Katholicisme en Wereldcrisis Von Papen ontdekt de terreur Militaire macht Tsjang Hsu {Liang treedt af De studieweek te Rolduc WEER HET LINDBERGH- MYSTERIE NU MOET ER EEN EIND AAN KOMEN DINSDAG 9 AUGUSTUS Tal van dooden in Japan Zedelijke factoren van crisis BORAH LICHT ZIJN De Engelsche invoerrechten op tuinbouwproducten Bed ryfsorganisatie Pruisen» begrooting België’s kolennijverheid lamgelegd Uit Ottawa teruggeroepen Kabinet bijeengeroepen Nazi’s roepen om de macht CREDÏÊTEN WONINGBOUW Terreur woedt voort WINDHOOS A vond plechtighed en J h Verantwoordelijk voor verliezen in Mandsjoerye Schuldenregeling brengt geen af doende hulp Het woord van ’t Katholi cisme in onzen tyd thr. Poets, de geestelijke vader, opent met een kernachtig en krachtig woord DE IERSCHE LANDBOUW IN HET NAUW MISBRUIKEN OP DEN LEIDSCHEN STRAATWEG Vrijwillige dienstverlating Sociaal-politieke factoren by de huidige wereldcrisis MEENING TOE 460e STAATSLOTERIJ Zwaardere straffen en speciale rechtbanken te wachten Veerboot omgeslagen Dyk ingestort Byeenroeping Landdag geëischt Nog door oude regeering afgekondigd Door voorgenomen reorganisatie is een overcompleet aan beroepspersoneel ontstaan Loonsverlaging brengt geen oplossing Het geschil met het Ryk Vrijwillige verkeersbrigade zal ▼oor de veiligheid zorgen Weer een moordzaak Macht en recht De Nationale Woningraad vraagt inlichtingen DE TWEEDE DAG f de doctor de verzekering, dat hij in Limburg voor- Deze gelegenheid wordt voorlooplg openge- ovatie een aan o overgang, bllekrectitelljke bedrijfsorganisatie. r 18427 i A «i te het 20900 21633 358 7M 981 1242 1491 2015 2295 Prof. mr. Aalberse, de huidige voorzitter van de Kath. Kamerclub. had tot taak, de «oclaal- politleke factoren te bezien, welke gelden in de huidige wereldcrisis. Spr. noemde het onvolledig, te zeggen, dat deze crisis is een gevolg van het kapitaalverlies en de algemeene verarming der volken, ver. oorzaakt door den wereldoorlog. De geweldige prijsdaling van alle grondstof fen wijst op overproductie dan wel ondercon- sumptle, waarbij komt de waardedaling van het goud. nis alle toegangswegen naar de stad door sterke posten bezet. Alle personen die naar de stad willen gaan of vandaar terugkeeren. worden gefouilleerd. Er zijn tot nu toe reeds negen pistolen bevonden op personen, die geen ver gunning bezitten wapens te dragen. Te Allensteln heeft de regeerlngspresldent een verscherpt voorschrift uitgevaardigd Inzake het aangeven van in bezit zijnde wapens. Hier moet thans ook worden opgegeven welke wapens men in huls heeft. Zooals bekend, heeft men geen vergunning noodig voor wapens die men in huls heeft. Te Loetzen zijn zes hulp-polltleagenten aange steld, die des nachts met geunlformde agenten de ronde moeten doen door de plaats. Tijdens een boven Ooetelijk Noord-Brabant losgebroken onweer deed zich een krachtige windhoos gelden, die slechts een tiental secon den duurde. De kracht van het natuurver schijnsel was zóó groot, dat het op schoven staande koren in de lucht werd opgenomen en in breeden om trek her en der werd verspreid Te Mierlo werden boomen ontworteld, huizen beschadigd en werd een groot kippenhok door de geweldige kracht van den cirkelwlnd uit den bodem gerukt en In gruizelementen op een aan grenzend terrein neergeworpen. 303 «08 010 1107 1408 1816 2356 2758 3170 3642 3812 4146 4633 5201 5933 6231 6567 7053 7406 7780 8134 8325 8596 8882 9357 9611 9839 3226 3697 3987 4369 4786 5252 6003 «313 6757 7203 7495 7883 8133 8411 8669 9013 0384 9663 9944 LONDEN, 8 Aug. (Reuter). In overeenstem ming met een ordonnantie, die zoo Juist is uitgevaardigd, zullen alle buitengewone Invoer rechten op tuinbouwproducten worden inge trokken en zal vanaf 1 September as. ren blij vende tarievenschaal worden Ingevoerd op deze producten, welke gebaseerd is op de aanbevelin gen van de commissie van advies op de invoer rechten. Men neemt aan, dat de blijvende rechten on geveer gelijk zullen zijn aan de geldende buiten gewone rechten, afgezien van eenlge wijzigin gen. *7 888 825 1102 1329 1507 2216 2570 2940 3266 3709 4043 4438 5392 6137 6365 6884 7369 7621 7984 8179 8518 8742 9156 9547 9704 (Niet officieel) Trekking van Dinsdag 9 Augustus 1933 2e Klasse. 