Amerikaansche Vredeswil ONS BLAD l DE GUERILLA IN DUITSCHLAND B As- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Stimson prijst Kellogg-pact IN DIT NUMMER: Dagelijksche lijst DE BAROMETER JOH. LAUWERS DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1«7 Weinig benul zijner ideëele waarde Stimson, de pacifist DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Voorjaarsstemming rond het bergkerkje. Gayl te Koningsbergen Oostenrijk en Beieren 14.000 man geven zich De Ottawa-conferentie over De ramp op de Azoren koren Aan de Japanners in Mandsjoerye Door eigen wapen gedood Ambassadeur benoemd Dr. Held Dertien personen omgekomen Rjjksbanierlid vermoord I I Reasachtige boschbranden in Griekenland Vuurramp in Roemeensche stad De nieuwe zakelijkheid van Borah Groot Sovjet-vliegtuig naar Berlijn Pan-economisch verbond geprezen door Doll fuss en Held Razzia in gevaarlijke wijk van Hamburg Hedenavond de nood verordening De kijk der nazi’s op het Centrum I I I I Monumentvernieling te Rennes Werk der Bretonsche separatisten Het Weer""11111111^^ Tsjang-Kai-Sjek weer baas in China Meel en en te Stettin, Gleiwitz en Hirschberg. Berlyntche communisten gearresteerd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c.; ingez. med 40 c. p. regel, idem op pag één 55 c. p. regel Bij 'contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433' PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers A Amerikaansche vredeswil. Een juist dilemma. 0 rUk vereenigd werd, heeft aan een medewerker' Bomaanslag) als Omtrent daders De melden 1 Macht van het visitekaartje. De nieuwe hoed. De positie der werkloosenkasaen. H.H. Wijdingen in het Missiehuis te Stein. NOOBD-HOLLANDSCH DAGBLAD zeker aannemen. Een premier rabijnen voorzien en kreeg bijzondere instruc ties. Deze werden heden weder Ingetrokken. LISSABON. 9 Aug. (Reuter). De Portugee- sche minister van binnenlandsche zaken heeft van den gouverneur van Ponta Delgada (Azo ren) een rapport ontvangen over den omvang der schade, aangericht door de verschrikkelijke aardbeving. Driehonderd huizen zijn verwoest en 500 drei gen in te storten. Veertien personen werden gewond. NANKING, 9 Aug (W.B.) Na het reeds ge melde aftreden van verschillende leden der na tionalistische regeerlng. is de feitelUke bestuurs macht thans grootendeels in handen gekomen van Maarschalk Tsjang Kal Sjek- Deze verklaarde in een persgesprek tegenover Japan een vreedzame politiek te willen voeren. De vrouw met het masker. O zoover mogelijke samenwerking te komen van menschen, die tot één volk behooren en onder gelijke omstandigheden leven. Wjj willen het voornemen maken, zoo voegde dr. Dollfuss er aan toe, alles in het werk te stellen om, behalve onze gemeenschap op cul tureel en taalgebied, ook op economisch gebied samen te werken. Daarna nam dr. Held het woord, die de ver gadering van symbolische beteekenls achtte. De nabuurschap van Oostenrijk en Beleren moet verbreed en verdiept worden in de samenwer king. Niemand ter wereld kan het ons euvel duiden, zoo verklaarde Held, wanneer Oostenrijk en Beleren, die van hetzelfde bloed en van den- zelfden stam zijn, zoo dicht mogelijk tot elkaar naderen. De Beieren en de Oostenrijkers kennen elkaar en hebben dezelfde gevoelens. Daarom wensch ik het pan-economisch OostenrUksch-Belersch ver bond een succesvoile toekomst. MUENCHEN. 9 Aug.Tv. D.) In het naUonaal- socialistische partij correspondentieblad schrijft het RUksdaglid Florian een artikel, waarin hij tot de conclusie komt, dat de sterke sleutelpo sitie. die het Centrum in den nieuwen Rijksdag innam, door het werken der nationaal-socialis- ten verdwenen is. Voor het Centrum blijven nog slechte twee wegen open. Of het gaat terug In zijn sleutelpositie, blijft op de wip zitten en ver klaart zich openlijk voor het bolsjewisme, óf het geeft zich over aan het lot van het poli tieke drijfhout op den stroom van het ontwaakte Duitschland. Een terugweg naar den gemakke- lUken arbeid op den bodem der politieke dom heid van Duitschland bestaat niet meer. Het 'hatlonaal-socialisme Is de sterkste en gevaar lijkste vijand van het Centrum. Met de Dultech Nationalen of met de Duitsche Volkspartij kan het niet vergeleken worden. Japan meldt de overgave van 14.000 man CM- neesehe vrijscharen in N.