s Van de Pers-tribune Prikkeldraad De verkiezingen ir Duitschland Ti Goed ideetje De wraakmoord te Putbroek VRIJDAG 12 AUGUSTUS LL Wolkenspel in 'den zomer GENEESKUNDIG ARTIST DE RUST VAN HET STRAND s Uitvoering in eigen beheer VECHTPARTIJ TE GELEEN IN HET PADVINDERSKAMP PATER FELIX OTTEN O. P. vertegenwoord igers „Waar onze ouders rusten” Van het dak gevallen Zaai- en voedertarwe VERHAAL PENSIOENPREMIE By het zwemmen verdronken i Een overval op de Jacob van Heemskerck? Bezoek van Mgr. Aengenent Lord Baden Powell Werk voor 6 a 700 Amhemsche arbeiders en en Vader en zoon v. d. E. houden hun onschuld nog altyd vol INPOLDERING VAN MAL BURGEN Lijst van stellingen Land- officieele personen, in- vereenigingen op Tuinbouwgebied Les voor Christelijken hier te lande Uitvoering van het werk Complot te Rotterdam verydeld Over kuren en nakuren Gevangenen gescheiden Viering van het zilveren priesterfeest V I Ruzieënde echtelieden Al» de drank is in den man en Bespreking met de arbeiders- i in De heer K. de J. uit Helnkenszand, die te Middelburg kampeerde, is btf het zwemmen door den stroom meegevoerd en verdronken. 14 he ien Ten stadhulze heeft een bespreking plaats gehad tusschen de wethouders Van de Band en Het wachten is thans op de Ryksconcessie. De voorwaarden, daaraan verbonden, zijn in onderling overleg thans vrijwel geregeld. Om is bepaald dat een zeker deel van de inpolde ring 1 October 1933 gereed moet zijn; anders zouden de eigenlijke brugwerken vertraging on dervinden Het geheele werk moet in 1936 ge reed zijn. Er zal dus in vrij snel tempo gewerkt moeten worden en het voornemen Is om nog dit jaar, vóór den hoogen waterstand van de rivier, met den dykaanleg aan te vangen. D. op D» lg- te- ol ren -tm ner «ft Jke >e- ■ec de ■en en an gd on nd er- se- het die bet ert dal T*. 11 te sen rd- elk net erk is* ien (jn- ab gen ien In rlf- een het aar het che gen als ge- ert »g* dit de Hg* een «ut ea He ide •n. fd- >el- wtj inis iad. tJk- en- uet ■el- lect sel- De President van Frankrijk, Lebrun, is dezer dagen In zijn klein geboorte-dorp aangekomen, waar hij zijn vacantle wil doorbrengen. Tegen den tijd, dat het Hoofd van Staat arriveerde, was de geheele bevolking van het dorp saamgestroomd. Begrijpelijk. Men is er trotsch op, dat een vroegere „dorps-jongen”, dat een zoon van het dorp aan het hoofd der Republiek is geplaatst. En dus stond men den President af te wachten, rustig en gemoedelijk, en men had veel bloemen voor hem aangedragen, nu hij voor het eerst na zijn verkiezing in zijn ge boortedorp kwam. De President, getroffen door de vriende lijke een eenvoudige ontvangst, nam het woord en zei: „Teleurstellend was bij deze presldents- keuze de nog geringe Invloed van den Chrls- telijk-Socialen Volksdienst. De berichten van verschillende plaatsen schijnen er on te wijzen, dat talrijke aanhangers zich af keerlg toonden van het parool om op Von Hindenburg te gaan en aan den nationaal- socialist de voorkeur gaven. Ook deze ver kiezing spreekt van de geestelijke schatte, die Duitschland beliep, doordiien de Protes tantsche christenen verzuimden zich tijdig op evangellschen grondslag te organiseeren.” Zal de roode redactie van den tip gebruik maken? Het kan zegt de collega uit het hooge Noorden een héél mooie foto-pagina worden, die bovendien den fotograaf, van de Arbeiderspers de ongetwijfeld vervelende moeite en vele kosten kan besparen van een reisje naar de Zuidkust van Frankrijk in dienst van den klassenstrijd- En de tip is uitsluitend als een vrienden dienst te beschouwen; de Oroningsche redactie maakt niet de minste aanspraak op bescherming door de auteurswet. Wat overigens ook niet billijk zou zijn: t goede ideetje is ten