ONS BLAD Godsvrede met Vuurwerk Amazonen trekken ten strijde H Een „eerezaak” te New-York D VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Geweldige brand te Chicago Brunswijk krijgt hulppolitie Het nieuws van heden ERGERLIJK METEN MET k TWEE MATEN IN DIT NUMMER: Vriendschap, die niet slijt Kapitaalvlucht uit Spanje DE BAROMETER :s Terechtstellingen in Peru Mehr Terror, bitte Duizenden stuks vee in vlammen omgekomen Slagveld in zee herschapen HUWELIJKSKANSEN, DIE WERDEN VERSPEELD JOH. LAUWERS F 1 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 184 y HET NAT. MARIACONGRES o DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Von Gayl LAATSTE EER AAN MGR. SEIPEL Graaf Julius Karolyi van Ongehoorde uitspraak NIEUWE OCEAANVLUCHT? Kreuger en Toll ELF MILLIOEN WERKLOOZEN •A Geen lippenstift, zoolang Chaco in *s vyands handen is Mandsjoerysche vechtersbazen door overstrooming bedreigd Scène uit het Mysteriespel „Die Eerste Bliscap van Maria”, dat te Nijmegen wordt opgevoerd. WAT GEBEURT ER IN ITALIË? M N en I De schuldigen van Koningsbergen I Pruisische socialisten spreken van recht op noodweer AUTOWEG KEULEN—BONN Verscherpt conflict ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c.; ingez. me p. regel, idem op pag één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Een groot aantal arrestaties Dochter eischt van haar vader schadevergoeding 122500 dollar Het Weer1 PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD KR .1 JE) t T. MU, eer, »er L L T. t. 10 i. als waarmee IS: achthonderd «w. oer. i»" sen. R.). I Jr. r- een minister Met onbekend doel gestart Men sn. i rta- aas. L X oer. eer. Godsvrede met vuurwerk. Ottawa. Een strop! Duiken tot een ongekende diepte. 100.000 menschen trekken langs het stoffelijk overschot u it Zwakke tot en- iar- NEW-YORK, 1 Aug. (Reuter). De voorzitter van de Amerlkaansche Arbeldsfederatle, Green, schatte het aantal werkloozen In de Vereenigde Staten aan het eind van Juni op 11.223.000. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur BJB4 745 Stilstand ens s-o- an- ten. het nu be- dat ede like is: i<^ LIMA (Peru), 6 Aug. (Reuter). De krijgsraad heeft tien revolutlonnalren ter dood en vijftien tot langdurige gevangenisstraffen verpordeeld. Vjjf ter dood veroordeelden zijn gisteren reeds terechtgesteld. Arbeiders, werkzaam aan den brugbouw over den Rijn, hebben het werk neergelegd. Katholiek Overheidspersoneel en het rapport. Welter. Leekenapostolaat in het Aartsbisdom. Groote brand te Chicago. Karolyi over Duitsch.IIongaarsche vriendschap, schap. Overstroomingen in Mandsjoerjje. Arrestaties in Italië. Laatste eer aan Mgr. Seipel. Je. es. vr. men lito- de led- sek; tnon d. lan- uit- svo, luo sta- les- lef. tjes Ifda elf- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR 1 Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS; Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voer buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad I 0 60 hoogst Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem KONINGSBERGEN, 5 Aug. (VJ>.) De op 1 Augustus beraamde aanslag op het Vakver- BOEDAPEST 5 Aug. (Reuter). De H ongaar- sche minister-president, Graaf Karolyi heeft rich uitgesproken over de Dultsch-Hongaar- sche betrekkingen en verklaard, dat de regee- voorlooplg nog geen strengere maatregelen te nemen ter beteugeling van de politieke uitspattingen der extremisten, en eerst af te wachten of de terreur nog In hevigheid zal toenemen. Deze lendenslappe houding