ER IS NOG HOOP Anschluss-debat te Weenen Zeeliedenstaking Auto geslipt Moratorium voor Argentinië NACHTELIJKE SCHOTEN Markten Ontploffing te Emmerik WOENSDAG 3 AUGUSTUS De moord te Naaldwijk HET SLOT NEUSCHWANSTEIN 24 Augustus voor het Hof f TE GROOT GELEEFD Oneerlijke commies geschorst DE A. V. R. O. zicht AUTOBUS AANGEREDEN Een aantal passagiers gewond Zwaar tekort verwacht STIKSTOFCONFERENTIE Smokkelaarscomplot ontmaskerd Geldkistje ontvreemd In verschillende Duitsche plaatsen UIT HET BOUWBEDRIJF Doll fuss op het nippertje gered Twee dooden in SUezië Een inzittende gedood wan- V Mgr. Seipel herdacht Dollfuss Twee gewonden M. F. F. Meyer Ongehuwde arbeiders 216 arbeiden verdronken Brand V i Gage'verlaging niet aanvaard Belangrijke besprekingen te Scheveningen GOEDKOOPER PHILIPS-LAMPEN MASSA-ONTSLAG TE NÜVERDAL DE HAAGSCHE TAXI-STAKING Patroons en werknemers komen bijeen Studiobouw te Hilversum Een verlaging van 30 pet. in De ramp der „Niobe” CEMENT DAT SUIKER BLEEK TE ZIJN Groot-Daitsche motie van trouwen bij staking van stemmen verworpen Twee arbeiders aan stukken gescheurd Intrekking ran vergunningen MOTOR OVER DEN KOP Van Egmond en Leene nog in den stryd Moeilijkheden met Bazel Dollfuss verdedigt Rundschak De heerlijk gelegen schepping van den Beierschen Koning Lodewijk II. Slechts 35 dooden aan boord? In volle vaart tegen een boom gevlogen Mgr. Seipel herdacht t - Wé- l voor der werden ontslagen, verder de verkorte werk- fa— de Gisterenavond jt hoofd <L I De afdeeling Rotterdam i i i i Binds Maandag heeft in het Palace-hotel te Scheveningen een zeer belangrijke conferentie plaats van stlkstofproducenten uit de verschil- Onder Belllngwolde (Gron.) is bet bui* van Tuitjer afgebrand. tig zijn voet Oostenrijk, vanneer ae wordt ge bruikt als adempauze, om den economlschen opbouw door te voeren. i i 1 1 1 1 1 1 t 1 1 BOMBAY, 2 Aug. (Reuter). BU het gisteren gemelde pont-ongeluk in Ooet-Bengalen zijn 216 Mahomedaanache arbeiders verdronken. Slechts 31 konden gered worden. Vervolgens werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met den achtervolgingswedstrüd. Frankrijk won hierbij voos Engeland, Itaflë en Canada. In de finale ontstond een ver woede strijd tusschen Italic en Frankrijk, welke eerst lp de laatste ronde ten gunste van Italië werd beslist. Italic won in vier minuten en 63 seconden en heeft hiermede dus achtereenvol gens dezen wedstrijd gewonnen op de Olym pische Spelen te Antwerpen, Parijs, Amsterdam en Los Angeles. In den strijd om de derde plaats won En geland van Canada. Onze landgenoot Van Egmond maakte den besten tüd voor Gray (Australië) en Pelllzzari (Italië). Vervolgens werden de kwart-flnales verreden voor den 3000 Meter tandem-wedstrijd. In de eerste rit wonnen de Franschen ChalL lot-Perrin voor de Engelschen Gebinder-Cham bers. Bfj de tweede rit ontstond een groot lawaai, zoodat de jury de Denen Christiansen en Gar vin moest dlsqualiflceeren. Hierdoor werden onze landgenooten Leene en Van Egmond win. naars. De Denen protesteerden tegen de disqualifi es tie, doch het protest werd afgewezen. Zij konden echter opnieuw uitkomen in een volgende rit en wonnen toen zonder veel moei te. Hierdoor werefêh ook zij in de deml-finale geplaatst. In de vierde rit wonnen twee Amerlkaanscbe renners. EMMERIK, 2 Aug. (WB). Omtrent de ontplof fing, welke hedenmorgen hier in de chemische fabriek van de Nederlandsche firma Noury en v. d. Lande plaats had en waarbij twee personen om het leven kwamen, kan nog gemeld worden, dat vier personen, waaronder het kind van een der arbeiders, zwaar gewond werden. WEENEN, 3 Aug. (V. D.) De OoetenriJksche Nationale Raad heeft Dinsdagmiddag de door de