Papen spreekt tot Amerika groote tentoonstelling een geven op Onze Glazeniers Veteranen het niet 'Weer ZATERDAG 30 JULI HET ONGEVAL TE MONSTER Gevaarlijk spel VOEDING - HYGIENE Wensch naar vrede H. M. DE KONINGIN Ook voor de vaklieden In het land terug Communisme het gevaar NAT. PADVINDERSKAMP Uitzending door den K.R.O. Gemoedeljjke diefstal Indische Dienst Offerblokken gelicht Manuel’s laatste reis Opheffing goederentreinen Wat dr. Van Raalte vertelt: Oorsprong der vertwijfeling DE KUNST VAN HEDEN BRUSSEL 1905 Voor radio-amateurs Trekking van 15 Juli 1932 ROTTERDAMS FINANCIËN Belasting op huurwaarde en motorrijtuigen verhoogd len worden tentoongesteld Regeering wil orde en gezag, geen dictatuur Demonstratie Rhönrad pp Waalhaven PROF. PICCARD’S BALLONVAART Schuld der orde verstoringen V ischtentoonstelling Noviteit ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE 7S jaar keuringsdienst in de hoofd stad aanleiding voor een ten toonstelling betreffende voeding en keuring Duitsche toestand uiteengezet i- i R.K. Mulo-examen Communiste doodgeschoten te Hindenburg Leider wil leger vormen van „Khaki-hemden99 Rad iotele foon verkeer met Duitsche schepen op zee De inrichting Om publiek voor te lichten Uit de naamlijst van de leden van het Algemeen Comité zal U blijken, dat bijna alle takken uit de levensmlddelen-industrie en -handel daarin zijn vertegenwoordigd. Wij hebben blijkbaar onmiddelüjk sympathie gevonden voor onze plannen, zooals blijkt uit het toetreden van de in het prospectus vermelde eere-voorzi tters en eere-comité, waarin naast vertegenwoordi gers van Industrie en handel, vertegenwoor digers der overheid en mannen van de wetenschap zitting hebben Als architect van de tentoonstelling zal optreden de heer Ir. A. Vogel, die met veel succes aan vroegere tentoonstellingen heeft medegewerkt, wat ook kan gorden gezegd van den heer H. P. Faber, die het Uitvoerend Comité als technisch adviseur tiling Is, zooals gezegd, otn Let publiek voor te Het vleesch wordt niet vergeten ter zijde zal staan. J3e tentoonstel bedoeld als middel om r- lichten. Behalve dat tal van fabrikaten zul- - zooals nu Coöperatieve grondslag e keuringsdienst voor waren onzer rebds vaststaat, ofschoon blijkens het eerst nu verschijnen van het prospectus de be sprekingen met belanghebbenden over de wenschelljkheld te exposeeren nog niet zijn begonnen tal van bedrijven in werking zijn te bezichtigen: een fabriek van con sumptiefs, een bakkerij, een vPeeschwaren- fabriek, een llmonadefabriek, een carton- nagefabriek en vermoedelijk gen kaasbe- Opening beeldtelegraafverkeer met Duitschland j ft datum, O te moeten 4000 11238 16572 28030 34549 39481 43847 49588 53790 64512 67495 75957 80306 84853 89045 95368 115381 117717 117974 120926 122118 122385 127738 129294 130821 openge- een der zijn oa- WASHINGTON. 29 Juli. (Reuter). Het de partement van buitenlandsche zaken heeft van den Volkenbond de offlcieele uitnoodlglng ont vangen, om deel te nemen aan de economische wereldconferentie. 42930 no. 06 65337 no. 20 87855 no. 18 95711 no. 10 BRUSSEL, 29 Juli (Reuter). Ingenieur Max Cosyns, medewerker van prof. Piccard, die Brus sel einde dezer week verlaat om zich naar Zürich te begeven, deelt het volgende mede over de wijze, waarop hij zich van het 50 Watt-zendtoe- stel aan boord van den ballon F.NB.8. denkt te bedienen. De roepletters, die de Belgische P.T.T.-dienst den heer Cosyns heeft toegestaan, zijn C.O8 F.H, maar hjj zal zich slechts bedienen van den roepnaam B9. De eerste uitzendingen op een golflengte van 7000 Kc zullen plaats hebben, zoodra de ballon op 6000 meter hoogte zal zweven. Op deze hoogte zijn de luchtvaarder» voornemens zich het eerst eenlgen tijd op te houden. De heer Cosyns zal naar alle waarschijnlijkheid met zijn uitzen dingen in de buurt van de golflengte van het handelsstallen O.U.K. blijven. Dit hangt af van zijn antenne, waarvan de kenmerken van te voren niet kunnen worden bepaald. Als tegen- capaciteit z^i Ir. Cosyns van bet omhulsel van zijn ballon gebruik maken. Er zijn twee manieren van oproep: 2o. „C Q de B9”. Hiervan zal de heer Cosyns gebruik maken, wanneer hij een tweezijdige ver binding wenscht. In dat geval verdient het aan beveling dat de amateurs kalm en langzaam te werk gaan en den ballonvaarder niet hinderen met te lange vragen. 