Actie tegen ’t rapport-Welter sff afgezet De opstijging van Piccard Het grondwetfeest De nieuwe koers HITLER IN DE BERGEN Monsterstaking te Manchester Centrumsmannen bij Von Papen in Duitschland t VRIJDAG 12 AUGUSTUS KLARA ZETKIN TE MOSKOU Wil den Rijksdag presideeren Wat het Centrum eischte Bolivia verwacht steun uit Engeland BOTER NAAR DUITSCHLAND Ld Niéuw Roemeensch kabinet BRAND GESTICHT Onder denzelfden premier Om onderdak te krijgen Poging tot zelfmoord HITTEGOLF TE LONDEN Kellogg over zijn pact Volkomen eens met Stimson BOERDERIJ AFGEBRAND Door jongens aangestoken? Britsch-Canadeesche ontspanning Scherpe critiek Materieele inhoud Motie Centrums-iniitatief Amerika vol belangstelling Partybesprekingen eerst Maandag De „Aztrid” voor f 100 verkocht t I Zyn hoofdkwartier door menigte in brand gestoken Aanhangers voor den krijgsraad Journalisten zijn hem te nieuwsgierig Nederlanders door Italië onderscheiden Von Papen viert de nationale krachten Heden voortzetting der besprekingen Half millioen katoenarbeiders in het geding Lord Baden Powell maakt zijn opwachting bij Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die in het katho lieke kamp der padvinders te Wassenaar Donderdag een pontificale H. Mis celebreerde. Verdachte minder geestelijk ontwikkeld HET CONFLICT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN POGING TOT DÖÖDSLAG OP ZIJN MEISJE Zaterdag bespreking tusschen de partijen De regeeringscrisis in China. Vergadering van het R. K. Over heidspersoneel te Utrecht Hervorming kiesstelsel verlangd Nog een boerdery verwoest Zorgvuldige voorbereiding Hierna werd de vergadering gesloten. Bemanning van de Athene” Hindenburg keert niet terug tot de parlementaire regeering „HARDE PRACTIJKEN DER REGEERING” Verontrust ende mentaliteit MGR. AENGENENT EN LORD BADE^POWELL. s; i i J 6 A K 5. Discussies a 8 B O heeft ii B n kee- 1 1 1 r E 1 Eén ding staat vast: de Nederlandsche ar beidersbeweging zal zich ernstig moeten verzet- met van Naar wij vernemen, zal heden te 's-Gravea- hage een Duitsche delegatie komen teneinde de besprekingen over de boterquaestie voort te zetten. Donderdagmiddag heeft op het gemeentehuis van Aardenburg een conferentie plaats gehad van de werkgevers en de organisaties der laad, arbeiders, opgeroepen door en onder leiding van den Rljksbemiddelaar mr. de Vries. Het resultaat der bespreking was dat contact tusschen beide partijen werd verkregen en Za- terdag as. een bespreking tusschen deze groe pen zal plaats vinden over nieuwe arbeids- en loonsvoorwaarden. sh h« ii B PARUS, 11 Aug. (Reuter.) Naar Havas uit Huelva meldt, moet gen. Sanjurjo op t oogen blik van zijn arrestatie gepoogd hebben zelf moord te plegen. De uitvoering van zijn plan werd echter belet. Per auto is hij naar Madrid vervoerd. LONDEN, 11 Aug. (V. D.) Vandaag is te Lon den de hoogste temperatuur voor de laatste twee jaren geregistreerd. De thermometer wees 85 gr. in de schaduw, terwijl in de zon een temperatuur van 135 gr. werd genoteerd. onrechtvaardigheid, die in het Rapport Welter tot uiting komt. De vergadering werd hierna geschorst tot des middags. Vervolgens ongeveer als De sterke verborgen N B s< N N O sr V n 1< F u n VI cl o b 1 t t 1 l I 1 OTTAWA, 11 Aug. (Reuter.) De onderhan- delingen tusschen het Vereenigd Koninkrijk en Canada maken snellen voortgang in een ge lukkige atmosfeer. Er is een accoord gesloten tusschen de Brltsche en Canadeesche staat belangen, dat, indien de Conferentie het goed keurt, onmlddellljk den Britsch-Canadeeschen handel ten goede kan komen. De onderhande- lingen tusschen Engeland en Ierland zijn nog niet hervat. van het Duitsche