtovereen komst; gelet op de motie van de Rljkskleskringorga- nlsatie Utrecht, voorgelegd aan de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij van 27 en 28 Mei 1932. op het, naar aanleiding van die motie, door het Partijbestuur uitgebrachte prae advies, op de gedachtenwisseling ter voor noemde vergadering en op de besluiten door haar genomen; doordrongen van het groote belang van een behoorlijke regeling van het Pacht vraagstuk en van den plicht der R. K. Staatspartij om alles in het werk te stellen, een zoodanige regeling, zooveel in haar vermogen ia, te bevorderen; vooropstellende, dat in een regeling van het pachtvraagstuk het sociale karakter van den grondeigendom volledige erkenning behoort te vinden; Besluit: een Studiecommissie te benoemen, om het Partijbestuur omtrent de regeling van het Pachtvraagstuk van advies te dienen; verzoekt aan de Commissie, dit advies neer te leggen In een gemotiveerd verslag en daarbij zoo mogeljjk een regeling in concreten vorm te formuleeren, hetzij als ontwerp van wet, hetzij in een aantal stellingen, welke de grondslagen voor een zoodanige regeling aangeven. Naar aanMdlng van het feit, dat in het rapport-Welter de salarieering der klooster- lingen-onderwjjzers opnieuw aan de orde gesteld werd, schrijft „De Nederlander” een artikel, waarin het blad instemt met Prof. Welter zelf, die een ultzonderingsregellng voor kloosterlingen afwees, doch daam&Ast opmerkte: Erg sterk lijkt ons dit verweer niet. Wat „Het Huisgezin” betreft: dit blad heeft na tuurlijk alleen maar commentaar geleverd op een blijkbaar uit de lucht gegrepen be richt. oe het ook zU, het accoord tusschen Engeland en Frankrijk is uiterst vaag en laat speelruimte om te fantaseeren. De een ziet erin we zelden het reeds* een Europeesche frontvorming ten opzichte van Amejlka om dit laatste land tot con cessies te dwingen, wat dec oorlogsschulden betreft. Op deze suggestie begon Hoover onriiddellijk te reagetren, want hij wilde niet, dat Amerika in een door Europa gewenschte richting zou,worden gedrongen. Beoogde men dit In Europa, welnu dan«zou ook Amerika pal staan en geen enkele con- sessie geven. Er worden verschillende stel lingen ontwikkeld over hetgeen MacDonald en Herriot met hun overeenkomst bedoelen. Wanneer wij de belde uiterste richtingen „Natuurlijk hebben wij op dit gebied zelf geen ervaring en wij kunnen met bepaalde feiten deze tegenspraak niet weerleggen. Maar wij mochten deze mededeellng per soonlijk vernemen uit den mond van een Nederlander, die in de Nederlandsche Ko- tegenover elkaar? De uiterste pessimisten veronderstellen, dat MacDonald en Herriot In Lausanne bemerkt hebben, dat de groote chaos aanstaande Is, tenminste, wanneer men niet op het juiste moment de juiste maatregelen treft. Doch het juiste moment weten zij niet.... de juiste maatregelen kunnen zij niet vinden. Vandaar deze nood sprong! Wij geven deze beide uiterste meenlngen, om het volle licht op de consequenties van de EngelschFransche overeenkomst te laten! vallen. Staan wij aan den vooravond van een nieuwe aera of voor den chaos? Wie zal het ons zeggen? Wij hebben af gewacht, wat de „Residen tiebode” hierop te antwoorden zou hebben; hier volgt het verweer: Dit niet alleen op grond van eigen ken nis, maar mede krachtens de bevestiging van talrijke andere Nederlandsche katho- dieken te Rome, onder wie de in dit opzicht meest bevoegde persoonlijkheid niet ont breekt. Niet alleen Is er geen sprake van grie ven der Nederlandsche Katholieken te Rome tegen gezant Patljn, maar de goede verstandhouding van