Prikkeldraad s Van de Pers-tribune I I De landarbeiders staken niet De verkiezingen in Duitschland ’n Goed ideetje De wraakmoord te Putbroek I 1 DONDERDAG 11 AUGUSTUS VERHAAL PENSIOENPREMIE INDISCHE POSTVLUCHTEN De heide in bloei HET CONFLICT IN DE I. K. P. Tekst WE KENNEN JE STREKEN Gevangenen gescheiden Zaai- en voedertarwe IN HET PADVINDERSKAMP en Congregatie Maria Boodschap Pater M. Vroom en Een overval op de Jacob van Heemskerck? De „Ijsvogel” naar Indië vertrokken in- op ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART I i Vader en zoon v. d. E. houden hun onschuld nog altijd vol „Waar onze ouders rusten” Les voor Christelijker! hier te lande Overeenstemming over het leerplan Bezoek van Mgr. Aengenent Lord Baden Powell t Lijst van officieele personen, stellingen en vereenigingen Land- en Tuinbouwgebied o Onderhandelingen voortgezet er t» Complot te Rotterdam verijdeld lN o» D. op De Tarwe-Organisatie voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland hebben aan de vereenlgln- gen van graanhandelaren In Noord- en Zuid- Holland een brief gericht, waarin zij mededee- len, dat de handelaren In tarwe In Noord- en Zuid-Holland, welke in de gelegenheid willen zijn zaal-tarwe of voedertarwe aan leden-aan- coupon per 1 Sept Alleen tot 1 Se] de rente over het na slechts over f band hiermede nieuwe coupon! van het Bisschoppelijk Amendement De op heden door de Arbeidersbonden aan. gekondigde staking der landarbeiders te Aar denburg, Sluis en St. Kruis gaat voorlooplg niet door. Te Aardenburg werd Woensdagavond onder leiding van den Burgemeester een ver. gaderlng van landbouwers belegd, waaruit een commissie van vijf werd benoemd om met de organisaties te onderhandelen. Hedenmiddag zou de RUksbemiddelaar Mr. de Vries te Aardenburg komen, om te confereeren met partijen uit genoemde gemeenten. De President van Frankrijk, Lebrun, is dezer dagen In zijn klein geboorte-dorp aangekomen, waar hij zijn vacantie wil doorbrengen. Tegen den tijd, dat het Hoofd van Staat arriveerde, was de geheele bevolking van liet dorp saamgestroomd. Begrijpelijk. Men is er trotsch op, dat een vroegere „dsrps-jongen”, dat een zoon van het dorp aan het hoofd der Republiek is geplaatst. En dus stond men den President af te wachten, rustig en gemoedelijk, en men had veel bloemen voor hem aangedragen, nu hij voor het eerst na zijn verkiezing in zijn ge boortedorp kwam. De President, getroffen door de vriende lijke een eenvoudige ontvangst, nam het woord en zei: Ter uitvoering van het op 7 Juli IX door obllgatlehouders der 6 pCt. Verzekerde 15-jarige obllg.leenlng t/1 der Congregatie der EB. Z.Z. van Maria Boodschap, Moederhuis te Waterloo (België) genomen, besluit zal per 1 September as. 20 pCt. van de nominale waarde der leenlng worden terugbetaald. Obllgatlehouders wordt verzocht hun stukken met het daarbij behoo- rende couponblad In te leveren bij de Neder- landsche Landbouwbank en bij de firma Lentjea 8c Drossaerts te ’s Hertogenbosch. De obligaties worden dan afgestempeld en ontvangen obllgatlehouders 30 pCt. van de no minale waarde hunner stukken, benevens de amber 1932 vervallend, gember dragen de obligaties volle nominaal bedrag, daar- pCt. van die waarde. In ver fden de stukken vooralen van iden. Zal de roode redactie van den tip gebruik maken? Het kan zegt de collega uit het hooge Noorden een héél mooie foto-pagina worden, die bovendien den fotograaf van de Arbeiderspers de ongetwijfeld vervelende moeite en vele kosten kan besparen v^tn een reisje naar de Zuidkust van Frankrijk in dienst van den klassenstrijd. En de tip is uitsluitend als een vrienden dienst te beschouwen; de Oronlngsche redactie maakt niet de minste aanspraak op bescherming door de auteurswet. Wat overigens ook