OTTAWA Prikkeldraad H Van de Pers-tribune Comité Actie van Het vrouwelijk VRIJDAG 5 AUGUSTUS MEESTERWERK VAfi VLAAMSCHE KUNST Een mijlpaal Een strop! Vormschool te Utrecht Donderdag a. s. de inzet BRUGBOUW OVER DEN RIJN „FINANCIËN” BEZUINIGT SOCIALE STUDIEWEEK Begrafenis Pastoor J. B. te Riele SCHEURLEER EN ZONEN Mr. W. Kolff overleden Zusters Oblaten in het Aartsbisdom Het katholieke overheidspersoneel beraamt plannen in verband met het rapport-W elter Het portret van burgemeester Moreel, geschilderd door Hans Mending geb. 1433 bij Mains, gest. 1494 te Brugge) De Joden Duitsche HET ZIEKEN-TRIDUUM TE NIJMEGEN 18 ambtenaren op wachtgeld en de verkiezingen Nog meer Faillissement in plaats van surceance Aardappelziekte Vormschool voor vrouwelyke leekenapostelen W elter-blunders” Arbeiders leggen het werk neer Bisschoppelijke belangstelling De Priory „Regina Pacio” =3 I over ot te u o de burge- Onderwijs is geklommen van 132.5 ns id ar en >et it et >8 Ie n d et ep al te sg Je et m ie K ik Naar de ..Maasbode” verneemt, is thans ook aan het Departement van Financiën uit bexulni- gingsoverweglngen aan een aantal amBtenaren ontslag aangezegd. In totaal zullen aan genoemd departement per 1 Januari 18 ambtenaren van hoogere en lagere rangen op wachtgeld worden gesteld. Onder hen «yn er verscheldenen, die den pensioengerechtigden leeftijd reeds vry dicht naderen. tet n- id, iet ia ën sl- Ze iet el. en id, sf r, n tt st t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht wy vernemen, dat de firma Scheurleer en Zonen te 's Oravenhage, het advies van de be windvoerders volgende, by de rechtbank haar faillissement heeft aangevraagd. Tijdens de afwikkeling van de zaken, nadat in het voorjaar surséance van betaling werd aangevraagd, is langzamerhand wegens tal rijke practlsche en juridische bezwaren, niet het minst wat betreft de afwikkeling van effec tenposities gebleken, dat een faillissements. liquidatie tenslotte toch weer in het belang is van den boedel, dat wil zeggen van de schuld- elschers der firma. In het etmaal van des avonds 2 Augustus tot des avonds 3 Augustus waren op de Zuld-Hol- landsche eilanden en in Noord-Holland in da omgeving van Noordscharwoude de weersom standigheden gunstig voor het optreden van aardappelziekte. In het midden van het land waren zij eveneens gunstig, behoudens Iets te lage temperatuur. In „De Vrijdagavond”, Joodsch weekblad, wordt de interessante vraag gesteld, op wel- we partijen de Duitsche Joden bij de jongste verkiezingen hun stem moeten hebben uit gebracht; merkwaardig is het antwoord, dat in het Joodsch orgaan op deze vraag gegeven wordt; De Benedictinessen, hoewel zelf een streng contemplatief leven leidend, aarzelden niet, om, na zich zelf degelijk daartoe te hebben sprak tijdens het lof de zieken toe als bijzondere vrienden van Jezus’ H. Hart. Mgr. spoorde de zieken aan hun lijden uit Gods hand te aanvaarden als een beproeving des hemels en tegelijk de verdiensten van het lijden op te offeren voor eigen zleleheil en voor gees telijk en stoffelijk welzijn der medemenschen. Na de toespraak werd een kleine processie met het Allerheiligste gehouden waarbij Mgr. het Allerheiligste en de zieken een voor een den zegen gaf met Ons Heer. Met een feestelijk Te Deum werd het heerlijk geslaagde Triduum gesloten. Naar het ,X. D." vernam, zullen ook minister president jhr. Ruys de Beerenbrouck en de Duitsche Centrum-voorzitter Joos de Sociale Studieweek te Rolduc by wonen. Hedenmorgen,, om negen uur, hebben te Arnhem een acht-en-twlntig-tal arbeiders, te werkgesteld bij het eerste gedeelte van den brug- bouw over den Rijn, het werk neergelegd. Men is in staking gegaan, omdat de loonea der grondwerkers 17 cent beneden het uurloon bleven en die der vaklieden 5 cent beneden het uurloon, terwijl bovendien