den gezant tot het katholieke deel der Nederlandsche kolonie Is herhaaldelljk openlijk gebleken. Wij her inneren b.v. aan de Inwijding van het Nederlandsch college op den AventUn, die de heer Patljn met het geheele personeel van het gezantschap bijwoonde, en aan de wederzijdsche hartelijke bezoeken bij gele genheid van het Romelnsch verblijf der drie Nederlandsche bisschoppen. Men be- hoeft slechts eenmaal het veelkleurig ge wemel van togen en habijten bij een recep tie In het gezantschap te zien, om te kun nen constateeren, dat daar geen antl-cleri- callsme gedemonstreerd wordt. (Vervolg van pag. 3 tweede blad) De tweede dag van hej Congres van den Ned. R. K. Politiebond ,81. Mtehaël” werd be gonnen met een plechtige H. MIs, die door den bondsadviseur, pastoor van Mersel met assis tentie van de geestelijke adviseurs van Vlaar- dlngen en Valkenswaard, respectievelijk de wel eerwaarde heeren W. van den Berg en J. Ros. werd opgedragen In de parochiekerk van den H. Antonius en de H. Barbara aan het Groes- elnd te Tilburg. Onder deze H. MIs naderden vele afgevaardigden ter H. Tafel. Na de H. Mis was er een gemeenschappelijk ontbijt ïn een der zalen van het klooster der Zusters Dominicanessen aan het Oroeseind. Omstreeks ^wart over tien werd In de ach terzaal van café Remmers het congres voort gezet. De begroeting 1933 werd zonder beraadsla gingen goedgekeurd. In de vacature-Hettlnga werd tot hoofdbe- stuurslld gekozen de heer J. Walstra, uit Gro ningen. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur drong de afdeeling Amsterdam aan op stopzetting van de opleiding aan de polltie-vakschool te Den Bosch. De afdeeling Lelden beklaagde zich Over het optreden van den bondsambtenaar Klein, die eerst had aangespoord tot verzet tegen salaris korting en later zonder overleg zich voorstan der van de korting had verklaard. „Anders staat het, indien een regeling zou worden getroffen, welke al het uit 's Lands kas bezoldigd personeel, dat in gestichten of inrichtingen in gemeenschap leeft, wegens goedkooper leefwijze en goed kooper levens-onderhoud aan een bijzon dere korting onderwerpt.” „De Nederlander” ziet hierin eert vrucht bare gedachte; het blad merkt op, dat onze wetgeving n.l. in het Verpleegbesluit krachtens de Arbeidswet reeds iets der gelijks kent: niet alleen aan ons, maar ook aan de tal rijke personen uit het eerste gelid der Nederlandsche kolonie, bij wie wij infor meerden, geheel.... onbekend zou geble ven zjjn. een geheele salarisherziening, Plaatsen wegen en plaveisels werden zlchtlgd. Na een bezoek aan Vrijhof en Wilhelmina- brug werd in autobussen over Meersen, Nuth, Amstenrode en Treebeek naar Heerlen gere den, waar het gemeentebestuur een noenmaal aanbood. Meerdere plaatsen werden nog bezocht o.a. Eljgelshoven, Kerkrede en Valkenburg, in welke laatste plaats het provinciaal bestuur van Limburg hoffelijk gastheer-pllchten vervulde. Het gezelschap zal Vrijdagmorgen een be zoek brengen aan de fabriek Ougreé-Marihaya te Luik, waar teerslakken vervaardigd worden. poor wie worden we nou eigenlijk ge-, regeerdf De goedmoedige naïeveling hééft natuur lijk direct z’n antwoord klaar: de staats burger wordt geregeerd door de ministers en de Kamerleden, de provinciale burger door Gedeputeerde en Provinciale Staten en de gemeentenaar door het college van Burgemeester en Wethouders, mitsgaders de leden van den Raad. Dit Is echter een oude illusie, welke de naïevelingen onder ons wellicht nog uit een of ander vergeeld schoolboek hebben over gehouden. Tenminste.... Wat de 8. D. A. P. betreft, mag