Prikkeldraad FINANTIEEL BEHEER DER GEMEENTEN Naar eigen filmcultuur E I Van de Pers-tribune I Met twee maten Kritiek op de kritiek van het rapport-Welter INTERNAT. EIDOPHON OPGERICHT DONDERDAG 28 JULI HET LEVEN EENS LANDMANS in (Slot). V ertroawen Hot ontstond de Eidophon? Een Katholiek initiatief De eerste stap De studiecommissie samengesteld REIZEN IN DUITSCHLAND here uiteenzetting in het komende nummer. Een valsche ,fiezem' 1 I FRUIT NAAR FRANKRIJK Commissie voor uitvoer benoemd Sabotage Deviezen-smokkelaars De raad nam met betrekking tot bet Als door een groot schilder vervaardigd, zoo doet deze foto uit het leven van den landman in al zijn eenvoud aan. Het doel i HET PACHTVRAAGSTUK Geen reden tot ongerustheid overigens de MlariaKB loonen Nederland eens wat I op de kritiek van de het lid en voorzitter van de Tweede Kamer der o lag uit rdè' icn i Bij beschikking van den minister van eco nomische Zaken en Arbeid is ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en zijn in die commissie benoemd tot leden C. Minnaar te Kruiningen. mr. L. Niemöller te 's Gravenhage. dr. J. M. Riemens te Naaldwijk (tevens aangeweaen als voorzitterF. V. Val- star te 1 Gravenhage en C. Zwaan te Rotter dam Zondebokken te maken. Wij blijven bij het algemeen oordeel; In den aanvang van dit artikel uitgesproken, maar er bestaan voor de handelwijze van vele gemeenten o.i. wel zóó veel verzach tende omstandigheden, dat het niet aan gaat, de gemeenten zóó maar te veroordee- len. Met veroordeelingen en verwijten komen wij geen stap verder. Van hooger belang is dat de gemeenten in overleg met de Regeerlng midde len beramen, welke de gemeentefinanciën in zooverre kunnen saneeren, dat het Rijks- budget daardoor uiteindelijk niet langer in gevaar gebracht wordt. Het mag dus niet langer blijven bij negatieve actie, die uiteraard alleen bestaan kon uit pro testen en verontwaardiging. Wij moeien komen tot een onafhankelijke eigen productie en ex ploitatie Daarom heeft de N.V de hand gelegd op de ateliers der Terra-film te Berlijn, waar onder vakkundige en artistieke leiding de sce nario's zullen gerealiseerd worden. Enkele sce nario's werden reeds goedgekeurd en ter ver filming overgedragen. Hierbij zal het echter niet blijven; mettertijd zal de onderneming ook eigen bioscooptheaters gaan exploiteeren. saerts, advocaat en procureur te Amsterdam en H. M. G. M. Nelissen, uitgever te Bilthoven. De commissie-Welter heeft bij voorbaat het verweer der gemeenten willen weerleg gen, dat de groote stijging der gemeente- schulden voor een belangrijk deel het ge volg Is van leeningen voor gemeentebedrij ven: daarin toch zegt de commissie schuilen groote risico’s. Inderdaad! Maar de gemeenten hebben niet voorzien, dat de heele bevolking zich op een zooveel lager peil zou moeten gaan instellen, dat de woningbouw o.a. betrekke lijk gauw zóó riskant zou blijken; bo vendien hadden en hebben de gemeenten toch ook een beduidende sociale taak b.v. In het opruimen van krotwoningen, en ten slotte zijn er toch vele gemeentebedrijven, die een goede niet te dure sociale functie verrichten en behoorlijk rendeeren. boven die van het Rijk uit, dan la dit behoudens uit politieke oorzaken! te verklaren uit het feit, dat gemeentebestu ren den plaatselljken toestand beter kun nen beoordeelen dan de Haagsche Regee rlng en de loonen en salarissen meer in overeenstemming hebben trachten te bren gen met de plaatselijke behoeften; wij hoorden ook de vraag stellen, of het Rijk zjjn personeel (gedacht werd b.v. aan on derwijs^ en post-personeel) niet.... te laag bezoldigt. Een behoorlijke bezoiuiglng heeft ook in het algemeen belang toch wel degelijk haar waarde; al mogen de salarissen en loonen niet boven peil gehouden worden om