Prikkeldraad Van de Pers-tribune I Méér voorlichting! I DONDERDAG 11 AUGUSTUS ZILVEREN PROF ESSI EFEEST n Fraai begin! Invoerbeperking boter BEDEVAART NAAR DOKKUM ROODE LASTER GEMEENTE VERLEENT HULP 4 Niet tegen Godsdienst JAN HAMDORFF MONUMENT KRANKZINNIGE ONTVLUCHT Te Laren onthuld GIJZELING MET HINDERNIS Kind verdronken Op den openbaren weg Aan de verwondingen overleden Branden in de Peel Dubbel woonhui* afgebrand' d DOOR GOEDHEID GEDREVEN Maar het vrouwtje werd bang Waartoe contingenteering leidt! Kruisbeeld onthoofd ONGELUK LANGS SPOORWEG Ouders, past op uw kinderen Man door een trein gegrepen Bedenkelyke kapitalis tische praktyken Rood blyft nog steeds tegenover zwart staan als vuur tegen over water LUCHTVERKEER MET HET VERRE OOSTEN Goedkoope trein naar de Zuiderzeewerken Bestrijding werkloosheid op het platteland De wet in werking getreden Nauwere samenwerking tusschen K.L.M. en Air-Orient Prins Hendrik op bezoek bij de Padvinders Op 21 en 22 Augustus a.s. o deining Zondag J.l. in werking ken. hun over AN waarop ze af op de z.g. kapitalistische van den geen wodrd waar e- «t d. Ji die meer zullen gnuiven over de anti nationale houding van de rood-rose groe pen.” dat de Te Uden werd door de politie een persoon aangehouden, die bleek ontvlucht te zijn uit de Inrichting voor geesteszieken ..Huize Pa dua” te Handel. De ontvluchte bleek onder weg te Boekel een rijwiel te hebben gestolen. De patiënt is weder naar ..Huize Padua” te ruggeleid. Bjj het spelen aan de Maaskade te Rotter dam is de zesjarige H. J. Gerritsen, uit de Feyenoordstraat, te water geraakt en verdron ken. Te Eist is Woensdagnacht door onbekende oorzaak af gebrand het dubbele woonhuis van Penraat. bewoond door de gezinnen van den eigenaar en van den heer Ermers. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners in nachtgewaad moesten vluchten. De kinderen van den heer E. konden slechts met moeite worden gered. Alles werd een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. pers-conf eren ties de bevolking op wat tóch eenmaal komen niet priester heeft aangeklampt, om haar daar- ver- e«. zijn dochtqF naar Maria- Het gebeurde op een warmen middag dezer dagen dat een automobilist alleen gezeten in zijn vler.persoons-wagen, op een onbescha duwd landweggetje in de nabijhelo vah Apel doorn, gedreven door de goedheid zijns harten, een moeizaam voortstrompelend oud Veluwsch vrouwtje vroeg: at zij soms nog ver moest, dat hij haar anders wd even ter bestemde plaats wilde brengen. Het vrouwtje keek verschrikt op. mompelde in het dialect van die streek: „Ach, heer, te genwoordig is zelfs een oud mensch op den weg niet meer veilig voor die kerels met auto’s” en liep, zoo vlug haar beenen het toelleten naar een dichtbij staande boerderij. De automobilist grijnsde, en gaf vol gas. Er zijn thans drie luchtvaartmaatschappijen, die een geregelden weekdlenst tusschen Europa en het Verre Oosten onderhouden, te weten de K.L.M.. die den langsten luchtweg ter wereld bevliegt, nl. AmsterdamBatavia; de Pransche maatschappij Air-Orient, die MarseilleSaigon vliegt en tenslotte de Engelsche Imperial Air ways. die den dienst LondenKarachi onder houdt. Daar de KX.M. en Air-Orlent de route Bag dadBangkok <6880 KM.) gemeen hebben en de wlnterdienst der KLM bovendien over Marseille loopt, hebben de Nederlandsche en de Pransche maatschappij, welke vele gemeen schappelijke belangen hebben, besloten tot nau were samenwerking. Deze zal hoofdzakelijk be staan In het scheppen van eenheid in tarieven en vervoersvoorwaarden en het vaststellen der dienstregelingen in onderling overleg. Het stre ven zal hierbij zijn om den dubbelen weekdlenst. die door belde maatschappijen op het Oosten wordt onderhouden zoodanig in te richten, dat de belangen van post en reizigers er het meest mede gediend worden. In verband met bovenbedoelde nauwe samen werking