Uit de geheime diplomatie DE RADIO-PROGRAM REIS-KRABBELS OP DE VROUW MET HET MASKER DE PROEF GESTELD i HEERENBAA1 ZATERDAG 30 JULI VERHAAL VAN DEN DAG Zondag 31 Juli Maandag 1 Augustus Het verloren millioen Door honger gered De egoïst Alleabonné’s FEUILLETON r I De zwendelaar Graaf de St. Germain AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL -■ t» hij ning Midas van alles, wat hij ondernam. booger en hooger stagend; de helle zonnestralen raakt 11.20 Billy Cotton 8 50 Cabaretpro i. (Wordt vervoigtD. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Als hü ook al «enige verrassing voelde, dan liet hij die toch niet blijken. Hij nam een der ouderwetsche stoelen, die bij de tafel stonden, en ging zitten. van mij redden 1 Stijg weten te kie- SË doe derjjg millioen sterk." op hij wel ooit het verlangen daarnaar gehad had. Wind en zon hadden zijn wangen ge bruind. zijn oogen stonden helder, zijn lichtelijk gebogen houding was eerder die van den ruiter, dan dat zij een gevolg was van zijn hoogen leef tijd. Hl) zag eruit als een man, die tevreden is met het leven, en met de positie, die hij be kleedt en die geestesgesteldheid maakte haar verbazing gaande. In hAAr wereld was niemand zoo. Was dat soms een Ingeboren gave, die de man moest bezitten? vroeg zij zich af een soort tegengif tegen de rusteloosheid dezer we reld, dat hij altijd bü zich droeg? Of was bet alleen gebrek aan Intellect? Mr. Bell hield op met lezen, en vouwde de zljdjes in elkaar Hij bemerkte, dat zjj nog altijd met dezelfde uitdrukking van gespannen aan dacht naar hem keek, waarmee zij naar zijn eentonlgen woordenvloed geluisterd had, zooals hl) meende Die belangstelling was een verras sing voor hem. Het kwam niet bij hem op. iets persoonlijks achter die belangstelling te zoeken. De overeenkomst is over het algemeen bil lijk. naar het mij voorkomt, merkte hü op. U vindt misschien, dat die slotbepalingen.... Als u de overeenkomst goedvindt, viel zij hem in de rede. zal ik ze bekrachtigen. HU maakte een lichte buiging, en keek den stapel papieren op de tafel nog even door. Ik geloof niet, dat er nog wat anders is. waarmee ik u behoef lastig te vallen, juffrouw, zeide hü dan. Zü knikte. Ga een oogenblikje zitten, mr. Bell, ver- T* w SOdperoiw vtrfdtaff U rtuftui En toen schreef bij op 30 April: ..Het is gemakkeljjk te bemerken dat de Her tog van Choiseul weer de overhand heeft ge- Uit de correspondentie, welke in dien tijd is gevoerd tusschen Frederik den Grooie en de vertegenwoordigers van Pruisen in Holland en Bigeland blijkt het oordeel van den vorst, die een goed menschenkenner was, over de merk waardige persoonlijkheid van den graaf, en te vens diens goede inzicht in den politieken toe stand. Zoo schreef hü op 22 Maart 1700 aan den vertegenwoordiger in Den Haag: ,Jk kan mü haast niet voorstellen dat de Konlng van Frankrijk iemand, dien men slechts kan beschouwen als een avonturier, een zoo ge wichtige opdracht als de vredesonderhandelin gen zou toevertrouwen. U zult dus goed doen, niet af te gaan op den schijn, noch op vage ge ruchten. doch den man scherp op de vingers te zien. Het schijnt mij wel mogelijk, dat hij op dracht heeft te onderhandelen over een leening, lijkt mü toch wel wat concert v_ oJ.v. Jean Humps; 6.20 gramofnpn- 6 50 concert; 720 gramofoonmuziek; 920 concert uit bet Ik heb nooit wat "anders geprobeerd, ant woordde hy Dit schijnt juist de taak te we zen. waar ik geschikt voor ben. Ztf trachtte de rol van ondervrager te laten varen en een meer natuurlijke wending aan het gesprek te geven. Het is altijd zoo"n verlichting, zeide zij, aan het eind van het seizoen buiten te komen. Ik ben er zelf verwonderd over, dat ik hier niet méér tUd doorbreng. Ik denk, dat men zich hier wel zou kunnen amuseeren? voegde zij er achteloos aan toe. Mr. Bell dacht enkele oogenbllkken na. Er is cricket, en tennis, en korfbal in de buurt, zeide hij dan. En de golfbaan van het park gaat door voor buitengewoon. Er komen