Prikkeldraad Van de Pers-tribune Missieweek te Sittard DINSDAG 9 AUGUSTUS BLOEMENCORSO BERGEN Een buitenkansje Goede kameraden MGR. MANGERS Driejarig kind overleden MAN ONDER DE TRAM Aan de gevolgen overleden HET DRAMA TE PUTBROEK Mgr. Dr. G. Lemmens VERDRONKEN HUISVADER MOTOR IN EEN SLOOT Bestuurder awaar gewond RIJMELARIJ IN DEN RAAD BIJ VEROORZAAKT BOTSING KERMISGEVAREN 4O-JARIG PRIESTERFEEST Een strop voor den „boeienkoning” Brand te Made REFERENDUM OVER TOLUNIE op de spoorbanen Passiespelen Tegel en Bij het zwemmen verdronken Vruchtbare samenwerking GESTRANDE JACHT „ASTRID” VERLOREN BESCHOUWD TABAKSCULTUUR IN GELDERLAND ONDER GRAANZAK BEDOLVEN R.K. KLOMPENMAKERS- PATROONS Gaat zij verdwijnen? VRACHTAUTO TEGEN AUTOBUS Een inzittende gewond Rede Mgr. Lemmens De tentoonstelling Bisschop van Noorwegen Nieuwe seinen *ater Patritius van Rijn O.E.S.A. aan de sonen van reeds is Zaterdagavond Nog vier getuigen gedagvaard in Zijn Ijjk opgevischt -a Hellendoornsche poëzie Hellendoom's Gemeenteraad, in van de Drie autorijdsters ontsteld (Telegraaf) Brand op Tholen zyn Men bericht ons uit Maas en Waal, dat de thans te velde staande tabaksoogst opnieuw het bewijs levert, dat deze eenmaal zoo beteekenls- volle cultuur op weg is om te verdwijnen. Om streeks 1880 waren in Zuidelijk Gelderland re gelmatig ongeveer 1200 hectaren met tabak be- plant.Thans is deze oppervlakte nog slechts 80 hectaren. Naar omtrent den ditjarigen oogst kan wor den medegedeeld, is de stand van het gewas zeldzaam fraai. In de dezer dagen te Hellendoorn gehouden raadsvergadering was bij de ingekomen recla mes tegen aanslagen in de hondenbelasting het volgend op rijm gesteld verzoekschrift van het raadslid J. Westera: Te Krekrade had een ernstig evechtpartlj plaats tusschen vader en zoon R., groentenhan delaars te Heerlen. Zoon R. sloeg zijn vader met een emaille-kan op het hoofd, zoodat het bloed in stroomen langs het hoofd liep. Een polltie-agent maakte van zijn sabel gebruik om de vechtenden te schelden. Een geneesheer ver bond de wonden van vader R. en verwijderde de emaille-splinters. Te zoon werd ter beschik king gesteld van den commissaris van politie. vergadering bijeen;" Overwegende, dat Westera’s hondje ging heen, Besluit: zfjn medelid van harte te condoleeren, Diens verzoek om belastlngontheffing te accep- teeren. En hem dus de helft van 1 betaalde te resti- -tuceren De burgemeester woedt belast met de uitvoe ring van dit besluit. En keere verzoeker ten spoedigste de dulten uit! Van zandbak geschoven en gezonken Nadat een aantal missionarissen waren af gehaald, werd de officieele openingszitting gehouden Onderhoud met den Minister In de te St. Oedenrode gehouden vergadering van den R. K. Natlonalen Bond van Klompen- makerspatroons heeft de adviseur, pastoor W. C. van de Ven, verslag uitgebraeht van een on derhoud met den minister. Gewezen werd op den onhoudbaren toestand der klompen-lndu- strie wegens den invoer uit België. Deze is on tegensprekelijk nog even groot als in 1929. Een nieuwe moeilijkheid ten deze is gestegen in de Nederlandsch-Belglsche Tolunie. Naar 'aanleiding eener opmerking uit de ver gadering, dat deze tolunie reeds is gesloten, merkte dé adviseur op, dat deze wél geratificeerd, doch nog niet door de volksvertegenwoordiging goedgekeurd is. Tenslotte werd geconstateerd, dat actie voor contlngenteering een dringende eisch is met het oog op den zeer ongunstigen toestand der klom penindustrie. Aangedrongen werd op een campagne onder de winkeliers, opdat dezen uitsluitend Neder landsche klompen gaan verkoopen. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de woning van G. aan de Voorstraat te Made (N.