Prikkeldraad A.V.R.O.-bluf Van de Pers-tribune NATIONAAL, PADVINDERSKAMP I Och arm! Steun-achteraf GEOPEND DOOR Z. K. H. PRINS HENDRIK - 4 i X. WOENSDAG 3 AUGUSTUS OUD-FR4NKFURT STUCADOORSBEDRIJF Katholieke Verkenners Van 22 tot 26 Augusta» te Leuven Merkwaardige beginselen De opening EUCH. ZIEKENTRIDUUM Te Breda KAPITTEL AUGUSTIJNEN Te Nijmegen Pen voor scheermes Het incident-Patyn <3 Mg De kroning»plaats der Duitsche Keizers in het midden van de zestiende eeuw. XVle NEDERLANDSCHE LITURGISCHE WEEK KAPPERSPERSONEEL IN ACTIE l Pater dr. Makaay als Provinciaal herkozen 3000 Jongens bijeen met en van ■s» óók „Onze gezant te Rome”, zoo zeiden wij in af- werden er .,1 i Oplossing van het conflict spoedig te verwachten Meeting der Noord-Limburgschê Werkliedenvereenigingen haar en een beginsel, van worden. met deze casuïstische sofistiek, welke ‘ren. om zich uit een verlegenheid te redden.” schreven.” Geschreven. spoedige hulp In den tot tuinbouwproducten is het eerste. Een voorbereiding op wat naar men heel stil hoopt in 1937 zal korren. Een oefening met 3000 man. En die oefening ver- eischt veel zorg, veel overleg en contact. In de sfeer van dit kleine vijvertje. Onmiddellijk sluit hierbij aan het subkamp der waarin met een met pakjes Zondagnamiddag werd te Blerick een meeting gehouden door de Noord-Limburgsche afdee- lingen van den R. K. Werkliedenbond. Er waren totaal naar schatting tweeduizend deelnemers uit een twintig-tal afdeellng aan wezig. Na enkele redevoeringen had een optocht plaats. In het Dinsdag te Eindhoven gehouden ka pittel der Paters Augustijnen is met algemeens stemmen tot provinciaal herkozen de hoog- eerw. pater dr. Servus Makaay. Verder tot deflnltoren benoemd de paters Nlcolaas de Wit, Clemens Blok. Evangelista Nleuwhof en Marianus Verschure. Tot secre taris werd pater Augustinus van Delden aan gewezen. De kapperszaken zijn des Dinsdagmiddags ge sloten. Dat is zoo gekomen omdat de kappers het eens heetten onder elkaar over de Dinsdag- sluiting. Toen is ‘t raadsbesluit gekomen over eenkomstig de nieuwe wet en eerst daarna zijn vele kappers tegen den maatregel in "t geweer 1 gekomen toen het te laat was. Degenen die eerst de zaak maar op haar beloop hadden gelaten „omdat 1 toch niet zou gebeuren” gingen er later tegen ageeren. En nu pogen ze een meerderheid onder de kappers te vormen, om t besluit weer ongedaan te krijgen. Daar tegen komen nu de kappersbedienden in ver- i zet en de secretaris van den Amsterdamschen Bond van Kapperspersoneel zendt ons een ult- voerlge argumentatie. We kunnen het schrijven niet geheel opnemen maar willen de voor- Onze correspondent meldt ons d.d. 2 Aug.: De XVle Nederlandsche Liturgische week wordt gehouden in de Abdij van den Keizers berg te Leuven van Maandag 22 tot Vrijdag 28 Augustus e.k. onder voorzitterschap van Mgr. Dr. C. Callewaert, president van het Groot Seminarie te Brugge en Voorzitter van de Federatie voor Liturgie en Parochieleven. Als algemeen thema werd gekozen: Het deel nemen van het volk aan de Liturgie.” Reeds dringt de liturgische gedachte tot de volksmas sa door en vindt de Uurglsche godsvrucht een diepen weerklank in het volksgemoed. Daar door echter worden ook nieuwe eischen gesteld aan de liturgische actie en moeten de metho den van werking aan de nieuwe omstandighe den worden aangepast. Zoo zal dan op deze Liturgische week, na de uiteenzetting van de theologische, psychologische en historische grondslagen, zeer correct practlsch werk wor- den verricht. Dit zal op de eerste plaats bereikt worden In den laatsten tijd heeft mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het Gemeentelijk Statis tisch Bureau te Amsterdam