OP GEVAARLIJK TERREIN Nieuwe geest van onze jeugd H Van de Pers-tribune Feest te Tilburg De toestand in de mijnen GEEN ROODE PRAA TJES VOOR DE FILM ’n Dolende gids I I i MAANDAG 1 AUGUSTUS Bezoek van Mgr. Diepen Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen Pontificaal Lof TEGEN LOONSVERLAGING BELGISCHE VLIEGERS Viering in het Gooi Weer uit Soest er berg vertrokken J LUCHTPOST 1 De nieuwe Kieswet Productie en uitvoer Hoog Bezoek op de H. Land stichting I HERDENKING GEBOORTEDAG PRINS WILLEM VAN ORANJE DRUIVENETEN IN HET WESTLAND Groote steden werken de dumping- methoden van het buiten land in de hand Stichtingsdag van den Diocesanen Bond van R.K. Jonge Midden- standsvereenigingen in het diocees Den Bosch ’s Ministers oordeel gevraagd Een groot succes Voor Zuid-Afrika Uit India Mgr. Diepen aan *t woord Met de Graf Zeppelin van varken* Hulp moet komen Motie aan de regeering Mgr. Dr. Poels spreekt een van daar „St. Lambertus” vergadert Feestvergad ering a schop van tus- L u zonder Schifferkinderheim „St. Joseph” en i 5 Bt. >P 31 25 12 11 8 6 2 2 1 1 1 door Het daadwerkeljjk katholiek leven sloot spreker zijn toespraak. dagen van en zoo i En niet aard R.-K. 8.D.A.P. A.-R. C-H. Vr. Bond V.-D. St. Ger. C.P.H. Fl. Vos Herv. Ger. PI. Bond et Is over een klein onderdeel dezer S.D.A.P.sche radiorede, dat we' hier een woord willen zeggen. Niet hierover, dat de heer Oudegeest pole miseerde tegen ook hem nog onbekende regeeringsplannen. Hij maakte hier alleen maar dezelfde fout als alle andere roode- meeting-redenaars, die bij hun, bestrijding der Welter-plannen van de veronderstelling uitgaan, dat de regeering die reeds onge wijzigd heeft aanvaard. De heer Oudegeest deed echter méér dan kritiseeren. Hij propageerde ook een finan cieel rekonstruktieplan, dat al het „Gewel- ter” niet allen onnoodig maakt, doch nog een lieve cent extra In het laatje brengt. Het is de moeite waarde, een paar details ▼an dit plan eens even nader te bezien. Niet om te betoogen, dat er geen extra- maatregelen óók ten aanzien van ver- mogenden, óók ten aanzien van krlsis-winst- makers beraamd dienen te worden, om zoo veel mogelijk aan het allerpijnlijkste van de door de commissie-Welter voorgestelde bezuiniging te ontkomen, maar wel om te demonstreeren, hoe de heer Oudegeest in zijn demagogische vervoering luchthartig en lichtzinnig over zeer groote praktische moeilijkheden en schromelijke onbillijkheden heenstapt. Allereerst moet er volgens den heer Oude geest een fiksche leening gesloten worden. Er is immers geld genoeg in het landalleen de kredietgevlng slaapt. De regeering kan met gemak geld krijgen en als de regeering ▼oor produktieve openbare werken leent, zal ieder voorzichtig financier dit toejuichen. Het bewijs van dit alles? Op 20 Juli j.l. werd inschrijving gehouden op 80 millioen schatkistbiljetten, doch er werd voor 210 millioen ingeschreven. Overvloed van geld dus. Hoe voos echter dit „bewijs” is, zou ieder bankbediende den heer Oudegeest kunnen vertellen. Schatkistwissels e.d. zijn iets totaal anders dan een leening. Zij zijn z.g. kort papier, door banken en groote zaken aan gewend om de liquide middelen op korten termijn te beleggen. Dit te vergelijken met een leening op langen termijn is absurd. De heer Oudegeest weet toch wel, dat het tweede gedeelte van de 5 pCt. leening 1932 lang geen daverend succes is geworden. En dit nog wel, terwijl tegelijkertijd een andere leening werd afgelost. Ook mogen we er even op wijzen, dat de bijvoeging „voor produktieve werken” geen gewicht in de schaal legt. De belegger kijkt daar niet naar, eenvoudig omdat de Staat en elk ander openbaar lichaam met al z’n inkomsten garant is voor alle lee- ningen, onverschillig voor welk doel die zijn aangegaan. Alleen de totale grootte der staatsschulden en de bronnen van inkom sten spelen voor den financier een tol de en dat we_ ook hierin Gods