2o. „OST de B 9”. Alsdan wenscht de heer Cosyns slechts zich te laten hooren en sal het hem practlsch onmogelijk zijn te luisteren. De heer Cosyns zal aan elk van zijn bood schappen een codewoord toevoegen. De ont vangen berichten van den heer Cosyns kunnen in Nederland bij het Neb. Telegraaf Agentschap worden medegedeeld. Prof. Piccard en zijn medewerker denken een half uur of een uur voor zonsopgang op te stij gen en ongeveer 18 uur in de lucht te blijven. De tocht zou in de eerste week van Augustus plaats vinden. B. S. 8. 8. 8. Duitschland bevindt zich thans midden In een ontwikkelingsperiode. Toen rjjkspresldent von Hindenburg voor het eerst candldaat werd gesteld voor het presidentschap, schreef een Amerikaansch blad: ..Hindenburg is een sym bool, dat het Duitsche volk weigert altijd een ondergeschikte positie in Europa te blijven in nemen". Indien men de situatie wil verstaan, waarin Duitschland zich bevindt zoo ging von Papen verder dan moet men voor oogen houden, dat de oorsprong van alle vertwijfe ling en ontevredenheid in het Verdrag van Versailles ligt. Er is geen Duitscber. die de be palingen van het verdrag, welke Duitschland in een situatie hebben gebracht, waarin het min der rechten bezit dan anderen, als rechtvaardig erkent. Dit geldt in de eerste plaats voor de Duitsche jeugd, die als gevolg van den huldigen treurigen economischen toestand, aan de ergste ontberingen is blootgesteld en te minder begrijpt. Wegens de overbrenging van het goederen vervoer naar de A. T. O. en bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen zullen, naar het „Leidsch Dag blad” bericht, ingaande 16 Augustus as. op ver schillende baanvakken der Ned. Spoorwegen 65 goederentreinen geheel worden opgeheven. In verband met deze opheffing komt op veel stand plaatsen trein, en machine-personeel overcom pleet. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de ge legenheid opengesteld tot het voeren van radlo- telefoongesprekken met opvarenden aan boord van Duitsche schepen op zee. door tusschen- komst van Duitsche kuststatlons. Het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten bedraagt voor schepen in de Oostzee 9.35, Noordzee 12.15, Engelsch Kanaal 24, en westelijk daarvan ƒ46.50. H. M de Koningin kwam hedenmorgen per trein uit het buitenland te Nijmegen aan en vertrok vandaar per auto naar Soestdjjk. hebben. Ne- 4806 11241 18860 29112 34666 40258 43787 50462 55340 64226 71636 77253 80935 85044 90798 95711 6166 12640 19142 30834 35906 41298 45221 50648 56880 64328 71768 77978 81601 85281 91065 98562 7443 14252 23723 32437 38950 41884 48567 51590 60714 65337 73148 78737 84098 87856 92968 99288 100433 7821 15018 24481 33287 39431 43430 48772 53335 61333 65356 73554 79231 84221 87961 93979 Het Is den communisten gehikt in den ge beden Prulslschefi staat sterke strtjdeenheden te vormen. De rustverstoringen van den laat- sten tijd zijn, .op slechte enkele uitsonderingen na, te wijten aan hun onwettige actie. Geen regeering zou dezen toestand langer hebben kunnen dulden, zonder haar eigen gezag op te geven. Zooals uit d6 persberichten bekend is, is de orde in geheel Duitschland thans her steld. De huidige regeering zal er voor zorgen, dat deze orde onder geen omstandWieden weer verstoord wordt. De voorlooplge regeling, die door de benoe ming van een rUkscommlsearis in Pruisen is tot stand gebracht, is nimmer als blijvend be doeld. ZU is niets dan een voorbijgaande maat regel met het doel een eind te maken aan een noodtoestand. Geen enkele Duitsche staat zal in zijn souverelnltelt of onafhankelijkheid worden aangetast. Wat wij bereikt hebben is het herstel van het regeeringsgezag. De komende verkiezin gen zullen naar ik hoop, aldus von Papen, de door on» genomen maatregelen rechtvaardigen Na mijn benoeming tot rijkskanselier is in het buitenland de vrees geult, dat deze regee ring de vorming van een dictatuur in Duitsch land sou kunnen begunstigen. Noch ik noch mijn collega's in de regeering sullen echter zulk een stap ondersteunen. voorstellen alleen het percentage voor den grondslag huurwaarde te verhoogen en wel van 10 op 12, zoodat dus voor 1933 van de be lastbare huurwaarde, na aftrek van f 245 voor Rotterdam en f 195 voor Hoek van Holland, 12 pet. zal worden geheven. Daarnaast geven B. en W. den Raad in over weging het tarief voor de motorrijtuigen te herzien. De meerdere opbrengst uit deze twee maat regelen wordt geraamd op f 800 000 en f 100.000 of te tarnen op f 900.000. MAASTRICHT, 28 Juli. Geel, voor dlpl. A: M. Claesaens; A. Ousters; M. Gerarts; G. Spro- kel; A. Stalfoort; H. Stijns; V. Zijlstra; M. Aarts; N. ten Brink, H. de Boch: P. Göbbels; H. Lucas; A. J. Mertens; F. J. Mertens; J. Schiffelers; P. H. Slangen; J. Versteynen; J. Poet; M. Timmermans; W. Schutgens; H. Severijns; G. Reumers; M. Toma; H. Welling; C. Willems; C. Wilbrink. Afgewezen