tenminste heel wat menschen daarvoor hier □aar toe. Zij deed, alsof zij de zaak in allen ernst onder de oogen zag. Doch wie haar goed kende, zou zich met hebben laten misleiden door haar voor gewende oplettendheid. Mr. Bell van zijn kant beschikte over een vleugje ironie. Het zou u misschien genoegen doen, als u eens de ronde deedt op uw landgoed, zeide hij. Er zijn enkele gedeelten verderop, die ik. naar ik geloof u voor de eerste maal nog moet laten zien. Dat zou ik misschien Interessant vinden, gaf zij toe. Tusschen haakjes, mr. Bell, wat voor soort van meesteres ben ik eigenlijk? Ben ik gemakkelijk, of neem ik den menschen hun laatsten penning af? Men wil die dingen wel eens graag weten. Dat hangt van den pachter af, antwoordde ROME, 441 M. r— 9.06 ,Xa elfta rosa" ope rette in drie bedrijven. WARSCHAU 1411 M. 12 35 Concert door het Phllharmonle-orkest van Lodz o.l.v. Ple- truszka; 1.30 voortzetting concert; 2 35 Popu lair concert; 3.10 voortzetting concert; 5.20 con cert door het kleine omroeporkest; 8.20 concert; 1020 dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7 25 Gramofoon muziek; 10.05 Populaire- en dansmuziek door het Omroeporkest o.l.v Erwin Gilbert. De meesteres van Rulery verveelde zich. Al die bijzonderheden over pachten en kosten van on derhoud vond ze zoo ontzettend naar. Zij voel de zich verplicht, om zonder bedenken den raad aan te nemen, die haar zoo kalm gegeven werd door den man. die eerbiedig ter rechter zijde van haar stond. Deze overeenkomst met Philip Crooks is een tamelijk belangrijk stuk, merkte hl) op. Als u het goed vindt zal ik het u voorlezen, juffrouw. ZIJ knikte toestemmend, en leunde vermoeid achterover in haar stoel. De rentmeester begon voor te lezen. Zijn meesteres sloeg hem gade door haar half gesloten oogleden. Zijn stem had een zangerige n klank, niettegenstaande het sterke, landelijke dialect, dat hem eigen was. Zijn toehoorster deed geen poging, om den zin te vatten van den stroom van woorden, die zoo De spipnnage in den vorm van een geor- ganlseerden geheimen dienst is niet iets uit de laatste tientallen jaren en zelfs niet uit den tijd van Napoleon en Metternich. Lang voor dien had os. Lodewijk XV een organisatie van politieke agenten, die over geheel Europa ver- soreld waren. De Hertog de Broglie had dezen dienst zoo opgebouwd en van de gewoonlijk in bet diepste geheim werkende agenten was de Chevalier d'Eou wel de beroemdste. Deze zag er kans toe, als vrouw gekleed maandenlang dienst te doen als lectrice bij Catharina II, voordat hij weer mannenkleeren aannam en als uit het niet te voorschijn kwam als secretaris van de Fran sche legatie te St. Petersburg. Lodewijk XV zag spoedig in, dat een man als De Saint Germain hem in den geheimen dienst van veel nut zou kunnen zijn en hij gaf hem dan ook de eene particuliere opdracht na de andere. De meeste dezer opdrachten schijnt de graaf tot volle tevredenheid te hebben uitge voerd; daarom weten wij er ook weinig van. Des te meer is er bekend geworden van een op dracht, die De St. Germain bulten zjjn schuld bijna zijn leven zou koeten: zün zending neer Den Haag. toen hij bemerkte, dat haar donkere, moede oogen hem nog altijd godesloegen. Hoe oud bent u eigenlijk, mr. Bell? vroeg ze. Ik ben 63. juffrouw, antwoordde hü- Haar wenkbrauwen gingen even omhoog. Het leek haar ongelooflijk. Zij dacht aan de mannen van 63 of daaromtrent, die zij kende, en haar lippen plooiden zich tot een van die nauw merkbare en zeldzame lachjes vai echte vroo- lljkheld. die al de lijnen van haar‘vermoeid ge laat wegstreken. Herinneringen aan de prome nade In Marlenbad en Karlsbad, en de Kursaal in Hamburg, doemden voor haar op. Zij zag ze allemaal vóór zich de mannen, die zü kende, met de geschiedenis van hun leven menigmaal zoo duidelijk op hun gelaat geschreven, terwijl ze maar wauwelden over zenuwen, en pijnstil lende middelen, en geneeswijzen, en den rüeuw- sten dokter, en de laatste manier van