leven wordt aangepast aan onze fiere geschiedenis. Uit de gedachten van de eenigszlns verouderde grondwet van Wei mar, die op de toekomst zijn gericht, moet een nieuw rijk worden gevestigd. Hiervoor roepen wjj alle bewoners der verschillende Duitsche landen op, die hun eigen landleven gekroond willen zien door een welvarend rijk. Hoog het Duitsche volk Bij het verlaten van den Rijksdag werd Hin denburg luide toegejuicht. BE'VILLA, 11 Aug. (Reuter.) De reeds ge melde arrestatie van generaal Sanjurjo had plaats In Certagana, een dorp In de provincie Huelva nabij de Portugeesche grens, ’s Morgens vroeg had de politie medegedeeld, dat zij van nu af de opstandige beweging niet meer steun de. De gendarmerie, die achter hem stond, trok zich eveneens terug. Het paleis, waarin San jurjo zijn hoofdkwartier had opgeslagen, werd door de menigte omringd. MANCHESTER, 11 Aug. (Reuter). De wevers hebben besloten een algemeens staking aan te bevelen in het katoen-centrum. Ten aanzien van het besluit van de wevers in Lancashire wordt nader gemeld, dat tot een ■taking besloten is wegens het mislukken van de onderhandellngen van werkgevers en werk nemers inzake de loonsverlaging en het tewerk stellen van werklieden. Tevens is besloten den steun te trachten te verkrijgen van de centrale federatie van textlel-arbelders, welke Maandag te Blackburn een vergadering -houdt. Door deze staking zullen ongeveer een half millioen werklieden worden getroffen. LONDEN, 11 Aug. (Reuter.) Berichten uit Bolivia toonen aan, dat de Bollviaansche re- geerlng algemeen ’n krach tlgen publleken steun vindt in haar aandringen op de uiteindelijke regeling van het Chaco-geschll. Met het oog op de krachtige commercieele betrekkingen met Gr. Brltannlé, verwacht het Bollviaansche volk, zoo wordt in een verklaring gezegd, van Gr. Britanniè alle sympathie en steun. SJANGHAI, 11 Aug. (Reuter.) De gewezen president van den Uitvoerenden Raad, Wang Tsjlng Wel, is naar Hangtsjau vertrokken voor een rustkuur. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft aan alle afgetreden ministers te Sjanghai telegrafisch het verzoek gericht hun ontslagaanvrage In te trekken. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft den pre sident der Chineesche Republiek een schrijven gezonden, waarin hij verklaart, bereid te zjjn de regeering te aanvaarden op voorwaarde, dat de contröle-lnstantles der Kwomintang en van den Wetgevenden Raad van de Chineesche Re publiek worden uitgeschakeld. NEW YORK, 10 Aug. (VD). Het Amerlkaan- sche publiek, vooral de dagbladen, volgen met groote belangstelling en spanning de gebeur tenissen in Duitschland. Algemeen is men er van overtuigd, dat Hitler vroeg of laat rjjks- kanselier zal worden. De door een Amerikaansche correspondent verspreide uitlating, die Hindenburg zich zou hebben laten ontvallen, dat hij. Hindenburg, Hitler niet tot rijkskanselier kon benoemen omdat hij hoogstens geschikt was voor minis ter van de posterijen, baart hier groot opzien. BERLIJN, 11 Aug. (W.B.). Rjjkskanselier von Papen heeft te 5 uur de vertegenwoordigers van bet Centrum, afg. Joos en den Wurtemberg- ■cben staatspresident Bolz ontvangen. De bespreking tusschen de vertegenwoordigers van Nat.-Socialisten, Duitsch-Nationalen en Centrum over de regeeringsvormlng in Pruisen, die oorspronkelijk Zaterdag zouden plaats vin den, zal pas Maandag doorgaan, daar de ver tegenwoordigers der D.