L slotte vooral een experiment. Daarbij valt het opzettelijke van de open kleurzettlng evenals het verstandelijke van den vasten bouw wel mln of meer te merken. De stijl, waa| zijn vereenvoudiging bewust naar streefde, te niet zonder verstarring benaderd. Maar dit zwak van heel zijn geslacht verminderde geen echte Inspiratie, die het venster aan den Evangelie- kant voorgoed als een zonnig visioen laat leven.” Verder bevat het kostbare boekje notities van prof. R. N. Roland Holst over de technische zijde van de glasschilderkunst, over cartons en over de eenheid dezer kunst met de architec tuur. W, A. van Konijnenburg schrijft over sierkunst; Joep Nicolas over den glazenier; dr. E. J. Hasllnghute schrijft over Merkelijke be perkingen en vormvrijheid.” Men versulme niet van hun belangwekkende beschouwingen kennis te nemen. waarom zij ook verder voor het ons door dit verdrag aangedane onrecht moet lijden. Deze jeugd, die geen hoop heeft.op de toe komst te in dit opzicht bijzonder gevoelig. HINDENBURG, 30 Juli. (W.B.) Vrijdagavond hebben hier ernstige vechtpartijen plaats ge had tusschen communisten en beambten der Schutepolizei. Door de Communisten werden verscheidene schoten gelost, waardoor drie be ambten werden gewond. De politie beantwoordde het vuur en een der communisten werd doodelijk getroffen «o over leed kort daarop. Een te hulp geroepen Ueber- fall Commando wist de orde te herstellen Vrijdagmiddag is de Britsche kruiser uit Ports mouth vertrokken met het stoffelijk overschot van Manuel, den vroegeren konlng van Portu gal, aan boord dat naar Lissabon zal worden overgebracht. De Portugeesche vlag hing halfstok, toen de lijkkist aan boord werd genomen en in de cha- pelle ardente werd geplaatst. De kruiser werd geêacorteerd door de onder zeeërs .Restless” en „Winchester". Drie Portu geesche oorlogsschepen zuilen de „Concord” te gemoet varen en escorteeren naar de Taag. Na de begrafenisplechtigheid, welke ax Dinsdag te Sao Vicente zal plaats hebben, zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld voor het stoffelijk overschot te defileeren. BERLIJN, 29 JuU (WB). Rjjkskanseller von Papen heeft hedennacht om 12 uur voor het „Internationale Radio Forum” en de National Broadcasting Comjiany van New York, in het Engelsch een rede gehouden. Von Papen zelde hierbij het volgende; ,Jk ben mf er van bewust, dat het voor buitenlanders niet gemakkelijk te een weg te vinden door het labyrinth der politieke ont wikkeling in Duitschland, sedert het einde van den oorlog. Ik grijp daarom gaarne de ge legenheid aan om in mijn kwaliteit van ver antwoordelijk Duitech staatsman eenige wooz- den te richten tot het Amerikaansche publiek. Een Amerikaansch schrijver. George N. Schuster, heeft in zijn onlangs verschenen boek over Duitschland geconstateerd, dat het wezen der Duitsche eenheid ligt fci de verscheidenheid. Dat moge waar zijn, doch anderzijds vormt het streven naar orde en gezag een grondtrek van het Duiteche karakter. Alle Dultschers stem men van ganscher harte in met het klassieke woord van Frederik den Grooten: „Orde moet er zijn!" Deze aangeborens ordelievendheid van den Duitscher te in de gebeurtenissen der laat st. weken opnieuw gebleken: orde en zekerheid in onze binnentandsch-politieke aangelegenhe den zijn ook inderdaad de belangrijkste elschen van het oogenbllk. De buitenwereld is zich blijk baar nog niet geheel bewust van het feit, dat door de toenemende spanning tusschen de aan hangers van uiterst rechts en uiterst links in Duitschland het gevaar van een burgeroorlog dreigde. Deze beide bewegingen hebben niets met elkaar gemeen. Terwijl de nationaal-socia- listlsche beweging uitsluitend een nationale we dergeboorte nastreeft, richt het communisme zich tegen de cultureele grondslagen van ons nationale en sociale leven. Het communisme moet derhalve als een revolutionnaire beweging en een gevaar voor land en wereld worden ge kenschetst. „Met de verschillende Huishoudscholen Is contact gekregen en ook zij zullen aan de tentoonstelling op nader te bepalen wijze medewerken. „Ten slotte zal een slagervaktentoon- stelllng gehouden worden. Het Comité prijst zich gelukkig, dat de heer Cuiper, secretaris van de Vereenlglng tot bevordering van het Slagersvakonderwijs eft van den Nederland- schen Slagershond, .zich bereid heeft ver klaard van het Uitvoerend Comité deel uit te maken. Onder zijn leiding zijn reeds een viertal slagervaktentoonstellingen in ons land gehouden. De vijfde vaktentoonsteUing zal nu een onderdeel worden van de ten toonstelling „Voeding en Hygiëne”, die in het R.A.I.