De Volkenbond in gevaar? ONS BLAD „KODAK-Vacantie-Films” Fa. VAN DER HORST, Fotohandel, Langestr. 21 VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden van Regeeringsvorming Duitschland m r Politieke rede Hoover IN DIT NUMMER: JOH. LAUWERS DE BAROMETER 5 STREEP DOOR JAPAN’s REKENING? Cholera woedt in Mands joeri j e Na den opstand in Spanje Honderden monarchisten gearresteerd Centrum voor parlement op de bres BOLIVIA CONFISKEERT KERKSCHATTEN VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 Het Weer' 6X9/ 0.45. ó’/i X 11 0.60 JAPAN AAN DE DEUR Duitschland en Italië MOOIE KERKEN IN ONS LAND ontevreden Vonnis over vredes verdragen Sevilla weer kalm n Piccard start morgen 5. Verdrag met Engeland verwacht 4 Walker verdedigt zich Stimton s Amerika duldt in Mandsjoerye geen over heer sching Papen wil onafhankelijk blijven DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Meer zelfstandigheid voor Egypte? 1 K bij ons verkrijgbaar i. d Tegen schrapping, maar niet tegen herziening der oorlogsschul- den op zekere voor waarden ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Stimson*» Verklaring Harriot pryst Stimson T yet bedroevend resultaat van de eer- I I ste periode der ontwapeningsconfe- rentle heeft het nationalistische Duitschland, dat tot nog toe geen gehoor heeft kunnen vinden voer zijn billijken elsch van gelijkgerechtigdheid, zeer verbit terd. Het heeft zelfs al te kennen gegeven, dat het niet meer aan de ontwapenlngs- Hitler houdt zich schuil K.V. wil nazi’s hun talenten laten toonen inzake financiën en economie 1 Aanslagen in het rijk PAYGLOP 3 Barometers en Thermometerz De Abdijkerk te Rolduc. - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 190 42. Confiscatie van kerkschatten in Bolivia. Prof. Piccard *QJ<t weer op. De pechvogel De vroow mei het masker. I 1 O M art am Piccard L te M 1 i n n* BI de i: ers KM O- Dl. zelf de onderhandellngen te minister van Bultenlandsche Za- Simon. Hooge Commissaris voor Egypte, 0 OPPELN, 13 Aug. (WA) Gisternacht werd een handgranaat geworpen, welke verscheidene ruiten vernielde. Te Berlijn werden gisteren in twee gevallen een nationaal-socialist door communisten over vallen en gewond. Hoogste stand op Vrijdag 1 sur 7U Achteruit Amerika niet voornemens Japan’s overheer- schlng in Mandsjoerije te erkennen. Hoover nog steeds tegen schrapping der oor- logsechalden. Duizenden cholera-slachtoffers in Mandsjoerije T LONDEN. 12 Aug. (Reuter). De ..Daily Ex press" brengt in sensationeeien vorm het be richt. dat weldra een Engelsch-Egyptisch ver drag zal worden gesloten. Na langdurige offlcieuse besprekingen tus schen de Briteche en Egyptische staatslieden, zou een basis gevonden zijn, waarop binnen zeer nabije toekomst de offlcleele onderhande llngen geopend kunnen worden, teneinde tot een verdrag tusschen Engeland en Egypte te komen. Naar verluidt, zal de Egyptische eerste mi nister zelf in October as naar Londen komen, om zelf de onderhandellngen te voeren met den Britsch* ken. sir Joh De Britse! sir Percy Lyham. speelt een voorname rol in de besprekingen. De Inhoud van het verdrag zou oju bevat ten de benoemingvan een Britachen gezant in Kaïro en van een Egyptischen gezant in Lon den. Ook wordt gesproken over de invoering van een kleine Egyptische weermacht. Ijzergieterij en Emalllefabriek „Volcaan” Tenborg heeft surséance van betaling aange vraagd. Lord Baden Polvell heeft het Grootkruis Oranje Nasaau-orde ontvangen. ALBANY, 12 Aug. (Reuter). De burgemeester van New York, James Walker, heeft vandaag een verwoed gevecht geleverd voor zijn poli