-Mandsjoerije. Tsjang- Kai-Sjeït weer meester in China. De sociale Studieweek te Rolduc. In het algemeen landenklassement der Olympi sche spelen staat Nederland thans op de elfde plaats. De dagelijksche lijst van aanslagen in Dulteeh- land. Hoogste stand op Dinsdag 2 uur n.m.: W7 Ütltatand ehalve Stimson heeft ook senator Bo rah, de voorzitter van de senaats commissie voor bultenlandsche za ken, zich weer eens laten hooren op een wijze, welke in Europa met instemming zal worden vernomen. Zooals men weet, is Bo rah steeds een der felste tegenstanders van schrapping der aan Amerika verschuldigde oorlogsschulden geweest. Sinds eenlgen tijd is hjj echter geheel omgeslagen en pleit nu voor die schrapping met evenveel IJOer als haar vroeger bestreed. Waaraan deze opzienbarende bekeerlng is te danken, valt moeilijk met zekerheid te zeggen. Mis schien zou men er een koersverandering in mogen .zien, welke ten nauwste samén- hangt met de a.s. presidentsverkiezing. Is «Ut het geval dan zou men daaruit mogen PARIJS, 9 Aug. ^Reuter). De rechter, die zich bezig houdt- met het onderzoek naar den bomaanslag op het monument te Rennes, het welk was opgericht ter herdenking van het feit, dat het Zondag 400 jaar geleden was. dat het hertogdom Bretagne met het koninkrijk Frank- WEENEN, 9 Aug. (Reuter). In tegenwoordig heid van den Oostenrtjkschen Bondskanselier dr Dollfuss en den Beierschen minister-president dr. Held vond gisteravond een vergadering plaats van het Ooatenrljksch-Belersch pan-eco nomisch verbond. Dr. Dollfuss wees er in zjjn i*de op. dat het verbond van de grondgedachte uitging tot een Gisteravond zijn de groote vensterruiten van een filiaal der bekende schoenfirma Leiser in BerlijnNeu-Koellln ingegooid. De daders wis ten te ontkomen. Hoogste barometerstand 768.1 te Valencia Laagste barometerstand 748.8 te Seydis- fjord. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt,. droog warm weer. Zon op 5.34, onder 8.36. Eerste Kwar. tier v-m. 9 uur. Licht op 9.06. concludeeren, dat de publieke opinie in Amerika, welke tot nu toe niets van schrap ping of vermindering der oorlogsschulden wilde weten, begint te kenteren. Dit zou werkelijk verheugend zijn, aangezien rati ficatie van de overeenkomst van Lausanne tengevolge van het daaraan gekoppelde „gentleman's agreement” afhankelijk is ge steld van Amerika’s eventueele bereidwil ligheid om Europa de oorlogsschulden ge heel of gedeeltelijk kwijt te schelden. De eerste verklaringen van Borah betreffende de schrapping der oorlogsschulden hadden kennelijk het doel pressie uit te oefenen op Europa, ten gunste van een effectieve bewapeningsvermlnderlng. Amerika voelt niet den minsten lust schulden te schrappen van debiteuren, die enorme bedragen blij ven wegsmijten aan oorlogstuig. Ietwat vreemd daartegenover doet de instemming aan, welke de Amerikaansche gedelegeerde Glbson ter ontwapeningsconferentie betuig de met de slappe resolutie, door Benesj ge formuleerd, welke min of meer een bespot ting mag heeten van de drastische ontwa peningsvoorstellen, welke president Hoover Indertijd deed. Het merkwaardige thans is, dat Borah, blijkens zijn jongste uitlating tegenover de conferentie voor buitenland— Minister von Gayl Is voor een kort on officieel bezoek te Koningsbergen gearriveerd. BERLIJN, 9 Aug. (WB.l. De verordening te gen de terreur zal reeds vanavond worden ge publiceerd. De komst van den rijks president wordt dus niet afgewacht, doch hjj zal telefo nisch op de hoogte worden gehouden van de minlsterleele besprekingen. BOEDAPEST, 9 Aug. (V.D.) De „Donaupost” meldt uit Boekarest, dat de Roemeensche stad Botosant door een geweldigen brand gedeelte, lijk is vernield. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond in de arbeiderswijk van Bo- toeanl op verschillende plaatsen gelijktijdig brand. Het vuur greep met razende snelheid om ilch heen, en in een half uur tUd stonden 34 woningcomplexen in brand. Er ontstond een paniek en in de verwarring lieten vele ouders zelfs hun kinderen in den steek. Dertien per sonen, grootendeels kinderen, werden gedood. Tengevolge van een ontploffing In een brandend fabrieksgebouw werden brandweerlieden ernstig gewond, terwijl een vijfde naar beneden viel van de tweede verdieping. Naar eerst thans bekend wordt, werden In den nacht op Zondag te Landsberg kOost- Pruisen) aanslagen gepleegd op plaatselljke leiders der N.SD.A.P. De aanslagen mislukten echter. BUREAUX.- HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 V ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voer buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem In Gleiwitz is een naar de woning van meenteraadslid Personen werden niet gedeerd, doch de materieels schade is aanzienlijk. Ook hier wisten de daders spoorloos te verdwijnen. MOSKOU, 9 Aug. (Reuter). In de komende dagen zal de Russische A. N. T. 14. het grootste landvliegtulg van Europa, een vlucht maken naar Berlijn Het reuzen-vllegtulg biedt plaats aan 30 personen. OTTAWA, 9 Aug. (Reuter.) Naar van be voegde zijde wordt vernomen, is er te Ottawa geen sprake van Engelsch-Iersche onderhande- llngen. De vrees voor meeldumping, anders gezegd voor den verkoop van meel in Engeland dooi de dominions beneden den prijs, zou de En- gelsche gedelegeerden er toe kunnen brengen, te wijzen op de noodzakelijkheid van een in voerrecht op andere middelen, om den meel- Invoer uit het Brltsche Rijk en het buitenland te beperken, ofschoon het Invoerrecht op bultenlandsch meel wellicht hooger zou zijn. Dit behoeft nog geen schade te doen aan elk voorstel, dat Engeland zou kunnen doen voor de preferentie op koren. Een definitieve be perking van den Russlschen korenlnvoer in Engeland is, naar men meent, eveneens over wogen. Mogelijk zullen de resultaten der conferen tie worden medegedeeld, voordat de gedelegeer den Ottawa verlaten. TOKIO. <9 Aug De voormalige chef van de militaire school te Tokio, Moetto, is benoemd tot Japansch ambassadeur in Mandsjoerlje. De Japansche gezanten te Brussel. Parijs en Bern, Sato, Nagaska en Yada, zullen Japan vertegenwoordigen in de ss. Volkenbondsver gadering over het rapport der Mandsjoerlje- commlssle. Maandagavond om 11 uur zijn in het Noor, den en Oosten van Berlijn huiszoekingen ge houden in drie communistische localltelten. In een daarvan. In de 8wlnemunderstras.se, wer. den twee pistolen gevonden: 24 aanwezigen en de eigenaar werden gearresteerd. HAMBURG, 9 Aug. (W B In de achter buurten van Hamburg, die den laatsten tijd dikwijls het uitgangspunt van onlusten waren en waar reeds menige pol.1 tie-agent werd over vallen. hield de politie vanmorgen een razzia In grooten stijl. Niet minder dan 1500 agenten en rechercheurs zette de heele wijk af en door zochten het vervolgens naar wapens en ver dachte personen. In sommige woningen werd den vloer opengebroken. Naar verluidt waren om 9 uur reeds 600 per- „Volksboten.” sonen naar het politiebureau overgebracht, ter wijl een flink aantal wapens In beslag zou zijn genomen. In Silezië werden verschillende aanslagen ge pleegd, o.a. tegen de woning van een Centrum man. Verschillende te Breslau gevestigde soc.-dem. organisaties hebben den rjjkspresident telegra fisch om bescherming verzocht in verband met dc aanslagen In Midden-SUezië, in den afge- loopen nacht gepleegd. MOERDEN. 