stem tot de wereld te kunnen sprake Om half twee woonden de KJM.V.’ers een pontificaal Lof bij, dat in de kapel van het Patronaat aan de Veemarktstraat werd opge dragen door Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bls- schop van Den Bosch, met assistentie van o.a. den bondsmoderator, rector van Hellenberg Hubar en kapelaan Th. de Vries. Onder dit Lof werden door Mgr. Diepen de vlaggen en insignes gewijd. Na het Lof defileerden de K.J.M.V.’ers met ontplooide vaandels en met de harmonie van Huize Nazareth voorop voor den Bisschop, die zich voor den ingang van de pastorie Heuvel had opgesteld. Het Tweede Kamerlid Peereboom heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat in 1931 door de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht, over een kind van Protestantsche ouders een Roomsch-Katho- llek voogdes is benoemd tegen den wensch der ouders? Zoo ja, is deze Roomsch-Katholleke voogdes dan voorgedragen door den Voogdijraad? Wil de minister zijn oordeel over deze voor dracht van een Roomsch-Katholleke voogdes over een kind van Protestantsche ouders ken baar maken en maatregelen bevorderen, dat herhaling voorkomen wordt van zulk een voor dracht? Wil de minister mededeelen, hoeveel de ver pleging van het Protestantsche meisje, dat ruim een half Jaar in bet klooster St. Vlncentius is verpleegd geworden in 1931, aan ’s Rijks schat kist heeft gekost? Wil de minister het bedrag, dat door de ouders voor deze verpleging aan den Voogdjj- r d is betaald, doen teruggeven, nu de gron den voor ontzetting uit de ouderlijke macht ondeugdelijk zijn gebleken, blijkens de ver nietiging van het vonnis van de arrondisse- mpnU-rec.hthank Maastricht? wee staatslieden hebben onlangs door middel van den modernen, dX den draadloozen weg, Tm Nederlandsche ▼olk hun inzichten over den huldigen toe stand des lands verkondigd. Eerst sprak Minister-president Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, bijna onafgebroken regeeringsleider der laatste 14 jaren, onge twijfeld de moeilijkste periode van onze nieuwere staatsgeschiedenis. In enkele forsche omtrekken schetste hij het beeld onzer ekonomlsche en financieele moeilijkheden. Met ijzeren logica trok hij daaruit de eenig mogelijke conclusie: wij moeten versoberen in alle opzichten. Geen tot in details uitgewerkt saneerings- plan bracht hij naar voren. Dat behoort in een goed demokratisch land niet allereerst door het groote publiek, maar door de Volksvertegenwoordiging behandeld te wor den. Met diep medegevoel, doch zonder valsch sentiment werd alleen In hoofd lijnen aangegeven, in welke richting ons be leid in de komende jaren zal moeten gaan. Het antwoord liet niet lang op zich wach ten. De heer J. Oudegeest sprak voor den V-A.R-A.-mlkrofoon. Ook hier dus een leider, voorzitter der 8.DAP, vertegenwoor digend een vierde deel van ons kiezers korps. Doch welk een verschil met den eersten radio-spreker! Hier een verantwoordelijk leider, een onbeheerscht kriticus. Hier een man, die met het hooge doel ▼oor oogen, impopulariteit trotseert, daar een effectjager, die speculeert op het senti ment der massa. Hier de vakman, daar de dilettant. .Afzonderlijke volksgemeenschappen, af zonderlijke Staten, ieder met eigen taak en roeping in Gods wereldplan, maar ‘liet los en onverbonden naast elkaar, niet econo misch onafhankelijk, maar op wcderzijd- sche hulp en aanvulling aangewezen. Zóó heeft God de wereld ingericht, op een andere wijze kan zij zelfs leven. Althans niet leven naar den van de in de Schepping zelf gelegde ont in de Zaterdagavond te Oss gehouden alge- meene ledenvergadering van den R.K. Textiel- arbeldersbond ,Bt. Lambertus” is met algemeene stemmen besloten de voorgestelde loonsverlaging bjj de Tapijtweverij der N.V. Gebr. v. d. Bergh's Industrie en Handel Maatschappij, alhier, niet te aanvaarden. Hand elspolitiek beginsel In de principieele reeks over