Prikkeldraad Van de Pers-tribune Hard tegen hard Op een belangrijk keerpunt VRIJDAG 12 AUGUSTUS Radio-lampen J. J.,VAN DEN TEMPEL O.P. VULCAANSOORD Veertig jaren priester VAN EEN DAK GEVALLEN Zwaar gewond opgenomen Roofoverval in een trein GERAFFINEERDE RUIL echte rijwielplaatje» Smokkelaar overvallen ONDER OOGSTKAR GEEN VOORRANG VERLEEND Boerenlc De Prinses gaat kampeeren Zwaar belo >nd ONWEER LORD BADEN POWELL Villa afgebrand te WAAR DE ZEE DREIGT Dijkversterkingen op Walcheren Brand te Giessendam BRAND TE TEGELEN Audiëntie Ged. Staten contra den Raad van Kerkrade Gemeentebegrooting niet goedgekeurd Grootkruis der Oranje-Nassau- orde ontvangen ‘I a Ook Thermim voert een bealng- ryke prijsverlaging in ONVEILIGHEID IN GELDERSCH GRENSGEBIED Valsche en Botsing tusschen auto en motorrijwiel Surséance van betaling aangevraagd De taak der katholieken in onze dagen Vrij-denkers /- I te «Ijn thans de o.a.: de 'i cieele van gelachen met katholieke e van In een kleiwarenfabriek Consequent? is misschien wat al te vriendelijk men daarbij teruggaan, Van sociaal-democratische zijde wordt de Kerk verweten, dat zij, het socialisme ver werpend, het lidmaatschap van een socia listische vereenlglng onvereenigbaar acht met het katholicisme. Het komt naar het oordeel van de socialistische kopstukken en, ijd ere i)n op dit iet Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht au de volgende week alleen Woensdag audiëntie .■erleenen. En gen” Donderdagavond brak brand uit in de klei warenfabriek „TlgUa" te Tegelen. Op een der zolders vatte een aantal boomstronken vlam, tengevolge waarvan spoedig een groot gat In het dak van het gebouw was gebrand. Met behulp van brandbluschapparaten voorkwam men uit breiding. En mede dank zij de hulp van de brandweer uit het missiehuis te Steyl was men den brand spoedig meester. Verzekering dekt de ter. an De nd 1st an de ■rd. loft De vol W1 ten zat >rst op al- be- een vijf □ch lin ten en in- be tter ran een uk ich hij en. Ma iet ih- )ar ier ten lar ?ed rer ijn Er rst ns- ie- en, me ot- lar Lne lit. let 3T- Hlj ?e- >n- ou an eg- an nis ae- die eel len in ert en er- ou, lar len jn: ike to bt, er- nu, ten ten 3or me m- lar ?af iet its, on rn- te or- je- en je- im, jen Inbraken, diefstallen en roofovervallen zijn aan de orde van den dag in het -Dultsch-Oel- dersch grensgebied. Een brutaal staaltje werd Donderdag uitgehaald in den trein Nijmegen Kleef. Toen de trein Bedburg bij Kleef ge passeerd wa« drong een gemaskerde jonge ban diet den coupé binnen, waarin een dame gezeten was met eenlge medepassagiers. Hjj dreigde de dame met een revolver, greep daarop naar haar tasch, waarin een flink bedrag aan geld en sprong daarop uit den In volle vaart zijn den trein. Onmlddellljk werd aan de noodrem getrokken en een onderzoek langs de lijn In gesteld. Van den trelnbandlet, die in de aan grenzende bosschen was gevlucht, werd even wel geen spoor meer ontdekt. blijkt. De stem des Pausen wordt thans ook, meer dan voorheen, over de gehééle wereld verstaan; de versnelling en verbete ring van het verkeer maakt het mogelijk, dat de Katholieken gemakkelijker één lijn trekken en in hoogere mate hun solidariteit beseffen, terwijl voorts alles wordt gedaan om hun geloofsleven te verdiepen en hun kennis van de beginselen te verrijken. Zoo vormen zij in dezen tijd een gewel dige macht in de wereld, geweldiger mis schien dan ooit te voren. En zoo kunnen zjj vol vertrouwen hun actie richten op de toekomst, zonder te treuren over de ver gane vormen van een verleden, dat, niet minder dan het heden, zijne schaduwen, en zelfs zéér donkere schaduwen, vertoonde. Het komt er slechts op aan, dat wij, te- rugkeerend tot de eerste christelijke be ginselen, die beginselen ook inderdaad be leven en volkomen toepasselijk maken op de zierf wijzigende omstandigheden. Want nog altijd blijft waar, wat de groote Dult- sche kerkvoogd Mgr. Von Ketteler eenmaal zeidf: Christus is niet enkel onze Heiland, omcrat Hij onze zielen heeft vrijgekocht. Hij heeft ook voor de staatkundige, sociale en economische verhoudingen der menschen het heil aan de wereld gebracht.... Bij een diner dat Donderdagavond in het Kurhaus te Scheveningen is gegeven ter eere van Lord Baden Powell, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat H. M. de Koningin den Chief-scout het grootkruis der Oranje Nassau-orde heeft toegekend. De Prins spelde vervolgens Lord.Baden Po well het orde-teeken op de borst. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maan dag en Donderdag der volgende week geen In den afgeloopen nacht is aan boord het kust-vlsschersvaartulg K. N. 12‘ over boord geslagen en verdronken M. van Duyn, 61 jaar oud en wonende |te Katwijk aan Zee. P. S. - richt. Het f - - - - - - - uitgedrukt. Consequent lijkt ons de houding van dc partij der voortreffelijkheid niet bepaald.” 1 schade. keren voorspeld had, steeds ‘overtuigender DG. Wat baat denkvrjjheid, niet mogen uiten? We vreezen, dat de leiders van het vrije denken op deze manier hun eigen zaakje naar den kelder helpen. Zelfs smokkelaars blijken niet veilig meer te zijn voor bandieten. Deze week werd tus- schen Goch en Geldern een smokkelaarsbende Overvallen door bandieten, die in hinderlaag lagen en hen met ’revolvers en lichtbakken bestookten. De smokkelaars sloegen op de vlucht en lieten den bult in handen der ban dieten die notabene contact hadden met den aanvoerdeijttler smokkelaarsbende .De smokke laars deden aangifte bij de poltlie, die later èn de dieven èn de smokkelaars arresteerde. beschuldigingen, die wij natuurlijk voor rekening van den schrijver Evenals vorige Jaren zal H. K. H. Prinses Juliana ook nu met een aantal dames eenlge dagen bij Het Aardhuls te Apeldoorn, gaan kampeeren. Zatedag wordt het kamp betrokken. Aan den zeeoever op Walcheren zyn belang rijke werken aangevangen tot versterking van den Zeedijk. NabU de Zuid.watering traden aanzienlijke afslijtingen aan het licht aan den onderoever. De eerste werken tot het leg gen van zlnkstukken zijn dezer dagen begonnen. In totaal zullen meer dan een dozijn dezer zlnkstukken moeten worden aangebracht, ten einde paraat te zijn tegen de gevaren der drei gende zee in de ko mende herfst- en winter seizoenen. De kosten dezer niet uit te stellen verrichtingen zijn aanzienlijk. De werken wor den uitgevoerd door het bestuur van den pol der Walcheren. Aanstaanden Maandag 15 dezer viert pater Van den Tempel O.P. zijn veertigjarig priester feest. Op dien dag zal de jubilaris 's morgens om 10 uur een plechtige H. MIs opdragen in de parocjilekerk van den H. Dominlcus te Rot terdam. Na den middag van 34 uur receptie aan de pastorie Hoogstraat 383; echter zal er ook gelegenheid Zijn, om nA de Hoogmis en nA de Mis van 12 uur den jubilaris te féllciteeren. Op 36 April besloot de raad der gemeente Kerkrade tot belangrijke verlaging van de jaarwedden der gemeenteambtenaren. Vóór enkele dagen berichtten Oed. Staten aan het Dagelljksch Bestuur, dat zjj deze ver laging niet aanvaardbaar blijven achten, zoo- als zU in hun brief van 22 Februari 1932 toen de begrootlng nog niet in den raad was geweest reeds uitvoerig hadden uiteengezet. Met een lijdelijke korting ongeveer gelijk aan de door het Rijk toegepaste salarisverminde ring konden ze zich vereenigen. Afgezien van de hoegrootheid der door uwen raad bepaalde korting, aldus vervolgen Ged. Staten, kunnen wij er in geen geval genoegen mede nemen, dat aan’ 's Raads besluit van 26 April 1932 terugwerkende kracht is verleend tot 1 Januari 1932. Mocht de Raad niet genegen zijn aan dit be zwaar tegemoet te komen, dan zullen wij ons om deze reden alleen reeds genoodzaakt zien ,de goedkeuring aan de begrootlng te onthou den. Hierop antwoorden B. en W. aan den raad, dat het college met>'^—1 stammen (de wet houders contra den burgemeester) besloten