Prikkeldraad A.V.R.O.-bluf Van de Pers-tribune NATIONAAL PADVINDERSKAMP :s Och arm! Steun-achteraf GEOPEND DOOR Z. K. H. PRINS HENDRIK n P m DONDERDAG 4 AUGUSTUS STUCADOORSBEDRIJF OUD-FRANKFVRT UIT HET BOUWBEDRIJF ZELDZAME PLECHTIGHEID CRIS1SBOTERMERK 3000 Jongens bijeen BIJWONEN BEGRAFENIS ir Toespraak van Prins Hendrik TEXTIELFABRIEK GESLOTEN ET 4 Oplossing van het conflict spoedig te verwachten Pontificale huwelijksmis door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent De kronings plaats der Duitsche Keizers in het midden van de zestiende eeuw. Het incident-Patyn Bij de Verkenners BELGISCH BROOD 15; Nog géén overeenstemming van zelfkarnende Merkwaardige beginselen De opening LD ders is het mij oor- 0 1:1» een van worden. L sen tot tuinbouwproducten Jamboree vond) waarin een met pakjes ht). 1.10 ml- rie- 1X0; KM- SJO or- sen un- zen ber kzie )vie [tag ird- zak P<* che uwe ten: ten: OS; X); ode ute ssen IX» per O.; 0.27 per per roye per rop; IX» 100 Jien Uow ren: ren: O. de WU» is het eerste. Een voorbereiding op wat naar men heel stil hoopt in 1937 zal komen. Een oefening met 3000 man. En die oefening ver- elscht veel zorg, veel overleg en contact. In de sfeer van dit kleine vijvertje. Onmlddellijk sluit hierbij aan het subkamp der Katholieke Verkenners Betrekkelijk de operi; Padvinderskamp aan c weg te Den Haag kan Zóó ver Is het dus al gekomen, dat een commissie uit West-Friesche gemeente besturen aan den Minister moest seinen. „Binnen enkele weken staan we voor een volslagen Ineenstorting van de tuinbouw bedrijven, met stopzetting der productie." Deze catastrophe dreigt bijna universeel, dus ook voor die tuinbouwbedrijven, die in 1930 en 1931 niet aanvroegen voor provin ciaal- en Rijkscredlet en thans hun laatste geld in deze moeilijke jaren geofferd heb- Zooals bekend is de Regeering bereid het bouwbedrijf bouwcredleten tot een bedrag van twintig millioen gulden beschikbaar te stellen, mits om. een loonsverlaging van 15 pCt. voor de arbeiders wordt Ingevoerd. Ter behandeling van deze voorwaarden heeft Woensdag te Haarlem een bespreking plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties het bouwbedrijf, waarbij zoowel het hoofdbedrijf als de onderdeelen vertegenwoordigd waren. Overeenstemming ten aanzien van de loons verlaging kon echter nog niet worden bereikt. Een datum voor de voortzetting der bespre kingen is nog niet vastgesteld. „De kleine zijn nu eenmaal so wie so weerloos en kunnen alleen geld en jonge levens verdoen, een dag of drie, en dan toch in het zand bijten.” ,Jje toestand van de Vereeniging is kern gezond en als een granletrots zoo krachtig. Het verwijt van tegenstanders: „de A V. R. O. rammelt met den geldzak”, wees de voorzitter af. De groote bijdragen, die ter beschikking worden gesteld, staan in een behoorlijke verhouding tot de behoeften, gelijk werd aangetoond. Wanneer het een Omroep goed gaat op een oogenbllk dat X anderen slecht gaat, dan blijkt wel duide lijk dat de omroep, dien het goed gaat, de beste introductie heeft in de huiskamers van de Ned. luistervinken. De andere om roepen hebben, aldus de heer De Clercq gefaald in hun poging om de genegenheid van de Nederlandsche luisteraars te vieren- deelen.” mogendheid? Die kans bestaat toch ook. We denken aan de verschillende kleine mo gendheden in midden Europa, die aller minst vredelievend tegenover elkander staan. Of aan de Balkanstaten. Mogen die zich niet verdedigen tegenover elkander? De heer Kleerekoper heeft ook een argu ment voor zijn uitvlucht. Ziehier waarom volgens hem kleine mogendheden wel een zijdig ontwapenen mogen: ben. Alleen spoedige hulp in den vorm toeslag tot productiekosten op de voor naamste tuinbouwproducten met terug werkende kracht van het begin