ZILVEREN PRIESTERJUBILEA BRILLEN PROVINCIAAL NIEUWS Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllmann N.V. Jan de Vries, Zaadmarkt 58, Tel. 324 MARKTEN II „DE VALK” 40 jaar priester Mooie witte tanden Pastoor J. PAULUSSEN IN ALKMAAR i De Italiaansche Opera-artisten ASSENDELFT PASTOOR L. H. WANNA DE HOEF ALKMAAR PURMEREND EGMOND AAN ZEE UITGEEST De officieele huldiging Rede mr. Heerken» Thy»»en EGMOND d. HOEF DL i Voor een Heldere Wasch Pastoor J. TH. JACOBS De officieele huldiging der leeken Onder den dalenden boom den overweg bereden Prov. Commissie voor de veilingen in Noord-Holland De karper, die de maat niet haalde OP REPARATIES KAN GEWACHT WORDEN - ELECTRISCHE SLIJPERIJ ZIEKENFONDS-LEVERANCIER VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR 1 Stoomu«isscherij „DE VALK Voor coulante bedieninq Stoom wasscherij Geen rijwielen op of by het xxe»trand te Cattricum on bewaakt achterlaten Dankwoord Mgr. Möllmann Pontificale H. Mi» in Haarlem» Kathedraal WERVERSHOOF Een wild geworden vracht auto gloort een gemoede- lyke conferentie op een parkbank te Alkmaar Spreekuur Kamerlid Ch. van de Bilt Receptie HEILOO MAANDAG 15 AUGUSTUS HET ADRES VOOR j WAT ZAL HET ZIJNT CS BOTSING de Geslaagd y ”410 beider idem k NOORDERKADE67 6« ALK V AR TELEFOON 1209 Het Kamerlid Van de Bilt is voor belang hebbenden te spreken: Op Woensdag, 11 Augustus, te Alkmaar, Ho tel Prooi, Langestraat, van half twaalf tot Mn uur; te Hoorn, Hotel Bellevue, rechtover station van twee uur tot half vier. dit het die medi op dezel met den schrik vrij. Een begin van brand kon gebluscht worden. De brandende kwestie, gerezen tusschen den reclasseeringsambtenaar C. F. H. te Amster dam en den rjjksveldwachter v. d. Meuten, be treffende een ondermaatschen karper, mag in zijn oog zóó belangrijk zijn, dat daarvoor twee be handelingen noodig werden geacht, onzen le zers zal deze aangelegenheid tamelijk koud la ten. We willen dan ook volstaan met te mel den. dat de amatuer-hengelaar werd vrijge- De dames Elisa en Clasina van der GL, ver pleegsters. hadden op 3 Juli IJ. haar rijwielen, echter voorzien van een klokslot, onbeheerd achtergelaten in de duinen nabij bet zeestrand. De politie was echter zoo vrij geweest deze fiet sen weg te sjouwen en in een naburige garage te deponeeren. De aanwezigheid van een vei ligheidsslot gaf, volgens docent van den gerneen- te-veldwachter Bleyendaal, geen ontheffing van strafbaarheid. De dames vonden dit wel ietwat vreemd en de kantonrechter wilde er ook iets meer van weten, dus werd derhalve de verdere bespreking uitgesteid tot da as. week. Onweer Dezer dagen sloeg de bliksem in de woning van de wed. W te Wimmerdem. Er werd een gat in het dak geslagen en de electr meter vloog in brand. De bewonen kwamen Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal de gemeenteraad op 26 dezer in vergadering bij eenkomen. Tot de verschillende zaken welke alsdan In bespreking zullen komen behoort dan ook de voortzetting van de werkverschaffing, welke, zooals men weet, voorloopig tot September zal worden voortgezet. Tegen kwart over twee had zich het grootste deel van het gevormde comité van leeken ten huize van den jubilaris vereenlgd. om hem, bij monde van den voorzitter, mr. J. N. J. E. Heer- kenz Thyssen, officieel te huldigen. Slechts en kele leden waren, wegens ultstedigheid, verhin derd, deze huldiging bij te wonen. Personalia Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Franse, thans onderwijzer te Uithoorn, slaagde Zaterdag te Haarlem voor bet Hoofd- akte-examen. Benoemd Mej. J. W. M Franse, alhier, is benoemd tot leerares nuttige handwerken aan de St. Augustinus- en Thomasscholen te Amsterdam. NOORDERK ADFA7-63 ALKMAAR TELEFOON' i.'O9 - O Heemskerk- "iheeten i voor- imeester De B kend sj tanges gehad i kksmm die in in den maakt. De ui 1. en C 5038.083 Ié). 