tydpas- seeren. In-gebreke-blljvers allemaal, onwillig, om de ééne groote schuld te betalen, altijd zoekend naar een weg. om daaraan te ontkomen. Den man hier was eens wat anders I Bent u goed gezond? vroeg sjj verder. Ik mankeer nooit wat, antwoordde de oude man eenvoudig. Ik veronderstel, voeg de h Ij er ietwat peinzend bij, dat ik een ge zond leven heb. En vindt u, dat het u voldoening geeft? Hl) scheen verbaasd Het was toen omstreek/ T760; in Europa woedde de zevenjarige oorlog en in Azië de ver bitterde strjjd tusschen Frankrijk en Engeland om hun koloniën. Herhaaldelijk waren van beide zijden reeds pogingen gedaan tot vredesonder handelingen. doch tot dusver tevergeefs. De oor log ging voort en de officteele en onofficleele onderhandelaars bleven heen en weer trekken. Zoo trachtte niemand minder dan Voltaire als bemiddelaar op te treden tusschen Frederik den Groote en den Franse hen premier, den Hertog van Choiseul. Een jaar later verscheen de Graaf van Sint Germain in Den Haag. BAEDEKER Reeds de omslag Van het boekje Ia een code- Surrogaat, Dat een ieder Waar ter wereld, in zjjn eigen Taal ver staat! Want de drager Geeft te kennen, Dat hij vreemd is In het land En hij daarom Ztjn vertering Zal betalen d Contant! Men vertrouwt hem Ziet hem gaarne, Heet hem welkom. Altijd mits.... Hij maar wandelt En goed zichtbaar Met zijn handen Aan zijn gids! En zoo kan men, Zonder kennis. Met een vragend Aangezicht In den vreemde Altijd slagen Als een iemand Van gewicht! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) de rentmeester. Er Is geen enkele pachthoeve hier, waar men geen bestaan uit kan halen, als men werkt. Van den anderen kant is er ook geen een, waar men een bestaan uit kan balen als men niet werkt. Volgens dit beginsel zfjn dan ook de pachtsommen vastgesteld. De verschil lende pachters zyn trouwens met bijzondere zorg gekozen, en over Rulery wordt overal gesproken als over een model-nederzettlng. Het ziet er beslist bekoorlijk uit, gaf miss Atherton toe. De bloemen, en rieten daken zijn zoo schilderachtig. ..Net een idylle”, zeggen mijn kennissen. En de menschen, die men om zich heen ziet, schijnen heel tevreden, en eer biedig ook. Daar hebben ze ook alle reden voor, juf frouw. antwoordde mr. Bell droogjes. De menschen hier hebben van vader op zoon heel wat voorrechten van uw familie genoten. Zy boog nadenkend het hoofd. U denkt dus. zeide zij, dat, als er iets in Engeland sou gebeuren, zooals de Fransche revolutie bijvoorbeeld. Ik niet tot de ontdekking zou komen, dat er onverwachte ideeën van on tevredenheid. of zoo, bij hen onder de oppervlakte smeulen? V gelooft, dat ze werke lijk tevreden zijn? Mr. Bell wist niets van revoluties, en was heelemaal niet in staat om haar gedachtengang te volgen. eentonig van zjjn lippen vloeide. Zij was bezig een studie van den man te maken. Stoer, en krachtig, netjes gekleed in de ouderwetache lan delijke kleedjj, met keurig verzorgde grijze bak kebaardjes, en een mond, die haar onwillekeu rig deed denken aan een rasechten fox, verte genwoordigde hij voor haar de onveranderiyke zijde van het leven welke zij ook meende te bespeuren in de machtige eiken van haar park, en de vóór-historische rotsen, die als ingegrift waren in de heuvels verderop. Zooals zij hem nu zag. had hjj haar óók vijftien jaar terug ge leken. En toch, wat een verschil! Die tijd was voor hAAr een boekdeel geweest en slechts een hoofdstuk voor hem. Z Ij was de wereld in gegaan rijk, begaafd, geneigd om alles te ondervoeken, maar niettemin even fijn be snaard als de meesten van haar sexe. Overal had zij zich bewogen in den maalstroom van het leven, altijd trachtend, om haar onleschbaren dorst naar bleu we gewaarwordingen en nieuwe vreugden te stillen. Zoo was het meisje een vrouw geworden, en was iedere zenuw als het ware er op gespannen, om te grijpen naar de opwinding van het oogenblik. Dezen morgen, nu het stralende zonlicht juist zoo blij het ruime vertrek binnenstroomde, voelde