OOG OM OOG, TAND OM TAND M De opstand te Madrid mislukt ONS BLAD I I Sanjurjo gearresteerd Doodstraf en snelrechters De” Het nieuws van heden Tegen de terreur De Gran Chaco Onderwijs-leening in Spanje HET SPANT TE OTTA WA DE JBAROMETER Lang gewacht, en niet gekregen Drie Canadeesche ministers dreigen met ontslag JOH. LAUWERS Het Weer1 Hindenburg te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Toekomstig modepopje. Rusland en Finland OPSTAND IN SPANJE De Woensdag te Madrid Generaal Sanjurjo, 8 dooden, 50 gewonden Kanonnen donderen I I Ten einde raad flink i die thans gearresteerd is. Sevilla in handen der opstandelingen t Socialistisch manifest Dagbladen verboden Geen reden tot ongerustheid Voorloopig alleen in Prdisen een 7-tal speciale rechtbanken Arrestatiebevel tegen Alfonso Catalonië blyft trouw Sanjurjo gearresteerd ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag-één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 De laatste aanslagen? Het volk der Spaansche hoofdstad juicht de Republiek toe en eischt den dood der opstand i gen VLIEGONGELUK BIJ DACHAU Generaals in arrest Gedwongen republikeinsche manifestaties? VON PAPEN ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 189 d< eg 28 Dooden MJ treinramp in Kaakaana. Bloedige betoogtngen te La Paa. tot Oroote branden te Moekden. en >50 >50 zulks tegen Bolivia mag drie forten voorloopig bezet houden Engelsch-Canadeeoche spanning In Ottawa. Groote onderwtysleening in Spanje. O O Ten Orde te Madrid heenleid. SeriBa nog ha op stand. De wet tot regeling van den boter-invoer is Zondag In wis king getreden. Von Papen pols* de portyen over omvorming der regeering. en ige XX) Zon op 537, onder 832. Volle Maan Dinsdag vjn. 9.02. Licht op 9 02. Dreigende steking b<J de landarbeid) in Zeeuwsch-Vlaanderen. Drama onder NQeborne. Meisje met messteken verwend. Verwachting: Meest zwakke Óosteljjke tot Zuidelijken wind, helder tot licht be-* wolkt, droog warm weer. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk nog warm, later eenlgen kaas op onweer. TnWoon Hoogste stond op Donderdag 0 wur vm. 785 Achteruit pl an de de en or en 00 og le ns rd an de 30 ke *ze >e- 11 .60 en an iep iet 70 en en la- >er NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD MOSKOU, 10 Aug. (VD.). De waarnemende Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Krestinsky en de Mnsche zaakgelastigde te Moskou Hakaralnen hebben de ratlflcatie-oor- konden voor het Russisch-Finsche non-agreseie 1 pact en de tusschen belde landen gesloten arbltrage-overeenkomst gisteren ultgewlsseid waardoor beide verdragen heden in werking treden. Het bestuur van het socialistische algemeene vakverbond heeft na lang beraad een manifest gepubliceerd, waarin de arbeidersklasse worat opgeroepen om energie te toonen, doch rustig te blijven. Verzocht wordt geen actie te onder nemen, zonder vooraf aanwijzing daartoe te hebben ontvangen. Doch ieder moet bereid zijn zich op den eersten wenk In den strijd te storten. Naar vernomen wordt, hebben alle republl. kelnsche politieke en sociale vereenlgingen be. sloten zich solidair te verklaren met het parool van de socialistische partij en de instructies, die vanuit het Volkshuis gegeven worden, op te volgen. De aristocratische kring de la Pena is op order der regeering gesloten. De volgende „reactionnalre” bladen zijn geschorst: ..ABC" „El Debate”. „Slglo Futuro”, „Informaslones". „El Mundo”, „La Navlon”, „El Guarlo”, -Uni versale Revlsta Marte”. Onder de gearresteerden zijn bekende per soonlijkheden van het oude regime. De bevat, king heeft krachtig gereageerd tegen den aan- klaard. kondiglng van een nieuwen ultzonderlngstoe- bestaat. Volgens de _D. A. Z.” wordt in politieke kringen opnieuw pver de mogelijkheid van het afkondigen van den uitzonderingstoestand ge sproken. Er bestaat geen twijfel over de