der aard - appelcampagne zou nog kunnen baten. Het is wel zeer droevig, dat het zóóver komen moest I Het is eigenlijk al te laat: slechts hulp met terugwerkende kracht kan nog verlich ting brengen. Dit beteexent een ernstig verwijt aan het adres der Regeering, die toch waarlijk ge noeg gewaarschuwd is en die er blijkbaar niet meer over denkt, het Kamer-reces te doen onderbreken tot behandeling van een steun-regeling voor den tuinbouw-' De Regeering heeft verzuimd, de noodige maatregelen vóór te bereiden, zóó dat deze toegepast konden worden op het oogenbllk van den hoogsten nood, bij gemis van deze maatregelen zal thans steun-achteraf montbeerlijk zijn. Laat de Regeering nu toch eindelijk óók eens iets voor onze tuinders doen! De N. V. Vissers en Eyckens Textiel Mij. te Geldrop wordt 1 September as» gestoten. Het geheele personeel is ontslag aangezegd. In normale tijden waren in deze fabriek on geveer driehonderd menschen werkzaam Het „Huisgezin" komt nog eens terug op het „incident-Patijn”, waaromheen „eenlg rumoer” ontstaan la. Volledigheidshalve laten wij hieronder volgen, wat het blad alsnog (en t schijnt ons nogal raak!) op te merken heeft; Dit slaat natuurlijk alleen op het geval, dat een kleine mogendheid wordt aange vallen door een groote. Dan zou elk verweer nutteloos zijn, dus kleine mogendheden moeten maar ontwapenen. Maar stel nu eens, dat Nederland sou aangevallen wor den door België. Is dan elk verweer nutte loos, althans meer nutteloos dan wanneer Italië zou aangevallen worden door Frank rijk? Bovendien, wie maakt nu prtcles uit of Iemand een groote dan wel een kleine mo gendheid is? Nemen we nu de Spaansche socialistische republiek. Daar regeeren op dit oogenbllk de sociaal-democraten, met een soclaal-democratische meerderheid in de Cortes Die heeren durven heusch wel radicale maatregelen te nemen, gezien hun vervolgingen tegen de Kerk en tegen de priesters. Maar van eenige ontwapening Is In Spanje geen sprake. Integendeel, dezer dagen heeft de soclaal-democratische mi nister van Oorlog een rede gehouden, waar in hij nieuwe richtlijnen heeft aAngegeven waarlangs het Spaansche leger moet wor den versterkt. Behoort Spanje nu ook tot de groote mo gendheden? Of behoeven de soclaal-demo cratische regeerders in Spanje zich van de socialistische ontwapening niets aan te trekken? We zouden den heer Kleerekoper willen vragen of hij niet eerlljker en roya ler zou handelen, door ronduit te zeggen, dat de ontwapening alleen een demagogisch stukje propaganda Is In landen waar de sociaal-democraten in de oppositie zijn. Dan zou hij heel wat eerlljker handelen, dan met deze casuïstische sofistiek, welke hij nu in zijn krabbel poogt te lanceeren. om zich uit een verlegenheid te redden.” ng van het Nationaal len Bezuldenhoutachen- nog worden medege deeld, dat ZK.H. de Prins, die gekleed was in padvindersunlform, bij zijn aankomst op het terrein werd ontvangen door vice-admlraal J. J. Rambonnet, hoofdverkenner. Onder de autoriteiten werden opgemerkt dé generaals Röell, Dé Goejan, Seyffardt, de gep generaal Muller Massis en Weber, vlce-adj. de. Bosch en Fock, staatsraden Idenburg en Schokklng, de Belgische gezant, de heer Mas* kens, de Boitze, gezantschapraad van de Duitsche legatie e.a. De Prins hield de volgende toespraak: Padvinders! Als beschermheer der Nederlandsche padvin ders is het mij een genoegen, dit nationale De Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den ministerrraad, heeft bet volgende ter kennis van de ambtenaren ge bracht. Eenige malen heeft zich het geval voorge daan dat ambtenaren reis- en verblijfkosten aan het rijk in rekening brachten wegens het bU- wonen van een begrafenis van een overleden ambtenaar of niet-ambtenaar zonder daartoe vooraf