PROVINCIAAL NIEUWS J. B. KOSTER ALKMAAR KLEEDING NAAR MAAT Speciale Zomer-aanbieding enz. Wisselkoersen Ondersteken - Irrigatoren Waterflesschen Windkussens JAN DE VRIES i N.V. „VRIESIA” BRAHDSTOFFEH? "Vfjl VB’ I DONDERDAG 4 AUGUSTUS NAAR MIDDEN BEEMSTER ALKMAAR Aangesloten bij het Algemeen Ziekenfonds DEN HELDER ANDIJK ANDIJK HEILOO ANNA PAULOWNA Een onverwacht bad CALLANTSOOG Gevaarlijk fietsen DIRECTE BELASTINGEN Kranige prestaties De Bokkebrug BURGERLIJKE STAND Serie II f 58- 4 Verjaardag H.M. de Koningin- Moeder Nationaal Maria Congres te Nijmegen TEL. 324 Serie I f 48- Serie II f 58- Serie III f 68- Magdalenenstraat Koor van 200 zangleerlingen in den muziektuin Sterrit der Landelijke Rijver. Beyart ZAADMARKT 58 Opheffing tui kantoren ii met Het Rijwielpad krfl<t sabsMIe 0 MelkvrnUn op Zon4a< VERGADERING VB AN DEN RAAD van te «cbenken Re in de Drankwet jor*ei OfWli De Ceaamiarie vaa ToeeicM op het L.O. exit Bloemendaf „Herwonnen Levenskracht**. Zondag JJ. had alhier de jaarljjksche bloemen dag plaats van „Herwonnen Levenskracht Ongeveer 60.werd door de jonge dames ingezameld. Ondanks den slechten tijd is dit niet minder dan vorig jaar. Onéen harteljjken dank aan de milde gevers liters). EB vooral aan de Ijverige verkoopsters Het Bestuur. Gemeenteraad De leden van den Raad zjjn opgeroepen ter vergadering op Dinsdag 9 Aug. s avonds 8 uur ten Raadhuize. Burgerlijke Stand ‘Geboren: d. van H. F. CornelissenViet; z. van w van Hoek—Braun: z van Ph. O ZandecKoek. Getrouwd: L. Blok en J. de Vries; A. G. ten Have en K Bonter. Overleden: A. A- Oaasterland, 2 maanden. Op eenvoudige wijze is Dinsdag ook. hier de 75ste verjaardag gevierd van H.M de Koningtn- Moeder. Van de openbare gebouwen wapperden de vlaggen, terwijl het carillon van den Waagtoren z’n vrooiyke liederen deed hooren 's Avonds werd in den muziektuln door de muziekvereeniging „Alcmaria" een concert ge geven, waarbij heel wat publiek tegenwoordig was. Het corps, onder leiding van den wd. diri gent den heer Jb. Prins, had veel succes, evenals de solist. De tuin was buitengewoon aardig verlicht. de rest van de 75 K.M af die er op denzelfden dag Een geheime bijlage. NMbeloofd maar niet zwart op wit de nieuwe behandelen ijj al eens aan de „Vier- hü 8.73 59.07 9.73 34.47 48.37 47.— 45.— 44.— 2.484 12.65 7.35 20.—* 47.— 44.871 43.87) 2.484 12.65 7.35 20 Zoodagnche dienai. Op Maandag 15 Augus tus as. (Maria Hemelvaart), is het den ge- heelen dag Zondagsche dienst voor de Roonuch- Katholieke militairen. Naar we vernemen, zijn de werkzaamheden aan de nieuwe Bokkebrug zoover gevorderd, dat deze einde van de week, waarschijnlijk Zaterdagmiddag weer voor het verkeer zal wor den opengesteld. van den Hoogen Raad de Raad wel mee moet gaan met B en W hoewel spr. er niets voor voelt. De heer Valk sloot zich by den heer Kostelijk aan. De heer Dekker betoogt, dat bedoelde venter onmogelijk by een ander melk kan betrekken Na eenige discussie wordt conform voorstel van B. en W besloten. Inspectie der directe belastingen. Invoerrechten en accijnzen te Alkmaar, le afd.; _onden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland t Weenen Kopenhagst Stockholm Mo Mew York (cable) tome Praag azrfrtd WOENSDAG, 3 Aug. Vorige koersen 8.73 59.07 9.73 34.471 48.37| Dinsdagmorgen om half twaalf wilden twee meisjes, welke samen op één flets reden, de Friesche Brug opgaan, toen van <---- kant de vrachtauto van de firma COnijn de brug opreed. Klaarblijkelijk werden de kinde ren op de smalle brug wat angstig en be fiets te slingeren. Gelukkig kon een der' wachters hen nog grijpen en op zU trekken, zoodat een ernstig ongeluk voorkomen werd. De zoo goed als nieuwe fiets werd echter ge heel vernield. Moge dit als waarschuwing gelden om kin deren niet bij elkaar .achterop" te laten zitten; vooral In het drukke stadsverkeer is dit zeer gevaarlijk. Tenslotte kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot bet verleenen van rentelooze voorschotten uit de gemeentekas aan tuinders In den groven tuin bouw. Voor bet verleenen van erediet aan tuin bouwers in West-Friesland Is door de Regee- rlng een bepaald gebied vastgesteld, waaronder deze gemeente niet begrepen is. hoewel er hjer en wel speciaal in de Boekelermeer. tuinbouwers ^*e~precies deselfde soort tuin