ONS BLAD het Derde Rijk voor De nieuwe Rijksdag H Duitschland bedankt Hitler’s stormloop afgeslagen Het nieuws van heden Verlies der S.D.P. gering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Krachtig geluid o van Balbo Positie van het Centrum machtiger dan ooit Moskou behaalt winst GENERAAL MA’S DOOD BEVESTIGD Landdagkeuze in DE BAROMETER Thueringen Negerfilms in Moscou Roosevelt voert het woord J^OH. LAU WERS te MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 o o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Weer, Rustige verkiezings-Zondag Bij Charbin gesneuveld DE RAMP VAN DE „NIOBE" Zestig Nazi-leiders vergiftigd Weimar Tegen de grondwet van Nazi’s aan winnende hand TWEE MIJNWERKERS IN EEN AFGROND GEVALLEN I.L~P. scheidt zich af Vaarwel aan de dooden der Prométhée „Zwart-wit” onder Duitsche regie De man, wiens afrekening niet klopte. Kanselier Von Papen voor de radio Bloedige vigilie - Ver scheidene dooden DE PORTUGEESCHE VLUCHTELINGEN Schuldenbetaling, doch verlaging der tarieven Spanje reorganiseert de weermacht Andere methodes geëischt op ont wapeningsconferentie- ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 C; ingez. med 40 c p. regel, idem op pag één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 83,2 pCt. der kiezers opgekomen tOnder den druk der Nazi's zyn de bargerlyke partyen byna ge heel vermorzeld «4 PAYGLOP 3 g ^vv" F - ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 180 N00RD-H0LLAND8CH DAGBLAD •BB 7 De Olympische Spelen. Berger op de 100 M. uitgeschakeld. Frankrijk behoudt de Darts Cup. Roosevelt opent verkiezingscampagne. kans Van de Engeltche Labour party o a 1 t t 5321 Q t V 1 2 1 Onthulling r*n het monument voor Vincent van Gogh te Naenen. De onbewaakte overweg: arbeider ie Vroomahoop door een trein gedood. Amerika neemt deel aaa de economische wereld conferentie. Centrumsleider in Berlijn verongelukt. De beer H. van Boeyen te Voorburg benoemd tot voorzitter van Radlo-Raad. zijn den een 7.951245 13.732.777 5.278.094 4.586 501 2.172.941 434 548 146 061 371.378 1.190.453 91284 364.749 137.081 96.859 3 4 4 3 3 PARIJS. 1 Aug. (Reuter). BU een bestijging van den Mont Blanc zijn zeven personen In den afgrond gestort en om het leven gekomen. BERLIJN. 30 Juli (VB.). President Hoover heeft den RUkspresident en door diens bemid deling het Duitsche volk zijn hartelijke sym pathie betuigd ter gelegenheid van het vergaan van het Duitsche opleldingschlp „Nlobe". Ook de voorlooplge president van Brazilië heeft In een den Rjjkspresldent gezonden tele gram de deelneming der Brazillaansche regee- ring en der Brazillaansche natie overgebracht Te Rotterdam Is een zeeman van een trap ge vallen en gedood. 36 15 5 10 78> 69) 19) 43) 27) 18) 31) 16) 31) 5) China staakt de Boxer-schadel< Japan. Dreigende staking onder de officieren der koop vaardijvloot. Doodeljjk verkeersongeval bü Eist. Acht-en-seventig-Jarige arbeider te Onstwedde vermoord. Hoogste stand Maandag WW va.: 768 Achteruit o BUREAUX HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar I 2 Voer buiten Alkmaar I 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 booger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Holland door West-Duitschland geklopt. Uitslag der RUksdagverkiesingen in Dultach- land. Geen meerderheid voor Hitter. Winst voor Centrum en Communisten. Natlonaal-soclalisten Socaal-democraten Thueringsche Landbond Communisten Economische Partij Duitsche Volkspartij Duitsche nationale partij Staatspartij en Centrum Socialistische Arbeiderspartij 2.062 Chriar. sociale volksdlenst (243 (37,4 (143 (123 6 IJ 0.4 1 23 stemmen zetels 395.895 225.637 77.645 149 939 10.542 16.732 29 664 17.313 (18) 9) 6) 6) 5) 3) 1) LONDEN. 