-Br.). Het huls brandde geheel af. Op 15 Augustus as. hoopt de hoogeerw pater Patritlus van Rijn, oud-provinciaal der Neóerl. Provincie der Augustljner-orde, den dag te her denken waarop hij 40 jaren geleden de H. Priesterwijding ontving. In de St. Monicakerk te Utrecht zal op dien dag om kwart voor elf door den Jubileerenden priester een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, waarna In het Vereenlgingsgebouw aan den Heerenweg 's middags van 1—2 uur gelegen heid is den jubilaris geluk te wenschen. der de zakken. Toen de ouders, gewaarschuwd door het gejammer der kinderen, kwamen toe gesneld, bleek de kleine reeds te zfjn over leden. gen tegen een van de tegenovergestelde richting komenden auto botste. Deze botsing had weer tengevolge, dat de auto In de sloot terecht kwam. Gelukkig konden de dames er spoedig uitkomen, en ook de Inzittenden van den anderen wagen bekwamen geen letsel. Echter werd vrij belang rjjké materieele schade veroorzaakt. De bij wellicht verdronken. De woning van den kapper Van Dullemer te Tholen, die tevens een confectiezaak heeft, is Zaterdagavond geheel uitgebrand. De belendende perceelen kregen waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. samenwerken mogelijk. -.J ziet niets 11e- - 1 haar gewest Dit voorstel werd met een daverend applaus begroet en met algemeene stemmen aangeno men. Op de Wilhelminabrug te Maastricht heeft Zondagochtend een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De chauffeur van een vrachtauto, zekere M. S. uit Heer, die waarschijnlijk het beheer over zijn stuur kwijt raakte, vloog de linker zijde van het brugdek op, reed enkele schei- dings-kegels omver om vervolgens tegen een autobus, bestuurd door A. W. J„ aan te botsen. De bus werd ernstig beschadigd. De 22-jarige J. P. J. D. uit Heer, die naast den chauffeur der autobus gezeten was, werd ernstig gewond overgebracht naar de ziekenhuis Calvariënberg, waar bleek dat hjj een hersenschudding beko men had. i G Lemmens. bisschop van Roermond, die In middels ook was gearriveerd, een plechtig Lof gecelebreerd, dat zeer druk bezocht was. Vorige week Woensdag verdronk In de Maas te Maastricht, voor de oogen van zijn radeloos gezin, de wlssellooper der Maastr. Hypotheek bank. Het HJk van den verdronkene, die een goed zwemmer was, is Zaterdagnamiddag nabij de Bleekerlj opgevischt. Zaterdagmiddag te ongeveer half drie Is de twintig-Jarige G. B. bij het zwemmen In de Buitenvest te Hulst verdronken. Zijn Ujk werd eenige uren later opgrhaaM, Hiermede bericht ik u den dood van mijn hond; Vjjf maanden was het beestje volkomen gezond. Voor twaalf maanden moest ik belasting beta len, De helft heeft hij hiervan niet kunnen halen, ’k Meen twee gulden te kunnen terug erlangen. En zou dit bedrag dan ook gaarne ontvangen. Nadat een koor een lied had gezongen sprak Mgr. Dr. Lemmens, bisschop van Roermond, zijn dank uit voor de welkomstwoorden van deken Rhoen/ Hl) is gaarne naar Sltuud ge- komen om de „Sima" te openen. Hij weet hoeveel werk een missieweek eischt, maar ook welk een steun zij is voor de missie. Het bis dom Roermond is niet het minste in missie werk. Het staat vooraan In Nederland. Ja zelfs In de geheele Wéreld. En ook In dezen tijd, nu er allerlei nooden gelenigd moeten worden, moet toch de missie niet in den steek worden gelaten. Want voor het uitbreiden van Chris tus Kerk op aarde moeten offers gebracht worden. En juist de groote opofferende, aposto lische Christusllefde voor de arme dolende heidenen brengt zegen in eigen huls. HU dankt alle medewerkers aan dit prach tig ,werk en stelt de JSlma” onder bescher ming van Maria, Stella Duce. Burgemeester