-Nati analen Zaterdag verhinderd zijn. Blijkens bet „Berliner Tageblatt” heeft Dcn- tegen tegen de voorgestelde wreede maatrege len, in het Rapport Welter vervat. Spr. kwam hierna tot de volgende conclu sies: I. De in het rapport voorgestelde maatregelen zijn absoluut in strijd met de katholieke op vatting omtrent loon en rechtspositie. H. Doorvoering van de aanbevolen maatrege len beteekent afbraak en tot alle ontreddering van veel wat jarenlange moeite en strijd, niet het minst door katholieke sociologen, aan de hand van de Encyclieken ,Rerum Novarum” en „Qudragesimo Anno” werd tot stand ge bracht. III. De maatregelen in het rapport drukken eenzijdig zwaar op het Overheidspersoneel en de overige arbeiders en is daardoor in wezen on rechtvaardig. IV. Tegenover de door de commissie aanbe volen maatregelen zjjn. op dit oogenblik nog geen voorstellen bekend, waardoor zou kunnen worden bereikt, dat de crisislasten zooveel mo gelijk evenredig op de Nederlandsche bevolking drukken. V. Om deze redenen is het Rapport Welter niet te aanvaarden en dient al het mogelijke te worden gedaan om te bereiken, dat de uit voering van de voorgestelde maatregelen wordt voorkomen. BOEKAREST, 11 Aug. (Reuter.) De kabi netsformateur Vajda heeft heden de volgende regeering samengesteld: Minister-president en minister van buitenlandsche zaken Vajda; bin- nenlandsche zaken Michalahe; financiën: Mi- ronescu: Oorlog: Samsonowlc. De leden der nieuwe regeering hebben in het Koninklijk paleis reeds den eed van trouw op de grondwet afgelegd. Vanmiddag heeft de re geering zich aan het parlement voorgesteld. BERLUN. 11 Aug. (W.B.) In verband met de besprekingen omtrent een omvorming der huidige of de vorming van een nieuwe regee ring, wordt van bevoegde zijde beklemtoond, dat de rjjkspresldent onvoorwaardelijk vast houdt aan den koers, welke hem ook de huidige regeering aan het bewind deed roepen, d.w.z. aan een van partijen en parlement zich afwen dende en onafhankelijke regeering. Verder W£rdt verklaard, dat de voor morgen verwachte ontvangst van Hitler door Von Pa pen wel waarschijnlijk, maar niet zeker is. Reuter meldt uit Zürich: In een persconferentie over de stratosfeer- vlucht van Piccard heeft Overste Gerber, voor zitter van de Oost-Zwitsersche Luchtvaartver- eeniglng de volgende bijzonderheden medege - deeld over de plannen van Piccard: Zoodra het besluit om naar de atmosfeer op te stijgen genomen is, zal het omhulsel van den ballon van Schlieren naar Dübendorf worden getransporteerd. De toebereidselen voor het vullen zullen ongeveer twee uur in beslag nemen. Professor Piccard zal zelf het ventiel en de lijn waarmee dit kan worden opgetrokken aan brengen, omdat er alles aan gelegen is. dat deze onderdeelen feilloos functionneeren. 's Namid dags 5 uur zal de gondel op de plaats van de opstijging worden gebracht. Om 8 uur 's avonds zal dan, als het weer gunstig is, met het vullen worden begonnen, waarmede ongeveer veertig minuten gemoeid zijn. Omstreeks middernacht zal de gevulde ballon naar de gondel worden gebracht, en waarschijnlijk zal Piccard *s mor gens om 5 uur opstijgen. Daar de vorige opstijging te Augsburg met moeilijkheden gepaard ging, zal ditmaal de bal lon geankerd worden aan een z.g. Toledobalans, belast met ongeveer 6000 kilo lood. Daardoor kan nauwkeurig worden gewogen of de ballon te licht of te zwaar is, zoodat de stUgkracht berekend en geregeld kan worden. Voor den hangar van de Suissalr, waarin zich de gondel bevindt, ligt het reservoir met 2700 kubieke meter waterstof, waarmee de ballon voor een zesde deel zal worden gevuld. Het gas weegt 250 K.G., het reservoir 35000 K.G. De gondel wordt op een houten slede van den hangar over rails naar de balans ge bracht. Aan den draagring van den gondel wor den 32 dunne kabels bevestigd, die voor het op stijgen worden losgemaakt, waarna 170 man den ballon nog met 16 touwen vasthouden, tot dat de opstijging begint met een snelheid van ongeveer twee meter per seconde. Het publiek zal van 6 uur 's namiddags af op het terrein worden toegelaten tegen 1 frank De vereenigde hoofdbesturen van de or ganisaties aangesloten bjj de R.