ONZE VACANTIE-FOTO WEDSTRIJD Er is meer zon dan wij denken „VE LOX” afdrukken Bi® 1 Laat negatieven maken van uw r vil Geen geld, Grootsche finale? PRIJZEN ONDOORGRONDELIJKE FJORDEN Tegenstell i ngen Karakterloozen Co ngo-exped i t ie geen Zwitsers II ZATERDAG 6 AUGUSTUS •l VI Een Kodak Product Ingezonden door mejuffrouw Naaldwijk te Utrecht DEN HAAG AMSTERDAM ROTTERDAM De fjorden Nacht Waarom Ibsen, Peer Gynt naar de tropen zond; Stadjes uit de romans van Hamsum Ingezonden door J. Boede te Amsterdam Het oog Ingezonden door A. de Jong, Weesp Het lijkt op een Olympische race, waarin nog lang geen top- prestaties bereikt zijn Ingezonden door J. Putburg te Arnhem 4»- Ontmoeting met Peer Gynt LIMITED j „Velox” is ’t origineele en ongeëvenaarde kunstlicht papier, dat speciaal gemaakt is voor afdrukken van amateur negatieven. Als U de „Velox” afdrukken nog niet kent, zult U verrast zijn over het diepe fluweel* achtige zwart van de schaduwpartijen en de mooie, rijke halftonen. „Velox” wordt vervaardigd met mat, halfv' f mat, glanzend en crème oppervlak,met of zonder Bütenrand. i»1 - j KODAK krijgt! toestellen, als Men j onder de gigantische rotswanden, die zich ver heffen als een symbool der eeuwigheid, wordt al het inenschelijke zeer klein. En hier wonen de figuren uit Hamsuns wer ken, onberoerd door de groote wereld en haar riekten. Hun zorgen zijn meestal van gemoede- Hjken aard: of buurman een vest draagt met twee ..goede kanten” of een gouden tres aan rijn muts heeft gestoken. De steden aan de fjord zijn omgeven door veel vriendelijkheid, zegt Hamsun. zouden vele geschiedenissen en gestalten nooit het aanzijn hebben gekregen. Op een laten middag, toen de zon bijna lood recht neerstraalde op een van de stadjes, kwam ons de grijsaard uit Peer Gynt tegemoet. Hoe wU wisten, d^t hij het was, valt moeilijk te zeggen, maar dit hjj het was is zeker, ofschoon Peer Gynt eigenlijk afkomstig is uit Dorref jell, dat meer landwaarts ligt. Peer Gyntplot- k MMIHIMII „VELOX” afdrukken worden voor U gemaakt bij de voor naamste fotohandelaren. gen kent van de huidige crisis zal het be amen. Wij hebben het vrijpostige verzoek leusdh niet nonchalant naast ons neer gelegd. Wanneer wij Iemand kunnen hel pen. dan doen wij dit graag. Maar ieder zal begrijpen, dat zelfs de beurs van Rockefel ler, laat staan dus van iemand die anders heet, niet in staat is een ieder er boven op te helpen. Voor het overige, over inzendingen ge sproken, zijn er abonné’s, die wij even op de vingers moeten tikken. Wij laten een ieder in de keuze van zijn onderwerp vrij. en hebben het niet ontsluierd, nle- onts tonden. De num „VELOX", uw waarborg voor kwaliteit en echtheid, staat op de achterzijde van ieder vel. Het is al na middernacht. De stoombooten. die nu tusschen de scheren rondvaren, worden nog steeds beschenen door het licht van de zon, die in dit jaargetijde niet, ondergaat. De horizon Is rood. Aan dek is het zoo licht, dat men nog lezen kan. Ook hier, in de schaduw van de bergwanden, is de nacht helder. Het lijkt wel of er een licht straalt, dat niet van deze aarde is. De straten, de huizen, alles is matwit. Men riet duidelijk de zware wolken, die langzaam voortdrijven. Nu komt de nevel. Hij dringt de dalen binnen en omhult de rotsmuren. De heele wereld is door wolken omgeven. De eeuwigheid is neer- gedaald. Geen