Prikkeldraad EEN JUIST DILEMMA Uitkeering werkloozen aan Rijwielbelasting Pijnlijke consequentie UIT HET MIJNBEDRIJF WOENSDAG 10 AUGUSTUS Vóór vrijstelling Een onbeteekenende verlaging STATEN VAN GELDERLAND ZUIDERZEEVISSCHERIJ Dispensatie op IS Aag. a.s. Roode Kruis EEN EEUW LIEFDADIGHEID De grootste particuliere instelling POSITIE DER KASSEN Kotten van administratie HET CONFLICT TE OSS HET PADVINDERSKAMP i Reserve-vorming niet mogelijk Gunstig verloop Besprekingen op de „Prinses Juliana” ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART Ongehoord schandaal! De heer Driessen opvolger van den heer IJsselmuiden Zevende Nationale Bedevaart naar Dokkum Nederlandsche producten Bestuur van het R.K. Werklieden verbond doet een dringend beroep op den Minister Het R.K. Werkliedenverbond vraagt toepassing van den geest der wet BOSCH- EN HEIDEBRANDEN t «J versterking Een onmogelijkheid door be- hebben op grond van die De tarieven van het Rükskolen- tipbedrjjf te Maasbracht Het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond heeft het volgende schrijven aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken te ’s-Gravenhage gezonden. Op verz. op meest eervolle wijze ontslagen met dank W. C. Baron Röell van Hazerswoude, gep. iult.-generaal-tit., werkmeester van de Com manderij der Johannlster Orde als afgevaar digde van voorn. Commanderij In het dag. be stuur van het Ned. Roode Kruis. Hem Is de medaille van het Roode Kruis verleend. neerlng te karakter van een blj- mr de Men bericht ons uit Noord-Brabant: In het begin dezes jaars werd in deze pro vincie ten aanzien der bosch-. helde- en veen branden niet zonder vrees de zomer tegemoet gezien. Immers, tengevolge van den drogen win ter verkeerden reeds In het voorjaar bosch en heide In buitengewoon dorren toestand. Talrijke branden, zoowel In de Peel als in Oost-, Cen traal en Zuld-West Brabant, hadden daardoor In den na-wlnter en de lente plaats. Deze verschijnselen leidden tot een extra- actlvltelt der autoriteiten, die verschillende stappen zetten om te voorkomen, dat 1932 een herhaling zou te zien geven van de ontstellende bosch- en heidebfandenreeksen. die eenlge ja- ren geleden zeer aanzienlijke uitgestrektheden zwart en kaal roosterden. Met voldoening kan thans reeds worden ge constateerd. dat de genomen preventieve maat regelen tot een behoorlijk succes hebben geleld. Na den anfortulnljjk ingezetten voorjaarstljd is het zomerverloop ten opzichte der bosch- en heidebranden in Noord-Brabant gunstig. In de maanden Mei. Juni en Juli kwam slechts een betrekkeljjk gering aantal branden In bosch en helde voor. De heer J. W Matthysen Is nog steeds bezig, In „Het Volk” Indrukken over Rus land te schrijven, maar we weten riog steeds niet, wat we aan hem en aan.... Rusland hebben. Zoo nu en dan teekent hij ons uit het land van belofte echter trekjes, die de volle aandacht verdienen van allen, die erover zouden kunnen prakklzeeren van het kapi talistische Nederland naar het bolsjewisti sche Rusland te verhuizen. Om daar hun geluk te vinden! Dezer dagen vertelde de heer Matthysen In een reisbrief van een bezoek aan de model-tractorenfabriek te Charkof. Tegen de bedoeling van de voorschriften in. kwam hij daar juist toen het schaftuur begon. Ja juist, mijnheer Matthysen: U is een ongehoord schandaal, dat de menschen Worden opgeofferd aan een systeem, aan een verkéérd systeem, aan een waan.-.. Maarzou de 8.D.A.P, haar toekomst maatschappij wèl kunnen stichten? Zou zij bij een poging tot stichting daarvan zacht zinniger en menschelljker te werk kunnen gaan? Zou ook zij den mensch niet opofferen aan een fictie? Naar we vernemen zal het tot Eerste Kamer lid gekozen lid der Provinciale Staten, de heer J. J. W. IJsselmuiden, worden opgevolgd door den heer J. W. J. Driessen te Aalten. De prijs voor kampvaardlgheld. welke den kampleider van het Nationaal Padvlnders- kamp te Wassenaar was uitgeloofd. Is gewon nen door de dr. Egidiusgroep. uit Utrecht. Lei der van deze groep Is hopman Roeendaal. BU deze verleenen Wij dispensatie in de ver plichting zich te onthouden van slafeUjken arbeid (dus NIET in de verplichting van Mis- hooren) ten behoeve van allen, die zich op 15 Augustus as. in die plaatsen van Ons Bisdom bevinden, waar op