Groot-Dultschers ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 81 tegen 81 stemmen, derhalve bij staking van «temmen verworpen. De regeerlngsmeerderheld had alle afgevaardigden doen verschijnen. Ook voor den zoo juist overleden dr. Seipel was reeds een plaatsvervanger aanwezig. Voor stemden behalve de 70 socialisten en de 9 Oroot-Dultschers, twee leden van het Helmat- blok. Het leenlngsverdrag werd vervolgens naar de hoofdcommissie verwezen. KIEL, 2 Aug. (VD). In welingelichte kringen wordt het vermoeden uitgesproken, dat zich van de 89 dooden der Nlobe" ten hoogste 38 In bet gezonken schip bevinden, terwijl de ove rigen den dood In de golven zouden hebben ge vonden. Dat niettemin nog geen lijk is gevon den, wordt verklaard uit bet feit, dat de wind den laatsten tijd eenige malen gedraald is, waar door een voortdurende wisseling der stroom richting werd veroorzaakt. Naar wij vernemen, aal de strafzaak betref fende den moord te Naaldwijk, gepleegd door den jeugdigen typograaf de B., in hooger be roep voor het Gerechtshof te ’s Gravenhage worden behandeld op 24 Augustus as. Als raadsman treedt weder op mr. E. F. Moresco. De patroonsorganisaties in het bouwbedrijf hebben de werknemers ultgenoodigd voor een conferentie op heden te Haarlem ter bespreking van den toestand in het bedrijf en de thans gepubliceerde maatregelen, welke de regeering overweegt. Indien overeenstemming over loons verlaging wordt bereikt. De stad opgeschrikt EMMERIK. 3 Aug, (W. B.) - Emmerik werd Dinsdagmorgen door een geweldige ontploffing. Een afdeeling van de Oliefabrieken van Noury en Van der Lande, vloog in de lucht. Het on geluk gebeurde in de droogafdeellng van het bedrijf. Het gebouw stortte geheel in puin. De üzerdeelen werden honderden meters in het rond geslingerd. Gelukkig gebeurde het onge luk tijdens het schaftuur, zoodat er maar twee arbeiders in het gebouw waren. Dezen werden beiden aan stukken gescheurd. Door het geweld der ontploffing werden in de aangrenzende straten honderden rullen vernield en ook de daken gedeeltelijk aft?e- rukt. Verscheidene personen werden gewend, meest door rondvliegende glasscherven De plek van het ongeluk Is afgezet. Toen op den Veerkenweg. den verbindingsweg tusschen Oud-Gastel en Kruisland. Zaterdag avond nabij het zgn. ..Hoekje'’ onder Kruis land, de autobus van de fa. v. d. Merkel uit Dinteloord in de richtng Roosendaal reed, moest daar te plaatse ook juist een zware vrachtauto, tractor met aanhangwagen uit Gastel passeeren. Door een verkeerde manoeuvre voor het nemen van de bocht, reed de vracht auto schuinsdwars op de autobus In. welke daar door zwaar werd beschadigd en onklaar werd gemaakt, terwijl de vrachtauto zelf geen averij van eenige beteekenls opliep. Door den gewel digen schok werden de passagiers in de autobus danig dqor elkaar geschud en wel zoo onzacht, dat verschillende hunner In mindere of meer dere mate verwond geraakten en enkelen zelfs uit de autobus de straat op geslingerd werden Nadat de gewonden door dr. Roelvlnk te Kruis land, allen waren verbonden, werden de passa giers -o.w. ook een pleegzuster, met een reserve autobus verder naar Roosendaal vervoerd. stelde cement. Men zou den wagen direct laden en noodlgde den vrachtrijder uit eerst mede een glas bier te gaan drinken. Deze gaf aan de uitnoodiging gehoor en ging met enkele an deren het café binnen. De hem vergezellende personen hielden hem aan den praat, want ondertusschen zouden anderen den wagen wel vast laden. Een ging onderwijl nog eens even kijken, maar de wagen was nog niet heelemaal vol, nog een tijdje geduld èn de lading was gepakt. Toen de vrachtrijder buiten kwam was de zaak in orde, zijn wagen