1 Augustus (Reuter). Uit Moekden wordt het bericht van den dood van generaal Ma Tsjang Sjen bevestigd. Hij is 27 Juli ten Noord-Oosten van Char bin gesneuveld. De Japanners hopen, dat thans de tegenstand tegen de regeering van Mandsjoekwo vrijwel be- (107 110) (143 136) 77 68 19 41 30 19 23 20 14 6 BRADFORD. 31 Juli. (Reuter). Het con gres van de Independant Labour Partij «on afhankelijke arbeiderspartij), heeft met 341 te gen 142 stemmen besloten zich onmiddelUJk af te scheiden van de Labour Partij. Toen de voorzitter van het congres de uit slag van de stemming bekend maakte. rees de zaal als één man op en zong ,De Roode Vlag.” Na ‘n gemeenschappelijken maaltijd, die be stond uit gebakken vlsch en aardappelsalade, zijn zestig vooraanstaande Nationaal-Sodalis- ten uit de omgeving van Hannover óngesteld geworden. De gasten hadden last van misse, lijkheid terwijl bovendien de hartswerking werd gestoord, zoodat zij naar verschillende zieken huizen moesten worden overgebracht, waar meer dan de helft hunner ter verpleging moest worden opgenomen. Vermoed wordt, dat opzet in het spel is aangezien uit het onderzoek der spljsresten Is gebleken, dat de vlsch van goede kwaliteit was, maar dat de salade misschien bestanddeelen heeft bevat welke tot vergifti ging hebben geleid. Het onderzoek duurt voort OBERHAUSEN. 1 Aug. (W.B.). In de mijn Concordia zijn tengevolge van het breken van een schudgoot twee mijnwerkers gedood en een groot aantal ernstig gewond. et alles overheerschende* en feit van deze verkiezingen is, dat de stormloop van Hitler definitief is afgeslagen. Het helpt den ..Führer" niets, dat hij een im- posanten aanhang van»37 pet. aller kiezers achter zich heeft. Hij had moeten overwin nen, hij had mét de Duitsch-nationalen als sleepdragers van zijn eigen majesteit de meerderheid moeten behalen. Dan was het Derde Rijk mogelijk geweest. Nlj blijft het in de nevelen en verdwijnt er voor altijd in. De Hitler-nimbus is verbleekt. Wat overblijft is een lastige romp van het derde rijk (men kan het ng met kleine letters gaan schrij ven). Maar met dien gevenlfonneerden romp zal het Duitsche Rijk nog heel wat te stellen hebben, voordat hij langzamerhand Ms belangloos verdwijnt. Menschlijkerwljze gesproken is voor altijd het nationaal- Mciallsme uitgeschakeld als overheer sen e n d e factor. Hitler is ver over hoogtepunt heen. Brengen wij thans grooten organisator en trommelaar eere-saluut! elndlgd zal zijn. Eenlge honderden Chineezen hebben Intus- schen een aanval gedaan op een klein station langs den spoorweg MoekdenSjanghaiKwan. Eenlge bruggen werden opgeblazen. Een per sonentrein werd bü het binnenrijden van het station tot ontsporing gebracht, tengevolge waarvan elf personen werden gewond. De Ja panners zonden direct troepen tot herstek van de orde. gesteld. Ook in Oost-Pruisen bleef het kalm. In München was het prachtig weer en de menschen schenen zoo gauw mogelQk met hun stemplicht klaar te willen zijn, om naar bulten te kunnen trekken, want de stembureaux wer den Zondagmorgen, zoodra zü open waren, al ongeveer bestormd. Des middags om 3 uur had hier al 75 procent gestemd en botsingen kwamen niet voor. Ook Augsburg. Neurenberg, Stuttgart, enz over het algemeen rustig zonder ernstige bot singen en alles begunstigd door helderen zonne. schijn. NEW-YORK. 31 Juli. (Reuter-). De Democra tische candidaat voor het presidentschap, Franklin Roosevelt, heeft heden den verkie zingsstrljd geopend met een rede, waarin hü verklaarde: Engeland, Frankrijk en Duitschland zijn ein delijk tot overeenstemming