-K. Cen- tra-3 van Burgerlijk Overheidspersoneel en van de Vakgroep van het Ned. R. K. Werk liedenverbond in vergadering bijeen te Utrecht, op 11 Aug. 1932;- gehoord de Inleiders van het Rapport Wel ter, spreken hun afkeuring uit over de sterke eenzijdige samenstelling van de Com missie Welter; zijn van meenlng, dat de omstandigheden waaronder de Gemeenschap gebukt gaat, zich nog te weinig hebben gestabiliseerd om reeds nu te besluiten tot maatregelen van deflnltieven aard; zijn van oordeel, dat ook eventueel te nemen lijdelijke maatregelen niet eenzij dig behooren te drukken op het overheids personeel en de minst draagkrachtlgen, zoo- als het geval zou zijn bij uitvoering van de door de Commissie Welter voorgestelde maatregelen; constateeren, dat de voorstellen in het Rapport van deze commissie, voor zoover zij de salarissen e* rechtspositie van het overheidspersoneel betreffen, onaanvaard baar zijn en dat het mogelijke dient te worden gedaan om uitvoering van de voor- gestelde maatregelen te voorkomen; en besluiten, deze resolutie te publlceeren in de pers. Het motorschip .Astrid”, dat bij Texel is 8®" strand, is voor f 100.door de firma Kot Den Burg aangekocht. Het schip heeft inder- tljd f 35.000 gekost. De twee leden van de B®* manning, die nog achtergebleven waren, ren per fiets naar Denemarken terug. In een vergadering te Utrecht Donderdag in het Jaarbeursgebouw gehouden, belegd door de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel en de groep van overheidspersoneel, aan gesloten bij het R. K. Werkliedenverbond, werd bet Rapport Welter behandeld en besproken. In deze bijeenkomst traden een tweetal inlei ders op, de heeren bestuurders L. Guit en J. Waterborg. De voorzitter, de heer G. Bulten, wees in zijn openingswoord op de harde praktijken der Re geering in dezen tijd, die de aanleiding vormen van deze bijeenkomst en actie. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat sa menwerking met het RJC.W.V. is bereikt en een commissie is gevormd ter behandeling van het rapport, werd het woord gevoerd door den eer sten inleider, den heer L. Guit. Spr. wees er allereerst op, dat het Rapport Welter moet worden afgewezen, alleen reeds omdat het in strijd is met „Quadragesimo Anno” en 1 Het Voor de rechtbank te Leeuwarden is ontslag van rechtsvervolging gevraagd en opneming in een krankzinnigengesticht voor ten hoogste drie jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regeering, tegen een 28-jarig jongmensen te Kooten (Fr.), die zijn meisje met een hamer mishandelde en drie gapende wonden in baar hoofd toebracht. Bovendien kwam het meisje met haar fiets in een sloot terecht. De getulge-deskundige was tot de conclusie gekomen, dat de verdachte zeer zeker sterk minder geestelijk ontwikkeld is, doch dat nu althans nog niet van krankzinnigheid kan worden gesproken. HU ziet in deze daad een eerste gevaarlijke uiting van ontoerekenbaar heid. Om dfie uur in den morgen hebben de offi cieren van het garnizoen, die op Sanjurjo’s kant stonden, den géneraal gewaarschuwd, dat het dwaasheid zou zijn weerstand te bieden aan de regeerlngstroepen, daar de berichten uit de provincies er op wezen, dat de beweging mislukt was en de arbeiders de algemeene sta king proclameerden. De generaal nam de vlucht, terwijl een groote betooglng van repu blikeinen zich naar de kazerne