slotte in eerste in stantie van de heeren der roode pers zelf afkomstig! Vol verwachting klopt ons hart: wat zal de vindingrijke roode redactie ons binnenkort te bekijken geven? Te Gastel (NJBr.) viel een leidekker bjj zijn werkzaamheden op het dak der pastorie naar beneden. De man, afkomstig uit Etten, werd in bewusteloozen toestand binnengedragen, uit voorzorg was hem het H. Oliesel toegediend. Later is hU naar het St. Joseph-ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig, hoewel niet hopeloos. De Inpoldering zal In eigen beheer, door den dienst der gemeentewerken, worden uitgevoerd De bedoeling is om uitsluitend Amhemsche werklieden aan den arbeid te stellen. B. en W. zijn met den eigenaar van de bij de plaats van de brug gelegen wellanden, den heer Schheidius. in onderhandeling tot overname van ’n deel van zijn eigendom Het moet in de bedoeling van het gemeentebestuur liggen om voor de ter reinen van particulieren die door de inpolde ring gebaat zullen zijn, in de toekomst een baat belasting te heffen. In de Minister Ruysstraat te Geleen had een ernstige vechtpartij plaats tusschen een Itali aan en een Duitscher, die onder den Invloed van sterken drank verkeerden, en den heelen avond samen waren uit geweest. De vechters bazen werden door het publiek gebombardeerd met straatsteenen. De politie arresteerde de vechtersbazen, wier hevig bloedende wonden door een geneesheer werden verbonden. Straat keien werden in beslag genomen en processen verbaal opgemaakt. De Tarwe-Organisatie voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland hebben aan de vereenlgin- gen van graanhandelaren Holland een brief gericht, len, dat de handelaren in t^rwe in Noord- Llnks: het huls van dr. Wibaut rechts: een plaggenwoning op de Drentsche heide. Links: Ramsay MacDonald in avondtoilet aan de dinertafel van ’n groot Geneefsch hotel rechts: een tewerkgestelde werk- looze tegen een muur zijn boterham ver orberend. Links- mr. J. E. W. Duys in zijn auto zich naar de rechtbank spoedend rechts: partijgenoot Jansen uit Surhuisterveen moeizaam plaggen stekend. Links: partijgenoot mr. dr. George van der Berg dividenden van de Unilever tou- cheerend rechts: de werkloozen krijgen hun 12.50 uitbetaald. Links: ir. C. O. Cramer zijn wachtgeld (ad 9000) en zijn vergoeding als Tweede Kamerlid (ad 5000) tellend rechts: een rij van stempelende werkloozen. lechts zelden heeft een verkiezing in eenlg land in die mate de belangstel ling getrokken van het buitenland, als het geval was met de verkiezing van den Duitschen Rijksdag op 31 Juli U. En dat was begrijpelijk. Immers deze verkiezing zou niet alleen vaststellen de onderlinge ver houding der verschillende binnenlandsche partijen. Neen, het resultaat' zou van in vloed kunnen zijn op gansch Europa, op de wereld zelfs. Vandaar de zeer verklaar bare spanning. Maar ziet.... nauwelijks had de uitslag geleerd, dat de Hitlerlanen niet hadden be haald de meerderheid, zelfs een aardig stuk onder de 50% waren gebleven, of de belang stelling zakte ineen en aan het verder ver loop der zuiver-binnenlandsche aangelegen heid werd bétrekkelijk weinig aandacht ge schonken. Wellicht zal in een en ander wijziging komen, als straks de eerste ont moeting plaats heeft van het Kabinet met den nieuwen Rijksdag. Maar Inmiddels is er voor ons aanleiding den politieken toestand in Duitschland eens nader te bezien, temeer, wijl ook voor ons daaruit veel te leeren valt. Wanneer we de huidige wereld bezien, overwegen wat vóór alles die wereld noodig heeft en we beschouwen dan den fettelijken toestand in het groote Duitsche Rijk, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat die treurig, onrustbarend is. Letten we op