Prof. Rutgers Génève over EERSTE KAMER-VERKIEZING Groepen II IV en Groep II ’t Weer op Zondag Groep IV H Roemlooze zege te Washington F DE ACTEURS OP HET WERELDTOONEEL r ZATERDAG 30 JULI Felle hooibrand Noodlanding militair vliegtuig Provincie Gelderland Hui» Provincie Overijssel Verdronken P. Droogleever Fortuyn Provincie Drente Zuid-Holland Von Papen met verlof De nieuwe Eerste Kamer H. Ruyter, F. J. W. IJuelmuiden 'Ant, J-. Schoemaker --- Men gaat voort tastenderwijze WIELRIJDER DOOR TRAM MEEGESLEURD Militaire macht verjaagt de Veteranen Harde verklaring van de Valera Eigen onvoorzichtigheid duur betaald - 4 J. IF. J. baron de Vos van Steenwijk Drie millioen kilo hooi in vlammen opgegaan Fantastisch schouwspel niet vergeten mag mag worden, aat, de zelfde opinie zich In bepaalde landen ook tegen ontwapening verzetten kan. Omtrent de toekomst van Genève valt niets te voorspellen en slechts tastender- wijze gaat de conferentie voort. Tas ten derwijze^. Provincie Groningen en schuur afgebrand Aak de Gronauschestraat te Dopbla habü Lonneker is Donderdagmiodag omstreeks half 3 brand uitgebroken in ae woning van den heer van der Weert. Uitslag in de groep 11 ‘Regenjas medenemen Geen spoor van overeenstemming tusschen Duitschland en Frankryk Met traangasbommen - 1 lüststem. T ver- 665 9 Ujststem 1 (Nadruk verboden). idheld te lüsts temmen. één i te »ch< sche g REEDS ONZER De 7-jarlge B. R. te bü de trambrug te Purme- rend te water geraakt en verdronken. Totaal urtgebracht 47 geldige stemmen, geldend voor 4465 stemmen. BERLIJN, 29 Juli (VJJ.). Vernomen wordt dat RUkskanseller von Papen direct na de Rüks- dagverklezlngen acht dagen vacantle tal nemen. Ook de meeste andere ministers zouden een korte rustkuur nemen. 4. Daar volgens den uitslag der Vrijdag gehouden verklfwlngen voor de Eerste Kamer in de «amen stelling van de Kamer geen wijziging is ge komen, bestaat ook de nieuwe Kamer uit de volgende leden: R. K. Staatspartij: 16 leden. Chr. Historische Unie: 7 leden. Anti-Rev. Partij; 6 leden. S. D. A, P.: 11 leden. Vrijheidsbond: 8 leden. vrijs. Dem. Bood: 4 leden. stemmen, waarvan 1 blanco, geldige stemmen 34, waarvan verkregen: LIJST 1 (Vrijheidsbond 7 lüststemmen (gel dend voor 437 stemcüfers). LIJST 2 (R. K. Staatspartij) (geldend voor 61 stemcijfers) LIJST 5 (Vrüz. Dem. Bond) 5 Ijjststemmen, (geldend voor 306 stemcüfers). LUST 6 (8. D A. P.) 9 Ujststemmen (gel dend voor 549 stemcüfers). LUST 7 (A. R. Partij) 7 Ijjststemmen, (gel dend voor 427 stemcijfers). LIJST 8 (Christ. Hist. Unie) 6 Ujatstemmen, (geldend voor 305 stemcüfers). Totaal aantal geldige stemmen 34, (geldend voor 2074 stemcüfers.) Vrüdag hebben in de Provinciale Staten van Gelderland, Overüssel, Drenthe en Groningen (Groep II) en in die van Zuid-Holland (Groep IV) de verkiezingen plaats gehad voor de Eer ste Kamer. De uitslag luidt als volgt: Totaal werden uitgebracht 82 stemmen, waar van 2 blanco. Aantal geldige stemmen 80, gel dend voor 16.640 stemcüfers. DUBLIN 39 Juli (Reuter). In een vergadering van meer dan tienduizend menschen heeft de Valera o.a. gezegd, dat hü moest waarschuwen tegen de bewering, dat bet gemakkelük sou zün om tot overeenstemming te komen met