als de bouwers die wel onder vallen. De voorzitter verwacht, dat bet bedrag ais au fonds perdu herhouwd kan worden. De beer Vahl meent dat het voorstel moet worden aangenomen Conform x h. at. besloten. Aan de orde was nog een voorstel om den Nic. Beetsweg van een gesloten wegdek te voor ben, kosten 2500 afgescheiden van den on derhouw). Als bijkomende kosten is bet walsen en ƒ500 materiaal te beschouwen. De heer Keesman vraagt, hoe het staat met de rioleering. De heer Kostelijk betoogt, dat dit ér los van staat; de rioleering komt er naast Er staat niets in den weg er aan te beginnen. >h De beer Vahl vraagt of by nieuw aan te leggen gas- of waterleiding de weg later opge broken moet worden. De heer Kostelijk betoogt, dat dan onder den weg door gewerkt kan worden. Conform wordt a h. at. besloten. Hierna sluiting. woonachtig, zijn, bouw uitoefener) de steunregeltrig Pogingen om bedoelde in deze gemeente woon achtige tuinbouwers ook in de regeling te be trekken. leidden vorig jaar niet tot het ge- wenschte 'resultaat. Kr schijnt echter thans eenige kans te be staan. dat de Regeering haar standpunt zal wijzigen, zoodat bedoelde tuinbouwers misschien zullen kunnen worden betrokken In de regeling voor den groven tuinbouw. Daartoe is echter In de eerste plaats noodlg, dat de Raad zich bereid verklaart om 30 pCt. van het verleende erediet uit geldmiddelen der gemeente te voldoen. In de regeling zouden acht tuinbouwers kun nen worden betrokken, bebouwende te samen ruim 35 HA land. Hoewel de Regeering bet maximum van het te verleenen erediet gesteld heeft op ƒ500 per H.A.. is op grond van de elders verleende credleten niet te verwachten, dat meer dan 10.000 erediet verleend zal wor den. Deelname aan de regeling sou voor deze gemeente een uitgaaf kunnen beteekenen van 3000. welk bedrag door de belanghebbenden, soodra zij daartoe** in staat kunnen worden ge acht, zal moeten worden terugbetaald B. en W stellen voor te besluiten om, wan neer de Regeering dat mogelijk maakt, aan de credletverleening deel te nemen en hen te machtigen om 30 pCt. van de krachtens de Rljksregeling voor credletverleening aan den groven tuinbouw te verleenen credleten aan In gezetenen dezer gemeente, uit de geldmiddelen der gemeente te voldoen. Katholiek Den Helder Voor de zesde maal werd Zondag een achaalcollacte gehouden bij het uitgaan der H H. Missen ten bate van het plaatselijk crisiscomité. Deze collecte bracht thans 320.op. Op deze wijze is thans door de katholieken bijeengebracht een bedrag In totaal van f 2050. de gemeenten Rijp en Graft worden gevoegd wethouders. Tot agent der «arbeidsbemiddeling, tevens ambtenaar der werkloosheidsverzekering werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. C Bnjssaard. ambtenaar ter secretarie Na de rondvraag volgde sluiting. Getrouwd: Friedrich Kruse en Roelofke V Vemde; Hendrik Kitsen en Johanna Schinkel. Nlcolaas Meynen en Theresia Klaver. Geboren* Marla Agatha, d. van Marinns 3a- cobee en Hendrtc Kraakbeen; Cornells Fritz, van Cornells Snijders en Mina Ledermann Hermanus Bernardus z. van Theodorus v. Die pen an Johanna Roet; Antje, d. van Hendrik Hulskamp en Antje Vis. Vastgesteld werden vervolgens de verorde ningen op de heffing en invordering van ver gunning- en verlofsrechten. -De belasting op de huurwaarde blijft onver anderd. Het vergunningsrecht is minimum f 40, 1 verlofrecht f 25. Hierna kwam aan de orde een voorstel om opnieuw vast te stellen een verordening rege lende het door of vanwege vergunning- of ver liet Ingang van 1 October 1033 worden op geheven de kantoren der dlr. bel. en acc. te Spanbroek en de Rijp: de gemeenten Spanbroek. Obdam en Hens- broek worden gevoegd bij het Kantoor der dlr. bel., Inv en acc. te Hoorn; de gemeenten Hoogwoud. Opmeer en Sljbe- karspel te voegen bij bet Kantoor der dlr. be lastingen en accijnzen te Medexnblik; Parade op Koninginnedag. Tet gelegen heid van den verjaardag van H. M de Kpnin- gln, zal op Woensdag 31 Augustus as. om 11 uur vjn. op een nader aan te geven terrein door de Marine en de Landmacht van het Gar nizoen Den Helder een groote parade worden gehouden. by het Kantoor der dlr. bel. en acc. te Purmer- end. waardoor deze gemeenten komen te ressor- teeren onder de Insp. der dlr. bel. en accijnzen te