de Katholieken, dan zien we. dat het Centrum, ook den laatsten storm krachtig heeft getrotseerd, zelfs enkele zetels gewonnen heeft. Deze aanwas werd echter gelijk algemeen en op goede gron den wordt aangenomen niet verkregen door een toename van het aantal katholieke stemmen, maar doordat verschillende nlet- Katholieken het ditmaal „veiliger” achtten hun stem op het Centrum uit te brengen. En verder zij dan toch nogmaals de aan dacht er op gevestigd, dat al is het Centrum de eenige officleele katholieke partij In Duitschland, slechts de helft der Katholieken op het Centrum stemt. Wij noemen dien toestand bedroevend, hoogst bedroevend. Het zou ons te ver voeren op de oorzaken daarvan in te gaan. We consta- teeren slechts het feit. Vergelijken we daar mede den stand van zaken hier te lande, waar, dank zij de tientallen jaren lang ge geven leiding het zóó is, dat vrijwel alle Katholieken him stem uitbrengen op de officleele lijsten der R.K. Staatspartij, dan mogen we tevreden zijn. Kon derhalve het aantal katholieke zetels in den Rijksdag zoo beduidend veel grooter zjjn dan nu het geval is, veel treuriger staat liet geschapen met den politieken invloed der Protestanteche Chrlstusbelijders, tenge volge van het zich niet tijdig organiseeren. Wat hier te lande door Groen van Prinste- rer, later door Kuyper zoo helder werd Inge zien, wat Da Costa in zijn verzen zoo tref fend schoon wist aan te geven, nJ. dat het Christelijk Europa groot gevaar ging loe pen, werd blijkbaar bij onze oostelijke na buren niet gevoeld, totdat men eindelijk, betrekkelijk kort geleden, een begin maakte met Protestantsch-Christelijke organisatie op politiek terrein door het in het leven roe pen van den Christelijk-Soclalen Volks dienst. Hieromtrent schreef de „Standaard" op 11 April 11 na de verkiezing van Von Hindenburg tot Rljkspresident: „Wat mij genoegen doet, te, dat de gebeurtenis, waarover u zich verheugt, (de president bedoelde zijn verkiezing tot president van de Republiek), aan heel Frankrijk het kleine Lotharing- sche dorp, waar wij allen geboren zijn, bekend heeft gemaakt. Wij moeten In deze gelukkige dagen aan onze ouders denken, aan wie wij datgene, wat wij zijn, danken. Ik stel u dan ook voor ge zamenlijk naar het kerkhof van ons dorp te gaan, waar onze ouders rusten. Op hun graven zullen wij de bloemen leggen, die mU vandaag zijn aangebo den en ook die. welke uw kinderen voor mij hebben geplukt." Toen stelde de president zich aan het hoofd van den stoet der dorpelingen en ge zamenlijk ging men de bloemen leggen op de graven der ouders. „De Avondpost” wijdt aan deze treffende gebeurtenis de volgende beschouwing: Het is een staaltje van piëteit, dat onge twijfeld iedereen zal ontroeren. Velen, die op hooge posten worden ge plaatst, met ernstige verantwoordelijkheid, „Een onzer fotografen maakte een zwerf tocht langs de Zuidkust van Frankrijk en Monaco, waar de weelde der luxe-badgas ten en de armoede der landelijke bevolking •n schrille tegenstelling vormen. Terwijl in de vermaakscentra der rijke toeristen ge weldige paleizen verrezen en het internar tionale weelde-publiek den tijd met aller lei zinneloosheden verdrijft, huist de oor spronkelijke bevolking in bouwvallige krot ten en vindt in de visscherij en den weg aanleg een karig bestaan. Onze pagina geeft een treffende foto-reportage van deze kust der tegenstellingen.” hebben zich op groote oogenblikken van hun leven met kinderlijken eerbied hun ouders herinnerd. Toen de tegenwoordige Minister van Staat, mr. Fock, tot minister van Koloniën was benoemd, werd hij op den dag, dat hij het mlnister-schap ging aanvaarden, door zijn beide ouders tot den ingang van het Departement gebracht: een treffend symbool. Eenige jaren geleden voerden wij eens een gesprek met den nu overleden staatsman mr. Treub, een’ man van groote en zeldzame gaven en van dóór zettende kracht. Wij hadden het over zijn jeugd en over zijn geboorte-dorp Voor schoten. „Ik ben er onlangs nog eens geweest” zeide hij-„maar mijn oude geboorte- tehuis te geheel veranderd." En plotseling voegde hij er met zachte en aandoénlijke stem aan toe: „Ik herkende de kamer niet meer, waar mijn moeder altijd zat.” Toen eenige Jaren geleden een onzer journalisten een jubileum vierde, bleek, dat voor het hem aangeboden huldeblijk een bijdrage was gezonden door de moeder van een bekend staatsman. De journalist kende haar in het geheel niet. Waarom had zij dan de bijdrage gestuurd? „Omdat” zoo verklaarde zij „die journalist mijn zoon tijdens zijn minister schap in een moeilijk oogenblik, toen hij tel en scherp werd aangevallen, heeft ver dedigd.” Zijn dit alle niet voorbeelden, die ont roeren? Een mensch moge in het leven nóg zoo hoog stijgen, kind blijft hij, en in de diepste innerlijke betrekkingen, tot wie hem lief zijn, vindt hij moreelen steun bij de grootste verantwoordelijkheden. En daarom was het zulk een Innlg-mensche- Hjke trek, dat de President van Frankrijk, toen zijn geboorte-dorp hem huldigde, zei: „Laat ons In dit oogenblik denken aan onze ouders, en aan hen de bloemen gaan brengen." Van bovengenoemde adreslijst, welke jaar lijks door de Directie van den Landbouw wordt uitgegeven, ia weder een nieuwe druk ver schenen. Behalve de gewone aanvullingen en verbe teringen zijn in de lijst opgenomen de adres sen van verschillende crisisinstellingen op land bouwgebied, alsmede van de commissies voor den uitvoer van landbouwproducten, waarvan de invoer in sommige landen is gecontlngen- teerd. Voorts zijn voor het eerst hierin ver meld de onderscheidene vereeniglngen tot ex ploitatie van proefboerderyen. Evenals vorige jaren wordt tot de gebruikers van het adresboek het verzoek gericht onjuist heden of leemten, welke zij in de opaven moch ten aantreffen, ter kennis van de Directie van den Landbouw te brengen. Het werkje is verkrijgbaar gesteld by de Alg. Landsdrukkerij te ’s-Gravenhage en kan °°k worden besteld bil de nlaatsellike nostkan- toren. Naar het „Volk” verneemt is een wetteljjke regeling in voorbereiding, waardoor aan de ge meentebesturen en aan de provinciale besturen de bevoegdheid zal worden ontnomen, om self vast te stellen, welk deel van de pensioen premie door het overheidspersoneel zal moeten worden betaald. De bedoeling zou zijn, de geheele pensioen premie, zoowel ran het rijks- als net provin ciale en gemeentelijke personeel ten laste van dit personeel te brengen. Het „N. v. d. D. v. Ned. Indië” bericht, dat volgens in Ned. Indië per vliegmail ontvangen particuliere berichten in den nacht van 23 op 24 Juli een overval van 300 communisten was beraamd op het pantserschlp .Jacob van, Heemskerck”, dat op oefeningsrels aan de Park kade te Rotterdam lag. Door politlesplonnage werd het plan ontdekt. De politie waar schuwde bijtijds, zoodat alles aan boord ge reed was voor een warme onvangst. Het com plot speurde blijkbaar onraad en zag van de voorgenomen overrompeling af. Van de zijde der politie te Rotterdam wordt medegedeeld, dat het verhaal van het J4. v. d. Ned.