den dag .Marktdag” wordt g< ouden. De Eerw. Geestelijkheid verzoeken Wij den geloovigen hiervan tijdig in kennis te stellen. Haarlem, 9 Augustus 1932. t J. D. J. AENGENENT, Blsschop van Haarlem. vast te houden aan het maximum-percentage van 300. In sommige bedrijven toch (wij noe. men het textielbedrijf en de baksteenindustrie) als de werkloosheid zoo groot, dat ondanks de door de kasbesturen i len, die zware offers Bij gelegenheid van de Zevende Nationale Bedevaart ter eere van de HH. Bonlfatius en Gezellen, die onder hoog gelelde van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H. Q. Jansen, op Zondag en Maandag 21 en 32 Aug. naar Dokkum gaat, zal onder het Pontificaal Lof in de ,Bt. Bonlfaas” te Leeuwarden de Wel eerwaarde Heer W. Bosch. kapelaan aan de ..St- Wllllbrord" te Amsterdam, en onder de Pontificale H. Mis op het St. Bonifatluspark te Dokkum de Weleerwaarde Heer H Th. W. G. Gillam, kapelaan aan de H, Hartkerk te Gro ningen de predikatie houden. Wij hebben geen enkele reden om te ver onderstellen, dat de commissie van de juist heid van haar standpunt niet overtuigd zou zijn, integendeel, de commissie schijnt er tenvolle van doordrongen, dat in de toe komst rekening gehouden zal moeten wor den met den wereldmarktprijs en dat juist d&arom groote bezuinigingen moeten wor den doorgevoerd: „op het oogenblik” wordt Nederland in zijn bestaansmogelijk heid bedreigd; kunnen wij economisch niet méé in de wereld, dan kan zelfs de meest tegemoetkomende houding van an dere regeeringen ons niet baten. „De Morgen" haalt dan het schrikbeeld aan van productiekosten onzer textielin dustrie, die verlaagd zouden moeten worden tot het.Japansche peil, van meisjeskazernes by onze fabrieken en een nieuw soort fa- brieksslaverny Het vasthouden aan de idee van concur «erende productie voor de wereldmarkt zal ons zegt het blad onherroepeiyk neer halen, niet alleen tot het stoffeiyk wel vaartspeil maar ook tot het cultuurpell der volken die op lager cultuurpell staan, wan neer de massa dit, zonder tot revolutie te Erypen, zou verdragen. Dit zou de consequentie zyn van het uit gangspunt der commissie, van een vasthou den aan de idee van concurreerende pro ductie voor de wereldmarkt. Een pynlUke consequentie, waaraan de commissie, naar ons bezien van de zaak, echter juist nog zooveel mogelijk zou willen ontkomen door bezuinigingen toe te passen. „De Morgen" wil aan deze consequentie echter óók ontkomen. Maar.... wat dkn? Op een vraag van het Tweede Kamerlid Her mans betreffende het gebruik door gemeente besturen van Nederlandsche producten, spe ciaal muurtegels en sanitair aardewerk, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat hy geen vrijheid kon vinden, aan het In de vraag neergelegde verzoek te voldoen. Eenerzfjds geldt hierbij de overweging, dat bij het uitvaardigen van a’gemeene aanschrijvin gen het betrachten van een zekere soberheid geboden is, wil de uitwerking niet verzwakt worden; anderzijds heeft de Regeering de be sturen van openbare lichamen reeds In het al- gemeen gewezen op de noodzakelijkheid van het gebruik van Nederlandsche producten. Uiteraard zijn hieronder ook begrepen in Ne. derland gefabriceerde muurtegels en sanitair aardewerk. „daarom is onze Commissie ervan over tuigd dat een snelle en aanzieniyke daling van het peil der Rijksuitgaven voor allen die in het Bedryfsleven werkzaam zyn of willen zyn een levensbelang is”. Naar aanleiding van dit uitgangspunt van den arbeid der commissie meent het Helmondsche blad te moeten zeggen, dat door deze theorie tot grondslag harer rede maken al hare voorstellen het krijgen van een poging om het Nederlandsche ekonomische leven te red den, door de productiekosten, dus ook de loonen en de openbare uitgaven aan te passen aan de loonen en openbare uitgaven, die in andere landen de pryzen der wereld- marktproducten beheerschen. „Wanneer dus de Regeering de voor stellen der Commissie ongewyzigd, of. althans zoo goed als ongewyzigd zou overnemen, zou dit beteekenen, dat ook zy deze richting wil uitsturen. Daarmede zouden deze voorstellen echter een totaal ander karakter kry- gen, dan alle andere voorstellen, welke de Regeering tot nu toe deed en die een zuiver symptomatisch karakter droe gen. Men kan die voorstellen, ook