Prikkeldraad Van de Pers-tribune Het Aartsbisschoppelijk Museum Pacificatie Verwarring Versplintering en Sport en politiek BELANGRIJKE NIEUWE AANWINSTEN DINSDAÖ 2 AUGUSTUS AANWINST VOOR HET AARTSBISSCHOPPELIJK MUSEUM een KONINGIN EMMA Haar TSate jaar ingegaan PATER VAN CROONENBURG NAT. MARIA-CONGRES Het lezen der H.H. Missen BOEKBESPREKING Landmacht BENOEMING RETRAITEN Artilfa*ie-inrichting MIDDELEEUWSCH CHRISTUSBEELD GEVONDEN Sociale studieweek te Rolduc Hoofdacte L. O. Een van schenking aan Wat men vindt op torenzolder Christus in het Graf, een in eikenhout gesneden beeld, neder- rijnsch, pl.m. 1500, gevonden op een torensoldew te Huissen. de Napolitaansche kerstgroep wit de 18e eeuw, van Mevr, de Wed. C. Willebeek le Mair te Rotterdam het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. ge- Onderscheidingen J. O. M. tennis den en met een en De van de J. O. M. minister dat het port zal hebben ontvangen.' 9 Zilveren Priesterfeest De commissie- Welter het anti-dericalisme Dr. C. T. Gunning schrijft In de „Groene Amsterdammer” een artikel over „Bezuini ging en verbetering bU het onderwijs", aan welk artikel wij ontleenen: Op verzoek eervol ontslag aan D. R. van der Laan als hoofdopz. 2e kL bij Staatsbedrijf ar- tillerie-inrichtingen. ..Juliana” op het ig van den heer Pater A. van Croonenburg M.8.C. vierde Zon dag zijn zilveren priesterfeest. Sinds 1931 is hij werkzaam als rector te Stadhoek-Sittard. Op 4 Aug. 1909 werd hij te Leuven tot pries ter gewijd, van 19071925 wijdde hij zich te Tilburg aan de mlssle-actie en de missie-pro paganda. Behalve propagandist werd hij tevens de medeoprichter en de secretaris der vereenig- de missionarissen. Tal van missie-avonden en missle-tentoonstelllngen werden door hem ge regeld en voorbereid. In 1925 werd hjj benoemd tot rector van Overhoven-Sittard. Onder zijn bestuur kwamen daar tot stand een kerk, een rectoraatshuis en twee scholen. voudige heldin uit groot nut stichten. 36 Oct. 17—20 Oct. 24—27 Oct. 28-31 Oct 7—10 Nov. Heraut H. Hart. Aug. 1932. Redacteur: Willem Kea 8.J. Mgr. dr. Lammens, bisschop van Roermond, zal de achtste sociale studieweek die van 79 Augustus te Rolduc gehouden wordt, bij een te houden en te bewaren, maakt beter In Nederland was het wellicht slerlijker iiit- lichting teert. want hoe ver- i van moeder men- ZWOLLE. Geëxamineerd 7 cand. Allen afge wezen. Teruggetrokken L De examens gaan wmmA L. van den vreemde werk égelingen van over- anzlen van het ver- »r uitheemsche ar- H. M. Koningin Emma werd heden vier en zeventig jaar. De Koninklijke Vrouwe, aan wie land en volk zooveel te danken hebben en die één geworden is met ons volksbestaan, gaat derhalve thans haar vijfenzeventigste levensjaar in. Duizenden richten nu hunne gedachten tot Haar, die in moeilijke tijdsomstandigheden als regen- tesse ons land heeft bestuurd en hare Ko ninklijke Dochter op zoo voorbeeldige wijze heeft opgevoed tot Haar hoogst verantwoor delijke, zware taak. Moge zij, wier hart ons volk won, nog lang gespaard blijven en volgend jaar haar vijfenzeventigste jaardag met haar volk vleten. „Zien, doen en weten', door E. van Tricht. Uitgave L. Mahnberg, Den Bosch. De zonnige kant. Dr. Jac. de Vreese 8J. 2e druk. Uitgegeven door de Bode van het heilig Hart. .Alken (België) 1 Is een verblijdend verschijnsel, dat derge- Hjke verheffende, godsdienstige boekjes een tweeden druk beleven, maar deze bundel, zoo Juist door zijn titel: De zonnige kant, gedekt, is het dan ook dubbel en dwars waard. Nooit heeft er in de Heraut van het heilig Hart een "n Opmerkelijke stem in dit weekblad. Ongetwijfeld hebben de Hollandsche knusheid en de afschaffing van het ambu- lantisme een zekere rol gespeeld bij de stichting van kleine schooltjes of de split sing van groote. Maar, dat de