af- bedoeling bleek echter te berusten op een illusie. Vele Nazi’s zijn, nu zij eenmaal bloed geroken hebben, niet meer te temmen. Zij laten den .Jegalen” Hitler, die hen met politieke saccharine tracht zoet te houden, praten en werpen zich als verscheurende dieren op de prooi en, die hun beloofd waren, maar hun tel kens weer werden onthouden. En zoo heeft thans de Rijksregeering zich eindelijk ge dwongen gezien de noodverordening tegen de terreur af te kondigen, welke zij gehoopt had in portefeuille te kunnen houden. De bepalingen dezer noodverordening zijn overigens krachtig genoeg. Voor elk men- •chenleven dat afgeslacht wordt in het abattoir van den partijhaat, elsch zij het leven van den slager. Het oud-testamentl- Regeering nog niet gerust De militaire opstand was in wezen monar chistisch en gericht tegen het republlketnsche regime. De regeering, die zich meester van den toestand noemt, acht mln of meer ernstige in- cidenten echter nog niet uitgesloten. Bulten, gewone voorzorgsmaatregelen zijn genomen, politie en troepen zjjn geconsigneerd. Het aan tal der opstandelingen te Madrid wordt op vierhonderd geschat. Bijna allen maken deel uit van het cavaleriecorps uit de kazernes van de Madrtleensche voorsteden. Ook te Alcila de Benares is een cavalerie regiment In opstand gekomen, maar na eenige honderden meters In de richting van Madrid te hebben afgelegd, keerde het regiment naar zijn kazerne terug. Alcala de Benares schijnt een der plaatsen te zijn geweest, waar het oproer is uitgebroed. behoort tot de arrestanten. Overigens wordt verklaard, dat de beweging de regeering reeds tevoren bekend was en dat reeds maatregelen getroffen waren. Vanmorgen vroeg werd het gerucht verspreid dat de opstandige beweging ook in de provincie steun zou vinden. ---- - - De incidenten hebben acht dooden geëischt en een vijftigtal gewonden. Er zijn honderd, vijftig menschen gearresteerd, waaronder de chauffeur van Primo de Rivera en de adjudant van generaal Martinez Anido. De luitenant-kolonel, die zich poogde mees ter te maken van het postkantoor heet Munoz. De opstandige beweging werd reeds sedert eenlgen tijd voorbereid te Algeciras. He't gar nizoen van het stadje La Linea had zich ver. plicht de opstandelingen te steunen, doch het garnizoen van San Roque had geweigerd zich door de leiders der beweging te laten over halen. Onder de te Madrid gearresteerde personen zijn Joaquin Calvo Sotelo, broer van den oud- mlnlster van financiën onder de dictatuur Sanchez Jimenez, en te Malaga de oud-minister van openbare werken Estrada uit het kablnet- Berenguer. MADRID. 10 Aug (VD.) De parlemen taire commissie van onderzoek naar de politie ke en administratieve verantwoordelijkheden van het oude regiem heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen ex-konlng Alfonso. den In fant Ferdinand, den voormallgen Minister van Arbeid In de dictatoriale regeering en verschillende andere persoonlijkheden. Deze maatregelen hebben niets uitstaande met de gebeurtenissen van hedenmorgen te Madrid doch staan In verband met den bouw van inrichtingen ten behoeve der spoorwegen, waarbij zich ernstige gevallen van corruptie hebben voorgedaan. MADRID, 10 Aug. (Reuter.)De Cortes hebben bjj acclamatie een motie van vertrouwen In de regeering aangenomen. Vijf agrariërs hielden zich afzijdig. De directie van den veiligheidsdienst schat het aantal der gevangenen op veel meer dan tweehonderd. Ieder oogenblik komen er nog van alle kanten binnen. De president van de generaliteit Catalonië, overste Macla, heeft aan den president der Spaansche republiek en aan den Minister-pre sident telegrammen gericht, waarin hij de loyaliteit van Catalonië verzekert. De vakver. eenlglngen zijn voornemens een algemeene sta king af te kondigen. Indien In Catalonië een monarchistische beweging zou uitbreken. MADRID, 11 Aug- (Reuter) Naar