begaf, wasr de gouverneur en de gewone autoriteiten gevangen zaten. Deze werden bevrijd en in triomf rond gedragen. Ook de politieke gevangenen werden bevrijd. De villa van den Markies Esquivel, «sar San jurjo zjjn kwartier had gevestigd, werd in brand gestoken. Alle officieren van de civiele garde, die partij gekozen hebben voor Sanjurjo, zullen voor den krijgsraad verschijnen. De „Gazeta de Madrid** publiceert decreten van den minister van oorlog, waarbij generaal Sanjurjo van zjjn functies wordt ontheven en de generaals Cavalcanti, Molavidal, Astray y Terreres naar de reserve worden verplaatst, terwijl generaal Loriga Parra ontheven wordt van zijn bevel over het militaire kamp van Ca- rabanche en de legerschietschool. De gebeurtenissen te Madrid en Sevilla heb ben heftige reactie verwekt bjj de bevolking der provincies, vooral te Grenada, Santander en Balamancer, waar de menigte de localen der monarchistische kringen en de kiosken der ka tholieke kranten vernielde of In brand stak. De parlementaire commissie voor de verant woordelijkheden heeft het bevel van gevangen neming uitgevaardigd tegen de generaals Be- renguer, Ruiz del Portal en admiraal Magaz. Zij werden in de militaire gevangenis opgeslo ten, evenals de generaals Jordana en Fernandez Perez. dingen Lad becrii in het rapport, w klasse volgens spr.9 wordt verdrongen en ge troffen. Spr. kan zich niet voorstellen, dat een Re geering die zelf zegt, dat zij op christelijke be ginselen berust, en waarvan vier katholieke mi nisters lid zijn, een rapport.dat van een libe raaleconomische politiek doortrokken is, aan De heer J. H. Waterborg behandelde hierna den materieelen inhoud van het Rapport voor het Overheidspersoneel. De Commissie Welter heeft, aldus spr., In haar rapport de staatsuitgaven trachten te maatrege len naar de Inkomsten en niet omgekeerd, zoo- als toch gezonder zou zjjn geweest. Aan de commissie was opgedragen te onder zoeken, hoe de uitgaven te besnoeien zouden zijn. Vermeerdering van Inkomsten vlei bulten haar opdracht. Ook had de commissie zich niet moeten wagen aan een poging om de begroe ting sluitend te maken. Zij ging hiex eveneens te ver. Spr. somde een uitgebreide reeks krasse staal tjes op, welke duidelijk illustreerde hoe de Re geering op vreemde wijze omspringt met het geld der belastingbetalers, vooral bij de Post en Spoorwegen. Over al deze feiten wordt door de Commissie Welter niet gerept. Daarentegen worden door de commissie voorstellen gedaan, welke juist hen weder treffen, die reeds meer- Von Gayl schetst de wording .van den hul digen politieken strijd als volgt: Vóór den oorlog waren de Duitschers In doel en denken ikzuchtig, tijdens den oorlog braken voor eenlgen tijd de goede krachten^ van het volk door het materialistisch streven heen. Dit was ook na den oorlog het geval, doch hoe sterker de ethische krachten In een deel van het volk doorbraken, des te grooter was het verzet dergenen, die zich in levenswijze wereldbeschouwing aangetast gevoelden. 1 doet echter goed dezen strijd geestelijk en niet handtastelijk te voeren. Alleen degenen, die een nationalen Dultschen staat principieel ver loochenen, zjjn bewust buitengesloten. Intusschen dient de grondwet van Weimar, oorspronkelijk een niet onverdfensteljjk stuk werk, zoo spoedig mogelijk gewijzigd te worden. De wijziging moet uitgaan van wijziging van artikel 22 der grondwet, welk artikel het kies recht regelt. In dit artikel wortelt het Gewaad van de heerschappij der partij bureaucratie. Het volk wil geen nummers, doch persoonlijkheden kiezen. Verder dient er een Eerste Kamer te komen Von Gayl eindigde zijn rede met het