van de zichzelf zoo gaarne als uiterst flink en kordaat prijzende Rjjksmlnlsters staat gelijk met een uitnoodlging aan de politieke sluipmoordenaars: „Mehr Terror, bitte." NEW YORK, 4 Aug. (Reuter) De vlieger Williams en de Estlandsche avlatrlce Kalep zijn met onbekende bestemming opgestegen, gelooft, dat zij op weg zijn naar Europa. NEW-YORK, 5 Aug. (Reuter). De voorzitter van de Zweedsche llquldateuren heeft het fede rale gerechtshof besloten de A. B. Kreuger 8c Toll in de Vereenigde Staten failliet te ver klaren. oen In Pruisen de Nazi’s tengevolge van de door de Rljksregeering afgedwongen opheffing van het uniformverbod de gelegenheid kregen om zóó provoceerend op te treden, dat de linksche partijen zich wel moesten verweren, werd het demisslonnaire Pruisische kabinet ervan beschuldigd te heulen met Moskou en niet in staat te zijn het staatsgezag te handhaven. Op aandrang van Kerrl, den nationaal-socialistischen voorzitter van den Pruisischen Landdag, trok de Rljksregeering toen de politiemacht in Pruisen aan zich en verving de Rjjks- kanselier Von Papen de naar huis gezonden Pruisische ministers door zijn gevolmachtig de, dr. Bracht. De Rijkscommissarls voor Pruisen decreteerde „Orde musz sein”, en de Communisten werden zeer eenzijdig aan- sprakelijk gesteld voor de wanordelijkheden, die voor een groot deel aan de opheffing van het uniformverbod en dus aan de Rljks regeering zelve geweten moesten worden. Thans, nu overal in het Rijk de onuitgespro ken verbittering der Nazi’s losbrandt in moorddadige explosies, welke te Könlgs- bergen het hevigst waren, schijnt het niet bij de Rljksregeering op te komen, dat zij haar gezag nog veel onbevredigender uit oefent dan z(j aan de afgezette Pruisische regeering Indertijd verweet. Aan krachtige woorden ontbreekt het Von Papen, Von Gayl en Von Schleicher niet, doch de Rljks regeering wenscht niet naar haar woorden, doch naar haar daden beoordeeld te wor den. Haar daden zijn echter van een schro melijk eenzijdige, domme onrechtvaardig heid. In plaats tan onmiddellijk korte met ten te maken met de onduldbare, alle staatsgezag ondermijnende terreur van het oogenbllk, heeft de Rjjksmlnisterraad onder voorzitterschap van Von Gayl besloten. CHICAGO, 5 Aug. (VD.) In het centrum van Chicago is een reusachtige brand uitge broken. waardoor eenige graansilo's geheel wer den vernield, waarna het vuur de gebouwen van de Omaha Packing Company, een der grootste vleeschconcern-fabrleken met slachte rijen aantastte en eveneens geheel vernielde. De totale schade wordt geschat op ruim 6 mll- Uoen dollar. Drieduizend Bombardement heeft succes gekregen hun toevlucht te nemen in het Ja pansche consulaat. Alle banken zijn gesloten. Bovendien zou in de stad cholera zijn uitge broken. De Chlneesche vrijwilligers zijn op verschil lende plaatsen in de omgeving van Moekden verschenen. In het begin van deze week zijn niet minder dan tien aanvallen op den Zuid- MandsjoerUscben spoorweg gedaan. De chef van de vierde Boltviaansche divisie meldt uit Tarlja, in Zuld-Bollvia, dat in den Pilcomayo-sector aan de Gran Chaco grens een hevig artilleriegevecht aedt plaats genad. De BoUvlaansch artillerie neeft de stellingen der Paraguanen met zwaar geschut bestookt en naar de chef van genoemde divisie mede deelt, heeft het bombardement volledig succes gehad. Het bericht is in Bolivia met groot enthousiasme ontvangen. en ren kan. Door ervai krachtige i tijd zeer Hongarye en Duitschland eeniglngshuis te Koningsbergen is opgehelderd. De stukken worden heden in handen gesteld van het OM. Er warep 8 daders, die opgaven S.A.