daar door kunstmatige koopkracht te kweeken, het voordeel van de grootere koopkracht bij goede bezoldiging mag evenmin wegge- cjjferd worden: in verschillende steden blij ven vele zaken behoorlijk floreeren, dank zjj mede de gemeente-salarissen en -loonen. negeeren? niet vol- Dinsdagvoormlddag werden aan het grens- kantoor Vaaiserquantier bij Vaals twee perso nen, een man en een vrouw aangehouden, die zich In een taxi naar Vaals wilden begeven. De personen waren in het bezit van 4240 mark, die ze heimelijk naar Holland wilden brengen. Het geld werd in beslag genomen. <r Enkele V. A. R. A.-leden en JUuDoglds”- abonnees zijn In opstand gekomen tegen een schunnigen roman van A. M. de Jong in het V. A. R. A.-orgaan. Men moge het lichtelijk naïef vinden, dat deze lieden na zooveel jaren ondervinding de ontdekking doen, tnoreel-gevaarlijk de roode pers is «i Het gaat met de Socialisten nu toch wel sterk berg-afschrijft „De Nederlander Na het gedrang in de raden van Amster dam, Rotterdam enz., komt nu in Rotter dam de sabotage. Partijbestuur omtrent de regeling van Pacht vraagstuk v^o advies te dienen; verzoekt aan de Commissie, dit advies neer te leggen in een gemotiveerd verslag en daarbij zoo mogeluk een regeling in concrcten vorm te formuleeren, hetzij als ontwerp van wet, hetzij in een aantal stellingen, welke de grondslagen voor een zoodanige regeling aangeven. En dan verbazen en ergeren de hèeren er zich nog over, dat de katholieke geeste lijkheid waarschuwt tegen de 8. D. A. P. en haar pers! Commercieele grondslag De grondslag, waarop de onderneming is ge bouwd, is van zuiver commercleelen aard. Daar, om hebben Dr. Könemann en de heer B. J. Brenninkmeijer besloten de vindingen van Dr. Könemann en het kapitaal besteed aan den voorbereidenden arbeid om tot oprichting der vennootschap te komen (in totaal uitmakende circa 500.000), alsmede de daardoor verkre gen rechten uit bovenvermelde contracten In de 7 Ir. H. Bemelmans. directeur der R. K. Landbouwwinterschool te Roermond, als lid. 8 Mr. F. M. A. Haffmans, notaris te Helden (L.j, als lid. 9 Jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer, advocaat en procureur te Vught, als Ud en secretaris. De opdracht der Commissie is neergelegd in een besluit van het Partijbestuur, luidende als volgt: Het Partijbestuur van de R. K. Staatspartij, in vergadering bijeen op Zaterdag 25 Juni 1932; uitgaande van den toestand, zooals die is ontstaan na de verwerping van de voorstellen van wet tot nieuwe regeling der pachtovereen. komst; gelet op de motie van de Rjjkskieskringorga. nisatie Utrecht, voorgelegd aan de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij van 27 en 28 Met 1932. op het, naar aanleiding van die motie, door het Partijbestuur uitgebrachte prae-advies. op de gedachtenwisseling ter voor, noemde vergadering en op de. besluiten door haar genomen; doordrongen van bet groote belang van een behoorlijke regeling van het Pachtvraagstuk en van den plicht der R. K. Staatspartij om alles in het werk te stellen, een zoodanige regeling, zooveel in haar vermogen is, te bevorderen; vooropstellende, dat In een regeling van het pachtvraagstuk het sociale karakter van den grondeigendom volledige erkenning behoort te vinden; Besluit: «en Studiecommissie te henry*men twn het lijk stof doen opwaaiende ,3eiem" was ge drukt op verzoek van menschen, die tot de Anti-Fascisten behooren, zulks teneinde voor het oog der buitenwereld tweedracht te doen heerschen in onze rijen. Een nadere behandeling hiervan kunnen wij voor den rechter tegemoet zien! „Waar wij eilaas! geen groote ruim te mogen vergen voor nadere uiteenzettin gen, willen wij de Redactie verzoeken wat meer aandacht te besteden aan „De Fas cist”, welke op Zaterdag 