woord van Bismarck: „De staat wil gediend, niet be- heerscht worden." De 42-jarige los-werkman L. H. F., te 'sGra- venhage, zonder vaste woonplaats, iemand, die een goede opvoeding heeft genoten, doch lang zamerhand aan lager wal is geraakt en reeds eenlge vonnissen achter den rug beeft, was ten einde raad om In zijn onderhoud te voorzien. Om onderdak te krijgen, heeft hij een manier gevolgd, welke tot op heden nog slechts zelden in toepassing wordt gebracht. Donderdagmorgen heeft hij In een winkel op de Nieuwe Markt te 'sGravenhage een doosje lucifers gekocht, is daarmede naar een garage van den Nieboerweg gegaan, waar hjj zich van benzine voorzag. Toen wandeld^ hij de Bosch- jes van Poot In. Een partij dennenboomen koot hij uit om zijn voornemen tot brandstichting uit te voeren. Na de bodem rondom de boomen met ben zine besprenkeld te hebben, stak hij ze in brand. Dadelijk daarop ging hij weg en alarmeerde de politie. Een agent, die op den dichten rook, welke zich ontwikkelde, kwam aanstellen, vónd den man. rustig gezeten op de plaats des efts- drljfs. Hij meldde zich dadelijk als den dS8er aan en werd meegenomen naar het politie bureau. Over het onderhoud der Centrumsmannen met den Rijkskanselier publiceert de „Germa nia” de volgende mededeeling van de zijde van het Centrum. De Centrumsafgevaardlgden hebben den elsch gesteld van de z.g. totaaloplossing, d.wx het betrekken van de voormalige oppositie in de regeeringsverantwoordelljkheld. Dit is de con sequentie van de rljksdagverklezlngen. Daartoe hoort de volle medeverantwoordelijkheid der nat.-socialisten. Natuurlijk moeten daarbij de grondwettige methoden gewaarborgd blijven en moet de nieuwe regeering willen samenwerken met de volksvertegenwoordiging. Alle andere oplossingen voeren op dwaalwegen, die met de grondwet in strijd zijn. Voor de tegen de Prui sische regeering genomen maatregelen moet het Centrum dan ook alle verantwoordelijkheid afwijzen. Hieruit alleen blijkt de onmogelijkheid van het voortbestaan der huidige rljksregee- rlng, daar het niet op den grondslag staat, wel ke een veilige en succesrijke werkzaamheid waarborgt. Het Centrum zal positief deel nemen aan iedere oplossing, die met uitsluiting van - partjjdictatuur de belde grondgedachten van duidelijke verantwoordelijkheid en grond wettelijkheid recht doet wedervaren. sprak rjjkskanselier Von Papen volgt: nationale krachten, die in 1919 lagen, zjjn thans doorgebroken. Duitschland heeft thans een nieuwe taak ge kregen. Het is noodzakelijk, dat de grondslag MÜNCHEN, 11 Aug. (V. D.) De „Völkische Beobachter” van heden publiceert den volgenden 10 Augustus gedateerden brief van Hitler: „In de pers clrculeeren op het oogenblik weer romantische schilderingen over de „scheuring” in de leiding der Nationaal.Socialistlsche Partij en de „oppositie”, die door eenlge leiders als Dr. Goebbels, Gregor Strasser en anderen tegen mjj zou worden gevoerd. Deze berichten zijn te dom dan dat men ze behoeft te dementee. ren. Ik wil hier slechts bekend maken, dat Ik mij niet te Berlijn In een nieuw „hoofdkwar-4 tier” in de Badensche Strasse ophoud, doch dat ik mij sedert het einde van den verkie zingsstrijd samen met Dr. Goebbels en de an dere leiders der beweging in de Beiersche ber gen bevind. Welke beslissingen de partij voor de toekomst heeft getroffen zullen de nieuws, gierige krantenschrijvers nog vroeg genoeg er varen.” per persoon tot dekking van de kosten van den ordedienst, welk bedrag wordt teruggegeven in dien Piccard niet mocht opstijgen. Het even tueel batig saldo zal te algemeenen nutte wor den besteed. Wegens gevaar voor ontploffing en voor het hinderen van de bemanning is het fotografeeren met kunstlicht verbodèn. Er wordt een beroep gedaan op de toeschou wers om de afzetting niet te verbreken, daar anders de start niet zal doorgaan. Na de pauze werd een aanvang gemaakt met het debat. Hierbij brachten eenlge leden als hun meenlng naar voren, dat de actie van de bonden evenals vorige jaren wel geen uitwer king zou hebben. 