gekomen over de herstelschulden en het gevaar bestaat, dat zü zich aaneensluiten tegen ons. Dat zullen zij niet zoozeer doen wegens hun schulden aan ons. als wel wegens de barrières die wij tegen hun handel hebben opgeworpen. Wij moeten de betaling van de schulden ver langen en gelijktijdig de douane-tarleven ver- lagen om den handel nieuw leven in te blazen en daardoor de betaling van de schulden te ver gemakkelijken. De Vereenlgde Staten zouden best het initiatief kunnen nemen tot en algemeene conferentie ter stabillseerlng van de handelspolitiek en het hrstel van de koopkracht van het zilvergeld. Wat betreft het drankverbod verklaarde Roosevelt: Indien het tegenwoordig Congres geen stappen onderenemt om ht drankverbod te wijzigen of een referendum uit te schrijven over de al of niet opheffing ervan, zal ik het nieuwe Congres daarom verzoeken. kwaad zijn, om de regeering-Von Papen voor loop Ig te tolereeren. Gezond is dit al lerminst. Maar op die ongezonde basis heb ben Von Schleicher en Hugenberg gerekend, toen zij op de plaats van Brüning achter baks en listiglijk Herr von Papen schoven. Als het voor een keer noodig zou blijken, bestaat er een negatieve meerderheid in den Rijksdag, loopend van Centrum tot Communisten, een van 52 pCt. tegenover de 43 pCt. der rechts-radicalen. Maar deze meerderheid zal wel nooit met bewusten toeleg in werking komen. Met Moskou 13 geen pact mogelijk. De voorlooplge positieve politieke konse- kwentle uit deze verkiezing is het aanblijven van Von Papen. Het is nu maar de vraag, of alle partijen gestadig een afwijzende houding zullen aannemen. Herinnert men zich nog, dat Schleicher-Von Papen bij hun optreden hebben verklaard, dat zij vier jaren lang aan het bewind zouden blijven? Er is toen om gelachen. Het begint er nu op te lijken. Intusschen zal de loop der ge beurtenissen, de consolidatie, moeten wor den afgewacht. et is iets eigenaardigs thans met den Geheimrath Hugenberg en zijn Duitsch-nationalen. De regeering-Von Papen, de regeering der Oost-Pruisische baronnen, is in wezen Duitsch-natlonaal. En zoo gezien, deelt Hugenberg de lakens uit. Dit kan redelijkerwijze niet blijven. .Maar in de politiek is redeloos dikwijls troef. Het is zeer goed mogelijk en het laat zich zelfs aanzien, dat Von Papen nog een lan gen regeertljd tegemoet gaat. Wat is het geval? Het Centrum zou met de Natlonaal-soclalisten een parlementaire meerheirheld kunnen vormen. Gezien echter den woedenden strijd, dien deze partijen op de vuilste wijze tegen het Centrum heb ben gestreden, ligt het niet voor de hand, dat hier oude veeten gauw zouden zijn ver geten, nog afgezien van het prlncipieel- acheidende. Er zullen deze dagen hoopen berichten komen over onderhandelingen van het Centrum met Hitler. Men zal dien stroom gelaten over zich heen moeten laten gaan. Voor het Centrum zal het wel het mindere BERLIJN, 30 Juli. (W. B.) Rükskanseller von Papen hield hedenavond een radiorede, waarin hij er vooreerst op wees, dat zijn regee ring boven de partijen staat. Vervolgens zette hij uiteen, wat zijn kabinet heeft gepresteerd, om dan na eenlge vriendelijke woorden over het natlonaal-söciallsme het economisch toe- komstprogram te ontwikkelen. De regeering huldigt de gedachte der particuliere economie, waarbü echter algemeefl welzijn boven eigen belang moet gelden. Vooral de landbouw en de industrie moeten bevorderd worden. In verband met de plannen voor werkver schaffing en kolonisatie, verweet von Papen aan oud-kanseller Brüning. dat hij wel een weg wees, maar dien niet practlsch bewan delde. Tenslotte noemde von Papen de grondwet van Weimar een noodgebouw, waarin Duitsch