is het hoofdagentschap van de Amster damBatavlalün der K.L.M. in Frankrijk en in Indo-Chlna In handen van de Air-Orient gege ven. terwijl de KLM. in Nederland en de K.N. I.L.M. in Nederlandsch-Indlë de Air-Orient ver tegenwoordigen. In de Brabantsche Voorpeel is de< boerderij van den landbouwer N. afgebrand. Ook de in boedel ging verloren. Elders in de Peel, nabij Völkel, brandde de woning van O. tot den grond af. De bewoners moesten zich in nachtgewaad redden. Eenig vee kwam in de vlammen om. Een derde brand woedde in de Brabant- sche Peel te St. Hubert, waar de landbouw- schuur van N. een prooi der vlammen werd. Naar wij vernemen, is het door Frankrijk aan Engeland toegestane contingent in te voeren zee visch vol. Dientengevolge tracht men thans Engelscbe visch vla Holland, ten nadeele van het Hol landsche contingent In Frankrijk in te voeren. Ondanks de omstandigheid, dat ook het Hol- landsche contingent zeer vergevorderd is, zijn er Nederlandsche vlschhandelaren. die er zich toe leenen om aldus de Hollandsche zeevls- scherij te benadeelen, ten voordeele van da Engelsche vlsschery. De verscheping heeft plaats van Engeland naar Hoek van Holland, en van Hoek van Hol land wordt de visch naar Frankrijk verzon den en zoodoende op de Pransche grens ten nadeele van het Hollandsche contingent afge boekt. „Ons Noorden” voegt hier zeer raak aan toe: In het RJE. Ziekenhuis te Winschoten over leed de 77-jarige E. H„ die half-Jull op onge lukkige wjjze door een revolverschot werd ver wond. Een Maastrlchtsch deurwaarder kreeg de op dracht den koopman E. te gijzelen. Deze, woon achtig in België, glipte aan den Cabergerweg even over de grens. Deurwaarder, twee doua nen. twee marechaussees en een assistent lagen echter op de loer en hielden E.'s wagen staan de. De bestuurder verzette zich echter, bewe rend. dat hij zich niet op den openbaren weg bevond en derhalve gijzeling niet mogelijk was. ..Probeer er me 'ns uit te halen", luidde de ultnoodlging. Als deze stelling opgaat, dacht de deurwaar der, dan kan zich een elk zelfs in een krui wagen over den openbaren weg laten rijden zonder zich op den openbaren weg te bevinden. Daar de bestuurder koppig bleef en goede raad duur was. voldeed de deurwaarder aan een andere paragraaf van de wet, en haalde den plaatsvervangend kantonrechter, in wiens bijzijn gijzeling overal en te allen tijde kan geschie den. Zoo geschiedde en pas nadat de gewapende macht E. uit den wagen had verwijderd, vond de gijzeling plaats. Nauwelijks uit den wagen en dus volgens zijne opvatting op den openbaren weg, veran derde E. van houding en liet alles gewillig toe De deurwaarder liet echter niet meer met zich spotten en noodlgde E. tot het betreden van den gevangenis-wagen, waarmede zonder dralen overbrenging naar het Huls van Be waring plaats had. E. kan nu in beroep doen uitmaken, wiens opvatting de juiste was. Dinsdagmiddag is onder Krulnlngen de vijf tigjarige landbouwer W.. die met een geweer over den schouder langs de spoorbaan fietste, door den trein, die om twaalf uur van Bergen- op-Zoom te Goes. arriveert, gegrepen en zooda nig gewond, dat hij onmlddelluk overleed. De man laat een weduwe en twee kinderen achter. Vermoedelijk is het geweer in aanraking met den trein gekomen, aoodat W. werd gegre pen en meegesleurd. Binds menschenheugenls stond Mj een kruis punt te Hoensbroek. Bchuureik geheeten, een antiek kruisbeeld. Door het ontstaan van een zandkuil vlak achter het beeld, moest het daar verdwijnen Na eenlgen tijd wisten de bewoners van dit oudste en geheel katholieke gedeelte der gemeente Hoensbroek zooveel geld te verza melen dat een steenen kapelletje met een prach tig Christusbeeld ter plaatse verrees. Veertien dagen geleden vond men 's ochtends, aldus bericht de „Limb. Koerier”, bet kruisbeeld met afgerukt corpus achter in het kapelletje. Hevig was de