1 Ook blijkt volgens hen een val te zjjn gesteld in het rapport; bjj de behandeling in de Kamer zullen de verlagingen van den werkloozensteun vermoedelijk als compromis kunnen worden ge bruikt om de verlaging der ambtenaren te doen doorzetten. Uit de vergadering werd nog opgeworpen.dat toch Katholieken, die hun beginselen in de po litiek beleven, in tegenstelling met het door den heer Guit beweerde, het Rapport Welter kun-, nen aanvaarden, waarmee de heer Guit het echter oneens bleef. De heer Bulten zeide vervolgens, dat de actie geenszins k priori zonder gevolg zal zijn. Mocht het echter wèl zoo zijn, dan rust het odium daarvan niet op de besturen der vakvereenigln- gen. Voorts is in overweging aan de toekom stige landelijke meeting een demonstratie te verbinden. Nog werd voorgesteld de Regeering een rap port te doen toekomen, eventueel samen te stellen door de vakbonden, waarin wordt uiteen gezet, waar het geld wel te halen is. Door den zelfden spreker werd ook nog gevraagd wat het bestuur zich nu voorstelde te doen, waarop werd geantwoord, dat voorloopig de afwijzende hou ding der bonden zal worden kenbaar gemaakt, terwijl naderhand, als eenmaal de millioenen- nota zal zijn verscheneon, nader zal worden beraad. Voorloopig zal de weg van overleg diet de respectieve autoriteiten worden bewandeld. Hierna werd de volgende motie aangenomen: Het rapport getuigt van een verontrustende mentaliteit, terwijl de samenstelling van de commissie voldoende zegt: één katholiek en de rest liberaal. Nadat spr. de samenstelling der commissie be sproken had en de handelingen en voorberel- 1, deed hij enkele grepen blijkt, dal, de arbeiders- en Men BERLIJN, 11 Aug. (W. B.) De centrumsfractle van den Pniisischen Landdag heeft het initia tief genomen voor de vorming der Pruisische regeering. De fractie heeft de nat. socialisten en Duitsch-nationalen uitgenoodlgd. Zaterdag aa. haar te beraadslagen over de verkiezing een minister-president. Donderdagmiddag te omstreeks kwart ovei vier is een hooiberg en het achtergedeelte van de groote boerderij van den veehouder H. van den Brink aan het Zevenend te Laren in vlam men opgegaan. De brand, welke waarschijnlijk door twee jongens is aangestoken, is begonnen in den hooiberg achter de boerderij. In minder dan geen tijd laaiden de vlammen hoog boven de belendende huizen op. Reeds dadelijk deelde het vuur zich mede aan het rieten dak van de boerderij en slechts door het krachtdadig in grijpen van de Larensche en Hllversumsche brandweer, die binnen zeer korten tijd ter plaatse waren, konden het voorhuis van de boerderij en de omliggende woningen, waarbij reeds een begin van brand kon worden gecon stateerd, behouden blijven. De boerderij was verzekerd. f* cal Qn een polltloneele huiszoeking XJCHCa cLcLl OcLfl 1 Ui 10 Plaats gehad in 1 bureau van de .Rljksbanler w w Er zouden drie revolvers gevonden zijn van Rljksbanlerleden, die permissies voor schiet wapenen hebben en vijf gummistokken. MOSKOU, 11 Aug. (V. D.) De Duitsche communistische Rijksdagafgevaardigde Klara Zetkin. heeft te Moskou een rede gehouden voor een vergadering van Duitsche commu nisten. ZIJ verklaarde, dat zij ondanks de hetze, die tegen haar was begonnen, de eerste Rljksdagzlttlng als oudste