tieke carrière. Tegen het advies van zijn advo caat verdedigde hy In het capitool van den staat New York, tegenover gouverneur Roose velt, persoonlijk zjjn beleid. De rechter Seabury, die hem er van heeft beschuldigd ongeschikt te zijn voor zjjn amt, was bij Walker’s verdediglngsdede aanwezig. De burgemester heeeft reeds een verweerschrift van 27 000 woorden uitgegeven op de beschul digingen van Seabury. waarin hjj de hem ten laste gelegde corruptie weerlegt en zegt, dat hij als schietschijf wqrdt gebruikt door de republi keinen, die de aandacht willen afleiden van den vreeselijken toestand van het zakenleven in bet land. Naar waarnemingen verricht in den morgen van IS Augustus. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bilt. Verwachting: zwakke tot matigen Zuid- MMtelfjke tot Zuldwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele onweersbuien, nog warm weer. Hoogste Barometerstand 765.8 te Danzig. Laagste Baromeierst 7M4 te MaUnhead. zaak is van de uitbarstingen van vertwijfeling onder het volk. De regeeringen der landen kun nen geen verantwoording dragen voor de na latigheden der ryksregeerlng. In de verklaring worden tenslotte eenlge eischen gesteld, voornamelijk tot Invoering van den arbeldsp licht, bekostigd uit sociale ver zekering en sociale renten. hopen, dat de bedoelingen van het Centrum mislukken. Rechtsche Staten eischen arbeidsplicht ZURICH, 12 Aug. (Reuter). Prof, denkt morgenochtend op te stijgen. SJANGHAI, 12 Aug. (Reuter). Vit Mandsjoe rije komen berichten binnen, dat op verschil lende plaatsep cholera sou zijn uitgebroken, waardoor duizenden menschen om het leven gekomen zouden zijn. MOEKDEN. 12 Aug. (V. D.) In het over stroomde, gebied van Mandsjoerye is thans ook nog cholera uitgebroken, die Llch ook In de stad Charbln met beangstigende snelheid uit beeldt. Een groot aantal personen is reeds aan de ziekte overleden. De levensmiddelenvoor ziening voor de bevolking kan uiterst moeilijk geregeld worden en de Japanners hebben zich genoodzaakt gezien oa de zoutvoorzlening te dlstribueeren. TOKIO, 12 Aug. (V. D.) Volgens berich ten uit Charbln heeft het Japansche opper bevel de gevechten bij Charbln tegen de troe pen van generaal Ma Tsjang Sjan. wegens het uitbreken van de cholera-epidemie gestaakt. Zon op 5.SS, onder S.W Volle Maan Dinsdag vm. SM Licht op 9 uur. NEW YORK, 12 Aug. Naar Reuter meent te weten, heeft minister Stimson in zijn onderhoud met den Japanschen gezant De- boetsji herhaald, dat de regeertng der Ver. Sta ten gekant is tegen een bezetting door Japan van Mandsjoerye en geen enkele wyziglng in het statuut van China zal erkennen, dat er uit zou kunnen voortvloeien. De Amerlkaan- sebe regeerlng sal het Kelloggpact steunen, ten einde te beletten, dat de soevereiniteit van China duurzaam wordt geschonden. Deboetsjl herhaalde, dat Japan niet van plan is Peking of Tientsin te bezetten. Generaal Moeto, die de hoogste militaire en diplomatieke vertegenwoordiger van Japen in Mandsjoerije Is. zal onder de bevelen staan van den Japan schen premier en niet onder de orders van den minister van Oorlog. De „Baltimore Sun” schrijft, dat het Ame- rikaansche ministerie van Bultenlandsche Za ken nauwgezet de ontwikkeling In Mandsjoerije volgt, maar men meent dat Japan desondanks zal voortgaan met het beheeren van Mands joerye. De Japansche gezant keert de volgende week paar Japan terug PARUS. 