-gebouw zal worden gehouden. Ook voor deze afdeeling is een speciaal comité gevormd en het Uitvoerend Comité is over tuigd, dat het succes van deze afdeeling der tentoonstelling te voren is verzekerd. De moscnniT slagersvakschool verleent hare volle mede- mldtóen werking; het vleeschwarenbedrljf in wer king zal door haar worden ingericht. (De heer Cuiper zelf vertelde ons nog, dat er ook voor de circa 600 oud-leerllngen der vakschool een wedstrijd wordt gehouden], raam. Der Kinderen vergenoegde zich er voorts niet mede om alleen «en ontwerptekening te maken en globaal de kleuren aan te geven, maar hij nam ook de geheele uitvoering op zich, en vestigde zich daartoe te Jutfaas, om aldaar in de glasschilders-werkplaats der Ge broeders Sodenkamp zelf elk stukje gekleurd glas uit te kiezen, alles zelf te grisailleeren en den verderen arbeid, het snijden, verlooden en branden van het glas persoonlijk te survell- leeren. Voor het eerst werd weer de band ge legd tusschen kuns ten ambacht. Bij een verschil van meening over den stijl der compositie dat tijdens het werk tusschen de opdrachtgevers en den schilder gerezen was, werd deze laatste door den archivaris Mr. 8. Muller krachtig gesteund, zoodat vooral door diens bemoeiingen het conflict tot wederzljd- sche bevrediging werd bijgelegd. In I960 kreeg Der Kinderen de opdracht om de Kamer van Koophandel in Bertage’s nieuwe Beursgebouw te Amsterdam te versleren met muurschilderingen (welke wegens een gebrek in de accoustiek der zaal die het ophangen van wandgordijnen vorderde, ten slotte niet konden worden uitgevoerd) en van een groot glasraam. Deze opdracht gaf Der Kinderen aanleiding tot het stichten van een eigen werkplaats voor ge brandschilderd glas bij zijn woning te Laren N.-H. opdat hij, getrouw aan zijn principe dat kunst en ambacht niet gescheiden mogen wor den, zelf de geheele uitvoering van het raam ter hand kon nemen. In een klein gebouwtje bjj het atelier werd een glasoven gebouwd, een loodmolen en al wat er verder noodlg was. werd aangeschaft. Een teekenaar als hulp en een paar bekwame glassnijders en glasbranMers werden In dienst genomen. Voorts werd een reis naar Londen gemaakt otn een voorraad op te doen van het beste Engelsche glas, dat zooveel fraaier was dan het goedkoopere Dult- che fabrikaat." Over het raam van Jan Toorop In de Bt. Jozefkerk te Nijmegen schrijft Gerard Brom een klein artikel, dat komt tot het volgende besluit: ,Jn de ontwikkeling van dezen kunstenaar mag het meesterwerk een resultaat beteekenen, Gedurende den nacht hebben dieven Ingebro ken in de parochiekerk van Terwinselen te Kerkrade. Twee offerblokken werden broken. In den kelder der kerk werd blokken teruggevonden. De kerkdieven bekend. ,JBU bespreking met een aantal fabri kanten is het plan gerijpt tot het houden van een tentoonstelling „Voeding en Hygiëne”, mede in verband met het 75-jarig bestaan van het wetenschappelijk toezicht op eet- en drinkwaren te Amsterdam. Onder die fabrikanten waren eenige, die ook mede gewerkt hadden aan de tentoonstelling „De Suiker” van verleden jaar, die in elk op zicht een succes is geweest. ,Jn mijn werk aan den Keuringsdienst van waren is het voor mij komen vast te staan, dat het offlcieele werk behoort te worden gecompleteerd door voorlichting van het publiek; daartoe is het tijdschrift „Voeding en Hygiëne” mij één der middelen. Het andere is het op gezette tijden houden van tentoonstellingen. „Tegen de wijze, waarop veelal ten toonstellingen worden georganiseerd, heb ik echter ernstige bezwaren. Ze zijn in den regef flnantieele ondernemingen van een of meer personen. Is in het algemeen het stre ven naar winst maken drijvende kracht in de maatschappij, in het tentoonstellings- wesen schaadt het, omdat het er toe leidt, dat de tentoonstelling zoo wordt bestuurd, dat het persoonlijk belang der exploitanten op den voorgrond staat en niet het belang van publiek en van exposanten. Daarom heb ik verleden jaar gaarne medegewerkt om de tentoonstelling „De Suiker”, die naar ik meen, de eerste tentoonstelling op het ge bied der levensmiddelen is geweest, waarbij dit streven naar winst is uitgeschakeld. Wat van het batig saldo over is gebleven na terugbetaling van het waarborgfonds, is teruggegaan naar de exposanten. „Zoo zal ook de tentoonstelling „Voe ding en Hygiëne" een coöperatief karakter dragen. De exposanten betalen de gewone standhuur, maar een eventueel batig saldo ■al him en niemand anders ten goede