zjj zich echter onbegrijpelijk vermoeid. De twee uur. die de kamenier aan het toilet van baar meesteres be steed had. leken weggegooid. Miss Atherton voel de, dat haar oogen hol stonden en haar wran gen bleek zagen, r- Vijftien jaar! en die man was niet zóóveel veranderd! Zij betwij felde. of hij wel ooit buiten de grenzen van haar landgoed was geweest. Zij betwijfelde zelfs, zocht ze deden den blinkenden motor vlammen schieten en tooverden in de oogen van het bewonderende publiek het al kleiner wordende, snorkende ge vaarte om in een zeldzaam gouden kunstvoor werp. Plotseling overstemde een door den passagier ultgestooten geluid het snorren van den motor Jan Hokker wendde zich om en schrikte, toen hü zag, dat Herman Behr z'n zitplaats verlaten had en naar hem toegeschovên was. schrikte opnieuw, toen tot hem doordrong, dat het gelaat van z'n passagier z’n gewone uitdrukking van gemoedelükbeld verloren had en door opwinding, woede, haat hü wist er geen naam aan te geven vertrokken werd. Herman Behr bracht, zich vooroverbuigend z'n mond zoo dicht mogehjk by het oor van den man vóór hem en schreeuwde hem z'n woorden, scherp artlculeerend, toe: „Weet je, een ECHTE FRIESCHE kregen over zün Konlng en in den staatsraad over de vredespartij getriomfeerd heeft. Wat den Graaf van Saint Germain is overkomen, is een doorslaand bewijs daarvoor Wat was er in dien korten tuMchentijd ge beurd? De offlcleele opdracht, waarmede De Saint Germain in Den Haag was aangekomen, betrof inderdaad een leening, die Frankrijk in staat moest stellen om de van het moederland afgesneden koloniën van levensmiddelen te voorzien. Het staat echter evengoed rast, dat hü naast deze offlcleele opdracht nog een an dere, niet-offlcleele had ontvangen. n.I. om rechtstreeks met Yorke, den Engelschen gezant in Den Haag, te onderhandelen over nieuwe vredesvoorwaarden. Dit laatste schünt een par ticuliere politiek te zün geweest van Lodewük XV, die erbij werd gesteund door den minister van oorlog Maarschalk de Belle fele en door de Markiezin de Pompadour. De premier, de Her tog van Choiseul. werd bulten dit alles gehou den. De-e heeft echter plotseling Iets bemerkt, terwyl de onderhandellngen in vollen gang wa ren. Het gerucht, dat de Markiezin de Pompa dour hem self een bericht van De Saint Ger main In handen gespeeld zou hebben, is niet aeer waarschynlijk. want zü stond met den graaf op zeer goeden voet. Doch hoe het ook zü. de hertog was woedend en eischte in de grof ste bewoordingen de uitlevering van den .avon turier". die het gewaagd had. zün politiek te dwarsboomen. In Holland was men echter zoo verstandig, den graaf tüdlg een wenk te geven, zoodat hü naar Engeland kon vluchten. De rol, die De Saint Germain bü een andere belangrijke gebeurtenis gespeeld heeft, nJ. bü de onttroning van en den moord op den onge lukkiger! Czaar Peter III van Rusland in Juli 1762, is thans nog steeds niet opgehelderd. Wel is bet bekend, dat De Saint Germain zeer be vriend was met den regeerenden vorst van An- halt-Zerbst. den vader van Catharina II. die haar echtgenoot in Rusland heeft opgevolgd, en daarom zou het op zichzelf reeds te begrijpen zün, det de graaf bü den staatsgreep In het belang van Catharina is opgetreden. Een van de leiders van den opstand. Gregor Orloff, heeft tegenover den Markgraaf van Branden burg-Anspach toegegeven, dat De Saint Ger main bü de geheele zaak een groote rol heeft gespeeld, terwül z'n broeder Alexei Orloff bü zün terugkeer’naar Rusland uit Italië te Neu renberg aan den graaf een patent overhandigde waarbü hü tot generaal bü het Russische leger werd benoemd. Welk een merkwaardige, fantastische figuur levend tusschen waarheid en oplichterü, tus schen daden en leugens! De krankzinnige stem zweeg. Jan Hokker keek om en blikte in de waan zinnige oogen van z'n passagier, die strak op hem waren gericht. Hü begreep, dat alle rede- neerlng nutteloos zou zün. Z'n lot was beslist! Hü aanvaardde het als een