bemiddeling ver leend in het landelijk stucadoorsconfllct, dat nu reeds 14 weken duurt. Vrijdag JJ. is onder zijn leiding op het Amsterdamsche stadhuis een ver gadering van partijen gehouden. Daar is in be ginsel overeenstemming bereikt met een nieuw collectief contract. Indertijd hadden de Kotho- lieke en de Christelijke gezellenbonden reeds een contract aanvaard, maar de moderne bond had dit afgewezen. Vandaar het conflict, dat in ver scheidene plaatsen van het land ontstond, met als gevolg dat er gestaakt werd. Naar men ons mededeelt, heeft de moderne bond het contract in gewfjzlgden vorm, waar over men het Vrijdag jj. in beginsel eens werd, aanvaard, zoodat verwacht mag worden, dat het conflict zeer spoedig achter den rug zal zijn Naar alle waarschijnlijkheid wordt begin vol gende week het werk hervat. „De toestand van de Vereenlging is kern gezond en als een granietrots zoo krachtig. Het verwijt van tegenstanders: „de A. V. R. O. rammelt met den geldzak”, wees de voorzitter af. De groote bijdragen, die ter beschikking worden gesteld, staan In een behoorlijke verhouding tot de behoeften, gelijk werd aangetoond. Wanneer het een Omroep goed gaart, op een oogenblik dat 't anderen slecht gaat, dan blijkt wel duide lijk dat de omroep, dien het goed gaat, de beste introductie heeft in de huiskamers van de Ned. luistervinken. De andere om roepen hebben, aldus de heer De Clercq gefaald in hun poging om de genegenheid van de Nederlandsche luisteraars te vieren- deelen.” e- 4 „De Gulden in de branding* Onder dezen titel verscheen bij de Druk kerij „De Tijd” te Amsterdam een boek, waarin zijn opgenomen de groote serie ar tikelen, in dat blad gewijd aan de wen- scheUjkheld van devaluatie der munt. In dezen krisistijd een zéér interessants leptuurl Het-„Huisgezin” komt nog eens terug op het „incldeijt-Patijn”, waaromheen „eenlg rumoer” ontstaan is. Volledigheidshalve laten wij hieronder volgen, wat het blad alsnog (en *t schijnt ons nogal raak!) op te merken heeft: „De kleine zijn nu eenmaal so wie so weerloos en kunnen alleen geld en jonge levens verdoen, een dag of drie, en dan toch In het zand bijten.” In de H. Sacramentskerk te Breda is Dinsdag het derde ziekentriduum begonnen Dit jaar wordt daaraan deelgenomen door 210 zieken, waaronder 54 liggende patiënten. M er dan 60 auto’s, de meeste bereidwillig daartoe beschik, baar gesteld, brachten de lijdenden naar de Sacramentskerk, waar zij opgewacht door verpleegster» en brancardiers Het triduum werd geopend met een plechtige H. Mis, opgedragen door pastoor A. van Mul, daarbij geassisteera dor de Weleerw. heeren L de Poorter, kapelaan der parochie en J. Hofman, kapelaan te Grauw. Om 12 uur had een kort bezoek plaats bij het Allerheiligste, gevolgd door de handoplegging aan de zieken door een twintigtal aanwezige priesters. Om 2 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd met processie. Ieder der zieken ontving den zegen met Ons Heer; dat gaf momenten van geweldige ontroering. mogendheid? Die kans bestaat toch ook. We denken aan de verschillende kleine mo gendheden in midden Europa, die aller minst vredelievend tegenover elkander staan Of aan de Balkanstaten Mogen die zich niet verdedigen tegenover elkander? De heer Kleerekoper heeft ook een argu ment voor zijn uitvlucht. Ziehier waarom volgens hem kleine mogendheden wel een zijdig ontwapenen mogen: ons nummer van 5 Juli, „heeft voor eeni- gen tijd zich tegen eenzijdige ontwapening keerend, een zeer onvoorzichtig woord ge- chhravon Dinsdag werd in de St Antoniuskerk aan de Oroenestraat te Nijmegen door den Zeer, eerw. heer pastoor J. L. Mulukon het Eucha ristisch Triduum voor zieken, med: ata voor