land zijn rijke krachten niet voldoende kon ontwikkelen en sloot met de woorden: Kiest voor het goede, nieuwe, groote Duitschland. nder glorleuse leiding van dr. Brüning heeft het Centrum een machtig mo reel succes te vieren. Met de zuster partij In Beieren heeft het prachtige win sten gemaakt. En ,jiach wie vor” en dat is het allervoornaamste, het allesbeheer- schende! behoudt het zijn sleutelpositie. Geen parlementaire regeering Is In Duitsch land mogelijk zonder den wil van het Cen trum. De soclaal-democraten kranen zonder groote kleerscheuren uit dfn glgantlschen strijd en hun parlementaire stelling blijft stevig. Moskou wint. Het blijkt wel, dat een anderhalf mlllioen jonge stempelaars zich onder de gesikkelde bloedroode vanen heb ben geschaard. De burgerlijke niet-confessloneele midden partijen zjjn parlementair vermorzeld. Al leen de Dultschnatlonalen zijn nog van be teekenis, vooral In hun relatie met Hitler. Maar Hugenberg's partij Is toch ook al weer achteruitgegaan. Volgens de laatste telling zal de nieuwe Rijksdag 607 zetels tellen, waarvan de verdee- llng is als volgt (tusschen haakjes de samen stelling van den ouden Rijksdag bij de verkie zing en bij de ontbinding): Nat.-Socialisten 230 Soc.-democraten 133 Communisten (met S AP 89 76 20 37 In Thueringen werden tegelijk met de Rjjks- dagverklezlngen de verkiezingen voor den Thue- rlngscheh Landdag gehouden. De offlcleele uit slag luidt: Volgens de nlet-offlcleele berekening zjjn bü een totaal aantal stemmen van rond 36.687.000 voor den nieuwen Rüksdag te verdeelen 607 zetels. De opkomst der kiezers was nagenoeg gelük aan die bü de laatste Presidentsverkiezing en bedroeg 832 pCt. Volgens de voorloopig-officieele telling zün uitgebracht 36.845.279 stemmen, als volgt over de partüen verdeeld: Soclaal-democraten Natlonaal-soclalisten Communisten Centrum Dultsch-Natlonalen Duitsche Volkspartü Economische partü Staatspartü Belersche Volkspartü Landvolk Chr. Soc. Volksdienst Duitsche Boerenpartij Landbond CHERBOURG, 30 Juli. (Reuter.) Herrlot en Leygues, in gezelschap van talrüke autoriteiten, o.w. de bisschop van Contances, Mgr. Louvard. voeren naar de plaats waar het wrak van de ..Prométhée" ligt. Een kleine plechtigheid vond pjaats. tüdens dewelke Herrlot een vaarwel en een groet van het land aan de slachtoffers richtte. Na terugkeer In de haven onderhield het gezelschap zich met de familieleden de slachtoffers. Verwachting: zwakke tot matigen ZaM- westeljjke tol ZuidoostelUken wind: meest gedeeltelijk bewolkt; droog warm weer behoudens kans op onweer. Verdere vooruitzicht: nog onweer. Zon op 521, onder 8-54. Nieuwe Maan Dinsdag v.m 11.88. Ueht %p 928. Moscou (K. W. P.) In Moscou zün 23 Amerikaansche negers aan gekomen om mede te werken aan de opname van een groote negerfUm die op het oogenbllk in Moscou vervaardigd wordt. Sedert de negers in Moscou zün aangekomen is de Russische hoofdstad door een eigenaar dige koorts bevangen. Voor het volk Is het een sensatie van den eersten rang als er op straat of In de café’s negers te zien zün. In Rusland heeft men nog niet veel negers gezien en de Amerikanen die hier wonen, ver trouwen hun oogen niet als zü zien hoe de negers, vooral ook door de Russische vrouwen, hartelijk bejegend worden. Zü beweren, dat de negers In Amerika nog nooit zoo vriendelük be nandeld zün. De film die hier met medewerking van deze negers vervaardigd wordt, ml tot titel dragen: „Zwart en blank”: de regie van deze film be rust bü Carl JungHans. Om de film zoo echt mogelük te maken, heeft men aan talrüke Amerikanen die hier wonen gevraagd, of ze bereid zün om mede te werken, zoodat alleen