heeft, In overweging te geven het genomen be sluit inzake korting op de jaarwedden van het Gemeentepersoneel ongewijzigd te handhaven. Intusschen worden de door den raad vastge stelde kortingen met ingang van 1 Januari af reeds op de jaarwedden toegepast. Op den Nluwen weg te Laren is Donder, dagavond de motorrijder Hagen uit Eetnnes, die van de Gooiersgracht af kwam, door een auto, bestuurd door den heer Van Berg te Am sterdam, aangereden. Het ongeluk werd ver oorzaakt, doordat de automobilist den motor rijder, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. H., die twintig Meter werd meege sleurd, liep een dubbele beenbreuk en een ernstige armfractuur op. Hij werd naar het 8t. Jansziekenhuis overgebracht. De heer Van B. was niet in het bezit van een rijbewijs, terwijl door de politie werd geconstateerd, dat de remmen van het motorrijwiel niet functlon- neerden. .6”’ ’O't H meent ernstig gewond Op Caberg in de omgeving van Maastricht zette het paard van den landbouwer N. plot seling aan, waardoor de knecht L. R. onder de beladen oogstwagen kwam, een wiel over het been kreeg en dit brak. De O. O. D. bracht den onfortuinlljken oogstarbeider over naar het ziekenhuis. Tot de hoofdambtenaren, die hun dien sten hebben verleend bij de organisatie der Nederlandsche afdeeling op de internatio nale koloniale tentoonstelling, het vorig jaar in Parijs gehouden, behooren de hee- ren dr. J. Stroomberg en dr. L. J. van der Waals. Zij werden deswege, na afloop der tentoonstelling, beiden met een belangrijke koninklijke onderscheiding begiftigd. Dat is heel normaal. Een Indisch blad vertelt er echter bij, dat dr. Stroomberg bovendien een gratificatie heeft ontvangen van f 12.000.— en dat dr. van der Waals gedurende den Jijd dat hij zijn diensten verleende (hoe lang?) een extra-toelage ontving van f 500 per maand. „De Avondpost” verbaast zich daarover ten zeerste: Ingevolge beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Arnhem worden de schuld- elschers van de Ijzergieterij en Emallleerfabriek „Vulcaansoord" te Terborg opgeroepen op 26 Augustus as. In het Paleis van Justitie te Arn hem, teneinde te worden gehoord naar aanlei ding van een door deze maatschappij gericht verzoek tot het verkrijgen van surséance van betaling. In het verzoekschrift om surséance van beta ling wordt verklaard, dat de maatschappij het vooruitzicht heeft, na verloop van eenlgen tijd, haar schuldelschers te kunnen bevredigen. Uit den staat van actief en passief blijkt, dat welis waar haar maatschappelijk kapitaal Is verloren, doch dat de mogelijkheid bestaat, dat de ven nootschap kan worden gereorganiseerd of dat een kooper voor het bedrijf kan worden ge vonden, In welk geval de actiefzjjde nóg kan worden aangevuld met de bedrljfswaarde van f 150.000.—. Uit de proefbalans per 31 Mei 1933 blijkt, dat het kapitaal bedraagt ƒ700.000, waarvan onge plaatst 350.000. Het verlies over 1930 eh 1931 bedraagt ƒ347.010. De staat van crediteuren vermeldt: privé- credlteuren 30.610.13, premie Risicobank 7230, handelscrediteuren ƒ64.885.44, totaal 102.725.56. De 34-jarige leidekker Bogers, uit Etten, die werkzaam was op het 15 A 16 meter hooge'dak van de pastorie dec R.K. Kerk te Oud-Gastel, is Woensdag door een noodlottigen misstap van het hooge dak gevallen. Hij kwam daarbij met zijn borst op een 3 meter hoogen muur terecht en viel van daar op den grond. In deernis wek-- culaire kenden toestand werd de man bewusteloos op genomen en nadat hem het H. Oliesel was toe gediend, werd hU naar het ziekenhuis overfte- bracht. Donderdagmorgen was zijn toestand veel verbeterd. Wel heeft hij inwendige kneuzingen opgeloopen, doch men heeft toch hoop op herstek De geheel laten, zijn niet geheel onduidelijk. Het bestuur schijnt erop geantwoord te hebben, maar alweer niet in het ver- eenigingsorgaan, doch per circulaire. ’t Gaat er in het rijk der vrije gedachte dus nogal geheimzinnig toe, de