Purmerend; de gemeente Ursem wordt ingedeeld bij het Kantoor der dlr. bel., inv. en «cc te Hoorn, waardoor deze gemeente komt te ressorteeren onder de Inspectie der dlr. bel.. Invoerrechten en acc te Hoorn; met intrekking voor zooveel noodlg van de bestaande regeling den Inspecteur der registra tie en domeinen te Alkmaar te belasten met de werkzaamheden inzake de Inkomstenbelasting gemeentefondsbelasting, vermogensbelasting en verded.gingsbelastlng I en inzake de bepalin gen, die met deze belastingen één geheel uit maken, voor zooveel betreft de gemeenten Heer- Hugowaard. Koedijk. Oterleek. Oudorp. Scher merhorn, Schoorl. St. PancraA. Zuid- en Noard- Schermer en Warmenhulzen. Georganiseerd door de Landelijke RU vereen! ging „Beyart". heeft Woensdag een sterrit plaats gehad naar Midden-Deemster. Deze sterrit had thans voor den derden keer Plaats en werd In 1929 voor het eerst gehouden op initiatief van Dr. J. P. Vening, te Midden Beemster. voorzitter van de L V. bovengenoemd «ie geoefendheid der verschillende Ruiters. In hoofdzaak uit Noord - Van de Melkslytersvereeniging ..Aller Belang' was een adres Ingekomen inzake verkoop van melk- en melkproducten langs de hulzen op Zon dag. Gevraagd wordt dat Zondags deze produc ten niet verkocht mogen worden, anders dan aan bakkers, voor ijs-fabrlcatie e.d De voorzitter licht het standpunt van B. en W. toe. De Winkelsluitingswet verbiedt het venten op Zondag. Wat de wet onder „venten” verstaat, wordt niet nader omschreven, doch het is zeker, dat een melkslijter niet langs de hulzen mag gaan, om zijn waren aan te bieden. Melkwlnkels mogen op Zondag geopend zijn tot 12 uur des middags, uitsluitend voor verkoop van melk en room. Zoolang een winkel' geopend mag zijn. Is het geoorloofd vanuit dien winkel of het daarbij beboerend winkelhuis voorwerpen of stoffen ter aflevering aan het publiek uit te zen den. Daaruit volgt oj. dat melk en room op Zon dag tot des middags 12 uur aan^ klanten zal mogen worden afgeleverd. De bevoegdheid om uitzonderingen op de wet toe te staan Is zeer ruim gesteld; de vereischte goedkeuring door de Kroon is een waarborg, dat de uitzonderingen zullen blijven In de lijn van de wet en zullen overeenkomen met de bedoelin gen der Regeering. Doch de wet spreekt van „bij zondere omstandighedenen of die hier aanwe zig zijn, lijkt ons minst genomen twijfelachtig. De melkslijter. in het adres bedoeld, brengt de melk op Zondag niet rond uit zucht tot concur rentie met andere slijters, doch omdat hij de melk verkoopt die in eigen bedrijf wordt ge wonnen en hij daarom, in tegenstelling met slij ters. die hun melk van anderen betrekken, op Zaterdag niet voldoende melk heeft om zijn klanten ook voor den Zondag te bedienen. Ging hij melk bijkoopen. dan had hij de melk, die Zondag gewonnen wordt, over. De man zou door de gevraagde regeling dus ernstig in zijn bedrijf worden getroffen Dat deze uitzondering tot gevolg zal hebben, dat alle melkslijters weer op Zondag zullen moeten gaan rondbrengen, kunnen B. en W. niet aannemen; nu het publiek er eenmaal aan gewoon is, om op Zondag geen melk te ont vangen. zal het overgroote deel dat ook voor taan niet meer verlangen. B. en W. kunnen daarin voorshands geen reden zien, om Iemand in zijn bestaansmogelijkheden te treffen. B en w stellen* voor afwijzend op het adres te beschikken De heer Kostelijk meent, dat door de uitspraak uit. Menige veel joi doet. Op een vraag, c. daagsche” had meegedaan, zelde hij, dat daar eigenlijk nog nooit aan gedacht had, maar Indien hij het volgende jaar nog even gezond en krachtig was als nu. dan deed hu misschien wel mee. Met deze wandeling die hij nu ge maakt heeft wilde hij alleen eens zien of hy nog uithoudingsvermogen had. Nu. daar waren we niets ongerust over. Gisteren zou hij wandelen, want om nog bij te nemen, was hem toch wel wat al te veel. Het is Intusachen een kranige prestatie, waar mee we den kwleken grijsaard van harte geluk wehschen. Lett het fanfarecorps gedwongen wordt het Wilhelmus" te spelen. Spr acht dit geen tuin- aersbelang; het is niet noodlg het Wilhelmus, dat als strijdlied tegen de socialisten gebruikt v.ordt. te spelen De leden kunnen er boven dien bezwaar tegen hebben. De heer Schuit: Een ander korps heeft er geen bezwaar tegen. De her