niet voldaan werd aan de sociale bepalingen. De bestuurders van den Katholieken Bouw vak bond. van den Modernen en van den Christe- HJken, bovendien van den Steenfabrieksarbel- dersbond ,JSt. Stephanus” en van den Moderner Steenfabrieksarbeldersbond, hadden besloten, dat omdat de aannemersfirma v. d. Plas geen concessies wilde doen Maandag as, in sta king zou worden gegaan. Toen hen de eischen werden voorgelegd, heeft de aannemer terstond het geheele personeel, behoudens één of twee werkwilligen, ontslagen. De brugwerken liggen geheel stil. Donderdag overleed te Dieren in den ouder dom van 79 jaar mr. Waltherus Kolff, oud- president van het Gerechtshof te Leeuwarden, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben te Leeuwarden s-s. Maandagmiddag half twee op de oude begraafplaats aldaar. Donderdagmiddag werd in de 8t. Antonius- kerk aan de Groenestraat het Eucharistisch Triduum voor zieken te Nijmegen op plechtige wijze gesloten. Z. H. Exc. Mgr. Am Diepen was uit Den Bosch naar Nijmegen gekomen om de plechtig heden welke in al haar eenvoud op deze zieken een diepen indruk maakten bij te wonen. Mgr. celebreerde zelf op pontificale wijze het plechtig lof en werd daarbij-geassisteerd door de Zeereerw. heeren Am. Sluys, vicaris der H. Landstichting, O. W. van der Heyden. pastoor der 8t. Stephanus-parochie te Nijmegen als diaken. Subdiaken waren de Zeereerw. heer J. L. van Mulukom. de Zeereerw. Pater E. Bre men, overste der E. E. P. P. Montfortlanen te Nijmegen en verschillende eerw. heeren kape laans. Mg n Ottawa zijn de Britsche afgevaardig den druk aan het confereeren. Men geeft slechts officieele contmuniqué’s uit en daarin worden wij natuurlijk niets gewaar omtrent de vorderingen, die men er maakt. Trouwens dit is ook niet mogelijk, want het zijn ten slotte de details, die een handelspolitiek plan kunnen doen slagen dan wel tot mislukking doemen. ■Elk gebied moet met zijn handelsbewe- ging op tafel komen, minutieus uitgewerkt; men zal dan om het zoo uit te drukken zoeken naar den grootst gemeenen dee- ler; heeft men dezen gevonden, dan is het een kleine moeite om de overeenkomst in elkander te zetten. Vóór men zoover geko men is, gaan maanden voorbij. Wellicht zal men enkele hoofdlijnen aan stippen en daarna commissies van experts de onderdeden doen uitwerken. Komt men tot een resultaat, dan zal het welnlgje, dat er nog van internationalen handel Is over gebleven, verder worden afgeknabbeld. Is het niet een dreiging voor Java, dat men in Ottawa overweegt om het Britsch Empirium van eigen suiker te voorzien? Natuurlijk zal men in dat geval den eigen uitzaai moeten opvoeren, doch dit is slechts een kwestie van tijd. Brltsch-Indië kan ongetwijfeld zijn productie beduidend uit breiden en hóe meer suiker de Britten in eigen gebieden produceeren, hoe minder kans Java heeft om zijn surplus te slijten. Aan Onze Geestelijkheid en Oeloovigen kun nen WjJ mededeelen, dat voor het vrouwelijk leeken-apostolaat In ons Aartsbisdom een de finitieve beslissing is genomen. Door de hooge medewerking van Zijne Emi nentie Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en onder volle goedkeuring van den Hoogeer», heer Dom Luigi M. Perego O.8.B., Abt-generaal der Zusters B-nedlctlnessen van de Priory .Jteglna-Pacis” te Schootenhof bij Ant werpen, heeft, op Ons verzpek, het Kapittel dezer Benedictinessen te Schootenhof er gaarne in toegestemd zijn klooster en zün leden in dienst te stellen van het vrouwelijk jeugdwerk en verderen vrouwelijken charitatieven en socia len arbeid in het Aartsbisdom. Met volledige toestemming van den Hoog eerw. heer Abt van Afflighem is Dom Con- stantlnus J. M. Bosschaerts O.S.B. door Ons reeds belast met de uitvoering van maatrege len, verbonden aan de nederzetting van be doelde Stichting in Ons