gemeM wordt, Is generaal Sanjurjo gearresteerd. WASHINGTON, 10 Aug. (Reuter). Bolivia heeft aan de neutrale mogendheden beloofd, de vijandelijkheden te zullen staken. Indien het zijn troepen in de tegenwoordige stellingen in den Gran Chaco mag handhaven. De neutrale mogendheden hebben hierop aan Bolivia een nieuwe nota gericht, waarvan de inhoud niet bekend gemaakt wordt. Reuter verneemt echter, dat men Bolivia ver lof zal geven tijdelijk drie op Paraguay ver overde forten bezet te houden. Uit Santiago (Chili) wordt geseind, dat, vol gens een officieel Boliviaansch communiqué van 8 Augustus, de Paragueesche troepen een kleine Boliviaansche voorpost hebben aangevallen. Na de schildwachten te hebben gewond, vluchtten de aanvallen. Dit bericht wordt echter door een telegram van den generalen staf te Asun don. Paraguay’s hoofdstad, ontkend. KONINGSBERGEN, 10 Aug. In den afgeloo- pen nacht is een bomaanslag gepleegd tegen het gebouw van een 'soc.-dem. blad. De schade is aanzienlijk. Te Roessel werd geschoten op de woning van een Katholiek gemeenteraads lid. Te Neidenburg werd bijtijds een bom ont dekt voor het Rjjksbankflliaal. Het commu nistische blad te Koningsbergen Is verboden. Ook uit Silezië worden nog enkele aansla gen vermeld. Te Dortmund werd vanuit een auto op voor bijgangers geschoten. Te Koblenz is het Hjk gevonden van een politieman. In een plaats In Hessen schoot een nazi op een arbeider. tie nog meer concessies zouden worden ver leend. Niettegenstaande deze bedreiging, zet de Ca nadeesche regeering haar pogingen, om tot een vergelijk met Engeland te komen, voort. Verder verneemt Reuter, dat de Engelsche delegatie haar standpunt nogmaals uiteen zou hebben gezet in een schrijven, waarin verklaard werd, dat Engeland er de voorkeur aan geeft, dat Canada de douane.tarieven voor Engeland omlaag brengt, liever dan dat de Engelsche import bevorderd wordt door verhooging der tarieven voor de andere landen. De geheele gang van zaken wordt door de betrokken autoriteiten in het Rijk en in Prui sen met aandacht gevolgd. Men verzekert, dat alle maatregelen getroffen zijn om eventueele uitbarstingen te bedwingen. Ook de nationaal-socialistische leiders zijn gewaarschuwd. Officieus wordt dan ook ver- dat er geen reden voor ongerustheid OTTAWA, 10 Aug. (Reuter). In Canada dreigt een kabinetscrisis ten gevolge van de tegenstellingen op de Britsche Rtfksconfe- rentie tusschen de Canadeesche en de Engel sche delegatie. In de ondërhandelingen over de toekomsti ge wederkeerlge douanepolltlek heeft Engeland de voorstellen der Canadeesche' regeering als absoluut onvoldoende gekenschetst, zoodat aan Canada nieuwe voorstellen gevraagd werden. In het verloop van deze beraadslagingen hebben drie Canadeesche ministers met aftre den bedreigd, indien aan de Engelsche de'.ega- MADRID, 10 Aug. (Reuter). Betreffende den militairen opstand wordt nog het volgende ver nomen: De nprtanrtelingen waren van plan geweest, zich meester te maken van de ministeries van Oorlog en Posterijen. Alle verbindingen met Ma drid zijn verbroken. Om 8-15 was de opstand tot bijna alle stadsgedeelten uitgebreid en werd het donderen der kanonnen gehoord. Naar Havas nader meldt, zijn talrijke arres taties verricht, ook de hertog van Infantada PARIJS, 10 Aug. (Reuter) Omtrent den op stand in Madrid verneemt Havas; Hedenochtend om vier uur traden een eerste luitenant van de infanterie, een kapitein en een luitenant van de marine, gewapend met een revolver en .met een witten band met een groen St. Andrteskruls om den arm, het hoofd-tele- graafkantoor binnen. De belde op post staande burgerwachten hielden hen tegen. Op hetzelfde oogenblik rukten een veertigtal met revolvers gewapende personen, deels In burger, deels in uniform nader, die echter ook door de burger wachten in bedwang werden gehouden. Kort hierna weerklonk van het