Laatste Nieuws Groenlandzaak voor het Hof Voetbalver. P.V.Q Eenheid in actie Engeland niet in gebreke Werkloozensteun Staking ten einde In het vaderland terug Critieke toestand te te Weenen Moed en vertrouwen Noorwegen tegen Denemarken Pleidooien in Den Haag VERWOEDE GEVECHTEN TE WASHINGTON Witte Huis sterk bewaakt Drie Poolsche vliegtuigen neergestort Tegen het rapport- Welter Dominions hebben niet te klagen volgens Baldwin Geroyeerd ah lid van den R.K.U.V.B. In de kolenmijnen van Belgisch-Limburg Geen uitsluitsel VRIJDAG 29 JULI TYPOGRAFEN BEDRIJF het stedelijk museum te Weenen. Loonsverlaging goedgekeurd EEN SCHOENER GESTRAND In de nabijheid van Texel Bekend zwendelaarscomplot BLINDEN NAAR DE OPERA TROOSTELOOZE TOESTAND Journalistiek AANDEELEN VERVALSCHT Makelaar aangehouden Hechte samenwerking UIT DE DIAMANTINDUSTRIE MGR. DR. JAC. MANGERS Zes legervliegers gedood Noodlanding militair vliegtuig De bedevaartgangers en de zieken in goeden welstand thuisgekomen Verkoop ruw product te Londen stopgezet Succes voor een Amsterdamsche school Wegens leenings-protocol van Lausanne 3 Heimatafgevaardigden treden af Bestuur van het R. K. Werklieden verbond in conferentie met Minister Ruys EEN BLINDE BEHAALT HET MULO-DIPLOMA Groorste reedery te Umuiden met 1 September stilgelegd Vergadering van het bestuur der R.K. Centrale van Over heidspersoneel De nieuwbenoemde Apostolische Vicaris van Oslo, Z. H. Exc. Mgr. Jac. Mangers, van de Orde der Maristen (Hulst) BRAND DOOR HOOIBROEI Ontwerp genrieenteprogram BRAND TE LAREN Schilderij van Moritz von Schwind (1804-1871) in Om de souvereiniteit van een ge bied tusschen 63° 401 en 60° 301 N.Br. DOOR EEN DEUR GEDOOD het r s i t f i de 5 k C 1 1 Noordwest van de Eierlandsche Gronden nabjj Texel is Donderdagochtend een Duitsche drie- mastschoener gestrand. Naar de plaats van het onheil vertrokken de reddingboot .Hrandarls” en de sleepbooten „Drente." „Volharding" en „Texel” om zoo mogelijk assistentie te ver- leenen. Men slaagde erin den gestranden schoener naar de reede van Cocksdorp te sleepen. Bespreking werd gevoerd betreffende de aan hangige wijziging van de pensioenwet waarvan het voorloopig verslag verscheen. ze ui ni d« d< d< st P G 1 1 Naar wij vernemen, heeft de Diamand Cor poration te Londen aan de Internationale Com-* missie voor de Diamantnijverheid, afdeellng Nederland medegedeeld, dat besloten is tot begin September geen goederen meer te toonen. Dit beteekent dat tot dien tijd de verkoop van ruwe diamant te Londen Is stopgezet. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met vervalschlngen van ongeveer 200 aandeelen van nominaal duizend Mark der I. O. Farben- industrle, welke vervalsch te'aandeelen In Rot terdam vervaardigd zouden moeten zijn. Vol gens mededeelingen van het hoofddouanekan toor te Dortmund zijn In Dortmund 11 en in Naar wij vernemen zal In verband met den slechteh toestand in het visscherij-bedrijf de grootste reederfj van Umuiden, de „Vereénlgde Exploitatie Maatschappij" met Ingang van 1 September a s. worden stil gelegd. De VEM had in normale tijden 70 stoomtraw lers In de vaart en werkte met ongeveer 1000 man personeel. Successievelijk zijn schepen op gelegd en werd personeel ontslagen. Gedurende de laatste maanden werkten nog 200 man, terwijl nog 9 schepen in .dfl RWart wa ren gehouden. Deze zullen ook worden opgelegd, terwijl aan het geheele personeel dat nog In dienst is ontslag zal warden aangezegd, zoodat op 1 September as. dit groote reederij-bedrijf geheel stil ligt. De toestand van IJmuiden ziet er inderdaad somber uit. m re Hi g» m in de tv «I Si R I t t el oi V I 1 Bi! de SC ar m vs de lei H. J. J. M. VAN STRAELEN, vBondsadviseur R. K. V. B. d k d d bi Door het overtreden der Bisschoppelijke bepalingen is op voorstel van den geeste lijken adviseur de voetbalvereeniging P.V.C. geroyeerd