niet billijk zou zijn: 't goede ideetje is ten slotte in 'eerste in stantie van de heeren der roode pers zelf afkomstig! Vol verwachting klopt ons hart: wat zal de vindingrijke roode redactie ons binnenkort te bekijken geven? Naar het „Volk'1 verneemt Is een wettelijke regeling in voorbereiding, waardoor aan de ge meentebesturen en aan de provinciale besturen de bevoegdheid za! worden ontnomen, om zelf vast te stellen, welk deel van de pensioen premie door het overheidspersoneel zal moeten worden betaald. De bedoeling zou zijn, de geheele pensioen premie. zoowel van het rijks- als hetprovin ciale en gemeentelijke personeel ten laste van dit personeel te brengen. En thans na deze verkiezing? Van de 14 zetels, die de Christelljk-Sociale Volksdienst bezat, bleven slechts 2 behouden: ontmoe digend feit. Daartegenover staat een toename van het aantal Communistische zetels, bedragend nu 14 meer dan die aan het Centrum ten deel zijn gevallen. Ongetwijfeld, welk een geestelijke schade. geslotenen te verknopenerkenning als zoodanig bij de Organisaties aan kunnen vragen. Het zal aan de leden-aangeslotenen verboden zijn zaal-tarwe of voedertarwe bij andere dan bjj erkende zaal-tarwe handelaren en erkende voe dertarwe handelaren te koopen, dan op spe ciale vergunning en onder speciale contróle. Ook tarwetelers, die hun tarwe gewoonlijk voor den zaal verkoopen, kunnen erkenning aan vragen. Zij, die hiervoor In aanmerking wenschen te komen, zullen een verklaring moeten onder- teekenen, waarin zij zich verplichten, aan een richtige uitvoering der tarweWet mede te wer ken en zich naar de voorschriften der Tarwe- Organisaties te zullen gedragen. om vervolgens een rondgang door bet kamp der katholieke verkenners te maken. Na zjjff bezoek aan het kamp der katholieke verkenners begaf Lord Baden Powell zich naar het demonstratle-terrein, waar de welpen in een wijden kring met hun akela's stonden op gesteld. Middenin, rondom een rotsvormig op- - getrokken stellage, stonden de dragers der groep-emblemen. De chief scout beklom de rots en nam van daar den welpengroet In ont vangst. Met een klein padvindertje aan de hand en vergezeld van Z. Exc. Rambonnet en mevrouw L. D. van DoomChessell inspecteer de Baden Powell vervolgens den heelen kring. Hoornsignalen riepen de verkenners In de naastbij liggende kampen bijeen. De chief scout begon zijn wandeling over het heele ter rein. Toen stelde de president zich aan het hoofd van den stoet der dorpelingen en ge zamenlijk ging men de bloemen leggen op de graven'der ouders. „De Avondpost” wijdt aan deze treffende gebeurtenis de volgende beschouwing: Het Is een staaltje van piëteit, dat onge twijfeld Iedereen zal ontroeren. Hedenmorgen om 4.20 uur is het postvlieg tuig’ de „Ijsvogel" naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich een passagier voor Ban doeng en een passagier voor Boedapest, be nevens 220.363 K.G. post en 39,100 K.O. lading. De bemanning bestaat uit P. Both, eersten bestuurder, G. Bax, tweeden bestuurder, Ch Biesheuvel, mecanicien en J. J. Stodieck. radio-telegrafist. lechts zelden heeft een verkiezing in eenig land In die mate de belangstel ling getrokken van het buitenland, als het geval was met de verkiezing van den Dultschen Rijksdag op 31 Juli IX En dat was begrijpelijk. Immers deze verkiezing zou niet alleen vaststellen de onderlinge ver houding der verschillende blnnenlandsche partijen. Neen, het resultaat zou van In vloed kunnen zijn op gansch Europa, op de wereld zelfs. Vandaar de zeer verklaar bare spanning. Maar ziet.... nauwelijks had de uitslag geleerd, dat de Hitlerianen niet hadden be haald de meerderheid, zelfs een aardig stuk onder de 50% waren gebleven, of de belang stelling zakte Ineen en aan het verder