Coenders drukte In een kern- B. en W. stelden den Raad voor, hierop de volgende beschikking, eveneens in dichtvorm, te nemen: Vechtpartij tusschen vader en zoon Veelbelovend programma Te Nieuw-Vosmeer vermaakten zich eenige kinderen op een stapel zakken met graan, die waren neergezet bij den molen van A. O. Op een gegeven oogenbllk ging de stapel aan het schuiven. Het driejarig dochtertje van O. kon niet spoedig genoeg wegkomen en geraakte on- ,,Maar al te licht wordt de voortdurende stijging der onderwijsuitgaven geweten aan de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Men verlieze niet uit *t oog, dat een normaal accres, als het onderhavige, het Rijk al gauw een paar millloen aan salarissen kost, om van de uit gaven der gemeenten voor den noodzake- lijken schoolbouw nu nog maar niet te spreken Een tweede punt, dat de aandacht ver- Op den rijksweg tusschen Naarden en Muiden is Zaterdagavond een tweetal auto's met elkaar in botsing gekomen. Van de richting Bussum naderde een auto, waarin een drietal dames ge zeten waren. Op de terugreis bemerkten zij een groote bij, die onheilspellend door de kleine autoruimte vloog. Natuurlijk gilletjes, conster natie. Een harer vond den moed een raampje van den wagen omlaag te draaien, doch het insect gaf er de voorkeur aan binnen te blij ven, hetgeen de aandacht der dames. Inzonder heid der bestuurster zoo zeer trok, dat de wa- Een tweetal personen heeft de genoegens der kermis, welke te^Gouda werd gehouden, op alles behalve prettlg^Wjjze gesmaakt, zoo vertelt de „Telegraaf". Op de Markt werd een acht-Jarig meisje door een aap gebeten, Het kind kreeg een leelyke wonde aan haar arm, zjj moest zich In de Wijkverpleging onder geneeskundige, behan deling stellen. Aan de vertoonlng van 'apen is tegelijk een einde gemaakt. Een boeienkoning heeft achter de Waag bij zijn optreden in ernstig levensgevaar verkeerd. Twee personen bonden den man zoo stevig, dat een touw om zijn hals als strop begon te wer ken. 's Mans hoofd werd eerst rood en toen blauw en ten slotte viel de boeienkoning be wusteloos neer. Toen begreep men eindelijk, dat het met hem niet in orde was. Het touw werd ijlings doorgesneden en daarop verwjj- werde men ook de andere boelen. Na eenigen tijd is de boeienkoning weer bjj kennis geko men, doch het scheelde weinig of hjj was bjj experimenten gestikt. Inzake het bekende drama te Echt-Putbroek zijn voor de behandeling op 22 Aug. as. voor het Bossche hof nog als getuigen gedagvaard: J. H. Smeets, grondwerken te Echt-Putbroek; P. J. Hintzen, landbouwer te Echt-Putbroek; H J. Janssen, landbouwer te Echt-Diergaarde; Pater Albertus. R. K. geestelijke van het kloos ter te Diergaarde. Deze getuigen werden in eerste instantie niet gehoord. De socialistische roman-schrijver en kri- tlcus A. M. De Jong, die den V ARA.-Gids met z’n romans en „Het Volk” met z’n let terkundige beschouwingen onveilig pleegt te maken, schijnt er in t bijzonder den laatsten tijd een welbehagen en wellicht ook ’n reclame-middel in te vinden, zich op zoo gewaagd mogelijk te rein te begeven. Allemaal om te demonstreeren, dat de 8. D. A. P. er prijs op stelt, haar jeugd zedelijk op te voeden en dat wij althans om zedelijkheidsoverwegingen de 8. D. A. P. niet behoeven te vermijden! In zijn edelaardig streven naar opzien barende gewaagdheid heeft De Jong weer eens een fijn buitenkansje weten machtig te worden: er is een Nederlandsche verta ling 'verschenen van een stuk schandlitera- tuur uit het Portugal van voor vijftig jaren, en weet u, wat het fijne van het geval is?,... *n paterskliek speelt in dit ziekelijk-fantastlsch boek vele smerige rol len! De Jong voorziet, dat