als lid van den R. K. U. V. B. De Ouders der aangesloten leden worden er op gewezen, dat P. V. C. ten onrechte het praedicaat R. K. draagt, en dat hunne zonen niet meer lid zijn van een R. K. ver- eeniging, maar van eene neutrale vereent- ging, met alle onaanvaardbare gevolgen die voor ons, Katholieken, daaraan verbonden zijn. Donderdagmorgen en rond den middag zijn de bedevaarttrelnen van de Nationale Lourdes- bedevaart wederom te Roosendaal in het vader land teruggekomen. Reeds van 9 uur af waren de leden van de Roosendaalsche Transpört- colonne, onder leiding van den heer mr. M. van Gastel en mevr. M. van GtlseCoenen, in actie om alles voor de ontvangst der zieken in. ge reedheid te brengen. De eerste trein, die met de pelgrims die te voren ook een bezoek aan Llsleux hadden ge bracht, arriveerde 5 mln. voor half elf en voor deze bedevaartgangers vernamen wij reeds, dat men zoowel op de heen- als thuisreis een voor spoedige en prachtige reis had gehad. Intusschen was het op de perrons alweer tamelijk druk In verband met de aankomst zoo straks van den grooten Zlekentrein, welke pre cies op tijd te elf uur het station kwam binnen stoomen. Met de meeste voorkomendheid en welwillendheid vervulden de douane- en pas beambten de noodlge formaliteiten, welke alles tezamen nog geen kwartier in beslag namen, waarna de trein werd opgetrokken naar het door marechaussees afgezette oostelijk deel van WEENEN, 28 Juli. (Reuter). De voorbespre kingen over de afhandeling In het parlement van het Lausanner Leenings-protocol heeft gis teravond een critieken keer genomen. Het Heimatblok elscht de verdaging van de beslissing over het protocol, en heeft in dien zin twee brieven aan den Bondskanselier ge zonden. In de eerste wordt de verdaging van de beslis sing geëischt, totdat de voorwaarden voor de leening volledig zijn opgehelderd. In de tweede wordt vastgesteld, dat, tenge volge van de Sociaal-Democratische oppositie, bet door het Helmat-blok opgestelde opbouw- plan niet is aangenomen en doorgevoerd. De partij zal derhalve niet langer met de re geerlng samenwerken. Indien de voorgestelde hervormingen niet zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Hedenochtend zal een ministerraad bijeenko men, die zich met dezen critieken toestand zal bezig houden. HASSELT, 28 Juli (VJJ.) Op Initiatief van den Minister van Arbeid, Heyman, heeft heden middag in aanwezigheid van den gouverneur der provincie Limburg een bijeenkomst plaats gehad van mijneigenaren en mijnwerkers uit het Belgisch Limburgsche kolengebied. In den loop dezer samenkomst werd een alge- meene overeenkomst verkregen, welke een einde maakt aan de staking. Reeds morgen zal een groot gedeelte der mijn werkers den arbeid hervatten, terwijl Maandag het werk volledig zal zijn hervat. In verband met het bericht inzake de ver- valsching van ongeveer 200 aandeelen van nomi naal duizend Mark der I. G. Farbenindustrle, welke afkomstig zouden zijn uit Rotterdam, kan nader worden gemeld, dat hier sprake Is van bet zwendelaarscomplot, dat aan het begin van deze maand is ontdekt. Zooals men weet zijn toen een drietal Inwoners uit Schiedam gear resteerd en In het Huls van Bewaring te Rot terdam opgesloten. Zij maakten deel uit van een Internationaal complot van zwendelaars. Er werden toen honderd aandeelen In beslag ge nomen. De hoofddader was echter voortvluchtig. Op deze verklaring, die In hetzelfde debat In yerschlllende vormen Is herhaald, vestigde de minister nog eens de bijzondere aandacht. WASHINGTON, 28 Juli. (Reuter.) Verschei dene botsingen tusschen oud-strijders en poli tie deden zich voor, alvorens een detachement soldaten te hulp werd geroepen. Inderhaast werden escadrons cavallerle naar het Witte Huis gedirigeerd, waar zij een cor don vormden rond Hoover’s residentie. Thans zijn hier 200 cavaleristen, een mltrailleurgroep. 