Aartsbisdom. Tengevolge daarvan zal Ons Aartsbisdom met een dubbele Stichting verrijkt worden, daar dit klooster bestaat: le. uit Contemplatieve Benedictinessen, die naast haar streng be schouwend leven zich wijden aan de geeste lijke en sociale vorming der toekomstige Obla ten; 2e. uit leden. Oblaten genaamd, die, na hare Opdrachten het verlaten der Vorm school. zich geheel wijden aan het veelzijdig leeken a postolaa t Voorlooplg blijft de Priory-zelf der Benedic tinessen, met de daaraan verbonden Vorm school. nog te Schootenhof, totdat in One Aartsbisdom een geschikte plaats voor huis vesting van de Priory is gevonden. De thans reeds gevormde Oblaten zullen haar Centraal Oblatenhuls openen te Utrecht, Ma liebaan 16. De voorbereidende maatregelen zijn reeds in die mate gevorderd, dat Wy binnen! zeer korten tijd den datum van opening kun nen mededeelen. Rector B. H. de Groot van Amersfoort hebben Wij opgedragen de zorg voor het Oblatenhuls te Utrecht en het toe komstig Apostolaat der Oblaten in het Aarts bisdom. Ofschoon binnenkort’een volledige brochure zal verschijnen over de Stichting en hare wer king, zal het u aangenaam zijn thans reeds enkele bijzonderheden te vernemen over de Priory „Reglna-Pacis" van Schootenhof. De vraag mag worden gesteld, op welke partijen de Duitsche Joden bij deze verkie zing hun stem hebben uitgebracht. Onge twijfeld zullen er een aantal communistisch of Sociaal-Democratisch hebben gestemd. Doch zij, die in deze partijen geen bevredi ging vinden voor hun algemeen politieke richting? Er was voor hen weinig keus. Zij zullen zeker zoo verstandig zijn geweest om niet op de kanslooze middenpartijtjes te stemmen en daardoor bij te dragen tot ver snippering. Zoodat hun niets anders over bleef dan de Centrumpartij. Waarschijnlijk hebben velen deze partij gesteund. Althans wij lezen een bericht van een vergadering, gehouden op den vooravond der verkiezing door Joodsche „Zentrumwahler”. Of hier mede een Joodsche middenpartij wordt be doeld of een vereenlging van Joden, die op de candidaten van de Centrum partij stem men blijkt niet duidelijk. Vermoedelijk Is het laatste bedoeld. In deze vergadering werd gesproken over de verhouding van de Centrumpartij tot het Jodendom. Een spreker verklaarde, „dat het Centrum geen zuivere Katholieke partij is. Zij heeft het sedert haar oprichting altijd vermeden zich een Katholieke partij te noemen. Het Centrum is veeleer een religieuze partij, waarin geloovige Joden en Protestanten evengoed een plaats vinden, als de gqloovige Katholieken. Haar ethische principe 13 de decaloog van het Oude Testament. De door het Nationaal Socialisme In gevaar gebrach te heiligheid van het gezin wordt door het Centrum, dat daarin overeenstemt met de Oud-JoodscJje tradities, hoog gehouden. De ideeën van het Centrum zijn nationaal in beteren zin dan die der Natlonaal-Socialis- ten, die de sinds Jaren met Dultschland samengegroeide Joden rechteloos willen maken. De voorzitter der vergadering con stateerde, dat de betrekkingen tusschen Joden en Centrumpartij niet het karakter van een overeenkomst hadden. Het Centrum wil geen groep worden ter bescherming van de Joden. Evenmin verwachtten de Joden van het Centrum de vervulling van bepaalde eischen." tot 148.5; Defensie is gedaald van 129.7 tot 99.1 millioen. Wie de voorgestelde bezuinigingen wil be- oordeelen, mag ook dit niet bulten be schouwing laten. Als Onderwijs sterk groei de, kan het eerder Iets velen zonder ernstig gewond te worden, dan Defensie, dat sterk daalde; dit is duidelijk. Welnu, op de zuiver-mllltaire uitgaven Is in de laatste tien jaar reeds 35 percent be zuinigd (Rapport blz. 297). Hoewel de Be groeting dus feitelijk reeds uitgebeend Is, moet er niettemin volgens de commlssie- Welter toch nog 7.5 percent opnieuw bezui