9 Aug. (V. D.) De Japansche mi litaire autoriteiten In Mandsjoerlje deelen mede.' dat naar schatting 14.000 man van de troepen der Chineêsche vrijscharen in Noord-Mandsjoe rlje zich aan de Japanners hebben overgegeven. Als oorzaak hiervan wordt door de Japanners genoemd het gebrek aan levensmiddelen en uitrusting, alsmede de overstroomingen in dit gedeelte van Noord-Mandsjoerlje. Men verwacht dat de spoorlijn naar Siberië door de overstroo- mlngen nog minstens tien dagen onbruikbaar zal zijn. Ook in de richting Tientsin Is het spoorwegverkeer door een aanslag op een trein onderbroken. Het water heeft te Illa ten Noord-Oosten van Moekden groote verwoestingen aangericht en eenige honderden personen zijn hier verdron ken. Het Japansche garnizoen moest In booten vluchten en zijn geschut, paarden en fourage achterlaten. Tezamen met de Mandsjoerjjsche troepen heeft men getracht de bevolking tegen het water te beschermen. ATHENE, 9 Aug. In den Peloponesus bU Patras woeden sedert eenige dagen reusachtige boschbranden Reeds moesten eenige dorpen ontruimd worden, terwijl andere groot gevaar loopen. Het spoorwegverkeer in het betrokken gebied is onderbroken. De branden zouden reeds verscheidene slachtoffers hebben ge maakt. Militaire troepen zijn voor hulpverlee- ning en ter deelneming aan het blusschings- werk naar het terrein van de branden ge zonden. handgranaat geworpen een communistisch ge- STETTIN. 9 Aug. (W.B Vannacht even dynamietbom geworpen naar de uitgeverij van het Sociaal-Democratische blad vóór drie uur is vanuit een rijdenden auto een De bom richtte aanzienlijke schade aan. De groote vensterruiten, de ingang, een groot deel van de Inrichting en talrijke vensterruiten van de omliggende huizen werden vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, de daders tast men in het duister. REICHENBACH, 9 Aug (V.D.) In den afgeloopen nacht wilde de BS.-man Benke te Reichenbach in het Eulengebergte een aanslag plegen met een handgranaat op den redacteur van het soclaal-democratisch orgaan „Der Pro letariër”, die te samen met een vriend naar huls terugkeerde. De handgranaat ontplofte echter In de hand van den dad»r De hand werd afgerukt, terwijl Senke bovendien nog andere ernstige verwondingen opliep, tengevolge waar, van hu tijdens het transport naar het zieken huis overleed. Volgens ooggetuigen wachtte na bij We plaats van den aanslag een auto, waar mee Senke was gekomen en waarin zich nog twee personen bevonden die er echter van door waren gegaan, zonder dat hun identiteit kon worden vastgesteld. Te Hirschberg (Reuzengebergte Is vannacht een bomaanslag gepleegd op een nat. soc. ver gaderlokaal. Er werden vrU groote verwoestingen aange richt. Vele ruiten sprongen en het huis werd ernstig beschadigd Personen werden niet gedeerd wisten spoorloos te verdwijnen. nu de oorlogsschulden mede wfl aanwen den als een prijs voor het verkrijgen van economische voordeelen voor Amerika van de zijde van Europa. Deze nieuwe zakelijk heid vindt vooral In Frankrijk meer in stemming dan de ontwapenlngselsch, welke zoo moeilijk te rijmen schijnt met het Fransche begrip van veiligheid. Indien de oorlogsschulden echter kunnen uitgespeeld worden als een dwangmiddel om tot oplos sing te komen van alle na-oorlogsche pro blemen, zoowel op economisch als op poli tiek gebied, zullen zy het grootst mogelijke nuttig effect hebben. Borah’s wenschen gaan In d\e richting. Maar de groote vraag blijft, of na de presidentsverkiezingen in Amerika de republikeinen Stimson en Borah nog iets te vertellen zullen hebben. Het Wolffbureau en V.D. melden nog een heele reeks van aanslagen in Duitschland, bü- zonder In Silezië. Beknoptheidshalve melden we alleen den moord op een soc.-democraat, lid van de RUks- banier, die vanmorgen In het ziekenhuis te Goerlita overleed. De schupo, welke dienst doet in de regee- rlngswljk te Berlijn, werd gisteravond van ka- .van de ..Matin'' het volgende verklaart: De betooglng van leidende personen der Bre tonsche Separatistenpartij, welke tot hun ar restatie heeft geleid, was tegen den eersten mi nister Herriot gericht. "Ofschoon op het eerste gezicht geen verband schijnt te bestaan tusschen deze betooglng en den bomaanslag, kan men dit toch wel sche politieke vraagstukken te Newport, betooglng van Separatisten tegen den ■Herriot zou n.l. een veel grooteren weerklank In Bretagne gevonden hebben, wan neer