man. Geen trilling van z'n lichaam verried aan de op hem drukkende handen, wat er in hem omging. Kalm, met z’n gewone, onfeilbare zekerheid, vervolgde hü den tocht door het luchtruim, zich vast voornemend, geen haar breed af te wijken van het programma, dat hü eenlge weken achtereen, eiken morgen en eiken middag had afgewerkt. Onder het stijgen en dalen, het zwenken en draaien, het glijden en kantelen wachtte hij. Hu wachtte op een verraderlijken slag van den vüand achter hem. hü wachtte op het behendig aanbrengen van een noodlottig defect, hü wachtte op den dooddie niet kwam. Z'n tocht was volbracht! In z'n ondraaglijke spanning, rekte hü z'n toeren in de lucht, legde een extra cirkelgang af. voerde een roekelooss buiteling uit, daalde ten slotte, half versuft, onder het gejuich van het publiek, op-den be- ganen grond neder. Hü klom uit z'n machine; z'n passagier werd er uit geholpen; hü rukte z'n kap af en trad op Herman Behr toe. die volstrekt niet meer op een krankzinnige lijkend, hem lachend toe riep: ..Mijn compliment! Men vertelde me. dat je stalen zenuwen bezit! Ik wilde die op de proef stellen! Je hebt de proef schitterend doorstaan! Jü bent m'n man! Ik bied je het tienvoudige je tegenwoordig inkomen aan, als je bü in dienst wilt treden!" fiasco maken! Hooger, stüg hooger, dan is het effect des te mooier! Je bent aan mü overge leverd, niets of niemand kan je hooger. ik zal mün oogenblik wél zen!” De krankzi: In 1798 voerden de Oostenrijken in België oorlog tegen de Fransche republiek; zü waren zoo gelukkig generaal Dumouriez bü Neer winden té verslaan en Brussel weer in hun macht te brengen. Maar het ontbrak hun aan wat Montecuculi. den ervaren veldheer uit den 30-Jarigen oorlog, de drievoudige hoofdzaak van eiken kryg noemde: aap geld. Op de herhaalde vertoogen der aanvoerders besloot de hofkrügs- raad een som van één millioen gulden naar de Nederlanden over te maken. Deze som aan goud werd in een vaatje verzonden en toever trouwd aan de zorg van een beproefd ambte naar. die in een postkoets met twee paarden nacht en dag moest doorreizen Destijds duurde een tocht van Weenen naar het tooneel van den oorlog zes etmalen, altüd als men zich v»n zulk een snel vervoermiddel kon bedienen als de genoemde ambtenaar. *t Is niet te verwonderen, dat de goede man het grootste deel van den weg slapende aflei; de koetsier op den bok liet soms zün paarden stilletjes hun gang gaan en dommelde op zün verheven zitplaats in. Het rütulg was in Hessen gekomen nabü het dorp Langen. Het vaatje met goud rustte aan de voeten van den ambtenaar doch de planken van den bodem In het rütulg bleken op den duur niet bestand te zün tegen den zwaren last; terwül koetsier en reiziger belden rustig dommelden, zakte het vaatje met de goudstuk ken er door en viel op den weg. Eerst te Frank fort bemerkte de ambtenaar het verlies. Doode- lük verschrikt reisde hü terug naar Darmstadt, waar hü den schat voor het laatst had gezien. Alle nasportngen bleven echter vergeefsch. en ook een belooning van 30 000 door hem uitge loofd. had niet het minste resultaat; het geld was en bleef verloren. Voor den ambtenaar had dit ongeval treurige gevolgen: niet alleen verloor hü zün betrekking, maar ook zün goeden naam. Een millioen. zoo zeiden velen, raakt zoo maar niet spoorloos weg; hü die het onder zün hoede had. zal heel wel weteen waar het ge bleven is. Ternauwernood ontging hü «en rech- telüke vervolging. Enkele jaren later zou echter zün onschuld aan den dag komen en wel door toedoen van een winkelier in Frankfort. Bü dezen verscheen herhaalde malen een hem onbekende boer cm boodschappen te halen en telkens verzilverde de man daar eenige goudstukken. Dat wekte dn argwaan van den winkelier; hü waarschuw de de politie, die den boer naar de herkomst van het goud ondervroeg en hem, toen hü geen voldoend antwoord wist te geven. In hechtenis nam. Nu kwam het spoedig uit, dat hü met een anderen boer aan het ploegen was geweest dicht