leden blijken wel heel vrij te mogen denken, als zij het product van hun vrije denken maar achterbaks houden. Voorzoover dit product den leiders der vrije denkers tenminste niet welgevallig is. Dit nu lijkt ons niet juist. den heeren vrijdenkers hun als ze hun vrije gedachten De vraag rljsj, of dergelijke gratifica ties vooral in dezen tijd, nu de nood overal de duimschroeven aanzet wel verantwoord zijn. Opheldering zal hier moeten komen, op dat de feiten indien aldus geschied en niet behoorlijk te verdedigen hun ver diende veroordeeling vinden en opdat die veroordeellng herhaling van dergelijke dingen zal verhinderen. Of zou er tegen "n dergelijke kwaal bevoordeeling van personae gratae geen kruid gewassen zijn? „Ziehier twee hoofdambtenaren, beide met een zeer goed salaris, welke hun dien sten verleenen op een internationale ten toonstelling. Er zou bger zeker ruimte zijn voor de opvatting, dat zij die diensten krachtens hun functie verleenen. Men zou dan kunnen zeggen, dat ze in de verleende koninklijke onderscheiding een voldoende bevrediging mogen vinden voor hun ar beid. Neen. Zij ontvangen beide nog eens een zeer hooge gratificatie, een toelage die met een tweede hoog salaris gelijk staat. Terecht heeft onze redacteur voor In dische zaken gisteravond de vraag gesteld: moest daar nog eens een ridderorde bo venop? Wat is de bijzondere verdienste van een arbeid, die met een dergelijke hooge toe lage wordt betaald?. Wij hebben het onlangs al eens gezegd: de zucht, de bereidheid, de éér om het gemeenebest belangloos te dienen gaat er hoe langer hoe meer uit. Alles moet tegen woordig betaald worden en niet zuinig ook. Heeft de Regeering geweten van der gelijke hooge giften? Waarlijk, hier is alle aanleiding om volledige openbaarheid te vragen, opdat het Nederlandsche volk wete, wie er, behalve hooge onderscheidingen, ook nog hooge gratificaties hebben ont- s Deen het besef, dat terugkeer tot de eerste christelijke beginselen noodlg is, kan het maatschappelijke en poli tieke leven genezen, dus besloot prof. Kors zijn interessante en leerrijke voor dracht tijdens de Sociale Week te Rolduc. Het is een oude waarheid, wé^e hoe dikwijls herhaald ook voor onzen tijd nieuw blijft. Men zou kunnen zéggen: vooral voor onzen tijd. Want er zijn teekenen, die erop wijzen, dat de wereld zich thans bevindt op een belangrijk keerpunt in hare ge schiedenis. Niet voor de eerste maal is dit het geval. Er zijn in den loop der eeuwen verschillende „keerpunten" geweest, en de zending, welke de Kerk daarbij te vervul len had, heeft de bekende Belgische histo ricus Godefroid Kurth in zijn vermaard werkje op treffende wijze beschreven. Maar de tijd, waarin wij thans leven, en de problemen, waarvoor de menschheid zich in deze twintigste eeuw ziet geplaatst, zijn heel bizonder, en de vraag rijst, of straks niet het uur komen gaat waarop de Kerk meer, beter en vollediger dan ooit in de gelegenheid zal zijn haar unlverseele taak te vervullen. De veronderstelling lijkt vermetel, waar de wereld juist op dit oogenblik aan zoo veel ontreddering ten prooi is en de grond zuilen der samenleving zoo openlijk wor den bedreigd en zoo schaamteloos onder- mijnd. Maar men moet daarbij twes dingen niet vergeten. Ten eerste, dat juist de ontreddering en de ellende van dezen tijd de oogen van' velen moeten openen voor de groote ge varen eener verkeerde levensbeschouwing en voor de aangewezen middelen, om aan de funeste gevolgen daarvan te ontkomen. En vervolgens wat feitelijk van nog gróóter beteekenis is dat het mensch- dom alle eeuwen door met de grootste zedelijke en materieele ellende te kampen heeft gehad en men het ook in de veel geprezen middeleeuwen de Kerk zeer moeilijk, om niet te zeggen ónmogelijk soms maakte, de christelijke beginselen in al hun volheid te maken tot het funda ment van het staatkundige, economische en sociale leven. Aldus ,JJe Fakkel” van 5 