Oroot-BrlttannlB. De Brltache regeerlng wenscht blijkbaar den strtfd met Ierland en het zou het toppunt van onverstand zün om te denken dat eenige goede wil van onzen kant dien strijd kon voorkomen. Lijst 3 (R.K. Staatspartij): 8847 stemcüfers is 2 zetels plus 1139 is 3 zetels. Lijst 3 (Staatk. Ger. Partij) 2IS stemcüfers is 0 zetels plus 315 Is 0 zetels. Lijst 4 (Comm. Partij): 879 stemcüfers la o zetels plus 379 is 0 zetels. Lüst 5 (Vrüz. Dem. Bond): 1380 stemcüfers is 1 zetel plus 1 is 1 zeteL Lüst 8 (8. D. A. p.): 4062 stemcüfers Is 2 zetels plus 1344 is 3 zetels. Lüst 7 (Anti Rev. Partü): 3872 stemcüfers is 2 zetels plus 154 is 2 zetels. Lüst 8 (Chr. Hist. Unie)2875 stemcüfers 1 1 zetel plus 1318 is 2 zetels. Gekozen zün: Vrüheidbond: 2 leden. R. K. Staatspartü: 3 leden. Vrüs. Dem. Bond: 1 lid. S. D. A. P.: 3 leden. Anti-Rev. Partü: 2 leden. Chr. Hist. Unie: 2 leden. De namen der gekozenen zijn. Vrijheidsbond: Mr. H. Smeenge te Amster dam en Joan Gelderman te Losser. R.K. Staatspartij: J. J. W. IJssrimulden te Arnhem, Hendrikus Ruyter te Arnhem en Ant J. Schoemaker te Deventer. Vrijz. Dem. Bond.: J. B. Westerdük te Ult- hulzermeeden. 8. D. A. P.: Mr. M. Mendels te Amsterdam, E. Rugge te Groningen en L. M. Hermans te Arnhem. Anti Rev. Partü: Jhr. 8. van Citters te Bram men en Mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam. Chr. Hist. Unie: Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwük te Wühe en J. W. J. Baron de Vos van Steenwük te Diepenhelm. In de partüverhoudingen is geen wüzlging gekomen. Wel doet in deze groep een viertal nieuwe leden zün Intrede in de Eerste Kamer, met name de heeren IJsselmulden, Ruyter en Schoemaker van de R.K. Staatspartü en J. W. J. Baron de Vos van Steenwük van de Chr. Hist. Unie. Uitgebracht 62 stemmen lüststemmen. Uitgebracht 35 Totaal aantal „Er zal eigenlijk een wonder moe ten gebeuren, als de conferentie uit eindelijk geen échec wordt.” Pransch-Duit sche positie is van dien aard, dat het zeer bevredi gend mag heeten, dat er geen 'groote moeilijkheden ontstaan zljnl” LIJST 1. (Vrijheidsbond) 4 lüststemmen, gel dend voor 380 stemcüfers. LUST 3. (R. K. Staatspartü) 12 lüststemmen, g. v. 1140 stemcüfers. LIJST 3 (Staatk. Ger. Partü) 1 lüststem, g. v. 95 stemcüfers. LIJST 4. (Comm. Partü) 1 lüststem, g. 96 stemcüfers. LUST 5. (Vrüz. Dem. Bond) 3 lüststemmen, g. v. 285 stemcüfers. LIJST 6. (8. D. A. P.) 11 lüststemmen, g. V. 1045 stemcüfers. LIJST 7. (A. R.) 7 lüststemmen, g. stemcüfers. LIJST 8 (C.H.) '8 lüststemmen, g. V. 760 stem cüfers. alrijk zijn de acteurs op dit wereldtoo- neel! Juristen zijn er uit allerlei lan- den; In de Nederlandsche delegatie za ten drie professoren; dan is er de rubriek hooge ambtenaren, van vele landen de chef van de Volkenbondsafdeeling; dat zijn zoo de vaste figuren, de kenners van feiten en toestanden naast de wisselende figuren der ministers; het secretariaat van den Volken bond heet van geen politieke gezffii zijn (hierover is nog wel eens wat te doen geweest), maar In werkelijkheid kunnen zij natuurlijk niet geheel bulten de politiek staan; voorts de rubriek deskundigen, een rubriek, welke niet onderschat mag worden: het Is welhaast ongelooflijk, wat