Kostelijk vindt de houding van den heer Keesman peuterig. Conform voorstel van B en W wordt beslo ten. tegen de heeren Keesman en Greeuw. Benoemd. Door B en W. is uit een der tiental sollicitanten tot tijd, ambtenaar ter secretarie benoemd de heer H. J. Smit te Enk- huizen. Tot Donderdagavond kan aanvrage gedaan worden voor congreskaarten. dagretours en reisbiljetten naar het Maria-Congres te Nij megen bjj het inlichtingenbureau. Laat 221; nadien kan geen opgave meer geschieden. De L.E.T.T. en het „Wilhelmus" Van de L.E TT was fen verzoek ingekomen om toekenning van een of meer medailles voor de a.s. tentoonstelling B en W. stellen voor de gebruikelijke medailles toe te kennen, waar voor op de begroot.ing reeds gelden zijn uitge trokken. De heer Keesman heeft bezwaar dat bij de lainderscredlet. B. en W hebben in ver band met den steeds nijpenden nood onder de tuinbouwers besloten, nu binnenkort tot de ult- keering van de tulnderscredleten zal worden overgegaan. Het tijdstip is niet bekend, een bedrag ongeveer 1/3 van hetgeen aan erediet Is uitgekeerd als voorschot aan de tuinbou wers uit te betalen. Zondag 14 Aug. a.s_, *s avonds 8 uur. geven de gezamenlijke koorklassen van den muziek- leeraar Joh. Kuiper 'n groot vocaal-concert in den Sted. Muziektuln. Bjj dit concert zal behalve de heer Willy Köhler, die de aanwezi gen op enkele zeer mooie viool-soll van Tar- Hnl en Beethoven zal vergasten de alom be kende en gevierde zangeres Hélène Cals haar medewerking verleenen. Het belooft 'n buitengewoon mooien avond te worden, waarop wij nog nader zullen terug komen. Met het oog op den voorverkoop van kaar ten leze men de advertentie, In dit nummer voorkomende. Burgerlijke Stand over de maand Juli 1932 Geboren: Aaltje, dochter van Jacob de Vries en Jantje Dirkje van Essen: Johanna Maria, dochter van Petrus Kuiper en Anna Baltus: Johannes Hermanus Maria, soon van Johannes Wilhelmus Llnssen en Johanna Regina Kalh- man; Antae Albert. zoon van Lammert de Vries en Aaltje Bouwss; Betty Judith, dochter van Samuel Menist en Marianne Ansel; Luitje, zoon van Poelus Spaans en Maart je Scholten Johannes Simon, zoon van Adrianus Kleef eh Elisabeth Agatha Reus; Zwiertje, dochter van Gerbrand Oldenbroek en Marrigje ten Hoeve: Johannes, zoon van Hermanus Rotteveel en Maria Petronella Romijn; Meinardus Joseph, zoon van Martlnus Jozef Klaver en Guurtje Kuijs; Cornelia Trijntje Elisabeth, dochter van Willem Franciacus Kappers en Margaretha Buachhoff; Anna Wilhelmina, dochter van Dirk Bakker en Wilhelmina Rn geil na Daans; Pe- true Theodorus, zoon van Jacobus Joseph ds Graaft en Dieuwertje van Veen; Wunanda Hendriks, dochter van Cornells Kaandorp en Anna Maria Winder Ondertrouwd: Nlcolaas Bakker, fabrieksarbei der. 41 jaar en Eva MüUer. 34 jaar; Johannee Cornells Hollander, Bloemistknecht, 33 jaar, te Llmmen en Johanna Mathilde van Schooten, zonder beroep, 31 jaar; Hermanus Langedtfk. onderw., 30 j te Abbekerk, en Slebertha Maria Koppee, zonder beroep, 36 jaar; Anthooéus Cornells Voorn, Bloemistknecht, 30 jaar, Uit hoorn en Catharina Hlllegonda IJpelaan, sen der beroep. 33 jaar; Ralph Geerlings, winkel bediende, 18 jaar. te Alkmaar en Anna Brom mer. zonder beroep, 17 Jaar. t Getrouwd: Nlcolaas Bakker en Eva Müller. Overleden: Suzanna Catharina Stuifbergen, 4 dagen; Catarina Geertruida Admiraal, echtgen. van Maxlmllianus NeUena, 38 jaar: Anthonlus Martlnus Ruijters. 89 jaar: Elisabeth Bakker. 15 jaar: Jantien Moes, echtgen. van Hendrik Talsma, 68 jaar. De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Van Foreest. De notulen van 15 Juli werden conform goedgekeurd. De gemeentebegrooting 1932 en die van het G E B alsmede de Suppl. Be groot mg 1932 waren door Ged. Staten goedgekeurd en terug ontvangen. Naar aanleiding van een door den heer Vahl gedaan verzoek was van Ged. Staten een schrijven ingekomen, dat de gevraagde verla ging van de waterleidingtarleven vooralsnog niet verantwoordelijk is. Van mevrouw KüiperLlefting en van den heer Ta nis was bericht Ingekomen, dat zij hun benoeming als lid van de Commissie Van toezicht op het L O. aannemen Voor kennisgeving aangenomen. Doordat het broekriem brak van een voor een woonwagen gespannen paard, dreigde de woonwagen in het NoordhoU. kanaal te rijden. Gelukkig kon