r Groenlandzaak voor het Hof naar Eenheid in actie Tsjang Kai Sjek ’t front Het wrak van de „Niobe” Werkloozensteun Staking ten einde In Het vaderland terug VERWOEDE GEVECHTEN TE WASHINGTON Noorwegen tegen Denemarken VRIJDAG 29 JULI Ter verdediging van Jehol Schilderij van Moritz von Schwind (1804—1871) EEN SCHOENER GESTRAND In de nabyheid van Texel Bekend zwendelaarscomplot BLINDEN NAAR DE OPERA Journalistiek AANDEELEN VERVALSCHT Makelaar aangehouden Critieke toestand te Hechte samenwerking te Weenen de zieken Moed en vertrouwen DE MOORD TE PUTBROEK Pleidooien in Den Haag UIT DE DIAMANTINDUSTRIE MGR. DR. JAC. MANGERS Witte Huis sterk bewaakt Drie Poolsche vliegtuigen neergestort Medeplichtige aangehouden Zes legervliegers gedood Tegen het rapport- Welter Doordringen in binnenste niet gelakt Verkoop ruw product te Londen stopgezet <3 Heimatafgevaardigden treden af Bestuur van het R. K. Werklieden verbond in conferentie met Minister Ruys Succes voor een Amsterdamsche school Wegens leenings-protocol van Lausanne EEN BLINDE BEHAALT HET MULO-DIPLOMA - DE JUWEELEND1EFSTAL TE 'S-GRAVENHAGE 22 Augustus voor het Bossche Gerechtshof F Nederlandsche deelneming De bedevaartgangers en in goeden welstand thuisgekomen Vergadering van het bestuur der R.K, Centrale van Over heid spersoneel BRAND DOOR HOOIBROEI In de kolenmijnen van Belgis ch-L imburg Geen uitsluitsel Om de souvereiniteit van een ge bied tusschen 63° 401 en 60° 301 N.Br. DOOR EEN DEUR GEDOOD in het stedelijk museum te Weenen. BRAND TÉ LAREN Japansch luchtvaartmonopolie De rueuwbenoemde Apostolische Vicaris van Oslo, Z. H. Exc. Mgr. Jac. Mangers, van de Orde der Maristen (Hulst) Ontwerp gemeenteprogram c I. het de 1 de i 1 0 1 voorlooplge bewaring gesteld, want kent hij schuld, maar voor de uren. Bespreking werd gevoerd betreffende de aan hangige wijziging van de pensioenwet waarvan het voorlooplg verslag verscheen. BERICHTEN EEN REEDS ONZER vie nu Hc afs I stfi I in Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met vervalschingen van ongeveer 200 aandeelen van nominaal duizend Mark der I. O. Farben- industrie, welke vervalschte aandeelen in Rot terdam vervaardigd zouden moeten zijn. Vol gens mededeellngen van het hoofddouanekan toor te Dortmund zijn in Dortmund 11 en In kW get r l c J 1 c c I 1 Nederland ongeveer 90 van deze vervalsch te aandeelen In beslag genomen. De overige vervalschte aandeelen zjjn vermpedelijk naar Ierland uitgevoerd. De politie te Dortmund heeft den boekdrukker L. gearresteerd, terwijl in Rotterdam een.make laar gearresteerd zou zjjn. Nog eenlge Andere personen zouden van medeplichtigheid verdacht worden. ae ulti nln dee V nat in del I zljr I x C 1» mei res< Hu gac wa zei de kei de de bui I sta pos On 1 elv out c tw< spc gin Roi I de der del «as wij 1 sta toe tro Cu Het hoofddouanekantoor te Dortmund con stateerde eenigen tijd geleden dat in West- Duitschland aandeelen I. G. Farbenindustrie tegen zeer lage koersen werden aangeboden. Het vermoeden, dat men te doen had met een overtreding van de deviezenverordening werd niet bevestigd. De Minister van Defensie heeft telegrafisch aan het Dultsche Marlnebestuur zijn deelne ming betuigd met het ongeval overkomen aan het opleidingsschip Niobe. Eenstemmig was het bestuur van oordeel, dat waar de voorstellen der commissie-Welter een ernstige bedreiging Inhouden, niet alleen voor het overheidspersoneel, doch ook voor de werk nemers in het algemeen, sterke concentratie in actie geboden is. De vergadering sprak zich uit voor een hechte samenwerking, tot stand te brengen met de groep „Overheidspersoneel" van het R.K. Werk liedenverbond. Op deze wijze wordt bereikt dat het geheele katholiek georganiseerde overhelds- en seml-overheidspersoneel als een eenheid In de actie staat, terwijl daardoor tevens tot stand komt een nauw contact met het RK. Werk liedenverbond wiens actie