ver loop der zulver-blnnenlandsche aangelegen held werd betrekk^UJk weinig aandacht ge schonken. Wellicht zal In een en ander wijziging komen, als straks de eerste ont moetlng plaats heeft van het Kabinet met den nieuwen Rijksdag. Maar inmiddels is er voor ons aanleiding den politieken toestand In Duitschland eens nader te bezien, temeer, wijl ook voor ons daaruit veel te leeren valt. Wanneer we de huidige wéreld bezien, overwegen wat vóór alles die wereld noodig heeft en we beschouwen dan den feltelljken toestand in het groote Duitsche Rijk, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat die treurig, onrustbarend Is. Letten we op de Katholieken, dan zien we. dat het Centrum ook den laatsten storm krachtig heeft getrotseerd, zelfs enkele zetels gewonnen heeft. Deze aanwas werd echter gelijk algemeen en op goede gron den wordt aangenomen niet verkregen door een toename van het aantal katholieke stemmen, maar doordat verschillende niet- Katholieken het ditmaal „veiliger” achtten hun stem op het Centrum uit te brengen. En verder zij dan toch nogmaals de aan dacht er op gevestigd, dat al is het Centrum de eenlge offlcieeie katholieke partij in Duitschland, slechts de helft der Katholieken op het Centrum stemt. Wij noemen dien toestand bedroevend, hoogst bedroevend. Het zou ons te ver voeren op de oorzaken daarvan In te gaan. We consta- teeren slechts het feit. Vergelijken we daar mede den stand van zaken hier te lande, waar, dank zij de tientallen jaren lang ge geven leiding het zóó is, dat vrijwel alle Katholieken hun stem uitbrengen op de officieele lijsten der R.K. Staatspartij, dan mogen we tevreden zijn. Kon derhalve het aantal katholieke zetels in den Rijksdag zoo beduidend veel grooter „zijn dan nu het geval is, veel treuriger staat bet geschapen met den politieken Invloed der Protestantsche Christusbelijders, tenge volge van het zich niet tijdig organtseeren. Wat hier te lande door Groen van Prinste- rer, later door Kuyper zoo helder werd Inge zien, wat Da Costa in zijn verzen zoo tref fend schoon wist aan te geven, nl. dat het Christelijk Europa groot gevaar ging loe pen, werd blijkbaar bij onze oostelijke na buren niet gevoeld, totdat men eindelijk, betrekkelijk kort geleden, een begin maakte met Protestantsch-Chrlstelijke organisatie op politiek terrein door het in het leven roe pen van den Christelijk-Socialen Volks dienst. Hieromtrent schreef de „Standaard” op 11 April IX na de verkiezing van Von Hindenburg tot Rijkspresident: „Teleurstellend was bij deze presidents- keuze de nog geringe invloed van den Chris telijk-Socialen Volksdienst. De berichten van verschillende plaatsen schijnen er on te wijzen, dat talrijke aanhangers zich af keetlg toonden van het parool om op Von Hindenburg te gaan en aan den nationaal socialist de voorkeur gaven. Ook deze ver kiezing spreekt van de geestelijke schade, die Duitschland beliep, doordien de Protes tantsche christenen verzuimden zich tijdig op evangelischen grondslag te organiseeren.” „Een onzer fotografen maakte een zwerf tocht langs de Zuidkust van Frankrijk en Monaco, waar de weelde der luxe-badgas- ten en de armoede der landelijke bevolking *n schrille tegenstelling vormen. Terwijl in de vermaakscentra der rijke toeristen ge weldige paleizen verrezen en het interna tionale weelde-publlek den tijd met aller lei zinneloosheden verdrijft, huist de oor spronkelijke bevolking in bouwvallige krot ten en vindt in de visscherij en den weg aanleg een karig bestaan. Onze pagina geeft een treffende foto-reportage van deze kust der tegenstellingen." Links: het huls van dr. Wlbaut rechts: een plaggenwoning op de Drentsche- heide. Links: Ramsay MacDonald in avondtoilet aan de dinertafel van ’n groot Geneefsch hotel rechts: een tewetkgestelde Werk- looze tegen een muur zijn boterham ver orberend. Links: mr. J. E. W. Duys in zijn auto zich naar de rechtbank spoedend rechts: partijgenoot Jansen uit Surhuisterveen moeizaam plaggen stekend. Links: partijgenoot mr. dr. George van der Berg dividendeA van de Unilever tou- 'cheerend ~r rechts:, de werkloozen krijgen hun 12.50 uitbetaald. Links: Ir. C. G. Cramer zijn wachtgeld (ad 9000) en zijn vergoeding als Tweede Kamerlid (ad 5000) tellend rechts: een rij van stempelende werkloozen. Dinsdagavond Is aan boord van het Instructie- vaartulg van het Onderwijs voor de Scheep vaart, de „Prinses Juliana” het machlnlsten- onderwijs behandeld. Overeenstemming werd bereikt omtrent het leerplan en de te gebruiken boeken. Zooveel mogelijk zal alles uniform wor den gehouden. De vacantiecursus van directeuren en leeraren van de binnenvaartscholen, welke gehouden wordt aan boord van het Instructlevaartulg „Prinses Juliana" werd Woensdag voortgezet onder de vaart van Rotterdam naar Arnhem. Gedurende de reis werd het rapport van den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, over „Vakopleiding voor de Binnenvaart.” behandeld. De bespre king van dit rapport lokte vele en drukke dis cussies uit, waarbjj vooral ook de noodzakelijk heid van goed Lager Onderwijs aan den dag trad. Door verschillende vertegenwoordigers van particuliere schlppersvereenigingen werd be toogd, dat men heel goed gaat Inzien, dat vak onderwijs noodzakelijk is geworden, vooral me de in verband met de mechanlseering van het bedrijf. Aan het slot van deze zeer drukke be sprekingen werden de 17 conclusies, vastgelegd in genoemd rapport, aangenomen, onder toe voeging van een conclusie 4a, waarin op be- bespoedlglng wordt aangedrongen op de rege ling van het Lager Onderwijs In verband met het In de toekomst plaatsen van de schlppers- jeugd in eigen bedrijf. Besloten is voorts te onderzoeken op welke wijze voor de Binnen vaart, Oudercommlssles samengesteld kunnen worden, dit ‘om het contact met de ouders der kinderen die schoolgaan, gaande te houden. De drie belangrijkste princlpleele richtingen zouden hierbij geraadpleegd dienen te worden. „Wat mij genoegen doet, is, dat de gebeurtenis, waarover u zich verheugt, (de president bedoelde zijn verkiezing tot president van de Republiek), aan heel Frankrijk het kleine Lotharlng- sche dorp, waar wij allen geboren zijn, bekend heeft gemaakt. Wij moeten in deze gelukkige dagen aan onze ouders denken, aan wie wij datgene, wat wij zijn, danken. Ik stel u dan ook voor ge zamenlijk naar het kerkhof van ons dorp te gaan, waar onze ouders rusten. Op hun graven zullen wij de bloemen leggen, die mjj vandaag zijn aangelei den en ook die. welke uw kinderen voor mij hebben geplukt." Het „N. V. d. D. v. Ned. Indië” bericht, dat volgens In Ned. Indië per vllegmail ontvangen particuliere berichten in den nacht van 23 op 24 Juli een overval van 300 communisten was beraamd op het pantserschip Jacob van Heemskerck”. dat op oefeningsreis aan de Park kade te Rotterdam lag. Door politlesplonnage werd het plan ontdekt. De politie waar schuwde bijtijds, zoodat alles aan boord ge reed was voor een wanne onvangst. Het com plot speurde blijkbaar onraad en zag van de voorgenomen overrompeling af. Hedenmorgen om kwart vóór negen arriveer de Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis- schop van Haarlem, aan het Padvtnderskamp aan den Benoordenhoutschenweg te Wasse naar, waar hjj aan den hoofdingang werd be groet door Z. Exc. Rambonnet, den hoofdver kenner der Nederlandscbe Padvinders, kolonel Dlemont, den kampleider Baron Pallandt van Eerde en het bestuur van de katholieke ver kenners, bestaande uit de heeren mr. Pens, pater dr. Beuns SSJ.. dr. Berger en