verontwaardiging der oprichters. Zfl herstelden spoedig het beeld tn eére. De vorige week vond men bet kapelletje van alle ■teraelen beroofd. Zondag jX echter bereikte het vandalisme zijn hoogtepunt. De eerste kerk gangers. die bet kapelletje passeerden. vonden tot hun diepe ontsteltenis bet bronzen beeld onthoofd Dit is een schanddaad sender weerga. Hopelijk slaagt de plaatselijke politie, die dc mak onderzoekt, er spoedig in. de lafhartige daders te vinden. In het „Staatsblad" is afgekondlgd de wet van 25 Juli tot regeling van den Invoer van boter. Zij is met ingang van getreden. by te helpen, maar alle socialistische dachtmakingen ten spyt, is het toch vreemd, waarom de vader thans verlof heeft gegeven Oord terug te keeren. Dit pielt toch seker niet tegen Marta-Oord. We weten niet, of het meisje roeping heeft voor X kloosterleven waarvan ouders hun kind tenslotte ook niet mogen afhouden maar vast staat dit, dat ih Maria-OprcK niet de minste pressie in die richting op haar is uitgeoefend. De over ste heeft ons dit pertinent verklaard. Hoe komen dan socialistische bladen er bij dergeiyken laster te lanceeren? Toch zeker niet uit liefde voor den R.K. en religieuze® Z. k. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee ie klasse Termljteler, heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het Nationaal Padvlnderskamp op het landgoed Oosterbeek. De Prins was gekleed in padvinderscostuum. Aan den Ingang van het kamp werd Z. K. H. ontvangen door een hoofdverkenner, staats raad Rambonnet, door kolonel Dlemont en door den kampleider L. J. van Doorn. De Prins werd naar het demonstratieterrein- geleid en nam op de gereserveerde tribune plaats. Daar werden os. ook nog opgemerkt oud-gouverneur-generaal Idenburg, gep. lult.- generaal Collette. Prof. Taverne, de heer Col- quhour. hoofd-kwartlercommissaris van de Engelachen. Nadat de welpen voor den Prins hadden ge defileerd, nam de demonstratie van welpen en verkenners een aanvang. n de voorlichting van ons volk is de Regeerlng ons inziens ernstig in gebreke gebleven. Waarom niet terstond, zoodra men zich den waren toestand bewust werd, door mid del van voorbereid moest? Waarom zelfs de Kamerleden voorgelicht? Het rapport-Welter is thans als een me teoorsteen néér komen ploffen en heeft allerwegen (ondanks het feit, dat er wel iets van uitgelekt was) een ontsteltenis ge wekt, welke minder groot geweest zou zijn, indien het Nederlandsche volk er behoor lijk op voorbereid was geworden. Zeker! De Regeerlng verkeerde in een heel moeliyke positie; zij moest het volk een heel onaangename tijding brengen en tegelykertyd mocht zij zich omwille van lands credietwaardigheld niet al te pes simistisch uitspreken. Maar met taktische voorlichting zoude er oX heel veel te bereiken zijn geweest; ons volk zou wel begrepen hebben en de droevige feiten veel gelatener en veel mil der hebben aanvaard dan nu het geval is. Want werkelijk een eersterangs staatsman heeft het ons dezer dagen nog eens verzekerd ons volk is in zijn dieper wezen toch zoo’n prachtig redelijk volk! Wanneer de Regeerlng te goeder ure het volk tegemoet getreden was, de kaarten open op tafel gelegd had en het volk zelf méde de onvermydeiyke conclusie had Hü nam onderweg een rijwiel mee Neen! Eigenlijk kunnen we van een be gin nog niet spreken. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag is nog lang niet goedgekeurd en nóg minder in werking getreden; de ekonomlsche toena dering is feitelijk en praktisch dus nog niet eens begonnen. En nu moeten we waarnemen, dat Bel gië alle goede bedoelingen ten spijt zelfs in dit stadium der toenaderingspogin gen niet kan nalaten, rustig voort te gaan op den ouden weg, welke leidt tot steeds ergere ekonomlsche vervreemding. Het betreft nu weer eens onzen kolen export naar België; een Limburgsch mede werker van het „Handelsblad” schrijft daaromtrent in zyn blad: ,Js het nu piet merkwaardig, dat juist de dames en heeren, die zich arbeiders- afgevaardigden noemen, weigeren f 200 van hun 5000 prijs te geven? En hoe velen zyn daar niet onder, die, behalve de 5000, Inkomens genieten, waarvan de meest bevoorrechte arbeider zou watertanden? De ambtenaren mogen eenige aderlatingen hebben ondergaan, de hyper-democraten staan nog op hun volle 5000! De meerderheid der Kamer heeft inge zien wat rechtvaardigheid eischte, heeft ook ingezien, dat het aanzien der Kamer er onder zou lyden als haar leden alleen buiten schot bleven. De rose-roode, dames en heeren zien dit niet in. Ook niet b.v. ir. Cramer, die biykens een recent kran tenbericht maandelijks een wachtgeld van 750 ontvangt, dat mede opgebracht wordt 4oer de Inlanders, wier nooden hij zoo dramatisch beschryft; ook niet afge vaardigden met non-activlteits-tracte- ment en wethouderspensioen gelijk de heeren Duys en J. ter Laan. Zij biyven de volle 100 pet. eischen, alsof de schatkist niet in sty genden nood verkeerde. In plaats van hier het goede voorbeeld te geven, doen zy niet voor het eerst precies wat het volk kan opzetten tegen het Parlement. Het zijn de lieden der fascistische sympathieën In woorden fel door de sociaal-democraten bestreden land laten trekken, de onrust en onder ons volk zou minder groot en min der.... gevaarlijk zijn; er zou gekomen zijn méér wil om gezameniyk den grooten last te dragen en demagogen zouden min- der gelegenheid gehad hebben om het volk te misleiden en op te hitsen. „inderdaad moet het in hooge mate be treurd worden, dat in deze tyden, nu het fascisme driester dan ooit de kop opsteekt en vele jongeren In zyn netten vangt, deze z.g. antl-kapitalistische kapitalisten een zoo door en door slecht voorbeeld geven en de verwording demonstreeren van een parle mentair stelsel. Dezer dagen hebben een aantal soclaal-democratische Statenleden in het Groninger Volksblad de salariskor ting verdedigd voor het overheidspersoneel. Zy hebben daarby op de voorgrond gesteld, dat thans allereerst gestreefd moet worden naar het financieel weerbaar houden van de overheidslichamen, omdat daarvan in deze tyden van economische nood groote offers gevraagd worden, zoowel voor werk verschaffing als steun aan werkloozen. En deze sociaal-democraten achten deze eischen van zóó groot belang, dat zy des wege een offer vragen van het overheids personeel. Maar wat dan te denken van andere sociaal-democraten, leiders der party, die op dit oogenblik zelf van de overheidskas halen en plukken wat er van te plukken is en weigeren ook maar van iets afstand te doen, zelfs niet van hun arbeidsloosinko- men, dat sommigen van hen zelfs in drie dubbele mate trekken. Het is ons feiteiyk onbegrijpeUjk, dergeiyke schandeiyke toestanden by arbeiders-volgelingen van dit soort kapita listen, geen geest van venset oproept. Want als ooit het Bijbelwoord in vervulling gaat van de gepleisterde graven, dan Is het hier. Op voïksmeetlngs en vergaderingen schelden zy te^pn het kapitalisme, geven ze af op de z.g. kapitalistische practyken van de Regeerlng Maar onderwyl touchee- ren zij van diezelfde kapitalistische maat schappij twee- en driedubbele tractemen- ten zonder daarvoor eenige arbeid te ver richten. En een domme arbeidersmassa slikt dit misse lyke comediespel. Mag het dan ons eigeniyk wel verwon- Dergeiyke sociaal-democratische leiders zyn er de beste propagandisten voor.” deren, dat bjj zulke toestanden ook in ons ~-l h^t fascisme aan aanhang wint? De Nederlandsche Spoorwegen laten op Woensdag 17 Augustus o.a. van de stations Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Uitgeest. Alkmaar en Hoorn een goedkoopen trein loopen naar Enkhulsen, vanwaar met een deribooten 'van den veerdienst een tocht langs de imposante Zuiderzeewerken worat gemaakt Aan de stations zijn nadere Inlichtingen