-Indië” over een beraamden overval de .Jacob van Heemskerck" volkomen op fantasie berust. Uit andere bron verneemt het „Vaderland” evenwel, dat Inderdaad de een of andere dwaze heethoofd in communistische kringen, toen de Jacob van Heemskerck" voor de Parkkade te Rotterdam lag, een dergelijk plan moet geopperd hebben. Van dit plan was men op het schip zelf op de hoogte. Natuurlijk heeft men aan boord hartelijk om den inval gelachen, maar men heeft wel gezorgd, op alles voorbereid te wezen en zeker zouden de com munisten, Indien zij hun dwaze voornemens hadden uitgevoerd, warm zijn ontvangen. hadden èn Katholieken èn Protestantsch- Christelijken tijdig een' politiek beleid aan den dag gelegd, gelijk ten onzent heeft plaats gehad, zoude de huidige Rijksdag wellicht niet gehad hebben een meerder heid, de christelijke wereldbeschouwing toe gedaan? En thans zien we, terwijl de Paus in Quadrageslmo Anno zoo met nadruk ver baart, dat alle pogingen tot hervorming der maatschappij vruchteloos zullen blijken, als niet een terugkeer plaats heeft naar de leer van het Evangelie degenen, die open lijk verklaren ook in het staatkundig leven de leer van het Evangelie als richtsnoer van handelen te aanvaarden, In den Rijks dag, In verhouding tot het geheel aantal zetels, zoo bijzonder schaars vertegenwoor digd. Mogen we het niet bedroevend, onrust barend noemen? En zal men durven ontkennen, dat In het geen we in Duitschland waarnemen, een les ligt voor ons, voor ons Katholieken, voor de Protestantsche Christenen hier te lande, zeer in het bijzonder voor de Staatkundig Gereformeerde Partij? A. VAN WIJNBERGEN Voor de rechtbank te Breda had zich te ver antwoorden de 46-jarige artist M. te Breda, verdacht van een drietal gevallen van onbe voegd uitoefenen der geneeskunde: van een tu berculeus meisje, van een man met een inge- wandscheuring en van een juffrouw die last had van neusbloedingen. De eerste patiënte be taalde 50 op voorhand, onder beding, dat ze bij genezing eenzelfde bedrag zou storten; de man met de gescheurde ingewanden moest be ginnen met 500 neer te tellen, als hij beter werd, hetzelfde bedrag nog eens: de dame met de neusbloedingen behoefde maar 30 te be talen. Beklaagde zegt volgens een geheel nieuwe methode te werken: hij heeft zelfs een officier van justitie genezen, die blind was en lam. Hy protesteert ten zeerste tegen de wijze, waarop het vooronderzoek Is geleld. De officier is zéér tegen hem ingenomen, maar dat komt, omdat verdachte, zooals hij zegt, antl-mllitarist is. Om niet in militairen dienst behoeven te gaan heeft, verdachte opzettelijk tal van diefstallen gepleegd. De officier van justitie, mr. E. Baron Speyart van Woerden, acht het ten laste gelegde be wezen. Verdachte zal zich ook nog moeten ver antwoorden vo. .r een nakuur, die hij de juf frouw met de neusbloedingen liet ondergaan. Het is spreker onbegrijpelijk, hoe er nog menschen zijn, die vertrouwen in verdachte stellen. Deze trad vroeger op als fakir, hongerkunstenaar en liet zich voor geld door het publiek bewonderen. Ten gevolge van vermogensdelicten heeft hy twaalf jaar van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. Dat een persoon met een derge lijk verleden als redder van patiënten zou op treden zonder winstbejag acht spreker ondenk baar. Gerequlreerd werden boeten van ƒ200, ƒ300 en 100 en voor bedoelde nakuur 100. te ver vangen door 45, 90, 45 en 25 dagen hechtenis De verdachte werd Woensdag door den kan tonrechter te Zevenbergen voor analoge ge vallen veroordeeld tot zeven geldboeten van ƒ300. En thans na deze verkiezing? Van de 14 zetels, die de Christelijk-Sociale Volksdienst bezat, bleven slechte 2 behouden: ontmoe digend feit. Daartegenover staat een toename van het aantal Communistische zetels, bedragend nu 14 meer dan die aan het Centrum ten deel zijn gevallen. Ongetwijfeld, welk een geestelijke schade, aangericht doordat het aantal katholieke zetels zooveel bleef beneden dat, wat het had kunnen wezen, aangericht doordat de Protestantsche groepen niet tijdig den plicht begrepen ook op staatkundig gebied