men in Kamer-, Staten- en Raads-lëden, alsook in Gedeputeerden, in Burgemeesters en Wet houders niet langer de menschen zien, die ons met hun eigen gezond verstand bestu ren, maar die gedwee de bevelen opvolgen varv hun kiezers-lnstanties. Wat de 8. D. A. P. betreft, worden we geregeerd door de kiezersorganisatie. Wie als vertegenwoordiger der 8. D. A. P. voor een- poppenkast-functie bedankt en zelf zijn bestuursfunctie wil waarnemen, krijgt den bout op den Jcop en wordt, als onbruikbaar, uitgestooten. We hebben daar den laatsten tijd zooveel van- beleefd, dat het vervelend wordt er nog eens op terug te komen. Maar nu is er toch weer een zóó curieus nieuw feit aan ’t licht' gekomen, dat. we er even de aandacht voor moeten vragen. Tot nu toe was het een of andere partij federatie, welke wetten stelde, dat is allemaal nog maar kinderwerk geweestf Thans zal het partijbestuur blijkbaar van één kamer uit staat, provinciën en gemeen ten gaan regeeren. „De Fakkel”, het orgaan van de O. 8. P., heeft n.l. onthuld, dat de soclaal-demokra- tlsche gemeentebestuurders van het partij bestuur, het geheime! consigne thuis gekregen hebben, hoe zij moeten handelen ten opzichte van de steunregeling. Hier volgt de oekase: de optimisten, die aan een constructieven opbouw van Europa gelooven, en aan den anderen kant hen, die hun zwart pessi misme erdoor zien versterkt. Niemand zal kunnen en willen ontkennen, dat er tal van uiterst moeilijke problemen zijn op te lossen. Alhoewel in herhaling vervallende, stippen Wij van die problemen aan: 1. de tegenstellingen tusschen Frankrijk en Duitschland.... Frankrijk en, Italië.... tusschen Europa en Amerika en tusschen het Oosten en het Westen. Het gesloten pact doet die tegenstellingen niet verdwijnen. 2. de kwestie der door Duitschland aan het buitenland te verrichten betalingen. In Lausanne is een afspraak gemaakt, dat Duitschland in een fonds voor den opbouw van Europa Mk. 3 milliard zal storten (hier door zou al het vroegere vervallen) en wel op speciaal geregelde wijze; in totaal ten minste, wanneer de Mk. 3 milliard effectief zou worden, hetgeen alleen zal zijn, wanneer het beleggend publiek deze obligation (Duitschland zou voor Mk. 3 milliard obll- gatiën deponeeren bij de Bank voor Inter nationale betalingen) zal willen koopen tegen koersen van resp. 90 en 95%. Is dit het geval de alsdan te betelen annuïtei ten zouden jaarlijks Mk. 180 millloen vergen dan is Duitschland jaarlijks een bedrag van circa Mk. 2K milliard verschuldigd, een bedrag dat het nimmer zal kunnen op brengen. 3. de stagnatie van den internationalen handel door de hooge tolmuren en de ver schillende beperkende bepalingen als v-'x e optimisten redeneeren als volgt: „Wij I J ontkennen niet, dat deze tegenstellin gen bestaan en dat de problemen bui tengewoon ingewikkeld zijn. Tot nu toe hebben noch de Volkenbond, noch de Inter nationale conferenties iets ten goede kun nen bereiken; integendeel zij hebben de landen verder van elkander doen afdrijven. MacDonald ziet dit In; Herriot ondervindt de bittere nadeelen van een Isolement. Beide staatslieden hebben besloten met elkander een regeling te maken, om dien ongewenSCh- ten toestand te beëindigen. Hoe zij dit zullen doen, is nog niet bekend, maar de optimis ten zijn tevreden met de poging op zichzelf. ZIJ hopen, dat het wantrouwen geleidelijk zal worden gebannen en dat men een basis zal vormen, waarop het nieuwe gebouw zal kunnen worden opgetrokken. Zij ontkennen de moeilijkheden niet; zij weten piet, of de basis hecht genoeg zal worden