bü den weg. dien het rütulg met de oor logskas passeerde. Zü hadden het vaatje zien vallen, maar Inplaats van den koetsier te waar schuwen. dien stilletjes laten doorryden en toen den gevonden schat verstopt. Van tijd tot tüd haalden zü enkele goudstukken uit den schuil hoek; zü kochten vee en nu en dan ook een stukje land, maar durfden niet met groote som men voor den dag te komen, uit vrees den ach terdocht van hun bekenden te wekken. De dom heid van den een. die telkens in denzelfden winkel liet wisselen, bracht eindelük toch hun geheim aan het licht. Zü moesten belden hun oneeriykheid met langdurige gevangenisstraf boeten; de ambtenaar echter werd In zün be trekking en wat voor hem nog meer was in eer en goeden naam hersteld. gramof oonmuzlek 7.20 gramofoonmuzlek9.50 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 7 50 gramofoonmuziek; 8 50 „La Molinara" opera in twee bedrijven. ROME. 441 M. 9 05 populair programma. WEENFN. 517 M. 7 55 populair concert door 10 25 populair con Jan Hokker. kant en klaar met zün passagier in z’n machine zittend, hief z'n rechterhand op; z'n helpers sprongen van het toestel weg. de schroef snorde en de tweedekker vloog in razende vaart over den veerkrachtlgen bodem, een veer tig meter ongeveer, toen verhief hü zich be vallig in de lucht, de gouden zon tegemoet. Duizenden oogen volgden hem vanaf het ten toonstellingsterrein: waarvan het vliegveld deel Uitmaakte: het publiek werd nimmer moede, de dagelüksche rondvluchten en vllegdemonstraties attractie-nummert van het tentoonstelllngs- program gade te slaan. Jan Hokker wist, dat hü een gewichtig man, tot had. Ieder, die iets met sport uitstaande had. kende den rükaard Herman Behr. wiens nieuwste stok paardje de aviatiek was, die plan had. op groote schaal aan de vliegtuig-fabricetle te gaan deel nemen, die reeds een aantal Ingewüden, vliege niers zoowel als werktuigkundigen, had gepolst omtrent hun bereidwilligheid, om zich' in zün dienst te stellen. Geen hunner had ook zelfs maar aan een weigerend antwoord op zün vaag gestelde vra gen gedacht; Herman Behr. die als wülen Ko nlng Midas van alles, wat hü ondernam, een goudmün wist te maken, salarieerde leder die hem diende, met vorstelüke mildheid en dege nen, op wie hü z’n oog had laten vallen, werden door al hun collega's benüd. Jan Hokker behoorde niet tot die gelukkigen. Hü begreep dan ook niet, waarom de groote man den wensch te kennen had gegeven, om. met voorbügaan van anderen, het door hem bestuurde toestel de eer te gunnen, zün gewich tige persoonlijkheid opwaarts te voeren door het luchtruim, waarin de heerschappü van den menach nog In het aanvangsstadium verkeert. Neen, hü begreep het niet, maar hü besloot zich daarover vooreerst het hoofd maar niet te breken. De machine, door Jan Hokker's kalme, ge oefende handen bestuurd, cirkelde met slerlük golvende zwenkingen boven het vliegveld rond. mnZEN. 296 M. NCRV. 8 00 Schriftlezing; 8.15 Morgenconcert; 10.30 Korte ziekendienst door Ds. N. P. E. G. van Ugchelen; 11.00 Lezen van Chr. lectuur door Mej M. Wentlnk: .Een blanke vrouw onder de kannibalen”, door Jo. banna Veenstra; 11.30 Gramofoonmuziek; 12 00 Politieberichten; 12.15 Pianorecital; 12.30 Or. gelconcert; 2.00 Gramofoonmuziek; 3.15 Knip cursus; 3.30 Cursus stofvsrsleren; 3.45 Verzor ging van den zender; 4 00 Zlekenuurtje500 Concert; 630 Vragenuurtje; 7.30 Politieberich ten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau: 8 00 Concert; 9.00 CarrillonbespeUng 10.00 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas; 10.10 Vroolük programma; 11.00 Gnuno. f oonmuzlek. HILVERSUM, 1875 M AVRO. 800 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwüding; 10.15 Gra mofoonmuziek; 10.30 Mr. Ph. C. la Chapella; 11.00 Orgelconcert door Frans Hansselaar. So liste: Di Moorlag. sopraan; 12 00 Tüdseln en Lunchmuzlek door het ensemble Rentmeester. Tusschenspel van Gramofoonmuziek2.00 Rust poos voor het verzorgen van den zender: 2 15 