nigd worden. Ziehier de nuchtere feiten en cijfers, die elk kon vinden in het Rapport en waardoor op de cijfers 15 en 7.5 een totaal ander licht valt. Naar ons oordeel had een onderwijzer en rekenmeester als de heer Don voor zijn ge hoor deze gegevens moeten vermeldéh; door zijn simpel noemen van twee cijfers wekte hij een zeer onzuiver beeld.” in zulke ernstige mate aan het onderwijs, dat aan ons toekomstig volk geestelijke weerkracht moet brengen.” Welk een valsch beeld hier wordt opge hangen, laat de „Ned.” als volgt zien: „Zij is zelfs tweemaal fout. Eerst hierom. Ieder weet toch wel, dat men ter beoor- deellng van een kortlngsbedrag niet al leen het aantal guldens weten moet, doch ook het percent; niet alleen het bedrag, dat gekort wordt, maar ook het bedrag, waarop gekort zal worden. Welnu: de onderwijs-begrootlng beloopt ruim 148 mlllloen; de defensle-begrootlng, met inbegrip van alle nlet-mllltalre uit gaven nog wel, iets meer dan 99 mlllloen. Deze cijfers staan in het Rapport. Wie nu bij Onderwijs van 148 mlllloen 15 mlllloen schrapt, schrapt dus 10 percent; wie bij Defensie van 99 mlllloen 7.5 mll lloen schrapt, schrapt 7.5 percent. De ver houding is dus niet 15 tot 7.5 of 2 tot 1, maar 10 tot 7.5, dus 4 tot 3. Niet „dubbel zooveel.” „De zaak is echter nog erger fout dan wij tot nu toe lieten doorschemeren. Hoe is het namelijk - dit is de tweede vraag in de laatste tien jaar met de Begroetingen van Onderwijs en van De fensie gegaan? Ook dit staat in het Rap port. Donderdagmorgen had onder groote deelne ming in de parochiekerk te Huissen de plech tige uitvaart plaats van den Zeereerw. heer J. B te Riele, in leven pastoor aldaar. Den avond te voren was het stoffelijk overschot van het St. Elisabeth's Gasthuis te Arnhem naar Hutssen overgebracht en daar onder lei ding van den Hoogeerw. deken H. Kool voor in de kerk opgebaard. Een lange stoet van pa rochianen defileerde vervolgens langs den over leden priester. Des morgens was de kerk tot in alle hoeken en nissen met geloovigen gevuld. In het priesterkoor hadden vele Eerw. gees telijken uit Hulssen en omgeving plaats ge nomen. Voorts het gemeentebestuur, meester W. Helmich, alsmede verschillende an dere notabelen van Hutssen. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den Hoogeerw. heer H. Kool, deken van Eist met assistentie van de Weleerw. heeren v. P. en Pelgrims, kapelaan der parochie. Het zangkoor was versterkt met leden uit de R. K. Zangvereniging St. Caecilia. Aan het slot besteeg de Zeereerw. heer Ko- ning. pastoor te Enschede, den kansel tot bet houden van een lijkrede. Onder het .Jn Paradisum” werd het lijk de kerk uitgedragen, terwijl alle aanwezigen zich in den droeven stoet opstelden Op het kerkhof, waar de belangstelling nog grooter was dan In de kerk, werd de absoute verricht door den hoogeerw. heer Deken Kool van Eist. oe het ook zij, Ottawa blijft een mijl paal! Alles kan daaruit geboren worden, zoowel têVi'^oede als ten kwade. Niemand weet het en men moet zich niet laten ver blinden door de uitingen van ruzie, die af en toe den Oceaan over waaien. In hun hart zijn de Angelsaksers één. Men verwijt Engeland, dat het de Dominions zijn, die van het moederland profiteeren en er wei nig voor terug geven. Op grond van statistisch materiaal zou blijken, dat Engeland circa 90 pct. van den invoer uit de Dominions vrij van invoer rechten binnenlaat, terwijl dit percentage van de nlet-Britsche landen circa 33 pet. is. Omgekeerd geniet Engeland buitengewoon weinig faciliteiten van de zijde der vroegere gebieden. Wanneer men eenmaal het stadium van loven en bieden is aangeland, mag men zeker zijn, dat er een overeenkomst tot stand zal komen. Want, looft en biedt men, dan moet er ook iets zijn, waarövefl ge loofd en geboden kan worden. Het kan dus heel