Augustus, die commentaar overbodig oordeelt. Toch zou den er kolommen commentaar op te geven zijn! De S. D. A. P., dit is de partij allereerst voor alle arbeiders; dat is partij van de geestelijke vrijheid! En nu wil een soc- dem. zangvereeniging zingen voor een eveneens socialistische na-verwante veree- nlglng en komt het besluit van bovenaf' als je dat doet, dkn er uit! Retterjagerij staat boven het Fakkelbe- T-x n om nu nog even naar de middel- rv eeuwen terug te keeren, naast de schittering van dien tijd en zijn machtige verschijnselen en instellingen op godsdienstig en maatschappelijk gebied, waren er ook toestanden, verhoudingen en practijken, die niemand van ons ook maar één oogenblik terug zou verlangen. Door alle tegenwerking en moeilijkheden heen heeft de Kerk door het zuiver hou den en het hoog houden der christelijke beginselen de wereld kunnen redc^n van de barbaarschheid en de dwaalleer in velerlei gedaanten tegengegaan, wat ook staatkun dig, economisch en maatschappelijk aan 4S ïplken ten goede yerleenem nze tijd en hierop zouden wij wel den nadruk willen leggen is, ver geleken met hetgeen vroegere gene raties hebben aanschouwd en doorleefd, niet zóó slecht, als wel eens wordt verkon digd, en hij opent zelfs vodhiitzichten, welke men vroeger niet, of nauwelijks heeft gekend. In elk geval bestaat er voor ons, Katho lieken, geen reden om te wanhopen of zelfs maar te twijfelen aan de toekomst, en evenmin om met heimwee terug te zien naar hetgeen achter ons ligt en dan louter den lof te zingen van het verleden. Want dat verleden was niet zoo .mooi als het achteraf wel eens schijnt. Lang niet. En wanneer dan ook gesproken wordt van een „terugkeer tot de eerste christe lijke beginselen” en terecht wordt be toogd, dat die terugkeer noodig is voor de redding der maatschappij en de verwezen lijking van ons katholiek Ideaal, dan moet zeer ver in de geschiedenis men kan wel zeggen tot de eerste tijden van het Christendom. De Kerk werd toen bloedig vervolgd, on getwijfeld. Maar hoe is Zij ook in later eeuwen voortdurend gehinderd en ge dwarsboomd in haar zegenrijke zending! En hoe veelvuldig en wrang zijn de slechte vruchten geweest, welke door de nawer king van heidensche begrippen, door scheu ring en schisma, door verval en bederf in eigen kring, door de machts-aanmatiging van vorsten en grooten, door ruwheid van zeden en grofheid van practijken over de wereld werden gebracht! Ook in de reeds genoemde middeleeuwen, om van den daar op volgenden renaissance-tijd en latere perioden maar niet te spreken. En het be droevendste was, dat het meermalen juist katholieke, of katholiek-geheeten macht hebbers waren, die zich brutaalweg bega ven op het terrein der Kerk en de toe passing en beleving der christelijke begin selen in het staatkundig en maatschappe lijk leven tót een aanfluiting maakten.... De Kerk staat ook in onzen tijd in meer dan één land bloot aan grove misken ning harer rechten en onduldbare aan tasting harer vrijheden. Maar men kan zich toch in onze dagen geen investituur strijd meer denken, noch een brutale in breuk van wereldlijke souvereln^n op de vrijheid van het Conclaaf, waarvan de we reld nog aan het einde der achttiende eeuw getuige was, noch een vereenlgde pressie van vorsten en staatslieden op den H. Stoel, om een geestelijke Orde te doen opheffen, welke pressie onder den drang der omstandigheden niet zonder gevolg bleef! het oordeel van nlet-katholieken is de we reld daardoqr voor den chaos bewaard ge bleven. Maar de resultaten hadden veel rijker en overvloediger kunnen zijn, Indien de strijd tegen de Kerk en tusschen de Katholieken onderling niet zoo menigvuldig en onverzoenlijk ware geweest. Nu kwamen in aüe eeuwen de christelijke begin selen en hunne toepassing maar al te dik wijls in het gedrang, tot onberekenbare schade voor de samenleving. De breuk tus schen het godsdienstige en politieke (ook het sociale