verkregen machtiging. Ten einde te dezen aanzien verder misver stand te voorkomen, acht ik het wenschelijk u hierbij mee te deelen, dat de regeering de op vatting is toegedaan, dat het karakter van dienstreis toekomt aan een reis, gedaan op ult- drukkelijken last van een hoofd van een de partement van algemeen bestuur om hem bij een begrafenis te vertegenwoordigen, en voorts, in het geval, dat het- hoofd van het betrokken dienstvak een begrafenis bijwoont dan wel, dat hjj zich daarbij laat vertegenwoordigen. Een daartoe gemaakte reis kan evenwel slechts als dienstreis worden aangemerkt, indien zij ge- daan wordt na verkregen machtiging van het I hoofd van het betrokken departement. Voorts vestig ik er nog in het bijzonder de aandacht op, dat in geval van crematie, als zijnde in strijd met de Begrafeniswet, nimmer mijnerzijds last tot bijwoning daarvan wordt gegeven en dus ook nimmer reis- en verblijf kosten tot bijwoning van een crematie zullen worden gerestitueerd. kamp te openen in de hoop dat het aan zijn doel zal beantwoorden. Het doel van en de werkwijze in de beweging moeten er duidelijk door uitkomen en tot de buitenstaanders spreken. Padvinders, bedenkt daarom allen wel, dat orde en netheid in uw voorkomen en vlugheid en nauwgezetheid in uw optreden de meest sprekende kenmerken voor uw geoefendheid zijn; zorg verder dat gij allen door uw vroolijkheld en opgewektheid het uwe bijdraagt voor den echten padvlndersgeest, die In dit kamp moet heerschen. Ten teeken, dat het kamp geopend is, zal niet alleen onze nationale driekleur maar ook de in de Jongste algemeene vergadering aan genomen padvindersvlag geheschen worden, als embleem van het nationale verkennerscorps, waardoor aan deze padvindersvlag een bijzon dere wijding gegeven wordt. Die padvinders vlag zij een zinnebeeld van onze nationale saam- hoorigheid, zooals de groene padvindersvlag dat van het wereldverband der beweging is. De vlaggen zullen thans geheschen worden en daarmede verklaar ik het nationale padvinders kamp geopend”. Vervolgens werd, zooals gemeld, een défilé gehouden, waarbij vooral de aan bet hoofd marcheerende Schotsche padvinders in hun ty pische nationale kleederdracht de aandacht trokken. Dit Schotsche troepje begeleidde verder het deel van het défilé met doedelzak en fluit. Hierna werden verschillende demonstraties gehouden. Hierbij viel voorop de Deensche gymnastiek, die van de uitvoerenden veel lenigheid ver- elscht alsmede het draaien met de vlaggen door de groepen van den Haag en Haarlem. Te kwart voor vier verliet Prins Hendrik de tribune om zich naar den hoofdingang te bege ven, vanwaar hij een tocht ondernam door de verschillende kampen. Het eerste kamp dat de Prins bezocht was dat onzer R. K. verkenners. Z. K. H. onderhield zich tijdens zijn rondgang met den leider van de Schotten, den heer A. Bujnowski. die drager is van den zilveren wolf, de hoogste onderscheiding in de padvinderij. Te kwart over vjjf verliet de Prins het kamp. Bij het kampvuur hield Z. Exc. Rambonnet een toespraak tot de padvinders, die hjj prees om hun zin voor orde, welke was gebleken bij het onverwachte bezoek van Z. K. H., bij welk bezoek zjj zonder eenlg commando alle ge- wenschte saluuts brachten. Onder de belichting van kampvuur ren twee schijnwerpers werden ten slotte liederen ge zongen en voordrachten ten beste gegeven. Waarschuwing aan boeren Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is ter kennis aan de gemeentebesturen ge bracht met verzoek er in hunne gemeenten al gemeene bekendheid aan te geven, het com muniqué dat dezer dagen als waarschuwing voor zelfkarnende boeren is gepubliceerd, waarbij o.a. werd medegedeeld dat na 31 Juli ingevolge de bepalingen van de Crisis-zulvelwet geen enkele