4M De expediteur K. W uit H.H.-Waard stond terecht wegens overtreding van het spoorweg- reglement. Hij was op 4 Juli aldaar bij den spoor weg HelderAmsterdam, ondanks waarschu wend belsignaal den bewaakten overweg op gereden, hoewel de boom reeds daalde. De heer W. beweerde thans het signaal niet te hebben gehoord. Aangehouden tot volgende week. Daar de receptie voor leeken een aanvang Wanneer wij niettemin tot u zijn gekomen I moest nemen, kon de jubilaris slechts een Voor het alhier gehouden examen ter ver krijging van het bewijs van bekwaamheid als jong-gezel in het typografische bedrijf zijn de volgende personen geslaagd: J. Schinkel als machine-setter; H. Albers als drukker en S. de Boer als gewoon zetter. 12 candldaten moesten worden afgewezen. De schilder F. de H. en de ijscohandelaar Cor. Schoonhoven zaten op 20 Juni 1.1. genoeglijk naast elkander aan den kant van Harddravers- en Wilhelmina laan, op een der comfortabele bankjes door de gemeente, vreemd genoeg, kos teloos ter beschikking gesteld van burger en vreemdeling. Plots echter werd deze rust ge stoord door een vrachtauto, die op hen aan stormde en beide bovengenoemde heeren op zoodanige wijze verwondde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het bleek achteraf, dat de bestuurder, de heer Corn. B vrachtrijder te N. Nledorp, jaren lang een ouderwetache Ford had gereden en de kluts was kwijt ge raakt, toen Hij met zijn nieuwe” tweedehand- sche Opel, waarvan de versnelling geheel an ders Is geregeld, moest uitwijken voor een fiet- éer, die onverwachts op den rijweg stopte. De chauffeur trapte toen per abuis het gaspedaal in, terwijl hij dacht te remmen, waardoor het van kwaad tot erger kwam. Bjj een door de politie Ingestelde remproef werd opgemerkt, dat de remmen niet voldoende functlonneerden. De onthutste bestuurder toonde echter de groot ste belangstelling in de gewonden en door de verzekering werd alle schade vergoed. Deze sym pathieke houding was dan ook oorzaak, dat de vrachtrijder voor het kantongerecht welwillend werd bejegend. „Wat dacht je wel”, vroeg de kantonrechter aan den Mscoventer Schoonho ven, „toen die auto zoo op je afstoof?" „Ik dacht dat ie ’n ysie hebben moest”, ant woordde Schoonhoven, tot algemeene hilariteit. Gelet op de verzachtende omstandigheden werd ten slotte de comparant veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen voor de aanrijding en 13 boete of 12 dagen wegens onvoldoend wer kende remmen. sproken, omdat niet kon worden bewezen, dat bedoelde karper door hem zelf aan den haak was geslagen. De heer H. kreeg voorts een be risping over zijn onvriendelijke uitlatingen aan het adres van v. d M, terwijl deze ambtenaar werd geprezen om zijn activiteit in het belang van de beroepsvlsschers. kort dankwoord spreken. HU dankte voor de mooie woorden, gaven en wenschen. Mgr. bracht ook hartelijk dank aan de leden van het comité. Inzonderheid aan het dageljjksch bestuur. In de huldiging van hem heeft Mgr gezien niet alleen vriendschap en hoogachting, maar bovenal den eerbied tot den priester. Ten slotte dankte Mgr. voor de aanbieding van het schoone cadeau. Op den vooravond van den dag. aldus de offi cieele woordvoerder, waarop gl) zult herdenken, dat gij voor 40 jaar tot de priesterlijke waardig heid werd verheven, hebben eenlge menschen zich gedrongen gevoeld, samen te komen bij u. om u. bij monde van mij, te