2e lust HOOOE PRIJZEN BRUSSELS AugAfReuter.) Maandag was de staking in de mijnen van Luik vrijwel al gemeen. In de mijnbekkens van het centrum en Char leroi Is geen verandering Ingetreden, vergele ken bij verledenWeek. De staking is ook daar vrijwel totaal. Dr. Poels zelde, dat de volgende lesgever, dr. Friedrich Muckermann 8J„ in den loop der BERLIJN, 8 Aug. (V-D.). Naar eerst thans bekend wordt, heeft de destijds fungeerende Pruisische staatsregeering onmiddellijk voor zij uit haar ambt werd ontheven nog de Pruisi sche begrooting voor 1932 bij Noodverordening afgekondlgd. De desbetreffende publicatie ge schiedde op 19 Juli, doch was gedateerd 14 Juli. De Landdag heeft tot nu toe nog geen kennis genomen van de Noodverordening. In ieder geval zal hij nog de gelegenheid krijgen over de begrooting te beraadslagen. Het Staatsgerechtshof heeft zich tot nu toe evenwel op het standpunt geplaatst dat de landsparle- menten niet competent zijn noodverordeningen der landsregeerlngen in te trekken. de zonde tegen de rechtvaardigheid wordt be leden. OTTAWA, 8 Aug. (Reuter). De twee lerschc gedelegeerden ter Rijksconferentie Ryan. mi nister van landbouw van den Vrijstaat en Meyrick, secretaris van het departement van landbouw, zijn dringend naar Ierland terugge roepen door de Valera. Zij vertrokken heden avond naar Dublin. Men gelooft, dat het vertrek in verband staat met den toestand in den landbouw van den Vrijstaat tengevolge van den tarievenoorlog met Engeland. Intusschen worden de onderhandellngen tus schen den lerschen Vrijstaat en de dominions voortgezet, en aangenomen wordt, dat zd deze week nog goede resultaten zullen opleveren. BERLIJN, 8 Aug. (W.B.) De rijkskanselier heeft zich na zijn terugkeer te Berlijn aan stonds door de rijksregeering en de Pruisische staatsregeering verslag laten uitbrengen over de in de laatste dagen gepleegde daden van terreur. Hij heeft daarop alle rUksmlnlsters bijeengeroe pen voor een ministerieele bespreking op Dins dagmorgen te Berlijn. De rijkskanselier is van meening, dat aan de heerschende toestanden door krasse toepassing van alle machtsmiddelen van den staat onmiddellijk een einde moet wor den gemaakt. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is het waarschijnlijk, dat tegen de politieke terreur zal worden opgetreden met een nood verordening, die verscherpte straffen mogelijk maakt en bovendien met een eenvoudige ver ordening, waarbij bijzondere rechtbanken zullen worden Ingesteld. Hiertoe is de machtiging reeds door de noodverordening van October 1930 ge geven. zoodat de rijkspresident in dezen, maat regel niet eens hoeft te worden gemoeid. De verordening over de speciale rechtbanken is misschien dan ook al Dinsdagmorgen of -middag te verwachten, maar kan ook om tech nische redenen eerst Woensdag, tegelijk met de noodverordening, verschijnen. Dan is de Rijkspresident weer in Berlijn aanwezig, die de noodverordening moet onderteekenen. Overigens hangt alles van de kablnetzlttlng van Dinsdag morgen af. TOKIO, 8 Aug. (V. D.) Zondagavond is een overbelaste veerboot ter hoogte van Haneda, een voorstad van Tokio, omgeslagen. Aan boord bevonden zich 27 badgasten, die naar Tokio terugkeerden. Veertien hunner, o.w. eenlge vrouwen, zijn verdronken. Twee en twintig Koreanen zijn gedood en twaalf ernstig gewond bu een ongeluk, dat Maandagmorgen om half zeven heeft plaats gehad in de Sharlen Kokaido-provincie bjj de instorting van een dijk, welke voor een kanaal wordt aangelegd. Ter inleiding van de plechtigheden in de kerk richtte kapelaan Poels een propagandis tisch woorfd. Hij beval de „Bron van Chrlste- HJken Geest" aan In verband met de liturgie en deelde mede, dat Maandagmorgen het 3. Misoffer zou worden orpgedragen om oplossing van de crisis af te smeeken. In het nu volgend Lof hield de zeereerw. beer J. Eyssen, aalmoezenier van sociale wer ken te Blttard, een predlcatle, verband hou dende met het onderwerp op deze studiedagen. Na het Lof speelde Pierre Zeyen op het nieu- De soclaal-democratlsche fractie van den Pruisischen Landdag heeft een schrijven gericht Dr. Kors O.P., hoogleeraar te Nijmegen (van wien dr. Poels ontdekt had, dat hij pater Bene- dictus heette), stelde de vraag, welke de zede- Hjke oorzaken zijn van de wereldcrisis. Spr. constateerde, dat het ons vaak groote moeite kost, onze ideeën op soclaal-economlsch terrein vrij te maken van liberale smetten. We zitten soms geslachten lang vast aan bepaalde ideeën; vandaar, dat deze vaak grooten invloed oefenen op ons maatschappelijk leven. We zijn gekomen tot een systeem, waarbij de vrijheid staat als uitgangspunt van alle men- schelijke gedragingen. Dit gaf een breuk met de christelijke levensbeschouwing, waardoor we kregen een scheiding van godsdienst en poli tiek, van moraal en economie. Spr. wees