te bekomen. „Het ziet er voor onzen kolenexport naar België zeer leeiyk uit. Men wist te Heerlen dat de Belgen reeds eenlgen tyd in onder- handeling waren met de Duitschers, ten einde van dezen toestemming te verkrijgen om in afwyking van het bestaande Bel gischDuitse he handelsverdrag den invoer van Duitsche kolen In België nog verder te beperken, waarna ook de invoer uit andere landen, die recht hadden op een even gunstige behandeling als de Duit schers in dezelfde mate beperkt zou kun nen worden. De chef der afdeeling economische zaken van het Belgische ministerie van buiten- landsche zaken, de heer Boeten, was daar voor reeds enkele malen naar Beriyn ge weest. De Duitschers schynen eerst com pensaties gevraagd te hebben die de Belgen niet wilden of konden geven. Thans schy nen de heeren te Beriyn te zyn bygedraaid, zoodat men er by ons en te Brussel reeds pp rekent dat binnenkort de invoer van huitenlandsche steenkolen In België nog verder beperkt zal kunnen worden, en wel met niet minder dan de helft van het thans geldende contingent. Onze maandeiyksche invoer in België zou dan van circa 100.000 ton, het quantum dat wy thans nog mogen invoeren, op 50.000 ton worden teruggebracht (in 1929 voerden wy nog 300.000 ton per maand uit naar België; in 1930 200.000 ton, een kwart van onze productie). Men kan zich voorstellen wat dit betee- kenen zal voor onze mynindustrie, waar thans reeds verschillende ondernemingen twee dagen per Week stilgelegd moesten worden, en waar reeds veel personeel moest worden ontslagen. Het merkwaardigste is dat er in België thans wel groote kolenvoor raden zyn, maar dat 90 pet. daarvan be staat uit vet-fynkolen, uie onverkocht blij ven omdat de Belgische Industrie niet meer afneemt; terwyi er absoluut geen voorraad is in huisbrand, de kolensoort die juist ons Limburg hoofdzakeiyk in voert.” Zoo schynen wy in zekeren zin, achter onzen rug om, dus verkocht en betaald te zyn in Duitsch-Belgische onderhandellngen doorBelgië, dat met ons 'n ekonomisch verdrag sloot, X welk de bedoeling heeft althans moet hebben nieuwe verhoo- ging van rechten en nieuwe handelsbelem- meringen te elimineeren. Natuurlyk sal men zich beroepen op.... >n uitzonderingsgeval. Soit! Maar als de misère met de uitzonderings gevallen nou al beginnen moet.... Neen! t Is geen fraai begin! Onder „Prikkeldraad^ werd dezer dagen het soclaal-demokratische Kamerlid, ir. Cramer, even onderhanden genomen we gens diens kapitalistische hebbeiykheid, nog maar steeds 750.per maand op te strijken wegens een voorheen vervulde functie, waarin hy wel nooit meer terug- keeren zal. Mede naar aanleiding van het geval- Cramer vestigt nu ook het liberale week blad „De Vrijheid” nog eens de aandacht op het slechte voorbeeld, dat sommige soclaal-demokratische voormannen in deze tyden geven, wy ontleenen er het volgende aan: een enkel blad is onlangs gewezen op de wenscheiykheld, dat de Regeerlng zich althans ten aanrien van haar houding tegenover de door de commissie- Welter voorgestelde verlaging van den werkloozensteun zoo spoedig mogeiyk sou uitspreken. Terecht werd oJ. deze wenacheUjkheld bepleit door de aandacht te vestigen op de schandelijke voUuagitatle, welke juist met dit bezuinigingsvoorstel als stookmld- del door socialisten en communisten ge voerd wordt. Deze demagogen zyn de Regeerlng onge- twyfeld dankbaar, dat zy de bevolking van Nederland zoo lang in t onzekere laat omtrent haar plannen, vooral met betrek king tot den werkloozensteun. Immers, zoo lang de Regeerlng zwygt, kan men haar de grootst mogeiyke snood heid toedichten, kan men haar verwijten, dat xy zich vergrijpen wil aan de luttele bete van den armen werklooce, dat zy dit sender noodzaak doet. Deze en dergeiyke verwijten vinden bij de zoo lichtelijk te misleiden massa vooral by dAt deel der massa, 1 welk ten gevolge van zorgen en