in zeer algemeenen zin is gericht op de behartiging der belangen van alle werknemers. Medegedeeld kan worden dat de gewenschte samenwerking volkomen tot stand kwam omdat het bestuur van de groep „Overheidspersoneel” van het R.K. Werkliedenverbond dat Donderdag van deze week bijeen kwam, zich in gelijken geest als de R.K. Centrale uitsprak. Mede in verband met dezen opzet der te voe ren actie onderschreef de vergadering het standpunt van het dag. bestuur, waarbij niet werd ingegaan op een ultnoodlging van de Centrale van Ned. Overheidspersoneel (C.N.O.P.) tot een bespreking der verschillende centrales van overheidspersoneel teneinde 'na te gaan de mogelijkheid inzake de actie tegen den Inhoud van het rapport der commlssie-Welter tot ge meenschappelijk optreden te komen. Noordwest van de Elerlandsche Gronden nabj) Texel is Donderdagochtend een Dultsche drie- mastschoener gestrand. Naar de plaats van het onheil vertrokken de reddingboot „Brand arts” en de sleepbooten „Drente,” „Volharding" en „Texel” om zoo mogelijk assistentie te ver- leenen. Men slaagde erin den gestranden schoener naar de reede van Cocksdorp te sleepen. De regeering aldus had de minister-presi dent den Verbondsbestuurders verklaard blijft vervuld met bijzondere zorg voor den toe stand der werkloozen; met dien zorg voor oogen, zal zjj het voorstel der commlssie-Welter inzake de 15 prooent verlaging der steunnormen be- oordeelen. Zeer tot haar leedwezen is de regee ring niet in de gelegenheid mee te deelen welke beslissing zij ook daaromtrent nemen zal; mede- deelingen van haar standpunt zal de regeering pas kunnen doen op den derden Dinsdag in September aan bet parlement. In verband met het bericht inzake de ver- valsching van ongeveer 200 aandeelen van nomi naal duizend Mark der I. G. Farbenindustrie. welke afkomstig zouden zijn uit Rotterdam, kan nader worden gemeld, dat hier sprake is van het zwendelaarscomplot, dat aan het begin van deze maand is ontdekt. Zooals men weet zijn toen een drietal Inwoners uit Schiedam gear resteerd en in het Huis van Bewaring te Rot terdam opgesloten. Zjj maakten deel uit van een internationaal complot van zwendelaars. Er werden toen honderd aandeelen in beslag ge nomen. De hoofddader was echter voortvluchtig. Om half één is Donderdagmiddag brand uit gebroken in de groote boerderij, van de weduwe Noort, bewoond door den heer C. Noort, aan den- Rijksstraatweg te Alkmaar, gem. Heiloo. De Alkmaarsche brandweer rukte met veel materiaal uit, doch kon slechts een belendende landbouwschuur, waar hooi lag opgeslagen, be houden. Het meubilair kon gedeeltelijk gered worden. De boerderij en een groote voorraad <ool werden een prooi der vlammen. De oor zaak is hooibroei, niettegenstaande men des morgens nog gespit had. Verzekering dekt de schade. 1 Augustus herdenkt de heer J. Vinkestejjn zijn zilveren jubileum als hoofdredacteur van de Utrechtsche Courant. WEENEN, 28 Juli. (W.B.) Bij het begin van de zitting van heden van den Nationalen Raad werd bij de nieuwe stemming over de door den Bondsraad onlangs verworpen bank wet een aan vullend voorstel der socialisten met de stem men der Groot-Dultschers paragraafsgewijze aangenomen. Deze nederlaag der regeeringspartijen, welke sch ->anc mei var de leg. Op deze verklaring, die In hetzelfde debat in Verschillende vormen is herhaald, vestigde minister nog eens de bijzondere aandacht. omstandigheden het mochten elschen, het Hof te verzoeken, conservatoire maatregelen te ne men voor de bescherming van haar rechten. In haar nota van 22 Juli heeft de Deensche regee ring aan deze reserve herinnerd en eraan toe gevoegd dat zjj deelde op het geval dat Noren mochten handelen op een wijze, waardoor in breuk werd gemaakt op de wetgeving ter be scherming der Eskimo's, die in het bedoelde gebied wonen of indien andere Incidenten zich mochten voordoen. De zitting van heden