komen. Ook In ander opzicht kunnen de exposanten er op vertrouwen, dat naast de belangen van het publiek in de eerste plaats met hunne belangen rekening zal worden gehouden. Wellicht komt er een commissie Uit de exposanten, om alles nog nader te regelen. j)e tentoonstelling wordt voorbereid en zal worden geleld door het Uitvoerend Comité terwijl de leden van het Algemeen Comité als het ware het voUedlg bestuur vormen, dat het Uitvoerend Comité als Dagelljksch Bestuur bjjstaat. Tot secretaris van het Uitvoerend Comité is de heer Well- mann aangewezen. HjJ heeft zijn sporen verdiend door zijn werk aan de tentoonstel ling J>e Suiker”, terwijl hij vroeger reeds isn de Ibata 1931, de Oiba 1924 had mede- mwerkt. Op Zaterdag 30 dezer te 3 uur n.m. en op Zondag 31 dezer te 2.30 uur zal op het vlieg veld Waalhaven in een der hangars een be. langwekkende demonstratie plaats hebben van een troep sportlieden van de Wurzbürger Rhönrad Musterschule, onder leiding van Otto Felck. In Nederland heeft tot nu toB het Rhönrad nog niet de belangstelling getrokken, die het verdient. Vandaar het denkbeeld van de K. L. M. om door een troep uitmuntend geoefen de dames en heeren turners, welke onlangs bij de vertoonIngen In het circus Maxo te Scheve, ningen zeer de aandacht getrokken hun vaardigheid op het Rhönrad op het derlandsche vliegveld te laten toonen. Bestemd voor uitzending naar Oost-IndlS: R. 'van Dijk, administratief ambtenaar b.h. B.B., Bmilde. Verlofganger* (Oost-Indil)W. Vteser, m.u. l.o.-onderwijzer bij de openb. m.u.l.o.-school te Makasser. Utrecht; R. J. Schaf er, controleur le kl. bij het Binn. B„ ’s GravenhageIr. M. P. W. van der Veen, hoofdingenieur, eerstaanw. Wa- terstaateambten. in de Buitengewesten, '«On- venhage; L. Flohr, hoofdopzichter b.d. Water staat en *s Landa WOW., 's Gravenhage; G. J. Chevalier, m.u.l.o.-onderwljzer, Apeldoorn; L. D Kurtz, leeraar b.d. H.B.8. te Bandoeng. Bilt- hoven; D. Verbaan. m.uJ.o.-onderwljzer, Sche- veningen; J. W. Verkroost, hoofdopaichter bij de 8.8. en Tramw Maarssen; C. M. Brooshooft. hoofd v. d. adm bij het hoofdkantoor van den dienst der Volksgezondheid, CUou sur Montreux. R. K. Brunet de Rochebrune. kapt. inf.. Hllle- gersberg; P. H. Landzaat, kapt inf., Lelden; E J. van Baareel, le-lult. inf.. ’s Gravenhage; E. P. Jap Tjlng, kap. inf., Rotterdam; G. van den Berge, off. van ges. le kl„ *s Gravenhage; A. Koopman, le-lult. inf., Breda; P. J. Heester man, kap. inf., Gouda; B. J. C. den Hartog, off. van gez. le kl., GravenhageJ. M. Roos, lult.-kol. inf., Rijswijk (Z.-H.); G. le Roy, kapt, inf., Venlo; J. G. Boon van Ochsée, kapt, inf., 's Gravenhage. Gepenslonneerden (Oost-Indlë) Bertels—van Oost veen, Op de boerderij van de wed. O. te Wateringen, werd gisternacht een kalf gestolen. De dieven hebben waarschijnlijk het kalf rustig in het weiland bij de boerderij geslacht, daar een zak met af val In de sloot werd gevonden Serie 114303 no. 4 te betaalbaar met fre. 50.000; Serie 55340 no. 17 met frs. 2500; Serie 157464 no. 2 met frs. 1000; serie 156808 no. 16 met frs. 500, evenals Serie 120831 no. 17. De volgende noe. elk met fre. 150: 35906 no. 09 6. 64732 no. 05 S. 85231 no. 18 S. 93302 no. 02 B. 14087 no. 02 6. 84618 no. 09 S. 84618 no. 18 S. 87961 no. 15 8. 98771 no. 21 8. 107464 no. 34 8. 111740 na 18 S. 130831 no. 20 6. 124371 no. 14 8. 126845 no. 26 S. 145151 no. II S. 155373 no. 25 De nos, der volgende series elk met frs. 110: 4407 - 14067 31698 31973 38346 41761 46323 60741 59166 64732 72439 77978 83520 85751 92730 98711 Voor de genoemde vaktentoonsteUing zijn groote oppervlakten gereserveerd. Als men het gebouw binnenkomt, zal men aan de rechterzijde de slagersvaktehtoonsteUlng vinden, ter linkerzijde de vischtentoonstel- ÜIDe bakkerij tentoonstelling zal beschikken over een oppervlakte van 4000 M1., welke ruimte ongeveer even groot is, als die, welke de in 1924 gehouden bakkerij tentoonstelling heeft ingenomen. Waarschijnlijk wordt het achterste ge deelte van de groote tentoonstellingshal be stemd voor de wetenschappelijke afdeeling. Deze zal worden verzorgd door een afzon derlijke commissie, waarvan dr. Peelers leider van de afdeeling Volksgezondheid van den Oem. Geneeskundigen en Gezond heidsdienst het voorzitterschap bekleedt. Deze afdeeling belooft zeer Interessant te zullën woraen. Bij deze afdeeling zal een bioscooptheater behooren, waarin weten schappelijke en bedrijfsfilms zuUen worden vertoond. Het Uitvoerend Comité heeft er prijs op gesteld, de Pers reeds nu in kennis te stellen met zijn plannen. Ik hoop zoo besloot dr. Van Raalte zijn uiteenzetting er in gestaagd te zijn bij de uiteenzetting van deze Plannen U den tndruk te geven, dat de voorbereiding met ernst ter hand is genomen en dat, tenzp alle voorteekenen ons bedriegen, in Apru 1933 in het R.A.I.