Invloed uit te oefenen, alleen slechte moge lijk door degelijke, prlncipleele organisatie. In den uitnoodigingsbrief voor den Katho liekendag te Essen in September a.s. lezen we: „Slechte een doelbewuste en vastbeslo ten afweer In gesloten front van het ge heele Christendom kan den storm der be weging der Goddeloozen weerstaan.” Inderdaad, zóó te het. Had men dat 60 jaar geleden Ingezien, Mr. Baron de Bieberstein en mr. Couvée te ’s Hertogenbosch die resp. als president en ad- vocaat-generaal zitting zullen hebben by de behandeling in hooger beroep voor het ge rechtshof op Maandag 22 Aug. as. van de strafzaak tegen vader en zoon Van den E., bezochten Woensdag 10 Aug. onder Putbroek de plaats en de omgeving van het misdrijf, waar de drie slachtoffers om het leven zijn gebracht. Naar ons wordt medegedeeld, hebben de ver dachten betreffende het drama te Putbroek ook tjjdens hun verblijf in het Huls van Be waring te ’s Hertogenbosch by ieder verhoo volgehouden onschuldig te zyn aan de moor den en namen zy een onverschillige houding aan. Vader v d. E. zegt herhaaldelykJk wil niemand verraden." Sinds de overbrenging naar Den Bosch hebben verdachten met elkaar niet het geringste contact gehad en weten zy niets van elkaar af. zy zyn Intusschen onder de strafzaak niet onverschillig gebleven. Vader v. d. E. Is merkbaar verouderd en ziet er met zyn nogal opgeblazen gezicht en gevangenis deur niet byster gezond uit. De zoon v. d. E. doet door zyn stemming tot lachen den ze- nuwiyder vermoeden, wiens kwaal geleldelyk zou kunnen verergeren. Uit alles biykt, dat de belangstelling voor de strafzaak betreffende het drama te Putbroek in verband met de behandeling in hooger be roep sterk vermeerderd is. Zyn wy wel ingelicht, dan werden reeds voor dertig verslaggevers der dagbladpers toegangs- bewyzen vanwege de griffie van het gerechts hof uitgereikt, terwyi ten behoeve der diverse dagbladen voor ieder hunner niet meer dan één persoon kan worden toegelaten, vermits de plaatsruimte voor de Pers veel te gering is. Noord- en Zuid- arln zy mededee- en Zuld-Holland, welke in de gelegenheid willen zyn zaal-tarwe of voedertarwe aan leden-aan- geslotenen te verkoopen, erkenning als zondanig by de Organisaties aan kunnen vragen. Het zal aan de leden-aangeslotenen verboden zyn zaal-tarwe of voedertarwe by andere dan bij erkende zaal-tarwe handelaren en erkende voe dertarwe handelaren te koopen, dan op spe ciale vergunning en onder speciale contróle. Ook tarwetelers, die hun tarwe gewooniyk voor den zaai verkoopen. kunnen erkenning aan vragen. Zy, die hiervoor in aanmerking wener hen te komen, zullen een verklaring moeten onder- teekenen. waarin zy zich verplichten, aan een richtige uitvoering der tarwe wet mede te wer ken en zich naar de voorschriften der Tarwe- OrganlsaUes te sullen gsrirsgi, Op het strand te Hoek van Holland kreeg Woensdagmiddag Iemand uit Rotterdam on- eenlgheld met zijn echtgenoote. De vrouw was te lang naar des mans zin in zee gebleven, en toen zy op het strand met een bal aan het spelen was met eenige personen, en niet kwam toen haar man haar riep, sloeg de liefhebben de echtgenoot erop los. De vrouw werd bloe dend verwond en werd in bewusteloozen toe stand in bet gebouwtje der E.H.B.O. binnen gedragen. Men heeft de vrouw daar verbonden. Gistermorgen om kwart vóór negen, arriveer de Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schep van Haarlem, aan het Padvinderskamp aan den Benoordenhoutschenweg te Wasse naar, waar hy aan den hoofdingang werd be groet door Z. Exc. Rambocmet. den hoofdver kenner der Nederlandsche Padvinders, kolonel Diemont, den kampleider Baron Pallandt van Eerde en het bestuur van de katholieke ver