30 Juli as. ver schijnt, en hopen wij, dat zij daaruit Iets wil ovememen van de waarlijk origlneele wijze waarop de Anti-Fascisten in ons land te werk gaan, teneinde het Fascisme te be strijden”. De Inhoud van het vervalschte nummer van „De Bezem” is natuurlijk van a tot z gefantaseerd en onjuist. De organisatie ver heugt zich In een ongekenden welstand Van een schisma binnen de beweging is geen sprake. En de heer Haighton zal In t volgend nummer van „De Fascist” duchtig getracteerd worden, terwijl men een ge rechtelijke vervolging overweegt. De aaneensluiting zal dus langzaam voortgaan. Wanneer de credietwaardigheld van vele gemeenten „geschokt” is zoo wordt te gengeworpen dan is dit heusch niet steeds aan reëele oorzaken, doch maar al te vaak aan kunstmatige beïnvloeding te wijten. De krisis stelt mede dank zij vele maat regelen van het Rijk vele gemeenten voor groote en ernstige problemen: welke onvermoed-belangrijke kapitalen moeten er door de gemeenten niet besteed worden aan werkloosheidszorg, nog afgescheiden van de subsidies aan de werkloozenkafsenl Hoe enorm heeft de crisis ook de armen zorg verduurderd! Zooiets fataals heeft niemand kunnen voorspellen. echter zóó onvoldoende, dat zij zooals reeds bleek uit een entrefilet in ons blad allerminst content konden zijn. Zóó vergaat het den klelnzieligen dom per, die meent te moeten protesteeren te gen het Immoreele. dat de partij pers hem opdischt Nu komt echter de schrijver van den roman van een reisje door den Balkan (op die verre dure reis heeft hij natuurlijk Ijverig zitten phlloao- pheeren over de schandelljk-ongelijke ver- deeling der aardse he goederen!) thuis, en hij vindt daar persknlpse^s en brieven, waaruit hem duidelijk wordt, dat zijn ro man (hoe is 't mogelijk!?) hier en daar als niet geheel zuiver op de graat wordt be schouwd. Ha! ha! *n Prachtgelegenheid om al die zedelijkheidsapostelen In fijntjes van hoon en spot te dienen: Aldus schrijft A. M. de Jong in een arti kel, dat de redactie van „Het Volk” als een publicatie van de eerste orde met een groot opschrift over twee kolommen heel opval lend plaatst. Zie! Zóó wordt door de roode journalis tieke leiders de man bediend, die een er gernis- wekkenden roman schjjft, en die er zich met pedanterie zelfs op verheft, dat hij altijd een zeer onvolkomen beoordeelaar geweest is van wat al dan niet zedelijk is! Met klompen aan kun je voelen, naar welken kant de liefde van de Journalistieke leiding der 8. D. A. P. uitgaat. ndanks dit alles, zoo zegt ons méér (J dan één gemeentebestuurder, zou ds wal het schip nog wel gekeerd heb ben, als de gemeenten maar niet zoo be perkt waren geworden In haar belasting heffingen en als haar Inkomsten maar niet voor een tijdperk van vijf jaar „bevroren” waren. En hiermede hebben wij zoo eerlijk moge lijk, zij het ook In kort bestek, de kritiek weergegeven, welke de gemeenten zullen kunnen uitoefenen commissie - Welter Het verweer is lang niet overal even sterk, maar het lijkt ons in ieder geval onjAlst om Ha AAmAAYztun nu maar TnnrfpF mPPr tn' De Eidophon zal dus, wil zij een breed- katholteke onderneming zijn, naast sterke katholieke tendenzfilms ook minder tenden tieuze films moeten uitbrengen, die het publiek boeien en den menschen vreugde en blijheid geven, zonder hun smaak te kwetsen en hun gevoelens en gedachten verkeerd te richten. Den productie van louter Heiligenlevens zou spoedig den dood dér N.V. tengevolge hebben en iedere ernstige film ónmogelijk maken. Het juiste evenwicht en de spannende afwisseling kan het groote doel alleen bevorderen. vennootschap In te brengen tegen betaling In contanten van slechts 1000 en overgave van ten hoogste 39 oprichtersbewljzen. Eerst uit een gedeelte van de overwinst, na dat aandeelhouders een dividend van 5 pet. 