de heele clericale pers „op dit boek zal spuwen, het zal uit krijten als godslasterlik, ruw en pervers”, maar dit behoeft volgens hem het boek geenszins te veroordeelenhet boek is hee- lemaal niet antl-godsdienstig, het is hèïf- lemaal niet ingegeven door giftigen jprieS- terhaat, het vertelt, (hoe weet De Jong dat??) heelemaal geen leugens over de Kerk en haar geztflfde dienaren welnéé! de hoofd-pater van dit boek is alleen maar; „een grove, sensuele ploert, dom, ijdel, ver waand, een stompzinnige huichelaar zon der de minste roeping, en, blijkens zijn ge drag na de ramp, van bepaald misdadige aanleg, een uitgesproken cyniese schoft”.. En „de paters uit zijn omgeving, met uitzondering alleen van pater Ferrao, zijn z’n waardige genoten. Bijna groteske schurken, onbeschaamde vreetzakken en zuiplappen, vrouwenWrleiders, gewetenlo ze en gevaarlike ihtriganten, beurzensnij ders en direkte godslasteraars, zéér comple te ellendelingen, waar geen haar aan deugt. Wellustige parasieten op de beurs, het le ven, het lichaam en' de ziel van een stel zwakzinnige kwezels, die tot alles in staat zijn in haar door de gezalfde en aangebe den heren zorgvuldig aangekweekte en onderhouden godsdienstwaanzin, walgellk, godslasterik bijgeloof en weerzinwekkende intrigezucht.” Ziet u, dat moeten de menschen lezen! want de Jong slaat dit boek als kunstwerk hoog aan! Huichelachtig héét het dan, dat dit boek natuurlijk niets principeels bewijst, dat het gewoon een geval geeft en dat gevallen geen bewijskracht hebben voor of tegen een beginsel, maar metéén! De Jcmg> heeft toch maar weer eens fijntjes reclame ge maakt voor een vunzig boek, waaruit zijn soort lezers wel hun conclusies zullen trek ken. De Jong weet natuurlijk heel goed, dat die lezers „gevallen” heel moeilijk of in t geheel niet van beginsel weten te ab- straheeren, De Jong weet evenmin als wij, of, en zoo ja in hoeverre, dit smerige boek op werkelijkheid berust, maar.... het bui tenkansje was hem te kostelijk om het te lafen ontglippen: hij mocht toch niet na laten, z’n eigen reputatie en de socialisti sche zaak in Nederland te dienen door een boek te propageeren, waarin priesters ge- meene rollen vervullen!? Arme' refutatie en arme socialistische zaak, welke door zóóiets gediend moeten worden! dient, Is, dat ook in het jaar 1931 de ach- 1 teruitgang van het openbaar onderwijs niet is gestuit. De verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs is thans, bij het gewoon lager onderwijs, gemeten naar het aantal leerlingen, als 36.7 63.3 (vorig jaar 37.8:62.2). De groei van het bijzonder onderwijs is vooral aan het Roomsch-Katholiek onderwijs ten goe de gekomen. Dit omvat thans 36.6 pet. der leerlingen (vorig jaar 35.7 pet.). De Protes- tantsch-Christelijke- scholen tellen onge- 1 veer K gedeelte van het totaal (in 1930 25 1 pet., In 1931: 25.2 pet.). Het aantal leerlingen der openbare t^l.o.- 1 scholen beweegt zich, in tegenstelling met 1 dat bij het gewoon lager onderwijs, nog in stijgende lijn. Deze stijging blijft echter be neden de totale procentsgewjjze toename, zoodat ook hier het aandeel van het bij zonder onderwijs, en wederom in t bijzon der van het Roomsch-Katholiek onderwijs, groeide. Een laatste opmerking gelde de grootte der scholen bij de verschillende rich tingen. Onder de neutrale bijzondere scho len, een, onbeduidend aantal in vergelijking 1 tot het totaal, vindt men in doorsnee de kleinste scholen. Daarna volgen bij het ge woon lager onderwijs de openbare seholen. 