en economische) terrein, waar op door meer dan één spreker te Rolduc zoo terecht als op de hoofdoorzaak der hedendaagsche rampen gewezen werd, da teert niet eerst van deze, of van de vorige eeuw, zij deed zich ook in vroegere tijden herhadldelijk voor, en was steeds de oor zaak van veel eUende. Die breuk te herstellen en duurzaam te herstellen is de taak der Katholieken voor heden en toekomst. De omstandigheden zijn ons daarbij gunstig, nu de Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd ’n vrijheid genieten, gróóter dan in vorige eeuwen dikwerf ’t ge val was, en nu de onmacht van stelsels eh theorieën, waarvan men het heil der vol- Reeds geruimen tijd wist de Rotterdamsche politie dat in de stad een aantal valsche rij- wlelplaatJes In omloop waren. Het gebeurde zelfs meermalen, dat personen, die aan de postkantoren een echt plaatje hadden gekocht, later aan hun fiets een valsch verbonden von den. Door de arrestatie van twee broers zal dit raadsel thans spoedig worden opgelost. Dit tweetal had In zijn woning op Feljenoord een,, aantal valsche plaatjes in voorraad, terwijl bovendien materieel ter vervaardiging in beslag werd genomen. Gebleken., is, dat de broers de nagemaakte plaatjes aan de rijwielen door echte vervingen. Zjj zijn in bewaring gesteld. Hedenmorgen is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de schuur achter de hof stede van den heer H. Beuzekom te Glessen- Oudekerk. De geheele schuur, die ruim 100.000 pond hooi bevatte, stond weldra in lichter laaie. De brandweer kon het woonhuis gedeeltelijk behouden. „Het doel van dit schrijven was, een mid del te wekken, om op onbemerkte manier paal en perk te stellen aan malversaties, die, hoelang reeds weet ik niet, maar over eenkomstig mijn onderzoekingen zeer zeker in het Hoofdbestuur onzer vereenlglng moeten plaats vinden. Nu ik daar niet in geslaagd ben, is dat geen reden, onze Ver- eeniging in den steek te laten; ieder lid betaalt er zijn zuur verdiende contributie aan. Men verwondere er zich niet over, dat er oneerlijkheden plaats vinden, want heeft onlangs het Hoofdbestuur niet moeten erkennen, dat een zijner leden de abonne- mentslljst van ..De Dageraad” gestolen had? Zelfs de titel van „Hoofdbestuurslid” garandeert dus geen eerlijkheid. Wat ik ronduit zeggen wil, is dit: De „Exploitatie-rekenlng Weekblad „De Vrijdenker”, gegeven (in Beschrijvingsbrief, Congres 1931) door den nu gesalarieerden administrateur, maar volgens de Statuten, Art. 47. derde alinea, onder verantwoorde lijkheid van het Hoofdbestuur, is valsch. Vooreerst is zij zand in de oogen van iedereen, die niet gewend is, met zulke zaken om te gaan. Zij is onleesbaar en voorkomt, dat men een inzicht krijgt in de zaken van „De Vrijdenker”. Ais het Hoofdbestuur de cijfers, die daar staan, handhaaft, is daaruit te lezen, dat er dit keer andere dingen dan abonne- mentslijsten als vervreemd moeten worden aangemerkt. Handhaaft het Hoofdbestuur de cijfers niet, wat heeft het dan bewogen onze Ver- eeniging en het Congres valsche cijfers voor te leggen en wat voet een belang heeft het Hoofdbestuur erbij, door salarieering iemand aan zich te verbinden, die met grenzeloozen durf (of misschien wel onnoo- zelheid) z’n handteekenlng zet onder (door wien voorgelegde?) valsche finan- cieele staten?” Het schijnt in de Nederlandsche Vrij- denkersbeweging „De Dageraad” niet hee- lemaal pluis te zijn. t Is niet de eerste keer, dat dit op merken valt. Het vrije denken schijnt niet zeer be vorderlijk voor onderlinge verdraagzaam heid en wederzijdsch begrijpen: herhaalde- UJk klinkt er ge-ruzie naar buiten.... Zooals dit onder nette en op hun fat soen gestelde lieden gebruikelijk is, wordt de ruzie over ’t algemeen zooveel mogelijk binnenshuis gehouden, maar soms wordt de ruzie zóó hevig en klinkt het lawaai en getier zóó luid, dat de buren er niet on kundig van kunnen blijven. Zoo ook nu weer. De ex-prlester