geluld hoort men dan het regel matig klotsen van het water. Het wordt bijna huiveringwekkend. Zooals van kinderen en zelfs groote men- schen, die zich in de duinen hebben laten ingraven. Dit zijn te gevaarlijke experimen ten, waartoe men een ander nooit mag brengen wegens het gevaar, dat daarbij volstrekt niet denkbeeldig is. Nu mag een acrobaat applaus tot zich trekken door over een slap koord te wandelen, maar wij ge- looven toch niet dat vele vaders en moeders het zouden toejuichen, wanneer hunne kin deren dergelijke experimenten gingen ver- toonen om aldus een voorstelling te schep pen voor een kiek. Zulke kiekjes plaatsen wij beslist niet. Wij vragen leuke, aardige en gezonde vacantleklekjes. En die zijn er volop. De andere zijn geforceerd en missen daardoor juist oorspronkelijkheid. De plaatsen lijken veel op elkaar, lichte pop penhuisjes van hout, die er uit zien alsof men zóó op pet dak zou kunnen springen. Men zou ze in zijn zak kunnen steken; een handjevol woninkjes, die men moet liefhebben, omdat ze zoo klein en aantrekkelijk zijn. Natuurlijk heb ben al die gehuchtjes hun houtzaagmolens en hotels, maar die doen hier heelemaal niet aan als .industrie” „vreemdelingenverkeer” dagje thuis want een dagje thuis kan ik natuurlijk be talen Kunt u mij misschien de extra-kos- ten vergoeden? Laten wij het openhartig zeggen: wu begrijpen dezen man. Er wordt wel een. meer gezegd, dat uitgaan niet veel mee: behoeft te kosten dan thuis blijven. Maai de praktijk! Je komt altijd voor extra- kosten als trein, en bij meerdere dagen logies! Zooals deze abonné zijn er natuur lijk meerdere. Daarvan behoeven wij niet overtuigd te worden en anderen ook niet Iemand die ook maar een beetje de gevol- Men krijgt de fjord niet goed te zien, wan neer men er als toerist voorbij vaart, moet haar naderen van de landzijde. Want zij bestaat Immers niet alleen uit water, ook de Het is de moeite waard aan onzen vacan- tie-fotowedstrljd deel te nemen, want niet alleen heeft u de voldoening, dat uw werk, indien het de goedkeuring der jury kan wegdragen, in uw lijfblad wordt ge- reproduceerd, u heeft kans op een veel grootere belooning, omdat wij voor de?en wedstrijd eeripracht-collectie prijzen be schikbaar stellen. De kampioen van onzen wedstrijd, de eerste prijswinnaar, komt in het bezit van een schitterende Zak Kodak Speciaal No. 1 ter waarde van honderd- vljfentwintig gulden. Het is een luxe model met Kodamatiesluiter. Degene, die zich met den tweeden prijs tevreden moet stellen, komt in het bezit van sje r - Supraphoonkoffergramofoon, welke een vertegenwoordigt van vijfen- gulden. De derde prijs is een aantrekkelijk Kodaktoestel ter van vijfentwintig gulden, waar- waarde veertig elegant waarde van een afbeelding hierbij gaat. Als vier den prijs stellen wij de Nieuwe Kodak Juvier beschikbaar ter waarde van negen tien gulden en ten slotte nog vijftig prij zen in den vorm van vijftig Hawk Eyes- ter waarde van vijf gulden per stuk; EEN TOTAAL DUS VAN VIER- HONDERDZESTIG GULDEN AAN PRIJ ZEN. NEEMT UW KANS NOG HEDEN WAAR en stuurt uw beste en aardigste vacantie-foto in onder het motto .Joto- vacantie-wedstrijd”. Jongens die allerlei sensatleboeken verslinden, maken soms op een goeden dag *t plan de helden hunner avonturen na te volgen. Hun fantasie gaat over in de daad en verwekt heel wat sensatie door de