bereiding voor het komende Marla-Congres ge opend. Meer dan ISO zieken uit Nijmegen en wijde omgeving maken deze driedaagsche geestelijke oefening mede. Van vele zljren mocht men sym pathieke medewerking ontvangen. Vele auto’s werden voor zlekenvervoer beschikbaar gesteld, terwijl vele verpleegsters ep leden van het Roode Kruis voor de verpleging zorg dragen. Z. H. Exc Mgi Am. Diepen zal Donderdag As. dit Eucharistisch Triduum bezoeken en dan voor de zieken een plechtig Lot celebreeren. baar dienen om de kritiek van velen te overstemmen: *t is geen toeval, dat &et naamste argumenten hier releveeren. Er zou een vermindering van het inkomen der werk gevers zijn. Maar, zoo schrijft de secretaris van den Amst. Bond van Kapperspersoneel: „niet één van de tegenstanders van een wettelüke middagsluiting toonde aan in feite, dat er een werkelijke teruggang van het inkomen der werkgevers Is”. Er is op den Dinsdag natuur lijk allicht minder ontvangst, maar die vermeer dert de overige dagen. Enkele zaken kunnen intusschen toch wel schade ondervinden, maar hierdoor is nog niet het bewijs geleverd dat het geheele bedrijf schade ondervindt. Eerst als dit geschiedt is 't tijd onder de oogen te zien wat gebeuren moet. Dat het opnieuw openstellen van kappersza ken weer rouleering met personeel, werkver ruiming enz. met zich zou brengen, is een on derstelling die de schrijver niet aanvaardt; Hij neemt aan dat de helft van 1 personeel geor ganiseerd is. De werkloosheid onder hen be droeg 1 Mei 79 en 30 Mei 66 en einde Juni 60. Dat het zelfscheren in de hand zou worden gewerkt is zeer betrekkelijk na de reusachtige campagne voor zelfscheren met scheerappa- raten In de latere jaren. Wie dit nu nog zelf niet doet zal er nlft toe komen door één mld&agsluiting. Vermindering van emolumenten, verval, pro visie enz. wordt door t personeel zelf niet ge vreesd. Ten slotte spreekt men van: „beknotting der vrijheid". Maar de Amst. kappers hebben in meederheld de nieuwe regeling zelf gewild. Het schrijven van den Bondssecretaris be sluit: ,Jn de twee jaren dat alleen het „werktijden besluit” van kracht was heeft men blijk ge geven In eigen huis niet regelend te kunnen optreden, waarvan het personeel de dupe was. Terugkeer naar deze regeling zal voor ons beteekenen terugkeer tot rechteloosheid sabo tage enz. Waar er in het algemeen door de middagsluiting geen nadeel wordt ondervonden, daar blijven wij ervoor ijveren en zullen de thans te Amsterdam en elders geldende regeling met hand en tand verdedigen”. „Dat de Nazi’s op d’r gezicht moeten hebben, zoodra ze ook maar de gering ste neiging toonen tot den aanval, spreekt vanzelf. Wie zich weerloos over weldigen laat, onder Welke edele of vrome leuze ook, is een zot en een handlanger van den duivel, die het kwaad wil laten trlomfeeren. Daarom kunnen de groote mogendheden ook alléén wederkeerlg ontwapenen, willen zij niet af geslacht worden.” De logica van deze laatste stelling, welke sr bij de haren bij gesleept Is, Is ons niet heelemaal duidelijk. Groote mogendheden kunnen dus niet eenzijdig ontwapenen, an ders worden ze afgeslacht. Ontwapening is dus een kwestie van op portuniteit, niet van beginsel. Als een groote mogendheid eenzijdig zou ontwape- nen, dan zou deze af geslacht worden. Muur al* nu een kleine mogendheid wordt aangevallen door een andere kleine Uit Amerika komen treurige berichten, berichten, die ons met diep medelijden vervullen Is ’t ook niet om er bij te huHèn? Het gaat niet goed met de mlllionnairs In Amerika De mllllonnalrs-vermogens van de 20e eeuw, die vooral in het jaar 1929 nog zoo heerlijk groeiden, zijn op *t oogenblik aan ’t slinken en sommige ervan zijn reeds