'i jaars over hun kapitaal hebben ontvangen, zal het in den voorbereidenden arbeid geïnves teerde kapitaal van circa 500.000 met rente worden terugbetaald. Het doel, dat de vennootschap beoogt, be staat in het op zuiver commercleelen grondslag behartigen van een groot cultureel belang. Het doel der venootschap is het groote te kort en het daaraan verbonden gevaar voor de godsdienstige, rultureele en sociale beginselen der Christelijke wereld weg te nemen. De middelen, die de vennootschap zal aan. wenden om haar doel te bereiken vindt zij In het produceeren en exploiteeren van filmen, in juiste werkelijkheid weergevende het leven en de verhoudingen der menschen, echter zoo dat zij den toets der christelijke moraal kun. nen doorstaan. n een tweetal artikelen hebben wij zoo objectief mogelijk de kritiek weergegeven, welke de commissie-Welter gich op het financieel beheer der gemeen ten veroorloofd heeft. Ondanks al die goedbedoelde objectiviteit kloeten de beide artikelen menlgen gemeen tebestuurder, die zich ernstig verantwoor delljk gevoelt, wel zooveel pijn gedaan heb ben, dat wij niet anders dan een daad van eenvoudige rechtvaardigheid verrichten, wanneer wij tegen de hierbedoelde kritiek van het rapport-Welter ook eens enkele ge meentelijke bedenkingen aan voeren, op deze kritiek dus eenlge kritiek oefenen. Tot onze spijt moeten wij erkennen, dat de commissie-Welter oX gelijk heeft, wan neer zij het Nederlandsche gemeentebe stuur in het algemeen een te royaal en een niet genoegzaam voorzichtig finan cieel beheer verwijt. Het kan niet ontkend worden, dat de ge meenten we spreken Alsmaar in 't alge meen tamelijk gemakkelijk geld pleeg den uit te geven en te leenen, en dat zij zich voor den dag van morgen niet al te zware zorgen gemaakt hebben; in de vette Jaren voelde en gedroeg men zich rijk en in zijn welvaart en flnancieele opgeruimd heid vergat men reserves te kweeken voor de magere jaren; de veelal boven de ra mingen uitkomende middelen-opbrengsten werden niet aangewend tot extra-delging van schulden, maar werden meestal opge teerd in gepaste blijmoedigheid. Dit zijn feiten, welke nu eenmaal niet te loochenen vallen en de daarop gerichte kritiek zullen de gemeenten, wien dit aan gaat, zich dus graaf of niet graag moeten laten welgevallen. Zou intusschen eenzelfde kritiek ook niet op het beheer van talloos vele particuliere ondernemingen toe te passen zijn?.... Er bestaat dus geen grond tot wantrouwen. Katholiek Nederland en vooral zij, die de film kennen en liefhebben, heeft het zich tot een eer te rekenen de Internationale Eidophon N.V. daadwerkelijk te steunen. Temeer, omdat deze internationale onderneming voornamelijk een Nederlandsch initiatief Is. Wij zullen op deze grootache onderneming nog meerdere malen terug moeten komen. Dbg. Moeten wij vertrouwen hebben in deze onder neming? Wü antwoorden: Ja! De veraekering is gegeven, dat de Internationale Eidophon de cultuui^ zal hooghouden, d.wx., dat zij zich niet zal bepalen tot het vervaardigen van films met een goede, of minstens aannemelijke strekking, schunnig-bevonden maar dat deze films zullen vertoond worden In een vorm, die den smaak streelt. Van <ie Eido phon zullen wij mogen verwachten, dat zij een blijvende reeks films zal maken, die naar In houd en vorm van edele strekking en beschaafd aanzien zullen zijn, onverschillig of zij den diepen ernst of de gezonde levensblijheid ver kondigen Dit eischt een toelichting. Wij weten dat er menschen zijn, die van een katholieke onderneming verwachten: uitslui tend en specifiek katholieke films, die niets anders doen, dan tendentleus-rellgieus propa ganda maken voor het katholicisme Deze op vatting Is grootendeels