5 tanks en een bataljon Infanterie geconcen treerd. Intusschen werd nog steeds hardnekkig ge vochten tusschen sterke afdeelingen politie en oud-strijders, die door de op hen gerichte scho ten verbitterd werden. Enkele oud-strijders werden werd gedood. Een door een agent zou stervende zijn. De minister van Oorlog heeft den volgenden boodschap gericht aan den c^pmandeer^gden generaal der troepen: De president deelde me mede, dat de burger lijke regeerlng In het district Colombia hem heeft doen weten, de orde niet te kunnen handhaven. Geef den troepen Instructie, zich terstond naar het tooneel der botsingen te be. geven, om met de politie samen te werken en de bewuste plaatsen af te zetten, doch handel zeer humaan voorzoover dit met de hand having der orde kan samengaan. Het Permanente Hof van Internationale Jus titie te Den Haag heeft Donderdag een zeer druk bezochte zitting gehouden ter behandeling van het verzoek van de Noorsche regeerlng om conserva toire maatregelen te gelasten met betrekking tot een gedeelte van het Z.O. gebied van Groenland, gelegen tusschen 63° 40’ en 60° 30’ N. Br. Zooals de president, de heer Adatci. bij de opening van deze zitting mededeelde, vormt dit verzoek een onderdeel van een procedure, op 18 Juli 1932 door de Noorsche regeerlng Inge steld en strekkende om van het Hof een be slissing te verkrijgen, waarbij de bezetting van het bedoelde gebied, dat bij Kon. Besluit van 12 Juli 1932 aan de souvereiniteit van Noor wegen was onderworpen verklaard, rechtsgeldig verklaard wordt. Het verzoek om conservatoire maatregelen, concludeert tot een onmiddellijk bevel aan de Deensche regeerlng om zich op dit gebied van eiken dwangmaatregel tegenover Noorsche on derdanen te onthouden. Daarbij had de Noor sche agent het Hof tevens verzocht om de be slissing op dit verzoek op te schorten voor het geval de Deensche regeerlng het Hof mocht doen weten, dat zij niet tot dwangmaatregelen zou overgaan. Op 22 Juli heeft de Deensche regeerlng bij een nota op deze mededeellng geantwoord en daarbij het Hof verzocht, het verzoek van Noorwegen af te wijzen, omdat dit doelloos en ongegrond was. Voorts deelde de president mede, dat de Deen sche regeerlng op 18 Juli het Hof eveneens een verzoekschrift heeft doen toekomen, waarin wordt geconcludeerd tot een verklaring, door het Hof te geven, dat de bedoelde bezetting en alle maatregelen In verband daarmede door de Noorsche regeerlng genomen, onwettig en on geldig zijn. In dit verzoekschrift behield de Deensche regeerlng zich voor om, indien de Als een merkwaardige bijzonderheid kunnen wjj vermelden, dat dezer dagen aan het R. K. Mulo-examen te Amsterdam werd deelgenomen door een blinden leerling van de 8t. Hubertus- school aan de Alberdingk Thijmstraat, aldaar. De jongeman legde met goed gevolg zijn examen af en behaalde het Mulo-diploma. Op zichzelf is dit reeds een vermeldenswaardig feit, doch buitengewoon nog Is de prestatie wanneer men er rekening mee houdt dat de St. Hubertusschool een opleidingsinstituut is voor normaal-ziende kinderen en dus in t geheel niet is ingericht voor blindenonderwijs. De benoodlgde leerboeken en dat zfjn er heel wat voor een drie-jarige studie moesten dan ook alle In Braille-druk worden overge- zijde der werkgevers gedurende den duur van het huidige contract geen bijeenkomst der loon-commissie zal. worden aangevraagd, behoudens uitzonderings toestanden, dit laatste ter beoordeèllng van genoemden, onpartijdigen voorzitter. Woensdag j.L vergaderde in Den Haag bestuur van bovengenoemde centrale. Vertegenwoordigd waren de Alg. R.K. Amb- tenarenvereenlging, de Ned. R.K. Bond vaa Overheidspersoneel „St. Paulus” en de Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus". De vertegenwoordigers van den Ned. R.K. Bond van Politiepersoneel ,J3t. Michaël" waren verhinderd wegens bondscongres te Tilburg. WARSCHAU, 28 Juli (V.D) Het was gis teren een zwarte dag voor de Poolsche mili taire luchtvaart. Drie vliegtuigongevallen elschten zes slachtoffers. Op het militaire vlieg veld bij Lemberg stortte tengevolge van een motordefect een verkenner-eendekker naar be neden. De beide Inzittende onderofficieren wer den op slag gedood. Het tweede militaire 'vliegveld stortte neer bij Konin en het derde bij Posen. In het eerste geval werd een lultenant-vlleger en een ser geant op slag gedood, terwijl een andere lalt.