er op, dat de overheid steeds voor de moeilijkheid staat, bi) haar maatregelen te komen in het vaarwater van een bepaalde levensopvatting. Zelfs het voeren van gemeente politiek is vaak zoo moeilijk, om te kunnen blij ven handelen In christelijken geest. De geheele maatschappij noemde spr. niets anders dan de vrije keuze van den mensch. Hierdoor heeft men uitgevonden, dat de eco nomie bulten alle zedeltfke normen omgaat. Alle stroomlngen zijn er toe gekomen, om den mensch los te maken van de moraal. Evengoed als er in de moraal de meeste be ginselen moeten worden toegepast naar de om standigheden, zoo ook in de politiek, ook in de economie. De economische wetten zijn geen wetten, waaronder men gebukt gaat als' onder een Juk, waaraan niets te veranderen is. De vrije mensch kan n.1. bepalen den loop van het „economisch gebeuren. St. Thomas zegt, dat ervaring noodig is, om concrete dingen te kunnen toepassen. En de menschelyke rede heeft telkens te oordeelen naar de concrete omstandigheden, waaronder het menschelijk handelen moet plaats vinden. Het gezag is niets meer dan een recht, om te zorgen, dat de eene onderdaan den ander niet hindert in diens recht, van zijn vrijheid gebruik te maken op elk gebied. De Staat moet ook zijn een ordenend element; heeft niet alleen te zorgen voor openbare orde, heeft de krachten te richten op het gemeen- schapsdoel, wanneer ieder afzonderlijk dat niet zou kunnen bereiken. Het liberalisme heeft het gezag ontkend als redelijk orde-element, stelde het recht van de macht In plaats van de macht van het recht Er wordt vaak niet gevraagd, of men maar vrij de hoogste machtspositie mag innemen, of men anderen zóó mag drukken dat elke concurrentie geweerd wordt. ~- De Rijksregeering heeft thans bij het sta»ts- gerechtshof voor het Duitsche Rijk de conclusie ingezonden in verband met de door de voor malige Pruisische Staatsregeering aanhangig gemaakte procedure met betrekking tot de in stelling van een Rljkscommlssarlaat voor Prui sen, zoomede nopens de door de fracties der S.P.D. en Centrumpartij Ingediende bezwaar schriften. we orgel van de Rolducsche Abdijkerk kunst, zinnig de „Toccata" van Hendrik Andrlessen. Bij het souper sloot aan de praatavond, waarop zooals voorgaande Jaren een har- telijke geest heerschte en ook nu menig be- hartlgenswaardlg woord werd gesproken, dat echter niet aan het domein van de pers werd overgegeven. Rolduc verleent thans voor de achtste maal gastvrijheid aan de Liznburgsche Studieweek, uitgaande van den R. K. Limb. Werklieden’ bond. Is het wonder, dat een actueel onder werp als „Katholicisme en Wereldcrisis" on geveer 500 deelnemers trok? Af gezien is dan van de honderden, die moesten worden gewei gerd wegens een tekort aan ruimte. Mr. de Beaufort O.F.M., directeur van de Centrale van Arbeidersontwikkeling te Utrecht, sprak over de encycliek „Quadrageslmo Anno” in verband met de bedrijfsorganisatie: De toepassing en doorwerking der valsche beginselen omtrent eigendom en economische vrijheid hebben de maatschappij ontwricht en onvermijdelijk ontwricht, wijl niets zich zoo zeer wreekt als ingaan tegen de natuurlijke orde. „Quedragesimo Anno” ontwerpt een grootsch program van maatschappelijk ordeherstel, gewijd wordt aan alsof dit-in rang en eerste plaats zou Innemen, maar omdat zonder economische Vernieuwing maatschappelijk ordeherstel geen sprake NEW YORK, (Reuter). Senator Borah heeft aan het Congres voor vraagstukken van bui- tenlandsche politiek, dat hier gehouden wordt, het volgende telegram gericht: Ik ben niet voor een moratorium, omdat daardoor de zaken materieel niet beter worden. Een nieuwe rege ling der schulden op de basis der betalings- capaciteit zou bijna even weinig helpen. Deze middelen zouden geen nieuwe marken openen, noch aan den handel nieuwen stoot geven. Als echter de na-oorlogsproblemenschulden, her stelbetalingen en bewapeningen opgelost^en het herstel van den goud-standaard en de stabili- seering van het zilver in het Oosten doorge voerd kunnen worden, dan ben ik ervoor, dat men de schulden op een of andere wijze benut om tot een resultaat te komen. Ten aanzien van de deelneming der Nationaal- Sociallsten aan de regeering schrijft de „Angriff”: Wij, nationaal-soclalisten weigeren deel te nemen aan een coalitie-regeering. Wij eischen dat de koers der nieuwe regeering door ons zal worden vastgesteld. Wij verwerpen een kleurloos kabinet van vaklieden. Weigert men ons met de regeeringsformatle te belasten, dan is ons antwoord: onverdroten strijd. Het is niet twijfelachtig of wij een dergelijken strijd m korten tijd zouden winnen. In het belang van Duitschland is het echter te wenschen, dat deze strijd vermeden wordt. In kringen, die in relatie staan met de rijks regeering wordt verklaard, dat de noodzakelijk heid van een extra-parlementair kabinet door de verkiezingen is bevestigd, doch dat anderzijds deelneming geboden schijnt van vertegenwoor digers der partijen, die bij de verkiezingen de sterkste bleken. In dit verband is natuurlijk vooral ook de houding van het Centrum van belang, die ech ter tot dusver afwachtend is. Het gerucht gaat, dat prelaat Kaas om gezondheidsredenen zal aftreden als leider der partij en door dr. Brünlng zal worden opgevolgd. Iets definitiefs is hierover echter nog niet bekend. De besprekingen over de regeerlngsvormlng moeten zijn voorbereid door een contact tue- schen Hitler en von Schleicher. Omtrent de bijeenroeping van den Rijksdag, waaromtrent tegenstrijdige berichten in omloop zijn, wordt van gezaghebbende zijde verklaard, dat de Minister van Blnnenlandsche Zaken in het geheel niets te maken heeft met het bijeen roepen. De rijksverklezingsleider stelt den presi dent van den ouden Rijksdag van den verkie zingsuitslag *op de hoogte en deze stelt dan in overleg met den rijkskanselier den datum voor het bijeenroepen vast. Uit Oppeln in Bllezlë wordt gemeld, dat men op den weg naar Krug het lijk heeft aangetrof fen van den secretaris der Reichsbanner in Nassiedel. Het lijk vertoonde schotwonden aan het hoofd en messteken in het lichaam. De moordcommissie heeft de zaak in onderzoek. De rechtbank te Leipzig heeft uitspraak ge daan in het proces tegen-tien communisten, be schuldigd van het stelen van wapens. Negen be klaagden kregen gevangenisstraffen van 2% Jaar tot den Landdagspresident Kerrl, waarin wordt voorgesteld de volgende zitting van den Land dag op 19 en 30 Augustus a.s- te houden. De communisten eischen in een schrijven aan Landdagpresldent Kerrl de bijeenroeping van het Pruisische parlement tegen 16 Augustus. Reeds geruimen tijd waren er bij de Vereenl- glng „Wassenaar Vooruit" te Wassenaar plannen aanhangig om het initiatief te nemen tot vorming uit haar leden van een Vrijwillige Verkeersbrigade. Het misbruik toch, dat velen meestal nlet- Inwoners van de verkeerswegen daar maken, is wel zeer groot en de RUksstraatweg, de z.g. Leidsche straatweg, staat helaas niet ten on rechte bekend als de doodenweg. In de eerste helft van 1932 bedroeg het aantal ongelukken op dezen weg, waarvan vele met doodeljjken afloop, niet minder dan 156 met een totaal van 183 voor de geheele gemeente. Er gebeurt dan ook onder Wassenaar een buitengewoon groot aantal ongerechtigheden op vei'keersgebled en speciaal op den Rjjksstraat- weg. Daarom heeft „Wassenaar Vooruit” ge meend thans haar plannen tot Uitvoering te moeten brengen. Een vrijwillige verkeersbrigade is gevormd4en heeft zich ter beschikking van den burgemeester als hoofd der politie gesteld. Binnen enkele da gen treedt de brigade in functie en zullen de inspectie-ritten aanvangen. Een agent van politie zal den rijder vergezellen om delicten te kunnen constateeren en indien onverhoopt noodzakelijk krasse maatregelen te nemen. •„Krasse maatregelen, indien onverhoopt nood zakelijk," want de bedoeling zit voor opvoedend opbouwend te werken. Geen klp-ik-heb-Je-ge- doe geen autovallen, geen prgcess-verbaal- kweekerü. maar tot de orde roepen, waar schuwen. hpt verkeerde aantoonen staat op den voorgrond. Dit wil natuurlijk volstrekt niet zeggen, dat niet krachtig zal worden opgetreden, indien zulks noodig mocht blijken. De roeke- looze. gewaarschuwde voetganger zal dat even goed bemerken als de jakkerende wielrijder of de racende motorrijder om van den verkeerd uithalenden paard- en wagenbestuurder of rU- maar-raak-autotnoboltet niet te spreken. De open knalpot moet en zal In den ban. Door den burgemeester is de brigade ten raad- hulze geïnstalleerd en een beroep op Ieders medewerking tot het verkrijgen van goede toe standen zij hierbij gedaan. Zij echter, die willens en wetens de orde op den weg verstoren, zijn hiermede eóhter duchtig gewaarschuwd. steld voor: A, Officieren. 