-mannen van de 13de stormafdeellng te zijn. Onder hen is ook de stormafdeellngs-aan- voerder.. Verder zijn 13 daders gearresteerd, die eveneens opgaven tot de 12e stormafdeellng te hëoren. In den afgeloopen nacht werden verschil lende stadswijken stelselmatig gecontroleerd. Hierbij had een aanval plaats van 40 personen op twee agenten In burger. Er werden 5 men schen gearresteerd, die allen In het bezit waren van wapenen. Op 6 Augustus zal de nieuwe autoweg Keu lenBonn plechtig worden geopend. Den 8sten Augustus wordt de weg voor bet tlgemeene verkeer vrijgegeven. TOKIO, 5 Aug. (V.D.) Op bevel van het Mi nisterie van Marine te Tokio is de terugtrek king der Japansche marinewacht uit Sjapel bij Shanghai voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het Ministerie van Marine deelt mede, dat Japan sche oorlogsschepen naar Tientsin en Tsjlng- tau zijn gezonden om de Japansche belangen n deze sleden te beschermen. De Japansche troejien in de provincie Jehol hebben uit Tokio bevel gekregen, de provincie van Chlneesche „bandieten" te zuiveren. ROME, 5 Aug. (Reuter). Het gerucht doet alhier de ronde, dat er de laatste dagen in ver scheidene steden van Italië een aanzienlijk aantel arrestaties zou zijn verricht. Zefs Wordt een cijfer van 200 arrestaties ge noemd; zij zouden in verband staan met een ..beweging voor recht en vrijheid." Van gezag hebbende zijde wordt verklaard, dat deze ge ruchten onjuist zijn. Er is wel een aantal arrestaties verricht, doch dat was veel minder groot dan het genoemde cijfer. Het betrof hier gewone pollUenaatregelen tegen kringen die Communistische sympathieën hadden. WEENEN. S Aug. Donderdagmorgen is het stoffelijk overschot van Mgr. Dr. Seipel In de doodenkapel van het mailitaire cassino opge baard. Hiermee zjjn de offlcleele rouwplechtlg- heden voor Oostenrijks’ grooten staatsman be gonnen. De absoute zal plaats hebben In den Stephanusdom. waarna een gedachtenlsplech- tlgheld aan de baat van Mgr. Selpel voor het parlement zal plaats vinden. Woensdag trokken bij de 100.000 menschen. waaronder vele delegaties uit de successle- staten en vele buitenlanders langs de open lijk kist van den dooden bondskanselier. Te Madrid is een Portugeesch reiziger ge arresteerd wegens het ongeoorloofd buitens lands brengen van Spaansch kapitaal. In aan sluiting hierop werd een wijdvertakte organi satie ontdekt, die zich bezig hield met het uitvoeren van kapitaalvlucht. Men verwacht, dat boetes ten bedrage van 27 millloen pesetas zullen worden opgelegd. Naar verluidt heeft konlng Alfonso bij zijn ver trek uit Spanje 8 millloen pesetas meegenomen. In Zuid-Mandsjoerlje hebben de Chlneesche vrljwilllgerstroepen tijdens de gevechten bij Nioetsjwang versterking gekregen en deden verscheidene hardnekkige aanvallen. De in de et is jammer voor Duitschland, dat de Rljksregeering niet door een Rjjks- commissaris vervangen kan worden, want daarvoor zijn thans klemmender redenen dan toen Braun, Severing en Hirt- siefer in Pruisen voor Von Papen s zaak waarnemer dr. Bracht moesten wijken. De Rljksregeering meet met twee maten, tot dat de maat vol is en overloopt. De zichtbaar door haar geprotegeerde Nazi’s, wier zelf tevredenheid nimmer tevreden is over ande ren, ook al sloven die anderen zich uit om hun terwille te zijn, zijn een felle campagne tegen de Rijksmlnisters begonnen, omdat dezen, zooals zij zeggen, de stembusoverwin