nieuwe onderwijswetten in •t geheel niet van invloed geweest zouden zijn op het ontstaan van een aantal kleine onderwijsgelegenheden, dat wil er zelfs bij ons niet in. En indien dit niet zoo is, behoeven wij dit verschijnsel ook niet in zijn ganschen omvang te betreuren; voorzoover hierdoor n.l. recht verschaft moest worden aan den onafwijsbaren eisch der ouders: dat zij hun kinderen kunnen doen opvqpden in de geestelijke richting, welke de hunne is. Of echter de veelheid van richtingen hier en daar niet eens aanleiding gegeven heeft tot een veelheid van scholen, welker stich ting de bevolking op zware lasten zette?.... Tn de kapelzaal van het museum werd voorts een groote smeedijzeren kaarsenluchter ge plaatst, die op de zolder der pastorie van dezelfde kerk te Huissen werd gevonden. Dit fraaie stuk smeedwerk uit de 15e eeuw vormt een zeldzame aanwinst, omdat dergelijke smeed werken uit de middeleeuwen, vooral in ons land, uiterst zelden meer worden aangetroffen. De mooie verhoudingen en sierlijke lijnen maken dezen luchter tot een mooi stuk middeleeuwse!) ambachtskunst. wat van kunnen leeren! Het boekje Is volgens de spelling Terpstra. Jammer is echter, dat enkele drukfouten niet vermeden zijn. De illustraties van J. Rotgans atyn voed. Of het Juist is gezien, in dit boekje som metjes op te geven over een statistiek van het aantal gesloten retraiten In Nederland, staat nog te bezien. Verder Een derde, zeer bijzondere aanwinst werd dezer dagen opgesteld in zaal 15 van het Aarts bisschoppelijk Museum. Het is de groote ver zameling Napolitaansche Kerstfiguren, die on langs aan het museum ten geschenke werd aan geboden door mevrouw de wed. C. Willebeek le Mair te Rotterdam; eertijds maakte deze groep figuren deel uit van de collectie van wijlen haar echtgenoot, een bekend Rotterdamse!) kunstver zamelaar. In de Italiaansche kerken en heel bijzonder te Napels was het In de 18e eeuw gebruikelijk aan de groepen, die met Kerstmis aan het volk de geboorte van Christus voor oogen stelden, groote uitbeelding te geven. In een ver doorgevoerd realisme werden daarbij niet alleen de traditioneele figuren van de H. Familie, de herders en de drie koningen uit gebeeld, maar deze groepen vormden een afspie geling van heel het Napolitaansche volksleven met al zijn karakteristieke typen van boeren, kooplieden, muzikanten, soldaten, marktgangers, enz. Dit alles vindt men ook terug in de talrijke figuren der schenking Willebeek le Mair, gegroe peerd rondom de hoofdgroep van Maria, het Kindje en 8t. Jozef. De verschillende typen zijn natuurgetrouw weergegeven, soms echter vrij sterk gechargeerd. De koppen, handen en voeten der figuren zijn deels in hout gesneden, deels in aardewerk gebakken of in tin gegoten en daarna zonder uitzondering met groote zorg in de natuurlijke kleuren gepolichromeerd. De kleeding Is gemaakt van echte materialen, aller lei zijden en wollen stoffen, leer, goudlaken, enz. en geven een beeld van de schilderachtige, Italiaansche drachten der 18e eeuw. Niet enkel mensc he lijke figuren beeldde men uit, ook de dieren, die in het straatleven van Napels voorkwamen, maakten deel uit van deze kerstgroepen. Zoo telt ook deze groep prachtige dierfiguren, ossen, bokken, geiten, schapen, hon den, enz. met hetzelfde realisme weergegeven als de menschelijke figuren. Deze dieren zijn alle in kiel geboetseerd, dan gebakken (terra cotta) en vervolgens natuurgetrouw gepolichro meerd. Hoewel voor ons hedendaagse!) en Noordelijk gevoel de religieuse kunst zich in Geboorte- groepen als deze wel wat veel vrijheid veroor looft en het verband der figuren met het hoofd gebeuren soms wel zeer ver gezocht moet worden, staat men toch met bewondering voor het talent en het geduld, waarmee aan de behoeften der levendige Zuidelijke