12 Augustus (Reuter) Premier Herriot heeft gisteravond de vertegenwoordi gers der Fransche pers ontvangen, wlen hy het standpunt der Fransche regeerlng met betrek king tot de rede' van minister Stimson uiteen zette. De Fransche regeerlng, aldus Herriot, slaat alles, wat het gezag van het Briand- Kellogg-pact kan verstevigen, met welwillende aandacht gade. Uit de door minister Stimson gehouden rede is opnieuw gebleken, met welk een oprechtheid president Hoover er naar streeft, om wanneer een dergeiyk geval zich mocht voordoen. Inderdaad raadpleging doen plaats vinden. Vervolgens verklaarde Herriot, dat Stimson er niet voor heeft teruggedelnsd, om op grond 12 Aug. (W. B.) In verband met gehouden besprekingen over de re geeringsvorming tusschen de ryksregeerlng en het Centrum schrijft de „Germania”: De ryksregeerlng heeft over de besprekingen een officieuze verklaring af gelegd, volgens welke de rijksregeerlng ook In de toekomst, van de partyen en het parlement onafhanke- iyk moet zjjn. Deze formuleerlng is. op zyn minst wat betreft de onafhankeiykheld van het parlement, ternauwernood in overeenstem ming te brengen met den klaren zin in de grondbepalingen der constitutie. Hiertegen steekt In ieder geval de duidelijke houding van het Centrum, dat in elk opzicht duideiyke ver- antwoordelykheden en streng grondwettelyke wegen eischt, zeer behoorlijk af. De .JCölnlsche Volkszeitung” schrijft: De nationaal socialisten moeten aan de ver antwoordelijkheid, zy mdgen zich niet onttrek ken. Alle handelingen der eerstvolgende dagen moeten worden voltrokken vanuit hef gezichts punt, dat de nat. soc. mede de verantwoorde- lykheid zullen moeten dragen en hei is slechts biuyk, dat zy In een grondwettige regeerlng volgens de mate van hun mandatensterkte zul len zyn vertegenwoordigd. De sterkste party be hoeft daarby niet den kanselier te leveren, ge- lyk by Brilnlng nog het geval is geweest. In de eerste plaats is het echter noodzakelyk, dat men de nat. soc. in die ministeries opneemt, waarin zy het vlugst kunnen bewyzen be kwaamheden te bezitten In de dingen, die zy zoo ultdrukkelyk hebben beloofd te zullen ver beteren, o.a. het ministerie van financiën, van economische zaken en dat van arbeid. De rechtsche ,D. A Z.” houdt zich bezig met den nat. soc. elsch tot toevertrouwing van het rijkskansellerschap aan Hitler en schrijft, dat Hindenburg klaarbiykelyk Hitler niet in die mate als de man van zyn vertrouwen kan be schouwen, dat een eventueel kabinet-Hitler als „presidiale regeerlng” zou gelden. Mocht Hitler zich laten verleiden tot een coalitie met het Centrum, dan zou hy de partyen-staat weer In het zadel helpen, welken hy Jarenlang on vermoeid bestreden heeft. De Dultech-naUonale „Tag” (Hugenberg- pers) waarschuwt Von Papen, den grondslag van zyn kabinet, de onafhankeiykheld. niet te la ten vallen en de staatsautoritelt niet in gevaar te brengen. 'De „Boersenzeitung” spreekt van „doorzichtige Centrumsplannen" en zegt dat men vanuit het standpunt der nationale beweging slechts kan MAAGDENBURG. 12 Aug. De minister-pre sident van Anhalt. Freyberg, en de Brunswyk- sche minister Klagge, hebben In Maagdenburg een onderhoud gehad over den polltleken toe stand met het resultaat, dat zy een verklaring hebben gezonden aan den rykskanseller, waarby de minister-presidenten van Oldenburg en Mecklenburg-Schwerin zich hebben aangesloten. Het betreft hier dus vier rechtsche staten. De noodverordening van 14 Juni zoo heet het had hun verwachtingen In de nieuwe rijksregeerlng vernietigd. Er moet thans eens een einde komen aan de verlagingen van den werkloozensteun en de sociale renten, aangezien deze verlaging tot een onmenscheiyk peil de diepste en laatste oor- conferentle zal deelnemen, indien men te Genève dezen elsch