deze door eenige voorbijgangers dit gewaagde experiment voorkomen worden, doch deze konden niet beletten, dat de be stuurder wel in bet water terecht kwam, waar uit hü echter weer spoedig werd opgevlscbt. De vrouw van den bestuurder, die met haar kind eveneens op den bok van den wagen zat, kon er nog bijtijds afspringen. den anderen Jamenlijk moesten betalen ten. Alkmaar en Helloo). Tenslotte wordt nog een brief van den Com missaris der Koningin voorgelezen, waaruit blijkt, dat het bewuste bedrag, dat Helloo krijgt circa 6000 bedraagt. De commissaris raadt aan hier genoegen mee te nemen. Dr. Barnhoom steunt het denkbeeld van den heer Keesman, dat de Raad zijn teleur stelling uit over het nlet-nakomen der belofte door Natuurmonumenten. Conform besloten. Het voorstel van B. en W wordt zJiat. aan genomen. Conform voorstel van B. en W werd beslo ten de fontein bij het Raadhuis te voorzien van een electrisch pompje. Thans bedragen de kosten 25 cent per M3. Als een pomp wordt aangebracht, wordt na genoeg hetzelfde minimum water verbruikt; kosten 3 cent per uur. De aanschaffingskosten zijn t 125. In 1931 werd voor f 37 water ge bruikt. Van de RUwlelpedvereenlglng ..Noord Ken- nemerland" was een verzoek Ingekomen om bijdrage in de kosten van aanleg van een rij wielpad van Castricum naar Llmmen B en W. stellen voor t 200 bjj te dragen Conform besloten Van den heer A. Leusink was een adres in gekomen met het verzoek hem een ultkeering te verstrekken. Na eenige discussie werd be sloten het verzoek' af te wbsen. daar er geen termen voor Inwilliging aanwezig zijn. Van den heer Th. B Brand was een verzoek ingekomen om hem vergunning te verleenen tot verkoop van sterken drank in het klein. B. en W zijn van meenlng. dat de vergunning niet verleend kan worden, omdat het maximum aantal vergunningen is bereikt en door den raad Is bepaald, dat ten Zuiden van de Zeven- hulzerlaan geen vergunningen verleend mogen worden. B en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam in vergadering bijeen. Tegenwoordig al le leden. Voorz Mr. D. Breebaart, tevens se cretaris Medegedeeld werd dat was Ingekomen: a. een teekenlng van het dorp Callantsoog van den heer C. de Leeuw te 1 Zand. Op deze prachtteekenlng kwamen voor de wegen in het derp, met alle daar ter plaatse staande hulzen, huisjes en gebouwen, enz., omvattende alle aan de gemeente toebehoorende gronden, duinen en zeestrand. Deze teekenlng wenscht de heer de Leeuw te schenken aan de ge meente. Voorzitter zegt dat deze kaart voor de ge meente een waardevol geschenk is; een schenk dat steeds meer waarde zal krijgen Het geheel geeft nauwkeurig alle maten tot In de kleinste bijzonderheden aan. ZE A. stelde voor het geschenk In grooten dank te aanvaarden. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. - Ingekomen was een verzoek van de geza menlijke huurders van stortgronden om een reductie op de pacht van 25 pCt. B. en W. stellen voor de gevraagde reductie toe te staan, mits het Rijk dezelfde reductie aan de ge meente verstrekt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd daartoe besloten. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar was bericht ingekomen, mededeelende dat de ver- pleegkosten in het Centraal Ziekenhuis aldaar, voor bijdragende en niet-bijdragende gemeen ten is gelijk gesteld. Nog zijn ingekomen de volgende verslagen: van het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen tan de Provincie Noord- Holland over 1931: idem van P. E. N„ van het P W Bedr..f. van de vereeniging voor Mala riabestrijding. van den Keuringsdienst voor waren te Alkmaar en van het Alg. Weeshuis te Huisduinen. Al deze stukken zullen bij de le den clrculeeren Het verslag der schoolcommissie L O. werd na voorlezing onder dank goedgekeurd en voor kennisgeving aangenomen Medegedeeld werd dat de heer A. C. Brus- saard is benoemd tot ambtenaar ter secretarie Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. de orde kwam hierna een voorstel van B. om machtiging te verleenen aan de Ver eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten om een gedeelte van het bosch, groot 0 79.52 HA aan den Staat te verkoopen ter verbreeding van den Rijksweg. Bjj de voorgenomen wegverbreedlng wordt het natuurschoon zooveel mogelijk ge spaard. B