huldigen en geluk te wenschen. Men heeft mij het vereerend ver zoek gedaan, de tolk te zijn, om uitdrukking te geven aan hetgeen in de gemoederen te uwen aanzien leeft. Het feit, dat niemand van het comité aan u voorgesteld behoefde te wor den. bewijst reeds, dat het comité samengesteld is uit goede bekenden. Zelf zult gU er een anderen naam aan willen geven: dien van vrienden-comité Het is niet aan ons, de verdiensten van uwen arbeid te schetsen. Wij kunnen dien niet naar waarde beoordeelen. Een duidelijk beeld daar van zullen anderen geven: daarvoor is da dag van morgen. n mijn ««x>«s wsardeeringen volle tevredenheid omtrent „Cblorodont-tandpasta” te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont” al jzren Isng en word om mijn mooie witte tenden, die ik ten slotte uitsluitend door dsgelijksch gebruik van Uw „Cblorodom landpasts” heb verkregen, vsak benijd.” C. Rniebelt, Bch. Verlangt alleen de echte Chjoro- dont-tandpasta, tuba 35 eact an 60 sent! Het gebeurde Vrijdagavond JJ. om elf uur, Een tweetal heeren kwam van een vergadering m Krommenie en fietsten langs den dorpsweg. By het welland van den veehouders K. geko men. dat aan den weg grenst, hoorden sU zwaar zuchten, wat hen deed afstappen. De heer- schende duisternis daar ter plaatse maakte het onderzoek naar de oorzaak ervan niet gemakke lijk. doch eindelijk had men het gevonden en bleek een koe in de sloot te zitten, bijna geheel in de bagger weggezonken. De eigenaars wenden hierop uit hun bed gehaald en gewapend met touwen ging men er op af. BU het dier gekomen stond men weder voor een raadsel, daar de kop van het beest niet te vinden bleek Wat was nu het geval. Het wegdek was hersteld geworden en de ledige bussen, waarin teerproducten waren geweest, had men op het weiland gedeponeerd. Het dier had een dergelijke bus over zijn kop weten te werken, met als gevolg, dat het blind was geworden en in de sloot geloopen. By de pogingen om de bus van den kop af te krijgen, kreeg de heer J. K. eenlge flinke snljwonden aan zUn rechterhand, doch slaagde erin het dier van zijn masker te verlossen. Éénmaal verwijderd was het dier weer spoedig op droge. Credietvraagstuk. De R K Bakkersvereeni- ging Sint Petrus, afd. Werverahoof, Onderdijk en Andyk besloot om met ingang van beden uitsluitend k contant te verkoopen. In bei <k Oiyn bet tore Het re 1. en Staten) Zooals gebruikelijk, komt de zoo populaire directeur van de Italiaansche Opera, de heer Borin, ook dit jaar in de maand Augustus (Woensdag 17 Aug.) met zijn keurcorps van Italiaansche solisten naar Alkmaar, om de vele liefhebbers van de schoone zangkunst te laten genieten van de steemmenweelde van deze zoo begaafds artlsten. Reeds gerulmen tijd hebben de opera-zang- enthouslasten reikhalzend naar dit opera-con cert uitgexien en nu deze datum daar is, maken zij zich op, om met grooten getale de zaal van ,X Gulden Vues" te bevolken. Wederom zien wij tot ons groot genoegen de oude bekenden en gewilde krachten terugko men, zooals de charmante Scuderi, en San- chlenl. alsmede dameshartenveroverende Luigi Fort met zijn, zeer aparte stem en Roall, de zanger, die Alkmaar zal electrtseeren met zijn krachtige en wanne voordracht. De onbekenden, waaronder de beminnelijke C. Begrera, die voor de lyrische partijen veel belooft, de bas D. Saselll en de tenor Garuti, zullen ongetwijfeld niet nalatengrooten Indruk in het auditorium te maken. Om het geheel nog interessanter te maken, is er een programma gekozen, waarin vele nummers voorkomen, die in langen tijd niet gehoord zijn. Over het concert tn Rotterdam schrijft de „Msb." dat de avond het bekende