juist, mits we elkaar goed verstaan. Iedere film, die binnen de gren zen der behoorlijkheid het waarachtige leven uitbeeldt, het streven van den mensch met zijn Hjden en vreugde, de waarachtige waarde van het leven met al zijn diepten, lichten en duis ternissen, kan men een katholieke film noemen. Een katholieke film beteekent niet een brave film van het leven van een Heilige, noch Jiet bulderen tegen het kwaad en het zoete prijzen van de goede daad. De katholieke film betee kent: uitbeelding van het leven ook het ko mische leven in Xjn betrekkelijkheid; het leven dat God ons gaf en waarin wU falen en slagen, doch dit alles gezien, met open oogen op de eeuwigheid gericht; de gezonde kijk in het volle leven gezien door het Indringend oog van den filmkunstenaar, die nooit het einddoel van alle leven uit het oog mag verliezen. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club deelt ons het volgende mede: Van vete zijden bereiken ons vragen aan- van den Ned. R. K. Landarbeidersbond, als lid. gaande de al dan niet wenschelijkheld om op dit oogenblik met den auto in Duitschland te reizen. Hoewel uiteraard de naderende verkiezingen van 31 Juli nog allerlei verrassingen kunnen brengen, is onze Indruk, welke door een be zoek ter plaatse nog werd bevestigd, dat men noch In het Rijnland, noch elders tot dusverre in geen enkel opzicht hinder ondervindt. Zelfs in Noord-Duitschland werd In het geheel geen last ondervonden. Men 'zal echter vanzelfspre kend verstandig doen zich van alle inmenging te onthouden en verdient het ook nu aanbeve ling geen gevolg te geven aan verzoeken om te mogen mederijden. Het voeren van een op den auto moet worden ontraden. lijk dat in iedere gezonde en fatsoenlijke democratie vanzelf spreken zou. Maar zij vraagt onnoodig stemming aan; verlaat dan grootendeels de zaal; maakt daardoor, dat het voor een stemming be- noodlgde ledental niet meer aanwezig Is en legt daardoor het werk lam. De minderheid wil dus regeeren. In een verklaring zegt zij zelf: een fractie, dié één derde van de Rotterdamsche be volking vertegenwoordigt, laat zich niet overstemmen en zij zal de middelen we ten te vinden om de rechten van de frac- tife en van haar leden te doen eerbiedi gen! Eqn derde is eflhter, gelijk men weet, minder dan de helft. Over welke „rech ten” spreekt men dan? Over het recht om den wil der meerderheid te Maar dat „recht” bestaat gens de democratie! Moeten wij Inderdaad de 8. D, A. P. al meer zien zakken? „Er komt nogal wat „onzedelikheid” voor In mijn roman. Net als in het leven om ons heen, in onze hoog-christelike maatschappijtje, na vijftien eeuwen chris tendom, ja, na bij bijna vier eeuwen calvi nisme! Onzedelikheid echter bedrijft men bij ons achter gezellig gesloten gordijntjes en als men er mee klaar is, trekt men zijn zwart-garen handschoenen en zijn uitge streken gezicht aan. treedt naar buiten en praat zalvend over de deugd en de noodza- kelikheid van een hoogstaande publieke moraal, die daarin bestaat, dat men over de ondeugd zwijgt, tenzij dan op de kansel, waar men haar geweldig met pek en zwa vel bedreigt bij gelegenheid van de eeuwige verdoemenis. Ik oordeel niet over de zede- 11 ke of onzedelike strekking van mijn boek: ik vrees, dat ik al m'n leven een zeer onvol komen beoordeelaar geweest ben van wat al dan niet zedelik is. En bovendien kom ik juist terug van de Balkan, waar ik geen mens gezien heb met zwart-garen hand schoenen en betreurenswaardlg weinig i vensters met gordijntjes: een zedeloze horde!” rkend moet worden, dat het Rijk bij de Inwerkingtreding van de wet op de nieuwe flnancieele verhouding zich tegenover de gemeenten heel royaal gedra gen heeft, maar daar staat tegenover, dat het Rijk jegens de gemeenten heel wat