1. Van het wapen der infanterie in den rang van majoor, kapitein of luitenant; 2. van het wapen der artlllerig in den rang van kapitein of luitenant; 3. van het dienstvak der militaire admini stratie In den rang van kapitein of luitenant. B. Militairen beneden den rang van tweeden luitenant: 1. van het wapen der Infanterie in alle ran gen; 2. van het wapen der artillerie, beraden en onbereden, In alle rangen; 3. van het corps pontonniers en torpedtetenn, het schippers- en machinekamerpersoneel. Jaren veel moeilijkheden heeft ondervonden, zelfs in zijn eigen Duitschland. Maar dan gaf De terreur woedt Intusschen vooral in Oost- Prulsen onverminderd voort. Te Jucha (district Lyck) werd uit een tuin een handgranaat geworpen naar het huls van den plaatselUken B.A.-leider, Een granaat splinter vernielde het venster zonder dat iemand werd getroffen. De S.A.-man kreeg een lichte verwonding aan den arm tengevolge van een steenworp. Te Neldenburg werden In den afgeloopen nacht bomaanslagen gepleegd op een drietal winkelzaken. In twee gevallen miste de aanslag zijn uitwerking, In* het derde geval ontstond eenlge brandschade^ Te Bischofsberg werden Zondag de ruiten van twee winkelzaken, welke door Joden worden gedreven, vernield. Te Tilsit worden bij het Intreden der duteter- TIENTSIN, 8 Aug. (V. D.) Tsjang Hsu Lteng heeft een telegram gezonden aan de Nanking-' regeering waarin hU mededeellng doet van zijn aftreden, omdat hij zich verantwoordelijk acht voor het verlies van het N.-O. district. Uit Peking wordt gemeld, dat Tsjang Hsu Llang zijn medewerkers heeft verzekerd dat er geen wijziging komt In zijn militaire plannen In verband met zijn aftreden. De leden van de Volkenbondscommtesle In zake MandsJoeriJe hebben Japan verlaten. Zij hebben zich Ingescheept aan boord van het stoomschip „Tsjltsjiboe Maroe". Hoewel de leden der commissie een zeer streng stilzwijgen in acht nemen betreffende hun plannen, hebben de waarnemers niettemin den Indruk dat zij China als een souverelnen staat beschouwen, waarin MandsJoeriJe een be langrijke rol speelt. De algemeene Indruk te Tokio Is. dat tusschen de opvatting der commissie en de zienswijze der Japansche regeering nog een groot ver schil bestaat. Wanneer men object is van macht en niet van recht, dan verzet zich iedere mensch, en moet het koment tot klassenstrijd en klassen- overheersching. Dan kwam spr. tot een andere doelstelling van het economisch leven. Het werken van de winst was vroeger aan een andere maat gebonden. Die winst had perken, omdat ze gemeten werd aan de behoeften. Nu wordt de winst gemaakt zonder grens. Kent ze geen maat, dan ook geen barmhartigheid. Dan is het de taak van de overheid, de waardig heid van den arbeidenden mensch zooveel mo- gelijk te redden. De klasse van bezltloozen Is intusschen angst wekkend groot geworden, zoodat het noodig te. over te gaan tot het ont-proletarlseeren van de maatschappij. Komende tot de huidige crisis, zeide spr., dat het in de menschelijke macht ligt, veel te doen tot verbetering. Beginnen we met de staten, waarbij het eene volk het andere niet mag uitschakelen. Helaas staan we nog veraf van de noodzakeljjke samen werking tusschen de verschillende staten. We kunnen niet zeggen, dat ons land onafhankelijk zijn economisch leven zou kunnen doen groeien en bloeien. Zelfs Rusland, dat zijn vijfjaren plan wil uitvoeren, te gebonden aan andere staten. Het staatkundig leven van onzen tijd, wordt nog te veel bèheerscht door het individualisme, waardoor het moeilijk te, te komen tot inter nationale overeenstemmingen. Er is geen andere redding dan terugkeer tot de christelijke beginselen. We moeten de wereld laten zien, dat de menschen een ordenend ge zag noodig hebben, voor alles en boven alles behartigend het algemeen welzijn. We hebben, overeenkomstig de Pauseljjkc Encycliek te leeren. dat de eigendom meer een sociaal dan een privaat karakter bezit, dat een rechtvaardig loon moet worden uitgekeerd, dat niet alleen moet worden gezien naar het Individu, maar vooral naar de maatschappij. Het loon worde bepaald naar verschillende factoren; de menschen moeten zooveel moge- lijk deelen in het bezit, de klasse der bezits- loozen moet worden verkleind; er moet komen een redelijke winst en maat in het persoonlijk leven. Door dit alles zal de economische crisis niet zijn opgelost. Willen we hervormingen brengen, dan zullen ze langzaam kunnen worden inge voerd. Toch zullen we niet mogen wachten, om gezien de omstandigheden zooveel moge lijk te kunnen verwezenlijken. Het keerpunt der geschiedenis, waarop we staan, brenge een omvorming van het maat schappelijk leven, overeenkontetig de Christe lijke beginselen. Zooals het socialisme op de wereld een ander karakter heeft gelegd, zullen wij Katholieken veel kunnen bewerken, niet