van Duitschland zal blijven negeeren en de mogendheden geen aanstalten maken om óf wel de belofte van het Verdrag van Versailles In te lossen en te ontwapenen tot op het niveau, waartoe men Duitschland Indertijd heeft verplicht, öf wel de Dultschers toe te staan zich te bewapenen op eenzelfde wijze als de vroe gere geallieerden sinds den oorlog hebben gedaan. Het is geenszins denkbeeldig, dat Duitschland de ontevrAlenheid over den gang van de'ontwapeningsconferentie zal uitbuiten als een middel om zich los te ma ken van een Volkenbond, die zijn verlan gens wel aanhoort, maar niet bevredigt. Ook In Italië, waar de Duce de nationalis tische touwtjes strakker aanhaalt en de slappe ontwapenlngsresolutle-Benesj slechts hoon en verachting heeft geoogst, kan de Volkenbond als Instituut van het Interna tionale pacifisme nog slechte op weinig sympathie bogen. Italië snakt naar kolo niale expansie en het fascisme, dat zijn kracht zoekt in nationalistische hoogspan ning, zou niet ondankbaar zijn voor een voorbeeld, dat het de kans zou geven om zonder zich internationaal al te opvallend te compromltteeren zich te bevrijden van het Volkenbondsjuk. De Volkenbond zou dus door een uittre den van Japan, eventueel gevolgd door een heengaan van Duitschland en Italië, een verlies lijden, dat niet door den versterkten moreelen steun van de Vereenlgde Staten en door de opname van Turkije als Sov- Jet-Rusland’s zaakwaarnemer zou worden goed gemaakt. BUENOS-AIRES. 12 Aug. (VD.) Volgens berichten uit La Paz heeft het Bollvlaansche Congres een wet aangenomen, volgens welke alle zich In het bezit van de Kerk bevindende juweelen. gouden en zilveren voorwerpen en andere kerkschatten, In het bezit van den Staat overgaan. BERLIJN, 12 Aug. (W. B.). Voor de ont vangst van Hitler door den rykskanseller en den rijkspresident Is nog geen tydstlp vastge steld. In politieke kringen verluidt, dat Hitler nog niet In Beriyn Is en er vandaag nauwelyks meer kan aankomen. Mogeiyk Is. dat de ontvangst morgen plaats heeft, doch ook dit is niet zeker. Misschien worden de besprekingen tot de vol gende week uitgesteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem van zyn autoriteit het geheele Amerlkaansche volk te binden. Frankrijk weet dit dankbaar te erkennen en het Is zynerzljds ervan over tuigd. dat In het belang van den vrede het pact onder geen beding beperkt mag bhjven tot een „verklaring van goede voornemens’”. Ook Frankrijk wil dit pact als bindend be schouwen. Herriot verklaarde ten slotte: Wanneer de verantwoordeiyke en door goeden wil bezielde staatslieden gemeenschappelijk een dergelyk enstig probleem ter hand te nemen, moeten zy tot overeenstemming geraken. De Fransche regeerlng. die er naar streeft, dat aan alle vol ken de noodlge veiligheid wordt verschaft, kan Stimson slechte haar dank betuigen voor zyn optreden. De Cortes heeft een wetsontwerp aangeno men. waardoor al degenen, die zich hebben schuldig gemaakt aan daden van vyandigheid of uitingen van minachting voor de republiek, worden uitgesloten van alle burgeriyke en militaire ambten. Se VILLA 12 Aug. (Reuter). Even voor de aankomst der regeerngstroepen te Sevilla had een botsing plaats tusschen de Guardia Civil en de bevolking, welke de vrijlating eischte van alle gevangenen zonder uitzondering. Een lid der Guardia Civil werd gedood, drie betoogers werden ernstig gewond. Verschillende stedeiyke ambtenaren, die Sanjurjo hebben gesteund, zyn uit hun post ontheven. Een vooraanstaand Ud der Spaan se he Fascistische party heeft zelfmoord ge pleegd. Tegen verschillende personen