er van de deskundigen voor de technische behandeling van vraagstukken vaak ge vergd wordt. De Nederlandsche militaire deskundigen zijn, in overeenstemming met de algemeene gedragslijn der Nederlandsche Regeering, voortdurend werkzaam geweest tot bevor dering van de wapenbeperking. Zij deden dit reeds In de Voorbereidende Commissie. Zoowel de rapporten dezer Commissie als de verslagen van de Conferentie leveren daarvan het voldingend bewijs. Het gaat niet aan het optreden van alle deskundigen in de technische commissies over één kam mi. Wat de Nederlandsche technl felegeerden en experts hebben ge daan om te komen tot verbod van bombar dementsvliegtuigen, zwaar geschut, tanks, Is opbouwend werk geweest. De helden-tenors zijn natuurlijk de mi nisters; herhaaldelijk, zoo vertelde Prof. Rutgers, hebben we weken lang moeten wachten, tot er b.V. In Frankrijk weer eens een mlnlsterkrisis opgelost was; de laatste wekfen zijn de ministers heel lang aanwezig geweest om het eens te worden over de resolutie, waarin bij het sluiten van het eerste deel der conferentie zou worden samengevat, wét er nu eigenlijk tot dan toe bereikt was, zij het ook... voorwaardelijk; drie dagen heeft de Con ferentie daarover dedebatteerd, doch wel drie weken Is er binnenskamers onderhan deld; van journalisten, uit kranten, van be vriende vertegenwoordigers der groote mo gendheden moest men toen zoo nu en dan ma ar een» let» te weten zien te komen; en vloog met een donderend geweld de lucht in, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Van het gebouw Is niets meer te zien. Een partü hooi van drie millioen Kg. staat Donderdagmorgen brak, naar het Handete- blad bericht, brand uit in de hoolperserü van de firma Lankhuysen en Van Dongen te Raams. donk (Dorp). Aangewakkerd door een feilen Zuid.Westenwind stond in een ommezien het van hout opgetrokken groote gebouw in lichten laaie. Het was een geweldige vlammenzee, die het ergste deed vermoeden. Burgemeester Moons, die spoedig ter plaatse was, requlreerde daarom onmlddellük de brand, weer van Waalwük en die van Waspik. De auto.brandspult van Waalwük was spoe dig ter plaatse en begon met een aantal stra len de rieten daken in de omgeving nat te houden, wat zeer noodzakelük was, aangezien vonken nu en dan op de daken terecht kwamen. De brandweer van Raamsdonk (Dorp) en van RaamsdonksveeF hebben nog getracht het nieu. ..uu.doch daarin, ondanks hard werken, niet LUST I (Staatk. Ger. Partü) 4 lüststemmen, g.v..832 stemcüfers. LUST 2 (Comm. Partü) 2 lüststemmen g.v. 418' stemcüfers. LUST 3 (Vrijheidsbond) 12 lüststemmen g.v. 2496 stemcüfers. LUST 4 (SDAP) 18 lüststemmen g-V. 1744 ztemcüfers. LUST 5 (CH) 11 lüststemmen g.v. 2288 stem cüfers. LUST 6 A AR) 13 lüststemmen g-V. 3704 stam- cüferz. LIJST 7 (R. K. Staatspartü) 15 Hjststemmen g.v. 3120 stemcüfers. LUST 8 (Vrüz Dem. Bond) 6 lüststemmen g.v. 1040 stemcüfers. In groep 4 (Zuid-Holland) zün tot leden van de Eerste Kamer gekozen:' LUST I. Staatk. Ger. Partü: geen. LUST 2. Communlstiche Partü: geen. LUST 3. Vrüheldsbond, 2 leden, te weten Ir. J. Koster te Heerlen en Mr. P. Droogleever Fortuyn te Rotterdam. LUST 4. 