de stomme rollen door Russen gespeeld worden. De film behelst de geschiedenis van de Ameri kaansche negers die de ontwikkeling van slaaf tot loonslaaf In beeld brengt. In een korten proloog krügt men een overzicht van de slaven jachten der Arabieren en de bevrachting der slaven naar Amerika. Vervolgens Is een slaven markt In New-Orleans in beeld gebracht en het» optreden der negers In den Amerikaanschen burgeroorlog. In het middelpunt der eigenlüke handeling staat een fabriek waarin negers en blanken wer ken. Tusschen de verschillende rassen bestaat -> die door den werkgever wordt uitgebuit Ten slotte vinden belde partüen elkaar In den boezem van, het Communisme. Het zal «K.g wel gerulmen tüd duren voor deze film gereed isl De negers zullen ruim een jaar 'n Rusland verblüven: onder hen bevindt zich ’ook de bekende dichter en letterkundige Lang don Hughes alsmede andere bekende intellec tueelen. Tal van personen uit de kolonie der Ameri kanen hebben hun medewerking voor deze film toegezegd, een bewüs. dat de filmwereld een groote aantrekkingskracht uitoefent op de men schen die hier In eentonigheid des levens hun dagen slüten. Men heeft zich vooral tot de Amerikaansche kolonie gewend, omdat deze spelers de juiste Amerikaansche uitspraak heb ben, maar ook omdat deze spelers over een uitgebreide kleedlngultrusting beschikking, het geen voor de Russen aelf een onoverkomelük probleem is. MADRID. 1 Aug. (Reuter). Azana heeft In groote lünen de reorganisatie van de Spaan- ache weermacht uitgestippeld, hierbü echter de aandacht erop vestigend, dat Spanje den vrede wil handhaven. Hij voegde hier aan toe, dat Spanje bij een eventueel conflict niet, zooals In 1914, neutraal kon blüven. We moeten onze onafhankelükheld verdedigen, niet alleen door ons grondgebied te handhaven, doch ook door de vrüheld te bewaren om te beslissen, al of niet in een con- OM «artU te kiezen. Zoowel te Berlün als in het Rük ia de ver- klezlngszondag rustig verloopen. Van de po litie, die toch volledig gemobiliseerd was, was maar weinig te merken. Voor de Berlünsche verklezlngsbureaux stonden dubbele posten op gesteld. Een enkele patrouille vertoonde zich op straat. De overige agenten waren In de ka zernes geconsigneerd. In de Berlünsche binnenstad werd de ge wone Zondagsrust niet verstoord. In de woon- wüken was wel veel publiek op straat, en was ook de spanning merkbaar, maar van opge wonden tooneelen was over het algemeen geen sprake. 4 Wel waren de straten druk bevlagd. Roode vlaggen met het hakenkruis der Nat.-Socia listen, dito met de drie pülen der socialisten en roode vlaggen met hamer en sikkel der Moskou-trawanten. Ook de rükskleuren wa ren goed vertegenwoordigd. Als nieuwe verkiezingspropaganda viel op te merken het ultdeelen van strooibiljetten. Swastika's, roode Sovjet-sterren en de drie Pülen van het IJzeren Front lagen bü hoopen op de straten verspreid. Over het algemeen was deae propaganda veel intenser dan vroe ger. De stemming was In de ochtenduren, belang rijk drukker dan op vroegere verkiezingsda gen. waarschünlük ook In verband met het mooie weer. In sommige districten was om 12 uur al 50 procent van de kiezers verschenen. Om 10.15 zag men Rükskanseller von Papen zün stemplicht vervullen en Rükscommlssaris Dr. Bracht reeds om 9 uur. De polltie had het vanzelfsprekend zeer druk. Balbo elschi andere methoden op Ontwape ningsconferentie. ROME, 1 Augustus (Reuter) In de .Fopole dl tails verklaart generaal Balbo ten aanzien van de houding van Italië op de ontwapenings conferentie. In verband met de resolutie van Benesj. dat Italië niet zou aarzelen uit den Volkenbond te treden indien