het Begln- sel-program der A. R. partij spreekt De Standaard ook over de handelsbetrek- kingen tusschen de volken. Ongetwijfeld zoo meent het blad ligt er in de handelspolitiek een stuk zui ver opportunisme. Maar er werken ook beginselen! Nu God de aarde zoo gemaakt heeft, dat het voor allen noodige in tal van handen wordt voortgebracht, ligt daarin een dui delijke les: De Belgische missie, bestaande uit 5 officie ren en 5 onderofficieren, die Dinsdagmorgen bij de Luchtvaartafdeellng te Soesterberg zjjn aangekomen, hebben de dagen benut om de verschillende bezienswaardigheden te bezich tigen. Woensdag werden na een tocht naar Shlphol door de onderofficieren des namiddags de Technische dienst, de radio-dlenst. foto-dienst en vliegmedische dienst bezichtigd, terwijl Donderdagmorgen door de officieren het schie ten en de bommenwerpoefeningen te Vlissingen werden bijgewoond. In het officiers-caslno was voor de officieren in vereeniglng met de officieren der Luchtvaart een afscheidsdiner georganiseerd, terwijl de onderofficieren wederom, ditmaal met een feest diner, te gast waren aan de onderofficierstafei In zeer bijzondere stemming werd de avond doorgebracht. Vrijdagmiddag om 16.00 uur was het sein ge geven voor vertrek, aangezien in de morgenuren het weer het vertrek In den weg stond. Voor den hangar werd van de talrijke aan wezigen afscheid genomen en te 4.15 vlot ge start onder aanvoering van hun commandant den luitenant-generaal Gilllaux. Onmiddellljk daarop startte een Nederlandsch eskader onder commando van den luitenant- kolonel van den Generalen Staf, J. J. van San ten, commandant van de Luchtvaartafdeellng, ten einde de gasten een eind in de richting van de Nederlandsche grens te vergezellen. Het verblijf van de Belgische missie in Neder land is hiermede ten einde en heeft niet nage laten de meest mogelljke intieme vriendschap achter te laten in de Nederlandsche Luchtvaart kringen. Om drie uur begon in de zaal van de Konink lijke Liedertafel de feestvergadering, die werd vereerd door de tegenwoordigheid van ZB. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Onder de talrijke aanwezigen in de zaal merk ten wjj nog op afgevaardigden van De Jonge Werkman, de Katholieke Jonge Werkgevers, de A.R.K.A. en van het Missiehuis Bredascheweg. De voorzitter, de heer W. van der Schoot, sprak een welkomstwoord, speciaal tot Mgr. Die pen, Deken Sanders en dr. P. C. de Brouwer, die een rede zou houden. Spreker belichtte met enkele woorden de ge schiedenis van het ontstaan der KJ.M.V. en huldigde den eersten voorzitter, den heer Berg mans, alsmede dr. van Beurden, die voor de jonge middenstanders een waar leidsman is ge weest. Als feestredenaar trad dr. P. C. de Brouwer op, die er den nadruk op legde, dat de komst van Christus in de wereld den stroom van de wereldgeschiedenis heeft verlegd. Christus noemde zich Koning maar Zijn Rijk was niet van deze wereld, zooals Hjjzelve getuigde. Het zijn juist deze woorden, die de scheidingslijn de wereldgeschiedenis hebben getrokken, is een scherpe duidelijke HJn, die door niemand wordt ontkend, zelfs door de wereld niet. Maar wat de wereld wel doet: zij geeft zich alle mogelijke moeite om die scheidingslijn te verdoezelen. Waarbij zij zich vooral richt tot de jeugd, de bruisende jeugd, die zich toch zeker wel mag uitleven. Sinds Adam’s val heeft het booze zuigkracht Op ons en de wereld laat niets onbeproefd om daarvan te profiteeren. Daar tegen moeten wij ons verzetten, ons bewust ver zetten. En voor de stevigheid en de gestadigheid van dat verzet is het noodig, dat we ons ver- eeniglngen. In dit licht bezien juicht de Kerk het toe, dat de katholieke jeugd zich vereenlgt. Er gaat een nieuwe geest door de tegenwoordige jeugd, een geest, die in menig opzicht gevaren mede brengt, doch die ook groote voordeelen 'biedt, in zooverre de tegenwoordige jongeman strakker van geest