diende nu om partijen in de gelegenheid te stellen opmerkingen te maken betreffende het verzoek der Noorsche regeering. Partijen waren er reeds van over tuigd, dat deze opmerkingen in geen geval op de hoofdzaak betrekking mochten hebben. Woensdag J.l. vergaderde In Den Haag bestuur van bovengenoemde centrale. Vertegenwoordigd waren de Alg. R.K. Amb- tenarenvereenlging, de Ned. RK. Bond vaa Overheidspersoneel „Bt. Paulus” en de Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel J5L Petrus”. De vertegenwoordigers van den Ned. R.K. Bond van Politiepersoneel ,Bt. Michaél" waren verhinderd wegens bondscongres te Tilburg. Volgens Russische berichten uit Peking doen aldaar geruchten de ronde, dat generaal Yen Si Sjan, die een belangrijke politieke rol in Noord-Chlna speelt, de Chlneesche regeering heeft medegedeeld, dat hij ontheffing van maarschalk Tsjang Hsue Liang uit alle func ties eischt en dat hij voorts zijn eigen benoe ming tot opperbevelhebber van alle Noord- Chineesche strijdkrachten verlangt. Wanneer zou Naar vfl vernemen, heeft de Diamand Cor poration te Londen aan de Internationale Com missie voor de Diamantnijverheid, afdeellng Nederland medegedeeld, dat besloten is tot begin September geen goederen pieer te toonen. Dit beteekent dat tot dien tijd de verkoop van ruwe diamant te Londen ia stopgezet. De directie der N. V. Italiaansche Opera had evenals vorige Jaren het genoegen van eeh wel doener, die onbekend wenscht te blijven, een zeker bedrag te ontvangen, waarvoor door be middeling van de plaatselijke blindenbonden een aantal vrijkaarten aan blinden zullen wor den verstrekt voor bezoek aan de opera-voor- stellingen te Rotterdam, Amsterdam, 's-Gra- venhage. Utrecht en Haarlem, gedurende het seizoen 19321933. Op Maandag 22 Augustus as. zal voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch worden behan deld de strafzaak tegen H. en M. L. van den E- Jachtopzieners te Echt, beklaagd ter zake, dat zij in den nacht van 27 op 28 November 1931 te Putbroek, gemeente Echt, met voorbedachten rade drie Inwoners van Echt door geweer- en revolverschoten van het leven hebben beroofd Het Gerechtshof zal zijn samengesteld uit de heeren mr. baron de» Biebersteln, fungeerend President, mrs. Vliegenthart en van der Veen, Raadsheeren, mr. Couvée, Advocaat-Generaal en Jhr. mr. de Kuyper, substituut-Griffier. Als verdediger zal optreden mr. Paul TripelA advocaat te Roermond, terwijl 31 getuigen en deskundigen zijn opgeroepen, wn. J. P. L. Hulst arts, scheikundige te Leiden; J. P. H. van Wageningh, scheldkundige te Maastricht; H. Koenen, mr. geweermaker te Maastricht; J. M. J. H. L. Lucas, wapenhandelaar te Roermond en jhr. A. M. H. H. van Aefferden, burgemees ter te Geulle. NANKING, 28 Juli. CV. D.) MaarschaM Tsjang-Kal-Sjek heeft van de Chlneesche cen trale regeering opdracht gekregen zich naar Peking te begeven om daar het opperbevel op zich te nemen over alle Chlneesche strijdkrach ten ter verdediging van de provincie Jehol. Volgens hier ontvangen berichten hebben ze venhonderd Chlneesche vrijwilligers een aan- val gedaan op het door Japanners bezette plaatsje Soeltsjoeng tusschen Tsjlntsjau en Sjan Hal Kwan. De aanval zou echter zijn afgeslagen na een gevecht, waarbij tweehon derd Ohlneezen zouden zijn gedood, terwijl de Japansche troepen slechts zes dooden zouden hebben verloren. (ONDERSTAANDE GEPLAATST IN EEN DEEL VORIGE OPLAGE) Als verdacht betrokken te zijn bij den belang rijken Juweelendiefstal in *t flatgebouw aan de van Hoogenhoucklaan te 's Gravenhage, ten nadeele van den heer dr. Ir. Philips. J1 Zon. dagmlddag gepleegd, is door de politie aanga, houden een gewezen huisknecht van den heer Ph„ een 28-jarige Oostenrijker, zekere D. Deze persoon, die een paar maanden geleden uit den dienst van de familie Ph. is ontslagen. i» wel ont in welke de diefstal moet gepleegd zijn, kan hij alibi