ontberingen aan denkkracht en onderscheidingsvermogen heeft Ingeboet maar al te gemakkelijk gehoor en weerklank; onze minder geluk kige medemenschen laten zich door volks menners nu eenmaal al te gemakkelijk paaien met hun nood en hun ellende. En Intusschen stichten die volksmen ners de grootste onheilen. Terwyi de Regeerlng zwygt, daardoor de agitatie In de hand werkt, deze althans niet stuit. Onder groote belangstelling van de zyde van vrienden en kennissen en In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten werd Dinsdag te Laren op zijn sterfdag onthuld het monument van wyien Jan Hamdorff, dat in opdracht van het stichtingscomitë vervaardigd werd door archi tect Wouter Hamdorff, tn samenwerking met den beeldhouwer A. Remiëhs. De voorzitter van het stichtingscomitë, de heer G. Korthals Altes leidde de onthulling in met een rede, waarin hy ojn. releveerde de totstandkoming van het monument en de bijzondere deugden en eigen schappen van Jan Hamdorff, dien hjj den grond legger noemde van Larens groei en bloei. Tot slot zelde spr.. dat een monument een blijvend sieraad zal zijn en verzocht hü den burgemees ter het voor de gemeente te willen aanvaarden. Het kleindochtertje van Jan Hamdorff. Martha Rulzendaal onthulde daarop het monument, dat aan de eene zjjdê den beeldenaar van Jan Hamdorff vertoont en aan de keerzyde het wapen van Laren en de inscriptie: „Van dorps- genooten en vrienden zün burgerdeugd ge denkend." In een toespraak zelde de burgemeester gaar ne dit gedenkteeken te aanvaarden en zegde hij toe het te zullen onderhouden, zoools het comité dit heelt voorgesteld. In opdracht van het gemeentebestuur, als eene eerbiedige hulde aan zijn burgerzin, legde De gemeente Sint-Annaland is op het ver zoek van den Landarbeidersbond aldaar om het den boeren mogeUJk te maken den oogst met handenarbeid te laten geschieden, inge gaan. Het gemeentebestuur heeft, volgens het „Volk”, met de boeren de volgende regeling ge troffen. De boer betaalt den arbeiders f 12 per gemet (K H.A.) terwijl er uit de gemeentekas 3 per gemet graan wordt bijgedaan, zooodat de arbeiders dan f. 15 per gemet verdienen. Voor de boeren is dese regeling eer voordeel dan schade, daar ze nu voor büna hetzelfde geld him oogst binnen krügen. als wanneer ze het met een maaimachine lieten doen, terwül handwerk netter en regelmatiger is. Voor de arbeiders beteekent deze regeling dat er min der werkloosheid zal zün en dat ze een dag- loontje kunnen verdienen. De andere gemeenten van het eiland zijn niet op het verzoek van de plaatseiyke afdee- llngen ingegaan en zullen dit ook wel niet meer doen, daar men reeds met den oogst begon nen Is. Hoe dikwyis hebben de socialisten al niet beweerd, dat ze niet tegen den R.K. Gods dienst en de RK. Geesteiyken en religieu zen zijn; en boe dikwyis ook is die valsche bewering door ons weerlegd! *t Beste bewys, dat die bewering valsch is, is wel dit, dat men de socialisten er telkens weer metterdaad op kan betrap pen, dat ze Inderdaad tegen den godsdienst enz. ageeren. Een recent geval troffen we in t roode hoofdorgaan „Het Volksblad” van Maan dag JX Hier wordt weer hoog van den toren ge blazen en genoeg venynigs tegen eenige van onze geloofsgenooten gelanceerd, waarvan, voor zoover we tot nu toe kon den nagaan, geen woord waar is. Het „Limburgsch Dagblad” heeft bet ge val terstond onderzocht en schrijft nu: „t Relaas, dat aan de soc. „Arbeiter Zel- tung” werd ontleend en zoo maar zonder commentaar door „Het Volksblad” werd overgenomen, betreft een meisje, uit Graz, dat langen tijd in Maria-oord te Kerkrade vertoefde, In Mei jX naar Graz terugkeer de, onlangs door een Oostenrykschen gees telijke ontvoerd zou zyn geworden, maar aan de grens zou zyn tegengehouden en op welk meisje door de Moeder-Overste van Maria-oord groote druk zou zyn uit geoefend om non te worden en dat daar om