geconstru eerd om dat gebouw te dragen, noch of het gebouw zelf deugdelijk zal blijken. ZU loopen niet op de gebeurtenissen vooruit, maar zij constateeren den góeden wil, die voor hen het noodzakelijke begin genoemd mag wor den. ZU denken niet aan een vlugge wijzi ging in de conjunctuur; zij zien den moei lijken weg langzaam betreden, langzaam gevolgd. De krisis kan h.L riog jaren dufën, maar de mogelijkheid bestaat, dat aan de verdere inzinking spoedig paal en perk zal worden gesteld. den rechtstoestand van de polltle-ambtenaren in het algemeen. Het congres nam de volgende, door het hoofd bestuur ter vergadering ingediende motie, met algemeene stemmen aan: ,De Nederlandsche R. K. Politiebond ,8t. Mi chael”, vertegenwoordigend ruim 2300 ambte naren van Rijks- en Oemeente-polltie op 26 en 27 Juli 1932 te Tilburg in congres bijeen; gehoord de uiteenzetting over de nog steeds goed als niet geregelde rechtspositie van de politie in het algemeen; betreurende de omstandigheid, dat de invoe ring van Hoofdstuk III (inzake instelling van Ambtenarengerechten. Red.) van de Ambtena renwet 1920 nog steeds op slch laat wachten; van meenlng, dat de invoering daarvan eerst eenige rechtszekerheid voor de politie schept; dringt er eerbiedig maar dringend bij de Re geering op aan spoedig tot de invoering daar van over Xe gaan; bepaalt dat deze motie ter kennis zal worden gebracht aan de Regeering en gepubliceerd in de Pers." Er werden hierna nog verschillende stellen van huishoudelljken aard behandeld. Besloten werd Heerlen aan te wijzen als plaats waar het volgend congres zal worden gehouden. Het Congres 1934 zal. in verband met het dan te vieren 20-jarig bestaan van den bond, in Amsterdam worden gehouden. Medegedeeld werd, dat van Mgr. Diepen een hartelijk danktelegram was ontvangen met den blssc hoppe lijken zegen. In zijn slotwoord richtte de voorzitter speciale woorden van hulde tot het scheidende bestuurslid den heer Stoop, die 15 jaren lang het* redacteurschap van het bondsorgaan waarnam. De bondsadviseur pastoor van Mersel sprak tenslotte eenige sympathieke woorden van af scheid tot den voorzitter, die zooveel voor den bond heeft gedaan en straks, in zijn kwaliteit van bondsambtenaar zeker ook met energie zal werkzaam blijven tot heil van de katholieke politiemannen. Des avonds om acht uur werd den congres sisten een feestavond aangeboden, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Tllburg- sche R. K. Polltlevereeniglng ..Hermandad”. De dag van heden was gewijd aan excursies. De congressisten maakten onder leiding van ..Tilburg Vooruit” een autotocht door de stad en bezochten de maatschappij „Utrecht” te Hilverenbeek en de Trapplsten-Abdlj onder Moergestel. Het secretariaat der R. K. Staatspartij deelt ons mede, dat de commissie ter bestudeering* van het Pachtvraagstuk. tot instelling waarvan in de Partijraadsvergadering van 37 Mei 1932 werd besloten, als volgt is samengesteld: 1 Mr. J. R. H. van Schalk te 's Gravenhage, lid en voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, als voorzitter. 2 Mr. J. J. A. H. Houben te Breda, lid van het bestuur der R. K. Staatspartij, als lid. 3 Prof. dr. W. J. M. Koenraadt te Hoeven (N.