ning der N 8 D.A.P. saboteeren. Vooral Kube, de leider der natlonaal-socialistische Prui sische Landdagfractie, heeft in een artikel de Rljksregeering er duchtig van langs ge geven, die hij als een horde van verachte lijke.... Centrum-mannen qualificeert. Slechts generaal Von Schfeicher, de Rijks- weermlnlster, kan genade vinden in Kube’s ongenadige oogen. En dat is een belangwek kend en duidelijk voorteeken. e politieke Godsvrede, welken de Rljks regeering in Duitschland heeft afge- kondigd om het kiezersvolk weer wat op adem te laten komen na de zenuwsloo- pende en hersensvergiftigende verkiezings campagne, heeft geen rust gebracht. In tegendeel. De gewapende overvallen en kloppartijen, welke tijdens de hondsdagen ▼an den polltleken stembusstrijd tot de wanorde van den dag behoorden, zijn, nu de gespannen stilte rondom de stembus voorbij is en de beslissing, die er uitviel, eerder een bestendiging dan een oplossing van de moeilijkheden beteekent, niet alleen hervat, maar hebben zelfs het bijzonder mis dadige karakter van even verraderlijke als laffe sluipmoorden aangenomen. Revolvers knallen. Nazi’s en Communisten vallen. Zelfs in bed zijn .de politici niet meer veilig en loopen de kans van den tjjdelljken slaap in den eeuwigen te worden geschoten. Men gooit met bómmen en handgranaten met pistaches aan het eind van een al te vrooiyk diner en zelfs heeft dé politie in Kassei een pantserauto ontdekt, de Nazi’s te gelegenertijd wilden gaan toe ren. Er heerscht in Duitschland op het oogenbllk een terreur, welke in hevigheid en misdadigheid de openbare wanordelijk heden in Pruisen van vóór de verkiezingen verre overtreft. De oorzaken van deze terreur moeten op de eerste plaats gezocht worden in den uitslag van de Rijksdagver- kiezingen zelve. De tot waanzin opgezweep te politieke hartstochten van uiterst rechts en uiterst links kunnen zich niet neerleggen bij het feit, dat geen der partijen een vol strekte meerderheid heeft behaald. De Nazi’s eischen wel, dat men aan hen en aan hen alleen de volle regeeringsmacht moet over dragen, omdat zij thans de sterkste partij in Duitschland vormen, maar de ultima tieve toon, welken zij daarbij aanslaan, dient alleen om hun bittere teleurstelling over het falen van hun opzet: de stichting van het partij-dictatoriale Derde Rijk op grond van een volkomen stembusoverwinning, te overschreeuwen. De legale weg naar het Beloofde Land der Nazi’s is door deze ver kiezing versperd en het schijnt dat Hilter’s brallende grootspraak tal van partij genoo- ten zóó ongeduldig heeft gemaakt, dat zij niet langer willen wachten. De Communis ten, die een wezenlijk onrustbarend succes hebben geboekt, verkeeren in een brood dronkenheid, welke hen spelenderwijs naar de revolvertasch doet grijpen om vreugde- salvo’s te lossen op hun nationalistische tegenstanders. Op een ledenvergadering van de Dultech- Natlonale partij te Bronswijk werd door den voorzitter, dr. Lange-Bartels, verklaard, dat er In het land Brunswijk binnenkort een hulp politie zal worden georganiseerd, met het oog op de incidenten van den laatsten tijd. De Dultach-Nationalen hebben minister Klagges hun Instemming met dit voornemen te kennen gegeven, op voorwaarde echter, dat deze hulppolitie paritair zal worden samenge steld, d wz. niet alleen uit Hitlerianen, maar ook uit Stahlhelm-leden. Wat de regeering met deze hulppolitie denkt te doen zal in de eerstvolgende dagen aan den dag treden. Spreker motiveerde de maatregelen met het betoog, dat