als het ware gedwongen zou zyn naar Kerkrade terug te keeren. Alleen met deze laatste bewering, welke we direct konden controleeren, hebben we ons voorloopig bezig gehouden. We zQn naar Marta-Oord gegaan en vernamen van de Móéder-Overste aldaar het volgende: Bedoeld meisje kwam ruim 2X jaar ge leden, 18 Jaar oud, van Graz naar Kerk rade, om daar *n betrekking te zoeken. Ze geraakte daar evenwel in slecht gezelschap, wat ze spoedig bemerkte en vroeg by de politie om raad. Hierop kwam ze in Maria- oord en bleef daar gelukkig en tevree circa 2% jaar, tot begin Mei van dit Jaar, toen ze den wensch te kennen gaf, haar moeder in Graz weer eens op te zoeken. Ze reisde af in een extra-wagon voor bezoekers van een priesterwy dings feest te San Oabriël naby Weenen, samen met een meisje, ook van Maria-Oord, wier broeder ook te San Oa briël priester zou worden gewyd. Ze gaf haar vriendin, toen deze weer naar Kerk rade terugging, een brief mee, waarin zy mededeelde nog eenige weken in Graz te biyven, om baar zieke moeder te verplegen. De Overste van Marla-Oord schreef terug, j dat ze daartegen geen enkel bezwaar had; integendeel, het vierde gebod eischte dat van een kind. Ze was vrij om terug te ko men, wanneer ze wilde. Het meisje schreef hierop aanhoudend brieven, waarin ze dul- deiyk liet uitkomen, dat het haar in Graz niet meer beviel, omdat ze daar blootge steld was aan gevaar naar ziel en lichaam. (De Overste heeft deze brieven bewaard.) Ze hoopte spoedig naar Kerkrade te kun nen terugkeeren. In Juni JX nu kreeg de Overste op een dag een brief van den vader van het meisje (die gescheiden leeft), waarin deze de kleeren van zyn kind op- eischte. *t Meisje verlangde haar kleeren echter niet Andermaal schreef de vader om de kleeren en beweerde in dien brief ox ook, dat de Overste een priester zou hebben gestuurd, om zyn dochter te ont voeren. De Overste heeft daarop den vader een behoorlijk gedocumenteerden brief Terwijl de tienjarige H. B. uit Leur CN.Br3 in „de Baai” te Etten aan *t spelen was. werd hü door een daar werkenden landbouwers- knecht, den 29-jarigen M. V. O„ op den akker geroepen en achter een heg gesleept, waar hü op ergerlijke vjjae werd mishandeld. Op aanwijzing van den jongen, die den dader herkende, doordat hij hem in den pink had ge beten, werd v. O. door de gemeentepolitie ge- arresteerd. Hü bekende sljn misdaad en is naar Breda overgebraebt. behoorUJk gedocumenteerden teniggeschreven en ons verklaarde zy per tinent, dat van de betichting vader aan haar adres was. Maandag IX komt nu plotseling op Maria-oord een kaart van het meisje aan. waarop deze mededeelt, dat se met goed vinden van haar vader (die de kaart ook zelf teekende), naar Kerkrade mag terug komen en verzocht om reisgeld. Bovendien schrijft se, dat se een „Dummhelt" heeft hegaan waarin deze echter bestond, schrijft ze niet; dat sou haar biechtvader wel nader mededeelen. Dezen brief zal de Overste nu eerst afwachten en bovendien nog een nader onderzoek in Graz laten in stellen. Wat die „Dummhelt” is geweest, zullen we dan later nog wel vernemen. 1 Is natuurUjk niet onmogeiyk, dat *t meisje op ■n domme manier geprobeerd heeft, uit Gras weg te komen en dat se daarbij een IirU vreezen, dat de zwijgzaamheid W der Regeerlng gevaariyk gaat wor den. En als wij deze vrees uitspreken, doelen wij niet alleen op de zwijgzaamheid van de Regeerlng ten aanzien van den werkloo zensteun, maar over 1 algemeen ten op zichte van alles, wat met de te voeren krisispolitiek verband houdt. 