lag vol met zakken cement en daaroverheen was netjes een zeil gespannen voor den eventueelen regen. M. stapte in zijn wagen zonder argwaan en reed terug naar Rijen om onderweg aangehouden te wor den. Hij was er tusschen genomen en ver voerde behalve onschuldige cement de gevaar lijke smokkelwaar, suiker. De man was na tuurlijk zeer ontsteld en begreep terstond de toedracht van het geval. De aannemer had eer. smokkelhandeltje op toyw gezet en gebruikte den vrachtrijder om zijn waar over de grens te brengen. In Turnhout zaten de handlangers die den onschuldigen vrachtrijder een café binnenloodsten om de gelegenheid te hebben onder op den wagen 40 zakken suiker en daar boven op 40 zakken cement te laden. De suiker zat verpakt In papieren cementzakken, waar omheen oude kalkzakken waren gedaan om de lading mlndef verdacht te maken. Te Hlllegersberg overleed Maandag In Huize St. Lldulna In den ouderdom van 73 jaar, na voorzien te zijn van de H H. Sacramenten der Stervenden, de stichter en hooggeachte presi dent der coöperatieve Inkoopvereenlging ,jBt. Homobonus”. de heer Martin Ferdinand Fried rich Meyer, begiftigd met het gouden eerekruls ..Pro Ecclesia et Pontlflce”. Bestuur, leden, directie en personeel van ,JBt. Homobonus" verliezen In den heer Ferdinand Meyer een vriend en leider, door allen hoog vereerd om zijn groote welwillendheid en strik te rechtvaardigheid. Het was door zijn offer vaardige toewijding, dat de coöperatie tot zoo grooten bloei kwam, tot zegen en welvaart van honderden Rotterdammers. MARIENBURG, 2 Aug. (VD.l. In den afge loopen nacht hebben onbekenden schoten ge lost op de woningen van gen polltie-inspecteur, den Stadsarchitect en den leider van het alge meen Duitsche Vakverbond. In enkele woningen werden de ruiten Ingeslagen en flesschen met sterk zoutzuur naar binnen geworpen, waardoor materieele schade aan het meubilair werd aan gericht. Te Goldberg (SUezië) zijn in den afgeloopen nacht schoten gelost op de woning van den uit zijn functie ontheven Landraad Gauglitz. Een kogel drong door het venster In het plafond van de woonkamer. Van de daders ontbreekt elk spoor. Eveneens in den afgeloopen nacht heeft een onbekende motorrijder een bom geworpen naar het Volksgebouw te Liegnltz. De materieele schade was gering en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burg, en wethouders van 's Gravenhage heb ben tot de partijen, betrokken bij het taxl-con- fllct, het volgende schrijven gericht: By ons schrijven van 11 Juni 1933 deelden wü u mede, dat wij voornemens waren. Indien vóór 20 Juni d.a.v. het taxl-vervoer niet weder in normale banen geleid was, aan een aantal gegadigden stationneervergunnlng te verleenen, ten einde In de bestaande leemte op vervoer gebied te voorzien. Toen op laatstgenoemden datum in den stand van de staking geen wijziging was gekomen, hebben wij dan ook 25 nieuwe stationneerver- gunningen verleend. Desondanks is de staking tntusschen nog niet afgeloopen en waar, naar onze meening, het belang van het verkeer, vooral in het zomerseizoen, eischt, dat aan de stations en op de andere taxl-standplaatsen een voldoend aantal voertuigen aanwezig Is, mee nen wij niet langer een af wachtende houding te kunnen aannemen. Wij zien ons daarom genoodzaakt, u mede te deelen, dat wü, Indien binnen 8 dagen na de dagteekening van dezen brief (39 Juli) geen wijziging ten goede in den stand van de sta king zal *ün gekomen, tot Intrekking zullen overgaan van de stationneervergunnlngen. welke zün'verleend aan de bü de staking be trokken instellingen. mag geconstateerd worden, dat Nüverdal zeer zwaar wordt getroffen. Dbwdagmiddag Is een Dultacher met zijn mo torfiets nabij de