- vlieger en een sergeant gewond wérden, terwijl in het laatste geval de belde inzittenden even eens gedood werden. Nederland ongeveer 90 van deze vervalsch- te aandeelen In beslag genomen. De overige vervalschte aandeelen zijn vermoedelijk naar Ierland uitgevoerd. De politie te Dortmund heeft den boekdrukker L. gearresteerd, terwijl In Rotterdam een make laar gearresteerd zou zijn. Nog eenlge andere personen zouden van medeplichtigheid verdacht worden. De directie der N. V. Italiaansche Opera had evenals vorige jaren het genoegen van een wel doener, die onbekend wenscht te blijven, een zeker bedrag te ontvangen, waarvoor door be middeling van de plaatselijke bUndenbonden een aantal vrijkaarten aan blinden zullen war den verstrekt voor bezoek aan de opera-voor- stellingen te Rotterdam, Amsterdam, ’s-Gna- venhage. Utrecht en Haarlem, gedurende het seizoen 19321933. Om half één Is Donderdagmiddag brand uit gebroken in de groote boerderij van de weduwe Noort. bewoond door den heer C. Noort, aan den Rij kastraat weg te Alkmaar, gem. Heiloo. De Alkmaarschebrandweer rukte met veel materiaal uit, doch kon slechts een belendende landbouwschuur, waar hooi lag opgeslagen, be houden. Het meubilair kon gedeeltelijk gered worden. De boerderij en een groote voorraad hooi werden een prooi def vlammen. De oor zaak is hoolbipel, niettegenstaande men des morgens nog gespit had. Verzekering dekt de schade. .Mijnheer de voorzitter. De verklaring, die, al werd zij misschien niet met zoo veel woorden gevraagd, dan toch wellicht door den een of anderen geachten afge vaardigde van de regeerlng wordt ver wacht, de verklaring, dat de regeerlng nimmer de bestaande (steun)regellngen zal wijzigen In ongunstigen zin, kin noch mig ik geven. Ik voeg er aan toe, dat een dergelijke algemeene verlaging slechts noodgedwongen, wil men zeggen In uiter sten nood, om den gedachtengang van den geachten afgevaardigde, den heer Loerakker, hier even te volgen, zal tot stand komen”. OTTAWA, 29 Juli (VD). Op de Britsche Rijks Conferentie te Ottawa heeft de leider der Britsche delegatie, Stanley Baldwin, een uit voerige verklaring afgelegd over den Engel schen handel met de Dominions. In de verklaring wordt oa. geconstateerd, dat Engeland zich in een zoodanige positie bevindt, dat de Engelsche buitenlandsche handel met andere, niet tot het Britsche Wereldrijk behoo- rende staten niet in gevaar mag worden ge bracht. Engeland is een zoo hoog geindustrlall- een levensbehoefte voor het narkten voor de Engelsche schen den minister-president Z. Exc. jhr. Ruys en een deputatie na- het bestuur van het RK. Werkliedenver- dat Maandag den minister telegrafisch W|nstige bezwaren had kenbaar gemaakt ten Have van het voorstel der commissie-Welter Bgi werkloozensteun behoudens verhoo- ^^Lenkele plattelandsplaatsen over de met procent te verlagen. ?H^^cteur van „De Volkskrant” heeft van deze conferentie een onder- de heeren A. C. de Bruijn per. die het Verbondsbestuur in met den minister vertegen- heeren hadden den minister denïeeWng van het Verbondsbestuur ge geven, dat op grond van de feitelijke verhou dingen: de hoogte van den steunnorm en den langen duur der werkloosheid, zelfs de minste «verlaging van den steunnorm ongemotiveerd is. Aan verlaging aldus was met klem van redenen betoogd mag niet gedacht