verloop had, n.l. een volle Dlergaardezaal. een allerdank- baarst gestemd publiek en vele bisjes. In verband met het feit, dat er groote be langstelling verwacht wordt, is het aan te be velen goede nota te nemen van hetgeen er over dit opera-concert in de in dit nummer geplaatste advertentie vermeld staat. Geslaagd Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Fr. Konlncks, slaagde voor t examen Engelsch L. O. Demonstratie en meeting Zaterdagavond had een communistische demonstratie en mee ting plaats met toestemming van den burge meester In den stoet werden doeken met op schriften medegedragen. als: „WH eischen brood en arbeid”. Op 't terrein werd t woord gevoerd door Seegers, comm, raadslid van Am sterdam. De orde werd niet verstoord. Vlsscherswedstrljd. De visschersvereenl- ging „De Gulzige Baars” hield een vlschwed- strjjd te Schardam. De uitslag was als volgt: le Prijs: J. Stigter, 19 stuks; 3e prijs: G. Roelofs en C. Koolman, 17 stuks; 3e prijs: H. Zwart en Beukenkamp, 12 stuks. le Baars: A. Prins Zwaarste baars C. Kooiman. De heeren Visser en Beukenkamp hadden het geluk om leder een snoekbaars te vangen. om voor zijn verder priesterlijk leven Zijn zegen af te smeeken, had om 10 uur de plechtige Hoogmis plaats, waarin de feestpredicatie werd gehouden. Te 1 uur heeft op de speelplaats der meisjes school de kinderhulde plaats gehad, die tot een der meest aantrekkelijke punten van het pro gram gerekend kon worden. Daarna had in het R. K Vereeniglngsgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats, waarbij om. het feestgeschenk der parochie, het eerder vermelde kerkraam, dat tot motief Regina Coell draagt, werd aangeboden. Verder ontving de Zeereerw. pastoor nog een persoonlijk geschenk in enveloppe, een beeld van de H. Theresia en een keurig schilderstuk voor stellende kerk en pastorie. Te 3 uur had wederom een plechtig Lof plaats, terwijl des avonds de huldlglngsavond plaats had. om u te huldigen bfl uw geestelijk feest, dan Is dit, omdat wij in u erkennen en waardeeren de katholieke autoriteit van hoogen rang en aanzien, niet alleen, omdat u met hooge ker- keljjke waardigheid zijt toebedeeld, maar ook om de wjjze. waarop u die waardigheden uit oefent. Vol ijver en plichtsbetrachting hebt gij van uw taak het grootsche en goede gemaakt, dat er van te maken was. Spr. wees er dan op, dat ook Mgr. niet al tijd dankbaarheid voor zijn werk heeft mogen oogsten. In zekeren zin wilde hl) dienaan gaande een vergelijking maken tusschen Mgr. en hemzelf, al is er veel variëteit in beider werkkring. Spr. beeft, zichzelf wel eens vul gair de voetveeg van het Haarlemsche volk ge noemd en al wil hij deze uitdrukking niet ge bruiken ten aanzien van Mgr., deze wordt toch meermalen aangezocht, om minder aan gename boodschappen over te brengen. Intusschen, dat komt men te boven, aldus spr. en dat er ook nog wel andere overeen- komst Is, vindt spr. in het feit, dat icnoopsgat gesierd wordt met den Ned. Leeuw. Door de wijze, waarop gjj uw zeer gewichti ge taak vervult, ging spr. voort, zijn groot respect en achting uw deel geworden In de priesterlijke jaren, welke gij bijna geheel In Haarlem hebt doorgebracht. In dit verband wees spr. er op, dat hij meermalen bij Mgr. om advies is gaan vragen in moeilijke omstan digheden. Doch niet alleen hij. talloos velen zijn in den loop der jaren komen aankloppen en hebben baat gevonden bij den bij Mgr. in gewonnen raad. Dan ging spr. na, hoe Mgr. medegewerkt beeft aan den opbouw van d> Martastlchting, die mede door zijn toedoen geworden is tot een inrichting, welke de trots van Haarlem ge worden