opgeven. Het Permanente Hof van Internationale Jus titie te Den Haag heeft Donderdag een zeer druk bezochte zitting gehouden ter behandeling van het verzoek van de Noorsche regeering om conserva toire maatregelen te gelasten met betrekking tot een gedeelte van het Z.O. gebied van Groenland, gelegen tusschen 63° 40’ en 60° 30' N. Br. Zooals de president, de heer Adatci, bij de opening van deze zitting mededeelde, vormt dit verzoek een onderdeel van een procedure, op 18 Juli 1932 door de Noorsche regeering Inge steld en strekkende om van het Hof een be slissing te verkrijgen, waarbij de bezetting van het bedoelde gebied, dat bij Kon. Besluit van 12 Juli 1932 aan de souvereiniteit van Noor wegen was onderworpen verklaard, rechtsgeldig verklaard wordt. Het verzoek om conservatoire maatregelen, concludeert tot een onmiddellijk bevel aan de Deensche regeering om zich op dit gebied van eiken dwangmaatregel tegenover Noorsche on derdanen te onthouden. Daarbij had de Noor sche agent het Hof tevens verzocht om de be slissing op dit verzoek op te schorten voor het geval de Deensche regeering het Hof mocht doen weten, dat zij niet tot dwangmaatregelen zou overgaan. Op 22 Juli heeft de Deensche regeering bij een nota op deze mededeellng geantwoord en daarbij het Hof verzocht, het verzoek van Noorwegen af te wijzen, omdat dit doelloos en ongegrond was. Voorts deelde de president mede, dat de Deen sche regeering op 18 Juli het Hof eveneens een verzoekschrift heeft doen toekomen, waarin wordt geconcludeerd tot een verklaring, door het Hof te geven, dat de bedoelde bezetting en alle maatregelen in verband daarmede door de Noorsche regeering genomen, onwettig en on geldig zijn. In dit verzoekschrift behield de Deensche regeering zich voor om, Indien de HASSELT, 28 Juli (V.D.) Op initiatief van den Minister van Arbeid, Heyman, heeft heden middag in aanwezigheid van den gouverneur der provincie Limburg een bijeenkomst plaats gehad van mijneigenaren en mijnwerkers uit het Belgisch Llmburgsche kolengebied. In den loop dezer samenkomst werd een alge- meene overeenkomst verkregen, welke een einde maakt aan de staking. Reeds morgen zal een groot gedeelte der mijn werkers den arbeid hervatten, terwijl Maandag het werk volledig zal zijn hervat. Gelijk wij reeds meldden, vond Woensdag middag op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een conferentie plaats tus schen den minister-president Z. Exc. Jhr. Ruys de Beerenbrouck en een deputatie na mens het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond, dat Maandag den minister telegrafisch zijn ernstige bezwaren had kenbaar gemaakt ten opzichte van het voorstel der commlssie-Welter om den werkloozensteun behoudens verhoo- ging in enkele plattelandsplaatsen over de geheele linie met 15 procent te verlagen. Een redacteur van Volkskrant” heeft naar aanleiding van deze conferentie een onder houd gehad met de heeren A. C. de Bruün en O. J. Kuiper, die het Verbondsbestuur in deze bespreking met den minister vertegen woordigden. De heeren hadden den minister als de meening van het Verbondsbestuur ge geven, dat op grond van de feitelijke verhou dingen: de hoogte van den steunnorm en den langen duur der werkloosheid, zelfs de minste verlaging van den steunnorm ongemotiveerd is. Aan verlaging aldus was met klem van redenen betoogd mag niet gedacht worden, zoolang 's Rijks budget met name door extra verhooging der inkom sten helasti ng kan wor den sluitend gemaakt. het eerste perron, waar onmiddellijk de zieken werden uitgeladen om naar de gereed staande auto’s en autobussen te worden overgedragen, ofwel op het perron hun beurt voor overlading' naar de andere treinen af te wachten. Er heerschte onder de pelgrims, zoowel zieken als gezonden, een uitstekenden en opgewekten geest en allen waren opgetogen over de heer lijke reis en het verblijf in Maria’s Genade