1 Is waar, onlangs heeft onze minis ter-president voor de mlkropboon gespro- den noodtoestand geschetst en een beroep gedaan op het Nederlandsche volk om gezamenlijk te trachten de krisls te doorworstelen. Maar ten eerste bleef deze rede te zeer in t algemeen», ten tweede kwam zij. te laat. Reeds maanden lang hadden onverant- woordeiyke elementen gelegenheid gehad als volksvoorlichters op te treden, de massa te misleiden, den noodtoestand als niet zoo ernstig af te schilderen, de regeerders ▼an onwil en hardheid en onbiliykheld te beschuldigen, enz. En dit alles heeft natuurlyk .tot onver- mydeiyk gevolg gehad, dat een groot deel der Nederlandsche bevolking op een dwaal spoor is gebracht, van vooroordeelen niet meer is te genezen en al dan niet te goe der trouw de onverantwoordeUJke voor lichters nA-praat. spr. een lauwerkrans aan den voet van bet monument. Namens de Vereenlglng van Beeldende Kun stenaars .Xaren-Blaricum” bevestigde de kunst schilder David Schulman een krans aan het monument. Het hoofdbestuur van de St. Bonlfatiusbroe- derschap schrijft ons; In de ontplooiing van het katholieke leven van de laatste jaren neemt voorzeker ook de vereering van de H.H. Bonlfatlus en Gezel len. onze H.H. Geloofsverkondigers en Mar telaren, een plaats In. Wie de verandering ziet, die in Dokkum, waar de Heiligen gemarteld zyn, heeft plaats gehad; hoe daar uit de grasvelden een tuiq van boomen en bloemen is ontgroeid, hoe daar uit den chaos van ontoegankelükheld een park van wegen Is te voorschyn gekomen, moet daarin wel zien, boe de vergetelheid heeft plaata gemaakt voor eere. En wie in de Pers telkenmale leest van bedevaarten naar Dokkum, in verschillende groepeering te voet, per flets, met trein en autobus, in verschillend verband plaatseiyk. dekanaal, provinciaal, nationaal, uit verschil, lende streken 1 Noorden. 1 Ooaten, uit X hartje van Brabant zelfs, moet wel in die ult- groeilng uit de vroegere bedevaarten een op leving der St. Bonlfatlusdevotie zien. X Kon ook niet anders I Al te lang lag het Heiligdom, zoo ver weg. haast vergeten; had bet koude Noorden de dankbaarheid verkild: en toen dan ook de nood der tyden den Katholieken hun verant woordelijkheid deed gevoelen, en tuiglng alom tot daden dwong, grepen volk en clerus naar het voorbeeld en bet devies van onze H.H Geloofsverkondigers en Martelaren, om „sterk te staan” en hun „hoop te veran keren in God”. Zeker, de devotie tot de H.H. Bonlfatlus en Gezellen heeft nog niet allen aangeraakt; een stoere, harde bedevaart naar een nlet-katho- Uek milieu moet het nog by velen afleggen tegen een aangename pelgrimage naar een ka tholieke omgeving, maar toch gaat ook hun hart ter bedevaart naar Dokkum. dankbaar, dat in X ontkerstende Noorden, dat hun be langstelling heeft, maar nog wacht op hunne daden, het Heiligdom van St. Bonlfatlus ten minste niet meer in de Frlesche „greppels” der vergetelheid ligt. Nu gaat 21 en 22 Augustus de 7de Nationale Bedevaart naar Dokkum; gaat onder hoog geleide van Z. H. Exc. Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H. G. ien. Mogen velen In den lande door Gods genade worden aangegrepen, aan deze Bede vaart deel te nemen! Den 25sten Augustus hoopt de eerw. Moeder Antonia, In de wereld Sofia de Groot, geboren te HlHegom, van de Orde, .der Zusters O. L. Vrouw van Amersfoort, haar zilveren profes- siefe&t te Ootmarsum te herdenken. A dit beschouwd worden als noo- 1V1 deloos praten achteraf, als kritiek welke geen zin meer heeft? Neen! We gelooven, dat er nóg veel scha de te herstellen zal zyn, indien de Regee- ring zoo spoedig mogeiyk tot meer voor lichting, tot meer mededeelzaamheid over- gaat. Nóg en wéér staat de Regeerlng de ra dio ter beschikking, nóg kunnen etlpodsdienst, geesteiyken persconferenties belegd worden, waarop ook socialistische volks-voorlichters niet zouden mogen ontbreken De Regeerlng boude zich echter niet in voorname en zelfbewuste zwygzaamheid gehuld. Om in September opeens het volk te overvallen met haar krisis-voorstellen, welke dat wordt al lang beseft velen de haren ten berge zullen doen ryzen. De Regeerlng biede het volk klare waar heid. Zoo spoedig mogeUJk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5