volksdevotie door de Napo- litaansche kribbekunstenaars werd voldaan. Een uitgebreid werk van de hand van R. Ber liner, gewijd aan de .Denkmaler der Krippen kunst” verschijnt op het oogenblik in 24 afleve ringen te München, alwaar in het „National- Museum” een der grootste verzamelingen van oude Italiaansche en Zuid-Duitsche kerstgroe pen bewaard wordt. In ons land is, voor zoover bekend, de thans aan het Aartsbisschoppelijk bij 7e reg. van den Bergh; bij le reg. H. M. Stam; bij 3e reg. A. J. M. Groot; bij le reg. C. W. Brou wers en bij 9e reg. E. C. J. M. van de Laar schot; bij wapen cav. bij le reg. huz. Marls en bij 2e reg. huz. R. A. baron Heeckeren van Brandsenburgbij wapen art. bij 2e reg. onber. art. A. J. W. Becht; bij 6e reg. veldart. L. W. C. Adank; bjj korps luchtdoel- art S. H. Hoogterp; bij 4e reg. veldart. H. L. T. Ubbink; bij 8e reg. veldart. L. E. Brouwer en bij reg. kustart. K. W. M. Brantjes en F. E. Lagerwerf!: bjj wapen genie bjj reg. genie troepen H. Cool, J. H. Hogendoorn, J. Kroes. W. van Dijk, J. H. Ackerstaff, H. J. van der Hage en A. Noteboom; bij dienstvak mil. adm. bjj reg. wielrijders A. H. 8. Tieleman; bij 4e reg. veldart. H. B. Udo en bij reg. genietroepen J. J. F. Reeringh, allen cadetserg. 3e studiejaar Kon. Mil. Acad. Benoemd officier Oranje Nassau Orde dr. J. O. Kayser, lector Rijksuniversiteit Lelden. Toegekend gouden eeremedaille Oranje Nas- sau-orde aan J. Ph. Snel, chef de bureau bij Rljksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage en bij bevordering aan D. J. Robbemondt, organist bjj Ned. Herv. gemeente te Ravenstein, wonende te Batenburg en de zil veren medaille aan P. van Waard, hoofdagent van politie te Maassluis. „Ons Taalboek”, door A. Boudens en J. M. Weeterlngs met teeke- nlngen van J. Rotgans. Uitgave L. Malm berg, Den Bosch. De heeren Aug. Boudens en J, M. Weeterlngs hebben een taalboek geschreven, dat geheel op de practijk is ingesteld. Bijzonder origineel en ook actueel Is de opgave, waarin arkortingen, In advertenties veelvuldig voorkomende, verklaard moeten wor. den. Waarlijk, daar zou menige volwassene nog ,J3e Gids”, het orgaan van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, is allerminst te spreken over het antwoord, dat minister Reijmer aan Jos. Maenen gaf op diens vra gen betreffende de buitenlandsche arbeids krachten. De Minister antwoordde op bovenver melde vragen van den heer Maenen: „De regeering beschikt in het algemeen niet over middelen tegen het te werk stellen van buitenlandsche arbeiders hier te lande. De vraag of het gewenscht is ten deze een De eerste der „Stemmen uit de Redactie” van „De Gids” dezer maand bewijst, boe weinig sportlef de opstellers van het oude maandschrift denken. Vragen van wereldbelang ais verbonden zijn aan de nationale namen: Ch. Aerts, mej. J. J. de Boer, Luit, van Rhijn en Pe ters, die ons vertegenwoordigen in Los Angelos, durven zij apenkooi noemen. De tweede „stem” gewaagt van Lausanne en bet blijkt dat de opstellers ook daar hetzelfde gewas constateeren in de politie ke sportwereld. Z<j schrijven namelijk: ,Jlen wonderlijke wereld. Ma eenlge weken van moéizaam onderhande len, een werk dat men in de zomersche hitte waarin het geschiedde dient tt waardeeren, zijn de hooge vertegenwoordi gers der hooge contracteerende partijen naar huis gegaan na plechtig te Lausanne een contract geteekend te hebben, waarin Duitschland van een schuldenlast werd be vrijd, die alreeds geruimen tijd door geen mensch als reëel werd beschouwd. De hee ren Herriot en Mc.Donald komen thuis en worden als helden ingehaald door hunne volken, die hun staatslieden toejuichen, die dit- „offer” gebracht hebben. De Heer Von Papen daarentegen, die voor zijn land een aardige duit heeft binnengebracht, wordt vrijwel