al zag men de bezwaren er van in, toch des noods aanvaarden als onvermydeiyke hulpmaatregelen tot oogenbllkkeiyke voorziening in eenen noodtoestand, zelfs al was men van oordeel, dat de Regee ring met de werkeUjk noodzakelijke maatregelen verzuimde te komen. Indien echter de Regeering deze voor stellen in hoofdzaak zou overnemen, zou zy daarmede party kiezen voor een bepaald Inzicht in het wezen van de huidige toestanden en voor een be paald stelsel, om aan de gevolgen van de crisiste ontkomen. En dan moeten wy verklaren, dat wy dit inzicht niet deelen en in dit stelsel géén vertrouwen hebben." „De Morgen” verwerpt dus het uitgangs punt der commissie en het blad meent voorts ook te moeten betwyfelen, of de commissie zelf wel zoo diep van de juistheid daarvan overtuigd is, waar zy ervan spreekt, dat „Nederland op het oogenblik eenvoudig weg in zyn bestaansmogeiykheid wordt be dreigd”, dat wy „natuuriyk machteloos” staan tegen de kortzichtige maatregelen welke door sommige Regeeringen tot zoo genaamde bescherming van haar landbouw en industrie genomen worden”, dat derge- lyke regeeringen „het Nederlandsche pro duct eenvoudig van haar markten kunnen weren”, enz. enz. circulaire (bedoeld is Na 715, A.Z. Afd. W.V. en A.B d.d. 20 Jan. 1932) hunne berekeningen voor 1932 gemaakt en meerdere kasbesturen hebben, toén zij tot de conclusie kwamen, dat ze met 300% subsidie niet zouden kunnen vol staan, maatregelen genomen tot van de positie hunner kassen. Intusschen zou die circulaire als noodzakelijk gevolg hebben, dat de werkloosheidsverzekering voor verschillende bedrijven practisch op 1 Ja nuari as. zou ophouden te bestaan De besturen der drie grootste Vakcentralen dit voorziende, hebben toen bij Zijne Excellen tie den Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid aangedrongen op maatregelen, die zouden voorkomen, dat het groote sociale goed dezer verzekering zou verdwijnen en hunne vertegen woordigers ontvingen de toezegging, dat maat regelen zouden worden genomen, welke de kas. besturen in staat zouden stellen een kleine reserve aanvankelijk was sprake van 6 da gen, doch later werd ze op 13 dagen bepaald - in kas te houden. De directie van de Kon. Industrie en Handel Maatschappij van de Oebrs. V. d. Bergh te Oss. heeft door middel van plakkaten in de fabriek bevestigd, aan de arbeiders medegedeeld, dat zij die op 16 Augustus as. niet op den gewonen tyd. op de bestaande voorwaarden, het werk hervatten ontslagen zyn. landeche Vereenlging van Scheepsbouwers een uiteenzetting zou geven van het door hem uit gebrachte rapport tot saneerlng van de binnen vaart. Alvorens hU echter bet woord verkreeg hield de heer G de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, een korte openingsrede, waarin hU wees op den hope- looaen toestand, waarin de binnenvaart, met name de schippers, momenteel verkeert. Voor een groot gedeelte, aldus spr., is die toestand het gevolg van de onwetendheid en het gebrek aan organisatie onder de schippers bevolking. Maatregelen zyn hier bittere nood zaak. Voorts legde spr. er den nadruk op. dat deze vacantlecursusaen telken jars gehouden worden, niet om het schipperskind in deaen korten tyd klaar te maken voor het leven, doch om het te geven wat er nog te geven valt Be denkt men dat er ongeveer JOOO schippers kinderen zyn. waarvan er slechts enkele hon derden onderwys genieten, dan voelt men, wat er ontbreekt Het Onderwijsfonds Is echter van meenlng. dat hun althans iets moet worden meegegeven. Vervolgens behandelde de heer Schram Ih groote trekken het door hem samengestelde rapport. Of de plannen, zooals hy die zich gedacht heeft. In de toekomst werkeiykheid zullen worden, is een vraag, die op het oogen blik nog niet beantwoord kan worden. De schipper toch ziet in het plan, dat als hoofd doel coöperatie heeft, een bedreiging van zyn tradltloneele vryheid. Doch hy begrijpt de strekking van het rapport niet en het is dus noodzakeiyk hem dit duidelijk te maken In hoeverre dit gelukken zal is eveneens een open vraag Reeds van kindsbeen af is de schipper gewend geweest zijn eigen peultjes te doppen. Hy heeft de zaak opgevat, zooals zyn groot vader en overgrootvader dat deden. Doch hy heeft erbij vergeten zich by zyn tyd aan te passen Tenslotte zette