is, zich gebonden weet aan de wereld rondom hem. strijdbaarder is, hetgeen doet hopen op een sterke phalanx voor het opkomen van de rechten van de kerk. Met een krachtigen oproep tot welbewust, De gelegenheid door den bond Westland ge schapen, om in enkele tuinen in het Westland gelegenheid te geven druiven in de kassen te eten, blijkt een groot succes te gven. Er zijn enkele kweekerjjen. die in de drie we ken. dat thans de gelegenheid bestaat, reeds bijna vier duizend per^pnen op bezoek ontvin gen. Des morgens reeds tijdig beginnen veelal de bezoeken en vooral des Zaterdags is het druk. Verschillende scholen, die een uitstapje maken, benutten de gelegenheid de kinderen een drui venkas te laten zien en gelijk de druiven te la ten proeven. Dat' dan ook wat wordt meegeno men naar huls, laat zich begrijpen. Voor het Westlandsche product bij uitnemendheid: da druif, is dit nieuwtje een mooie reclame, ter wijl de stedelingen er hoogst mede content zijn. noodig den si te geven; b. een regeling der vrachttarieven voor het steenkoolvervoer te bevorderen, waardoor het voor onze mijnindustrie mogelijk wordt aan de bultenlandsche concurrentie het hoofd te bie den en waardoor tevens onverwijld een eind wordt gemaakt aan de grove en storende on billijkheid, dat de NederL Spoorwegen bulten landsche steenkolen vervoeren voor lager ta rieven dan voor onze eigen Ned. mijnen gelden. c. spoedig de toegezegde bijzondere maat regelen te nemen ter bevordering van het ver bruik van inlandsche kolen door gemeenten enz.; d. met het oog op de helaas niet geheel te vermijden werkloosheid, maatregelen te nemen, welke lelden tot uitvoering van openbare wer ken (aanleg tvan wegen en verbetering van' waterloozingen) waardoor de werkgelegenheid kan worden verruimd. De motie werd zonder discussie met alge meene stemmen aangenomen, waarop de voor zitter de uitstekend geslaagde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. Zondag is te Tilburg op plechtige wijze ge vierd de stichtingsdag van den Bosschen Dlo- cesanen Bond van Katholieke Jonge Midden- standsvereenlgingen iKJ.M.V.). De dag werd Ingezet met een H. Mis, die in de kapel van het Patronaat aan de Veemarkt- straat werd opgedragen. De Mi^sa de Angells werd door alle aanwezigen medegezongen. De bondsmoderator. rector A. van HellenbergHu bar. hield onder de H. Mis een korte predikatie. Om elf uur werd in de zaal van de Koninklijke Liedertafel een huishoudelijke vergadering ge houden. waarop o.a. besloten werd dat de Bond als schutspatroon den H. Joannes Berch- mans ('n Brabanter!) zal aannemen. Blijkens mededeeling van de Britsche post administratie worden met Ingang van 23 Augus tus a.s. de luchtverbindingen KaapstadGer- miston en KaapstadDurban opgeheven. De met deze diensten over te brengen lucht- postcorrespondentle zal derhalve voor het laatst worden verzonden op 4 Augustus as. met de boot van Hoek van Holland naar Harwich. Blijkens mededeeling van de Indische post administratie heeft het retourvliegtulg „Uil” van den Holland-Indlëdienst 192 K.Q. post aan boord, bestemd voor Nederland. vloed hebben, wordt er in het minst niet door aangetast. De regeering zal dus met krachtiger midde len moeten komen, wanneer het haar ernst is. En zij zal het werkzame middel van het stellen van een waarborgsom, welke verloren gaat als een bepaald aantal stemmen niet wordt be haald. stellig moeten hanteeren, wanneer zjj ook de versnippering van stemmen bij de ver kiezingen zelf wil tegengaan. Gedurende de maanden Augustus t. m. Oc tober van dit jaar zullen door het luchtschip „Graf Zeppelin” weder een vijftal tochten naar Zuld-Amerika worden ondernomen. Op dezelfde voorwaarden als de vorige keeren kunnen hiermede weder in Nederland ter post berzorgde aangeteekende en niet-aangeteekende brieven, briefkaarten en andere stukken worden verzanden. De datums van vertrek van het luchtschip uit