hoeveelheid boter de fabriek, de melkinrichting, de boerderij, de melkslijtenj. in het algemeen de bereid- of bewaarplaats zal mogen verlaten, tenzij voorzien van het Ryksbotermerk, of het speciale Crisis-boter- merk en in verband daarmede zelfkarnende boeren, die zich tot dusver niet bij de be trokken botercontrólestations opgaven met verzoek botermerken te ontvangen, daarom in hun eigen belang werden aangeraden, zulks alsnog ten spoedigste te doen, aangezien het nJ. in de bedoeling ligt na 31 Juli nauwlet tend op de naleving van de wettelijke voor schriften toe te zien en bjj overtreding dezer voorschriften tot het doen opmaken van pro cessenverbaal over te gaan. In den laatsten tijd heeft mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het Gemeentelijk Statis tisch Bureau te Amsterdam bemiddeling ver leend In het landelijk stucadoorsconfllct. dat nu reeds 14 weken duurt. Vrijdag JJ. is onder zijn leiding op het Amsterdamsche stadhuis een ver gadering van partijen gehouden. Daar is in be ginsel overeenstemming bereikt met een nieuw collectief contract. Indertijd hadden de Katho lieke en de Christelijke gezellenbonden reeds een contract aanvaard, maar de moderne bond bad dit afgewezen. Vandaar het conflict, dat in ver scheidene plaatsen van het land ontstond, met als gevolg dat er gestaakt werd. Naar men ons mededeelt, heeft de moderne bond het contract in gewijzigden vorm, waar over men het Vrijdag JJ. in beginsel eens werd, aanvaard, zoodat verwacht mag worden, dat het conflict zeer spoedig achter den rug zal zijn. Naar alle waarschijnlijkheid wordt begin vol gende week het werk hervat. „Onze gezant te Rome”, zoo zeiden wij in ons nummer van 5 Juli, „heeft voor eenl- gen tijd zich tegen eenzijdige ontwapening keerend, een zeer onvoorzichtig woord ge- cr»hrnvon Doch daar had men niet genoeg ondervin ding van. Groote kampen hebben de Neder landsche padvinders nog biet opgeslagen. Dit „Dat de Nazi’s op d’r gezicht moeten hebben, zoodra ze ook maar de gering ste neiging toonen tot den aanval, spreekt vanzelf Wie zich weerloos over weldigen laat, onder welke edele of vrome leuze ook, is een zot en een handlanger van den duivel, die het kwaad wil laten triomfeeren. Daarom kunnen de groote mogendheden ook alléén wederkeerlg ontwapenen, willen zij niet af geslacht worden.” De logica van deze laatste stelling, welke er bij de haren bijgesleept is, is ons niet heelemaal duidelijk. Groote mogendheden kunnen dus niet eenzijdig ontwapenen, an ders worden ze af geslacht. Ontwapening Is dus een kwestie van op portuniteit, niet van beginsel. Als een groote mogendheid eenzijdig zou ontwape nen. dan zou deze afgeslacht worden. Maar als nu een kleine mogendheid wordt aangevallen door een andere kleine Naar ons van de Brabantsch-Belgische grens bericht wordt, duurt de invoer van Belgisch brood in verscheidene grensdorpen de laatste tijden weder onverminderd voort. In verschil lende plaatsen van enkele duizenden inwoners worden dagelijks 3 i 400 brooden verkocht. De verkoop geschiedt meestendeels door venters, die per rijwiel bun waar uitventen. Naar wjj vernemen zijn in sommige dorpen bepalingen in de gemeentelijke polltie-veror- deningen opgenomen, waardoor het openlijk venten met brood van bultenlandsche afkomst «unogelljk wordt gemaakf Alleen kostenvergoeding na verkregen machtiging „Wjj hebben al eens meer gevraagd" zoo schrijft „Ons Noorden” „krachtens welk socialistisch beginsel deze weerloos heid gepredikt wordt, want we zien het nu de laatste dagen nog In Dultschland, dat wanneer de sociaal-democraten aangeval len worden, se allerminst de weerloosheid prediken. En niemand minder dan de heer Kleerekoper verdedigt dit verweer. In een oproerlgen krabbel schrijft hij letterlijk het volgende: De andere omroepen dus ook de K. R. O. zouden er volgens den wn A V. R. O.