8. D. A. P, 3 leden, nJ. A B de Zeeuw te Rotterdam, F. L, osaendorp te Amsterdam en P. Danz te Amsterdam. LUST 5. Christelük-Historische Unie, 2 leden: Mr. A. van der Hoeven te Rotterdam en Jhr. Mr. Dr N. O. de Güselaar te Was senaar. LUST 8.' AntLRevoiutionalre Partü, 2 leden. Prof. Ir. A- Anema te Haarlem en Ir. P.' E. Briët te Lelden. LUST 7. R. K. Staatspartü. 2 Leden: Prof. Dr. A. M. A A Steger te Heemstede en F. L. D. Nivard te Rotterdam. LUST 8. Vrüz. Democratische Bood, lid. Mr. M. Slingenberg te Haarlem. In de partü-verhoudingen 18 geen verande- mg gekomen. Het eenige nieuwe lid dat ge kozen is, in plaats van Mr. P. Rink, die zich niet meer beschikbaar heeft gesteld M Mr. P. Drooglever Fortuyn te Rotterdam. we gedeelte van de hoolpers te redden, mochten slagen. Een voerman, A. Konlngs. die een kar hooi in het gebouw stond te laden, kon met zün paard en kar, geholpen door eenige personen, nog juist met zeer veel moeite het brandend gebouw verlaten. Een vat benzine, dat in de nabüheid lag, In totaal nitgebracht 45 stemmen, geldend voor 3690 stemcüfers LUST 1. (Vrüheidsbond) 6 lüststemmen, geldend voor 492 stemcüfers. LUST 2. (R. K. Satatspartü) 3 lüststemmen. geldend voor 246 stemcüfers. LIJST 4. (Communistische Partü) 2 lüst stemmen, geldend voor 164 stemcüfers. LIJST 5. (Vrüz. Dem. Bond) 5 lüststemmen. geldend voor 410 stemcüfers. LIJST 6. (S. D. A. P.) 14 se was, is de aangeredene per ziekenauto naar de.Maria-Stlchtlng overgebracht. Daar bleek, dat hü zeer ernstige inwendige kneuzingen had gekregen en bovendien een beenbreuk. Nog denzelfden avond Is S- van de laatste H.H. Sacramenten voorzien, daar voor zün leven gevreesd wordt. T T T W waagden de vraag, of het voorstel- VV Hoover n°8 gunstig gewerkt had op het verloop van Genève. In antwoord daarop wees Prof. Rutgers op de eigenaardige moeilijkheden, welke een inwerking van het Hoover-plan op de te be reiken resultaten in den weg stonden: nik den aanvang der conferentie was er een uit voerig repertorium opgemaakt, tallooze voorstellen waren gerangschikt, zij vorm den den plattegrond van een oerwoud, en al die voorstellen moesten In commis sies behandeld worden; de beteekenls van het Hoover-plan was slechts ten deele ge legen In de nieuwe voorstellen die het be vatte; voor een goed deel waren de onder- deelen reeds vroeger door andere Staten, en ook door de V. S., voorgesteld, zij het jnlnder belljnd en minder forsch; de betee- kenis lag vooral ook in het moeilijk mo ment, waarop het gedaan werd; onmiddel- lijk vond het overal weerklank; in de slot- resolutle is het Hoover-plan dan ook heel vriendelijk t>ejegend, maar in hoeverre de voorbereiding der volgende zitting der con ferentie zich naar het Hoover-plan rich ten zal, is nog onzeker; Hoover’s actie is vooral van psychologisch-politieken aardzij beduidt een forschen drang in de richting van reëele beperking van bewapening. Ondanks Hoover is er nog géén spoor van overeenstemming tusschen Duitschland, dat voor zijn gelijk-berechtigdheid, en Frank rijk, dat voor zijn veiligheid opkomt en er zal eigenlijk een wonder moeten gebeuren, als de conferentie uiteindelijk geen échec wordt! Biedt dan het milde slotwoord van Herriot geen kans op bevrediging? zoo vroegen wij. Prof. Rutgers