Friedrichshafen zjjn vastgesteld op 15 en 29 Augustus, 12 en 26 September en 10 October a.s. tlngen inzake het goederenverkeer schen de volken. Als God de wereld zóó heeft Ingericht, dat het eene land het andere niet missen kan; zóó geconstrueerd, dat men op ei kaars hulp en aanvulling aangewezen is, staat- het den mensch dan vrij om dien noodzakelijken, dien door God zelf gewil- den ruil van goederen, door het opwerpen van allerlei hinderpalen, te bemoeilijken, indien niet ónmogelijk te maken? Wij beantwoorden die vraag eenige aarzeling ontkennend. De mensch, hier de Overheid, is niet vrij om het ruilverkeer tusschen de volken aan geheel willekeurige beperkingen te onder werpen. Wjj achten dit volstrekt in strijd met hetgeen uit de Openbaring in Natuur en Schrift op dit gebied valt af te leiden.” De voorzitters van de K.J.M.V. in de bisdom men Haarlem en Utrecht, alsmede de bonds moderator van de Nationale Contactcommissie, rector Timp spraken vervolgens een geluk wensen uit tot het bestuur en de afdeelingen. Nadat het versterkt koor der Tilburgsche K.J.M.V., dat de vergadering opluisterde. Avondklokje van Straatman gezongen had, gaf Mgr. Diepen aan de vergaderden den bisschop den rechter nog moeten zien, die bij proces hierover, den Stoat in het gelijk stelde. En dan nog de verdere gevolgen. Vroeg of laat zou de Staat toch weer een beroep op de geldmarkt moeten doen. Wie zou een Staat, die aangegane verplichtingen schendt, nieuw geld verschaffen? Natuurlijk zou dle nieuwe leening ook slechts 3K pCt. mogen doen. Kent de heer Oudegeest den koers onzer 3H pCt. leening- gen? Volgens de beursnoteerfng van 20 Juli JX 89 pCt. Dat komt neer op een werkelijke rente van ongeveer 4 pCt. Men lette wel, dat geldt voor den Staat, waarin men nog het volle vertrouwen heeft. Hoe de koers zal zjjn b(j den bankroetiersstoat van den heer Oudegeest, is onmogelijk te zeggen. Dat door dezen maatregel de inkomsten van vele kleine menschen, die moeten leven van hun op goed vertrouwen in staats papieren belegd kapitaaltje, niet minder dan dertig procent achteruit gaan, is een kleinigheid, die de heer Oudegeest gemaks halve maar over het hoofd ziet. Dan wil de roode voorzitter niet minder dan 100 millioen vinden door 1 pCt. te annexeeren van alle vermogens boven de 16.000 gulden. Over de praktische uitvoer baarheid wordt wijselijk niet gesproken, evenmin wordt gezegd of dit een heffing ineens, dan wel een jaarlijksche zal zijn. Stel even, dat een kleina rentenier met 30.000 gulden bezit (jaarlijksch inkomen hoogstens 1500 gulden) daarvan 300 gulden zou moeten betalen! Is dat soms niet op de meest ruwe wijze snijden in het leven?.... I t-a r zou op deze radiorede nog heel wat Pmeer zijn aan te merken. We meenen echter met hetgeen we hierboven schreven, te kunnen volstaan, omdat het voldoende illustreert den geest van het geheet Maar daarbij willen we ernstig protestee- ren tegen deze wijze van volksvoorlichting. In een tijd dat van zoovelen zulke zware offers gevraagd worden, is het bijna mis dadig den valschen schijn te verwekken, alsof die opofferingen onnoodig zouden zijn en enkel gebracht moeten worden omdat een verblinde regeering de jui$te middelen niet wil toepassen. We vertrouwen echter, dat ons nuchter Hollandsche volk zélf reeds ontdekt zal heb ben, dat gids-Oudegeest het niet zal leiden naar een betere toekomst, doch naar nóg grootere ellende. Derde spreker was de bondsvoorzitter, mgr. dr. Poels, die voorop zette, dat men den toe stand moet zien, zooals die werkelijk is en niemand de schuld moet geven, die het wer kelijk niet verdient. De beste regeering in Ne derland zou niets aan de crisis veranderen. Men moet nagaan, welke de oorzaken zijn van de crisis en die oorzaken trachten weg te ne men. De diepste oorzaak van de crisis is, dat de wereld het christendom den rug heeft toe gekeerd. Alleen de Katholieke Kerk weet de