het sturen van pdütlever- sterklngen naar het platteland te duur Is en ook te veel td in beslag neemt. Spr. deelde voorts mede, dat de Redelijke af- deeling Brunswijk der Dultsch-Natlonale partij bjj de regeering van Brunswijk beeft aange drongen op het verbieden der Communistische partij. De voorzitter en vlce-voorzltter der Sociaal- Democratlsche partij, Otto Wels en Heinz Vo gel. hebben gisteren een bezoek gebracht bij den plaatsvervangend Rijkscommissarls, dr. Bracht, en scherpe protesten laten hooren te gen de Natlonaal-Sociallstlsche terreur in Oost- Prulsen. ZU elschten het recht van noodweer in wet- telljken zin op en op noodzakelijkheid voor de Republlkelnsche bevolking, middelen ter zelf verdediging ter hand te nemen, wanneer de staatsbeschermlng uitbljjft. De plaatsvervangend Rijkscommissarls ver klaarde. het gevaar in te zien en bezig te zijn de noodlge maatregelen te treffen. De bladen houden zich alle uitvoerig bezig met de voorgenomen maatregelen der regee ring tot bestrijding van de politieke terreur. De ..Berliner Lokalanzelger" en de ..Tag" we ten te berichten over de nieuwe verklaringen van de partijleiding der N.SD.AJ*., waarin de politieke excessen ten scherpste veroordeeld worden, terwijl de partijleiding tevens wil trachten de leden der B A. formaties onvoor- waardeljjk te weerhouden van zulke gruwel daden. Hierover zouden de besprekingen geloopen hebben, die de vertegenwoordiger der Nj8D_A. P. gisteren met leden der rljksregeering gehad heeft en waarin hij dienovereenkomstige be loften van de partijleiding zou hebben overge bracht. De „Vorwaerts" (soc.) waarschuwt voor maatregelen, die uitsluitend tegen links ge richt zijn en verklaart, dat het hier een poli tiek vraagstuk betreft. Kan de regeering van de N BJJ.AP. geen verandering in houding af- dwlngen, dan moet zij den strijd tegen allen opnemen. In het belang des lands. De „Deutsche Allgemeine Zeltung" spreekt zich uit voor de doodstraf tegen hen die on rechtmatig gebruik maken van wapenen, die e’en dood tengevolge kunnen hebben. varkens, achthonderd stuks rundvee en zevenhonderd schapen, die in de stallen der onderneming aanwezig waren om geslacht te worden, kwamen In de vlammen om. Verder werd het vleesch van 2500 geslachte runderen, alsmede 8 millloen pond gezouten vleesch door het vuur vernietigd. De hoeveel heid verbrand koren bedraagt 900.000 bushel tarwe, mals en haver. Meer dan 300 brandweer lieden namen aan het blusschlngswerk deel. Ook eenige vleeschtrelnen, die geheel bevracht op het fabrleksemplacement voor verzending gqfeed stonden, werden door de vlammen ver nield. .speelschulden eenmaal zelfs meer dan 40000. dollar te betalen. Geen wonder dus dat de oude Hoh niet goed te spreken was over zijn dochter en zijn woede soms ook tegenover derden In ondubbelzlnnge woorden ultte. Ten slotte is dit, naar Europeesche begrippen tenminste, immers ook het goed recht van een vader om zjjn misnoegen over zijn doch ters te kennen te geven. Toen eenige maanden geleden Catharina zich voor de derde maal Het scheiden en bovendien haar vader ’n nieuwe hooge reke ning voor lichtzinnige uitgaven presenteerde, zei de oude heer, dat hU niets meer met zijn dochter wenschte te maken te hebben en ver bood haar voortaan zijn huls nog te betreden Ook maakte hij bekend, dat hij de schulden van zijn dochter niet meer betaalde. Uit wraak klaagde Catharina Hoh nu haar vader aan; zij beweerde, dat haar vader door zijn lasterlijke praatjes over haar de oorzaak