twijfelde: Herriot’s rede was vriendelijk van toon, maar van de bekende voorwaarden werd geen haarbreed af ge weken: „In veiligheid voor anen zal de gelijkheid gelegen zijn”,— ’t is aardig gezegd, maar of Duitschland daarmee genoegen zal kunnen nemen? De brand is-ontstaan in een nabü gelegen schuur; van hier.deelde het vuur zich snel mede aan de woning, zoodat belde perceelen die voor een groot gedeelte van hout-zün opge- trokken, na enkele minuten In lichten laaie stonden. De Lonneker brandweer, die na eenlgen tyd ter plaatse verscheen, beperkte zich tot bet nat houden van een groot aantal wagens, die tü- dlg utt de schuur konden worden gered. Beide perceelen brandden geheel uit, terwül ook van den Inboedel een groot gedeelte verlo ren ging. Verzekering dekt de schade. brand is. Donderdagavond en den geheelen nacht door zün de groote hoolhoopen blüven doorbranden. Een wacht, bestaande uit politie en brandweer lieden, bleef op het terrein om onmlddellük handelend te kunnen optreden. Over een oppervlakte van ongeveer 6000 vlerk, meter staan de vast opeen geperste hoolhoopen te branden, wat een fantastisch schouwspel biedt. Reeds eenige dagen te voren, vertelden om wonenden, was hier een eigenaardige lucht waar te nemen, zoo zelfs, dat de politie daarvan op de hoogte werd gesteld. Op last van het hoofd der politie werd daarom in de boerderijen in deze omgeving een onderzoek ingesteld, echter zonder iets van brand te bespeuren. Ook In den hooiberg, die nu in vlammen is opgegaan, werd een onderzoek Ingesteld, dch ook hier viel niets van brand te bespeuren. Ondanks de aanhoudende regenbuien blüft de geweldige hoeveelheid hooi doorbranden. Gevaar voor uitbreiding Is thans echter uitgesloten. Toch zün velen, die in de omgeving wonen, van nacht niet naar bed gegaan. Donderdagavond heeft een persoonsvliegtulg bestuurd door sergenat Houbaer uit Boesterberg wegens onvoldoenden benzlnedruk een noodlan ding moeten doen op het Wolfersveen onder de gemeente Zelhem. Het vliegtuig ligt in een welde nabü boerderij „Nljland”. Een mecanicien uit Soesterberg is onderweg om het defect te herstellen. De bestuurder bleef ongedeerd. daarbij hing ’t er vaak veel van af, In welk hotel men logeerde Intusschen vergaderden ook de gede legeerden der kleine (acht) mogendhe den; zij moesten trachten het in be paalde kwesties eens te worden (wat ten deele ook gelukt is) om Invloed te kunnen uitoefenen, maar de groote vraag was toch, wat de groote mogendheden 1 Amerika, Frankrijk, Engeland en (later ook) Italië zouden believen te aanvaarden; onder de gedelegeerden werd de resolutie die men bezig was te ontwerpen schertsend wel aan geduid als „le roman des quatre”. Eindelijk is dan de resolutie aangenomen, maar, zooals u weet, niet eenstemmig: Duitschland en Rusland stemden tegen en een aantal Staten onthielden zich van stemming. Dit resultaat lijkt niet schitterend, vooral als men bedenkt, dat tot nu toe de eigen lijke groote vraagstukken nog niet aange raakt zijn, en dat alle aangenomen punten nog met zóóveel reserves omringd zijn, dat de bekende Pertinax kon schrijven: door de reserves kan Iedere beslissing teniet ge daan worden! Echter zal een land zich toch niet aan