over de geheele linie be schimpt. Wonderlijk spel der gebeurtenis sen, waarin de kwijtscheldende crediteur zich verheugt, de vrijwel kwijtgescholden debiteur nog boos is op den koop toe. In dien dezelfde overeenkomst driekwart jaar eerder ware afgesloten, ware de stemming wel juist omgekeerd geweest. Ben bewijs hoezeer niet de juiste daad het gewichtig ste is, doch eer de Juiste tijd waarop die daad gedaan wordt.” Dit zegt „De Gids”. Dat er heelemaal geen overeenkomst is tusschen de sport werelden van-Los Angelos en Lausanne wie zal het durvdh beweren! Benoemd tot tweede luit, bij wapen inf. bij 6e reg. J. J. W. Berkhoudt; bjj 8e reg. J. de Vries; bij 2e reg. A. L. M Vreeswijk,; bij 16e reg. J. Kropf; bij 4e reg. J. P. F. van der Horst; by 5e reg. E. A. de Jong; bij 19e reg. P. J. Cornelissen; bjj 13e reg. R. M. E. F. Seven- stern; bjj 14e reg. J. Serré; bjj 17e reg. H. F. H. van Boekhout; bjj 15e reg. J. C. Zuldema; D. Overbeeke; bij IQe reg. G. A. In het Bisschoppelijk Retraitenhuis „de Tha- bor" te Rotterdam zullen de retraiten als volgt plaats vinden4 1619 Aug. Meisjes, P. Passionist. 2225 Aug. Dames Onderw., P. Jesuïet. 2730 Aug. Meisjes, P. Jezuïet. 47 Sept. Meisjes. P. Augustijn. 710 Sept. Verloofde Meisjes, P. Franciscaan 12—15 Sept. Gehuwden, P. Capucjjn. 1821 Sept. Jonge dames, P. Jezuïet. 2629 Sept. Leden H. Familie, en andere deeln., P. Franciscaan. Meis^fs, P. Passionist. Gehuwden, P. Carmeliet. Gehuwde dames. P. Franciscaan. Meisjes. Jonge dames, P. Dominicaan. 1417 Nov. Verloofde Meisjes, P. Capucjjn. 2225 Nov. Meisjes, P. Passionist. 28 Nov.IDec. Meisjes. P. Dominicaan. 69 Dec. L. 3de Orde St. Franc., P. Franciscaan. 1215 Dec. Meisjes. P. Augustijn. 1822 Dec. Jonge-dames deft, st., P. Jezuïet. 2730 Dec. Jonge dames. P. Franciscaan. 25 Jan. Meisjes. P, Capucljn. 912 Jan. Gehuwden, P. Carmeliet. 1619 Jan. Meisjes. P. Passionist. 23- *-26 jan. Gehuwden. P. Augustijn. 29 Jan.1 Febr. Gehuwden, P. Dominicaan. 58 Febr. Meisjes. P. Franciscaan. 1215 Febr. Jonge dames. P. Jezuïet. lijken ons sommige opgaven (b-V. 4e figuren op bladz. 95) meer geschikt voor het teekenlokaal dan voor het rekenuurtje!! Overigens bevat dit boekje de gewone op gaven, voor de leerlingen van de zesde klas van de lagere school geschikt, terwijl een toe- met antwoorden het deeltje comple- gestelde maatregelen door de worden overgenomen, maar het feit, ze geconcipieerd worden, bewijst, dat Minister-President weinig gelukkig Is weest met de aanwijzing der leden van de commissie De Boom heeft de verwachte vruchten afgeworpen.” En nu, bijna een jaar later, hooren we van een anderen minister, dat deze aan gelegenheid bij de regeering in onderzoek is. Dat onderzoek duurt voor zoo’n betrek kelijk eenvoudige zaak dan toch wel wat lang. In het Katholieke Schoolblad wijst B(oer) nog eens op de grief, die tegen den minister-president Ruys de Beerenbrouck is ingebracht, dat hij in de Commissie- Welter bijna uitsluitend personen benoemd heeft, wier beginselen sterke verwantschap toonen met die der oude liberale econo mie. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde heden in de Residentie de nationale vlag van den Haag- schen toren en van vele openbare gebouwen en particuliere woningen, terwijl ook diverse ge- zantachapsgebouwen de vlag hadden uitgesto ken. De trams waren gepavoiseerd, de bussen vlagden en het Lange Voorhout prijkte even als de departementen, met de gebruikelijke versieringen en verllchtlngsornamenten. Ten Paleize aan het Voorhout maakten ve len gebruik van de gelegenheid tot teekening der felicitatieregisters. In den middag van 35 uur, gaf het Haagsch Harmonie-orkest onder leiding van den heer Zeldenrust een concert op het New- tonpleln en vanavond van half 8half 10 mu siceert het Jongeliedencorj