wel mogelijk zijn, dat de uitlating van een bijzonderen correspon- f dent der „Daily Telegraph” Juist is, als zou men een Engelsch 10-jarenplan overwegen, waarbij de Dominions de tarieven voor En- gelsche goederen regelmatig verlagen, ter wijl Engeland rechten gaat heffen op goe deren van vreemde landen, die ook in de Dominions kunnen worden vervaardigd. De handelsbalans der Dominions met Engeland vertoont een surplus van onge veer 100 mlllloen.... de Dominions voe ren dus voor circa 100 millioen meer goe deren in Engeland in, dan Engeland naar de Dominions exporteert, terwijl de Domi nions in 1930 circa 250 millioen Engel- sche waren kochten. n de door Engeland aan de conferentie overgelegde staten wordt ook een bere kening gemaakt van de bedragen, die Engeland aan de vroegere koloniën heeft geleend en waardoor dezelver ekonomlsche opbouw mogelijk is gemaakt. Vóór den oor log was de helft van de 3.500 mlllloen, die Engeland In den vreemde had belegd, in de Britsche gebieden uitgezet; na den oorlog is dit bedrag ten gunste van de Do minions gewijzigd. Een en ander moet dui delijk maken, dat Engeland heel wat heeft aan te bieden, zoodat de Dominions onver standig zouden handelen, indien zij van deze gelegenheid geen gebruik maakten om hun handelsbeweging uit te breiden. De harde noot Is hier echter de verhou ding tusschen Ierland en Engeland, waar op het moment een verwoede ekonomlsche oorlog heerscht. Hoe dit conflict zal afloo- pen is niet te zeggen, maar dat De Valera sterke troeven in handen heeft, is zeker. De lersche premier kan de Ottawa-stem- mlng bederven en dit zou buitengewoon te betreuren zijn voor de Engelsche gebieden, omdat nimmer eenzelfde gelegenheid zal komen, als nü geboden wordt. Doch niet mag worden vergeten, dat Ottawa niets an ders beteekent dan een zet op het schaak bord. een zet in het spel, dat groote we reldgebieden met elkander spelen, niet voor hun genoegen, maar om de materie te ba ten! Zoodat men uit eigenbelang wel tot over- mutern min/y zal dlfiXWA komen. bekwaamd, de poorten van haar Schob wijd te openen voor de katholieke Jonge 1 wen, die zich aanmeldden, om ae te oi richten in alle godsdienstige en sociale ken, noodlg voor haar apostolaat in de reld. En zy gaven daardoor het bewijs, dat een Intens Inwendig leven kan lelden er vens een open oog hebben voor de tydnc en een sterk verlangen om daarin te vooi De vormlngstUd duurt een half jaar p laat en een Jaar noviciaat, dat zoo n< wordt verlengd. De adspiranten worden al temen behandeld, worden na bovengenoei proeftijd als Oblaten opgenomen in de en hebben dus deel aan de geestelijke 1 deelen der Benedictinessen. Deze band later de groote moreele kracht, als zij werkkring hebben in de wereld, want s blijft het Tehuis der Oblaten, dat aan klooster verbonden is, voor haar geopend nieuwe geestelijke kracht te verzamelen, niet alleen geestelijken en moreelen steun, lichamelijke verzorging zullen zy hier vil wanneer zy zich, door ziekte of ouderdom het actieve leven moeten terugtrekken. Waarom, alvorens het actieve leven t gaan, eerst een vorming by contempla kloosterlingen? Omdat het onmogeiyk is een Martha te Indien de ziel niet geleerd heeft tydens werk aan de voeten van Jezus te verwyh omdat het onmogeiyk is: llchtdraagstei zUn en van eigen genadeschat voortdurend anderen mee te deelen, als de vlam van zieleleven niet wordt gevoed. Een vormingstyd, besteed aan studie Liturgie, Latyn, Bchrlftuurkennls, Doogme Oregorlaanschen zang. Kunst, Kerkgesch nis, Maatschappyieer, Opvoedkunde enz., niet overbodig genoemd worden voor haar, streven het is hulp te verleenen overal tekort aan priesters of teveel aan priest ken arbeid het apostolaat van daartoe gev de leeken noodzakeiyk maakt. De Oblaten zyn de strUdkracht van Kc Christus; gedisciplineerd