Pegelbrug te Grave over den kop geslagen, doordat de weg was opgebroker. De Dultacher werd in levensgevaarlyken toe stand naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. Zün twaal-jarig aoontje, die op de duo zat, liep ■ainder zware verwondingen op. Te Zaandam is hedenmorgen C. E. U. uit Amsterdam aangehouden, onger verdenking van diefstal van een geldkistje met ongeveer f 80, ten nadeele van C. V. Bahre, electricien aldaar. Te voren was U in den winkel geweest, voorgevende een barometer te willen koopen. Bij zün vertrek had hü gezorgd de deur niet in het slot te trekken. Zoodra de heer B. zich weer naar zün werkplaats had begeven is de man naar binnen geslopen en heeft hü het geldkistje weggenomen. De politie, die spoedig met den diefstal In kennis was gesteld, had ’t geluk den man op de boot naar Amsterdam aan te houden, waar hü In het privaat bezig was het geldkistje te ledigen. Naar het schünt is hü al eerder met de jus titie In aanraking geweest. Maandag heeft de directie der Kon. Stoom- weverü te Nüverdal de fabriekscommlssle op Baar kantoor ontboden, en aan deze commis sie meegedeeld, dat zich genoodzaakt zag opnieuw tot ontslag over te gaan.» Ontslagen zullen worden alle vrügezellen mannelijke arbeider* tot den ouderdom van ongeveer 40 jaar. Het aantal dat door ontslag wordt getroffen schatte de directie op ongeveer 150 personen. Op aan desbetreffende vraag, gesteld door NEURENBERG, 3 Aug. tegen elf uur ontstonden samenscholingen in de binnenstad van Neurenberg. Toen de politie ingreep «Sfi'dé'menigte wilde verspreiden, werd zü vanuit een huis beschoten. De politie be antwoordde het vuur, waarby een man, die weigerde zün raam te sluiten en de agenten uitschold, door een schampschot aan gewond werd. Vier personen werden gt-.,».»»». Te Sonneberg (Thueringen) geraakten in den afgeloopen nacht een aantal personen, die had den deelgenomen aan een kerkwüdlngsfeest, In politieke twist. Toen de gummistok niets uit richtte, loste de politie 6 schoten. Een 35-jarige chauffeur en een 25-jarige vrouw werden doode- lyk gewond. Ook een herbergier, die orde wilde stichten, kreeg een schot in den bovenarm. Toen de politieman zyn revolver had leeggeschoten, vluchtte hü door het keukenraam, om verster king te halen. Intusschen was de rust wetr- gekeerd. De regeeringspresldenV van Sleeswük-Holstein heeft 3000 'mark uitgeloofd voor de opheldering van de Zondagnacht In verscheidene plaatsen van Sleeswük-Holstein tegen woningen van leden van llnksche partijen en tegen commu nistische partübureaux gepleegde handgranaat- aanslagen. AMSTERDAM. 3 Aug. 1933. Ter veemarkt waren aangevoerd: 353 Vette kalveren. Ie kw. 46—52 ct.. 3e kW. 36—44 Ct.. 3e kw. 35—34 ct. per K.G. 41 Nuchtere kalt eren f 37 per stuk 490 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90 —110 KG. 35—37 ct. Zware varkens 33—34 ct. Vette varkens 28—32 ct. per KG slaehtge- wicht 5 Wagons geslachte runderen uit Dene marken. Vette kalveren, flinke aan voer, vlugge han del, prijshoudend Varkens geringe aanvoer, handel vlug, prijshoudend. BROEK OP LA NG END IJK. 3 Aug. 43000 kilo Aardappelen: f 0.702. Eigenheimers f 1.40—2.10. Blauwe Eigenheimers f 1.70 2.10. Due of York f 1.70—2.10, Drielingen f 150 1.90, 300 stuks Bloemkool. 1ste soort f 1250, idem 2e soort f 180. 10 000 kilo Roode kool f 0 80. 7500 kilo Gele kool f 0.66—080. 7200 Groene kool f 80, 7000 Uien: Gene Nep f 36— 9.30. Drielingen f 4.205.80, Zllvernep f 850 9.30, Zilverdrielingen f 4.906 20. 51 500 kilo SnÜ bonen f 7—8, iOOO Bieten f 1 80—210. NOORD-8CHARWOUDE. 