Jos. van Veen, file quantum mutatus ab illo: hoezeer is dlè veranderd! sinds Jaar en dag een zeer fiksche rol speelt in de vrijdenkersbewe- ging, heeft moeten ervaren dat in be- stuurskrlngen sommige zaakjes om *t iachtjes te zeggen niet heelemaal zuiver zijn; en hij heeft gemeend, daaro'mtrent een boekje te moeten opendoen; dank zjj die verheven vrije gedachte en de daar bij behoorende vrijheid van meeningsuiting kreeg hij daartoe echter geen kans in het eigen orgaan „De Vrijdenker”, zoodat hij den leden per circulaire zijn bevindingen, althans zijn meeningen, heeft moeten me- dedeelen; in „De Branding” is uit die cir- het een en ander overgenomen, vangen. Wanneer wij zien, hoe op ver- eenigingsgebled honderden landgenooten, in stilte werkend, het grootste deel van hun vrijen tijd wegschenken aan arbeid op al lerlei particuliere bestuursposten, die met geen gulden worden gehonoreerd (zi) zou den elk honorarium zelfs met een zekere verontwaardiging afwijzen); wanneer wij bedenken hoeveel arbeid en tijd er aldus belangeloos vele jaren lang door talloozen wordt geofferd aan Werk in vereehlgingen óf ten bate van het algemeen óf ten bate van een grooter of kleiner deel van ons volk, en hoe velen aldus een deel van hun leven zonder eenlge materieele belooning aan dien arbeid schenken dan grieft het ons in hooge mate, wan neer hoofd-ambtenaren, gedurende korten tijd een werk verrichtend, dat met hun functie in verband staat, daarvoor hooge geldelijke belooningen ontvangen en dan op den koop toe nog met een koninklijke onderscheiding worden begiftigd. Wij nemen bij dit alles naturlijk aan, dat de mededeelingen van het Indische blad juist zijn, en wij houden rekening met de geruchten, dat er nog andere hoo ge gratificaties naar aanleiding van de tentoonstelling te Parijs zijn betaald.” Vanmorgen is tijdens het onWeer dat om streets zes uur boven het Gooi woedde. de bliksem geslagen in de groote houten villa bij den Rijksstraatweg te Naarden achter het bosch van Bredius. welke vroeger bewoond is door den heer Floris Vos. Een voorbijganger zag vlammen uit het dak slaan en waaschuwde den boschwachter, die den heer Floris Vos alarmeerde, die sinds een paar jaar een huls in de nabijheid heeft betrok ken. Toen de brandspuit van de modelboerderij „Oud Bussem” en de motorspuit van de Naar densche brandweer ter plaatse verschenen, was het huls al een vuurzee. Tegen half acht ston den nog slechts enkele resten overeind. Het huis was op beurspolls verzekerd. De resteerende Inboedel, die nog in de villa aanwezig was, was niet verzekerd. Het gaat met de prijzen der radio-lampen den goeden kant uit. Tot nu toe was de hooge prijs van een complete serie moderne radio lampen voor velen een bezwaar een eigen toestel aan te schaffen. Het komende radio seizoen belooft hierin verandering te brengen. Reeds bericht ten wij dat de Philipsfabrieken haar lampen belangrijk in prijs gaat verlagen. Een zelfde bericht bereikt ons thans van de N.V. Ther mion radio lampenfabriek te Nijmegen. Deze nog jonge Industrie heeft op de tentoonstelling van klank en beeld, de voortreffelijke lampen, die zij In den handel brengt gedemonstreerd. Thans berichten de ThermlonfabHeken, dat zjj met Ingang van heden, dank zij de verdere perfectioneering harer rabrieksinstallaties en de steeds toenemende vraag naar haar produc ten een prijsverlaging zullen Invoeren van 40 pCt. Daardoor komen de prijzen der lampen op een dergelijk niveau, dat de aanschaffing ervan nu ook binnen het bereik van zeer velen valt, die zich tot nu toe met een radlo-distri- butie-aansluiting of zelfs zich zonder radio moesten vergenoegen. prijzen der lampen ügende: WlS|si?lstroomlampen: IS. 3 I. 503 L 803 I Pf3 5; I. 163 L 253 L 94 4.50; GZ2 ƒ4; EG. 2/3. GelUkstroomlampen D.8. 