had goed te maken uithoofde van de decennia lange flnancieele verongelijken, waarvan de gemeenten na de verouderde ultkee- ringswet van 1897 het slachtoffer zijn ge feest. De uitkeerlngen waren voortdurend on toereikend en ondanks dat legde het Rijk den gemeenten nog telkens meer nieuwe jwettelljke, flnancieele verplichtingen op. Men denke hierbij eens aan de kosten der onderwljswetgeving voor de gemeenten; ontzettende kapitalen moesten gevoteerd worden voor scholenbouw! Waarbij eerlijk heidshalve anderzijds weer te erkennen zij, dat de gemeenten daarin vaak veel te royaal handelden (schoolpalelzen lieten bouwen!) en ook met boventallige leer krachten allesbehalve zuinig waren. NA de rechtvaardiger werkende wet van 1929 deed zich weer het bezwaar gelden, dat de gemeenten In haar belastingheffingen sterk beperkt waren. Waarna tenslotte de krisis de oorzaak ge weest Is, dat vele gemeenten In abnormaal, fax méér dan abnormaal ongunstige positie geraakten. ■a wen heeft de gemeenten verweten, dat zij haar personeel over het alge meen steeds ruimer honoreerden dan het Rijk dit deed; in de Eerste Kamer is onlangs een vergelijkende staat van sa larissen en loonen van het Rijk en enkele gemeenten overgelegd, waaruit bleek, dat de gemeenten vrijwel steeds hooger bezol digden. Hiertegenover wordt echter opgemerkt, dat de vergeleken rangen van personeel lang niet altijd correspondeerden en dat de vergelijking dus lang niet altijd deugde; bovendien wordt van gemeentelijke zijde beweerd, dat de contröle op de ambtenarij vooral ook ten aanzien van de bevorde ring bij de gemeenten veel beter is dan Ml het Rijk. Het bereiken van een groot doel kost jaren van strijd! Deze strijd werd gestreden In katholiek Ne derland, in de heele katholieke wereld, waar tnen met ontzetting de gevolgen zag van de slechte film, die de publieke beschaving, de pu- biiêke moraal, den publieken smaak heeft opgeofferd aan de glorie van den wansmaak. Deze beeft de macht van het zichtbaar bewe gende beeld gekend en met angstwek kende juistheid gezien, dat vrijwel niemand ontkomt aan den Invloed van het spel der schaduwen op het tooverdoek in de bioscoop. Wekelijks hebben laffe verhalen, valsche le vensbeelden en vaak Immoreele voorstellingen niet minder dan 250 mlllloen menschen gelokt. Hoevelen hiervan zullen ontkomen zijn aan den ban van de fasclneerende, opdringende werking van de films? Niet alles mogen we veroordeelen. maar we overdrijven niet door te verzekeren, dat meer dan 95 pct. van de filmproductie óf direct schadelijk óf volstrekt onbeduidend Is voor het leven en denken van den mensch en in vele gevallen zelfs voor zijn gezond genoegen. Eer dan de katholieken hebben de Russische communisten de krachs van de film erkend. Hun grootte leider Lenin was een der eersten, die inzag, welk machtig wapen de film kon zfln voor de verbreiding van een cultuur, goed of slecht. Het was tot dusver alleen de wan- cultuur, die van de voordeelen. door de film geboden, kon proflteerenen het katholicis me moest tevreden zijn met enkele zoete, wei- nlg-overtuigende en dilettantische films, die ver achter bleven bij wat de kinderen der duis ternis hadden tot stand gebracht. Uit een en ander volgt, dat de Internatio nale Eidophon N.V. de vrije beschikking heeft over een eigen geluidfilm-systeem. dat zij de geluidfilmsystemen van anderen, zoowel de be. staande als de komende, zonder patentenstrijd kan aanwenden en dat de vrije beschikking over de apparaten naar Tobis. KI ank film Systeem haar belangrijke voordeelen biedt.” Het secretariaat der R. K. Staatspartij deelt ons mede, dat de commissie ter bestudeertng van het Pachtvraagstuk. tot instelling waarvan In de Partijraadsvergadering van 27 Mei 1932 werd besloten, als volgt is samengesteld: 1 Mr. J, R. H. van Schalk te 's Gravenhage. lid en voorzitter van de Tweede Kamer der Staten.Generaal, als voorzitter. 