mr. Lamers. Mgr. begaf zich aanstonds naar subkamp J„ waar hij dooride geestelijkheid in superplie werd opgewacht. Vervolgens droeg Mgr. een ponti ficale H. Mis op, waarbij hjj geassisteerd werd door de geestelijkheid van het kamp, als mede door prof. Groenen. Tijdens de H. Mis werden gregorlaansche liederen gezongen. Het warme weer was oorzaak, dat meerdere verkenners onwel werden en moesten worden weggedragen. Om tien minuten vóór elf uur arriveerde Lord Baden Powell aan den ingang van kamp J., waar hij verwelkomd werd door mr. Fens en pater dr. Beuns 8.J. In het kamp werd hjj nog begroet door Mgr. Aengenent, waarbij de padvinders hun „yell” ten gehoore brach ten. Deze luidde als volgt: B. P.; B. P.; B. P.; chief, come now, come now here; he Is, rah. Onmiddellijk daarna werd de Lelie gevormd en een korte demonstratie gehouden. Om elf •uur verliet Lord Baden Powell het kamp weer. Mgr Aengenent begaf zich daarna naar hui- De journalistieke leiders der soclalistiscU massa zijn er begrijpelijkerwijze steeds o, uit, de maatschappelijke tegenstelling*! zoo schrijnend mogelijk voor te stellen, za sterk moge lijk uit te buiten. Niet waar? Op die manier houd Je d< ontevredenheid erin, op die- manier kweel Je telkens weer de verbittering, zondet welke de sociaal-demokratie niet bestaai kan. *n Goed ideetje heeft de redactie van d« bladen der roode arbeiderspers dan ooi gehad, toen zij een harer fotografen naai Zuid-Frankrijk zond om daar jacht U maken op de meest pijnlijke maatschap pelijke tegenstellingen; het resultaat van deze reis was *n fraaie fotopagina waarbij als tekst te lezen stond: Van de zijde der politie te Rotterdam wordt medegedeeld, dat het verhaal van het ,N. v. d. Ned.-Indië” over een beraamden overval de „Jacob van Heemskerck” volkomen op fantasie berust. Uit andere bron verneemt het „Vaderland” evenwel, dat Inderdaad de een of heethoofd In communistische toen de „Jacob van Heemskerck” voor Parkkade te Rotterdam lag, een dergelijk plan moet geopperd hebben. Van dit plan was men op het schip zelf op de hoogte. Natuurlijk heeft men aan boord hartelijk om den inval gelachen, maar men heeft wel gezorgd, op alles voorbereid te wezen en zeker zouden de com munisten, indien zij hun dwaze voornemens hadden uitgevoerd, warm zijn ontvangen. ze „Oosterbeek” om te ontbijten, waarna Mgr. het padvinderschap bezocht. Om 11.50 sprak Z. H. Exc. voor den K. R. (X, In den raad der gemeente Heesch (N.-Br.) vallen harde woorden. In de laatst gehouden raadsvergadering, heerschte, tegen de gewoonte in, in het begin een ongewone kalme, die echter ruw werd ver stoord. toen bij de rondvraag ter sprake kwam het kermisterrein en de heeren v. d. Stappen en Van der Heyden onbevangen de meenlng te kennen gaven, dat hun voorzitter, de bur gemeester, hier mooi weer speelde en in den Bosch bij gedeputeerde staten uit eerr-en ander vaatje tapte, welke philippics hij beëindigde met de veelzeggende woorden: we kennen je streken wel! Daarna informeerde het lid v. d. Ven of het waar was. dat de burgemeester een declaratie aan de wethouders ter teekenln-z had aangeboden voor verteer-kosten, terwijl bewezen svhijnt te zijn, dat er geen kosten zlin gemaakt. Dit Is putten uit de gemeentekas waar men geen recht op heeft. ,,Ge zjjt dus een dief”, voegde de heer Van der Ven den voorzittertoe. Deze wilde het reglement van orde op den loslippige toepassen, maar m stemming gebrachet, stemden alle 10 aan wezige raadsleden tegen het verwijderen van raadslid v. d. Ven. De voorzitter kon niet be grijpen, dat hjj zich moest laten welgevallen, dat zulke beleedlglngen hem in den raad wer den toegevoegd en vroeg of Van der Ven dit gezegde wilde herhalen buiten den raad, wat volgens Van der Ven geen zin had. Op de