in de Konlni Vormschool, waar zy geadeld door een sc harmonieus leven en verwarmd door ’t hi iyk communauteltsleven der Monialen gerust worden om de lasten te dragen var. vol-bedryvig modem-maatechappelyk leven. Hier worden zy ten volle bedreven in de Christelyke krygskunst, wier grondslag is: zelfverloochening. De Oblaat Is noch een halve kloosterling noch een halye weéeldllng. Zij hebben een geheel aparte, door de Kerk erkende en gewyde roeteng. zy hebben een eigen schoone en be- langtyke taak in het groote Lichaam der Kerk. Zy zyn als ’t warme bloed, dat *t hart uit stuwt naar alle organen, dryvend geheel het organisme. De Oblaten zijn het, die uitgestuwd door de Centrale, mee willen helpen om de maaeschap- py te hernieuwen in Christus, zy zyn het, die in dit groot organisme alle vertakkingen voe den met den waarachtigen Christengeest, de oude, uitgewerkte denkbeelden uitwisselend tegen nieuwe door frisch-opbloelend kerkelijk en artistiek leven. Trouw aan haar naam Oblaat, dl. Opgedra- gene aan God, offeren zij alles op: tehuis, vrienden, bezit, om alles in dienst te stellen van Konlng Christus. De Oblaten, die in de Benedictyner Orde zijn opgenomen (als leeken) en ermee verbroederd zyn, willen de Intensiteit van het godsdienstig leven in het klooster naar bulten uitdragen, zooals dat ook geschiedde in de middeleeuwen, toen het Oblatenleven sterk en bloeiend was. De geheele Stichting van Monialen en Obla ten is diocesaan en staat rechtstreeks onder jurisdictie van den Aartsbisschop. Als volgt is het kloostercomplex ingesteld: Aan het hoofd de Priorin der Benedictines sen met haar Kapittel. Verder twee Monialen: Novicenmeesteres, voor de vorming van Novl- een der Contemplatleven en de Oblaten-Moe- der, voor de vorming van Aspirant-Oblaten, die bygestaan worden door de verscheidene Monialen-professoren. Aan het Klooster der Contemplatleven is ver bonden De Centrale der Oblaten bestaande uit: 1. De Schola-Dei (Vormschool Oblaten); 2. Het Geesteiyk Tehuis voor de Oblaten in het apostolaat. 3. Het Rusthuis der Oblaten; 4. Een Oastenkwartler voor eenieder, die den Liturgischen Cyclus wensfht mee te vieren, of Liturgische studiedagen wil volgen. Het Aartsbisdom heeft een Centraal Oblaten huls van gevormde Oblaten, die onder Onze leiding zich beschikbaar hebben gesteld voor hel leeken-apostolaat onder de Vrouwelyke Jeugd, en eventueel andere Vrouwelyke Instellingen, die haar door ons zullen worden toegewezen. In dit Centraal-huls, onder leiding van den Algemeen Bestuurder Rector B. H. de Groot, zal het secretariaat gevestigd zyn en zullen alle diensten worden ondergebracht, die betrekking hebben op het Diocesane vrouwelyke jeugd werk. Een plan is in studie, om. Indien mogeWk, by verdere uitbreiding van het werk, ook geweste- ■J--S r zijn echter nog andere facetten aan Ottawa. Sluiten de Britsche gebieden zich nauwer bij elkander aan, dan zullen de nfet-Brltsche landen moeten overwegen, wat zij daartegen hebben te doen. Amerika zal vermoedelijk per jaar orders tot een bedrag van ongéveer 6 40 millioen aan staal verliezen door een contract, dat Canada met Engeland zou hebben gesloten. Washington kan dat niet zonder tegen maatregelen over zijn kant faten gebeuren. Zal het represailles nemen en zijn tarie ven verlagen, nu de democraten in hun programma juist verlaging der barrières hebben gezet? Zullen door Ottawa Ame rika en Frankrijk tot elkander worden ge voerd? Zullen Parijs en Washington ten slotte de geschillen opzij zetten en de on aangename momenten, door Laval en con sorten destijds aan Jonathan berokkend, vergeten? Zal tegenover een Britsch blok een Amerikaansch-Fransche overeenkomst worden gesteld? Wij kunnen het niet gelooven, want wat heeft Frankrijk aan te bieden? lyke cellen te vormen van Oblaten, die recht streeks