3 Aug. 60400 K.G. aardappelen: Groote Schotsche f 096— 0.70: Schotsche Muizen f 090—170; Drielingen 150—1.80: Duken 0 80; BI. Eigenheimer* 130—190, 3850 KG. Spercieboonen f 790— 930; 340 KG. Tuinboonen 1.80; 31500 K.G. Zilveruien: Zllvernep 85010 90; Drielingen 450—580; Zilveruien f 1.40—3.00 6700 K.G. Uien: Gele Nep 850—1190; Drielingen 390 —590; 260 K.G. Kroten 190—170; 4000 K.G. Rooe Kool 090; 8600 KO D witte kool 0 80; allee per 100 K.G.; 135 stuks Bloemkool 790 per 100 stuk*. In het Rose Bowl Stadion te Pasadena wer. den Dinsdagavond de Olympische Wlelerwed. strüden voortgezet. De belangstelling was thans beter dan den vorigen dag en ongeveer zes duizend toeschouwers waren naar het Stadion gekomen om getuige te zün van «pannend» wedstrijden. Op het programma stonden de kwart-flnales sprint 1000 Meter. Winnaar werd Chaillot (Frankrijk). BAZEL, 3 Aug. (Reuter). De trustee van de BIB. voor de internationale leening aan Ooetenrük 1930 deelt mede, dat zü wegens de door Ooetenrük genomen maatregelen geen be taling kan verkrijgen van de maandelüksche rente, welke 1 JuU jj. gestort had moeten wor den. Hetzelfde geldt voor de overeenkomstige maandelüksche terugbetaling, welke 1 Augustus jX verviel. De Oostenrüksche regeering heeft er op ge wezen. dat de betaling alleen mag plaats hebben De commiezen te Goirle hebben dezer dagen een handig in elkaar gezette smokkelaffaire aan het licht gebracht, zoo lezen wü in De Morgen". Zü hielden een zoo goed als nieuwen vrachtwagen aan. De lading bestond uit zak ken cement. Bü de contröle der papieren bleek alles te kloppen en de wagen zou zün weg ver volgd hebben, indien niet op het laatste moment een der commiezen eens in de zakken was gaan graaien en tot de ontdekking was gekomen, dat hü in plaats van cement suiker in zün hand had. De wagen met Inhoud werd in beslag ge nomen en onder gelelde naar Tilburg gediri geerd. Op het statlonsemplacement werd de lading gelost, die bleek te bestaan uit 40 zakken cement en 40 zakken suiker, die werden opge slagen in de douaneloods. Een aannemer uit Rüen liet geregeld zün materiaal vervoeren door den vrachtrijder M uit Rüen. Reeds vaker was de vrachtrijder met zün wagen naar Turnhout gereden om daar hout te laden, zonder dat zich iets büzon- ders voordeed. Dezer dagen had hü van den aannemer de opdracht gekregen om in Turn hout een lading cement te gaan halen. M. kweet zich prompt van zün taak aan het adres te Turnhout, waar men reeds wist van de be- BUENOS AIRES. 2 Aug. (Reuter). Daar financieele positie van Argentinië in bankkrin- gen aanleiding geeft tot speculatie, zou de Ar- gentünsche regeering voornemens zün, contact te zoeken met de overzeesche bankiers, ten einde een moratorium van 3 tot 6 maanden voor de buitenlandsche schulden te verkrijgen Het kabinet heeft de beraadslagingen in dezen uit gesteld tot de komende week. Een omvangrük begrootingstekort is onver- müdelük en men acht den minister van Finan ciën een optimist, waar hü dit tekort op 40 mil- lioen pesos raamt. Hü toonde zich ook vol daan over de inschrüving op de binnenland- sche leening. welke een som van 153 millioen piasters bereikte. De minister weigert het bericht omtrent een moratorium te bevestigen of te ontkennen. Zün persoonlüke positie zou inzeker zün we gens politieke oneenigheden iii het kabinet. Wanneer buitenlandsche banken niet te hulp komen, dan zou bovendien de provincie Buenos Aires niet in staat zün haar schuldendienst voor October na te komen. Meer en meer groeit de overtuiging, dat Ar gentinië op een moratorium aanstuurt. Hierop legde bondskanselier Dollfuss een verklaring af. Tegenover den Groot-Dultacher Zarbock verklaarde hü. de uiteenzettingen van afgev. Kunschak geenszins zoo te hebben opge vat zü waren trouwens zoo niet op te vat ten dat hü de Duitsche