Lange Voorhout onder lel Jouvenaar. Voorts werden in het Kurhaus, in „De Ba taaf” en in enkele andere inrichtingen namid- dagkindervoorstelllngen gegeven. „Het blijkt nu, zoo schrijft hij, antl-clerlcalisme aan de commissie-Welter niet vreemd is. Bij vluchtige doorbladering van het rapport ontmoeten wij een drietal voorbeelden daarvan. Bij de Nijverheidsscholen wenscht men alle richtingsscholen voortaan te verbie den. Dat is antl-clerlcalisme. De stichting van Nijverheidsscholen is met zoovele waarborgen omringd, dat noodeloos zeker nooit een school wordt opgericht. Boven- „Wij dienen ons allereerst te bevrijden van den waan, dat de versplintering van ons lager onderwijs uiteindelijk een gevolg is van de pacificatie. Met cijfers kan wor den aangetoond dat dit niet juist is. Dat wij stikken In een onmogelijk groot aantal kleine schooltjes en daaraan tevens ons goede geld weggooien heeft een andere, duidelijke aanwijsbare oorzaak. Naast een typisch Hollandsche bevolkings-mentali- telt, die aan eigen kleine knusse buurt- schooltjes de voorkeur doet geven, zien wij als bron van alle ellende de afschaffing van het ambulantlsme door de opneming van het In zijn consequenties blijkbaar on overdachte amendement-Ossendorp in art. 27. IV der wet 1920, voorschrijvende dat elk hoofd van een Openb. School aan een eigen klasse moest worden ver- en gebon den. Dit is alleen mogelijk aan niet te groote scholen. Zoodoende werden na 1920 in alle cen tra ten koste van vele millioenen belasting geld en met niets dan nadeel voor het on derwijs alle groote scholen gesplitst. Daar aan voornamelijk is het te wijten, zooals met cijfers kan worden aangetoond, (immers het groote scholen-accres blijkt niet te liggen bij het Bultengew. Onderwijs, is dus ook niet te wijten aan de Pacificatie) dat het aantal L.S. op angstwekkende wijze toenam. In de laatste M) Jaar kwamen er evenveel bij als tevoren in 40 jaar, n.l. on geveer 2000, waardoor het totaal thans de 8200 overschrijdt. In Amsterdam, waar men reeds in 1915 met deze versplintering van het Openb. Onderwijl begonnen was ter wille van de afschaffing van het ambulan- tisme, steeg het aantal L.S. ULO. en M.UL.O. inbegrepen van 189 in 1914 tot 381 in 1929 voor resp. iets onder en boven de 64.000 leerlingen! In andere steden en ook ten plattelande is de toestand in wezen niet anders.” Museum geschonken collectie de eenlge op dit gebied; het museum is er een bijzondere aan trekkelijkheid rijker door geworden. De verzameling is geëxposeerd In een groote vitrine, die mede deel uitmaakt van de schen king en die, thans geheel gerestaureerd en van spiegelglas en electrlsche verlichting voorzien, de groepen en figuren goed tot hun recht doet komen. Te betreuren is alleen, dat de plaatsing der vitrine wegens het bekende ruimtegebrek in het Utrechtsche museum niet zoo gunstig kon zfjn als men wel zou wenschen. Wegens hetzelfde ruimtegebrek konden verschillende andere nieuwe aanwinsten In de meer en meer overvuld rakende museumzalen nog niet plaatst worden. het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht zijn sinds enkele dagen weer een paar nieuwe aanwinsten tentoongesteld. In zaal 2 (de benedenkapel) vindt men thans in het midden geplaatst een levensgroote in eikenhout gesneden figuur van Christus in het Graf. Het doode lichaam van Christus, bekleed met een lendendoek, het hoofd met doornen takken gekroond, ligt plat uitgestrekt. De lin kerhand bedekt het middendeel van ’t lichaam,, de rechterarm ligt uitgestrekt ter zijde. Het meesterlijk gesneden gelaat van dit Christus beeld verdient bijzondere aandacht. Ook het uit gestreden, verstijfde lichaam is prachtig weer gegeven. Enkele vingers en de voorste deelen der voeten zijn latere aanvullingen, die vooral bij de voeten zeer