spr. uiteen den weg. waarop de saneerlng z.l. zal moeten geschieden. Na afloop ontspon zich een langdurige ge dachten wisseling, waarbij als voornaamste punt ter sprake kwam de noodzakelijkheid van leer plicht voor schipperskinderen. Op een verzoek van het R. K. Werkliedenver bond om voor werklooze arbeiders gratis een rywielbelastlngmerk beschikbaar te doen stellen, heeft de Minister van Financiën geantwoord, dat de Rljwielbelastlngwet zich tegen afgifte van een kosteloos belastlngmerk aan de werk loozen verzet. In verband met dit antwoord heeft het R K. Werkliedenverbond zich thans opnieuw tot den Minister gewend en als zyne meenlng kenbaar gemaakt het volkomen in den geest der wet te achten, Indien aan werkloozen of bepaalde groepen werkloozen een gratis plaatsje verstrekt zou worden. Voor normale tijden moge het criterium, dat voor de vrystelling geldt, n.l. dat men niet in de Rykslnkomstenbelastlng Is aangeslagen, vol doende zyn, thans kan het onbillijk worden ge acht alleen aan dit criterium vast te houden. Er zijn immers duizenden werkloosen, waar van verschillenden nog zyn aangeslagen in de Rykslnkomstenbelasting. maar wier positie in middels geheel anders is geworden. Het is toch vrijwel onmogelijk voert t Ver bond o. a. aan rywtelbelastlng te heffen van -de werkloozen, waarvan zeer velen sedert ge- ruimen tyd met overheidsgeld spaarzaam wor den ondersteund, zóó, dat het Nationaal Crlsis- Comlté op aandrang van de Regeering moet bijspringen om de betrokkenen o. m. van Hee ding te voorzien. Waar de wet zich thans formeel verzet tegen een maatregel als door het Verbond bepleit, verzoekt^ het den Minister dringend: le. te'trillen nagaan of op de een of andere wijze de betrokkenen nog voor dit rjjwielbelas- tlng-jaar te helpen zouden zyn; 2e. te willen bevorderen, dat in de Rywielbe lastlngwet een bepaling worden opgenomen ais In art. 8 lid 4 der Wegenwet: „Wy behouden ons voor in byzondere ge vallen geheel of gedeeltelijk vrystelling vanroe- lasting te verleenen." Werd zulk een bepaling In de wet opgenomen, dan zou deze dienstbaar gemaakt kunnen wor den om werklooze arbeiders onder bepaalde omstandigheden van rywtelbelastlng vry te stellen. De circulaire, welke Uwe Excellentie thans aan de kasbesturen tóezond, schijnt ons be doeld als de Inlossing der gedane toezegging, doch uit het bovenstaande zal Uwe Excellentie al wel gebleken zyn, dat ze voor die kassen, welke reeds de voÜb 300% genieten zullen, *n onmogeiykheid is. Dit zal Uwe Excellentie nog duidelijker wórden, wanneer wy er op wijzen, dat het over- groote deel der uitkeeringen. welke dit jaar zul- en plaats hebben en die berekend waren op de Indertijd door zyne Excellentie den Minis ter van Arbeid. Handel en Nyverheid verstrek te gegevens, reeds heeft plaats gehad, zoodat t voor verschillende kassen practised uitgeslo ten is zelfs by de meest drastische maatregelen tot versterking der kas, maatregelen die van de werkloosheidsverzekering *n caricatuur zou den maken, voor 1933 eenlge reserve te vormen. Wy hopen en vertrouwen daarom, dat Uwe Excellentie op deze circulaire zal willen terug komen en bepalen, dat ten behoeve van de reservevormlng voor 1933 het subsidle-percen- tage voor de* kassen, die reeds 300% genieten, zal worden verhoogd. In dit verband meenen wy op Uwe Excellen tie tevens nog "n dringend beroep te mogen en te mnefen doen om toch niet soo Angstvallig Benoeming van leden De Minister van Waterstaat heeft, gehoord de plaatselijke organisaties, werkzaam in de Zuiderzeevisachery of in op de Zulderzee- vlsachery gegronde bedrijven, benoemd tot leden van de by beschikking van 12 April 1932 ingestelde plaatseiyke com missiën, als bedoeld in art. 14, lid 1. van het K B. van 18 December 1925 (Staatsblad no. 475), in de gemeenten: Amsterdam: de heeren A. Bogaard te Schelllngwoude; H. A. Dijkman. J. Porslus Czn te Durgerdam; N. Porslus Kzn. te Durgerdam en G. van Zegge laar, en uit deze leden aange wezen als voorzitter den hper G. van Zeggelaa: en als secretaris den heer H. A. Dijkman Bunschoten: de heeren A. Blokhuis, Z van Dlermen, D. Koelewyn, R. Wagter en T zyi; en als voorzitter aangewezen den heer A genomen maatrege- de betrokken leden vragen, met 300% onniogeiyk de reglementaire uitkeering kan