worden, zoolang ’s Rijks budget met name door extra verhooging der inkomstenbelasting kan wor den sluitend gemaakt. De regeerlng aldus had de minister-presi dent den Verbondsbestuurders verklaard blijft vervuld met bijzondere zorg voor den toe stand der werkloozen; met dien zorg voor oogen. zal zij het voorstel der commissie-Welter inzake de 15 procent verlaging der steunnormen be- oordeelen. Zeer tot haar leedwezen is de regee- rlng niet in de gelegenheid mee te deelen welke beslissing zij ook daaromtrent nemen zal; mede deelingen van haar standpunt zal de regeerlng pas kunnen doen op den derden Dinsdag in September aan het parlement. Op de vraag aan de heeren De Bruijn en Kuiper of zij in de een of andere richting een bepaalden indruk hadden gekregen, meenden zij te kunnen zeggen, dat het huns Inziens lang niet vaststaat, dat de steunnormen zullen wor den verlaagd, te. meer, waar minister Ruys in den loop van het onderhoud verwees naar het geen hij voor kort In de Tweede Kamer had meegedeeld en wat te vinden is In de „Hande lingen” der Tweede Kamer van 21 Juni 1932: Eenstemmig was het bestuur van oordeel, dat waar devoorstellen der commissie-Welter een ernstige bedreiging Inhouden, niet alleen voor het overheidspersoneel, doch ook voor de werk nemers in het algemeen, sterke concentratie in actie geboden is. De vergadering sprak zich uit voor een hechte samenwerking, tot stand te brengen met de groep „Overheidspersoneel” van bet RK. Werk liedenverbond. Op deze wijze wordt bereikt dat bet geheele katholiek georganiseerde overhelds- en seml-overheldspersoneel als een eenheid in de actie staat, terwijl daardoor tevens tot stand komt een nauw contact met het RK. Werk liedenverbond' wiens actie in zeer algemeenen zin Is gericht op de behartiging der belangen van alle werknemers. Medegedeeld kan worden dat de gewenschte samenwerking volkomen tot stand kwam omdat het bestuur van de groep „Overheidspersoneel” van het RK. Werkliedenverbond dat Donderdag van deze week bijeen kwam, zich In gelijken geest als de RK. Centrale uitsprak. Mede In verband met dezen opzet der te voe ren actie onderschreef de vergadering het standpunt van het dag. bestuur, waarbij niet werd Ingegaan op een uitnoodiging van de Centrale van Ned. Overheidspersoneel (C.N.O.P tot een bespreking der verschillende centrales van overheidspersoneel teneinde na te gaan de mogelijkheid Inzake de actie tegen den Inhoud van het rapport der commissie-Welter tot ge meenschappelijk optreden te komen. Daarna was aan de orde het uitbrengen van een advies aan het Centraal Adviesbureau van de R.K. Staatspartij betreffende herziening van het (offlcleele) ontwerp gemeenteprogram 1919 der R.K. Staatspartij. Zoowel in het bestuur van de A.RK.A. als in. dat van „St. Paulus’ vonden reeds voorloopige besprekingen daar over plaats. Het resultaat hiervan zal aan de orde worden gesteld in een uit genoemde besturen gevormde commissie, waaraan toe te voegen een vertegen woordiging van den bond „St. Michaël”. Breedvoerige besprekingen werden gevoerd over den Inhoud van het rapport van de staats commissie voor de verlaging van de staats uitgaven (commissie-Welter) en de actie naar aanleiding hiervan te ontwikkelen. Donderdagmiddag is de kapitale villa Mata- ram” van den heer Wijnschenk aan de Wester- heide te Laren (NJi.) geheel uitgebrand. Om kwart voor drie werd door een der huisgenooten ontdekt, dat er een rookwolkje uit het dak op steeg. Het bleek, dat in een hoek op den zolder naast den schoorsteen brand was ontstaan. Di rect werd de brandweer gewaarschuwd doen toen deze bij het huls aankwam, bleek reeds, dat er niets meer te redden zou zijn. Uit het rieten dak laaiden de vlammen hoog op. In zeei korten tijd stortten het dak en de muren in. terwijl binnen een uur het geheele huls was uitgebrand. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. Het hoofddouanekantoor te Dortmund con stateerde eenlgen tijd geleden dat in West- Duitschland aandeelen L O. Farbenlndustrie tegen zeer lage koersen werden aangeboden. Het vermoeden, dat men te doen had met een overtreding van de deviezenverordening werd niet bevestigd. Donderdagavond heeft een persoonsvliegtuig bestuurd door sergenat Houbaer uit Soesterberg wegens onvoldoenden benzlnedruk een noodlan ding moeten doen op het Wolfersveen onder de gemeente Zelhem. Het vliegtuig ligt in een weide nabij boerderij „Nijland”.,, Een mecanicien uit Soesterberg is onderweg om het defect te herstellen. De bestuurder bleef ongedeerd. bracht. Met dit tijdroovende en moeilijke werk belastten zich enkele dames geheel belangloos, waardoor ze mede het slagen van deze proef mogelijk maakten. Niet minder dan 175 groote boekdeelen hebben zij in de afgeloopen drie jaren geprikt. Voor het hoofd van de St. Hubertusschool en ook voor de overige onderwijzers moet het prachtige resultaat een buitengewoon groote vol doening zijn en een woord van lof voor hen, voor wie deze taak geheel vreemd was, is dan ook zeker op s’n plaats. omstandigheden het mochten elschen, het Hof te verzoeken, conservatoire maatregelen te ne men voor de bescherming van haar rechten. In haar nota van 22 Juli heeft de Deensche regee- ring aan deze reserve herinnerd en eraan toe gevoegd dat zij deelde op het geval dat Noren mochten handelen op een wijze, waardoor in breuk werd gemaakt op de wetgeving ter be scherming der Eskimo’s, die in het bedoelde gebied wonen of indien andere incidenten zich mochten voordoen. De zitting van heden diende nu om partijen in de gelegenheid te stellen opmerkingen te maken betreffende bet verzoek der Noorsche regeerlng. Partijen waren er reeds van over tuigd. dat deze opmerkingen in geen geval op de hoofdzaak betrekking mochten hebben. seerd land, dat h< volk is geschikte producten te vinden. Men mag niet vergeten dat meer dan de helft van den Engelschen bultenlandschen handel naar buitenlandsche staten gaat. Op het oogen- bllk zijn in Engeland twee en driekwart mll- lloen werkloozen. Alles wat den Engelschen uit voer in gevaar zou kunnen brengen zou ook de koop- en spaarkracht van het Engelsche volk verminderen en daardoor de markten in gevaar brengen. De verklaring bevat dan tal van merkwaardige statistische gegevens over den handel en het ruilverkeer tusschen de dominions en Engeland. In het jaar 1930 besteedden de Dominions bijna 130 millioen Pond meer aan den handel met het buitenland dan aan den handel met het moederland, terwijl Engeland van de Do minions voor bijna 100 millioen Pond aan goe deren meer afnam dan van het buitenland. De producten van de Dominions worden thans voor 90 pCt. tolvrij in Engeland Ingevoerd, ter wijl 70 pCt. van de ingevoerde buitenlandsche goederen met tarieven is belast. Anderzijds heb ben de Engelsche waren zoo goed als geen tol vrijheid in de Dominions. Engeland heeft voor de bevordering van den handel der Dominions ontzaglijk veel gedaan. Het heeft goederen afgenomen, waarvoor men anders in de wereld nauwelijks een afzetgebied zou hebben gevonden. Voor den oorlog was bijna de helft van het zich in de overzeesche gewes ten bevindend Engelsch kapitaal belegd in het Britsche Rijk. In de jaren 1919 tot 1931 zijn de Engelsche kapitaal beleggingen binnen het We reldrijk met ongeveer twee-derde van het totaal bedrag gestegen. Aan het slot van de verklaring wordt gezegd, dat Engeland van de Dominions een verstan dig en laag toltarief voor zijn waren elscht, op dat deze onder behoorlijke omstandigheden kunnen conncurreeren. het eerste perron, Waar onmiddellijk de zieken werden uitgeladen om naar de gereed staande auto’s en autobussen te worden overgedragen, ofwel op het perron hun beurt voor overlading naar de andere treinen af te