oplossing en wel door een hervorming van de maatschappij steunend op een hervorming van den mensch en daardoor kan een verbete ring komen in de geweldige werkloosheid. Men zegt, dat de toestand hier in de mijn streek niet zoo erg is. En dat zegt men, ter wijl er honderden ontslagen zijn, ontslagen dreigen, de loonen verlaagd zijn en nog eens telkens verlaagd worden door de felerschichten. Wie dan ook helpen kan moet hier helpen en spreker ging nog eens na waarin die hulp kan bestaan. Tenslotte deed dr. Poels een ernstig beroep op alle katholieke mannen en vrouwen om hun geloof diep te beleven en het lijden te leeren De commissie ter viering van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje <24 Maart 1933) heeft het bestuur der afd. ..Het Gooi” van het Nationaal Jongeren- verbond verzocht zich te willen belasten met de organisatie van commissies in alle plaatsen van het Gooi. Doel van deze commissie is in de rasp. plaatsen herdenkingsplechtigheden te or gan iseeren. Eind Augustus en begin September zal er In iedere plaats een bijeenkomst plaats vinden ter definitieve oprichting der commissies. Voorloo- plg is het secretariaat gevestigd Albert Neu- huyslaan 2 te Bussum. Vervolgens sprak Mgr. Diepen de vergadering toe. r Mgr. zeide met groote vreugde de oprichting te begroeten van de Bossche K.JM.V., die met de J. W., de Jonge Werkgevers en de K.J.V- zal gaan samenwerken aan de uitbreiding en versteviging van het Rijk van Christus. Mgr. hoopt, dat ook de Jonge Boeren spoedig het voor. veeld mogen volgen. Men denke er als organisatieman echter aan. dat het allereerste doel van een katholieke orga nisatie is het Koningschap van Christus te ves tigen. Zorgen we dan eerst voor zelf vorming; het is een Ijdele hoop te meenen, dat de orga nisatie als zoodanig daarvoor zorgen kan. Zjj kan de goede gezindheid alleen bevorderen en verstevigen, als deze er in elk onzer reeds is. Bij alle daden, die we stellen, hebben we ons tevoren af te vragen: Hoe zal Onze Lieve Heer dat het liefste zien? Ook stoffelijk gewin zij niet ons eerste doel. Mgr. sprak de innige hoop uit, dat de K.J.M.V. onder Maria’s voorspraak door Onze Lieve Heer steeds gezegend moge worden tot geestelijk en tljdelljk welzijn van het diocees Den Bosch. (Langdurig applaus). Het koor zong hierop het Ave Maria van Fr. Wltt. pelljken zegen, nadat Z. H. Exc. tevoren nog in een kort woord een woord van hulde had ge richt tot het hoofdbestuur, dat dezen stich tingsdag had voorbereid. Tot slot zong de vergadering het „Aan U, o Koning der Eeuwen”. De „Vooruit” berekent, hoe weinig verschil het zou uitmaken, als de voorgestelde Kleswet- wljziglng reeds thans op de Kamer was toe gepast. Het artikel lM*dt als volgt: Wanneer de zeteltoewijzing zou geschieden als de regeering thans voorstelt, zou de eerste verdeeling geheel op dezelfde wijze zjjn ge schied. Al de in ons lijstje genoemde partijen zijn boven den kiesdeeler gekomen, hebben dus recht op een zetel. Wederom zouden dus weer 8 zetels ter nadere verdeeling overblijven. Ook deze tweede verdeeling zou den hierboven aange geven ouden wet volgen, voor wat betreft C.P.H., 8.D.A.P., R.-K., A.-R., C.-H., V.-B. Maar de vrljzinnig-dem. zouden aan hun zevenden zetel niet toekomen. Negen tiende van den kiesdeeler 33.795.03 is 30.415.527. Bij toewijzing van een zevenden zetel zou het zetelgemlddelde, 208.979 7 29.711, daar beneden blijven en de heer Kersten zou het met 23.569 in het geheel niet halen. In dit geval worden de overbHJvende zetels toegekend in volgorde van het gemiddelde per zetel, dat na de toekenning zou ontstaan. Voor de beide nog niet verdeelde zetels zouden de 8D.AJ’. en vervolgens de R.K. Staatspartij in aanmerking komen. Dan zou de Tweede Kamer e: dus als volgt ulzen: Onder voorzitterschap van den heer H. B. J. M. Trff&io is te ’s-Gravenhage, een door het Trustkantoor voor beleggingswaarden ult- gescheven