-gebouw een voor het publiek, zoowel als voor industri^3F**,handel, zeer belangrijke tentoonstelling zal worden gehouden. Het Duitsche volk wenscht niet vuriger dan in vrede te leven, ten einde alle krachten die het besit, te wijden aan de groote plichten, <Ue de na-oorlogstljd stelt voor den wederopbouw der wereld. Maar het is voor het Duitsche volk ondragelljk dat men het thans, veertien jaar na den oorlog, door de dtocrimineerende bepa lingen van Versailles, nog altijd lijn &sch ont zegt op gelijkgerechtigdheid, waarop het ate groote cultuurnatle recht meent te hebben Ik ben er van overtuigd, zoo besloot de rijka- kanselier,. dat jutet het groote land, tot welks burgers Ik thans mag spreken, dese. gevoelen* volkomen zal begrijpen en naar waarde schatten. Recht en gerechtigheid zijn de beginselen, die altijd in de wereld moeten heerschen. Laat ons van het verleden leeren en een betere toekomst opbouwen, doordat wij de wereld overwinnen door selfoverwinning. met Gods hulp, in «en geest van samenwerking, voor het alaemssn welzijn”. De zoetwatervisscherlj en de oestercul- tuur zijn hierbij niet vergeten, zoodat de vischtentoonstelling-Amsterdam 1933 een voUedlg beeld van dezen tak van bedrijf zal geven. Er zal veel propaganda worden gemaakt voor vlsch als volksvoedsel. In verband hier mee heeft het Uitvoerend Comité reeds toe zegging van één der Huishoudscholen, om tljdehs de tentoonstelling op verschillende dagen demonstraties te geven van de berei ding van vlschgerechten. Een speciaal vischgerechtenboek zal worden uitgegeven. Otiuóut 9 Augustus, aal de KR.O. «en H. Mis vanuit het Kath. subkamp van het Natio nale Kamp te Wassenaar ultaenden. De Gregorlaanache Ml* aal worden geaongen door de, 360 jongena, die In het Kath. subkamp ver blijven, terwijl de wisselende gezangen worden uitgevoerd door de Haagsche Verkennen. De H. Mis zal worden opgedragen door kapelaan T. .van Woeslk, diocesaan verkennefs-peeatelijke van het Bisdom Haarlem. De Hoofdverkenners geestelijke, pater MT. Dr. J. Beuna 8.J., aal een toespraak houden. -- De Tischtentoonstelllng is een noviteit voor Amsterdam. Onder de bekwame leiding vgn den heer Van Ellinkhnize.n, voorzitter van de Nederlandsche >vereeniging van Vischhandelaren, die -reeds vroeger dergo- Hjke tentoonstellingen heeft georganiseerd, o.a. te ’s-Gravenhage In October 1930, te Schevenlngen en te Utrecht, zal tijdens de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne” een vischtentoonstelllng worden gehouden. In het comité voor deze speciale tentoonstel ling hebben dank zij den Invloed van den heer Van Ellinkhulzen, vertegenwoordigers van de verschillende organisaties op het gebied der vischreederij en van den vlsch- handel zitting genomen. I J hoofdstad jubileert begin 1933. Hij dan vijfenzeventig jaar. Maar niet In den tegenwoordlgen vorm; niet als de huidige dienst. Wij hebben er den direc teur dr. Van Raalte naar gevraagd In de deftige oude patricische woning aan de Keizersgracht, welke thans voor den ge meentelijken keuringsdienst met laboratoria en administratie dienst doet, doch gelukkig uiterljjk geheel het oude aanzien behouden heeft. Het euvel van andere gemeentelijke diensten, die oude gebouwen tot ruïnes maakten, heeft hier niet plaats gehad. „In zekeren zin Is er van een jubileum zeer zeker sprake,” zoo vertelde dr. Van Raalte ons. „Vijf en zeventig jaar geleden, in 1858, besloot het gemeentebestuur een kamer ten stadhulze te bestemmen voor chemisch onderzoek, dus voor Iets dat op een keuringsdienst geleek.” ,JDlt feit nu Is aanleiding om een groot- ■che tentoonstelling van 21 tot 30 April 1933 in het R-A.I.