1 Hier komen gemiddeld 134 leerlingen per school. Bij de Protestantsch-Christelijke scholen is dit aantal 163, bij de Roomsch- Katholieken zelfs 195. Anders staat het bij het uitgebreid lager onderwijs. Hier zijn de openbare scholen de grootste. Zij tellen ge middeld 110 leerlingen per school. Dan vol gen naar grootte de Protestantsch-Christe lijke met 77 en daarna de Roomsch-Katho- lieke met 70 leerlingen per school. Voor de beoordeeling van de efficiency onzer on- derwljs-organisatie zijn deze cijfers uiter aard van bijzonder gewicht.” i Openbaar en byzonder lager onderwijs Met *t oog op de toenemende belangstelling is door Comité en medewerkenden besloten den speelduur te verlengen tot en met 18 Sept. Op verzoek van verschillende lagere en hoo- gere leerinstellingen sal er na de vacantie, d.wz. in Sept, nog een Zaterdagmlddagultvoering wor den gegeven voor de schooljeugd, waarvan de datum nog nader bekend gemaakt zal worden. Zaterdagavond ontstond er te Maastricht in de Stokstraat een vechtpartij tusschen J. W. en W. O. v. B. J. W werd zeer ernstig aan het hoofd verwond De geslagene kon geen verkla ringen afleggen omtrent de toedracht aan de politie. W.’s onderkak was gebroken. De dader W. G. v. B die door W gesard werd, is aange houden. De gewonde werd oveKetocaeh naar bet ziekenhuis Cafcrariënberg. De genoodlgden begaven zich daarna naar de tentoonstelling, welke door Mgr. Dr. Lem mens officieel geopend werd verklaard. De inzendingen der verschillende missle-con- gregatie s trokken In hooge mate de aandacht. En de verwachtingen, die het comité koestert ten opzichte van. de resultaten lijken, gezien den opzet van het geheel, niet overdreven. Een groote missie-optocht, die Zondag werd gehouden, trok veel belangstelling. De Inzet, van de „Sima" kan dus uitstekend geslaagd genoemd worden. Nadat hij eenige jaren als professor in het priesterseminarie der Maristen te Glanerbrug gewerkt had, kwam hij in 1925 als missionaris naar Noorwegen, f Zoo uitgerust neemt Mgr. Mangers na zijn voorganger, den onvergetelüken bisschop o. Of- ferdahl, die in 1930 In Bussum stierf, de her derstaf op en wordt met vreugde en vertrouwen ontvangen door de priesters en geloovigen van het uitgestrekte Vicariaat Oslo. Mgr. Mangers bevindt zich op het oogenbllk in Rome, waar waarschijnlijk de bisschopwjjding ferdahl, die in 1930 in Bussum stierf, den her» - - - hebben hem in ons midden te zien om zjjn daadwerkelijke missieactie bet gevolg moge zijn eersten blsschoppelijken zegen te ontvangen. Monseigneur zal waarschijnlijk eenige dagen in de Procure der Noorse he Missie In Bussum door. bjjengen. resultaten van de missieweek moeten wijzen. Deken Rhoen dankt de sprekers en deelt nog mede, dat er berichten van verhindering zijn binnengekomen oa. van Z. Exc. den mi nister-president, van den „Landrat van Geilen kirchen” en van verschillende andere leden van het eere-comité. Zondagmorgen heeft te Montfoort een ernstig motorongeval plaats gehad. Een motor, komende uit de richting Rotterdam, waarop gezeten waren de bestuurder, de 32-Jarige J. ter B. uit Rotterdam en een duopassagier, de 19-Jarige L., eveneens uit Rotterdam, reed met een vaart bij het maken van een bocht in. een sloot. Voorbijgangers brachten de drenkelingen op het droge. Per auto van den Geneesk. dienst zijn B. en L. naar de ryksklinieken te Utrecht vervoerd. Bjj onderzoek bleek, dat de bestuurder een zware hersenschudding had bekomen. Zjjn toe stand is zeer zorgwekkend. De duopassagier heeft een armfractuur. ZIJ waren op weg naar Utrecht. De Nederlandsche K.v.K. in België De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, beeft, zooals wij vroeger berichtten, een referendum over het al of niet wenschelüke van een nauwere aansluiting (Tolunie) tus- zchen België. Luxemburg en Nederland gehou