regeering het ver- wüt heeft gemaakt, dat zü commissarissen naar Oostenrijk zou hebben gestuurd. Een dergelüke uitlating zou ik zeer betreurd en zou ik recht gezet hebben. Kunschak heeft echter de Duit sche regeering verzocht om beeren, die zich naar Oostenrijk zouden hebben begeven om per soonlijk tegen de leening invloed uit te oefe nen, tot terugkeeren te bewegen. Ik betreur, dat deze uitlating den schün van misverstand heeft gewekt. Tusschen de regie ringen te Berlün en Weenen is een dergelük misverstaan niet ontstaan. Zü zün zich integen deel nog steeds bewust van de hartelüke vriend schap en verbondenheid. Herhaaldelük deden zich bü het postkantoor te Zwolle kleine kastekorten voor. Verdenking werd sedert eenigen tüd gekoesterd tegen een commies, die persoonlijk nogal royaal leefde. De man was belast met de kasslersafdeellng, waaronder ook de afrekening met de bükan- toren valt Dezer dagen kreeg men, aldus het Jlandelsblad", zekerheid, en de commies, die een Inkomen had van 3600 benevens een toe lage van 400 als reserve-officier, werd ge schorst. Hü is gehuwd en vader van kinderen. De mlddagzitting van den Nationalen Raad begon met een plechtigheid ter herdenking van Mgr. SeijieL De voorzitter, dr. Renner, hield de gedachtenisrede. Renner schetste dr. Seipel als een voorbeeldig staatsman en partülelder, wiens naam door alle tüden heen zal voortleven. De Groot-Dultacher Zarbock polemiseerde te gen afgev. Kunschak, wiens rede, volgens spre ker, een beleedlging was geweest oor de Duit sche regeering. Het overwegende deel der Oos tenrüksche bevolking, zoo vervolgde Zarbock, is ervan doordrongen, dat als eenige mogelük- heid om uit dezen nood te geraken de aan eensluiting van alle Dultacher* in Mldden- Europa moet worden beschouwd. Afgev. Neustaedter-Stuermer zette tegenover de sociaal-democraten en Qroot-Dultachers, die vóór hem hadden gesproken, uiteen dat de Anschlusz door de vredesverdragen verboden is en wel niet tot het jaar 1942 of 1952, maar voor altüd. Het is dus niet waar, dat het verdrag van Lausanne of het Geneef- sche protocol den Anschluss hebben ultgeecha- keld. de Anschlusz is uitgeschakeld door de vredesverdragen. Er zal een dag komen, waar op Ooetenrük en Duitschland de macht zullen hebben, den Anschlusz te verwezenlüken, doch dit zal geen dag eerder of later geschieden De Volkenbondsleening kan op het oogenblik nut- in Oostenrüksche valuta. i van den Oen It alen Bond van Transportarbeiders en den Centra- len Bond van Koopvaardü-officieren heeft, volgens .De Telegraaf”, besloten, de verlaging die de reeders na het beëindigen van het con tract op 18 Augustus van plan zün in te voe ren, niet te accepteeren. De reeders waren voornemens de salarissen <ier zeelieden in overeenstemming te brengen itat de gages, die in andere landen worden Betaald. Hiertegen verzetten de bonden der ■eelieden zich hardnekkig, zoodat met spanning wordt gewacht op hetgeen op 16 Augustus gaat gebeuren. Een algemeene zeeliedenstaking is niet uitgesloten. Nader deelt het blad mede, dat de verlaging besproken is in de Contactcommissie der werk nemersbonden, welke een afwüzend standpunt inneemt. Het is te vei wachten dat de prijzen der PhlUps-radiolampen spoedig in prüs zullen da len. De betreffende afdeellngen van de N V. Philips Radio, aldus verneemt „Het Volk” uit vakkringen, hebben de prüzen der ontvanglam- pen over de geheele linie herzien, als gevolg waarvan de prüzen van deze Philips-producten met ongeveer 30 pCt. zullen dalen. Door deze verlaging zou de prijs der PhUlps- lampen komen op het peil der goedkoopere lampsoortan, tenzij ook de concurreerende blieken tot prysverlaging overgaan. lende landen. Zooals