Iedere consequentie kunnen onttrekken, zonder het verwijt van hypokrlsle te beloo- pen; deze resolutie heeft niet juridische, doch wel degelijk politieke beteekenls; de nu genomen beslissingen zullen niet licht haar beteekenls verliezen. in vlammen. Naar men mededeelde zal het wel eenige da gen duren voor deze groote partü geheel oe stelt u zich nu den verderen gang van zaken voor? In 't Bureau van de Conferentie worden nu de punten, die geaccepteerd zijn, In den julsten vorm gegoten, de nieuwe zitting der conferentie wordt nu voorbe reid, daartoe worden door het Bureau van een aantal vragen voorbereidende studie gemaakt; op 21 September komt het bureau weer bijeen en vier maanden later de alge meene vergadering, tenminste.... als het bureau tijdig klaar komen kan en als we niet te veel last hebben van mlnlster- krislssen; Herriot steunt momenteel op twee meerderheden en dat 1» heel gevaar lijk.... En dan is daar toch óók nog het dreige ment der Duitschers: „wij komen niet meer terug!” Alleen de toekomst kan uitwijzen of aan de Duitschers een naar hun oordeel genoegzame voldoening zal worden gege ven, of dat de Conferentie op den gelljk- heldselsch zal stranden. „Hebben de resultaten van Genève”, zoo vroegen wij tenslotte, „beantwoord aan de verwachtingen, welke u ervan koesterde?" „Ze zijn," antwoordde Prof. Rutgers, „niet beter en niet slechter; ik had niet méér verwacht"; de Franach-Duitache positie is van dien aard, dat het zeer bevredigend mag heeten, dat er geen groote moeilijkhe den ontstaan zijn; men heeft elkaar ont zien; de eigenlijke conflictstof la nog niet c aangeroerd! Toch mogen wij ook weer niet al te pes simistisch zijn; de publieke opinie kan mede een belangrijke rol spelen, ofschoon vergeten mag mag worden, dat dle- Berekend naar de stemwaarde vae> de in de Staten van Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe (groep II) uitgebrachte stemmen, bedroeg het totaal aantal atemcüfers In deze groep 17669, zoodat de klesdeeler werd vast gesteld op 1359 2/13 (de breuk werd verwaar loosd). De verdeellng der stemcüfers over de verschil lende partüen en de toekenning der eetela ge schiedde als volgt: Lüst 1 (Vrüheldsbond): 2259 stemcüfers is 1 zetel plus 900 la 2 zetels. Bü den koelen, regenachtlgen weerstoestand van de laatste dagen is het In de eerste plaats de vraag hoe het staat met de kansen op droog en warmer of koel en regenachtig weer. In het algemeen zün de vooruitzichten nog niet ver beterd. Bü de berekening der verschillende mogelükheden moeten wü wel in het oog houden dat in de allerlaatste dagen een snelle achter uitgang van den algemeenen weeratoestand In West-Europa heeft plaats gehad en dat achter zoo’n ommekeer meestal algemeen en langdurig wegende oorzaken liggen. De meer plaatselüke storingen, die aan het eind der vorige week voorkwamen, hebben zich over een veel grqoter gebied In N.W.- en W.-Europa uitgebreid en dringen -nog verder naar Z.W.