-voorzitter niet in geslaagd zijn, „de genegenheid van de Nederlandsche luisteraars te vierendeelen", m. a. w. ook de K. R. o. zou niet in staat zijn geweest, de genegenheid der katholieken te winnen Maar wat blijkt nu, als men niet ge heel zonder herinnering aan het verleden de zoozeer befuifde cijfers omtrent de stortingen der luistervinken beziet? We zullen het heel kort zeggen: Volgens het jaarverslag der A. V. R. O. over 1930 (Pag. 4) stortten de luistervin ken in genoemd jaar een bedrag van 776 207.65; volgens het jaarverslag over 1931 (Pag. 4) In later genoemd jaar 739.808.44, wat beteekent een achter uitgang met 36.399.21, oftewel met 5 pet. In dezelfde periode stegen de stortingen der K. R. O.-leden met.... 9H pet.! Welke omroep heeft nu méér reden tot voldoening? Welke omroep wint er méér de sj apa thie der luisteraars? De bluf der A. V. R. O.-leiders moet blijk baar dienen om de kritiek van velen’ te Mogen we de Nederlandsche sociaal democraten gelooven, dan is de leuze der nationale ontwapening een socialistische be ginsel. Maar een beginsel, waarmede aan de hand van de practijk nogal geschipperd kan worden. Zooals men weet, waren de sociaal-democraten voor den oorlog voor standers van de leuze „geen man en geen cent” Toen zij tijdens den oorlog, ten ge volge van den Godsvrede mede de verant woordelijkheid droegen voor het regee- ringsbeleld, tapten zij uit een ander vaatje Troelstra verdedigde toen de landsverdedi ging en Schaper wilde met zijn zoon naar de grenzen snellen om het vaderland te verdedigen. Toen de heeren na den oorlog weer te genover een rechtsche Regeering in de op positie kwamen, voelden ze voor de verde diging van dit vaderland plotseling niets meer en werden ze weer antl-mllitalrist. Woensdagmiddag even over 2 uur arriveerde Z. >K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju- dant, per auto aan het kamp. Alle bewoners, een kleine 3000 in ge tal behalve zjj, die wacht hadden aan de ponten, vuren of telefoon centrales. ston den In lange Co lonnes opgestelo op het demonstra- tieterrein, de vlag gen voorop; links de Schotten In hun kleurige uniform met hun doedel zak en kwasten. Z. K H. werd verwelkomd door den kamp leider. kolonel Diemont en door den leider der afdeeling ontvangst, Ph. Baron van Pallandt van Eerde en werd door de rijen der voor trekkers onder het spelen van het Wilhelmus naar het posthuis geleid, waar de nationale vlag door Z. K H. werd geheschen. Deze vlag bestaat uit de nationale driekleur, die In X witte veld de groene lelie (eigenlijk de punt van het kompas) draagt. Tot nu toe ontbrak een dergélijk teeken. Elke groep had een andere vlag. Van nu af aan is de nationale vlag ge heschen. Aanstonds na deze plechtigheid zette de muziek het padvinderslied In, dat uit volle borst door alle jongens werd meegezongen. Met de Schotten en de buitenlanders voorop begon vervolgens het défilé, waarna de ver- schillende spelen elkander snel opvolgden. Woensdagmiddag om 2 uur heeft de offl- cieele opening van het nationaal Padvinders kamp aan den Bezuidenhoutschenweg te Den Haag plaats gehad. Dinsdagavond nog waren wij in de gelegen heid onder vriéndelijk geleide van den chef van den persdienst het kamp door te wandelen. De groote oprijlaan van het landgoed Oosterbeek leidt aanstonds naar het centrum. De tent van den leider ligt erlangs, verscholen achter hooge struiken doch duidelijk kenbaar aan de twee nationale vlaggetjes, die er boven uitsteken. Om *n rustlgen kleinen cirkelronden vijver lagen de tenten van de stafleden de wigwams van. de opperhoofden hadden wij haast geschreven 's Avonds wordt hier raad gehouden. Hier spreken de organisatoren elkaar. Hier groeit h-?t kamp en worden de ervarlr.gen verzameld. Het verzamelen van ervaringen voor een groot internationaal kamp Immers is een der doeleinden, waarmee deze tentenstad ge bouwd is. Nederland was al gevraagd voor een (een woord dat Baden Powell uit- zooals die In 1929 In Engeland gehou den is, waar 50 000 Jongens bijeenkwamen uit alle deelen van <Je wereld. „Wy hebben een stad gebouwd” overstemmen: x is geen toeval, dat het A V. R. O.