meezeulend met bepaalde stroomlngen. We moeten zorgen, dat overeenkomstig onze beginselen wordt gehan deld. Bij de gedachtenwisseling wees dr. Kors er nog op. dat zoovelen baas willen blijven in eigen huis en dat in den biechtstoel niet steeds 624 806 1010 ,1316 1662 2167 2524 2918 3265 8703 4034 4403 4831 5385 6030 6340 6825 7354 7564 7910 8174 8463 8693 2113 9428 9679 15281 15390 15359 is»?? ÏSË? JOtW 17119 17180 17194 iiosrw 17C43 17965 18017 18031 18360 18378 1M«3 16S30 18703 18752 19146 19280 19399 19586 19688 30031 20385 20311 30410 20716 20828 20844 21502 21548 21583 21712 21730 21750 22488 22567 22633 22968 22973 23040 23287 23304 2331J Z0Z23 23603 236« 23812 23906 33906 33974 lijst; 942 m.M. 11524 11526 11641 11977 12002 - 12272 12412 12784 12822 12862 13005 13033 13048 - 13296 13314 13367 13394 13597 13604 13665 13668 14032 14033 14060 14172 14383 14396 14469 14487 14623 14728 14819 14866 14943 üiü IS 11— 1S12- 16426 15588 j?$81 15702 15731 16351 16364 16402 16406 1J4Ö8 17205 17310 Ï7382 267 603 872 1164 1393 1708 2249 2666 3157 3344 3769 4120 4581 5037 5881 6185 6396 7009 7390 7772 8053 8263 8575 8851 9324 9605 9792 10117 10249 10268 10310 10313 - - 106ö3 10699 10721 10739 10746 83, 9120, 10009. 10797, 21500, 21727, 22178. 22437 LSJ PrUzen van 35. - - 357 638 968 1233 1418 1824 2271 27590 2881 3186 3549 3870 4250 4732 5246 6001 6267 6671 7089 7490 7841 8127 8336 8598 8916 9383 9625 9845 van waarbij bijzondere aandac het economisch leven, nlel waardigheid de Niet kan worden beweerd, dat de ruilkracht In het algemeen is gedaald; op de wereldmarkt is verbroken het evenwicht tusschen vraig en aanbod. Vooral na den oorlog zijn de goederenvoor raad en het productie-apparaat sterk vergroot, waardoor de verdeeling In de war is geraakt. In alle landen heeft men getracht de prijs- daling tegen te gaan, b.v^ door hooge invoer tarieven en -verboden, contingenteeringen enz. Maar het gevolg was, dat de koopkracht, de ruilkracht der volkeren in het wereldverkeer kunstmatig verminderde. En hierop kwamen toenemende werkloosheid, steeds uitgebreider voorraden, en een totale verstoring In de struc tuur der wereldhuishoudlng. Zoodoende is de huidige crisis een proces van overgang, van aanpassing. De politieke verwikkelingen in China, de boycot in Japan en Brltsch-Indië, de daling van den zllverprijs, de economische omvorming van Rusland en het ontstaan van nieuwe, autarchtech rich afsluitende staten dit alles versterkte volgens spr. de normale conjunc- tuurgolvlng. Alleen reeds in Europa zijn de steeds moeliijker te overschrijden tolgrenzen met 11000 K.M. toegenomen. Andere voorname factoren, welke leidden tot het ontstaan van de wereldcrisis zijn de reusachtige betalingen, door Duitschland te betalen na den „vrede van Versailles". Herstel van het verbroken evenwicht «al Volgens spr. onze taak zijn, al zal hiermee de diepere grond van het crisisverschijnsel niet zijn weggenomen. Want deze diepere gfond Is de doorwerking van het Individualisme in de hedendaagsche wereldhuishoudlng. Verder g&t spr. als practlsche wenken aan: van kan zijn. Uitdrukkelijk komt de encycliek op tegen de bestaande Inrichting der maatschappij, welke eigenlijk is gegrond op onderling hevig strijden de klassen. Zóó zegt het de Paus: „dit is een verschrikkelijk euvel, dat heel de maatschappij naar den afgrond sleurt" en dat „zonder uitstel (onmlddelli)ke maatregelen zijn dus noodig) moet worden weggenomen.” Maar een „volmaakt herfctel" (het werk van langeren duur) zal eerst intreden, als door middel der bedrijfsorganisatie de klasse- tegenstelllngen zullen verdwijnen en een orga nische maatschappij bouw zal verkregen zijn. Ten aanzien van den vorm der „bedrijf schappen” laat de Encycliek een groote mate van vrijheid; maar onbetwistbaar wil ze aan deze organen een publlekrechtelijk karakter toekennen, terwijl de bedrijfschappen uiteraard een algemeen, d.i. nlet-excluslef-KathoUek karakter nyieten bezitten. NEW YORK. 8 Aug. (Reuter.) De Ameri- kaansche openbare meening wordt opnieuw in opschudding gebracht door het geval-Lind- bergh. Een bank In de klein stad Albert in Nieuw Bronswijk deelt mede, dat in aan haar loketten 95 dollar betaald zijn van de 50 000 dollar, die Lindbergh destijds voor de terugvin ding van zijn kind had betaald. van -van de voorgenomen reorganisatie van de Konink lijke Landmacht bij de onderscheidene wapens en dienstvakken een overcompleet zal ontstaan aan beroeps personeel, hetwelk mitsdien, voor wat betreft de