-Br.), hoogleeraar aan het Groot-Seminarle aldaar, als lid. 4 G. W. J. van Koeverden te Buren (Geld.), lid en onder-voorzltter van het hoofdbestuur van den A B.T.B., als lid. 5 Mr. F. i. J. Janssen te Maastricht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en onder-voorzltter van de Katholieke Fractie dier Kamer, als lid. 6 A. J. Loerakker te Haarlem, lid van de Tweede Kamer der Staten-General, voorzitter van den Ned. R. K. Landarbeldersbond, als ift 7 Ir. H. Bemelmans, directeur der R. K. Landbouwwinterschool te Roermond, als lid. 8 Mr. F. M. A. Haffmans, notaris te Helden (L.). ah lid. 9 Jh^ mr. C. M. O. van Nispen «st Sevenaer, advocaat en procureur te Vught, ak lid en secretaris. De opdracht der Commissie is neergelegd in een besluit van het Partijbestuur, luidende als volgt: Het Partijbestuur van de R. K. Staatspartij, in vergadering bijeen op Zaterdag 25 Juni 1932; uitgaande van den toestand, zooals die is „Niet de nonnekens zUn daar gesteld al* uitzondering. qd wl» Arbeidswet niet schillende beperkende bepalingen als con- tlngenteeringen etc. Deze stagnatie zal niet uit de wereld kunnen worden geholpen, immers men heeft zich op de bestaande protectie ingesteld en alom zijn fabrieken en andere bedrijfstakken in het leven ge roepen, die men niet meer zal willen los laten. Het streven om zooveel moge lijk in eigen behoeften te voorzien, is door den nood der tUden geboren en men zal dit Streven niet loslaten op gezag van een sim pele overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk. Bovendien zal men de Dulteche goederen en de Japansche en Russische artikelen tegen de exorbitant lage prijzen, die deze landen ervoor vragen blijven, weren, v-xe onbevredigende afloop van Lausanne werd vrijwel on middellijk gevolgd door een Engelsch-Fransche overeenkomst, waarbij elke natie, die in Lausanne heeft onderhandeld, zich zal kunnen aansluiten en welke overeenkomst o.a. beoogt om de verschillende problemen op de meest open hartige wijze met elkander te bespreken en elkander op de hoogte te houden van de ver- ichlllende kwesties, die zich voordoen. In ifwachting bovendien van een tot stand te krengen Fransch-Engelsch handelsverdrag, ■al elk dezer belde landen Iedere daad van discriminatie vermijden. Dit zijn ongeveer ie basis voorwaarden, tenminste de voor gaarden, welke wereldkundig zijn gemaakt. Waar een dergelijke rage doelstelling niet nag worden beschouwd als een gebeurtenis ran wUde strekking, waarvoor men in de Uondensche City de vlaggen heeft uitge hangen, kan het niet anders, of datgene, rat niet werd gepubliceerd, moet het be langrijkste genoemd worden. Het niet gepu bliceerde gedeelte van dg overeenkomst laat ien weg vrij tot allerlei gissingen. Sommigen den in het pact de vorming van één sterk kont tegenover Amerika, om dit land tot loncessies te dwingen ten opzichte van de rorlogsschuldenanderen daarentegen zien ren handigen zet van Frankrijk om zjjn feolement te breken en op deze wijze Enge- and geleidelijk te dringen in de Fransch- thauvinistische richting; weer anderen [elooven aan een idealistischen zet van Engeland, om Parijs over te halen tot de lenkbeelden, welke Londen koestert ten ipzichte van het werkelijk wereld-herstel. ten lijn dus, die getrokken wordt van een lonclliante houding tegenover Duitschland wer een wijziging in het verdrag van Ver- willes naar het punt, waar de welvaart van Europa en van de wereld zou beginnen. Engeland wordt gewoonlijk als een nuchtere latie beschouwd en de doorsnee-Engelsch- nan is over 't algemeen dan ook nuchter. Dit neemt echter niet weg, dat men aan de Hiames dikwijls „Weltfremd” Is en speciale dealen koestert, die niet voor verwezen- Ijking vatbaar zijn. Men denke in dit ver band b.v. aan' het terugbrengen in 1925 ran den koers van het Pond tot de vóór- rorlogswaarde, waarvoor 't land zich groote ipofferingen had te getroosten, enkel en dleen om daardoor te bewijzen, dat een Bder, die