ge heel verdwenen. In den goeden ouden tijd In het jaar 1929 waren er in de Vereenigde Staten nog omstreeks 600 inkomens van meer dan - 1 millioen dollar per jaar. Einde 1930 slonk dit aantal tot 149 en op het oogenblik, In den zomer van 1932 dus, zijn menschen met dergelijke inkomens vrijwel niet meer te vinden. De spoorwegkonlngen, de oliemagnaten, de bankiers, de -potentaten uit de metaal industrie, de auto-fabrikanten op groote schaal, zij hebben allen hun fabelachtige winsten als sneeuw voor de zon zien ver dwijnen en wanneer men de voorspellingen van de verschillende ekonomen gelooven mag, dan zullen de Rockefellers en Morgans van morgen gelijk staan met de meest doodgewone werkers van allen dag. Paleisachtige zomerverblijven op Lang Island, het oord, waar de aristocratie van de Amerikaansche financieele wereld ge woon is heen te trekken, blijven nu geslo ten, om de eenvoudige reden, dat men zich ook daar genoodzaakt ziet, het Welter- sjrsteem toe te passeq. De Guggenheims, de Astors, de Morgans en het meerendeel van de overige land- goedbezitters op Long Island hebben hun personeel sterk ingekrompen, terwijl de buitenverblijven der kleinere mlllionnairs het heelemaal zonder bewoners stellen. Groote borden, waarop de woorden: „Te Koop” geschilderd zijn, geven een duidelijk beeld van de omstandigheden, waarin de eigenaars verkeeren. Arme mlllionnairs! En hoe snel ging de verdwijning van hun sprookjesachtige vermogens In haar werk! De heeren hebben niet eens den tijd gekregen, zich behoorlijk aan de veran derde omstandigheden aan te passen. In 1931 nog gaf John D. Rockefeller voor verschillende doeleinden het fabelachtige bedrag van 6 millioen dollar cadeau, doch dit jaar heeft hij publiek gemaakt, dat hij zich genoodzaakt ziet, te bezuinigen, en tot op heden heeft hij nog pas 1 millioen weg gegeven. Een buitengewoon sterk voorbeeld van achteruitgang levert wel het vermogen van Samuel Mather, een groot-industrieel, die vorig jaar overleed. Op het oogenblik is er van de 40.000.000 dollar, die hij naliet, nog slechts 6.000.000, .dollar over-. ’t Is dus armoe troef daar! En toch.... mogen wij de wereld én de ex-mlllionnairs zelf niet feliciteeren met deze verarming? Het lijkt ons niet de mlnst-verdienstelijke werking der krisis, dat zij een einde maakt aan onnatuurlijk-groote en door nlets- geëvenredigde opstapelingen van vermo gens. Zóó ver is het dus al gekomen, dat een commissie uit West-Frlesche gemeente besturen aan den Minister moest seinen „Binnen enkele weken staan we voor een volslagen ineenstorting van de tuinbouw bedrijven, met stopzetting der productie. Deze catastrophe dreigt bijna universeel, dus ook voor die tuinbouwbedrijven, die in 1930 en 1931 niet aanvroegen voor provin ciaal- en Rijkscrediet en thans hun laatste geld In deze moeilijke jaren geofferd heb ben. Alleen spoedige hulp In den vorm van toeslag tot productiekosten op de voor naamste tuinbouwproducten met terug- werkende kracht van het begin der aard appelcampagne zou nog kunnen baten. Het is wel zeer droevig, dat het zóóvei komen moest! Het is eigenlijk al te laat: slechts hulp met terugwerkende kracht kan nog verlich ting brengen. Dit beteekent een ernstig verwijt aan het adres der Regeering, die toch waarlijk ge noeg gewaarschuwd Is en die er blijkbaar niet meer over denkt, het Kamer-reces te doen onderbreken tot behandeling van een steun-regeling voor den tuinbouw. De Regeering heeft verzuimd, de noodlge maatregelen vóór te bereiden, zóó dat deze toegepast konden worden op het oogenblik van den hoogsten nood, bij gemis van deze maatregelen zal thans steun-achteraf nontbeerlijk zijn. Laat de Regeering nu toch eindelijk ?ens Iets voor onze tuinders doen! ta- te Rome verblijvende Ne- Dit slaat natuurlijk alleen op het geval, dat een kleine mogendheid wordt aange vallen door een groote. Dan zou elk verweer nutteloos zijn, dus kleine mogendheden moeten maar ontwapenen. Maar stel nu eens, dat Nederland zou aangevallen wor den door België. Is dan elk verweer nutte loos, althans meer nutteloos dan wanneer Italië zou aangevallen worden door Frank rijk? Bovendien, wie maakt hu precies uit of iemand een groote dan wel een kleine mo gendheid is? Nemen we nu de Spaansche socialistische republiek. Daar regeeren op dit oogenblik de sociaal-democraten, met een sociaal-democratische meerderheid in de Cortes Die heeren durven heusch wel radicale maatregelen te nemen, gezien hun vervolgingen tegen de Kerk en tegen de priesters. Maar van eenige ontwapening is in Spanje geen sprake. Integendeel, dezer dagen heeft de sociaal-democratische mi nister van Oorlog een rede gehouden, waar in hij nieuwe richtlijnen heeft aangegeven waarlangs het Spaansche leger moet wor den versterkt. Behoort Spanje nu ook tot de groote mo gendheden? Of behoeven de sociaaldemo cratische regeerders In Spanje zich van de socialistische ontwapening niets aan te trekken? We zouden den heer Kleerekoper willen vragen of hij niet eerlij ker en roya ler zou handelen, door ronduit te zeggen, dat de ontwapening alleen een demagogisch stukje propaganda is In landen waar de sociaal-democraten in de oppositie zijn. Dan zou hij heel wat eerlijker handelen, dan hl] nu In zijn krabbel poogt te li Wat men, vlug lezend, daarop heeft ge borduurd van een tafelrede, welke mr. Pa- tijn te Rome zou hebben gehouden felrede, welke U. derlanders niet konden thuis brengen behoort tot het rijk der fantasie. Hedenmiddag even over twee arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju dant, per auto aan het amp. Alle bewoners, een leine 3000 in getal 3halve zij, die wacht adden aan de pon en, vuren of tele, hooncentrales, tonden in lange ko- nnes opgesteld op et demonstratieter- sin, de vlaggen voor, p; links de Schotten i hun kleurige uni. irm met hun doedel- ik en kwasten Z. K. H. werd ver- weixomd door den Kampleider, kolonel Diemont en door den leider der afd. ontvangst, Ph. Baron van Pallandt van Eerde en werd door de rijen der voortrekkers onder het spelen van het Wilhelmus naar het posthuis geleid, waar de nationale vlag door Z. K. H. werd geheschen. Deze vlag bestaat uit de nationale driekleur, die in ’t witte veld de groene lelie’ (eigenlijk de pont van het kompas)draagt. Tot nu toe ontbrak een dergelijk teekfen. Elke groep had een andere vlag. Van nu af aan is de nationale vlag ge heschen. Aanstonds na deze plechtigheid zette de muziek het padvinderslied in, dat uit volle borst door alle jongens werd meegezongen. Met da Schotten en de buitenlanders voorop begon vervolgens het défilé, waarna de ver. schillende sptflen elkander snel opvolgden. door een reeks lezingen en besprekingen, die zullen handelen over de volgende onderwerpen: 1. Het koninklijk priesterschap van het chris ten volk (theologische grondslag). 2. De Liturgie en de volksziel (psychologische grondslag). 3. Bloei en verval van het Liturgisch leven van het volk (historische grondslag). 4. -Waarom de Gregoriaansche volkszang mis lukt. 5. De taak van den koster. 6. Verwezenlijkingen: 1. Parochiale dagen. 7. Verwezenlijkingen: 2. Mis-weken. 8. Het liturgisch kerkboek van het volk. 9. De voorbereiding in de onderwijsgestichten. 10. De actieve deelname van het volk aan de namiddag, en avonddiensten. 11. .Hoe het volk meer werkdadig kan moet deelnemen aan de liturgie der overlede nen. 12. Liturgisch leven voor de zieken. 