worden verstrekt. Waar duizen den van de betrokken leden in 't verleden zich voor de werkloosheidsverzekering vrij groote offers hebben getroost zonder er ooit van „ge noten" te hebben, daar vertrouwen wy. dat de Overheid, hunne zorgzaamheid waardeerende. verder zal willen gaan om hun een groote te leurstelling, met als gevolg grooter zorgeloos heid in de toekomst te besparen. Van den Rijkswaterstaat ontvingen de Llm- burgsche Steenkolenmijnen de mededeellng. dat het tarief van het Rijkskolentripbedryf te Maasbracht met ingang van 1 Augustus 1932 werd verlaagd tot 0.15 per ton. Het Is met dit tarief wel een lljdensgeechle- denis. By de Indienststelllng van de tip In Juli 1929 werd het tarief vastgesteld op 0 25 per ton. Dit bedrag was misschien in den aanvang ge rechtvaardigd toen nog afgewacht moest wor den hoe het bedrijf zich zou ontwikkelen, maar het was aan geen twyfel onderhevig, dat het veel te hoog was voor het geval dat van de tip een druk gebruik gemaakt werd. Toen al spoedig een groot tonnage omgeslagen werd, drongen de Mijnen dan ook op verminde ring van het tarief aan. Tot Augustus 1931 duur de het eer het Rijk het tarief van 0.25 tot 0.20 verminderde. Deze verlaging achtten de mynen, gezien het zeer drukke gebruik dat van de tip gemaakt wordt, volstrekt onvoldoende en onmiddeliyk werden opnieuw pogingen In het werk gesteld om de Regeering te bewegen aan de rechtma tige verlangens der mijnen tegemoet te komen. Daarbij deden de Mijnen gelden dat de baten welke het Ryk trok van de tip, by welken bouw allerminst de bedoeling van wtnstmaken had voorgezeten, bulten alle verhouding staan tot de geringe kosten, welke aanleg en exploitatie daarvan hadden vereischt; zy wezen er boven dien op. dat b v. In het Ruhrgebied voor het gebruik van soortgelijke Inrichtingen wegens rangeer- en tlpkosten te samen ongeveer 0.06 per ton betaald wordt en dat het vervoer daar te lande via de havens door speciale tarieven wordt aangemoedigd. terwijl de Limb Mijnen voor het vervoer naar de havens nog altyd zeer hooge vrachten moeten betalen. De Mynen verzochtten daarom de Regeering het tarief voor de tip te bepalen op 0.10 per ton voor rangeeren en tippen te samen, welk bedrag volop toereikend f is om de kosten te dekken van de tip. die zoo druk werk heeft ge kregen. dat het vaak het vermogen van de in richting dreigt te boven te gaan In Maart 1932 kwam een nieuwe verlaging en wel men schrikke niet van ƒ0.20 op 0.18 per ton. Ten derde male werd de Regeering door de Mynen bestormd, thans met het poovere resul taat, dat met ingang van 1 Augustus het tarief van 0.18 met zegge en schrijven drie centen werd verlaagd, waardoor het belandde op het nog altyd veel te hooge bedrag van 0.15 per ton. Het heeft In breeden kring teleurstelling ge wekt. dat de Regeering. van wie de Minister van Waterstaat In zyn brief aan den R K Mijnwer- kersbond van 27 Juli 1932 verklaarde, dat zy met den zorgvollen toestand in de mynlndustrle medeleeft, zich niet tot een royaler gebaar heeft kunnen opwerken. Ter inleiding van den vacantlecursus van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart heeft Dinsdagmiddag te Rotterdam, aan boord het instructievaartulg .Prinses Juliana” bijeenkomst plaats gehad, welke os. werd gewoond door het Tweede Kamerlid mej. C. F. Katz en mej. mr. T. Versteeg, en heeren 8- van Efferen, oud-hoofd van de Schip- persschool. A. de Vos. directeur van de Binnen- vaartschool te Rotterdam. C. A. M C. van Kasteel, secrtaris van de Reedersvereeniging. A. Elfers, voorzitter van de Vereenlging van Gezagvoerders by de Binnenvaart en voorts personeel van de Binnenvaartscholen en ver tegenwoordigers van vakorganisaties. Het doel van dsae bijeenkomst was. dat de beer H. P. C. Schram, voorzitter van de Neder- Jonge arbeiders renden wat zij konden naar den uitgang. Toen ik even later ver scheen. werd de oorzaak van deze haast mij duidelijk. In den fabrieksmuur zijn drie openingen gemaakt en voor deze verdrong zich op den smerlgen. modderigen weg. die langs de hal loopt, een groote menigte. Ieder trachtte zoo gauw mogelijk in het bezit te komen van een bon A 2% of 30 kopeken, die recht geeft op een middagmaal in de kan tine. Als een bijenzwerm voor het vlieggat kleefden zij hier