manier waarop zij hun voorbereidingen maken. Niemand vermoedde toen de jonge rekels. Robert Gallisch, de broertjes Stanislaus en Mischa Sarin, allerlei zonderlinge dingen en gebruiksvoorwerpen in hun eigen gebouwd hol sleepten, dat deze eenmaal zouden dienen voor de uitrusting der „Gallisch-Sarinsche” Congo- expeditie. Ofschoon het zeer druk was rondom de opslagplaats en menig lid der familie hier zijn werkzaamheid als .mijnwerker" uitoefende, wist het trio toch zijn geheim te bewaren tot het oogenbllk waarop het plan ten uitvoer ge bracht werd. Op zekeren avond nam het drietal de vlucht uit de ouderlijke woning en vertrok per spoor naar Libau aan de Oostzee. Met zware bagage, zagen, bijlen, patronen, deurhengsels, muizen vallen, vischangels. petroleum en levensmidde len zooals chocolade worst, brood en natuurlijk de onmisbare clgaretten kwamen de deugnieten in Libau aan. Toen het donker geworden was maakten zij zich aan het strand meester van een zeilboot, terwijl zij thuis het geld voor deze zulk werk liever een paar Wij zullen echter onzen in het zonnetje laten bruin braden en wij begeven- óns naar de water Unie, waar de golfjes van de zee zacht uit vloeien met de kracht van^een waterverfje Triomfantelijk staat het meisje bij de wagens zeeschelpen. Is dat nu door de pret, dat zij gefotografeerd wordt, of denkt zij bij zich zelve: In die schelpen zal ik met mijn bloote voetjes niet meer trappen? Het is heerlijk zulke kiekjes te kunnen maken Wantje krijgt op die manier dt draagbare overtuiging mee van de neerlijk heden aan zee Een onzer abonné’s die sinds eenige weken deze rubriek met een begeerige belangstelling heeft gevolgd, is er van onder den indruk gekomen. Hl schrijft ons een briefje, waarin hij aUer eerst mededeeling doet, dat bij geen fote heeft bijgesloten. Hetgeen wij hierbij be vestigen Maar vervolgens laat hij den aap uit de mouw komen, want hij schrijft: Ik kan u geen foto toezenden, want ik heb bet geld niet om reisjes te maken. Als een dagje uit nou evenveel kon kosten als een ja. dan was het wat anders expeditie weggehaald hadden. Volgens nauw keurige berekeningen van den expeditieleider zouden ze precies 50 dagen noodig hebben om het Congogebled te bereiken. Als vaste woning hadden zjj zich een vastgeankerd vlot op de Congo-rivier bedacht. Mischa zou overdag het vlot bewaken, terwijl Stanislaus en Robert op de jacht naar wilde dieren gingen. Tijdens de afwezigheid van zijn twee kameraden zou hjj zich den tijd verdrijven met looden soldaatjes en ‘n leege eau de cologneflesch van zijn mama Voor de leeuwenjacht en de krokodillenvangst zouden een oude revolver en de Jtrijgsbijl” dienst doen. Ze hadden nog maar enkele uren gezeild toen de morgen begon te schemeren. De vlsschersboot gleed genoeglijk over de golven, de jongens rookten hun sigaretten.... toen de eerste stoomboot in zicht kwamen een einde maakte aan het avontuurlijk begin der reis. De kapitein van het schip, opmerkzaam ge worden op het bootje, riep hun toe maar zij antwoordden niet. Maar deze was al te ver baasd dat zoo’n klein vaartuigje zich zoo ver in zee waagde. Hij liet stoppen en zich naar het zeilscheepje brengen Hij wist niet wat hem overkwam toen hij daar de drie jonge bengels op den bodem gehurkt zag. Direct gebood hij de drie wereldzeilers de boot te verlaten en met hem terug te keeren naar