officieren op non_activiteit zal moeten worden gesteld en voor wat betreft de militairen, beneden den rang van 2en lui tenant, eervol uit den militairen dienst zal moeten worden ontslagen, onder toekenning van pensioen of wachtgeld./ Alvoréns tot gedwongen op non-activitelts. stelling of dienstverlating over te gaan, wordt voor verSchllltende categorieën vanmilitairen dA gelegenheid opengesteld voor vrijwillig op nonj actlvlteltstelllng of dienstverlating. t SM 803 MO 1291 1506 2077 2440 2883 3227 3700 4010 4311 4816 5256 6011 6335 6811 7271 7508 7888 6154 8417 8672 9124' 9148 9398 - 9666 - 9949 10031 10110 10319 10389 10464 10621 *10903 10950 10974 10983 ÏÏÓ48 ÜÓ5Ö 11080 11092 11158 11228 11282 11318 11323 11335 11461 -,.g.1 1188a 11840 n854 11931 J1B72 12128 12140 12197 12224 12232 13247 12578 12611 12614 12616 12632 12742 - 12889 12897 12937 12948 }29»0 13108 13160 13182 13272 13293 - 13439 13477 13494 13596 13664 13689 13886 14019 14194 14311 14333 14346 14503 14526 14527 14623 "“3 15043 15047 15056 1W64 15087 15142 15149 16186 15230 15281 15290 15359 15426 15588 16681 15702 15731 15764 16789 16798 15827 15837 15866 16918 15969 15976 16351 16364 16402 16406 16408 16409 16591 16693 16804 16832 17016 17037 17041 17119 17130 17194 17205 17319 17382 17400 17454 17594 17642 17649 17651 17740 17851 17921 18114 18116 18130 18162 18179 18427 18453 18546 18600 18625 18630 18773 18861 18918 19049 19143 19438 19456 19488 19546 19559 20048 20088 20115 20128 20283 20505 20565 20586 20634 20701 - 20940 21007 21061 21429 21673 21675 21677 21680 21922 22267 22356 22417 22457 23686 23734 33858 33893 33931 33063 33098 33163 23245 23278 23341 33457 33538 23557 23571 23583 23667 23684 23743 ----- - Verbetering 2e kj. Ie 1780 mx. 1780; 1 300. geen oorlog meer, bestudeering van het con- junctuurverschijnsel en „Planwirtschaf”, een geordende productie. Ook wees hij op de pu- bliekrectiteUjke bedrtjfaorganteatle. Spr. kwam tot de conclusie, dat de wereld langzaam van de huidige crisis zal worden bevrijd al hoopte hij, dat deze profetie niet aou uitkomen. Bij de gelegenheid tot vragen stellen, meende prof. Aalberse dat men ook terzake van het steenkolenprobleem zich zal moeten aanpassen bij de situaties van productie en behoefte. Ver der zelde hij, dat de gecartelleerde bedrijven even sterk door de crisis getroffen zijn dan de andere, en dat men met de papieren Interna tionale schulden het credletwezen in de war houdt. In een leger-order Is een ministerieele be_ schikking opgenomen, betreffende vrijwillige dienstverlating. In deze beschikking wordt ter kennis belanghebbenden gebracht, dat ten gevolge De Nationale Woningraad heeft zich opnieuw tot de Regeering gewend met een verzoek om geraadpleegd te worden over de maatregelen, die de Regeering zien voorste It te nemen in zake credietverleening voor woningbouw. In afwachting van het antwoord op dit verzoek heeft de Nationale Woningraad den Minister gevraagd of z n mededeellng aan de organi saties In het bouwbedrijf, dat ongeveer tien mlllloen beschikbaar zouden zijn voor voor schotten ingevolge de Woningwet, aldus moet worden opgevat, dat boven de tien mlllloen, welke bi) circulaire aan de gemeentebesturen van 31 Maart JX reeds waren beschikbaar ge steld, thans opnieuw tien mlllloen zouden war den gegeven, of dat de mededeellng aan de or ganisaties in het bouwbedrijf grootendeels een herhaling was van hetgeen reeds enkele maan den tevoren in genoemde circulaire was be richt. Het aantal gasten van de Rolducsche Studie week was den tweeden dag weer ultgebreld. Nu zagen we den Vlaamschen socioloog, pater van Gastel OJ’., het Kamerlid Lockefeer, eenlge dames van de Bredasche jeugdlelding. Voor dat de volgende les aanving, deed dr. Poels voorlezlijg van een telegram van hulde en trouw, verzonden door 1000 leden van den .Jonge Werkman.” In sectievergadering op het Maria-congres te Nijmegen bijeen. Dan ging de doctor In het kort na den verre van rooskleurlgen toestand in de Mijnstreek. Als er aan één mijn Ineens bijna 700 mijn werkers worden ontslagen dan gaat het niet aan, dat sommigen beweren, dat hier de toe stand nog niet zoo slecht is. Dit mag echter niet beteekenen, als zou men geen acht moeten slaan op den toestand elders, die nog slechter is. Het aspëct was even anders dan vorige Jaren. Ook nu deelnemers uit alle kringen der katholieke sociale beweging in Nederland: lee- ken en priesters, minder geletterden en ge leerden, en eveneens autoriteiten van ver scheiden aard. Maar toch