samen, rekkend, dringend, duwend en ruziemakend. Een eenvoudig en doeltreffend middel om een al te opdrin- genden buurman kwijt te raken is: zijn pet nemen en die achter den hoop gooien. Ón- middellljk zit hij haar achterna Want wat hier een oogenblik onbeheerd blijft, is ver dwenen Het was een zeer onwaardige vertoonlng en ik heb er mijn gids, die steeds bereid is heel Sovjet-Rusland voor zyn verantwoor ding te nemen, ongezouten mijn meenlng over te kennen gegeven. Het Is geen kunst hier gebouwen neer te zetten, zooals zij in het kapitalistische buitenland al een halve eeuw bij duizenden staan en het is ook geen kunst deze vol te stoppen met Amerikaan- sche machines, bedrijfsklaar gemaakt door Amerikaansche ingenieurs en onderhouden door Dultsche monteurs. Dat het Heine beetje organlsatie-vermogen daarbij van de Russische leiding zelf gevraagd, nog ont breekt. noem ik een schandaal. Het moest in een kapitalistisch land eens voorkomen, dat arbeiders, die vier uur heb ben geploeterd en hongerig zyn, daar bulten in modder en regen slag moeten leveren om voor hun goede geld een etens-bonnetje machtig te worden! Het is een ongehoord schandaal!" Blokhuis en als secretaris den heer R Wagter; Edam: de heeren B. Demmer, O. Dyk. Br. Kwakman, h. Molenaar en J. Steur; als voor zitter aangewezen den heer B. Demmer en als secretaris den heer O. Dyk; El burg: de heeren A. van Doorn, F. B. Hengeveld. 8t. Hopman. H. Hulst en Joh. Wynne; als voorzitter aangewezen den heer Joh. Wynne en als secretaris den heer F. R. Hengeveld; Enkhulzen: de heeren Jac. de Bruin, Klaas Gaar, J. Kofman, Jacob Lub en Chr. Roosendaal; als voorzitter aangewezen den heer Chr. Roosendaal en als secretaris den heer J Kofman; Harderwyk: de heeren B. den Herder, C. Klaassen, B. A. van Kuik. F. Poorter en M. Schriener; als voorzitter aangewezen den heer F. Poorter, en als secretaris den heer B. A. van Kulk; Hoorn: de heeren 8. R. Doornbos. P. Ho man, P. Steenblok. A. Velthuis en W. Worms- becker; als voorzitter aangewezen den heer P. Steenblok en als secretaris den heer 8. R. Doornbos; Huizen: de heeren H. Bos, Jac. Kos, C. L Schreuders, P. Veerman en A. v. d. Wal; als voorzitter aangewezen den heer H. Bos en als secretaris den heer C. L. Schreuders; Kamden: de heeren A. Berends, B. Dien der, B. Kruithof, T. Landsman en P. Reumer Rzn als voorzitter aangewezen den heer B Kruithof en als secretaris A. Berends; Lemsterland: de heeren H. Daan. J. Koornstra. L. J. Poepjes. F. Rlnsma en Jurjen de Rack Pzn.; als voorzitter aangewezen den heer F. Rinsma en als secretaris den heer H. Daan; Marken: de heeren J. Dorland Czn., Jac. Teerhuis Kzn., O. Visser Czn., P. Visser Jzn. en A. Zondervan; als voorzitter aangewezen den heer A. Zondervan en als secretaris den heer P. Visser Kzn.; Medembllk: de heeren N. Th. Giellng, P. Gorter, L. J. J. Heilema, P. Kooy en P. Snel; als voorzitter aangewezen den heer P. Kooy en als secretaris den heer L. J. J. Heilema; Monnikendam: de heeren 8. Beets te Uitdam, Jac. Groenewoud, J. Mol Czn., N. J. Steur en 8. van Zanten: als voorzitter aange wezen den heer Jac. Groenewoud en als secre taris den heer J. Mol Czn.; Stad-Vollenhove: de heeren Joh. v. d. Berg. J. B. Dragt, W. J. Noback, Hendrik Rege- link en P. Vis; als voorzitter aangewezen den heer J. B. Dragt en als secretaris den heer W J. Noback; Stavoren: de heeren TJ. Bleeker, M de Groot, D. Mulder, P. 8. Visser en K. J. Zelden- rust; als voorzitter aangewezen den heer D Mulder en als secretaris den heer M. de Groot; Urk: de heeren Jac. Bakker Lzn., A. Keuter, I. Kuyper, Jac. Neutjes Hzn. en A. van Urkt als voorzitter aangewezen den heer I. Kuyper en als secretaris den heer A. van Urk; Wi erlngen: de heeren G. Dirks, B. Kat, K. Keuris Azn.. 8. de Vries Pzn. en J. de Wit; als voorzitter aangewezen den heer 8. de Vries Pzn. en als secretaris den heer J. de Wit. Heden is het honderd jaar geleden dat te Rotterdam overleed de koopmansdochter mej. Maria Catharina van Dooren, die haar heeie nalatenschap by testament vermaakte an de beoefening der weldadigheid. Reeds tijdens haar leven had zU veel armoede gelenigd. By de opening van haar testament bleek, dat baar kapitaal moest dienen om een vrouwengesticht te vestigen ter beoefening van de liefdadigheid. Dit