slecht werden uitgevoerd en daardoor hinderlijk zijn. Een klein deel van den lendendoek ontbreekt. Overigens is het beeld houwwerk zeldzaam gaaf en ongerept bewaard. Het is te dateeren omstreeks 1500 en is waar schijnlijk het werk van een der vele meesters- beeldsnijders, die bij het einde der 15e eeuw aan den Nederrijn In de omgeving van Calcar, Wesel, Emmerik werkten. Dit Christusbeeld werd voor eenlgen t(jd door den conservator van het museum, den heer Jan Eloy Brom, aangetroffen op den torenzolder van de oude R.K. Kerk te Huissen (G.). De dikke verflagen, waarmee het in den loop der tijden bedekt was, werden door de zorgen van het museumbestuur verwijderd, waarna het snij werk in het blanke eikenhout weer ongeschon den te voorschijn kwam. Het beeld blijft in bruikleen in het Aartsbisschoppelijk Museum geëxposeerd tot dat de uitbreiding der parochie kerk van Huissen voltooid zal zijn, wat nog geruimen tijd zal duren. Daarna zal het beeld waarschijnlijk weer in deze kerk aan de devotie der geloovlgen worden teruggegev%i In het museum is het beeld neergelegd op een voetstuk, dat eenlgszlns herinnert aan den vorm van het H. Graf, zooals dat in de middeleeuwen in vele kerken bestond en waarvan Utrecht een mooi voorbeeld bezit in den kooromgang van de Domkerk. Van een ander H. Graf, afkomstig uit het vrouwenklooster van Oostbroek bij Utrecht, zijn de omringende, figuren der drie H. Vrouwen en Jozef van Arimathea en den H. Joannes, in steen gehouden, bewaard geble ven; deze fragmenten zijn sinds enkele Jaren geëxposeerd in dezelfde zaal van het Aartsbis schoppelijk Museum. De regeering beschikt niet over midde len! Als de regeering maar wilde! Dan waren deze middelen spoedig genoeg te vinden. Maar de zaak Is in onderzoek! Moet met een dergelijk antwoord niet elke waarde, die men nog hecht aan een ministerieel woord, teloor gaan? Het Is nu ongeveer een jaar geleden, ver volgt het blad, dat door minister Ver schuur aan de werkgeversorganisaties een schrijven werd gericht, betreffende de kwestie van het te werk stellen van bui tenlandsche werkkrachten. De schreef toen o.m. het volgende: „Terwijl in Nederland de werkloosheid In zeer veel beroepsgroepen reeds vrij groot en in sommig/ zelfs zeer groot Is, en de stand der arbeidsmarkt hier en daar voort durend sledhter wordt, trachten toch dik wijls vreemdelingen, die in hun eigen land geen of moeilijk werk kunnen vinden, in Nederland arbeid te verkrijgen. Daarentegen wordt ’t voor Nederland- sche werknemers in den ruimen zin des woords hoe/langer hoe moellljker, om in het buitenland arbeid te verrichten. Zoo al niet <re economische verhoudingen een bezwaar vormen, dan wordt ’t den Ne- derlandschen werkzoekenden haast ónmo gelijk gemaakt, om in te aanvaarden door de r< heidswege, welke ten aa richten van arbeid doé beiders in schier alle Europeesche landen bestaan. Het is daarom geen wonder, dat telkens in Nederland stemmen worden gehoord, die vragen, of, gezien de economische om standigheden in ons land en de zooeven bedoelde buitenlandsche regelingen, de In- heemsche arbeidsmarkt nog wel onbe schermd kan blijven. Deze aangelegenheid zal Ik nader over wegen, zoodra Ik van de daartoe benoemde Interdepartementale Commissie haar rap- nort. 7.al hAhkwzn nntvanunn 't Is de eerste maal, dat een leek de maand- Intentle bespreekt, maar 't is goed gezien nu de Paus het gebd vraagt voor de leeken-ver- plegenden om dr. Damen, den voorzitter van den R K. Bond van Ziekenwrplegenden, daar toe uit te noodigen. Dr. Mary of the Sacred Heart J.M.J. geeft een merkwaardlgen kijk op de emancipatie der vrouw in de missie. In het leven van pater Rothaan zal leder met graagte de reis van het kofschip: Jacobus Zeeper, naar Riga lezen. Het schetsje: De ach terste bank n.L in de kerk is