ge weest was, dat haar huwelijk met een bekend finneier uit New-York niet doorging. Deze had haar self gezegd, dat het hem ter oore was gekomen hoe haar vader haar een verworpen menschenklnd genoemd had en dat hij zich om deze reden van zijn huwelijksbelofte ont slagen achtte. De bankier legde voor de recht bank een gelijkluidende verklaring af. De oude heer gaf ook direct toe, dat hij zulke niet minder vleiende woorden over zijn dochter uitgelaten had. maar toonde de juistheid daarvan aan door talrijke schriftelljke en mondelinge verkla ringen van getuigen. Ondanks dit alles achtte de rechtbank den ouden heer Hoh schuldig en veroordeeelde hem tot het betalen van 135.000 dollar als schadeloosstelling aan Catharina. Dit vonnis werd gemotiveerd als volgt: een vader mocht, slechts hem bekende slechte eigenschap pen zijner dochter, die oorzaak kunnen zijn, dat een eventueel huwelijk verijdeld werd, zooals hier het geval was, niet in het publiek bekend maken. Het is de moreele plicht van een vader er voor te zorgen, dat de weg tot het huwelijk van zijn dochter geëffend wordt, onverschillig of zij haar ouders reeds veel kommer en zorgen bereid heeft. Dit vonnis heeft in Amerika veel opzien ver wekt. Men vreest met recht, dat talrijke meisjes zullen probeeren de oneenlgheden met haar ouders op dezelfde manier op te lossen en er zich evenals Catharina Hoh finantieele voor deelen uit te verschaffen. Het geval dient verder nog in zooverre de bijzondere attentie, dat zelfs een belangrijke vrouwen-organtsatie In New-York. die als radl cale voorvechters der vrouwenbelangen bekend en berucht is, verklaarde, dat volgens haar meenlng de plichten der ouders door bovenge noemde Amerlkaansche rechtbank te ver ge dreven zijn. Het kan nauwelijks van een vader eeëlscht worden, dat hij slechts goed van zijn dochter spreekt wanneer ae -een duivelin vm Het uitkeeren van schadeloosstellingen wegens verbroken huwelijksbeloften, behoort In het „land der vrijheid" nu juist niet tot de zeld- zaemheden. Een aantal Amerlkaansche meisjes maken er zelfs een winstgevend zaakje van. Zij weten op handige wijze in contact te komen met kapitaalkrachtige mannen en zijn dan met behulp van „eeregetuigen" die altijd ter be- schkking staan meestal betrekkelijk vlug in staat, voor het gerecht te bewijzen, dat haar slaachtoffer haar beloofde te trouwen en door het niet nakomen van deze belofte haar ont zettende moreele schade berokkend heeft. De „bedrlegelljke man" wordt In de meeste gevallen veroordeeld tot ’n schadeloosstelling, die in verhouding tot «Ijn vermogen staat, waarover de „verlaten” bruid het gerecht zeer concrete gegevens kan verstrekken, daar zij haar slacht offer natuurlijk met nauwkeurigheid uitkiest. In de meeste gevallen komt het trouwens niet sens tot een gerechtelijk vonnis, maar de man betaalt liever tevoren, om een publiek schan daal te vermijden, dat hem gemakkelljk moreel In aansluiting daarmee ook zakel}jk rulree- ari/igen gewaarschuwd zijn de betaal- vrjjgezellen intusschen den laatsten voorzichtig geworden en, sl) letten terdege op wie zij uitverkiezen, zoodat slechts met Hst en truc dit speUetje nog lucratief uit te voeren Is. Daarom beginnen de bewuste „dames” naar andere slachtoffers uit te zien. In New-York is dezer dagen een vonnis der rechtbank bekend geworden In een geheel nieuw geval, dat IStusschen een Inzicht geven kan om trent de richting die thans genomen wordt. Mej. Catharine Hoh diende bij het Supreme Court een eisch tot