oord. De temperatuur was steeds zeer drage- Hjk: niet te warm en ook niet te koud, terwijl men bovendien ook niet te veel hinder had van den regen. Behoudens een enkele uitzondering regende het alleen ’s nachts, zoodat geen enkele der oefeningen behoefde achterwege te blijven. Van plotselinge of wonderbaarlijke genezin gen ^was men geen getuige geweest en zelfs de zieken, die toch hun tocht hadden gemaakt om hun genezing van Maria af te smeeken, toonden zich, hierdoor niet teleurgesteld, Integendeel waren zjj nog vol moed en vertrouwen. Zelfs van ernstige zieken en gebrekklgen hoorden wij de fijne en kenschetsende opmerking, dat het toch al wel een wonder te noemeh was, dat allen het er zoo goed hebben afgebracht, dat er geen ongelukken zijn gebeurd en de zieken zoo wel gemoed en vol vertrouwen op de toekomst zijn en hierin zulk een groeten troost hadden ge vonden. Evenals bij het vertrek, had opk nu weer het verladen der zieken een goed en vlot verloop, zoodat regelmatig de zieken en de overige pel grims met de respectievelijke treinen her en der huiswaarts konden keeren. Ook de belde overige bedevaarttrelnen, de zgn. roode en blauwe treinen, arriveerden eveneens mooi op tjjd, waarna ook deze pelgrims, na hier op het station den Inwendlgen mensch wat ver sterkt te hebben, al spoedig hun weg konden vinden naar de resp. treinen voor de verdere reis huiswaarts. Op de vraag aan de heeren De Brujjn en Kuiper of zjj in de een of andere richting een bepaalden indruk hadden gekregen, meenden zjj te kunnen zeggen, dat het huns inziens lang niet vaststaat, dat de steunnormen zullen wor den verlaagd, te meer, waar minister Ruys in den loop van het onderhoud verwees naar het geen hij voor kort in de Tweede Kamer had meegedeeld en wat te vinden is in de „Hande lingen” der Tweede Kamer varf 21 Juni 1932: WEENEN. 28 Juli. (Reuter). De voorbespre kingen over de afhandeling in het parlement van het Lausanner Leenings-protocol heeft gis teravond een crltieken keer genomen. Het Helmatblok eischt de verdaging van de beslissing over het protocol, en heeft In dien zin twee brieven aan den Bondskanselier ge zonden. In de eerste wordt de verdaging van de beslis sing geëischt, totdat de voorwaarden voor de leening volledig zjjn opgehelderd. In de tweede wordt vastgesteld, dat^ tenge volge van de Soclaal-Democratische oppositie, het door het Heimat-blok opgestelde opbouw- plan niet is aangenomen en doorgevoerd. De partij zal derhalve niet langer met de re geering samenwerken, indien de voorgestelde hervormingen niet zoo spoedig mogelijk worden Ingevoerd. Hedenochtend zal een ministerraad bijeenko men. die zich met dezen crltieken toestand zal bezig houden. Donderdagmorgen en rond den middag zijn de bedevaarttrelnen van de Nationale Lourdes- bedevaart wederom te Roosendaal in het vader land teruggekomen. Reeds van 9 uur af waren de leden van de Roosendaalsche Transport- colonne, onder leiding van den heer mr. M. van Gastel en mevr. M. van GilseCoenen, in actie om alles voor de ontvangst der zieken in ge reedheid te brengen. De eerste trein, die met de pelgrims die te voren ook een bezoek aan Lisleux hadden ge bracht, arriveerde 5 min. voor half elf en voor deze bedevaartgangers vernamen wij reeds, dat men zoowel op dc heen- als thuisreis een voor spoedige en prachtige reis had gehad. Intusschen was het op de perrons alweer tamelijk druk in verband met de aankomst zoo straks van den grooten Zlekentrein, welke pre cies op tijd te elf uur het station kwam binnen ■toornen. Met de meeste voorkomendheid en welwillendheid vervulden de douane- en pas beambten de noodige formaliteiten, welke alles tezamen nog geen kwartier in beslag namen, waarna de trein werd opgetrokken naar het door marechaussees afgezette oostelQk deel van WARSCHAU, 28 Juli (VB.) Het was gis- .eren een zwarte dag voor de Poolsche mili taire luchtvaart. Drie