vraag of v. d. Ven zijn woorden wilde intrek ken. antwoordde deze: „Volstrekt niet; ik zou niet weten waarom.” De voorzitter sloot de vergadering, terwijl andere leden nog een en ander in het midden hadden te brengen, waar dit nog maar een voorspel van is, zoo dat er nog spannende momenten te verwach ten zijn in dezen raad, die staat in het brand punt van alle belangstelling sedert eenlge maanden. Pater M. Vrodmen uit Beek (L.), Montfor- taan la benoemd tot leeraar aan de Apostoli sche school te Rodona (Italië), Burgemeester van Heesch onder vuur hebben zich op groote oogenbllkken van hun leven met kinderlijken eerbied hun ouders herinnerd. Toen de tegenwoordige Minister van Staat, mr. Fock, tot minister van Koloniën was benoemd, w^rd hij op den dag, dat hij het mlnister-schap ging aanvaarden, door zijn beide ouders tot den ingang van het Departement gebracht: een treffend symbool. Eenlge Jaren geleden voerden wij eens een gesprek met den nu overleden staatsman mr. Treub, een man van groote en zeldzame gaven en van dóór zettende kracht. WIJ hadden het over zijn Jeugd en over zijn geboorte-dorp Voor schoten. „Ik ben er onlangs nog eens geweest” zelde hij-„maar mijn oude geboorte- tehuis is geheel veranderd." En plotseling voegde hij er met zachte en aandoenlijke sten} aan toe: „Ik herkende de kamer niet meer, waar mijn moeder altijd zat.” Toen eenlge jaren geleden een onzer journalisten een jubileum vierde, bleek, dat voor het hem aangeboden huldeblijk een bijdrage was gezonden door de moeder van een bekend staatsman. De journalist kende haar in het geheel niet. Waarom had zij dan de bijdrage gestuurd? „Omdat” zoo verklaarde zjj „die journalist mijn zoon tijdens zijn minister schap in een moeilijk oogenblik, toen hij fel en scherp werd aangevallen, heeft ver dedigd.” Zjjn dit alle niet voorbeelden, die ont roeren? Een mensch moge In het leven nóg zoo hoog stijgen, kind blijft hij, en in de diepste innerlijke betrekkingen, tot wie hem lief zijn, vindt hij moreelen steun bij de grootste verantwoordelijkheden. En daarom was het zulk een innig-nlensche- lijke trek, dat de President van Frankrijk, toen zijn geboorte-dorp hem huldigde, zei: „Laat ons in dit oogenblik denken aan Velen, die op hooge posten worden ge- onze ouders, en aan hen de bloemen gaan plaatst, met ernstige verantwoordelijkheid, brengen." andere dwaze kringen, de r^-' aangericht doordat het aantal katholieke zetels zooveel bleef beneden dat, wat het had kunnen wezen, aangericht doordat de Protestantsche groepen niet tijdig den plicht begrepen ook op staatkundig gebied invloed uit te oefenen, alleen slechts moge Ujk door degelijke, princlpleele organisatie. In den uitnoodigingsbrief voor den Katho liekendag te Essen in September a.s. lezen we: „Slechts een doelbewuste en vastbeslo ten afweer in gesloten front van het ge heele Christendom kan den storm der be weging der Goddeloozen weerstaan.” Inderdaad, zóó is het. Had men dat 60 Jaar geleden ingezien, hadden én Katholieken én Vrotestantsch- Christelijken tijdig een politiek beleid aan den dag gelegd, gelijk ten onzent heeft plaats gehad, zoude de huidige Rijksdag wellicht niet gehad hebben een meerder heid, de christelijke wereldbeschouwing toe- "gedaan? En thans zien we, terwijl de Paus in Qüadrageslmo Anno zoo met nadruk ver klaart, dat alle pogingen tot hervorming der maatschappij vruchteloos zullen blijken, als niet een terugkeer plaats heeft naar de leer van het Evangelie degenen, die open lijk verklaren ook in het staatkundig leven de leer van het Evangelie als richtsnoer van handelen te aanvaarden, in den Rijks dag, in verhouding tot het geheel aantal zetels, zoo bijzonder schaars vertegenwoor digd. Mogen we het niet bedroevend, onrust barend