Libau. Ongaarne en onwillig volgde het kleine ge zelschap het bevel van den kapitein op. Alleen de jongste van de drie, die beefde van kou en angst, moest gedragen worden. Nadat de ben gels zich eens goed verwarmd en flink gegeten hadden, begaven zjj zich naar de matrozen In de kajuit. Hier konden de zellvaarders zich als „mannen” onder mannen buitengewoon goed onderhouden. De jonge ontdekkingsreizigers werden wel behouden aan hun ouders in Riga, die intusschen telegrafisch bericht gekregen hadden, teruggegeven. Zoo eindigde de Congo- expedltie. Van al de heerlijke avonturen die ze wilden beleven kwam niets. Het kleine stadje in Koerland heeft een paar dagen van sensatie gekend. Columbus, de ont dekker van Amerika, was geslist beter uitgerust dan de kleine vermetele Lettlanders die hun fantastischen droom, het bereiken van het Congo-gebied zouden vervuld hebben tenzij hun boot niet reeds voor het verlaten van de Oost zee door kapers overvallen was. Maar het begrip vrijheid houdt niet in, dat vrijheid mag worden misbruikt. Het getuigt trouwens ook niet van kiesch gevoel kiekjes in te zenden, waarvan de voorstelling niet kiesch is. Wij houden er niet van, afgezien nog van het feit, dat het in strijd is met de goede manieren, om foto’s te plaatsen waarvan het gezicht kannibalen doet watertanden. Omdat de voorstelling dezen menscheneters de maag streelt op dezelfde wijze als een slagerswinkel de onze. Dan zijn er ook nog kiekjes, waaruit niet direct een paedagogische zienswijze blijkt Iedere fjord is een geheim. Onderzoek wetenschap mand weet hoe deze inhammen Hun ontstaan hangt samen met oergesteente en eeuwig ijs. De raadselen, die hen omgeven zijn te oud en te ondoorzichtig Uit hetzelfde geslacht als de fjorden zijn de groote meren •van Oostelijk Noorwegen. Hun bodem ligt hon derden meters beneden het zeeniveau. Het wa ter moet dus eens zijn omlaag gestort, een voorwereldlijk gebeuren, dat men zich niet kan voorstellen. Ook de fjord zelf is gecompliceerder dan men denkt. Zijn diepste diepten bevinden zich niet in de buurt van de monding maar wel In de smalle bochten. Wat er gebeurde.... De fjord zelf vertelt het, maar de bijzonderheden houdt zij voor zich, alsof het een geheim betreft, dat gelijk de Nl- belungenschat ergens op den bodem verborgen ligt en nooit meer aan het licht zal komen. Ergens rijst de Hardangerjökel op; tweedui zend meter steekt hij boven ons, menschen- klnderen. uit, den kop In de wolken. Daar, waar de fjord uitmondt, liggen de scheren, allemaal kleine rotseilandjes, een heele troep karakter- looze gezellen, die geen eerbied hebben voor het groote en ongegeneerd hier en daar verspreid liggen. Vele gletschers zijn over hen heen ge gaan, hebben hen klein gemaakt, glad ge schuurd, rond geslepen als kiezelsteenen In den beginne was het ijs. Maar de fjord self blijft een ondoorgronde lijk mooie schepping. seUng riet men de fjord als een soort natuur kracht, haar smalle^armen, haar vele uitloopers. die zich alle uitstrekken in de richting van de wjjde zee, hebben iets wegstootends. Iets afwe rends en ultdrjjvends. Vlk beteekent bocht. Vikings waren de menschen. die in de bochten woonden en door de fjord werden uitgedre ven. Nu begrijpt men ook, waarom Ibsen zjjn Peer Gynt naar de tropen heeft gestuurd; de trillende lucht der woestijn, de warme welig heid van het