vergadering van obllgatiehoudcrs van het Schifferkinderheim *8t. Joseph. Duis burg-Ruhrort (Vier. St. Nlkolaasburg). om een besluit te nemen omtrent het voorstel Inzake rentebetaling naar vermogen en goedkeuring van de door het bestuur voor te stellen rege ling voor houders van ter aflossing A 70 pct. aangemelde obligaties. Thans waren 656 stem men door een 15-tal obligatiehouders ver tegenwoordigd. Na langdurige discussie hechtte de vergade ring met algemeene stemmen haar goedkeu ring aan het voorstel, om met rentebetaling uit de ontvangsten naar vermogen van het Helm genoegen te nemen, voorzoover deze niet voor belastingbetaling in beslag genomen wor den of zjjn, evenwel onder voorbehoud van alle rechten van alle obligatiehouders en op voorwaarde van geregelde kas en boeken- contröle. Met meerderheid van stemmen werd daarna het voorstel aanvaard om goedkeuring te ver- leenen aan de door het bestuur voor te stel len regeling aan aandeelhouders van ter af lossing A 70 pct. aangemelde obligaties. wikkelingsgave. Heeft dit alles ons nu ook niets te zeg gen met betrekking tot de handelsaanra- kingen tusschen de verschillende landen? Althans voor wat het beginsel betreft? Ons dunkt, dat het antwoord op die vraag niet twijfelachtig kan zijn. Wie het oog niet sluit voor de omstandigheid, dat de overgroote meerderheid der afzonder lijke landen niet zelf beschikt over wat voor het leven noodig is, daarentegen hulp van anderen niet ontberen kan; wie dan verder eerbiedig aanvaardt, v; 22^1 beluisteren hebben, die zaF niet betwisten, dat van dit alles een uitgaat, die beslissend 1* voor onze opvat- Na afloop der feestvergadering maakten de K.J.M.V.’ers in autobussen een excursie naar Oisterwijk. Men ziet: het resultaat van de voorgestelde wijziging zou in de practük uitermate gering blijken te zijn. Het euvel van de kleine par tijtjes, die in de Kamer Biet den minsten in dragen en wekte allen op trouw achter de lei ding van den Ned. RK. Mljnwerkersbond te blijven staan. Na een dankwoord bracht de voorzitter de volgende motie aan de orde; waarin o.a. met de meeste klem bjj de regeering wordt aange drongen: a. om by de onderhandelingen over ver nieuwing van het handelsverdrag met Duitsch- land voor den kolenultvoer ook uit ons land, de grootst mogelijke vrijheid se bedingen en zoo de gelegenheid tot contingenteering van iShkolenlnvoer naar ons land niet prijs -r-^en tweede middel zou zjjn: ▼erlaging der rente van onze staatsschuld. De heer Oudegeest zegt er dit van: „Wij zouden voorts de rente van onze staatsschuld tot 3K pCt. kunnen verlagen. Dat moet bij de ruimte van de geldmarkt mogelijk zijn. Waarom doet men dit niet? Toch niet uit saamhoorigheldsgevoel met de rentetrekkers; met de stilzittende rente trekkers en het arbeidsloos inkomen? Het zal ons rond twintig millioen per jaar op leveren.” De tirade over „stilzlttende-rentetrekkers” Inspireerde den „koppen”-redacteur van „Het Volk" tot dezen schoonen zin: „Hij (Ruys) spaart den dagdief, maar neemt van den arme.”. Heerlijke demagogie! Alsof b.v. menig ver- mogentje niet door oneindig hard ploeteren bijeengegaard is als reserve voor den levens avond. Maar hu het middel op zichzelf. *t Is niet nieuw, Napoleon wees hier reeds den weg, en de Engelsehen trachtten dat denkbeeld giet hun conversie der „War Loan” na te volgen. Men houde er echter rekening mee, dat een dergelijke handelwijze beschouwd kan worden als een hoogst ernstige en gevaar lijke contractbreuk; de rente dezer leenin- gen is wettelijk gegarandeerd en we zouden De filmfabriek Polygoon heeft voor het bioscoop-joumaal een sprekend filmpje gemaakt van jhr. Ruys de Beerenbrouck* Reden om hierop aanmerking te maken vindt het „Volk” niet, maar het schrijft dan als volgt: „Nieuws is nieuws en waarom Camera e.d. wel en Ruys niet! Oudegeest liet door den aether een ^nder en frisscher geluid hooren en het