13. De liturgische roeping van de leidende klas. Verder zal nog aan deze Liturgische Week een uiterst practlsch karakter gegeven worden, door dat al de aanwezigen de gelegenheid zul len hebben werkdadig deel te nemen aan de gedlalogeerde MIs, de plechtige Mis en de Completen. Het wordt dus een week niet alleen van liturgische studie, maar ook van intens li turgisch leven. Een ander belangrijk feit is de offlcleele me dewerking van de verschillende groepeeringen van Katholeke Actie, die een gezamenlijk offen sief willen inzetten voor de deelname van het volk aan de Liturgie. Een gansche dag zal ge. wijd worden aan de resultaten en de vooruit zichten van die medewerking. Ten slotte wordt het programma aangevuld door een paar model-lessen van gregoriaanschen volkszang, alsmede door drie nieuwe filmen over de Mis (Lichtbeelden Bureau; Bloud et Gay; Eastman Kodak Co) er» de nieuwste Gre goriaansche gramophoonplaten. Gezangen van de Oostersche Kerk zullen worden voorgedragen door het koor der Ukralnlsche studenten. Het secretariaat is gevestigd in de Abdij den Keizersberg te Leuven. De andere omroepen dus ook de K. R. O. zouden er volgens den w.n A. V. R. O.-voorzitter niet in geslaagd zijn „de genegenheid van de Nederlandsche luisteraars te vlerendeelen”, m. a. w. ook de K. R. O. zou niet in staat zijn geweest, de genegenheid der katholieken te winnen Maar wat blijkt nu, als men niet ge heel zonder herinnering aan het verleden de zoozeer befulfde cijfers omtrent de stortingen der luistervinken beziet? We zullen het heel kort zeggen: Volgens het jaarverslag der A. V. R. O. over 1930 (Pag. 4) stortten de luistervin ken in genoemd jaar een bedrag van 776 207.65; volgens het jaarverslag over 1931 (Pag. 4) in later genoemd jaar t 739.808.44, wat beteekent een achter uitgang met 36.399.21, oftewel met 5 pet. In dezelfde periode stegen de stortingen der K. R. O.-leden met.... 9% pet! Welke omroep heeft nu méér reden tot voldoening? Welke omroep wint er méér de sympa thie der luisteraars? De bluf der A. V. R. O.-leiders moet bljjk- Mogen we de Nederlandsche sociaal democraten gelooven, dan Is de leuze der nationale ontwapening een socialistisch be ginsel. Maar een beginsel, waarmede aan de hand van de practljk nogal geschipperd kan worden. Zooals men weet, waren de sociaal-democraten voor den oorlog voor standers van de leuze „geen man en geen cent” Toen zij tijdens den oorlog, ten ge volge van den Godsvrede mede de verant woordelijkheid droegen voor het regee- ringsbeleld, tapten zij uit een ander vaatje Troelstra verdedigde toen de landsverdedi ging en Schaper wilde met zijn zoon naar de grenzen snellen om het vaderland te verdedigen. Toen de heeren na den oorlog weer te genover een rechtsche Regeering in de op positie kwamen, voelden ze voor de verde diging van dit vaderland plotseling niets meer en werden ze weer antl-mllitairist. Wij hebben het levendig betreurd, niet dat mr. Patijn tegen eenzijdige ontwape ning heeft gewaarschuwd, maar dat de vertegenwoordiger van een kleine mogend heid de beteekenis van den Volkenbond tot benedep nul heeft vérklelnd. En in dézen gedachtengang hebben we de vraag gesteld, of iemand als mr. Pa rijn, die er zulke denkbeelden op na houdt, past in het kader onzer vertegenwoordiging in het buitenland en aan den Nederland- schen geest beantwoordt. Andere vragen hebben we niet gesteld of gesuggereerd: dus ook niet deze of mr. Patijn tegenover katholieken en priesters te Rome al dan niet charmant optreedt. Wel staat vast, dat wij niet, zooals van zekere zijde welwillend werd verondersteld, alleen maar commentaar hebben geleverd „op een blijkbaar uit de luciït gegrepen bericht.” Het „uit de lucht gegrepen bericht” was een uitlating van mr. Patijn, van beteeke nis, omdat ze afkomstig was van een on zer vertegenwoordigers in het buitenland." „Wjj hebben een stad gebouwd” Een vos verliest wel z’n haren maar niet *"n streken! Al de wederwaardigheden, welke de A. V. R. O. als gevolg van eigen schuld de laatste jaren ondervinden moest, zijn niet in staat geweest, den bestuurders dezer weergalooze instelling ook maar een grein tje bezadigdheid en zelfkennis bij te bren gen. Dezer dagen heeft de vereenlging algemeene jaarvergadering gehouden van deze gelegenheid heeft men dankbaar geprofiteerd om alle verwatenheid, waar over de A. V. R. O.-leiders beschikken (en dat is niet weinig!) den volke te demon- streeren: vooral de rede van den voorzit- ter-penningmeester, den heer G. de Clercq, was bluf van ’t begin tot het einde. „De geraamde bijdragen van de luister vinken werden met bijna 100.000 over schreden en een bedrag van bijna 678.000 werd ter beschikking gesteld. De netto-baten van de „Radlobode" werden begroot op 450.000, terwijl ze in werkelijk heid ruim 485.000 bedroegen. Het saldo- overschot, dat verleden jaar geraamd werd op 200,000, bedroeg in werkelijkheid meer dan 400,000.” Aan verlies op de waarde van het effec tenbezit moest maar eventjes 166,000. afgeschreven worden, maar luchtig hup pelde de blijmoedige voorzitter over deze mededeeling heen, er voorts op rekenend, dat geen enkel A. V. R. O.-lld de kritische vraag zou stellen: „betalen de leden eigen lijk niet veel te veel, als de vereenlging zulke fraaie winsten maakt?” Onder golven van lyriek en enthousias me werden vragen als deze bij voorbaat bedolven: Hedenmiddag om twee uur heeft de offi- cieele opening van het nationaal Padvinders- kamp aan den Bezuidenhoutschenwïg te Den Haag plaats gehad. Dinsdagavond nog waren wij in de gelegen heid onder vriendelijk geleide van den chef van den persdienst het kamp door te wandelen. De groote oprijlaan van het landgoed Oosterbeek leidt aanstonds naar het centrum. De tent van den leider ligt erlangs, verscholen achter hooge struiken doch duidelijk kenbaar aan de twee nationale vlaggetjes, die er boven uitsteken. Om ’n rustigen kleinen cirkelronden vijver lagen de tenten van de stafleden de wigwams van de opperhoofden hadden wij haast geschreven. ’s Avonds wordt hier raad gehouden. Hier spreken de organisatoren elkaar. Hier groeit het kamp en worden de ervarir gen verzameld. Het verzamelen van ervaringen voor een groot internationaal kamp Immers is een der doeleinden, waarmee deze tentenstad ge bouwd is. Nederland was al gevraagd voor een Jamboree (een woord dat Baden Powell uit vond) zooals die in 1929 in Engeland gehou den is, waar 50.000 jongens bijeenkwamen uit alle deelen van de wereld. Doch daar had men niet genoeg ondervin ding van. Groote kampen hebben de Neder landsche padvinders nog niet opgeslagen. Dit De geïncrimineerde woorden woorden, welke wij blijven betreuren heeft onze gezant te Rome geschreven in het orgaan van het Nationaal Jongeren Verbond waaruit „Onze Vloot” ze met Instemming heeft overgenomen. Mr. Patijn dan schreef, dat men zich ter, behoeve van eenzijdige ontwapening niet op den Volkenbond moet beroepen, en be toogde, dat deze niets kan doen voor een land, dat zich niet verdedigt. Maar hierop liet hij volgen: „De sterke mogendheid komt op voor haar eigen be langen en stoort zich aan geen Volken bond”. Dit vindt de heer Patijn van-zelf-spre kend en redelijk. A. V. R. O.-ledental het vorig jaar duizenden was teruggeloopen en.... dat er nog steeds geen eerste-rangs-figuur bereid gevonden werd om den A.V.R.O.-voorzlt- terszetel in te nemen. V- R- O.