-ledental het vorig jaar met duizenden was teruggeloopen en.dat er nog steeds geen eerste-rangs-figuur bereid gevonden werd om den A.V.R.O.-voorzlt- terszetel In te nemen. De A V. R. O.-leldlng vrage zich eens af, wit van een en ander toch wel de oorzaak kan zijn. Doet zij dat en komt zij een oogenbllk tot Inkeer, dan zal haar bluf spoedig ver klonken zijn. schreven.” Geschreven. Wat men, vlug lezend, daarop heeft ge borduurd van een tafelrede, welke mr. Pa- tijn te Rome zou hebben gehouden ta felrede, welke te Rome verblijvende Ne derlanders niet konden thuis brengen behoort tot het rijk der fantasie. De geïncrimineerde woorden woorden, welke wij blijven betreuren heeft onze gezant te Rome geschreven in het orgaan van het Nationaal Jongeren Verbond, waaruit „Onze Vloot” ze met instemming heeft overgenomen. Mr. Patljn dan schreef, dat men zich ten behoeve van eenzijdige ontwapening niet op den Volkenbond moet beroepen, en be toogde, dat deze niets kan doen voor een land, dat zich niet verdedigt. Maar hierop liet hij volgen: „De sterke mogendheid komt op voor haar eigen be langen en stoort zich aan geen Volken bond”. Dit vindt de heer Patijn van-zelf-spre- kend en redelijk. Tegen deze uitlating zijn we opgekomen en komen we nog op. Wie aldus den Volkenbond tot een carl- catuur verwringt, kan hem heelemaal af schaffen. De Volkenbond vertegenwoordigt, zjj het onvolmaakt, het beginsel van het Techt: de kleinen en de zwakken zien er met reden een plechtanker'in voor hun redelijke aan spraken. Behoort dit niet het geval te zijn, storen de groote mogendheden zich aan geen Volkenbond eii behoeven zij zich daaraan niet te storen, dan is de Volkenbond feite lijk een bedrieglijk instituut. De gerustheid, die zijn bestaan schenkt, is een valsche gerustheid: als het er op aankomt, gaan de groote mogendheden haar eigen weg, ook al is die krom. Wij hebben het levendig betreurd, niet dat mr. Patijn tegen eenzijdige ontwape ning heeft gewaarschuwd, maar dat de vertegenwoordiger van een kleine mogend heid de beteekenis van den Volkenbond tot beneden nul heeft verkleind. En in dezen gedachtengang hebben we de vraag gesteld, of iemand als mr. Pa- tijn, die er zulke denkbeelden op na houdt, past in het kader onzer vertegenwoordiging in het buitenland en aan den Nederland- schen geest beantwoordt. Andere vragen hebben we niet gesteld of gesuggereerd: dus ook niet deze of mr. Patijn tegenover katholieken en priesters te Rome al dan niet charmant optreedt. Wel staat vast, dat wij niet, zooals van zekere zijde welwillend werd verondersteld, alleen maar commentaar hebben geleverd „op een blijkbaar uit de lucht gegrepen bericht.” Het „uit de lucht gegrepen bericht” was I een uitlating van mr. Patijn, van beteeke nis, omdat ze afkomstig was van een on- |zer vertegenwoordigers in het buitenland.” Een groote langwerpige ruimte, de kamp vuren gecentraliseerd en bijeengetrokken aan de buitenzijde, een openlucht-altaar, onder een tentoverkapping rechts, de tenten allemaal voor ons. In het midden een groot open veld. Opzij van het altaar een klokkentoren van dennestammen. Een kleurigen indruk maak het geheel. In zjjn geheel ddlt trouwens de deelname van de katholieken uiterst sympathiek aan bij de andere groepen. Wij waren nog even In de ge legenheid