secretariaat van de 8. D. A. P. richtte het verzoek oaan Polygoon om ook van deze rede de voornaamste zinnen op te nemen. Dit verzoek werd geweigerd! Waarom? Heel eenvoudig. Ruys was neutraal Oudegeest niet. En Polygoon Is óók vreeselijk „neutraal". Maarherinneren wij ons niet, dat ’t eerste geluids-joumaal van Polygoon een uitvoerige opname van het Pinksterfeest der A. J. C. was....? En heeft Polygoon niet menigmaal films gemaakt van de ar beidersbeweging, zooals „Triomph”, „Sto len knuisten” en „Hei ze d’r in!” Is de Polygoon alleen neutraal als er geen geld te verdienen valt....? Wat zullen de klanten daar wel zeggen!” Voor zoover die klanten wijs zijn, zullen ze, aldus de „Residentiebode”, zeggen: gelukkig, dat de Polygoon ons ge spaard heeft voor dat ongelukkig praatje van den heer Oudegeest. Het volk heeft geen behoefte aan oppervlakkig en op- ruierig crisisgepraat in de radio. Helaas wordt het al genoeg opgezet in de roode pers. Wanneer zullen de heeren der S. D. A. P. eens Inzien, dat ze door ongemotiveerde bezwaren eer vóór dan tegen het rapport- Welter Ijveren? De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 2427 Juli geslacht voor baconberelding 15.098 (voorafgaande 7 dagen 13.386) varkens, terwijl werd uitge voerd bacon afkomstig van 13,882 (16.216) var kens. In Denemarken werden in dezelfde periode geslacht 112.483 (116.648) stuks en uitgevoerd 133.972 (143.918). De totale Invoer van bacon In Groot-'Brl tan - uië beliep In de week van 18—33 Juli 17L547 (225J32) cwta. De Ned. R. K. Mljnwerkersbond heeft Zon dagmiddag in verband met den nood in de mijnindustrie een groote vergadering in „Ons Volkshuis” te Heerlen gehouden. De belang stelling was zeer groot. De groote zaal was tjokvol, terwijl een groote massa in de open lucht het gesprokene per loudspeaker volgde. De bijeenkomst werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer Jos. Pelzer, die na de gebruikelijke inleiding een beeld gaf van den huldigen toestand. Uit zjjn rede stippen wij het volgende aan: Er zijn veel mijnwerkers, die op het oogen- blik met f 13.16 naar huls gaan, zelfs de hou-' wers verdienen niet meer dan f 18.22. De toestand is zoo, dat in Nederland iedereen vrij kolen kan Invoeren, terwijl Nederland in de andere landen door tal van maatregelen be lemmerd wordt en onze kolenexport absoluut in het gedrang dreigt te komen. Daarbij komt, dat de tarieven van de Ned. Spoorwegen gewoon belachelijk zijn en voor de bultenlandsche ko len minder vracht betaald wordt dan voor de inlandsche. Treurig is het, dat in eigen land niet meer eigen steenkolen worden verbruikt. Feit is, dat de groote steden in ons land zelfs de dumping methoden van het buitenland in de hand werken. In verband met de ontslagen aan de mijnwerkers verleend en de ontslagen welke dreigen, deed spreker een ernstig be roep op de gemeenten en provincies, om door gebruik van inlandsche kolen de werkgelegen heid zooveel mogelijk te verruimen. Onder algemeene instemming betreurde de bondsvoorzitter, dat de directie van de O. N. Mijnen het nog niet eens noodig had geoor deeld bjj het laatste massa-ontslag de organi saties te raadplegen. Spreker ging nog eens na wat er gedaan kon worden om onze mijnin dustrie te helpen en constateerde, dat er iets moest gedaan worden. Tweede spreker was pater Jacobs, die een machtig pleidooi hield voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Z. H. Exc. Mgr. Ern. Victor Ménechet, Bis schop van Soissons, bracht dezer dagen een bezoek aan de H. Land-Stichtlng, vergezeld van den Directeur van zijn Groot Seminarie. Ook verbleven er de laatste dagen verscheidene hooggeplaatste geestelijken van Amerika als professor Gutturle S.J. van de Unlversitelt te New-York. Deken Eduard Taldwell van Michi gan, alsmede Z. H. Exc. Fr. J. Tief, Bisschop van Cansas met zijn secretaris.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10