den. Dit referendum is thans afgesloten en door de groote welwillendheid waarmede in beide lan den handel, industrie, bank, en scheepvaart- wezen zoowel als landbouw zich beijverd heb ben om hun wel overwogen Inzichten in deze moeilijke aangelegenheid kenbaar te maken, is een zeer kostbaar materiaal in het bezit ge komen van de Kamer. Z(j houdt zich thans bezig met het ordenen van de Ingekomen ant- ----- ----- a»nicfiicnv i.iiiuu ui - wc s ir: Om ongeveer half zes wejrd door Mgr Dr. eerste bisschop van Noorwegen na de reforma tie, Mgr. Fallize, was Luxemburger. Door zijne gesprekken met dezen Pionier van het Noorden heeft bisschop Mangers reeds voor dat hij naar Noorwegen kwam de geschiedenis van het Noor- sche volk met al zijn eigenaardige karaktertrek ken en bijzondere mentaliteit leeren kennen. En daar hU behalve het Noorsch nog verschillende andere talen spreekt, o.a. Hollandsch, zal hij terstond met kracht kunnen gaan werken, zoo wel direct aan het bekeeringswerk in Noor wegen zelf, als ook indirect in het buitenland door de Noorsche Missie meer en meer bekend en bemind te maken bij onze geloofsgenooten en zich hun steun te verzekeren. Bissehop Mangers maakte zijn noviciaat door in de Congregatie der Maristen ..Société de Marie", studeerde philosophic aan de Katho lieke Universltelt van Parijs, theologie aan de Thed. Faculteit der Dominicanen in Rome, waar hjj in 1920 tot doctor promoveerde. Het- tionaliteit waren aanwezig, zoodat er wel een inissiesfeer kwam. Ook Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx. pro- tonotarlus apostollcus van Finland, reed den stoet mee Van de Procure der Noorsche Missie te Bus- sum mochten we de volgende bijzonderheden over den nieuwbenoemden bisschop van Noor- De bemanning van het jacht .Astrid", dat in Haaksgronden nabij Texel Is gestrand, had een dreg uitgebracht om te trachten b<j hoog water het schip vlot te krijgen. Zondagmorgen was bij een Noordwesten wind de zee echter zeer ruw en bij hoogwater is het schip sterk gaan werken. Het Is door den sterken stroom van den vloed op het anker van de zandbank afgeschoven, doch bijna onmiddellijk In de diepte gezonken, waardoor de vier leden van de Lem^nnlng. welke zich aan boord bevonden, in een zeer precaire positie verkeerden. Twee van hen hebben zwemmende het strand weten te bereiken, de beide anderen begaven zich in ’t want en verzochten hen te redden. Onmiddellijk werd assistentie verzocht van de .Dorus Rijkers," vgelke direct met een vlet zee koos, daar de reddingboot, zelf door de on diepten in de nabijheid van de strandings- plaats deze niet kon bereiken. Ondertusschen had nog eea der opvarenden het gewaagd om te trachten wemmende t strand te bereiken, wat hem gelukte. Zoodra de ..Dorus Rijkers" op de strandlngsplaats was aangekomen, werd getracht met de vlet bjj het wrak te komen, doch door de zware branding gelukte dit niet dadelijk, waarop ook de laatste van de beman ning zich te water begaf en er in slaagde het strand te bereiken, zoodat alle vier in veilig- hettP waren en de .Dorus Rijkers” naar den Helder terug kon keeren. Bij hoog water zit het schip geheel onder water en het wordt thans, aldus „De Telegraaf’ als verloren beschouwd. sprong de heer v. d. V. uit de tram NijmegenBeek en had daarbij het ongeluk te struikelen. Hij kwam met belde beenen onder de in volle vaart rijdende tram met het gevolg, dat zijn belde beenen werden verbrijzeld. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer naar het St. Canlslus- Zlekenhuls te Nijmegen overgebracht, waar de man in den loop van Zondag aan de gevolgen is overleden. achtige speech zijn vreugde over een mlazie- week in Sitard uit. Naast saamhoorlgheld en offerzin Is ook blijmoedigheid noodig in deze dagen. En juist soo’n missieweek kan een en ander brengen. Het gemeentebestuur heeft gaarne meegedaan. Hier viel de gemeentelijke en parochleele taak samen. En in Limburg is dan een vruchtbaar i- Want de Limburgsche overheid ver dan dat het oude geloof in Zaterdagmiddag was Sittard In feeststem ming. De geheele stad was versierd, terwijl op het marktplein een illuminatie was aange bracht en een groot missie-kruls was opge richt. De Sittardsche Missieweek en tentoonstel ling de ..Sima" werd geopend. Om 5 uur trok een groote stoet, waarin de verschillende plaatselijke vereeniglngen en cor poraties met vaandels meetrokken, naar het station, waar de missionarissen, bij gelegen heid van de Missieweek naar Sittard gekomen waren, werden afgehaald. Missionarissen van allerlei missie-orden en van verschillende ne- behouden blijft. Spreker brengt hulde aan de zonen van Willibrord en Servaas. die op dit oogenbllk in verre werelddeelen werken en hoopt dat men moge zeggen, wat de volksmond nu al van ;-Sln}a maakt: Sittard Is maar alles. En de zulks be- Naar bet „Leldsch Dagblad” verneemt zal in de seinen der Ned. Spoorwegen een zeer be langrijke wijziging gebracht worden. Zóó wordt o.a. ‘t witte licht voor „veilig" door groen ver vangen. De veranderingen zullen het volgende JaAr over de geheele linie der Ned. Spoorwegen op den langsten dag worden Ingevoerd. Zoodoende heeft men tijd om de belangrijke noodzakelijKe constructie-wjjzlgingen aan de seinpalen aan te brengen en kan de Invoering op één dag baar beslag krijgen. In Frankrijk, waar deze nieuwe seinen reeds zijn Ingevoerd, voldoen zij zeer goed. De opening Na afloop had de officieele openlngsverga- dering van de „Sima" plaats in de aula van de Eerw. Zusters Ursulinen. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen: prof. dr. Feron, president van het diocesaan missiecomité. Ugr. dr. J Buckx, Mgr. dr, G. Lemmens, Mgr. dr. G. Bauduin, vic.-gen. van het bisdom, deken Rhoen, rector Tuin, bur gemeester Coenders. terwijl ook o.a. aanwezig was Mgr. dr. H. Poels. Deken Rhoen oj>ende als voorzitter van het Dag. Bestuur der „Sima” de vergadering. Spreker beschreef hoe op verzoek van den president van het diocesaan missiecomité, prof. - dr Feron. de ..Sima” was tot stand gekomen. «IMe Jaar over de voorbereiding en het werk van heel Sittard en omgeving, om deze missieweek nog grootscher te doen zijn dan die van Maastricht, Venlo, Roermond en Heerlen in vroeger Jaren. Hij verwelkomde voorts de aanwezige geestelijke en wereldlijke autoriteiten, speciaal mgr. dr. Buckx, die extra voor de ,^ima" van Finland naar Limburg kwam. Tevens wenschte spreker mgr. geluk op zijn Bisten verjaardag en bjj zijn benoeming tot protonotarius apostollcus. Na een woord van welkom tot de aanwezige missionarissen sloot spreker met de hoop uit te spreken, dat een Woensdag 10 Augustus Is bet de dag van het bloemencorso te Bergen. In dit vacantieoord. waar momenteel 4542 gasten vertoeven en in de gepasseerde tien we ken 22123 gasten gedurende één week verbleven, kan de V. V. V. zich in de symfiathle van de be volking en in die van de gasten verheugen. Voor het traditioneele bloemencorso werken een twaalftal plaatselijke vereeniglngen, door met een groot nummer uit te komen, met de Vereenlging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer mede. Bovendien werken de plaatselijke patroons in de bouwvakken, belan geloos mede aan de terrelnverslering. Met dezen arbeid rondom het ongeveer 700 M. lange her tenkamp is thans een aanvang gemaakt. Door de samenwerking van allen wordt het de