Cibelez-pleln heftig schieten, waardoor de politie werd gealar meerd. Deze kwam te hulp en er ontstond een geregeld gevecht met revolvers en karabijnen tusschen de politie en de opstandelingen. Ook een aantal machlne-geweren werden gerequl- reerd. Langen tijd duurde de strijd in het ministerie van oorlog en het ministerie van de posterijen en In de gebouwen van de veiligheidspolitie. Het lukte de politie eindelijk de opstandelingen terug te dringen en de rebellen, die rich in het ministerie van posterijen bevonden gevangen te nemen. Men vermoedt, dat de leider van de bewe ging generaal CalvazabU is, gesteund door een tal generaals van het oude regiem. Om kwart voor acht weerklonk plotseling over geheel Madrid hevig kanonvuur, hetgeen de bevolking verschrikte. De minister van bln- nenlandsche zaken verklaarde echter, dat dit slechts „schiet-oefenlngen" waren. sche: „Oog om oog, tand om tand” krijgt officieel weer kracht van wet in Duitsch- land. Snelrechters zullen den tijd moeten trachten in te halen, welken de Rijksregee ring afwachtend verzuimd heeft en de strafmaat voor politieke misdaden wordt zóózeer verzwaard, dat er een preventieve werking van verwacht wordt. Zal ook deze verwachting ijdel blijken? De Rijksregee ring heeft het in Duitschland wel ver laten komen, misschien wel te vèr. Bij eerder in grijpen zou zjj met minder drastische ver ordeningen hebben kunnen volstaan. Trok Bruning den Nazi’s niet eenvoudig het bruine hemd uit om hen tot kalmte te dwingen? Maar aan het bruine hemd, aan de martiale uniform, aan de kleeren, die de Nazi’s maken tot wildemannen, durft von Papen niet meer te raken. Betaalt hij voor orde en rust liever met menschen- levens dan dat hij den Nazi’s den mili tairen vechtjas ontneemt? De Nazi’s zullen hem daar toch niet dankbaar voor zijn. Hun gedragingen dwingen von Papen ook tegen hen op te treden en dat is meer dan hun verwatenheid verdragen kan. stand indien bijzondere gebeurtenissen noodzakelijk maken. Ten aanzien van de geruchten Inzake het concent ree ren van S. A.-troepen rondom Ber lijn verneemt de ,D. A. Z.", dat de natlonaal- sociallsten dezen maatregel aldus toelichten, dat het hun wenscheljjk voorkomt, de door de gebeurtenissen van den laatsten tijd veront ruste 8. A-lieden uit de hoofdstad terug te trekken. slag op de republiek. Reeds om tien uur waren de straten van de hoofdstad vol menschen, die het republikeinsche volkslied aanhieven en kreten uitten als: „Breng ze ter dood". „WIJ eischen gerechtigheid". Tegen twaalf uur trokken betoogers ter sterk te van duizend man door de Gran Vla onder gezang en met republikeinsche en zelfs roode vlaggen. Zij drongen het offlcierscaslno binnen en joegen de daar verwijlende officieren weg. Daarop dwongen zij de directie van het casino de republikeinsche vlag te hljschen. Er had een niet heel ernstige botsing plaats tusschen betoogers en civiele gardisten, toen dezen de betoogers uiteen wilden drijven en de roode vlaggen wilden afnemen. De menigte bood eerst eenlgen tegenstand, doch juichte tenslotte de politie toe onder het gezang van het republikeinsche volkslied. BERLIJN, 10 Aug. (W-B.) De nieuwe nood verordening, welke den titel draagt „verorde ning van den Rjjkspresldent tegen politieke terreur, van 9 Aug. 1932”, treedt heden in wer- king. Uit den thans gepubllceerden tekst blijkt nog, dat door de rechters geen verzachtende omstandigheden kunnen worden aangenomen. Voorloopig zullen alleen in Pruisen speciale rechtbanken ter berechting van terroristen worden opgericht en wel te Koningsbergen voor de provincie Oost-Pruisente Berlijn voor Brandenburg, verder te Elbing. Kiel, Breslau, Hamm en Düsseldorf. Rjjkspresldent von Hindenburg is uit Neu- deck hedenmorgen om 6.55 qur op het station Friedrichsstrasse te Berlijn aangekomen. Zijn terugkeer houdt blijkbaar verband met den ernstigen