schadeloosstelling van 125000 dollar tegenhaar 80 jarigen vader Het meisje leefde sinds Jaren met haar vader op gespannen voet. De oude heer, een bekend rijk Industrieel, veroordeelde den Uchtzinnlgen levenswandel van zijn dochter en was ook reeds meerdere malen gedwongen geweest groote Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer. Hoogste barometerstsmd 768.8 te Biar- rit». Laagste barometerstand 752.9 te Ha- paranda. In het etmaal van des avonds 2 Aug. tot des avonds 3 Aug. waren in Fries land de weersomstandigheden gunstig voor het optreden van aardappelziekte. Zon op 5.27, onder 8.43. Eerste Kwar. tier Dinsdag v.m. 9 uur. Licht op 9.13. CHARBIN 8 Aug. (Reuter). Het oostelljk deel van Mandsjoerlje is door een ernstige overstroomingscatastrophe getroffen. De rivier de Sungari, alsmee verschillende zijrivieren, zijn buiten haar oevers getreden en hebben uit gestrekte gebieden overstroomd. Een Japansche troepenafdeeling is volledig van de buitenwereld afgesneden en moet door middel van vliegtuigen van proviand worden voorzien. Een troep MandspoerlJsche rebellen zit even eens opgesloten en wordt door hongersnood be dreigd, evenals duizenden burgen. De aangerichte materleele schade is aan zienlijk, temeer daar de oogsten vernield zijn. Het spoorwegverkeer is gestagneerd. Het ver lies aan menschenlevens zal, naar men vreest, zeer aanzienlijk zijn. ALKMAAR ringswisseling In Duitschland niets veranderd heeft aan de goede verhouding tussohen Duitschland en Hongarije. Een Onmiddellijk bewijs hiervoor, aldus ver klaarde, naar Reuter verneemt, de verder, is het feit, dat de huidige rljksregee ring zich de gezichtspunten ten nutte heeft gemaakt, die onder de vorige regeering zijn ingezet, en dat de onderhandellngen met suc ces ten einde konden worden gebracht. Overgaande tot de kwestie van het stand recht in Hongarije verklaarde de minister ver der, dat gepoogd is den schijn te wekken, als of de Hongaarsche regeering van het stand recht uit politieke overwegingen gebruik wil maken, om de vrijheid der politieke meenings- ulting te onderdrukken. Langen tijd, zoo verklaarde Karolyi, is Hon garije onderworpen geweest aan de terroristi sche heerschappij eener minderheid. Daarom zal bij alle hem ten dienste staande middelen aanwenden, om een herhaling van deze minderheidsterreur te voorkomen. LONDEN. 5 Aug. (VJJ.) De „Daily He rald” meldt uit Buenos Aires dat de vrouwen in de stad San José het eerste Paraguaansche Amazcmen-bataljon hebben gevormd, dat uit wil trekken naar de Bolivlaansche grens. De dames zijn bewapend met lange kapmessen De recruteerlng voor het Amazonen bataljon wordt georganiseerd door den Melsjesbond, bestaande uit kleinkinderen van officieren van benoude Paraguaansche leger. Zij hebben gezworen geen poeder, geen schmink, lippenstift of andere cosmetische middelen te gebroken, zoolang de Gran Chaco niet weer In hanïen van Para guay is. De „Daily Herald” verneemt eveneens uit Buenos Aires, dat het ingrijpen van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en de Vereenigde Staten te La Paz, in de hoofds^d van Bclivla groote verontwaardiging heeftygewekt. De Boli vlaansche pers schrijft, daj' het aanvaarden van het arbitrage-voorstel gelijk staat met het opgeven der Souvereine rechten. In Argentinië heeft men de hoop nog niet opgeven, dat een oorlog vermeden zal kun. nen worden. Argentinië acht zich sterk genoeg om hierop Invloed te kunnen uitoefenen. ui

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13