zal de dood straf worden geëischt. De stad heeft haar ge wonen kalmen aanblik herkregen, doch de win kels zijn nog gesloten. By de onlusten te Granada zijn twee perso nen gedood en twee gewond. e ontstemming over de Volkenbonds- I I inmenging Is in Jafcan zeer groot, maar nog grooter is de verontwaar diging over de houding, welke de Vereenlg de Staten tegenover het Chineesch-Ja- pansch conflict hebben aangenomen. Toen Stimson, de Amerlkaansche minister van bultenlandsche zaken, zijn z.gn .JBtlmson- doctrlne” afkondigde, waarbij hij ver klaarde, dat de Vereenlgde Staten nooit een toestand of een overeenkomst zouden erkennen, welke door middel van schen ding der bestaande verdragen of wapen geweld zou zijn ontstaan, voelde Japan zeer goed, dat deze leer een wel-ls-waar zljdelingsche, maar niettemin uiterst pijn lijke veroordeellng inhield van Japans op treden, te pijnlijker. daar Japan heel wat meer ontzag heeft voor de Vereenlgde Sta ten dan voor den Volkenbond, waarmee Amerika zich in dezen solidair verklaarde. De ruimere Interpretatie, welke Stimson thans van het/Kellogg-pact heeft gegeven, een interpretatie, welke niet alleen geheel in de lijn van de opvattingen van den Vol kenbond valt, maar ook een logisch uit vloeisel Is van de z.gji. Stlmson-doctrine, heeft opnieuw de gemoederen in Japan verontrust. Hoe krachtiger de oppositie van den Amerikaanschen concurrent In het Verre Oosten wordt en hoe meer deze sa menwerking zoekt met den Volkenbond, hoe recalcltranter Japan ten opzichte van Genève wordt. En volgens de „Daily Tele graph” schijnt men zich in Volkenbonds- kringen reeds ernstig af te vragen, of Ja pan zijn zoo vaak herhaald dreigement van uit den Volkenbond te zullen treden einde lijk zal gaan volvoeren. Indien dit zou ge beuren, zou de Volkenbond, wiens prestige toch reeds deerlijk gehavend Ia ernstig in zijn bestaan worden bedreigd. Want door een uittreden van Japan zou een aller slechtst voorbeeld worden gegeven, dat wel eens andere leden tot navolging zou kunnen prikkelen. MADRID, 42 Aug. (Reuter). Honderden monarchisten zijn in het geheele land gearres teerd, o.w. Jose Antonio Prima de Rivera, zoon van den ex-dlctator. Op het oogenbllk dat hy de Fransche grens, dié gisteren eenlge uren ge sloten was, wilde passeeren werd hy gegrepen. Dertig bladen met reactionnalre neigingen zyn in Spanje geschorst. Sanjurjo is te Madrid aangekomen, waar hem terstond een verhoor werd afgenomen door de directie van den Veiligheidsdienst. WASHINGTON, 12 Aug. (Reuter). In een rede, waarin hy verklaarde bereid te zyn, zich opnieuw candidaat te doen stellen, heeft pre sident Hoover herhaald dat er een onwrikbare oppositie was tegen de annuleering der oor- logsachulden. Hy zeide te hopen, dat zulk een drastische vermindering in de wereldtewape- nlng zou worden doorgevoerd, dat de belas tingbetalers der deblteurlanden groote gedeel ten van hun betalingen konden besparen. Indien Amerika voor elke speciale jaariyk- sche betaling uit de oorlogsschulden in een anderen tastbaren vorm een compensatie werd verleend, b.v. uitbreiding van het afzetgebied voor de Amerlkaansche landbouw en industrie en het blyvend herstel van de Amerlkaansche welvaart, dan was hy er zeker van, dat de Amerlkaansche burgers zulk een voorstel In overweging zouden nemen. De president beval aan. dat Amerika onder zekere voorwaarden sou toetreden tot het Per manente Hof. Wat de vredesverdragen betreft, is Amerika bereid andere naties te raadplegen in geval van nood, teneinde den wereldvrede te bevor deren, doch bet weigerde overeenkomsten aan