kenners, bestaande uit de heeren mr. Fens, pater dr. Beuns SJ., dr. Berger en mr. Lamers. Mgr. begaf zich aanstonds naar subkamp J„a waar hy door de geesteiykheld in superplie werd opgewacht. Vervolgens droeg Mgr. een ponti ficale H. Mis op, waarby hy geassisteerd werd door de geestelykheld van het kamp, als mede door prof. Groenen. Tydens de H. Mis werden gregorlaansche liederen gezongen. Het warme weer was oorzaak, dat meerdere verkenners onwel werden en moesten worden weggedragen. Om tien minuten vóór elf uur arriveerde Lord Baden Powell aan den ingang van kamp J„ waar hy verwelkomd werd door mr. Pens en pater dr. Beuns SJ. In het kamp werd hy nog begroet door Mgr. Aengenent, waarby de, padvinders hun „yell" ten gehoore brach. ten. Deze luidde als volgt: B. P.; B. P.; B. P.; chief, come now, come now here; he is, rah. Onmiddeliyk daarna werd de Lelie gevormd en een korte demonstratie gehouden. Om elf uur verliet Lord Baden Powell bet kam£> weer. Mgr. Aengenent begaf zich daarna naar hui ze „Oosterbeek" om te ontbijten, waarna Mgr. het padvinderschap bezocht. Om 11.50 sprak Z. H. Exc. voor den K. R. O., om vervolgens een rondgang door net kamp der katholieke verkenners te maken. Na zyn bezoek aan het kamp der katholieke verkenners begaf Lord Baden Powell zich naar het demonstratie-terreln, waar de welpen in een wijden kring met hun akela's stonden op gesteld. Middenin, rondom een rotsvormig op getrokken stellage, stonden de dragers der groep-emblemen. De chief scout beklom de rots en nam van daar den welpengroet in ont vangst. Met een klein padvindertje aan de hand en vergezeld van Z. Exc. Rambonnet en mevrouw L. D. van Doorn—Chessell inspecteer de Baden Powell vervolgens den heelen kring. Hoornsignalen riepen de' verkenners in de naastby liggende kampen bijeen. De chief scout begon zyn wandeling over bet heele ter rein. Treffende foto-reportage! We zien er een kindje, dat In *n bassin"tje een bootje laat varen, we zien daarnaast een kindje, dat ergens achter ’n krotwoning bij wat vuile wasch verwaarloosd op den grond ligt; we zien een waarschijnlijk rijke juffrouw zich liggen uitbraden in de Rlvièra-zon, we zien daarnaast wat buur- pratende, wellicht zeer arme vrouwtjes In een steegje; we zien *n groepje badgas ten in luchtige kleedlj een misschien luxueus gesprek onder elkaar voeren, we zien daarboven twee grondwerkers met schop en kruiwagen aan den arbeid. Ja! Zoo is de booze wereld! Maar daar ons bezien van de zaak te de foto-verslaggever maar half geslaagd: de wereld is nog veel boozer! en er zouden nog wel sterkere staaltjes van al te groote maatschappelijke tegenstelling welke lederen rechtgeaarden mensch dwars moet zitten te typeeren vallen! Door het Ideetje van de roode redactie is de redactie van de „Prov. Gron. Crt.” echter óók bp *n Ideetje en ’n goed ideetje gekomen. De redactie van het Gronlngsche blad wil haar collega’s van de „Arbeiderspers” een ontwerp voor nóg zoo’n pagina aan de hand doen. Ziet hier: De journalistieke leiders der socialistische massa z^n er begrijpelijkerwijze steeds op uit, de maatschappelijke tegenstellingen zoo schrijnend mogelijk voor te stellen, zoo sterk mogelijk uit te buiten. Niet waar? Op die manier houd je de ontevredenheid erin, op die manier kweek Je telkens weer de verbittering, zonder welke de soclaal-demokratle niet bestaan kan. •n Goed ideetje heeft de redactie van de bladen der roode arbeiderspers dan ook gehad, toen zij een harer fotografen naar Zuld-Frankrijk eortd om daar jacht te maken op de meest pijnlijke maatschap pelijke tegenstellingen; het resultaat van deze reis was *n fraaie fotopagina, waarbij als tekst te lezen stond: In het Dominicanenklooster te Ruissen