en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen. De gemeente Alkmaar en de Provincie hebben reeds de noodige toestemming verleend. D* heer Kostelijk heeft bezwaar tegen het voorstel, dat hem niet duidelijk genoeg is. Spr. houdt een betoog, waar niet veel van te begrijpen ia. De heer Keesman vraagt of de koopsom aan de gemeente komt. De voorzitter set de flnancieele overeenkomst uiteen en deelt mee, dat de gemeente niet alles krijgt. De heer de Jager vindt het raadsbesluit nu nog maar een phrase, omdat men al lang be gonnen la Dr. Barnhoom vindt bet voor de nieuwe raadsleden moeilijk deze zaak te behandelen. Spr. zou het op prijs stellen, te vernemen, wat Indertijd besproken en toegezegd is. (De hierop volgende discussie was voor de pers moeilijk te volgen; liet ging over een ge heime bijlage, welke alleen aan de raadsleden was verstrekt). De heer Schuit meent, dat officieus 8000 voor die strook grond was toegezegd. Wet houder Maas Geesteranus bevestigt deze mede deel mg en zet een en ander nader uiteen. Toen later bleek, dat er veel onkosten waren, werd gezegd, dat de gemeente waarschijnlijk niet veel sou kragen. Toen bleek, dat het Rijk aan Natuurmonu menten 17000 schonk, werd hierover gecon fereerd, doch Natuurmonumenten wilde slechts na bemiddeling van den Commissaris der Koningin een bepaald bedrag (welk be; bedoelende Landelijke Holland op de proef te stellen. Evenals voorheen werd ook thans van uit verschillende plaatsen, met een minimum van 40 KM. gereden naar Midden Beemster, In regelmatig tempo. Bij aankomst werd dan de afstand, welke was gereden berekend, werden ruiter en dieren onderzocht door doctoren en «Uerenarteen, waarbij alles In punten werd vast gesteld. Vanuit verschillende richtingen moesten de deelnemers allen passeeren te Spijkerboor, waar de paarden door dierenartsen werden gekeurd waarna iedere deelnemer een rit van 1 KM moest maken In galop, om ten slotte nog een waardoor deze zes gemeenten komen te res- ■orteeren onder de Inspectie drt dlr. bel., tav. en aoc. te Hoorn, blijvende de inspectie der re- gtatratts en domeinen te Hoorn voor de ge meenten Hoogwoud en Opmeer belast met de regeling van de aanslagen tn de belastingen naar inkomen en vermogen; de gemeenten Schermerhorn, Oterleek en Zuid- en Noord-Schermer worden gevoegd bij het Kantoer der dlr. bel. te Alkmaar, waardoor deee gemeenten komen te ressorteeren onder de drag kwamen wij niet te hooren) te voteeren. Dit is slechts mondeling, doch niet contrac tueel genoemd Spr meent, dat de gemeente met het (in de geheime bijlage genoemde) be drag tevreden mag zijn. Na nog een verwarde discussie wil de beer Keesman dat de Raad openbaar vastlegt, dat hij verwacht, dat de heeren. die 8000— toe gezegd hebben, sedelijk verplicht zijn zich hieraan te houden. Wethouder Opdam meent dat bet bedrag zoo fictief is, dat de gemeente we! eens niets kan krijgen. De voorzitter raadt aan bet voorstel aan te nemen, daar het Rijk anders tot onteigening zal overgaan. Dr Barnhoorn concludeert, dat de gemeente Helloo moet betalen, wat eigenlijk alle drie ge- 1 (Natuurmonumen- Van de heeren P. Brommer, E. Kenning en C. Rus-Hoogland was een verzoek ingekomen, om eervol ontslag als leden der Commissie van Toezicht op het L.O. Dit berust op het negeeren door den Raad van een door deze commissie gegeven advies. De Voorzitter betreurt dit besluit. Dr. Barn hoorn heeft er zich over verwonderd. De Raad is niet gebonden een advies op te volgen (Het gold hier aanwijzing van personen, dl» In die commissie zitting zouden nemen). Het schijnt, dat men den heer Tamls niet wilde hebben. Spr. betreurt dit besluit. De heer Keesman had het beter gevonden als de R.K. fractie den heer Tamls niet had voor gedragen. Dr Barnhoorn vindt het motief niet juist. Het ging niet om den heer Tamls. doch om een in onderwijszaken ervaren persoon. De heer Kostelijk gelooft niet, dat bedoelde heeren het besluit hadden genomen, als zij de bedoeling van den Raad hadden gevolgd. De voorzitter zegt toe deze zaak zoo spoedig mogelijk op te lossen door andere personen voor te dragen De zaak was hiermee afgehandeld. lofhouders verstrekken van sterken drank of zwak-alcotiolischen drank op den openbaren weg. In den bestaanden toestand, dat op terrassen van cafés