de huidige metho des op de conferentie gehandhaafd blüven. Met opbef is In de fascistische pers het bon dige antwoord van von Neurath aan den Franschen ambassadeur te Berlün gepubliceerd: de door den Rüksweerminlster gegeven uiteen zetting komen overeen met de opvatting van T geheele Duitsche Volk. In dit verband zün de uiteenzettingen van Oadja in het officieuze „Olomale DTtalla" zeer belangrijk. De Duitsche these berust evenals de Fransche op veiligheid. Indien Frankrük beweert, dat het zich niet veilig voelt, kan Duitschland evenzoo verklaren dat het met zün klein leger van 100.000 man niet alleen moet opgewassen zün tegen de ge weldige Fransche bewapening, maar ook tegen die van de vier militair geallieerden van Frank rük. In dit probleem der ongelüke veiligheid en der niet voor handen zünde rechtsgelükheid ligt» een der eerste oorzaken van den noodtoe stand van Europa De houding van Italië is duidelijk en bekend: alle overblüfselen van den oorlog moeten worden ultgewlscht. Geci teerd wordt nog de „Times”, waarin de mee- nlng wordt uitgesproken dat in Engeland de overtuiging veld wint dat de elsch der Duitsche rechtsgelükheid vereenlgbaar is met het Ver drag van Versailles en als een der belangrijk ste problemen direct langs dlplomatleken weg ter hand genomen kan worden, aangezien het ter Ontwapeningsconferentie niet behandeld Is. Centrum Beiersche Volkspartü Dultsch-Natlonalen Duitsche Volkspartü Landvolk Economische Partü Staatspartü Chr. Soc. Volksdlenst Duitsche Boerenpartü Landbond In den nacht van Zaterdag op Zondag In 1 In diverse gedeelten van Berlün nog zeer onrustig geweest. In het Noorden werd een communist door een politiebeambte uit noodweer doodge schoten. Dit geschiedde toen de politié 17 com munisten wilde foullleeren en een hunner een, geisden revolver op de beambten afschoot, die echter miste. De agent schoot daarop terug met het nood lottige gevolg. Tegen 3 uur hebben verschil lende vechtpartijen plaats gehad. Acht aan plakzuilen werden in brand gestoken en om 8 uur Zondagmorgen had de politie meer dan 200 personen gearresteerd. Ook tn het verdere gedeelte van het rük is het In den nacht van Zaterdag op Zondag on rustig geweest. Zoo werd in Hasselfeld een Nat. Socialist doodgeschoten. In Keulen is het heel rustig gebleven en er was In de stad niets büzonders te bespeuren. In Trier hadden een paar botsingen ptaats, waarbü eenlge. personen werden gewond. In Krefeld ontstond een bloedige botsing tus schen S. A. lieden èn communisten, waarbü verschillende personen ernstig getroffen wer den en een reeds is overleden. In Oldenburg werd de politie versterkt door 8. A. leden. In bet Z. W. en N.W. is alles heel kalm verloonen, en botsingen hebben zich niet voorgedaan De versterking der politie door 8. A. leder In Oldenburg valt niet zeer in het oog. In Halle hebben nogal wat botsingen plaats gehad, speciaal Zondagnacht, waarbü 11 per sonen werden gearresteerd. In Maagdeburg werd een Rüksbannerman door stokslagen ernstig gewond. Over het algemeen hebben in Midden Duitschland geen ernstige botsingen plaats ge had. In Breslau werd büzonder druk geVlagd, 31 personen werden hier in reiwutarde bewaring BATAVIA, 30 Juli. (Aneta.) De alhier aan- ekomen Portugeesche vluchtelingen ver. klaarden: „WIJ sullen niet de laatsten zün.” Zü drukten hun—tevredenheid uit over de be handeling welke zü van de autoriteiten onder vonden en gaven e enzeer uitvoerig relaas over hun ontsnapping per motortruck, waardoor zij al nun bagage op gemakkelüke wüzze konden meevoeren ALKMAAR Barometers en Thermometers LUUIIIIUf/M r ST a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1