tegelijkertijd het symbolische gedenkteeken van Rennes vernield zou zUn. De betoogers te Vannes. waar Herriot Zon dag aanwezig was en een rede heeft gehouden, zouden dus van den bomaanslag in Rennes op de hoogte geweest zijn. -a r oesten wij gisteren een hoogst beden- IVL KeUlke uitlating van den in Italië oppermachtigen Duce slgnaleeren, die den oorlog prees als een krachtlnstalla- tle der menschelijke energie, heden mogen wij de aandacht vestigen op een belangrijke stem uit Amerika, die den lof heeft gezon gen van het anU-oorlogspact, dat door Kel logg Indertijd werd geprojecteerd en van Aristide Briand „the finishing touch” ont ving. Stimson, de minister van bultenland sche zaken der Vereenigde Staten, heeft n.l. als gast van de Council of Foreign Rela tions (het genootschap voor bultenlandsche betrekkingen) een lans gebroken vóór dit Internationale verdrag, dat, gesanctlonneerd door de openbare meening, berust op den vredeswil der wereld. Zooals men weet, wordt in dit verdrag de oorlog principieel veroordeeld als een ontoelaatbaar middel om eventueele Internationale geschillen te beslechten of gerechtvaardigde of vermeen de rechten te doen gelden, terwijl het de onderteekenaren stilzwijgend verplicht tot overleg in geval van een dreigende schen ding. De eenige oorlog, welken *t olrbaar acht, is de oorlog uit zelfverdediging. Het recht op zelfverdediging noemde Stimson terecht zóó vanzelfsprekend en algemeen erkend en zóó scherp omlljnd, dat dit het verdrag geenszins verzwakt. Theoretisch Is dit vol komen juist, maar In de practyk plegen alle oorlogvoerende naties zich op dit evidente recht van zelfverdediging te beroepen. In 1914 ging het zoo en op het oogenbllk gaat het evenzoo In het Verre Oosten als In Zuld- Amerlka. Wel zeide Stimson, dat een staat, die onder den dekmantel van zelfverdedi ging een Imperialistische politiek zou trach ten te voeren, spoedig ontmaskerd zou worden en de openbare meening niet lang zou kunnen misleiden, maar wat baat een dergelijke ontmaskering zoolang de open bare meening zich slechts tot 'n uitspreken van haar machtelooze verontwaardiging moet bepalen? Inderdaad, Indien de volken der wereld, zoóals Stimson verklaarde, het Kellogg- pact doeltreffend zouden willen maken, zou het onweerstaanbaar zijn. Voorloopig is het dit echter nog niet, getuige het“ optreden van het reeds sinds lang als Imperialistische politiek drijvend ontmaskerde Japan, dat bovendien nog de schaamteloosheid durft begaan van zich op het Kellogg-pact te be roepen om een nonagressle-verdrag met ‘Sovjet-Rusland van de hand te wijzen, daar het Kellogg-pact, voldoende waarborgen voor den vrede zou bieden. q-^och al blijkt dus het KeUog-pact In de internationale levenspractijk nog al lerminst’een af doend voorbehoedmid del tegen den oorlog en de aanvallende ge- weldpolitiek van imperialistisch gezinde staten, de moreele beteekenls ervan mag toch niet worden onderschat. Het biedt een ideëelen grondslag voor .een vredelievende internationale samenleving der volkeren, waarop voortbouwend men eenmaal het door Senator Kellogg beoogde doel: defini tieve uitbanning van den onrechtmatlgen aanvalsoorlog, zou kunnen trachten te be reiken. Tegenover het krijgshaftig gebral van den Duce vormt Stimson’s pacifistisch woord een verheugend contrast, temeer daar de Amerikaansche minister het ver trouwen uitspreekt, dat de ideén, waaruit het Kellogg-pact Is voortgesproten, als richtsnoer zullen dienen voor de politiek der Vereenigde Staten in de toekomst. De lessen van den grooten oorlog, die Musso lini zoo totaal blijkt te hebben vergeten, dat hU in Italië met veel militair enthousiasme den dag liet herdenken, waarop Italië zich in den wereldoorlog stortte, hebben bij de Amerikanen den vastberaden wil gekweekt om dergelijke catastrofen voortaan te voor komen. Mogen wij thans vertrouwen, dat Stim son’s schoone woorden ten opzichte van Japan tot daden zullen lelden ALKMAAR L-l-i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9