2 Mr. J. J. A. H. Hou ben te Breda, lid van het bestuur der R K. Staatspartij, als Ud. 3 Prof. dr. W. J. M. Koenraadt te Hoeven (N-Br hoogleeraar aan het Groot-Semlnarle aldaar, als lid. 4 G. W. J. van Koeverden te Buren (Geld), lid en onder-voorzitter van het hoofdbestuur van den A.B.TB., als Ud. 5 Mr. F. I. J. Janssen te Maastricht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en onder-voorzitter van de Katholieke Fractie dier Kamer, als Ud. 6 A. J Loerakker te Haarlem, lid van de Tweede Kamer der Staten-General, voorzitter werkloosheids-vraagstuk ’ll besluit. De meerderheid was* overtuigd, aldus goed te handelen. De minderheid achtte het besluit verkeerd. Dit laatste is haar volkomen recht. Maar.... nu komt het: de minderheid „Het onderzoek wees uit, dat deze, waar- zich niet bij de meerderheid neer, ge- isterenochtend bevatte het „Vad.” een Qt bericht over een nummer van ,JOe Bezem”, waarin o.a. het royement van den heer Baars gelijk men weet de leider der Bezemgroep met ongeveer 75 pCt. der leden. Het blijkt thans, dat dit nummer een mystificatie geweest is, vermoedelijk uit gaande van een anti-fascistische organisa tie, die zooals de heer Baars aan het „Vad.” later meedeelde waarschijnlijk onder leiding staat van een zekeren dr. A. Haighton, voormalig lid der partij en die onder verdenking staat in opdracht der Zuid-Slavische Regeerlng het fascisme te bestrijden. In een brief aan de redactie van het bo vengenoemd blad deelde de heer Baan nog mede: „Tot onze groote verwondering verscheen er” Maandagmorgen JJ. aan ons Hoofd secretariaat een blad, hetwelk onder den kop van „De Bezem” zooals deze tot voor vier weken verscheen de wereld was in gezonden. Een nader onderzoek onzerzijds volgde, daar door den eenigen Hoofdbe- stuurder van den Fascistenbond „De Be zem” Coöp. Uitg. Bedrijf U-A. die volgens de statuten de vereeniging in- en buiten rechten vertegenwoordigt geen opdracht was gegeven tot het drukken van een der- gelijk orgaan, vooral waar men sinds 9 Juli JJ. was overgegaan tot uitgave van ,J5e Fascist” met symbool ,J>e Bezem”, terwijl zulks het orgaan was geworden van de sa menwerkende Fascistische Organisaties in i Nederland en Koloniën. Hierover volgt na- Op deze vraag geeft het prospectus der N.V. een duidelijk antwoord. „De Internationale Eidophon N.V. dankt haar ontstaan aan het feit, dat Dr. H. Köne mann, Duitsch R.K. priester en geleerde, een geluidsfilmsysteem heeft uitgevonden, zoowel voor opname als weergave, dat in deskundige vakkringen wordt erkend als behoorende tot de beste der bestaande systemen, die tot op dit oogenblik in exploitatie zjjn gebracht, alsmede aan de omstandigheid dat Dr. Könemann den Nederlandschen ondernemer, den heer B. J. Brenninkmeijer, bereid heeft gevonden zijn ge luidsfilm te financieren. De voornaamste vinding van Dr. Könemann bestaat hierin, dat door zjjn systeem, speciaal door de door hem ontworpen lichtbron, het geluid beduidend helderder wordt opge nomen en weergegeven dan door andere bestaande systemen. Deze vinding, alsmede een groot aantal neven.vindingen zijn in de ver, schiUende landen der wereld geoctrooieerd; in andere landen is de octrooi-aanvrage nog han gende. Deze vindingen en hare financiering hebben geleld tot het afsluiten van contracten met wereldconcerns, die de filmindustrie beheer. schen, waardoor de Internationale Eidophon N.V. metultsluitlng van patentenstrijd het Dr. Könemann-systeem ongestoord over de geheele wereld kan exploiteeren, terwijl zij andeée vin dingen. welke in handen der bedoelde wereld- concerné zijn of komen, eveneens over de