vierde j.l. Donderdag de bekende leider der conferen ties voor andersdenkenden en voorvechter der Katholieke drankbestryding. de zeereerw. pater Lector Felix Otten O.P., zyn zilveren priester feest. Des morgens te 9 uur droeg de zeereerw. jubilaris in de kloosterkapel een plechtige H. Mis op, geassisteerd door den hoogeerw. pater J. Nleien O.P., vlcaris-provinclae, als pres- byter-asslstens, den zeereerw. Magister B Luyckx O.P. als diaken en den zeereerw. pater Lr. B. H. Molkenboer O.P. als subdiaken. Onder de talryke aanwezigen merkten we o.m. op den Burgemeester van Huissen, den heer Helmich en eenige familieleden van den jubilaris. Het fraterskoor voerde op verdiensteiyke wyze de 2-stemmige .Missa in honorém Sanctae Theresiae" van W. Kerper, uit. Na de kerkeiyke plechtigheid vond een in tieme huldiging plaats, waarby het fraterskoor een cantate uitvoerde, getoonzet door Ph. Loots. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door den vicaris-provinclae. tevens prior van het Dominicanenklooster te Huissen, den hoog eerw. pater J. Nielen OP., door den zeereerw. pater Gyiswyk O.P., prior Xan het Convent te Nymegen, met wien pater Otten vele jaren heeft samengewerkt by ,de bekeeringsactie onder de andersdenkenden, en tenslotte door een der fraters-studenten. Pater Otten bracht in enkele hartelyke woor den dank voor de hem gebrachte hulde. Des middags te 3 uur vond een drukbezochte receptie plaats. De jubilaris werd van verschillende zyden ge complimenteerd. Onder de aanwezigen merkten wy op de lts-kol. Lavaleye en Van Tienhoven namens den Bond van Vrywllllge Landstormkorpsen, de zeereerw. heeren Perquln. Dito, Welter en Van Wely namens de Redactie van de „Bazuin,” waarvan pater Otten medewerker is. Pastoor Perquln kwam tevens namens den K. R. O. Verder waren nog aanwezig de hoogeerw. pater B. Kuhlmann, soc.-gen. uit Rome en pater P. Hubers, prior van het Dominicanenklooster te Zwolle en de g^steiykheid van Huissen. Des avonds te zeven uur celebreerde de jubi laris een plechtig Lof, waarna een serenade ge bracht werd door de zangvereenlglng „8t. Cae- cllla." de Harmonie ,Bt, Caecilia" en het Schuttersgilde ,J3t. Gangulphus," allen uit Huissen. Naar de N. A Crt. verneemt houden B. en W vast aan hun voornemen tot inpoldering van Malburgen, teneinde aan de overzyde van den Ryn, wanneer de vaste brug er is, een nieuwe woonwyk te stichten. Binnenkort zullen voor stellen tot financiering van het plan den Raad bereiken. Het ligt in de bedoeling het werk te doen uitvoeren als werkverruiming, niet als werkver schaffing. Men rekent dat maximaal 700 ar beiders aan den overkant der rivier te werk gesteld kunnen worden. Het is de bedoeling om niet de gebrulke- lyke 48 of 50-urlge arbeidsweek toe te passen, doch een 40-urige werkweek. Daardoor zal het mogeiyk zyn in het jaargetyde met lang dag licht het tweeploegenstelsel door te voeren. De goedkoopste oplossing zou zyn het te werk stellen van een of meerdere excavateurs. Echter omdat men in deze inpoldering vóór al les werkverruiming wil zien, zal het grondwerk uitsluitend door handkracht en niet machinaal geschieden. Smeenk en de vertegenwoordigers van de vier organisaties van bouwvakarbeiders. Daarby zyn speciaal de arbeidsvoorwaarden besproken. Het ligt in de bedoeling in het algemeen de bepa lingen van het collectief arbeidscontract na te volgen, echter met eenige afwyklngen in ver band met het byzondere karakter van deze werkgelegenheid (40-urige arbeidsweek). In be ginsel is men ten aanzien hiervan tot overeen stemming gekomen; binnen tien dagen zullen de arbeldersvertegenwoordlgers definitief hun standpunt kenbaar maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5