noemen? En zal men durven ontkennen, dat in het- geen we in Duitschland waarnemen, een les ligt voor ons, voor ons Katholieken, voor de Protestantsche Christenen hier te lande, zeer in het bijzonder voor de Staatkundig Gereformeerde Partij? A. VAN WIJNBERGEN a Treffende foto-reportage I We zien er een kindje, dat in *n bassin'tje een bootje laat varen, we zien daarnaast een kindje, dat ergens achter 'n krotwoning bij wat vuile wasch verwaarloosd op den grond ligt; we zien een waarschijnlijk rijke juffrouw zich liggen uitbraden in de Riviéra-zon, we zien daarnaast wat buur- pratende, wellicht zeer arme vrouwtjes in een steegje; we zien ’n groepje badgas ten in luchtige kleedij een misschien luxueus gesprek onder elkaar voeren, we zien daarboven twee grondwerkers met schop en kruiwagen aan den arbeid. Ja! Zoo is de booze wereld! Maar naar ons bezien van de zaak is de foto-verslaggever maar half geslaagd: de wereld is nog veel boozer! en er zouden nog wel sterkere staaltjes van al te groote maatschappelijke tegenstelling welke lederen rechtgeaarden mensch dwars moet zitten te typeeren vallen! Door het ideetje van de roode redactie is de redactie van de „Prov. Gron. Crt.” echter óók op *n ideetje en "n goed ideetje gekomen. De redactie van het Groningsche Mad wil haar collega’s van de „Arbeiderspers” een ontwerp voor nóg zoo’n pagina aan de hand doen. Ziet hier: Mr. Baronde Blebersteln en mr. Coiiyée te ’s Hertogenbosch die reap, als president <én ad- vocaat-generaal zitting zullen hebben bij de behandeling in hooger beroep voor het ge rechtshof op Maandag 22 Aug. as. van de strafzaak tegen vader en zoon Van den E., bezochten Woensdag 10 Aug. onder Putbroek de plaats en de omgeving van het misdrijf, waar de drie slachtoffers om het leven zijn gebracht. Naar ons worejt medegedeeld, hebben de ver dachten betreffende het drama te Putbroek ook tijdens hun verblijf In het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch bjj ieder verhoo volgehouden onschuldig te z(jn aan de moor den en namen zij een onverschillige houding aan. Vader v d. E. zegt herhaaldeljjk: ,Jk wil niemand verraden.” Sinds de overbrenging naar Den Bosch hebben verdachten met elkaar niet het geringste contact gehad en weten zjj niets van elkaar af. Zjj zijn intusschen onder de strafzaak nleV onverschillig gebleven. Vader v. d. E. is merkbaar verouderd en ziet er met zijn nogal opgeblazen gezicht en gevangenis- kleur niet bijster gezond uit. De zoon v. d. E." doet door zjjn stemming tot lachen den ze nuwlijder vermoeden, wiens kwaal geleidelijk zou kunnen verergeren. Uit alles blijkt, dat de belangstelling voor de strafzaak betreffende het drama te Putbroek in verband met de behandeling in hooger be roep sterk vermeerderd is. Zijn wij wel ingelicht, dan werden reeds voor dertig verslaggevers der dagbladpers toegangs bewijzen vanwege de griffie van het gerechts hof uitgereikt, terwijl ten behoeve der diverse dagbladen voor leder hunner niet meer dan één persoon kan worden toegelaten, vermits de plaatsruimte voor de Pers veel te gering is. Van bovengenoemde adreslijst, welke jaar lijks door de Directie van den Landbouw wordt uitgegeven, Is weder een nieuwe druk ver schenen. Behalve de gewone aanvullingen en verbe teringen zijn in de Hjst opgenomen de adres sen van verschillende crisisinstellingen op land bouwgebied, alsmede van de commissies voor den uitvoer van landbouwproducten, waarvan de invoer In sommige landen Is gecontlngen- teerd. Voorts zijn voor het eerst hierin ver meld de onderscheidene vereenigingen tot ex ploitatie van proefboerderijen. Evenals vorige jaren wordt tot de gebruikers van het adresboek het verzoek gericht onjuist heden of leemten, welke zjj in de opaven moch ten aantreffen, ter kennis