-leiding vrage zich eens af, wit van een en ander toch wel de narvank kan zijn. Doet zij dat en komt zij een oogenblik tot inkeer, dan zal haar bluf spoedig ver klonken zijn. Een groote langwerpige ruimte, de kamp vuren gecentraliseerd en bijeengetrokken aan de buitenzijde, een openlucht-altaar, onder een tentoverkapping rechts, de tenten allemaal voor ons. In het midden een groot open veld. Opzij van het altaar een klokkentoren van dennesta mmen Een kleurigen indruk maak het geheel. In zijn geheel doet trouwens de deelname van de katholieken uiterst sympathiek aan bij de andere groepen. Wij waren nog even in de ge legenheid Pater Mr. Dr. Berens S. J. naar zijn indrukken te vragen. Pater Berens sprak met enthousiasme over de beweging, moedigde de jongens aan bij hun ondernemingen, volgde alles, leefde mee en sloot tenslotte het gesprek af met de opmer king, dat de padvindersbeweglng geen uiteen zetten is. geen indrukken vergaren, geen pra ten, maar doen En hij liep alweer weg om ergens een handje mee te helpen. Hij deed. Diezelfde levendige spirit beheerschte het heele kamp en automatisch alle aanwezigen. In marschpas trokken ons de boys-scouts voor bij, allen niét den stok in de hand. Allen met verschillend gekleurde dassen en diverse in signes. De katholieken met een geel kruis, de groene lelie. De christelijken i cirkel. Er liepen zee-verkenners witte matrozenpetten op en blauwe aan. Eén diepzee-verkenner zelfs was erbij. Er waren Schotten, Denen, Duitschers, Franschen. Engelschen en Hongaren werden er nog ver wacht. Het kamp van het blijvende vuur heb- ben wij gezien. Het totem beeld uit een tele- phoonpaal gekapt. De keurige ingangspoorten. De latrines (een heele zorg In een kampt) De waterleiding en badgelegenheden. De groote tenten voor de consumptie. De winkelgalerij ook In tenten. De Internationale boekenstand. Het bleef aan den gang. En tusschen dat alles door honderden tenten, waarvan het overgroo- te deel In dén middag nog was opgeslagen. Zóó Is het Padvlnderskamp. „Wij hebben al eens meer gevraagd” zoo schrijft „Ons Noorden” „krachtens welk socialistisch beginsel deze weerloos heid gepredikt wordt, want we zien het nu de laatste dagen nog In Dultschland, dht wanneer de sociaal-democraten aangeval len worden, ze allerminst de weerloosheid prediken. En niemand minder dan de heer Kleerekoper verdedigt dit verweer. In een oproerigen krabbel schrijft hjj letterlijk het volgende: Hadde de voorzitter zich door zfjn lyri sche en enthousiaste begoochelingen niet laten vervoeren tot een uitval in de rich ting der andere omroepen, zijn bluf wa re te negeeren geweest als wat aanstelle rijom beterswil. Hij blijkt de grootheid van de A. V. R. O. echter niet te kunnen aantoonen zonder andere omroepen te kleineeren wat voor de A. V. R. O. nu juist geen gunstig teeken is en daardoor dwingt hij ons, hem in zijn zelfkritiek-looze vervoering even tot de orde te roepen. Tegen deze uitlating zijn we opgekomer en komen we nog op. Wie aldus den Volkenbond tot een can- catuur verwringt, kan hem heelemaal af schaffen. De Volkenbond vertegenwoordigt, zij het onvolmaakt, het beginsel van het recht: de kleinen en de zwakken zien er met reden een plechtanker in voor hun redelijke aan spraken. Behoort dit niet het geval te zijn, storen de groote mogendheden zich aan geen Volkenbond en behoeven zij zich daaraan niet te storen, dan is de Volkenbond feite-, lijk een bedrieglijk instituut. De gerustheid, die zijn bestaan schenkt, is een valsche gerustheid: als het er op aankomt, gaan de groote mogendheden haar eigen weg, ook al is die krom. Wij hebben het levendig betreurd, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12