bekend, is eenigen tüd geleden de con vention de lindustrie de l’azot (C. I. A.), de in ternationale vereeniging van stlkstofproducen ten, uiteengevallen en hierdoor waren de ver schillende bestaande overeenkomsten betreffen de de te volgen prüspolltiek buiten werking ge komen. Een felle concurrentlestrüd is het ge volg van deze omstandigheden geweest en daardoor werden de betrokken groepen al spoe dig gedwongen, contact met elkaar te zoeken. Verschillende conferenties zün gehouden, zoo- al* in Montreux, Boedapest. Scheveningen en andere plaatsen, doch een direct resultaat le verden deze besprekingen niet op. In alle stilte en onder de grootste geheimhou ding heeft men echter aan een kartel-overeen- kornst verder gewerkt en getracht zal worden, deze binnen korten tüd tot stand te doen komen. Strikt vertrouwelüke besprekingen zün Maan dag JX in het Palace-hotel aangevangen en duren nog steeds voort. Speciale opdrachten zün aan de hotel-directies en aan de portiers gegeven om de gedelegeerden in de meest vol strekte rust te laten en de vertrouweiykheld der conferentie onder alle omstandigheden te handhaven. Offlclëele communiqué’* worden niet ver strekt; in elk geval niet voordat er een be paald resultaat is bereikt. Naar ons echter ter oore kwam is het doel der conferentiebet voeling houden van de pro ducenten van synthetische stikstof met de pro ducenten van natuurlüke stikstof. Met deze laatste groep is natuurlük Chili be doeld, dat, zooals bekend, de grootste en be langrijkste concurrent der synthetische stlk- stofindustrie is. Voorts kan worden medegedeeld, dat men de overeenkomst wil zoeken in een richting, welke aan beide groepen van producenten een plaats op de wereldmarkt verzekert en in plaats van een strüd op leven en dood een zekere produc tie- en verkoopsmogelykheid openlaat. De besprekingen zouden ten doel hebben voor elk der groepen een bepaald contingent op de wereldmarkt aan te wüzen. Men betwüfelde of overeenstemming te dien aanzien wel zoo gemakkelük sou kunnen wor den bereikt; men schünt reeds enkele malen op het punt te hebben gestaan tot overeen stemming ie komen, doch steeds kwamen ër weer nieuwe moeilükheden tusschen. Maandagavond hadden de Engelsche gedele geerden besloten, te vertrekken, maar op het laatste oogenblik stelden zü hun vertrek uit Nader verluidde het dat hun vertrek afhangt van den loop der besprekingen, welke Dinsdag middag werden voortgezet. Men hield er ernstig rekening mede, dat de conferentie Dinsdag nog zou afloopen, al is het dan zonder tot een geformuleerde overeen- stemming te zün gekomen. De onderhandelingen kunnen dan later wor den voortgezet. Ter conferentie zün aanwezig: van Duitsche züde dr. Jacobi, geheimrat dr. Schmitz en von Narbon de Engelsche groep (de Imperial Che mical Industries) door de heeren Spüer, Whet- moore en Mitchell. Van Chili zün de voornaamste gedelegeerden Bant* Kruz en Welpley. De Staatamünen in Nederland zün vertegen woordigd door dr. Froweln, de Mekog door dr. Holtrop en Ir. Kessler. Voorts zün nog gedelegeerden aanwezig uit België. Noorwegen, Italië, Frankrijk, Tsjecho- Blowaküe en Polen. een der arbeidersvertegenwoordlgers, deelde de directie nog mee. dat zooveel mogelük kost winners zullen worde ontzien. Aan diegenen, die ontslagen sullen worden, zal een vergoe ding voor de gestorte pensioengelden worden terugbetaald. Het ontslag gaat in 13 Augustus ajs. Tüdens de gevoerde besprekingen, welke vrü lang duur den. werden, volgens „De Volkskrant” verschil lende mogelükheden op den huldigen gang van zaken onder de oogen gezien. Hlerbü deelde de directie nog mede, dat zü de toekomst de textielindustrie zeer donker Inzag. Door de op