onder leiding van het Centraalhuis wer ken en voeling houden met de plaatsellike Di recteuren van het vrouwelyk jeugdwerk. Voor verdere gegevens verwyzen we naar de reeds boven aangekondigde brochure. Dezen omvangryken opzet bevelen Wy onder- tUBachen in de vurige gebeden en byzondere sympathie van onze Geesteiykheld en Ge loovigen aan. Utrecht, 30 Juli 1932. De stichting werd begonnen te Rouaan (Nor- mandlè) in 1825, met autorlsatle-brleven van Rome door Z.Em. Kardinaal de Croye. De Con stituties werden goedgekeurd in 1876 door Z.Em. Kardinaal de Bonnechose, Aartsbisschop van Rouaan en Primaat van Nonnandië. In 1878 werd de Stichting tot Priory verheven door Z. H. Paus Leo XIII. Tengevolge der Fransche wetgeving op de kloosterorden, weken de Monialen in 1901 uit naar Engeland, waar de Congregatie door ar moede begon te kwynan. In 1921 was zy op enkele Zusters na uitgeput. Na deze periode van Inzinking wist de Com muniteit zich echter te herstellen en onder leiding van den Benedictyn Dom Constantlnus Bosschaerts met enthousiasme te bezielen voor het groote ideaal: de hernieuwing van het Christendom door middel van het teeken-apos- tolaat. d.w.z.: de deelname aan de katholieke actie in hierarchisch verband, waartoe de ker- kelyke autoriteiten herhaaldeiyk de katholieke mannen en vrouwen oproepen, en waarvan de H. Vader Paus Plus XI zegt, dat deze actie niet willekeurig gevoerd worde, doch „dat men zich daartoe voorbereide door een degeiyke, godsdienstige, zedeiyke en Intellectueele vor ming.'* (Brief aan Jeugdcongres te Luik). Dom Bosschaerts bereidde de Monialen voor tot verwezeniyking van dit Ideaal en richtte voor de communautelt een nieuw klooster in te Schootenhof by Antwerpen, waar deze zich in 1926 vestigde. De definitieve autorisatiebrle- ven tot vestiging werden gegeven den 15 Juni 1925 door Z.Em. Kardinaal Mercier, en den 22 Januari 1930 door Z.Em. Kardinaal v. Roey, Aartsbisschoppen van Mechelen. In t begin van 1927 werd aan de Priory te Schootenhof een Vormschool voor vrouwelyke leekenapostelen verbonden. Zooals reeds vroeger medegedeeld hebben de Katholieke Centrale van Overheidspersoneel en de Vakgroep Overheidspersoneel van het R. K Werkliedenverbond besloten samen te «werken in verband met de problemen, die het Rapport- Welter voor het Overheidspersoneel heeft asui de orde gesteld. Woensdag werd ten kantore van het R. K Werkliedenverbond te Utrecht een gecombi neerde vergadering gehouden om een actie-plan vast te stellen en een en ander in verband met de samenwerking te regelen. Besloten werd tot het vormen van een Comité van Actie, waarvan de voorzitter der Katho lieke Centrale van Overheidspersoneel, de heer Bulten, voorzitter, de secretaris van dezelfde Centrale, secretaris zal zyn. In het Comité, hetwelk uit negen personen zal bestaan, zullen zitting hebben twee ver tegenwoordigers der samenwerkende lichamen en bovendien één afgevaardigde van elk der deelnemende bonden, voor zoover niet vertegen woordigd door de vertegenwoordigers der sa menwerkende lichamen en bovendien één afge vaardigde van elk der deelnemende bonden, voor zoover niet vertegenwoordigd door de ver tegenwoordigers der samenwerkende groepen. Wat de actie betreft besloot de vergadering als Inzet op Donderdag 11 Augustus as. te Utrecht eene vergadering te houden van de hoofdbesturen der betrokken organisaties. In deze vergadering zullen een tweetal be stuurders. de heeren L. F. Guit en J. H. Wa terborg. tot Inleiding der besprekingen, behan delen ie. de maatschappeiyke zyde, 2e. den ma- terieelen inhoud van het Rapport voor het Overheidspersoneel. Op de tweede plaats zal het Comité zich by manifest richten tot het Overheidspersoneel. De verdere punten van het program van actie zullen door het Comité nader worden uitge werkt en tydlg zal aan de organisaties het re sultaat daarvan worden medegedeeld. De Indische belastingbetalers hebben een etrop! Met niet geheel onbegrijpelljken tegenzin hebben zl) nu al zeven jaar lang aan het soc.