Pater Mr. Dr. Beuns 8. J. naar zijn Indrukken te vragen. Pater Beuns sprak met enthousiasme over de beweging, moedigde de Jongens aan bij hun ondernemingen, volgde alles, leefde mee en sloot tenslotte het gesprek af met de opmer king, dat de padvlndersbeweging geen uiteen zetten Is. geen Indrukken vergaren, geen pra ten, maar doen. En hij liep alweer weg om ergens een handje mee te helpen. Hij deed. Diezelfde levendige spirit beheerschte het heele kamp en automatisch alle aanwezigen. In marschpas trokken ons de boys-scouts voor bij, allen met den stok In de hand. Allen met verschillend gekleurde dassen en diverse in signes. De katholieken met een geel kruis, de groene lelie. De christelijken met cirkel. Er liepen zee-verkennera witte matrozenpetten op en blauwe aan. Eén diepzee-verkenner zelfs was erbij. Er waren Schotten. Denen. Dultschers, Franschen Engelschen en Hongaren werden er nog ver wacht. Het kamp van het blijvende vuur heb ben wjj gezien. Het totembeeld uit een tele- phoonpaal gekapt. De keurige ingangspoorten De latrines (een heele zorg in een kamp!) De waterleiding en badgelegenheden. De groote tenten voor de consumptie. De winkelgalerij ook in tenten. De internationale boekenstand. Het bleef aan den gang. En tusschen dat alles door honderden tenten, waarvan het overgroo- te deel In den middag nog was opgeslagen. Zóó is het Padvinderskamp. Uit Amerika komen treurige berichten, berichten, die ons met diep medelijden vervullen Is ’t ook niet om er bij te hullen? Het gaat niet goed met de milllonnalra in Amerika De milllonnairs-vermogens van de 20e eeuw, die vooral in het jaar 1929 nog zoo heerlijk groeiden, zijn op X oogenbllk aan ’t slinken en sommige ervan zijn reeds ge heel verdwenen. In den goeden ouden tijd in het jaar 1929 waren er in de Vereenlgde Staten nog omstreeks 600 inkomens van meer dan 1 millioen dollar per jaar. Einde 1930 slonk dit aantal tot 149 en op het oogenbllk, In den, zomer van 1932 dus, zijn menschen met dergelijke inkomens vrijwel niet meer te vinden. De spoorwegkonlngen, de oliemagnaten, de bankiers, de potentaten uit de metaal industrie, de auto-fabrikanten op groote schaal, zij hebben allen hun fabelachtige winsten als sneeuw voor de zon zien ver dwijnen en wanneer men de voorspellingen van de verschillende ekonomen gelooven mag, dan zullen de Rockefellers en Morgans van morgen gelijk staan met de meest doodgewone werkers van allen dag. Palelsachtige zomerverblijven op Long Island, het oord, waar de aristocratie van de Amerlkaansche financieele wereld ge woon is heen te trekken, blijven nu geslo ten, om de eenvoudige reden, dat men zich ook daar genoodzaakt ziet, het Welter- systeem toe te passen. De Guggenheims, de Astors, de Morgana en het meerendeel van de overige land- goedbezitters op Long Island hebben hun personeel sterk ingekrompen, terwijl de buitenverblijven der kleinere millionnairs het heelemaal zonder bewoners stellen. Groote borden, waarop de woorden: „Te Koop” geschilderd zijn, geven een duidelijk beeld v^n de omstandigheden, waarin de eigenaars verkeeren. Arme millionnairs! En hoe snel ging de verdwijning van hun sprookjesachtige vermogens in haar werk! De heeren hebben niet eens den tijd gekregen, zich behoorlijk aan de veran derde omstandigheden aan te passen. In 1931 nog gaf John D. Rockefeller voor verschillende doeleinden het fabelachtige bedrag van 6 millioen dollar cadeau, doch dit jaar heeft hij publiek gemaakt, dat hij zich genoodzaakt ziet te bezuinigen en tot op heden heeft hij nog pas I millioen weg gegeven. Een buitengewoon sterk voorbeeld van achteruitgang levert wel het vermogen van Samuel Mather, een groot-industrieel, die vorig jaar overleed. Op het oogenbllk is er van de 40.000.000 dollar, die hij