op Engeland vertrouwt, nimmer bedrogen zal worden. Analoog hiermede is bet accoord destijds met Amerika, waarbij Ingeland, zonder zich te vergewissen van te mentaliteit van -Duitschland en van de indere schuldenaren, zich verbond tot het betalen van hetgeen het aan Amerika schul- Ug was en óók daarmede een last op zich aam, die het slechte met groote moeite kon dragen. Ook hier was het Engelsche Idealis tische prestige in het spet Utrecht had liever gehad, dat de voorzitter in zijn openingswoord zich nog wat krachtiger had uitgedrukt. Deze .afdeeling was van oor deel. dat de Bond bij de behandeling van het Kortingswetje door de R. K. Kamerfractie was „beduveld”. Heeft het bestuur daartegeq ge protesteerd. zoo werd gevraagd. De afdeeling Haarlem nam den bondsambtenaar Klein weer in bescherming, wegens zijn beleidvol en werk zaam optreden. De bondsvoorzitter beantwoordde de gemaak te opmerkingen. HU zelde o. a. dat de Bond ook na de aanneming van het Kortingswetje via de Centrale van Overheidspersoneel nog zUn ontstemming heeft te kennen gegeven over het optreden der Kamerfractie. De bondsambtenaar Kkein verdedigde zich tegen de klacht van Leiden. Spreker heeft zich bu een verlaging tenslotte neergelegd, omdat de financieele toestand van de gemeente dat eischte en de toezegging verkregefi werd, dat, zoodra de positie der gemeente verbeterd zou zUn, de politie allereerst weer aan de beurt zou zijn. demonstreerde. In onze Pers-tribune-rubriek maakten wij op 8 Juli van’ een en ander melding. De Romeinsche correspondent van TUd” toont zich nu over de uitlatingen van „Huisgezin” en „Residentiebode” zeer verwonderd: In Rome is van zulk een diner, waarbij de Nederl. gezant een politieke rede zou hebben gehpuden, niets bekend. Natuurlijk willen wij niet beweren, het menu en de table-talk te kennen van elk avondeten, dat H. M. gezant te Rome in de laatste maanden tot zich genomen heeft, maar redevoeringen van den Nederlandschen gezant zijn hier uiteraard iets zeldzaams en het is verwonderllik. dat zulk een feit e pessimisten redeneeren anders, gelooven niet aan de mogelijkheid tot een vredelievende regeling der tegen stellingen; zU gelooven niet aan een op bouw, zonder dat eerst een nog erger chaos zal zijn ontstaan. Een simplistische verkla ring van het EngelschFransch pact is niet in staat de reusachtige wereldproblemeh in goede banen te lelden, nadat men een tien; tal jaren gezwoegd heeft om Iets te bereiken. Elke geboorte.... elk nieuw leven wordt voorafgegaan door leed; de geboorte zelf is een scherp lijden. Ten opzichte van het wereldgebeuren is de werkelijkheid niet anders. Noch Frankrijk, noch Duitschland, nagaan, dan vinden wij aan de eene zijde1 noch Italië zullen hunne denkbeelden willen wijzigenzij willen wél hunne Ideeën aan anderen opdringen. Waarom dan een pact? Waarom niet de Volkenbond, die toch ook een pact genoemd kan worden? Waarom wil men deze dan uitschakelen, zij het dan ook niet tegenover de massa, maar, wel lonie, met alle waardeerlng voor den cor respondent van de „Tijd" vooral door eigen ervaring beter geïnformeerd Is dan hij en die op het moment, dat hij ons deze mededeelingen deed, door geen enkele diplomatieke of andere reserves belet werd, zijn meening vrij uit te spreken. Of dit ook met den zegsman „Tijd” het geval is, betwijfelen we wel eenigszins. Niet alleen gezien de redactie van zijn tegenspraak, maar ook, omdat de waar heidsliefde van den persoon, die ons In Rome de mededeellng deed en die op dit gebied over zeer groote ervaring beschikt, bij ons boven eiken