blnnenlandsChen polltieken toe. stand. et een waarlijk onverantwoorde lijke lankmoedigheid heeft de Rijksregeering In Duitschland wer keloos afgewacht, of de In een schrikwek kende terreur overkokende gemoederen der partij-politici eindelijk wat zouden gaan afkoelen. Haar aarzelende houding stak wel heel vreemd af» bij die, welke zij zich tegenover Pruisen aanmatigde, waar een rljkscommissaris het heft in handen nam, omdat de socialistische en de centrum-mi nisters er niet in staat heetten het staats gezag en de orde te handhaven. In Pruisen trad de Rijksregeering op met een volgens de grondwet minstens dubieuze voortva rendheid. Het ging daar om het neerslaan van de oppositie tegen haar zelf en tegen de Nazi’s, bij wier gratie zij .regeerde, en dus kon zij zich bij voorbaat reeds verze kerd achten van d§n zegen van het Haken kruis op al haar dictatoriale maatregelen. In het Rijk zijn de verhoudingen sinds de Rijksdagverkiezlngen echter geheel anders. Wel heeft de Rijksregeering steeds getracht de schromelijk eenzijdige voorstelling In gang te doen vinden, dat uitsluitend de communisten zich aan onduldbare daden van terrorisme schuldig maakten, doch de feiten hebben deze voorstelling van zaken gelogenstraft. Zeker, de communisten, die mede ten gevolge van het hoogst on tactische optreden van de regeering-Von Papen een aanzienlijke stemmenaanwinst hebben kunnen boeken, zijn niet alleen het bloedig antwoord op de tergende provoca ties der Nazi’s niet schuldig gebleven, maar hebben bij herhaling ook zelf het Initiatief tot moord en doodslag genomen. Daarte genover evenwel staat, dat de natlonaal- soclalisten een zeker niet minder bezwa- renden polltieken kerfstok hebben, waarop met burgerbloed het aantal van bun slachtoffers Is aangeteekend. Voor een wezenlijk objectieve en rechtvaardige Rijks regeering was er dus geen overtuigende re den om alle schuld voor den onhoudbare» toestand In Duitschland af te wentelen op de rebelsche ruggen van de wild gemaakte Roode Fronters. Vooral de ongehoorde over vallen te Königsbergen toonden aan, hoe zeer de Rijksregeering haar gezag afbreuk deed door baar door-de-vingers-kljkerij, zoo- dra bet ergens bruin in plaats van rood toeging. In haar dringende en dreigende waarschuwingen, welke zij naar aanleiding van de politieke verwildering In het alge meen liet hooren, vermeed zij wel-ls-waar den schijn van partijdigheid, maar in baar commentaar en in baar daden verried zich het kruipend‘bloed, dat zij niet al te opval lend wilde laten gaan. Het is kennelijk de bedoeling van de Rijksregeering geweest zóó lang te wachten met het nemen van strengere maatregelen tegen de politieke terreur, totdat de hoogste partijleiding uer Nazi’s haar bruingehemde legerscharen weer geheel in de band zou hebben. Naar de „Telegraaf” nog verneemt, is de op stand overal onderdrukt behalve te Sevilla, waar de toestand er voor de regeering somber ultriet Aan het hoofd der rebellen te Sevilla staat ge neraal Sanjurjo, gewezen opperbevelhebber in Marokko en oud-leider van de Guardia Civil Men vreest, dat de stad In handen der opstan delingen zal vallen. De president Alcama Zamora bevindt zich in zijn zomerverblijf, terwijl de premier Azana voortdurend in zjjn departement Is, waar hij onafgebroken in contact staat met de militaire autoriteiten in het geheele land, behalve te Se villa. MÜNCHEN, 10 Aug. CV. D.) Gisterenavond stortte nabij Dachau een vliegtuig, waarin twee personen gezeten waren, naar beneden. De pi loot, de bekende Dultache vlieger Pon, wist zich met behulp van zijn parachute te redden. Ook de mecanicien Starchlnskl maakte ge bruik van een valscherm. doch dit ging niet open, zoodat Starchlnskl omlaag stortte en gedood werd. MADRID, 10 Aug. (Reuter.) Het Spaansche ministerie van Binnen'.andsche Zaken beves tigt, dat generaal Sanjurjo te Sevilla een op standige