-democratisch lid der Tweede Kamer den Ir. Ch. C. Cramer, als gewezen hoofd ingenieur van de B(urgerHjke) O(penbare) W(erken), een wachtgeld van maar even tjes.,.. 750.per maand betaald, welk kapitaaltje de heer Cramer steeds zonder de minste gewetenswroeging en zonder eenig medelijden met den bruinen broeder, die daarginds „uitgezogen” wordt, heeft opgestreken. Krachtens een oud Koninklijk Besluit zou dit voor Indlë dure en voor ir. Cramer profyteiyke spelletje moeten blijven duren net zoo lang als dit Kamerlid.... Kamer lid zou zyn, maar men stelde zijn hoop op een handigheidje. Het desbetreffende Koninklijk Besluit was n.l, niet zóó Imperatief geredigeerd, - dat de Indische Regeering den heer Cramer in geen geval op pensloenrijpen leeftijd zou mogen ontslaan, en hierin zag deze regee- ring een uitkomst om nu eindelijk eens van dit kostbaar presentkaasje af te komen. Kort géleden werd dan ook in dien geest maar natuurlijk in eerbiediger termen een voorstel gedaan aan den Minister van Koloniën, doch deze bewindsman heeft nu geantwoord, dat het niet kan.... Het Koninklijk Besluit, waarvan hier sprake is, werd namelijk reeds in 1927Jute trokken en vervangen door een wet, die allen tot het Kamerlidmaatschap geroepen Indischen ambtenaren het genot van wachtgeld zon der eenig voorbehoud waarborgt, zoolang hun mandaat voortduurt. De Indische belastingbetalers hebben dus een strop! Tot 's heeren Cramer’s jong- sten dag als Kamerlid zullen zij moeten blijven dokken 750.per maand om den heer Cramer een wee 1de-inkomen te bezorgen. In de Indische pers wordt er nu geklaagd, dat alle ambteiyke instanties daar te lande deze voor Indlë toch van belang zijnde wet eenvoudig over het hoofd gezien hebben en dat deze wet tot op heden nog niet eens in het Staatsblad van Neder- landsch Indlë werd afgedrukt! Maar dat is allemaal gekanker achteraf: de Indische belastingbetalers zullen moeten blijven dokken, en de heer Cramer kan blijven lachen. Tenzij hij zich vreeselljk ergert aan het feit, dat het altijd juist de socialisten zijn, die het hardst schreeuwen over de geld zucht van dikbuikige en andere kapitalis ten en tegelijkertijd de grootste virtuositeit aan den dag leggen, wanneer er van de overheidskas kan worden geprofiteerd.... De schee ve voorstellingen Inzake het rapport-Welter zijn legio. En het zijn niet alleen de bladen der 8. D. A. P. die er zich aan schuldig maken, hoewel die gerust nummer één genoemd mogen worden. De „Nederlander” vestigt b.v. de aan dacht op een passage in het „Schoolblad”, waar de tekst is afgedrukt van de rede, welke de heer H. J. Don in de vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap heeft uitgesproken. De hier gegeven voorstelling was te er gerlijker, nu de redenaar goed begon, de klemmende noodzakelijkheid van versobe ring der Staatsuitgaven erkende en tot re delijke beoordeeling aanspoorde. Na die Inleiding wijdde de heer Don ech ter uit over het „ontstellende” feit der te genstelling „Vijftien millioen bezuinigen op onder wijs. Zeven en een half millioen op defensie. Zeven en een half millioen op de weer macht, dubbel zooveel op de weerkracht. Met alle warmte,die in ons is, roepen wij het der Regeering'toeGaat niet op de onderwljs-voorstellen der commissie-Wel- ter in en indien ge per sé de getallen vijf tien mlllloen en zeven en een half millioen van de commissie-Welter wilt overnemen, laat dan die cijfers des noods van plaats verwisselen. Zoekt bezuiniging allereerst en allermeest in de weermacht, tornt niet -3a e h a ie n ;n ie e- n, e-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16