raak. In de Berg rede bespreekt dr. Simons: Het handelen om loon, de z.g. Jehnseitsmoraal. Ontroerend doet het Baskisch Volkslied aan, dat eenvoudig een Ignatius-marsch is. We kunnen dat mool-doenerig werk, getiteld: Rond het Eucharistische volstrekt niet genie ten, maar als een abonné, een vurig propa gandiste voor de H. Hart-devotle er zich op getogen over verklaart in de voorlaatste afle vering, dan durven we er geen kwaad van zeggen. Nu er geruchten gaan over een verandeirng in de Pauskeuze, wint het artikel van 8. over Viterbo aan lezenswaardlgheld. UIT HET LEVEN VAN MOEDER BERTILLA. door Zuster R. Druk kerij Jongen Ac Co., Heerlen. Schoonheidskoninginnen, zwemsters, tennis kampioenen. Oceaanvliegsters, Ja zelfs filmster renhaar glans verbleekt. Ja verdwijnt ge heel en al b(j het lezen van het heldhaftig of ferleven dezer eenvoudige vrouw, omdat hier al leen innerlijke waarde is. Het is vlot en handig geschreven en met een opvallende belezenheid van geestelijke lectuur en begrip van geschiedenis schrijven. Vooral de eenvoud en eerlijkheid trekt, want hoe ver heffend en stichtend ook het leven van moeder Bertilla is. zij was ook een mensch met men schelijke gebreken en die worden niet verheeld Van haar prilste jeugd, haar meisjesleven, haar gedrag als postulante, novice, eenvoudig zuster, huisoverste. algemeen overste der Kleine .Zusters van den heiligen Joseph, op welke Congregatie zulk een zichtbare hemelzegen rust, wordt in alle oprechtheid opgesmukt verteld. Haar offerllefde komt vooral uit als de alge meen overste zich dringend aanbeveelt als mis siezuster voor het onherbergzame China, een ideaal, dat zij steeds gekoesterd had en be wondering en eerbied en gevoel van eigen nietig heid komen onder het lezen van die bijna bo- venmensehelljke offervaardigheid in een zwakke vrouw op. Ook in andere Communiteiten dan van de eiken Congregatie zal het leven van deze een- onzen tijd als tafellezlng Het spreekt vanzelf, dat er in de Congres dagen zeer veel priesters te Nijmegen verwacht worden. Dat levert natuurlijk moeilijkheid op voor het lezen der H.H. Missen, indien hiervoor van te voren geen regeling is getroffen. Wie er derhalve prijs op stelt niet teleurge steld te worden, gelieve ten spoedigste aan Pater C. Piels O.P., Kerkegasje 8. Nijmegen, mede te deelen, welke dagen en op welk uur hij wenscht te celebreeren en in welke om geving zijn logies gelegen Is. Met alle desiderata zal zooveel mogelijk reke ning gehouden worden. dien wordt ook thans reeds aan de rich tingsscholen de verplichting opgelegd, leerlingen vart andere richting toe te laten (behalve aan internaten). De tweede daad is het verhoogen van de leerlingentallen, die noodig zijn om bijzon dere scholen op te richten. Zeker, ook het minimum van 12 voor de openbare scholen wordt met vijftig procent verhoogd, maar dat is nog iets anders dan een verhooglng met vijftig procent voor de bijzondere scholen. Een derde feit, dat op antl-clerlcalisme wijst, is het scheppen van een uitzonde- ringspositie in financieel opzicht voor de religieuzen. Den voorzitter, den heer Wel ter, bleek dit anti-clericalisme te ver te gaan (de beide andere uitingen achtte hij aanvaardbaar). Deze bepleitte een regeling van salarissen voor personen, die in eenlge gemeenschap leven, welke een lager be- hoeftenjjeil veronderstelt. Dat de commis sie intusschen aan exceptloneele maatre gelen dacht, bewijst haar eigenaardige orienteering. Nu weten wij wel, dat niet al deze voor- Regeering dat de se- pitlig, opbeurend woord van dr. de Vreese ge staan, of in „De Tijd”' ontving het een eer volle vermelding. O.a. het frissche Hemelvaart, waarin de kerktorens als verkeersagenten naar den hemey werden voorgesteld of het bemoedi gend Allerheiligen, gevolgd door het troostend