drank verkocht mag worden, komt geen verandering. Conform besloten. Zooals wellicht aan een ieder bekend zal zijn, organiseert de A. N. W. B. een 75 K M wan deltocht langs onze mooie duinstreek. Iedere deelnemer kan daar practise!) zoo lang over doen als hij of zij dat wenscht; men kan hard loopen of langzaam, het doet er niet toe. als men maar binnen den bepaalden tijd de 75 K.M. heeft afgelegd en omdat men eenige we ken den tijd heeft, kan men het met recht op zijn slofjes doen." Als gevolg hiervan zjjn er menschen die het traject in den kortst mogeltjken tijd probeeren af te leggen en menschen die er den tijd voor nemen. Tot de eerste categorie behoort onge twijfeld de heer J. I. Otto. wonende In de Lan- gestraat alhier. Vol trots kwam de oude heer (hU te 72 jaar) gisterenmiddag op onze redactie vertellen, dat hij dien dag 49 K.M. aan een stuk In 6K uur geloopen had. dus met een ge middelde snelheid van 1% K.M. per uur Hü was des morgens om half negen van hotel Proot in de Langestraat vertrokken en om drie uur by de „Drie Egmonden” in Egmond aan den Hoef aangekomen. En- het was hem niet aan te zien dat hy dien dag deze prestatie gele verd had zoo frisch en opgewekt zag hy er nog •re die het hem niet na- Ingekomé* en vertrokken persons n. Ge durende de maand Juli 1933. t Ingekomen: H. Meuldyk van N.O-Indié; A. A. J. van Giesen van Alkmaar; P. C. Kappers van Eindhoven, N. W van der Drift van ’s Her togen bosch; T. F. Geven van 's Hertogenboseb; W. J. H. L. Stakenburg van *s Hertogenboeeh J. P. de Smet van Amsterdam; I. H. Morsch van Veendam; wed. P. Hemmes-Rietveld van Den Helder; J. A. Tiel van Amsterdam; 8 BeUe van Amsterdam; J. Borsjes van Alkmaar; A. H. Leurs en echtgen. van Utrecht: wed. G. E. de Groot-Böhm van Oudorp: wed. A. M Böhm-, van der Pot van Oudorp; C. A. Beks van Be verwijk; C. den Hartlgh van Broek op Langen- dijk; C. Wagenaar en ges. van Alkmaar; C. A. van Giersbergen van Dongen; J. A. van Vcn- deren van Dongen; A Versteeg van Haarlem; W. Boldig en gezin van Wormerveer; C. W. Scholtens-Bomhof v*n Zwolle; 8. M. Vader- Mans van Alkmaar. VertroMrrnwed A. Moeijes-Waterdrinker naar Hoogwoud; wed. A Relk-Duln naar Oud- karspel; wed. R. Lek-Leegwater naar Amster dam; wed. G Oameltesen-Borst naar Zaandam; A M. Cornelissen naar Zaandam; R. D. Kolle- wyn naar Rotterdam; A. van den Berg naar Hoorn; P. A. Admiraal naar Alkmaar: G O. Femée naar Alkmaar; B. Schouten naar Alk maar; C Blom en echtgen naar Alkmaar; C. Floteis naar Haarlem; J B. A. SavenUe naar 'sHertogenboeeh; J. O. Krimp naar Castricum; A. van Boven naar Aalsmeer; Th. Oubrecht naar Alkmaar; C. Both naar Hazerswoude; W. G Driehuys en echtgen. naar 's Gravenhage. Ten einde raad. In den loop der vorige week vervoegde zich by het bestuur van de afd. van den ..Tuinbouw" opnieuw een aantal kleine tuinders, die ten einde raad, opnieuw op ac tie aandrongen. Er werd verklaard, dat lan ger afwachten onmogeiyk te en nieuwe stap pen moesten worden geraamd De toestand is by heel velen dan ook inderdaad zeer droevig en als niet onmiddeliyk hulp wordt geboden, zal men den akker verlaten en bij de gemeen te om werk gaan aankloppen. In dien geest hoort men spreken Het be stuur der afdeellng belegde nog denzelfden avond een bestuursvergadering, terw-yi tevens met B en W. besprekingen plaats hadden. De toestand is wel gespannen. In die byeenkomst wees Burgemeester Groot op de byeenkomst op Zaterdag 23 Juli te Hoorn, waar 50 gemeen tebesturen uit dit district byeen waren, om de mogelijkheid te bespreken, hoe men geza- menlyk de schied onoverkomeiyke moeilijkhe den het hoofd zou kunnen bieden. Uit deze by eenkomst werd een commissie gevormd 5 personen. Een adres is opgezonden aan den Minister van Economische zaken en arbeid. Er wordt op gewezen, dat liefdad>gheld. cri- slscomité's. steun en werkverschaffing totaal ontoereikend zyn den tuinbouw hulp te bieden. Aangedrongen werd dan ook op spoedige hulp In den vorm van toeslag op de producten, zoo als voorgestaan wordt door de tuinbouworga nisaties, tertfyl door Voorzitter en Secretaris der Commissie een persoon!yk onderhoud met den Minister is aangevraagd Dit alles overwegende, meende Burgemeester Groot aan het bestuur van den Tuinbouw dan ook de verzekering te kunnen geven, dat