Zuiden is de andere helft van het bestaan, de tegenstelling. Daar de hitte, hier de diepe en onberoerde ruwheid van het Noorden. Wonderlijk is het, dat gefantaseerde men schen soms werkelijker zijn dan het leven zelf. Zonder Peer Gynt zou men de houten hutjes, die hier en daar aan den rotswand schijnen te hangen, niet anders hebben gezien dan als kleine, vriendelijke huisjes, die de eenzaamheid eenlgszins breken. Thans weet men dat ze het symbool zijn van het Noorsche vaderland en van het eigen tehuis. Zoo’n hut heeft Peer Gynt gebouwd en vergeten. Hier wacht Sol- vejg, de liefhebbende, de geduldige, de moeder lijke. niets anders om zich heen dan de woestenij van sneeuw en grauw mos. Men moet daar geweest zijn, waar geen menschen wonen, waar de wind koud over de sneeuwvelden veegt, om de fjord naar waarde te kunnen schatten. Daar boven is het wit en grijs en eenzaam. Be neden zjjn welige velden, de boomen zijn groen, de hulzen van wit hout Na de koele rust de warme stilte. Tusschen de steile hellingen strekt zich de fjord uit als een glad donker oog, dat beelden opvangt en weerspiegelt. Het blauw van den hemel ligt er In opgesloten, wolken drijven er door en als het nacht wordt, zullen de ster ren lichten uit zijn donkere diepten. Hier rusten ook de kleine stadjes uit Knut Hamsun's boeken. Ze heeten nu wel niet alle maal ..Segelfors maar het zjjn toch zijn ste den en zijn menschen, kleine werelden: Nord- beimsund, Eidfjord, Uhlvlk enz. Zonder ben De angst, dien wij hadden, dat Sint Margriet met regenbuien onder onze duiven zou schieten, is niet bewaarheid geworden: Niet dat er geen bultjes gevallen zijn. Menigeen heeft de laatste week zijn tuintje niet behoeven te besproeien en ook de boe ren houden nog geen protestactie tegen de droogte. Dus met het water kan het nog al schikken zou je zoo zeggen. En toch, de ingezonden kieken getuigen allemaal van -■-een zonnigheid, welke oog en hart weldadig aan doet. Er schijnen In Nederland heele streken te zijn, waar de zon onvermoeid heeft geschenen. Wij vinden het niet alleen verrassend maar ook prettig, dat onze abonné’s het zoo hebben getroffen. Zij bekijken dus niet alleen het leven, maar ook de schoonheid van ons land van den zonnigen kant. Her is waar, schoonheid Is overal te vinden. En wy hebben de bewijzen voor ons, dat ook dé zon overal kan schijnen. Kijk maar eens naar dien werkzamen man, die een kuil heeft gegraven, niet voor anderen, doch ▼oor zich zelf. Iemand, die zoo’n kuil weet te graven, moet wel werkzaam zijn, al zaj de eerste Indruk tot andere veronderstel lingen leiden Maar deze abonne getuigt tevens, dat het na gedanen arbeid zoet rusten is. Wij gunnen hem deze rust, om dat hij vacantie heeft En het graven vai kuilen is trobwens ook niet zoo’n zwaai karwei, mits je er maar nlek voor betaald Want als je geen vacantie hebt neem je voor grondwerkers, abonné rustig achtergrond is een Integreerend deel. Rotsen, kloven, watervallen en stortbeken, dalen en kronkelpaden dienen als het ware ons de fjord te introduceeren. De rots beheerscht het geheel. De paden en wegen rijn uitgehouwen In de rotsen, door rotstunnels en rotsgalerijen komt men steeds dichter bjj het zilveren watervlak. Men moet zóó hoog geweest zjjn, dat men al leen den Hardangerjökel nog boven rich had en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6