deze fabriek werkzame arbeiders wordt Ingaande deze week, om de andere week gewerkt. In aanmerking nemende hoevelen reeds eer- ^er werden ontslagen, verder de verkorte werk tijd en het thans weer aangekondlgde ontslag t wej Te Rotterdam is de algemeene vergadering pehouden van de A.VR.O., onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer G. de Cleroq. De büdragen van de luistervinken bedroegen büna 678 000. De netto baten uit de Radiobode begrootten Wü op 450 000, terwül ze in werkelijkheid be droegen ruim f 485.000. De baten uit de A.V.R.O.-ultgeverü, zooals schema’s etc., werden begroot op 5000, doch beliepen in werkelükheid ruim 42.000. De interest van het belegde kapitaal steeg tot büna 48 000. Het saldo overschot, dat verleden jaar geraamd werd op 200 000, bedroeg in werkelijkheid meer dan 400.000. Hiervan moet Ik echter ongeveer 166.000 aftrekken, wanneer ik het zuiver boekhoudkundig verlies op de waarde va ons effectenbezit in rekening breng. De programmakosten in 1931 bedroegen büna f 578000, terwül de bedrijfskosten beliepen 276.000. Voorts bedroegen de kosten van het drukken, admlntstreeren. redactie en versprei den van ons officieel orgaan f 882.000. zoodat alles te zamen de uitgaven ruim f 1.732000 be droegen. Over de verhouding met den minister van waterstaat kan ik zeer kort zün, merkte de voorritter op. Hoewel de verzoenong in Augus tus 1931 tot stand kwam, zün wü tot op dit oogenblik nog geen enkelen keer bü den minister van waterstaat geweest en het ziet er ook niet naar uit, dat wü daar spoedig zullen komen. De begrooting van de A VB.O sluit in ont vangsten en uitgaven met 1.105 000. De voor zitter deelde mede, dat het saldo overschot, dat geraamd is op 230.000 reeds op 30 Juni 'JX 309 000 bedroeg. In deze f 79.000 is echter begrepen een post van f 20.000 aan koerswinst op beleggingen boven de beurswaarde op 31 December JJ. De heer W. Vogt gaf een exposé van de bouw plannen in uitvoering resp in voorbereiding inzake studio en kantoorgebouwen Voor inrich ting van het kantoorgebouw is een perceel Keizersgracht 107 te Amsterdam aangekocht, dat zal worden verbouwd. Voor den studiobouw is te Hilversum een ter rein aangekocht begrensd door 's-Gravelandsche weg. Melkpad en Hooge Naarderweg De architect P. Vorklnk te Amsterdam is ultge noodigd een ontwerp te maken. Het is de be doeling in het nieuwe project een schouwburg- zaaltje op te nemen. Voorts zal het gebouw be vatten een koffiekamer, geschikt om te worden gebruikt als „club der luistervinken”, kleed kamertjes. solistenkamer, stemkamer voor or kesten, enz. In beginsel is voorts door het be stuur goedgekeurd dat een concert-bloscoop orgel zal worden aangeschaft. Het dageiyksch bestuur stelde aan de alge- meene vergadering voor aan het bestuur een crediet te verleenen groot 500.000 ter verwe aenlüking van de bouwplannen ten aanzien van deze studio, welk crediet werd toegestaan. Maandagavond kwam de familie v. d. Velde van een vüfdaagscnen autotocht uit Dultach- land terug, toen bü Beek (L.) tengevolge van de gladheid van den weg de auto plotseling slipte en in volle vaart tegen een boom vloog. De 56-jarige heer J v. d. Velde, directeur van het bijkantoor der Rotterdamsche Bankver- eenlging te Eindhoven, kreeg een schedelfrac- tuur en werd dood opgenomen. Zün jongste zdbn brak een arm. mevr. v. d. Velde, haar dochter »n de oudste soon bleven vrijwel ongedeerd. De auto was gehuurd van een onderneming te Eindhoven en werd door een van haar chauffeurs bestuurd. De groote zevenperaoonswagen werd zwaar beschadigd. Het stoffelük overschot van den heer Velde is naar Maastricht overgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6