ge heele wekeld kan aanwenden (toekomstige vin dingen zullen voor zooverre thans Is te voorzien voor hare exploitatie.: zjjn van de octrooi.rechten, welke die wereld concerns bezitten Verder heeft de Internationale Eidophon N.V. door genoemde contracten zeer beduidende voordeelen verkregen In verband met de aan schaffing van opname- en weergave-apparaten. waarin zoo spoedig mogel(jk de vindingen van Dr. Könemann zuUen worden Ingebouwd. Deze contracten zjjn afgesloten met Klang, film G m bH, en Tonblld-Syndlkat AG. (To. bis) te Berlijn, welke Europeesche groepen ver bonden zjjn met de Western Electric en Radio Corporation In Amerika door de Parijsche over eenkomst van den zomer 1930. f van hoe welk bederf vooral de jeugd daarin dreigt, maar X valt in leder geval met voldoening te constateeren, dat hun eindelijk een licht Is opgegaan. Het Is dezen socialisten, die prijs bleien te stellen op meer fatsoen en minder zeden bederf in hun omgeving, echter niet ge- makkelljk gemaakt, van hun opstandigheid te doen blijken tegenover de partijgenoo- ten; In de reeds meer genoemde buurtbla- den hebben zij er zich over beklaagd, dat hun protesten niet baatten en eerst toen zij elders publicatiegelegenheid hadden gevonden, werd van hun opmerkingen no titie genomen. Intusschen rr Ijn er voor den financieel weinig gun-* j stigen toestand, waarin zooveel ge meentebesturen verkeeren, echter geen excuses aan te voeren? Zijn deze wel zóó schuldig als het Openbaar Ministerie in het rapport-Welter aan het woord het doet voorkomen? Behoort de rechter geen rekening te houden met zekere verzachten de omstandigheden? Allereerst de opmerking, dat Inzoover de commissie-Welter terecht de flnancieele ruimhartigheid van de gemeenten bekriti seert deze kritiek voor een niet onbe langrijk deel mede-geëndosseerd moet wor den door Gedeputeerde Staten der provin ciën en door de Regeerlng: is het hooger en hoogste toezicht steeds scherp genoeg geweest? hadden Gedeputeerde Staten niet vaker nloeten ingrijpen? had de Kroon niet vaker van haar vernietigingsrecht gebruik moeten maken? hadden voofal de gemeen- tebegrootlngen niet voortdurend meer kri tisch bekeken moeten worden? t Is natuurlijk geen verheffend gebaar, de gemeenten nu maar zonder meerjtot de wanneer de bekritiseerde gemeenten aan motor. hoogere instanties thans toevoegen: „Had dan maar beter op ons gelet!”, maar het feit blijft bestaan, dat Gedeputeerden en Regeerlng mede verantwoordelijk zijn voor den thans In de gemeenten geschapen toe stand. Dit zal nu anders worden, naar men mag hopen. De eerste stap werd gezet in de goede richting en het is een stap van groote beteeke- nis. Reeds maanden geleden werden berichten gepubliceerd over de voorgenomen oprichting van een Internationale katholieke filmmaat schappij. De berichten wekten hier en daar trouwen Men vroeg zich af. door de erek- ring geleerd, „Hoe zal dit gaan en mag men vertrouwen, dat niet alleen het katholicisme maar ook de film als uitingsmiddel zal geres pecteerd worden?" Welnu, wfj kunnen alle wantrouwen laten varen, sinds dezer dagen werd opgericht de Internationale Eidophon NV., gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 409. Een internatio nale onderneming dus. waarvan de directie be staat uit Dr. H. Könemann te Berlijn. Pr. A. M. Smithuysen te Amsterdam en Dr. R. Belssel te Berlijn (onderdirecteur). De commissarissen der onderneming zijn: B. J. Brenninkmeijer. Industrieel te Baden; Mr. J. B. Bomans, lid van Oed. Staten van N.-Holland; B. A. H. Deiters, industrieel te Bussum; J. H. de Jong, industrieel te Utrecht; Mr G. A. J. M. Mut- heele weteld kan aanwenden (toekomstige vln. vèrre t_ mogelijkheid afhankelijk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5