wachten. Er heerschte onder de pelgrims, zoowel zieken als gezonden, een uitstekenden en opgewekten geest en allen waren opgetogen over de heer lijke réis en het verblijf In Maria's Genade oord. De temperatuur was steeds zeer drage lijk: niet te warm en ook niet te koud, terwijl men bovendien ook niet te veel hinder had van den regen. Behoudens een enkele uitzondering regende het alleen 's nachts, zoodat geen enkele der oefeningen behoefde achterwege te blijven. Van plotselinge of wonderbaarlijke genezin gen was men geen getuige geweest en zelfs de zieken, die toch hun tocht hadden gemaakt om hun genezing van Maria af te smeeken, toonden zich hierdoor niet teleurgesteld. Integendeel waren zij nog vol moed en vertrouwen. Zelfs van ernstige zieken en gebrekkigen hoorden wij de fijne en kenschetsende opmerking, dat het toch al wel een wonder te noemen was, dat allen het er zoo goed hebben afgebracht, dat er geen ongelukken zijn gebeurd en de zieken zoo wel gemoed en vol vertrouwen op de toekomst zijn en hierin zulk een grooten troost hadden ge-, vonden. Evenals bij het vertrek, had ook nu weer het verladen der zieken, een goed en vlot verloop, zoodat regelmatig dé zieken en de overige pel grims met de respectievelijke treinen her en der huiswaarts konden keeren. Ook de belde overige bedevaarttrelnen, de zgn. roode en blauwe treinen, arriveerden eveneens mooi op tijd, waarna ook deze pelgrims, na hier op het station den InWendlgen mensch wat ver sterkt te hebben, al spoedig hun weg konejen vinden naar de resp. treinen voor de verdere reis huiswaarts. 1 Augustus herdenkt de heer J. Vlnkestejjn zijn zilveren jubileum ais hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant. De locucommissle in de typografie beeft Donderdag te Amsterdam vergaderd onder voorzitterschap van prof. mr. P. 3. Gerbrandy en bij meerderheid van stemmen besloten om in het bedrijf een loonsverlaging toe te passen ten bedrage van drie cent per uur voor werk nemers van 23 jaar en ouder: 2 cent voor werknemers van 19 tot en met 22 jaar en 1 cent voor jongere werknemers. De verlaging zal tngaan op 29 Augustus as. In het besluit Is de bepaling opgenomen, dat van de verderen nieuwe In het veilinggebouw te Monster waren Don/ derdagmiddag eenige jongens aan het spelen. Een van hen hield zich bezig met het open en dichttrekken van de schuifdeuren voor een pakloods. Op een gegeven moment viel deze deur uit de rails. De twaalfjarige J. B. kon niet snel genoeg meer weg komen en kwam onder de deur terecht. De knaap werd door de zware deur verpletterd. De andere jongens draafden het gebouw uit zonder verder iets mede te dee len. Toen na eenlgen tijd de veilingmeester In het gebouw kwam, zag hij de deur op den grond liggen en toen hij deze optilde deed hjj de verschrikkelijke ontdekking, dat het ernstig verminkte lijk van den knaap er onder lag. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Omtrent de toedracht van het gebeurde stelt de [xilitie een nader onderzoek in. WEENEN, 28 Juli. (WK.) Bij het begin van de zitting van heden van den Nationalen Raad werd bij de nieuwe stemming over de door den Bondsraad onlangs verworpen bankwet een aan vullend voorstel der socialisten met de stem men der Groot-Dultschers paragraafsgewijze aangenomen. Deze nederlaag der regeeringspartijen, welke teekenend is voor de zeer onzekere meerderheid van het kabinet Dollfuss, vond haar oorzaak in de houding van drie leden van het Helmat- blok. Deze drie leden hebben inmiddels besloten, hun mandaat neer te leggen uit protest tegen de door de partijleiding besloten aanneming van het leeningsaccoord. gewond, één steen getroffen Gelijk wij reeds meldden, vond Woensdag middag op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een conferentie plaats tus- de Beerenbrouck mei

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17