-gebouw te organlseeren betref fende „Voeding en Hygiëne.” Even te voren hadden we In Carlton een conferentie gehad met het bestuur dezer tentoonstelling, waarvan de ministers Ruys de Beerenbrouck en Verschuur, met jhr. mr. dr. Röell, als commissaris der Koningin In Noord-Holland en dr. W. de Vlugt als burge meester eere-voorzltters zijn. Dr. Van Raalte ■elf Is de voortvarende voorzitter van het Uitvoerend Comité met de heeren E. G. W. Houwellng, vice-voorzitter, B. H. WeUmann, secretaris, E. Slaap, penningmeester, Th. Cuiper, B. E. Dleperlnk, E. Goor en W. Munnlx als leden. Twee vertrouwenwekkende en bemoedi gende factoren voor het welslagen dezer tentoonstelling vielen ons onmlddellljk op. Eerstens Is deze tentoonstelling geen winstobject. Ze zal op coöperatieven grond slag rusten. Wanneer er winst eventueel gemaakt wordt, valt die winst aan de deel- nemers terug. Tweedens Is hoewel men nog niet naar bulten trad reeds thans een beduidend gedeelte stands verhuurd. Men behoefde niet te „leuren” ermede. De aanvrage om mee te mogen doen Is beduidend. Een vooral in dezen malaise tijd bemoedigend ver schijnsel. Als men dan ook het fraai uitgevoerde prospectus doorbladert, waarvan men ons een der eerste exemplaren overhandigde, dan ziet men zoowel In eere-comlté als algemeen comité personen van naam. In vloed en werkkracht, benevens tal van coift- mlssies onder deskundige leiding. En men krijgt eerbied voor het organisatievermogen der inrichters zoowel als vertrouwen In hun eventueel slagen. Dr. van Raalte heeft ons veel er van ver teld en het lijkt ons het best-hem hier zelf aan het woord te laten: nog veelal onzekerheid bestaat, moet er van wor den uitgegaan, dat voor de betaling van rente en aflossing van geldleenlngen in 1933 circa f 1000000 meer moet worden uitgetrokken dan In 1932 en dat naast verminderde uitkeeringen uit en grootere verliezen op de bedrijven, nog op een lagere opbrengst van aan den gewonen dienst ten goede komende belastingen moet wor den gerekend van globaal f 1.800 000. Bij de overweging van de vraag, van welke bjj de wet op de personeele belasting aan den Raad toegekende bevoegdheden gebruik ware te maken, hebben B. en W. gemeend geen voorstel te moeten doen tot plaatsing van de l. gemeente in de 2de klasse, aangezien daardoor vele nieuwe aanslagen voor een geringe huur waarde «ouden worden opgelegd Daarom meenen zU den Raad te „Maar niet alleen het publiek, ook vak lieden zullen op deze tentoonstelling veel kunnen leeren. Met dit doel worden afzon derlijke vaktentoonstellingen georganiseerd, van brood, groenten en fruit, vleesch en vlsch. „Dank zij den heer W. Renout, voorzit ter van de Amsterdamsche Broodbakkers- patroonsvereeniglng, die in het Algemeen Comité zitting heeft genomen, heeft het bestuur van die vereenlglng de leiding op zich genomen van de bakkerij-vaktentoon- stelllng. Dezelfde vereenlglng heeft In vroe gere jaren met groot succes bakkerljten- toonstellingen georganiseerd, waarvan de laatste In 1934 onder den naam Giba. „Aan dit deel van de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne" worden de broodbe- reldings-wedstrljden van „De Voorzorg” voor 1933 verbonden, die in andere jaren in October worden gehouden. Voor de afdee ling groenten en fruit heeft het Uitvoerend Comité zich in verbinding gesteld met het centraal bureau voor de tulnbouwvereeni- gingen In Nederland, dat zich bereid heeft verklaard te zorgen voor een behoorlijke Inzending op dit gebied. Mevr. B. onderw. 2e kl. bij het openb. lager onderwij», Gravenhagemej. B. de Nlja, onderwljzeree 3e U. openb. Westersch lager onderwijs, 's GravenhageJ. C. A. F. M. den Daas, m.uJ.o.-onderwljzer te Meester-Cor- nelis, 's Gravenhage; J. A. Lagas, hoofd van het techn.-economiach adviesbureu bjj het Dep. v. Gouv.-bedrijven, Utrecht; Ir. O. H. P. van Dig gelen opperhoutvester bij bet Boechwezen, 's Gravenhage; D. G. v. d. Pijl, inspecteur Wea- tersch lager onderwijs in het 3de ressort te Bandoeng, Amsterdam; W. H. Hlelkema, werk tuigkundige bij de 8B. en Tramw., Breda; Ir. K. P. Tb. Berkhout, chef 3e Aid. van de Wea- terlijnen der S.S. en Tramw„ Gravenhage; D. H. Snel, inspecteur der oontröle bij de 8.8. en Tramw., 's Gravenhage; M. Schregardua, teoh- nisch-ambtenaar le kl. bij de P.T.T.-dlenat, 's Gravenhage; W. Millenaar, onderl. inf., Baarn; N. J. van Andel, kol.-Ut. Inf., ’g GravenhageJ. van Luyn, onderl. inf., Utrecht; O. Lankamp, maj. inf., Bilthoven; J. Lijm, onderl.-magazijn meester, Heemstede; F. H. van Mejjenfeldt, kapt, inf., Gravenhage; D. van Maaaen, on derluit. mil. adm., Hoenkoop; J. A. van Veld- huyzen, off. van gez. le kl., ’s Gravenhage. Omtrent het ongeval te Monster, waarbij de twaalf-jarlgë Bruggeling werd gedood, verne men we nog dat een tiental kinderen in de loodsen met een grooten trekwagen. voor t ver voer van groenten bestemd, aan het spelen wa ren. Door eenige Igyapen werd geduwd, terwijl Bruggeling opzettelijk tegen een sware veiling- deur stuurde. Door den schok viel de knaap van den wagen, terwijl van de deur de rand van de wieltjes brak, waar deze over de rails loopt. De andere jongens sagen de deur vallen en liepen weg, maar zagen niet dat de jonge Bruggeling de deur op het lichaam kreeg, zoodat eerst latei; de verschrikkelijke ontdekking werd gedaan. 