van de Directie van den Landbouw te brengen. Het werkje Is verkrijgbaar gesteld bij de Alg Landsdrukkerij te 's-Gravenhage en kan ook worden besteld bjj de plaatseljjke postkan toren. De .Koerier” publiceert den letterlijken tekst van het .Bisschoppelijk mandement aan de leden van de I. K. P.” 19 Juli 1.1. uitgevaardigd door Mgr. A. van Velsen, Apostolisch Vicaris van Batavia: Gedreven door de liefde van Christus. Onzen Heer, Wiens wil het is, dat de geloovigen in vrede en eendracht leven, hebben WIJ met be zorgdheid gadegeslagen den twist en de tweespalt die dat deel van de Indische Katholiciteit ver deeld houdt, dat uit hoofde van zijn toetreding tot de Indische Katholieke Partij, in meerdere mate als een ander, de verplichting op zich heeft genomen om het algemeen welzijn volgens de or-veranderlljke beginselen der Christelijke waarheid, rechtvaardigheid en liefde te dienen Deze strijd is geworden tot een bron van ver warring in het verband der Party, die niet meer geacht kan worden haar hooge staatkundige roeping naar behooren te vervullen, tot een steen des aanstoots voor de geloovigen in het algemeen, die hebben moeten ondervinden, dat zelfs de rechten en de waardigheid der over hen gestelde Kerkelijke Overheid niet zijn ontzien, e»- ten slotte tot een ergernis voor het publiek, dat terecht in den vaak met verbittering en onverzoenlijkheid gestreden strijd een schouw spel ziet, dat in geen enkel opzicht in overeen stemming geacht kan worden met de hoogheid der beginselen, welke het Heilig Katholiek Ge loof in het leven metterdaad uitgedragen wil zien worden. Hebben wij aanvankelijk getracht door ver maning en berisping de strijdende partijen tot elkaar te brengen, de wending, welke het con flict sedert korten tijd ueeft genomen, heeft Onze laatste hoop ontnomen, dat Wij, door ver der lankmoedigheid te betrachten, er in zullen slagen den strijd te beslechten en zoodoende den algemeenen vrede te herstellen en den grondslag te leggen voor het herstel van het prestige der Katholieke gedachte, dat sedert ernstig heeft geleden. Overwegende, dat de Indische Katholieke Par tij uit hoofde van haar domicilieering in het Vicariaat van Batavia in haar geheel aan het Ons toekomend Kerkelijk Gezag is onderwor pen, hebben WIJ, voor God en Ons geweten over tuigd van dat gezag gebruik te moeten maken, besloten en besluiten bjj dezen: Dat Wjj de Indische Katholieke Partij niet meer kunnen erkennen als een vereeniglng, die de algemeene Indische Katholieke zaak behar tigt op die wijze, als Wjj van haar mogen en moeten eischen en dat uit deze Onze uitspraak den leden duidelijk moet zijn, dat het welzijn der Katholieke gemeenschap van de leden vor dert, dat zij niet langer bjj de organisatie in haar tegenwoordigen vorm aangesloten blijven. Ingevolge hiervan wenschen Wjj, dat de Al- deelingen van voornoemde Partij zich, in over leg met haar Kerkelijke Overheid, zullen consti- tueeren als zelfstandige plaatselijke Katholieke kiesvereenlglngen. Voomoemde kiesvereenlglngen, zoomede de Katholieke leden van openbare colleges, zullen zich dan met betrekking tot zaken, die de alge meene politiek raken, voor zoover noodig, tot Ons dienen te wenden, to' tijd en wijle die kies vereenlglngen zich omtrent de bij Ons in over weging zijnde reorganisatieplannen zullen heo- ben uitgesproken, waarna Wij omtrent de door voering van die reorganisatie nader zullen be slissen. Het is Onze wensch, dat overeenkomstig het bij dezen gegeven voorbeeld alle commentaar, welke de strekking heeft de schuldvraag van het thans beëindigd conflict ten nadeele of ten .voordeele van een der daarbij betrokken groepen en personen op te lossen, achterwege zal blijven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12