vliegtuigongevallen eischten zes slachtoffers. Op het militaire vlieg veld bjj Lemberg stortte tengevolge van een motordefect een verkenner-eendekker naar be neden. De belde Inzittende onderofficieren wer den op slag gedood. Het tweede militaire vliegveld stortte neer bij Konln en het derde bij Posen. In het eerste geval werd een luitenant-vlleger en een ser geant op slag gedood, terwijl een andere lult - vlleger en een sergeant gewond werden, terwijl in het laatste geval de belde Inzittenden even eens gedood werden. Als een merkwaardige bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat dezer dagen aan het R.K. Mulo-examen te Amsterdam werd deelgenomen door een blinden leerling van de St. Hubertus- school aan de Alberdlngk Thijmstraat, aldaar. De jongeman legde met goed gevolg zijn examen af en behaalde het Mulo-dlploma. Op zichzelf ia dit reeds een venneldenswaardlg feit, doch buitengewoon nog Is de prestatie wanneer men er rekening mee houdt dat de St. Hubertusschool een opleidingsinstituut is voor normaal-zlende kinderen en dus In t geheel niet Is ingericht voor blindenonderwijs. De benoodlgde leerboeken en dat zijn er heel wat voor een drie-jarige studie moesten dan ook alle in Braille-druk worden overge bracht. Met dit tljdroovende en moeilijke werk belastten zich enkele dames geheel belangloos, waardoor ze mede het slagen van deze proef mogelijk maakten. Niet n^der dan 175 groote boekdeelen hebben zij in de afgeloopen drie Jaren geprikt. Voor het hoofd van de St. Hubertusschool en ook voor de overige onderwijzers moet het prachtige resultaat een buitengewoon groote vol doening zijn en een woord van lof voor hen, voor wie deze taak geheel vreemd was, is dan ook zeker op z’n plaats. gewond, één getroffen .Mijnheer de voorzitter. De verklaring, die, al werd zij misschien niet met zoo veel woorden gevraagd, dan toch wellicht door den een of anderen geachten afge vaardigde van de regeering wordt ver wacht, de verklaring, dat de regeering nimmer de bestaande (steun)regelingen zal wijzigen in ongunstigen zin, kAn noch mAg ik geven. Ik voeg er aan toe, dat een dergelijke algemeene verlaging slechts noodgedwongen, wil men zeggen in uiter sten nood, om den gedachtengang van den geachten afgevaardigde, den heer Loerakker, hier even te volgen, zal tot stand komen”. In het veilinggebouw te Monster wi derdagmlddag eenlge jongens aan hi Een van hen hield zich bezig met hei dichttrekken van de schuifdeuren spelen, ^jopen en voor een pakloods. Op een gegeven moment viel deze deur uit de rails. De twaalfjarige J. B. kon niet snel genoeg meer weg komen en kwam onder de deur terecht. De knaap werd door de zware deur verpletterd. De andere Jongens draafden het gebouw uit ronder verder Iets mede te dee. len. Toen na eenigen tijd de veilingmeester in het gebouw kwam, zag hij de deur op den grond liggen en toen hij deze optilde deed hjj de verschrikkelijke ontdekking, dat het ernstig verminkte lijk van den knaap er onder lag. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Omtrent de toedracht van het gebeurde stelt de politie een nader onderzoek In. '-r-. -t »w - Donderdagmiddag is de kapitale villa .Mata- ram” van den heer Wijnschenk aan de Wester- heide te Laren (N.H.) geheel uitgebrand. Om kwart voor drie werd door een der hulsgenooten ontdekt, dat er een rookwolkje uit het dak op steeg. Het bleek, dat in een hoek op den zolder naast den schoorsteen brand was ontstaan. Di rect werd de brandweer gewaarschuwd, doen toen deze bij het huls aankwam, bleek reeds, dat er niets meer te redden zou zjjn. Uit het rieten dak laaiden de vlammen hoog op. In zeer korten tijd stortten het dak en de muren In, terwijl binnen een uur het geheele huls was uitgebrand. Omtrent de oorzaak tast men nog In het duister. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. teekenend Is voor de zeer onzekere meerderheid van het kabinet Dollfuss, vond haar oorzaak in de houding van drie leden van het Helmat blok. Deze drie leden hebben inmiddels besloten, hun mandaat neer te leggen uit protest tegen de door de partijleiding besloten aanneming van het leenlngsaccoord. Het dagblad „Dalren Sim boen" deelt mede, dat zich te Tsjangstsjoen een Japansche maat schappij met een kapitaal van drie millioen yen heeft gevormd, die het monopolie voor bet luchtverkeer in Mandsjoerije zal krijgen. De luchtvaartmaatschappij zal de luchtlijn Toklo- Moekden, Moekden-Tsjangtsjoen en Tsjangt- sjoen-Charbin tot het station Mandsiria ex- ploiteeren. Daarna was aan de orde het uitbrengen van een advies aan het Centraal Adviesbureau van de R.K. Staatspartij betreffende herziening van het (officleele) ontwerp gemeenteprogram 1919 der RK. Staatspartij. Zoowel In het bestuur van de A.RK.A. als In dat van ,JBt. Paulus” vonden reeds voorlooplge besprekingen daar over plaats. Het resultaat hiervan zal aan de orde worden gesteld In een üït genoemde besturen gevormde1 commissie, waaraan toe te voegen een vertegen woordiging van den bond „St. Mlchaël”. Breedvoerige besprekingen werden gevoerd over den Inhoud van het rapport van de staats commissie voor de verlaging van de staats uitgaven (commlssie-Welter) en de actie naar aanleiding hiervan te ontwikkelen. WASHINGTON, 28 Juli. (Reuter.) Verschei dene botsingen tusschen oudstrijders en poli tie deden zich voor, alvorens een detachement soldaten te hulp werd geroepen. Inderhaast werden escadrons cavallerie naar het Witte Huis gedirigeerd, waar zjj een cor don vormden rond Hoover’s residentie. Thans zijn hier 200 cavaleristen, een mitrailleurgroep 5 tanks en een bataljon infanterie geconcen treerd. Intusschen werd nog steeds hardnekkig ge vochten tusschen sterke afdeellngen politie en oud-strijders, die door de op hen gerichte scho ten verbitterd werden. Enkele oud-strijders werden werd gedood. Een door een steen agent rou stervende zijn. De minister van Oorlog heeft den volgenden boodschap gericht aan den commandeerenden generaal der troepen: De president deelde me mede, dat de burger lijke regeering in het district Colombia hem heeft doen weten, de orde niet te kunnen handhaven. Geef den troepen instructie, zich terstond naar het tooneel der botsingen te be geven, om met de politie samen te werken en de bewuste plaatsen af te zetten, doch handel zeer humaan vooraoover dit met de hand having der orde kan samengaan. ..-Z - de Chlneesche regeering deze elschen niet inwilligen, zou hjj niet langer borg ku staan voor de orde In Noord-Chlna. Hij ver klaarde voorts dat maarschalk Tsjang Hsue Llang als bevelhebber by de jongste gevech ten nabij Moekden volkomen had gefaald en derhalve niet langer aan bet hoofd van bet Chlneesche leger kon staan. KIEL, 28 Juli (W. B.) De leider van de ber gingswerkzaamheden aan de Niobe", kapitein Bore deelt mede, dat de berging van de In het wrak opgesloten dooden op het moment ón mogelijk Is. Gisteren zijn duikers van het Marine-arse- naal te Kiel er in geslaagd vaté^W stellen 4»aar het wrak van de Niobe ligt. Het schip ligt op de zijde, zooals bet Imka- zonken. De duikers konden niet in het schip door dringen, aangezien de takelage den toegang tot de luiken versperde. Eerst moest de weg worden vrijgemaakt, waarna met het bergingswerk kan worden begonnen, hetgeen door de sterke deining nog niet mogelijk was. Donderdagmorgen te 6.50 uur Is een duiker In het wrak afgedaald, om 7 uur een tweede en om 8.45 uur een derde. Het wrak ligt bijna horizontaal op de bakboordzijde. De toegang tot de ruimen is door een wirwar van zeilen en touwwerk nog steeds belemmerd. Dooden zijn tot nog toe niet geborgen. Op de plek des onheils ligt het berglngs- vaartuig „Slmson" met een sterke tros aan den grooten mast van de Niobe bevestigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6