beweging is begonnen, doch dat de regeering meester blijft van den toestand. Iedere verbinding met Sevilla was op het oogenblik van deze mededeeling afgebroken. Later is het bericht van den opstand van generaal Sanjurjo vanuit Sevilla bevestigd. Het heette, dat het garnizoen van Sevilla zich bij de rebelleerende gendarmerie had aangesloten. De beweging breidde zich uit tot Jerez de la Frontera. De poging tot opstand te Jerez werd dank zjj de loyaliteit van de guardla civil spoedig onderdrukt. De garde werd door de bevolking van de stad Ijverig geholpen. President Zamora, die den zomer doorbrengt op het kasteel La Granja, heeft zich naar Madrid begeven, waar hij een ministerraad voorzat. Het zesde regiment infanterie is naar Sevilla vertrokken om de oproerlingen te be strijden. De politie te Madrid heeft Woensdagmorgen een vergadering van monarchisten ontbonden. Acht personen werden in arrest gesteld, o. w. generaal Godet en generaal Gonzales Garrasco. Beiden zijn in de militaire gevangenis opge sloten. Bewezen werd, dat generaal Cavaleantl, ver borgen in een in volle vaart rijdenden auto, per. soonlljk aan het vuurgevecht heeft deelgenomen dat zich afspeelde voor het bureau van de vei ligheidspolitie. De generaal ontkent dit echter, evenals hij ontkent deel te hebben genomen aan de voorbereiding der beweging. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers BUREAUXHOF 6. ALKMAAR Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal voor Alkmaar f 2.-— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnostad - Haarlem MADRID, io Aug. (Reuter). Volgens een mededeeling van den Minister van Onderwijs, is de regeering voornemens een leening van MO millioen peseta uit te geven, welk bedrag sa! worden gebruikt voor bet oprichten van 20.000 scholen in Spanje. (De conclusie ligt voor de hand, dat deze scholen de Inrichtingen der Jezuïeten moeten vervangen en dus allesbehalve op godsdlenstt- gen grondslag zullen werken. (Red.). PARIJS, 10 Aug. (V. D.) Volgens berichten welke laat in den middag uit Madrid te Parijs zijn ontvangen, heeft de Spaansche regeering de gouverneurs der provincies Malaga, Cadiz en Huelva instructie gegeven troepen gereed te houden voor een opmarsch naar Sevilla, waar generaal Sanjurjo, de vroegere opperbevelheb ber der Civiele Garde, thans leider der douane, zich tot gouverneur-generaal heeft uitgeroepen. Vjjf torpedojagers hebben de oorlogshaven van Cartagena verlaten om te Sevilla steun te bieden aan de infanterie, die uit Madrid op weg is, om den opstand te onderdrukken. De berichten uit Jerez de la Trontera wijzen er op, dat detachementen van de civiele garde onder bevel van een kolonel Woensdagochtend in opstand zijn gekomen. De bevolking van Jerez viel daarop de kazerne der garde aan en overmeesterde den kolonel, die In ’t gemeente, huls werd opgesloten. Het volk wilde hem voor een krijgsraad uit bet volk orengen, doch de politie slaagde er In hem te bevrijden. De civiele garde zag daarop af van haar insubordi. natie en de rust werd hersteld. Inde den Indruk te versterken dat de opstand ook door de burgerbevolking wordt al- gekeurd, heeft de veiligheidspolitie de vakver- eenigingen geprest een demonstratie te organ!, seeren. Een groot deel der arbeiders trok in de morgenuren in gesloten rijen met republl. kelnsche en roode vlaggen door de straten der stad. Eenige arbeiders drongen daarbij een offlcierscaslno binnen, waar zij de aanwezige actief dienende officieren tegen den grond sloegen. De republikeinsche garde beeft ten slotte de rust hersteld. Beslissend voor het verder verloop van zaken zal zijn of de regeering zich In de overige dee- len des lands zal kunnen verlaten op politie, »r en vloot. Op het oogenb'.lk weet men nog niet in hoeverre Sanjurjo bulten Andaloezië steun zal vinden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1