Ver- eenlging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer mogelijk gemaakt een corso te or- ganlseeren, dat anders niet te betalen zou zijn. Wjj waren reeds in de gelegenheid een blik in het programma te werpen en konden reeds constateeren, dat ook dit jaar het corso in de puntjes zal zijn verzorgd. De vereeniglngen. die voor het samenstellen van een nummer van de V. V. V. een subsidie ontvingen en in een aparte rubriek worden beoordeeld wedijveren met el kander Om den eerepalm weg te haien. Niet alleen de badgasten wonen het bloemen corso bij. Uit geheel Noord-Holland, Ja zelfs uit andere provincies komen dien dag duizenden naar Bergen. Ongetwijfeld loopen er van uit Alkmaar extra- trams eh dat dit vervoer iets beteekent, laat zich begrijpen als men weet, dat in 1930 (in 1931 werd geen bloemencorso gehouden) op den dag van het bloemencorso alleen door de tram 26500 passagiers naar Bergen werden vervoerd. De vermaardheid van het corso is zelfs in het buitenland doorgedrongen. Via de bekende Ne derlandsche Folklorist werden voor een groep Engelsche toeristen kaarten voor het gereser veerde terrein besproken. Ongetwijfeld wordt 10 Augustus wederom Ber. gens gloriedag. Thans liggen de meest recente cijfers voor ons betreffende den stand van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs op 31 December 1931. Deze cijfers, verstrekt door de afdeeling Onderwijsstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, wijzen vooreerst op een hernieuwde stijging van het aantal leerlingen bij beide takken van onderwijs. Bij het gewoon lager onder wijs kwamen er in 1931 18.394 en bij het uitgebreid lager onderwijs kwamen er 1.324 leerlingen bij. Dit beteekent: nieuwe scho len en meer onderwijzers. Dus ook hoogere kosten. Het aantal scholen vermeerderde met 97 gewone en 6 uitgebreid lagere scho len. Het aantal onderwijzers bij het gewoon lager onderwijs steeg met 677, bij het uit gebreid lager onderwijs met 122. Het is goed hierbij éven stil te staan, schrijft „De Nederlander": woorden, welke verdeeld werden over de 21 rubrieken (het Belgische tarief), overeenkomen de met de door den Volkenbond aanbevolen classificatie. Elke rubriek is weder onderver deeld in artikelgroepen. Aldus zal een duidelijk overzicht verkregen warden van het inzicht per tarieven-groep en I>er bedrijfstak. Deze documentatie, welke meer dan 1000 meeningen bevat van beide landen, zal belangrijke dien sten bewijzen ter voorlichting van deskundi gen en belanghebbenden. Aldus samengevat zal de uitslag van het Re. ferendum in brochure vorm, tegen medio-Octo- ber kunnen worden gepubliceerd. Voor zoover beschikbaar, zal bedoelde uitgave tevens bevatten gegevens over het nieuwe han- delstractaat en de Conventie van Oucby. wegen ontvangen: De vele vrienden der Noorsche Missie in Holland zullen zeker met vreugde vernomen hebben, dat Noorwegen (het apost. Vicariaat Oslo) na bijna twee jaren wachten weer een bisschop heeft gekregen, doordat de H. Vader den zeereerw. pater dr. Theol. Jacob Mangers tot Apostolisch Vicarius van Noorwegen werk zaam was en dus met taal, zeden en gewoonten op de hoogte is. De nieuwe bisschop kent ook reeds al de priesters en de verschillende zuster congregaties van zijn Vicariaat en heeft in de meeste parochies reeds gewerkt door het geven van missies en retraites, en overal heeft hij zich de grootste achting en liefde verworven door zjjn degelijke geleerdheid, zijn llefdevol voorkomen en zjjn vroom priesterlijk leven. Mgr. Mangers Is den 18 Maart 1889 te Stol- zenbourg In Luxembourg geboren, in het kleine land met zijn oude katholieke cultuur Ook de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5