al het mogelijke wordt gedaan om speed te betrach ten. Men mag echter niet de conclusie trek ken, dat het morgen voor elkaar te. om aan den Minister van Justitie het verzoek te richten om de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar te handhaven. De gemeenterekenlng sloot In ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 51.447.met een saldo groot 1656 45 Die van het Armbestuur op f 8893 94% een nadeelig slot van f 531.61%. Tot nazien der rekening werd de raad in zyn geheel benoemd met uitzondering vai. de afstand van circa 2 K.M. te rijden In een tyd naar eigen verkiezing, naar Midden Beemster Te Midden Beemster vond dan ten slotte de laatste beoordeellng plaats, o.a naar het ■choonste geheel: Amazone te paard, en ruiter te paard. Dat deze wedstrijd door ruiters en amazones naar waarde wordt geschat, getuige de deel name. Deze was uit alle deelen der provincie, terwijl ook de militaire politie met eenige deel nemers bulten mededinging had Ingeschreven Van de 26 ingeschrevenen zijn er 24 gestart Er kwamen er uit den Helder, Texel, Anna Pauwlona, Amsterdam. Beemster en ander' plaatsen. De gereden afstanden varieerden var 55 tot 130 K M De eerste prijs werd behaald door Jac Schoor: met de 7-jarige vos merrie Lady I, van de L. R „West Friesland" te Schagerbrug. die 130 K.M had gereden en 149% punten behaald en daardoor in 1 bezit kwam van den zilveren wlsselbeker. Uitgeloofd door den heer Oosterink te Midden Beemster. welke beker ook vorig jaar door dezen ruiter was gewonnen. De heer Schoorl behaalde bovendien de medaille, uitge loofd door Burgemeester Cramwinckel van Pur merend. voor de beste prestatie tot aan Spy- kerboor Den tweeden prijs behaalde Jac. Mooy met Black Ben. een 12-Jarige bruine bles merrie van dezelfde L.R., welk paard denzelfden afstand had afgelegd als de eerste prijs winner en 148 punten had behaald Den derden pr. kreeg D Olie te Beemster. met «t)n paard Darling, die 93 K.M had afgelegd en 140 punten behaalde. Vierde werd Peter Verburg van Oudkarspel met Victor, die 78% KM aflegde en 137 punten behaalde. Vijf was mej. M Rens, van de L.R West Friesland te Schagerbrug. rtiet haar paard Ca tharina. die 78% KM aflegde en 136 punten behaalde. Den zesden pr. verwierf F. A Melchior van de Rossinant" te Winkel, die met Melchiors I 134 punten op zich wist te verwerven en .die bovendien won den eersten pr. uitgeloofd door „het legerpaard” om de bepakking welke deze ruiter had meegedragen, terwyi de heer Mel chior ook den prijs verwierf voor het schoonste geheel voor heeren A. de Graaf van R A P. te Wlerlngerwaard verwierf met .Jérita" 132 punten en kreeg daar voor den 7en prijs. G. Koorn van de L.R. „Texel** te Texel, be haalde eveneens 132 punten en kreeg den Ssten prijs, met „Prins." Da prijs voor het schoonste geheel van dc Amazones werd toegekend aan mevr. Schmaltz- Vader van „RAP" te Anna Pauwlowna Voor de militaire politie waren* afzonder! yke prUzen beschikbaar gesteld, welke gewonnen werden als volgt: Eerste prijs korporaal Herrema, op „Radja met 134% punt, afstand 77 K.M Tweede prys korporaal Op den Brouw met „Figaro." 134 punten, afstand Idem. De heer H. Verburg die geheel buiten mede dinging had deelgenomen en 78% K M had af- gelegd vanaf Oudkarspel, verkreeg een extra- medallle. De prljsul try king geschiedde met een toepas selijk woord van dr. J. P. Veenlng te Midden Beemster. De voorzitter van de Federatie van Landeiyke Rljvereeniglngen, jhr. Coehoorn vaïl Sminla te Brummen, heeft verder nog het woord gevoerd en gewezen op de groote beteekenis van dezen sterrit welke zulke belangrijke resultaten heef: laten zien, waardoor mede de groote beteekenis van de Landelijke ruitersport weer is komen vaat te staan. Bovendien wees deze spr. op het groote nut van de ruitersport voor de deel nemers zelve, die thans op uitstekende wijze hun vrijen tijd benutten. Ook de edelachtb. heer P. Kikkert, burge meester van Beemster, Aieeft by deze gelegen heid het woord gevogfA, die bijzonder verraat was door het schoons dat hy dezen dag vah de ruitersport had gezien en verder eveneens wee- op de beteekenis van de landelijke rulstersport voor ruiter en paard. Deae derde sterrit mag als bijzonder geslaagd heeten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2