Amsterdamsch Dames-Trio Ro Koster, viool; Mlep Meder. cello en Mies Samethlni. plano; 3 00 Causerie door Max Tak; 4 00 Plano.recital door Herman Kruyt; 4.30 Kinderuur door Rle Beyer; 5.30 Doedelzak-trio en Frl. Slava Renz- nickova; 6.30 Boekenhalfuur Dr. J. Franssen: „Captain O. K van Luc Durtain; 7.00 Draal- orgelmuziek: 7 30 W G de Bas Fransche tijd”; 8.00 Omroeporkest o. 1. van Alben van Raalte; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dlas; 10.10 Omroeporkest; 11.00 aansluiting met ..Palais de Danse" te Schevenlngen, dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 concert door het Om roeporkest; 5.20 concert door het Radio- orkest muziek; 8 50 gramofoonmuziek; Casino te Knocke. KALUNDBORG, 1153 M. 5.20 gramofoonmu ziek; 8.20 Omroeporkest; 9 45 saxofoonsoll door Mortensen; 10 35 concert door het Radio Sym. phonie-orkest oXv. Emll Reeaen. BERLIJN. 418 M. 450 kamermuziek; 6.50 popu lair concert. HAMBURG. 372 M. 1150 concert; 135 gramo foonmuziek; 2.30 idem; 4.50 concert; 7.40 gra mof oonmuzlek KONIGWUSTERHAUSEN, 1835 M. 220 gra mofoonmuziek; 450 concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 concert door het Omroeporkest; 150 Concert o.Lv. Eysoldt; 11.06 concert.0 DAVENTRY, 1554 BL 1220 concert; 106 con cert; 2.20 gramofoonmuziek; en zün Band PARIJS EIFEL, 1446 M. gramma; 9 50 dansmuziek PARIJS R. 1725 M. 12 20 waarom ik juist jouw toestel uitkoos voor vlucht?" „Neen." schudde Jan Hokker. z Een valsch gegrinnik klonk hem in de ooren „Omdat ik je nu In mün macht heb. omdat ik me nu op je wreken kan!" siste de opge wonden stem. Twee handen legden zich met zwaren druk op de schouders van den vliegenier, die z'n hoofd half omwendend, schreeuwde. „Pas op! Raak me niet aan! Dat Is gevaar- lük! Ga op uw plaats terug!” De druk op z'n schouders verminderde niet „Dood zal je!" dreigde de woedende stem achter hem. ..En omdat ik niet als moordenaar wil blüven leven, zullen we samen dood! Bereid M voor op een val! Haha! Mün wraak is goed! Voor de oogen van al je bewonderaars zal je Den 5den Januari 1791 reden in Quessone vüf officierenschaats op *n diepe gracht bü de wallen. Toen het vüf uur In den namiddag sloeg, riep een van hen, 'n jonge artlllerie- lultenant: ..Bonjour heeren! t Is al vüf uur, ik moet gaan eten!” „Toe. blüf nog wat bü ons.” aelden s’n vrien den. „Neen, beslist niet.... 'k heb te veel hon ger.” was het korte antwoord. „Nu ziet dan maar dat je thuis komt, wü rüden nog 'n poosje." De kameraden lietep hun vriend achter en reden verder, plotseling brak het üs en alle vier verdronken. De vüfde. dien de honger naar huis had ge dreven, was de jonge Bonaparte, de latere keizer Napoleon L Een jonge echtgenoot, wiens huwelüksleven niet direct met rozen bezaaid was, kwam op een avond naar huls en zet opgewekt tot zün vrouw: „Liefste, je raadt nooit, wat ik van daag gedaan heb?" „'t Zal wel weer iets geks zün, zooals ge- woonlük,” zei het vrlendelük vrouwtje bits. „Neen liefste, je zult tevreden zün,” ging de man vrlendelük door. „Ik heb vandaag mün leven laten verzeke ren.” ..Dacht ik *t niet,” riep nu de vrouw boos uit. ,JÜ hebt natuurlük weer *t eerst aan je zelven gedacht.” op dit blad Zün Ingevolge de vemekeringevoorwaarden tegen f bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bd *en ongeval met 7 Cf) bü verlies van oen hand f 1 OC bü verlies van een f Cf) bü oen breuk van t A ft bü verlies ran *n ongevallen verzekerd voor oen der volgende ultkeeringen f «JtZlZVe" verlies van belde, armen, belde boenen of belde oogen J f doodeiyken afloop l sisteen voet of oen oog f jf duun of wüavinger r «Jt/o-been of armf andsian vinger HUIZEN 298 M. 8.30 K.R.O. morgenwüding dpor pastoor L. H. Perquin O. F. N C R V. 9.30 orgelbespeling 950 kerkdienst uit de Geref. kerk te Amsterdam 1130 orgel bespeling door L. Blauw. K R O. 12 15 K.R.O -sextet o. 1. v. Piet Lusten- houwer 1.40 V. Haesaert: De jaarlüksche be devaarten van het Vlaamsche volk naar de gra ven van de Vlaamsche dooden aan den Yzer en hun beteekenls 2.00 gramofoo nmuzlek X10 Boeken en schrüvers. spreker: Lou Lichtveld 2 30 RK. Gemengde zangvereenlglng .J3t. Gregorius” o. L v. W. J. Mizee 3.00 slotverga dering van den Bondsdag tot stichting van den Diocesanen Bond voor R.K. Jonge middenstan ders in den diocees te Den Bosch 4.00 zang vereniging ..Gregorius”. N.C.R.V. kerkdienst uit Vlaardlngen. KR O. 7.45 Dr. J. Sassen O P „Heiligen” —8.10 Voetbal uitslagen R.K.F. 8.15 KR.O.