-Europa door Koele en tot op groote hoogte In den dampkring zeer vochtige lucht bleef In versterkte mate toe vloeien, waarvan de overvloedige regen het ge volg was. In verband met de nadering van een nieuwe Oceaan-depressle kan de toevoer van dezen vochtigen, kouden wind uit het Noorden vór Zondag tot staan komen en vervangen wor den door warmere, doch nog waterdamprüke lucht Daardoor zal voornamelük in het -gebied rondom het Engelsche Kanaal vee! kans op iets warmer doch nog regenachtig weer, wellicht gepaard aan onweer, te verwachten zün. Het algemeen karakter van het weer blüft zeer waarschijnlijk nog tenminste gedurende eenige dagen zeer on vast en wisselvallig met kort durende opklarin gen. WASHINGTON, 29 JulL (Reuter) De fede rale troepen hebben zoowel het kamp van de oud-strüders in de stad als dat te Anacastla, vüf mül buiten Washington kunnen ontruimen. Het kamp van Anacostia, dat 7000 vet^ ranen herbergde, behalve nog 380 vrouwen en 486 kinderen, is door middel van traangasbom men ontruimd, nadat het eerst door de vroe gere bewoners In brand was gestoken. In het geheel zün een rijftigtal personen ge wond, hoofdzakelük door steenworpen, terwül enkele soldaten een lichte gasvergiftiging heb ben opgeloopen of brandwonden ontvingen. De vrouwen en kinderen waren reeds uit het kamp verwüderd voor de troepen Kwamen. De dreven de oud-strüders met de bajonet op het geweer voor zich uit, tei wül de werkloozen hen uitjouwden en riepen: „Hien’oor zullen jullie medailles krijgen!" Generaal Mac Arthur, de chef van den gene nden staf, die het opperbevel over de troepen voerde, heeft verklaard, dat Indien de regee rlng de troepen niet te hulp had geroepen, zü ernstig gevaar had geloopen. De bladen keuren over het-algemeen goed, dat Hoover de troepen te hulp heeft geroepen Vele zoogenaamde oud-strüders zün nooit in den oorlrj geweest, zoo zeggen zü, en zün niets anders dan communisten. Bü de verdrijving van de oud-strüders uit het regeerlngsgebouw aan de Pennsylvania Ave nue te Washington moesten de federale troepen te pas komen. De cavalerie reed met getrokken sabels over de Avenue en maakte front voor het gebouw waarin de veteranen zich verschanst hadden. Achter hen stelden de tanks en de mitrailleurs zich op. Een gedeelte van de de monstranten pakte haastig zün bezittingen bü- een en vluchtte, maar een ander gedeelte hield stand en weigerde het veld te ruimen. Een com pagnie Infanterie zette de stormhelmen op, be vestigde de bajonetten aan de geweren en rukte in gesloten slagorde op. De moedigsten onder de oud-strijders sloten zich aaneen en weken niet. Toen deden de sol daten de gasmaskers voor en gooiden traangas bommen In het kamp van den „rijand", die schreeuwde en schold. Maar zü konden het in de traangaswolken niet uithouden en moesten vluchten, terwül de tranen hun langs de wan gen liepen. Zoo gelukte het de veteranen te verdrijven Donderdagavond, omstreeks kwart over zes reed de 19-jarige horlogemaker J. Schackman, wonende Scheepersstraat 13 te Haarlem, per rij wiel op den Klelne-Houtweg in de richting van de Baan. Voor het Doopsgezinde Weeshuis stond ter rechterzüde van den weg een auto, welken de wielrüder wilde passeeren. Even tevoren had _hü omgekeken en op dat oogenblik was een tramtrein van de lün Am sterdamZandvoort, rydende in dezelfde rich ting, tot vlak achter hem genaderd. Niettemin probeerde 8. den auto te passeeren vóór de tram. Dit mislukte evenwel en de Jon geman werd