gesticht moest haar naam dragen en het la het Maria Catharina van Dooren’s Gesticht van Weldadigheid, dat hier mede zyn eeuwfeest heeft te herdenken. Eerst was dit gevestigd aan het pand, dat de stichteres aan de Korte Hoogstraat had be woond. In 1908 had de overplaatsing plaats naar den Coolslngel, waar de bekende architect Jac. van Gtls het groote Moeke sleriyke pand tusschen de Passage en het Gymnasium bouwde. Dit was de wil van de stlchtsvrouwe, dat de gelden, welke haar stichting als vrucht zou af werpen, voor drie vierden zouden ten goede komen aan katholieke armen en voor een vierde aan de protestantse he armen. In over eenstemming hiermede bepaalde zy, dat er aan het hoofd der stichting vier bestuurders zouden staan, waarvan er een protestant moest rijn. Hoofdbestuurders konden by hun leven zelf hun opvolgers aanwjjzen Vandaar dat het eere- ambt dlkwyis in één familie bleet (de Van der Loo’s, de Hoogeweegen’s. de van der Krui’s. de Hoogewerffs, de Bruyn’s, enz.). Krachtens traditie brengt de Minister van Binnenlandsche Zaken ieder jaar nog een be zoek aan de stichting en dechargeert dan de hoofdbestuurders van het door hen gevoerde beheer. In den loop der laatste halve eeuw is het kapi taal der stichting door belegging in bouw, grond zeer aanzleniyk uitgebreid. Het is de grootste particuliere instelling vim liefdadigheid geworden. De tweede circulaire heeft betrekking op de tegemjbeikoming in de kosten van administratie. Van de zyde der kasbesturen werd opge merkt, dat de tegemoetkoming van 1 cent, die in de laatste jaren werd verstrekt, in normale omstandigheden slechts ’n zeer sobere tege moetkoming Is en dat zy daarin hebben berust, omdat ze het beheeren der kassen door de Vak- bondsbesturen als ‘n goed wisten te waardee- ren. Om een duidelyk sprekend voorbeeld te noe men: het bestuur van onzen bouwvakarbeiders- bond heeft sedert 1921 tot en met 1930 alleen voor de administratie der werkloozenkas uit gegeven een bedrag van 413.866.9954 en als toelage ontvangen 73.384.81. *t Spreekt vanzelf, dat tengevolge van de huidige werkloosheid de administratie der ver zekering zeer sterk is toegenomen en de lasten dus verzwaard. Dat in deze omstandigheden de tegemoet koming nog zal worden verminderd, werd reeds onbiliyk geacht en men kon zich dus met den aangekondlgden maatregel principieel niet ver- eenlgen. Op deze” wyze. zoo werd opgemerkt, geeft de Nederlandsche Staat wel minder geld uit, doch hy wentelt die uitgaven op anderen af en economisch beteekent deze vermindering niets, wyi de uitgaven evengoed als voorheen moeten worden gedaan. Vooral veel bezwaar ontmoette de aankondi ging, dat reeds voor het loopende jaar de tege moetkoming zal worden teruggebracht tot cent. O.L volkomen terecht werd opgemerkt, dat, gezien de omstandigheid, dat de mededeellng eerst in Juli gedaan werd, de kasbesturen niet in tte gelegenheid zyn met deze vermindering ook maar *t minst rekening te houden. Op grond van het bovenstaande verzoeken wy Uwe Excellentie beleefd dezen maatregel en zeker voor het loopende jaar terug te nemen. Het schynt voor velen uiterst moeiUjk, glch in te denken en in te leven In de eko nomische en financleele moeliykheden, waarin Nederland verkeert, in den nood toestand, waarin wij ons bevinden en waar uit wy ons moeten trachten te redden. Geleldeiyk echter naarmate de bevin dingen en beschouwingen van het rapport- Welter meer bestudeerd en beter begrepen worden, dringt het besef der werkeiykheid meer en meer dóór. Zoo vonden wy In „De Morgen”, welk blad een serie artikelen wydde aan het rap- port-Welter, In een misschien niet zóó on ontkoombaar bedoeld dilemma den nood toestand volkomen zuiver geschetst. Het blad is over het rapport en deszelfs conclusies we zouden haast zeggen: a priori natuuriyk niet best te spreken, maar vooral keurt „De Morgen” het af, dat de Commissie van een onjuist uitgangspunt »ou zyn uitgegaan. Na namely k geconstateerd te hebben, hoe ellendig de toestanden zyn, hoeveel werk loosheid er is, stelt de commissie vast (blz. 22) dat onze bedryven genoodzaakt worden „hun productie te concentreeren op de be perkte binnenlandsche behoeften”, en onmiddeliyk laat zy daarop volgen: „de toekomst ligt voor hen toch weer op de we reldmarkt.” Met deze