-orkest 9.15 Vaz Dias 10.40 Epiloog door klein koor o. 1. v. Jos H. Plekkers. HILVERSUM 1875 M. 9.00 VARA Tüdseln en Postduivenberichten en voetbalmededeelingen 9.05 Tuin bouw-halfuurtje door 8. 8. Lantlnga: „Groenbemestlng” 930 Orgelspel door John Brookhouse Mac. Carthy. 10.00 Varia-kleln- orkest o. L v. Harry Wlggelaar 1030 Literair halfuurtje door A. M. de Jong: .Jan Steen” van J. C. Kelk 11.00 Vara-klein-orkest 11.30 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek. AVRO. 12 00 Haagsche Toonkunstenaars-or- kest o. 1. v. Henrl Zeldenrust tusschenspel van gramofoonmuziek 2 00 Avroboekenhalf uur Adolf J. J. Schnaar „Hong. Russische Letterkunde” 230 Han Beuker en Wouter Denijs 3.60 Aansluiting met het Kurhaus te Schevenlngen Residentie-orkest o. L v. Ignaz Neumark, soliste: Jo Hendrichs-Zalsman. zang: tusschenspel van gramofoonmuziek 430 Aan sluiting met .Ralais de Dance” te Schevenlngen. Juan Llossas en zün orkest (Tango-orkest). z V.AR.A. 5.00 Dilettantenuurtje Het kinder koor „De kleine stem”, afd. Koog a/d Zaan o. 1. v H Stolp V PR O. 6.00 Halve uren met boeken Ds W Westendorp-Boenna, over Leo Schestow: „Een romanticus onder de wüageeren” 6 45 wüdlngs- uur in de studio. AVR.O. 8.00 Nieuws en sportberichten van het Persbureau Vaz Dlas 8.15 Utrechtsch Stedelük Orkest o.l. v. Albert van Raalte; Jacq. Urlus. tenor 9.00 Mr. A W. Kamp, draagt verschillende gedichtjes voor 935 Utrechtsch Stedelük orkest o. 1. v. Alb. van Raalte 1030 Alex de Haas: Liedjes aan den vleugel 11.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 599 M. 5.20 Dansmuziek Uit de Kurzaal te Ostende; 6.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Tjechlsche muziek; 9.00 „Topoze”. blijspel; 9.20 concert uit de .Kurzaal” te Ostende. KALUNDBORG 1153 M. 12 20 Concert d het Omroeporkest oJ.v. Walther Meyer Radon; 8.20 Deensche muziek; 11.10 moderne dansmu ziek. BERLIJN, 418 M. 4.10 Populair concert door een Harmonie-orkest oJ.v. Herbert Muller- Enderthum; 730 concert. HAMBURG, 372 M. 1225 Concert door het sympbonieorkest van Leipzig oJ.v. BI tuner; 5 05 Gramofoonmuziek; 7.20 concert; 10.40 idem KÓNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 12.20 Concert door bet symphonic-orkest; 4.10 con cert. LANGENBERG, 472 M. 1 20 Concert O. l.v. Eysoldt; 450 Vesperconcert o.Lv. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Orgelrecital120 concert; 2.35 gramofoonmuziek; 3.20 concert; 4 30 concert; 5 50 vocaal concert; 9.25 concert door het B. B. C.-orkest. 1050 Epiloog. PARIJS EIFFEL 1446 M. 1.45 Concert oLv. Ed. Flament; 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS, 1725 M. 8.06 Gramofoonmuziek; 12.40 idem; 1.20 Gramofoonmuziek; 830 Idem 9.50 dansmuziek. het Emll Bauber-orkest eert. WARSCHAU, 1411 M. 5 20 sollstenconcert 6.40 populaire en dansmuziek; 10 20 populair concert: 11.10 dansmuziek BEROMUNSTFR. 460 M. 7 50 omroeporkest 150 Daar bat dien das nogal tamelük bard waalde had Pietje de Blo evenveel geluk als een echte vlieger. Zoodra Pietje het tuinhekje afduikelde werd ie de hoogte IngetUd en nam de wind hem mee Vader do Ble krabde zich achter syn oor en Pietje keek mot triom feerenden blik op bet byendorp. Hoog zweefde bet Jonge bijtje over de korven en het mooiste van allee wao. dat Pietje er niet de minste beweging voor hoefde te maken. Hy bad enkele van zUn kameraadjes ven uit de hoogte toegewuifd en deze hadden vol bewondering hun petjee naar hem opgegooid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11