1 ƒ7.50; D. 163 D. 04 ƒ4.50; D. 502 4. Zoodat een volledige moderne serie wissel- stroomlampen, bestaande uit IS. 3 L 253 IS. 3, In totaal slechts 14.50 kost. Pater v. d. Tempel, die den 4en November 1868 te Rotterdam werd geboren, maakte aldaar zijn eerste studies onder leiding van Pater Hycinth Derksen O.P. Op 18-jarigen leeftijd trad hU te Hulssen In de orde der Dominica nen; hjj werd na zijn priesterwijding lector en van 1894 tot 1919 professor in de Theologie en Philosophic in de Dominicanenkloosters te Hulssen en Zwolle. Dit professoraat werd van 1898 tot 1902 slechts onderbroken door een 4-jarig verblijf op Curacao, waar Pater v. d. Tempel les gat in Latijn. Theologie en Philo sophic aan het nieuw gestichte Venezolaansche Seminarie. Naast de belangrijke opvoedingstaak wist deze priester tijd te vinden voor studie en zielzorg in en buiten den biechtstoel. Ook ging hjj zijn belangstelling richten op maatschap pelijke vraagstukken en vooral de Kath. Vrou wenbeweging had zjjn sympathie. In Maart 1919 werd Pater v. d. Tempel overgeplaatst naar de kerk van den H. ROLenkrans, Provlncieslngel te Rotterdam, werd moderator van „Katholiek Leven" en stichtte de Rotterdamsche Katho lieke Volksuniversiteit. Na van een zware ziekte hersteld te zjjn, aanvaardde de onvermoeibare werker in September 1924 het ambt van gods- dienstleeraar aan het R. K. Lyceum voor Meis jes in Den Haag en eenlge maanden later werd hjj benoemd tot regent en daardoor belast met de algemeene leiding. Ook werd hij directeur van de Congregatie van de leerlingen, welke functie hij met eerstgenoemde, met groote opgewektheid heeft vervuld tot na zijn eervol ontslag op 1 Sept. 1931, hetwelk hij in verband met zijn gezond heidstoestand had aangevraagd. Van zjjn taak als regent werd hij in 1929 ontheven, toen deze functie werd opgeheven. Van zjjn hand zijn nog vele werken versche nen als: „Levensgeluk door levenseenvoud"l „Het succes van Marie Corelli’s werken"; „Het goed recht der hedendaagsche vrouwenbewe ging"; „De mensch Gods beeld". Sinds het laatste jaar resideert pater v. d.‘ Tempel weer in Rotterdam, waar de eminente professor zich uitsluitend wijdt aan studie en publicaties. Binnenkort zal van zijn hand een wjjsgeerige studie verschijnen over Albertus de Groot en Thomas van Aquino. niet te pas, dat de vrijheid van den mensch zoo aan banden toordt gelegd. Maar nu de heeren zelf! schrijft „De Volkskrant”. Over boord geslagen een verdrpnken „Hebben zij zang- en muzlek-vereenlgingen, thans heb ben zij wat netjes soc. dem. dito’s! die soc. „arbelders-zangvereenigin- krijgen hun orders uit het roode hoofdkwartier. Een leerzaam geval. De afdeeling. Winkel van den Bond van Arbeiderszangvereenlgingen zou zingen voor de afdeeling-Wlnkel van de O. S. P., de partij van voornamelijk af geschelde soclaal-democraten. Wacht even! Het Bondsbestuur zond den volgenden brief aan zijn afdeeling: „Naar aanleiding van uw schrijven van 3 Juli, berichten wij u, dat het bondsbe stuur in haar vergadering van 3 Juli beslo ten heeft, onze afdeelingen te verbieden medewerking te verleenen bij afdeeling van de O. 8. P. en wel op de volgende gronden. Onze bond heeft zich in dienst gesteld van de moderne beweging, zoo deze tot uiting komt in de 8. D. A. P. en N. v. V. Daarover spreken onze en ook uw regle menten uitdrukkelijk. Waar nu de O. 8. P. uitdrukkelijk met de beginselen der 8. D. A. P. in strijd is, zoo meende het Hoofd bestuur, dat aan deze organisatie geen medewerking van onze koren kan worden verleend. Derhalve verbieden wij deze medewerking op Zondag 10 Juli uitdrukke lijk. U zal moeten begrijpen, dat afdeelin gen, welke in strijd handelen met art 3 onzer statuten, dezè niet langer lid kun nen zijn van onzen bond en dan ook door het bondsbestuur moet worden geschorst Wij wijzen u hierop, om onaangenaam heden te voorkomen. Wij hopen, dat u zal inzien dat u verkeerd hebt gehandeld en uwe toezegging terug zal nemen. Voor het Bondsbestuur, w.g. D. Cardozo, sect.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17