apodictische bewering, die vol gens „De Morgen” heel moeiiyk waar te maken zou zyn, en geen steun zou vinden in de feitelyke ontwikkeling der toestanden, heeft de Commissie het uitgangspunt en den grondslag harer geheele verdere rede- neering vaakgesteld. Op de wereldmarkt kunnen de bedryven slechts concurreeren indien'hunne productiekosten dit toelaten. De productiekosten zyn in hooge mate af- hankeiyk van de loonen en van de lasten welke de Overheid op de Bedrijven legt. En dan volgt in het rapport: Wy citeeren uit „De Morgen”: „Tegenover dit uitgangspunt stellen wy de noodzakeiykheld van de vorming eener afgesloten economische eenheid van landen van ongeveer hetzelfde welvaarts- en cultuurpell; en, wan neer dit niet bereikbaar is, desnoods eener Nederlandsche Ryks-autarchle. Wie eenmaal "t uitgangspunt der Com missie aanvaardt, komt ook noodwen dig tot de consequenties: de vrye con currentie op de wereldmarkt altyd dan nog maar voorzoover deze niet door de maatregelen van zeer belang- ryke staten is afgesloten! is slechts mogeiyk by een loonpeil en by een be perking der staatsuitgaven, die zulk een concurrentie mogeiyk maken. Wie dit standpunt aanvaardt, ontkomt niet aan de consequenties van zéér ver gaande loonsverlaging en ten slotte aan algeheele neerhaling van ons wel vaarts- en cultuurpell, tot de afbraak.” Ziedaar dus het dilemma: ófwel terug naar lager peil, zóó dat we zy het op menscheiyke wyze eenlgs- zlns op de wereldmarkt méé kunnen, ófwel ons afzonderen In ekonomische combinatie of in z.g. autarkie. Nu vragen wy echter: acht ,J)e Morgen” dit laatste ook maar In de verste verte voor verwezeniyklng vat baar? Met welke landen zouden wy ons moeten combineer en? Met België? Dan zou den we om te beginnen moeten afzakken tot het Belgisch ekonomisch peil! Heeft „De Morgen” dóór zin in? En Nederland op zichzelf? Kom! Daaraan kan de schryver in „De Morgen” geen oogenblik gedacht hebben. Het dilemma, dat ,J3e Morgen” stelde, achten wy heel juist, maar aangezien de ééne „mogelljkljfcld” by eenlge nadere be schouwing al terstond als onmogeiyk ult- geschakeld moet worden, biyft er en dat is de pyniyke conclusie! niets anders over, dan dat wy op een lager niveau gaan leven en onszelf Juist daardoor in de we- reld-samenwerklng zooveel mogeiyk voor fatale InzlnHng behoeden. wy herhalen, wat wy reeds zoo vaak schreven: *t Is te weaschen, dat deze afdaling naar een lager niveau zoo pynloos mogelijk ge schiedde, ’t is te wenschen, dat verbeterde omstandigheden een niet al te diepe afda ling zullen gedoogen, 't is te wenschen, dat men de ekonomisch-sterksten het zwaarste van den last zal laten dragen, dat men mid delen zal kunnen beramen om althans de pljniykste bezuinigingen door hoogere of nieuwe heffingen overbodig te maken. dat is allemaal te wenschen. Aan groote bezuinigingen, waardoor wy tot een lager levensniveau geraken, zullen wy echter niet kunnen ontkomen. „Naar wij van meerdere besturen van werk loózenkassen vernamen, werden door Uwe Excel lentie aan die besturen In den loop der vorige maand een aantel circulaires gezonden, waar, van vooral *n tweetal 'n mlndei aangenamen Indruk gemaakt heeft op de kasbesturen der bjj ons Verbond aangesloten Vakbonden. Deze cir culaires werden besproken In een speciaal daar, toe belegde vergadering, als resultaat waarvan wij U het volgende berichten. De eerste circulaire, die betrekking heeft op de reserve-vorming voor het volgend jaar, wem voor bonden, welke het maximum-percentage van 300 zullen genieten, in tegenspraak geacht met de toezegging van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, wiens schrifteHjke mededeelingen uitdrukkelijk de bedoeling hadden den betrokken kasbesturen de zekerheid te geven, dat ze dit jaar voor het doen van uitkeeringen zouden kunnen be schikken over de 300%. Op deze uitdrukkelijke bedoeling wijst oa. ook de mededeellng. dat voor het doen der uit keeringen ook de aanwezige reserves moesten worden aangewend, terwijl bovendien den be sturen werd in overweging gegeven, na te gaan of met 300% en de aanwezige reserve aan de verplichtingen zou kunnen worden voldaan, en. zoo niet, maatregelen te nemen ten einde dit wel te kunnen. De kasbesturen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5