twijfel verheven Is”. Is dat nu weer geen groote step in de richting? Het partijbestuur decreteert: zóó zul je stemmen! en verlaagt de vertegenwoor digers der 8. D. A. P. zoodoende tot één kudde stemvee. Hier en daar roerden zich tot nu toe de federaties, maar nu heeft bet partijbestuur de leiding genomen. Alle vertegenwoordigers der 8. D. A. P. mogen geleidelljk-aan alleen nog maar spreken en stemmen volgens hoog bevel. Wanneer de Rij ksregeering zieh omwille van het staatsbelang mengt in gemeente zaken, dan wordt ach en wee geroepen over zooveel snoode bedreiging van de autono mie der gemeenten, maar de 8. D. A. p. matigt zich wél het recht aan, te decretee- ren, hoe bepaalde raadsleden stemmen moeten, zij matigt zich wél het recht aan, (een deel van) het gemeentebestuur zijn autonome vrijheid te ontnemen. Dat mag! Af deelingsvoor stellen Hierna kwamen verschillende afdeelingsvoor- stellen aan de orde. Alvorens tot de behahdellng- daarvan werd overgegaan, werd besloten telegrammen van hulde te zenden aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen. Bisschop van Deo Bosch, en aan H. M. de Koningin. Een voorstel van de afdeeling Haarlem om slechts om de twee jaar een congres te houden, werd, na wjjdlooplge discussies, Ingetrokken. De bondsvoorzitter, de heer E. van Duin, dankte het Congres voor z(jn benoeming tot bondsambtenaar. B(j indiensttreding treedt hU af als voorzitter en wordt de leiding tot het volgend Congres overgedragen aan den tweeden voorzitter, den heer de Kruik. Amsterdam. Op voorstel van de afdeeling Haarlem werd besloten een commissie in te stellen, die de mogelijkheid zal onderzoeken van de stichting van een sanatorlumfonds. In deze commissie zullen zitting nemen afgevaardigden van de afdeellngen Haarlem, Leiden en Bergen. Aan den Minister van Justitie is een verzoek gericht om In een wetsontwnp de bepaling vast te leggen, dat ieder, die zich op Nederlandschen bodem bevindt en ouder is dan 16 jaar, een identiteitsbewijs bij zich moet hebben en op aanvraag vertoonen. van toepassing is; maar er is een alge meene uitzondering, waaronder de nonne kens vallen; doch evenzoo de diaconessen. Een zelfde figuur zij het op ander terrein moet den heer Welter voor den geest gezweefd hebben. Voorts herinnert het blad aan een uit spraak van Baron van Wijnbergen In de Tweede Kamer, die er geen bezwaar tegen had, om, speciaal wat de onderwijzers be treft, eens te doen nagaan, of met het be- hoefte-element wel voldoende rekening wordt gehouden: Zoo zou men kunnen nagaan, of de ver houding tusschen- gehuwden en ongehuw- den, tusschen gezinnen met 2 kinderen, grootere gezinnen en zeer groote gezinnen, gfel juist is en ai dan niet wijziging behoeft, of het leven van verschillende personen In gemeenschap tot bijzondere vaststelling der salarissen aanleiding moet geven en nog tel van andere vragen, zaken, die rustig kunnen overwogen worden, en pas dan beantwoord. Minister Terpstra verklaarde zich toen tot zulk een onderzoek bereid: Er zal naar mijn meenlng alleen gelet kunnen worden op het element der be hoefte. Het wil dan echter der Regeering voorkomen, dat het juist zou zijn, de on- derwijzers-kloosterllngen niet In een uit zonderingspositie te plaatsen en het on derzoek, dat In leder geval noodlg zou zijn, naar de vraag van het verband tusschen salaris en behoefte tegelijkertijd uit te strekken tot andere ambtenaren, die even eens in communauteit leven. Mijnheer de voorzitter, onder de uitdrukkelijke restric tie, dat het onderzoek zich hiertoe zal be perken en dat er derhalve geen