door de tram aangereden en een tiental meters medegesl^ird. Op laat van een dokterdie spoedig ter plaat- LU8T 1. (Vrüheldsbond) 8 geldend voor 960 stemcüfers. LIJST 2. (R. K. Staatspartü) 20 lüststemmen, geldend voor 2400 stemcüfers. LIJST 3. (Staatk. Ger. Partü) geldend voer 120 stemcüfers. LIJST 4. (Commun. Partü) 1 lüststem, gel dend voor 120 stemcüfers. LIJST 5. (Vrijz. Dem. Bond) 3 lüststemmen. geldend voor 360 stemcüfers. LIJST 6. (S. D. A. P.) 11 lüststemmen, gridend voor 1320 stemcüfers. LIJST 7. (A. R. Partü) 8 lüststemmen, geldend voor 960 stemcüfers. LIJST 8 (Chr. Hist. Unie) 10 lüststemmen, gel dend voor 1200 stemcüfers. In totaal uitgebracht 62 geldige stemmen, geldend voor 7440 stemcüfers. geldend voor 1148 stemcüfers. LIJST 7. (A. R.) 10 lüststemmen, 820 stem cijfers. LIJST 8. (C. H.) 5 hjststemmen«ridend voor 410 stemcüfers. W'-’ -- - iONDERSTAANDE BERICHTEN CfRPLAATST IN EEN DEEL VORIGE OPLAGE) p^oo Juist uit Genève teruggekeerd, als Z ware nog levend In d^ sfeer van Ge nève heeft Prof. Mr? V. H. Rutgers, «gedurende een groot deel der Conferentie hoofd der Nederlandsche delegatie ter Ont wapeningsconferentie, ons in een welwil- leiid toegestaan onderhoud het een en an der verteld van zijn indrukken en bevindin gen In het Zwltsersche centrum van de we reldpolitiek der laatste maanden. Gezien de groote beteekenls van de resultaten der conferentie (of het gemis daarvan!) voor de wereldgeschiedenis in de nabije en verre toekomst, een betee kenls, waaraan de belangstelling der massa lang niet altijd en zeker niet voortdurend geëvenredigd is, in aanmerking geno men ook het aanzien, dat naar wij weten Prof. Rutgers In de hooge Ge- neefsche re- gipnen geniet, 1 stelden wij het I bijzonder op prijs, uit zijn I eigen mond het een en I ander omtrent I de Ontwape- nlngsconfe- I y rentte en haar I voorloopig I einde te mo- gen vernemen. Prof. Rutgers ving het onderhoud aan met de veronderstelling uit te «preken, dat de feitelijke conferentle-gebeurtenissen wel algemeen bekend zouden zijn; hij zou dus geen verhaal vertellen, doch zoo maai enkele opmerkingen maken. En dan meende hij er allereerst op te moeten wijzen, dat een conferentie als deze niet te vergelijken is met andere vertegen woordigende colleges: hier moeten de be slissingen eenstemmig genomen worden en het heeft in het algemeen geen zin ultspra- nten uit te lokken in meerderheid en mln v 'dorheid. Intusschen heeft er wel discussie plaats; de conferentie is voortdurend open baar, en dat is een van haar grootste ver diensten: de vertegenwoordigers der ver schillende landen spreken zich hier uit, opdat de openbare meenlng ingelicht worde. Opmerkelijk is daarbij de verschillende houding van verschillende persoonlijkhe- den: de diplomaten, die voor alles wikken en wegen of er In eenstemmigheid resultaat te bereiken valt, zijn geneigd, In het dienbaar weinig te spreken, terwijl daarentegen parlementsleden over T alge meen hoogen prijs stellen op openbaar debat, minder terughoudend zijn dan de diplomaten en soms wel schijnen te bere kenen, dat de woorden minder geteld zul len worden, naarmate ze talrijker worden gesproken..^.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8