te gaan, waardoor een gedragslyn voor de toekomst wordt opgelegd of waarby een be roep wordt gedaan op geweld, om den vrede te bewaren. Amerika zal nooit het recht op bezit erken nen van gebied, dat door schending dar vradee verdragen verkregen is. Hoover sprak zich verder uit ten gunste van beschermende tarieven, een krachtig beperkte immigratie en een hervorming der Amerikaan- sche bankwetten. Hy uitte zyn misnoegen over Europa, dat hy grootendeels verantwoordelyk stelde voor de huidige depressie en sprak over de „vergiftig de bronnen van politieke instabiliteit, gelegen in de verdragen, die na den oorlog zyn geslo ten.” Hoover verklaarde, dat de financieels pa niek in den herfst van 1931 een opleving in de Vereenlgde Staten heeft tegengehouden. Ten slotte wees de president op de Ameri- kaansche ontwapeningsvoorstellen en Ameri- ka’s deelneming aan de economische wereld conferentie. ALKMAAR tnds Japan zich de Imperialistische vrij 10 heid veroorloofd heeft de integriteit van China in strijd met het Volken- bondsconvenant, het Kellogg pact en het negen mogendheden-verdrag met wapenge weld te schenden door de bezetting van Mandsjoerije en het avontuur van Shanghai, is het in den Volkenbond aan de deur gaan staan met den knop in de hand. Telkens, wanneer de Volkenbond zich verstoutte tot krachtige woorden van afkeuring over het Japahsche gedrag, maakte Japan een drei gende schijnbeweging, alsof het het lidmaat schap van den Volkenbond wilde opzeggen en heengaan uit de illustre internationale vergadering. De andere leden schrokken dan zóó, dat zij noodgedwongen een toontje lager zongen en men in Tokio doen kon, alsof men de Volkenbondsvermaningen niet hoorde. Van den beginne af heeft Japan zich verzet tegen de Inmenging van den Volkenbond in het ChineeschJapansch conflict, en zich weinig of niets gelegen laten liggen aan diens resoluties en aanbevelingen. Het be greep, dat de Volkenbond feitelijk machte loos stond tegenover zijn onverzettelljken wil om Mandsjoerije van China los te scheu ren en als een slechts in schijn onafhanke- Ujken staat in te lijven bij het Rijk, waar de zon van expansie-zuchtig nationalisme nog altijd rijzende is. Het heeft den Volkenbond stelselmatig deze machteloosheid doen ge voelen door onverstoorbaar voort te gaan op den eenmaal met voorbedachten rade in geslagen weg van militaristische rechtsver krachting. Indien de Volkenbond een eenigs- zins aannemelijke uitvlucht had kunnen verzinnen om zich aan de vrijwel hopelooze kwestie in het Verre Oosten te onttrekken, zou hij dit zeker liever hebben gedaan dan zijn prestige te rlskeeren met vruchtelooee bemiddelingspogingen. Maar China deed een zoo dringend beroep op hem, dat hij er wel gehoor aan moest geven. En zoo vertrok de commissie-Lytton naar het Verre Oosten om de oorzaken en ontwikkeling der gebeurt* nissen in Mandsjoerije ter plaatse te gaan bestudeeren en daarover rapport uit te bren gen aan Oenève. Ofschoon deze commissie haar officieel verslag nog niet heeft inge diend. schijnt het toch reeds vast te staan, dat de uitkomst van haar onderzoek zal resulteeren In een scherpe veroordeellng van Japans handelwijze. Reeds bij voorbaat heeft de Japansche regeerlng aan de com missie-Lytton verklaard, dat, hoe haar uit spraak ook moge luiden, Japan niet van zins Is ook maar een duimbreed af te wijken van zijn, tot nu toe gevolgde en doorgedreven politiek. En om deze verklaring kracht bij te zetten, rammelde het weer eens veelbetee kenend met den knop van de Volkenbonds- deur. n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13