afgevaardigde zou presideeren. Zjj zeide, niet bang te zijn voor eventueele obstructie en de openlngszitting zou lelden in den zin van het afgedane parle mentarisme. De rustverstoorders zou zjj tot de orde weten te brengen. Klara Zetkin deelde tenslotte nog mede, dat zjj tegenover het Duitsche proletariaat ook het vervullen van dezen plicht schuldig was. ST. PAUL (Minnesota), 11 Aug. (Reuter) Het Briand-Kelloggpact veronderstelt impli ciet de wederzij dsche raadpleging. Aldus een verklaring van Kellogg zelf, die bet volkomen eens is met Stimson, vooral waar deze zeide, dat de openbare meenlng een grooteren in vloed op den vrede uitoefent dan waarborgen Men zal den oorlog verhinderen, wanneer de wereld zich er rekenschap van zal geven, dat raadplegingen, arbitrage en verzoening betere middelen tot regeling van internationale ge schillen zijn dan een toevlucht tot den oorlog; de wereldopinie is het machtigste vredeslnstru- ment. De „Temps” van Parijs komt, natuurlijk, op tegen de meenlng als zou de publieke opinie grooteren Invloed hebben dan waarborgen, om dat zj. de openbare meaning zoo makkelijk mis leid kan worden. it concept-program der R. K. Staatspartij, tapport is geheel vrjj van een frissche eco- >che politiek, het houdt een ontwrichting in van den toestand, en de Regeering zelve had de taak der commissie op zich moeten nemen, daar alleen zjj in staat is, de voorbereiding in verband hiermede te treffen. Het blijkt,-dat de commissie-Welter zeer oude, reeds afgedaan verklaarde theorieën volgt. .Ar beid is koopwaar" is weer een theorie. De com missie geeft in het rapport duidelijk te kennen, dat zj) den toestand slechts cynisch beschouwd heeft en niet menschelljk heeft gedacht. Z(j dacht „slechts in guldens". Gistermorgen is brand ontstaan in de boe renhofstede van den heer J. v. d. Boomen te Asten. De hofstede stond spoedig in lichter laaie. De geheele oogst, die Juist was binnen gehaald, verbrandde. Een paard, twee kal veren, twaalf varkens en eenlge kippen kwa men in de vlammen om. Het vuur sloeg over op een viertal belen dende arbeiderswoningen, die alle met stroo bedekt waren. De plaateelijke brandweer slaagde er met drie slangen op de waterleiding in deze wo ningen te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk 49 schade. ROME, 11 Aug. (Reuter.) De koning heeft drie zilveren en twaalf bronzen medailles toe gekend aan de officieren en de •bemanning van het Nederlandsche schip .Athena”, die zich onderscheiden hebben bij de redding van de schipbreukelingen bij het vergaan van het Italiaansche mailschip „Ma'.fada” op 25 Oc tober 1927. De minister van marine heeft aan den ka pitein van de .Athena”, den heer Moolenaars. een zilveren en aan den radio-telegrafist, den heer Wentzel, een bronzen herlnnerlngsme daille toegekend. dere malen moesten offeren door salariskor tingen e.a. Spr. heeft den Indruk gekregen, waar het be treft de opwachtgeld-stelllng enz., dat de Com missie Welter de hoogere personen ontzien heeft met als noodlottig gevolg, die de kleineren er des te erger onder lijden. Spr. behandelde hierna op uitvoerige wijze de wijze van salariskorting, die In het Rapport is voorgesteld. Spr. herinnerde ten slotte aan de woorden van den voorzitter van het R. K. W. V., den heer A. C. de Bruljn, in de protestmeeting van September JJ. gesproken: „Een gesol met de salarissen van de RUksambtenaren, zooals de Regeering dat doet, zou zeker niet worden aan vaard door de arbeiders in de vrije bedrijven.” Spr. uitte de hoop, dat dit woord de leidende gedachte zal zijn in de komende actie tegen de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6