sprake zal zijn van een geheele salarisherziening, welke zl), zooals bekend, voor het oogenbllk niet opportuun acht, is de Regeering bereid een zoodanig onderzoek te laten instellen. Deze discussie speelde zich af op 26 November 1930 en nu schUnt dat onder zoek nog niet te zijn afgeloopen. Misschien, dat de betrokken passages in het Rapport-Welter de Regeering tot spoed brengen. Wordt hieruit een regeling geboren, die velerwege bevrediging wekt en die verbit tering niet oiMpruiten doet, dan zullen wli uiteraard ons daarover zeer verbinden.” „Het P B. acht het „duidelijk geworden, dat de Regeering nu reeds een technische herziening van de bestaande Rljksregellng op onderdeelen overweegt. Deze laatste mededeellng van den mi- i nister maakt het noodlg, dat onze Raads- l fracties er plaatselijk op voorbereid zijn, dat de bestaande steunregeling ten hun- r nent toch zal worden aangetast. ■Het Partijbestuur staat op het stand punt, dat de steunuitkeeringen thans de laagste grens bereikt hebben, die voor het weerstandsvermogen van de werklooze arbeiders en hun gezinnen noodzakelijk is. Het is daarom dringend gewenscht, dat onze Raadsfracties aan eventueele beslui ten of opdrachten van de Regeering, om in de steunregeling wijzigingen in te voe ren, die tot verlaging van de ultkeeringen leiden, bun medewerking niet verleenen.” „Het Huisgezin” heeft eenigen tijd ge leden aanmerking gemaakt op een rede voering van onzen gezant te Rome. Mr. Patljn zou o.a. hebben tjetoogd, In den Vol kenbond weinig vertrouwen te stellen, „dtndat ’n sterke mogendheid altUd en terecht voor haar eigen belangen moet opkomen en daarom zich aan geen Volken bond kan storen.” „De Residentiebode” nam dit voegde er o.m. aan toe: Het was ons bekend, dat onze gezant door de onverbloemde wijze, waarop hij ook in Rome soms van zijn'sympathieën en antipathieën blijk geeft, bij de Neder landsche kolonie In Rome niet direct per sona grate meer is. Toen we kort geleden In Rome waren, klaagde men niet alleen over zUn politiek optreden, maar ook over de wijze, waarop hij zijn liberaal anti-clericallsme In Rome om de eigen Industrie niet te verlammen. Er is geen enkele aanwijzing om hierin bin nenkort verandering te zien. 4. de kwestie der ontwapening en daar mede gepaard gaande neiging van Amerika um Europa in verschillende opzichten tege moet te komen. 5. de bestaande over-productie of zooals sommigen het willen noemen, de onder- consumptie. Het wereldproductle-apparaat is de laatste jaren zoodanig verbeterd, dat men veel meer produceeren kan dan voor de bestaande behoeften benoodigd is, zoo lang tenminste het verbruik niet door spe ciale oorzaken is toegenomen (bevolkings toename, inschakeling van verschillende gebieden als Rusland en China, die op het moment uitgeschakeld zijn). Wil men rege ling in dezen chaos brengen, dan zal men een soort van „Plan-wirtschaft” moeten organiseeren, waarbij men stuiten zal op Rusland en Japan, die van geen wikken en wegen zuUen ,willen weten. 6. het vraagstuk der werkloozende kwestie der versobering en aanpassing aan het nieuwe prijspeil.... de monetaire pro blemen het streven van de dragers der nieuwe gedachte nakr een anderen regee- ringsvormde staatsinrichting in de ver schillende landen, die ten deele weer afhan kelijk is van datgene, wat er uit een wijzi ging van het vredesverdrag vtin Versailles zal worden gebrouwen. En zoo kunnen wij nog tel van problemen opnoemen, die door de overeenkomst Frank rijkEngeland niet kunnen worden ver doezeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11