1349 9949 15184 27290 34331 39471 42930 48809 53780 61512 65416 74711 79344 84618 88121 95302 100666 101291 101309 101703 101943 102781 103534 104387 106636 106331 106477 106663 107464 107690 108763 109480 110786 111012 111489 111740 112853 113118 113903 113965 114303 118430 119513 120435 129651 123212 124271 125407 136845 131769 131887 133194 135384 135458 135786 136863 139073 139995 140118 140445 143769 143337 143308 144799 145017 145151 145904 147728 147669 147828 148332 149199 150439 151693 154275 155373 155460 155749 156808 156653 157464 158067 158401 168730 159344 160229 160409 161080 163387 163392 163627 164705 166598 168421 De opening van het beeldtelegraafverkeer met Duitschland Is nader bepaald op 31 Juli a.s„ te 12 uur, inplaats van op den oorspron kelijk daarvoor vastgestelden datum, t.w. 1 Augustus. WASHINGTON, 30 JuU. Het leger der oud- soldaten richt zich naar Johnstown In Petm- sylvanië, waar het zich wil reconstltueeren. Vier duizend soldaten zijn al in Pennsylvania aangekomen. leltJer Wart«« verwacht de komst van 25.000 veteranen te Johnstown en denkt gen nieuwe organisatie te vormen onder den naam „Khaki-hemden”. Warters beschuldigt Hoover van te strenge maatregelen om de veteranen te verjagen, waaronder zich veel vrouwen en kin deren bevonden. Om het kapitool is de rust weergekeerd. De troepen zjjn teruggekeerd. Het grootste deel der oud-strfders, die uit Washington verdreven zijn, hebben op particu lier terrein een nieuw kamp opgericht. ZIJ schij nen over een hoeveelheid gesmokkelde gewereb n munitie te beschikken en dreigen met harden strijd, wanneer zf opnieuw worden aange vallen. De leider Waters, verklaart voornemens te zijn een nieuw leger van drie milUoen khaki- hemden te zullen organlseere voor een nieuwen marsch naar Washington. figuur daarin. Niet gedrapeerd in historie, niet onreéel van wezen en gewaad ais een sprookje, maar levend en ademend in eigen tijd nochtans van een te veel aan tijdelijkheid ont daan." Mevrouw J, H. Der KinderenBesier draagt eenige zeer belangwekkende aanteekeningen bij over het glasschilderwerk van den grooten man die haar echtgenoot was; wij ontleenen eraan het volgende: „In 1892 werd aan Antoon Der Kinderen door hèt Provinciaal Utrechtsch Genootschap opgedragen om een gebrandschilderd raam te maken voor het nieuwe Universiteitsgebouw te Utrecht. Sedert langen tijd werd door de ar tiesten uitsluitend schilderkunst gemaakt, en voor het eerst nam in ons land een schilder weer eens de compositie én de uitvoering van een groot monumentaal glasvenster op zich. Voor het eerst werd weer verband gezocht tus- schen de architectuur en de compositie van een Voor de begroeting 1933, waaromtrent veelal onzekerheid bestaat, moet er geldleenlngen in 1933 Een zeer fraai nummer is verschenen In de reeks monografieën over hedendaagsche sier en nljverheldskunst „De Toegepaste Kunsten in Nederland". Het heet Glas in Lood en is samengesteld en Ingeleid door W. F. Gouwe; de 56 afbeeldingen zijn door den uitgever Brusse uitnemend verzorgd. Uit de inleiding van W. F. Gouwe noteeren wU de volgende beknopte vergelijkende karak teristiek „Het glas-in-lood van Der Kinderen in de Amsterdamsche Beurs is het ontwaken van het besef in den kunstenaar dat hjj tot deze groote taak zal geroepen worden. Het materiaal wordt aangrepen, het verbond met de architectuur wordt gesloten op het oogenblik dat deze zich voor den arbeid in nieuwe samenleving ver nieuwt. Maar zoo zeer was de stuwkracht van het historisch voorbeeld noodlg om deze ver loren ambachtelijke energie in den kunste naar op te drijven, dat de verbeelding bij dien terugbllk zich verloor in den droom. Het beeld raakt het heden niet aan. stelt tegenover de stijgende onrust een rust die uit herinnering is geboren, niet op de woeling van het nieuwe leven veroverd is. Roland Holst is zich bewust dat de verbeelding door de realiteit heen moet; gedreven door een bepaalde maatschappelijke overtuiging durft hij het aan menschen van eigen tijd op den wand te schilderen. Toorop styleert ze op een manier die zeer het kenmerk van zjjn Jaren en zijn persoon draagt; Mendes da Costa tracht den hedendaagschen mensch in breedere en statuaire plastiek uit de toe valligheden van het realisme op te heffen Deze en dergelüke verschijnselen toonen hoe de deco- rayeve kunst in haar verbeelding het leven eigen tijd wil omvatten en de menschelljke i, voor de geschiedenis vertegenwoordigt het ten en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 15