naliet, nog sleehts 6.000.000 dollar over. X Is dus armoe troef daarl En toch.... mogen wij de wereld èn de ex-millionnairs zelf nfet feliciteeren met deze verarming? Het lijkt ons niet de minst-verdienstelijke werking der krisis, dat zij een einde maakt aan onnatuurlijk-groote en door niets- geëvenredigde opstapelingen van vermo- i gens. Een zeldzame plechtigheid vond Dinsdagmor gen In de 8t. Jozefkerk aan den Burgwal te Delft plaats. De eenige zuster van Haarlems Kerkvorst, mej. M. Aengenent, trad dien morgen in het huwelijk met den heer B H. J. Geers. Nadat het bruidspaar zich onder het spelen van de Marsche Solennelle van J. Callaerts naar het smaakvol versierde Altaar had be geven, werd Mgr. Aengenent door de asslstee- rende geestelijkheid ingehaald, onder welke plechtigheid het zangkoor ..Deo Sacrum” het Sacerdos et Pontifex van P H Thielen zong Hierna zegende Z. H Exc. voor het Hoogaltaar het huwelijk In. Bij de nu volgende Pontificale Huwelijksmis werd de Bisschop geassisteerd door Pastoor P. Hase als presbyter assistens; de Paters Franken en Brandsma als diaken en sub diaken ad-thronam; de Weleerw. Heer W Hendrix uit Amsterdam en Frater J. Aengenent als diaken en sub-diaken ad missam. De lagere functies werden vervuld door Pater Vergeer (ad baculam). Pater v. d. Berg (ad greminale) alsmede door studenten en koor knapen. Het zangkoor zong de vaste Gregoriaansche gezangen van den dag alsmede de Missa in honorem 8 Mariae Magdalenae van Ph. Ldots. Aan het einde der H. Mis hield Mgr Aen genent een treffende toespraak tot het brulds paar, terwijl aan het slot der plechtigheden de bekende organist der kerk, de heer Ven- derbos. nog de Marche Ponteflcales van Lemmers vertolkte. Een vos verliest wel z’n haren maar niet gX) streken! Al de wederwaardigheden, welke de A. V. R. O. als gevolg van eigen schuld de laatste jaren ondervinden moest, zijn niet in staat geweest, den bestuurders dezer weergalooze instelling ook maar een grein tje bezadigdheid en zelfkennis bij te bren gen. Dezer dagen heeft de vereeniging haar algemeene jaarvergadering gehouden en van deze gelegenheid heeft men dankbaar geprofiteerd om alle verwatenheid, waar over de A V. R. O.-leiders beschikken (en dat is niet weinig!) den volke te demon- streeren: vooral de rede van den voorzit ter-penningmeester, den heer G. de Clercq, was bluf van X begin tot het einde. „De geraamde bijdragen van de luister vinken werden met bijna 100.000 over schreden en een bedrag van bijna 678.000 werd ter beschikking gesteld. De netto-baten van de „Radlobode” werden begroot op 450.000, terwijl ze in werkelijk heid ruim 485.000 bedroegen. Het saldo- overschot, dat verleden jaar geraamd werd op 200,000, bedroeg in werkelijkheid meer dan 400,000.” Aan verlies op de waarde van het effec tenbezit moest maar eventjes f 166,000. af geschreven worden, maar luchtig hup pelde de blijmoedige voorzitter over deze mededeeling heen, er voorts op rekenend, dat geen enkel A V. R. O.-lid de kritische vraag zou stellen: „betalen de leden eigen lijk niet veel te veel, als de vereentging zulke fraaie winsten maakt?” Onder golven van lyriek en enthousias me werden vragen als deze bij voorbaat bedolven; Hadde de voorzitter zich door zijn lyri sche en enthousiaste begoochelingen niet-l». laten vervoeren tot een uitval in de rich ting der andere omroepen, zijn bluf wa re te negeeren geweest als wat aanstelle rijom beterswil. Hij blijkt de grootheid van de A V. R. O. echter niet te kunnen aantoonen zonder andere omroepen te kleineeren wat voor de A V. R. O. nu juist geen gunstig teeken is en daardoor dwingt hij ons. hem in zjjn, zelfkritiek-looze vervoering even tot de orde te roepen. i,W é.S >4 -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5