was het beeld groot- scher door de opmerkelijke deelname juist van de zijde der hooger geplaatsten en gezagheb- benden. In den verderen loop der verslagen zullen we de namen der lesgevers tegenkomen. Bulten hen kunnen worden genoemd: de minister president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, mi nister Verschuur, de voorzitter der R k Staatspartij mr. Ooeellng, Mgr. v. d. Venne. directeuj van Rolduc, mr. dr. Kortenhorst, de Kamerleden Henri Hermans, Keestra en Jos. Maenen, prof. dr. Ir. Gelissen, oud-mlnlster Bongaerts, pater de Greeve 8. J„ de heer Ha- beta, burgemeester van Kerkr.de, de heer Joos, vice-voorritter van de Duiteche Centrum, fractie, de heer Stocky, directeur van de „Köl- tnische Volkszeitung", dr. Go rd es. Duitsch consul te Heerlen, mr. Steenberghe, mr. v. Spaendonck, de oud-gouverneur van Curasao ir. Fruytler, prof. Schmutzer, mr. Back, mr. v. Maarseveen, kanunnik v. Schalk, het Statenlid v. Oppen, en dames van het Maatschappelijk Werk. Dr. Poels, de geestelijke vader van de Studie weken, zou geen leider zijn geweest, wanneer hij ook hier niet een kernachtig' en krachtig woord had gesproken. HIJ vond het noodig, Bat men eens een verjongingskuur onderging, jfalst in het oude Rolduc, waar een directeur zetelt, die elk jaar weer afbreekt, om beter te kunnen opbouwen (doelende op de gestage vergrootlng van Rolduc). Na een felicitatie aan Mgr. v. d. Venne wegens diens bekleeding met het pur per, wees de doctor op de toekomst, als het z. L tenslotte zal gaan tusschen Rome en Moskou In het kort ging spr. na, hoe dicht we staan ▼oor een beslissing, verder welke de dictatuur is van het kapitaal en hoe de verandering niet in eens kan gebeuren. In een verlaging van loonen zag spr. de oplossing ntet. Nadat dr. Poels de te behandelen onderwer pen kortelings had besproken, gaf hij het woont aan oud-mlnlster Aalberse, „den oudsten professor in de sociologie in Nederland, die als minister wetten heeft gemaakt, waarvoor ge heel katholiek Nederland hem steeds dank baar zal zijn.” Een stormachtig handgeklap ondersteunde deze uCttkrukkelijke verzekering van den voorzitter. steeds veilig zou zijn. Pater Muckermann ving aan met, onder groote geestdrift der aanwezigen, de groeten over te brengen van den oud-kanseller van Duitschland, dr. Brünlng. Spr. zou drie groote dingen bespreken: er is slechts één weg ter redding n.l. het Christen dom: dat is een zware weg; maar we hebben de kracht in ons, dien weg toch te volgen. Tegenwoordig wil men „totaal” zijn: totaal communist, totaal socialist; voor honderd pro cent. Doch den godsdienst mist men, en dan mist men ook de moreele kracht, om een ideaal te bereiken. Spr. zou van alle mlllioenen katholieken ter wereld één groot spreekkoor maken, om verkondigen, dat we terug moeten naar Christendom. En dan zullen we uitgaan met effen wensch tot verovering. We zullen posten zetten op religieus cultureel gebied. Ons leger zal overal moeten gereed staan tegenover de legers van socialisme, commu nisme en liberalisme, welke allengs tot minder In staat zijn. Hun legers zijn geslagen; ons Christen-leger zal gum veroveren, de mensch- held wederom christelijk maken. Wü. Katholieken, hebben twee oogen te ge bruiken. Het meest gewichtige is het oog der liefde; maar daarnevens is noodig het oog der gerechtigheid. Ontbreken deze oogen, dan ziet men niets van de ellende, waaraan zoovelen tegenwoordig ten prooi zijn. We hebben een zware taak, om in deze we-< reld ordening te brengen. Maar we zullen dit kunnen, indien we gebruik maken van stands- vereenigingen, steunende op de Kerk. Allen moeten we zijn één groote familie In Christus: ranken aan den wijnstok. En we heb ben den plicht, vol verantwoordelijkheid Christus in de wereld te dragen, nevens de priesters leeken-apostolaat uit te oefenen. Als voorbeelden van apostolaat In Nederland noemde spr. de Kath. pers en de Kath. radio- beweging. Tenslotte wees spr. op de eeuwige jeugd van het Katholicisme, waardoor de zware weg. maar ook de eenlge weg, kan worden afgelegd. Beseffen we goed, dat we op aarde niet zijn de triomfeerenden maar wel de strijdende Kerk We zullen zijn: mannen van Christus, dragers van den nieuwen tijd. Deze ,Jes” eindigde met dr. MuHtermann. 4340 ƒ1500 9018. 21963 «O 4427 1000. 33161 300 bo, f 100 262 583 831 1133 1369 1704 2234 2575 3041 3298 3733 4055 4594 5015 5773 6153 6384 6972 7873 7723 8042 8188 8519 8768 9299 9586 9715 10479 ,10600 10621

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6