Allerzielen. Elk opstelletje van dezen bundel, die inder daad volop waard is de verspreide stukjes bij- fSAVa -z- In Nederland was het wellicht sïërlijTeV gegeven, maar de waardevolle Inhoud was ze ker niet zoo goedkoop 'verkrijgbaar gesteld. J. O. M. Série ..OM 8TIL TE LUISTEREN” Vertelselboeken van Wllh. Blokker. V. Zonnestraaltjes. VI. Van alles wat VII. Bil regenweer. VIII. Geheel wat nieuws. Afzonderlijk en in één pracht- band bij Gebrs. Kluitman Alkmaar. Wat uitvoering en Inhoud betreft staan de hierboven aangekondlgde deeltjes zeker niet achter bij de vier eerste in de serie kinderboeken van dien naam, die reeds eer verschenen De verhaaltjes en versjes zijn ditmaal verzameld door mej. Wllh. Blokker, de schrijfster van de zoo gunstig bekend staande serie: „Mijn eigen leesboekje", terwijl de kleurteekeningeh zoowel als de illustratie tusschen den tekst wederom geteekend werden door Miep de Feyter Toen de oud-testamentische volkeren in hun hoogmoed den hemel wilden bestor men met den Babeltoren, brak de verwar ring der spraak hun daadkracht. Bij hun moderne nazaten, de socialisten, die zonder God hier op aarde een hemelscheïi heil staat denken te kunnen grondvesten, be speurt men een ongeveer gelijk verschijn- aet Hier echter geen misverstaan met mond maar met den geest! Wat de eene leider wit noemt, wijst de ander als zwart aan; het grootste kwaad ivoor Jan prijst Piet als het hoogste goed. Het is een geestelijke chaos, welke niets anders dan ruines tengevolge kan hebben. Die verwarring uit zich in het onstoffe lijke, zoowel als in het materieele. Nadat bijvoorbeeld de grijze Wibaut zijn ouderdom onteerde door een aanprijzing of goedpraten van de verschrikkelijkste mo- reele verwording en de heiligheid van het huwelijk trachtte te schenden, zag men het roode leiderskamp in twee deelen ge splitst. De eene partij stelde zich enthou siast achter den man op, die de teugels los wil snijden van ’s menschen kwade driften: de andere valt verwoed den valschen pro leet om zijn ontstellende theorieën aan. Wat moeten de arme volgelingen den ken? Aan wie moeten zij zich houden? Zullen zij tenslotte'niet den weg van den minsten weerstand volgen, nJ. den breeden weg? De versplintering laat zich ook elders gelden. De religleus-soclalisten, die water en vuur pogen te verzoenen, staan in de 8. D. A. P. naar de meest uitgesproken godloochenaars. Wat moeten de zwakke lingen en onwetenden gelooven? Vraag stukken van lagere orde vinden een even groote verdeeldheid in dezen kring. De roode pers loopt over van twistgeschrijf over de toepassing der krlsis-kortlngen op het personeel in overheidsdienst. De dema gogen gaan te keer tegen de volksvertegen- woordigers-partijgenooten, die terwllle van het algemeen belang stemmen vóór de kor tingen. Deze aangevallenen worden weer verdedigd door bezadigder elementen, wijl dezen het karakterloos vinden, dat men menschen met den moed van een overtui ging aanrandt in hun eer en waardigheid. Het toppunt van verwarring is echter wel. dat dezelfde Wibaut, die de zelfbeheer- sching op zedelijk gebied goeddeels In de lucht wil laten springen, op zakelijk terrein den vinger waarschuwend opheft en zal vend over verantwoordelijkheidsgevoel spreekt; degenen veroordeelend, die dit niet bezitten. Medelijden moet men heb ben met een massa, die dergelijke verdool den tot gidsen koos.... Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot professor aan het Theologicum te Warmond den Zeereerw. Hooggel heer A. H. P. Cleophas, die kapelaan was te Rotterdam (H. Ant. Abt.) De buitenlandsche arbeidskrachten regeling te treffen en in welken vorm, is bij de regeering in onderzoek.” „Dat is een antwpord, dat nergens naar lijkt,” zegt „De Gids”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5