is. Spr. wilde, «m niet te uitvoerig te worden, slechts bij deze voorbeelden van Mgr’s activi teit en diens liefde voor Haarlem blijven en merkte op. dat het dan ook niet behoeft te verwonderen, dat zich een comité van vrienden gevormd heeft, om Mgr. op dit feest te huldi gen. Van alle kanten zijn giften en gaven bin nengekomen en daardoor is het comité in staat gesteld. Mgr. een ameublement aan te bieden, waarbij bet hoopt, dat hiermede een van Mgr’s wenschen vervuld is. Ook bood spr. Mgr. een prachtig, door de Eerw. Zusters van Bennebroek vervaardigd album aan, bevattende de namen der schen kers en eindigde Hjn rede met den wensch. dat Mgr. nog lange jaren In gezondheid en vol opgew/ktheld zijn prachtig leven zou kunnen voortzetten en nog lang tot Haarlems ver dienstelijke burgers sou blijven behooren. Was er vreugde in het dorp, toen een half jaar geleden de nieuwe pastoor, die den Zeer- Eerw. heer J. M. Eg moest opvolgen, zijn in trede deed, zoodat toen met recht mocht wor den gesproken van een „Joyeuse entrée", de manier waarop Pastoor Wanna Zondagavond door zijn parochianen werd ontvangen, deed duidelijk zien, hoe Obdam zijn nieuwen herder nog meer Is gaan waardeeren en liefhebben. In een kleurigen optocht is ZUnEerw. dien avond het drukbevlagde dorp doorgereden, voorafgegaan door een 40-tal ruiters, verder de mannelijke en vrouwelijke jeugdvereenlglngen der parochie en de vooraanstaande parochia nen, die zich tot een huldlglngscomité hadden gevormd. De leden der meisjescongregatie zorgden met hun bloemtakken voor de noodige kleur. Bij den ingang der kerk werd de zilveren ju bilaris verwelkomd door jonge bruidjes, die aan weerszijden van het kerkpad, dat feestelijk ver sierd was, onder leiding der Eerw. Zusters wa ren opgesteld. Tevens was een kleurige eerepoort voor de kerk aanwezig, terwijl ook een gazonverslering den jubileerenden herder het welkom toeriep. Het fanfarecorps verleende tijdens den op tocht en by de Intrede zijn muzikale mede werking. Na den feestelljken intocht celebreerde Pas toor Wanna in de zeer smaakvol versierde kerk het Lof, nadat de kapelaan der parochie, de Weleerw. Heer H. Jansen den jubilaris namens geheel de parochie het welkom had toegeroe pen, hem tevens huldigend in de waardigheid van het priesterschap. Hadden voor het Lof alle geloovlgen hun pas toor het welkom toegezongen na het lof zong het zangkoor oJ.v. den directeur notaris J. Hil- brand. een prlestercantate. Kunstavond Ned. BÜndenbond Zooals ge woonlijk hield de Ned Blindenbond in het bad seizoen een kunst- tevens propaganda avond Het bezoek was gering, de oorzaak hiervan moet gezocht worden in het mooie weer en het feit, dat in Bergen een bloemencorso was. Evenwel de heeren Bresser (bariton), Meyer (pianist) en Tlngen (declamator) bleken niet ontmoedigd, zoomin als de propagandist, de heer Van der Berg Het was weer een mooie avond De heer Bosscha art. die op verzoek een slot woord sprak, wees er oa. op. dat de zienden In dezen malaisetljd iets hebben kunnen leeren van de blinden en hij wenschte allen iets toe van de opgewektheid, den moed en de volharding, die deze laatsten in zoo groote mate toonden in den Strijd voor betere levensverhoudingen. Windstoot op het strand Vrijdagmiddag kwam van zee uit een onweersbui opzetten, die vooraf werd pegaan door een sterken windstoot De talrijke badtenten op het vrije strand waren hiertegen niet bestand, vele hiervan waaiden om en enkele werden geheel of gedeeltelijk op genomen Zü. die in badpak een «mnebad namen, of juist uit zee terugkeerden, moesten voor het scherpe stuifzand een schuilplaats zoe ken achter de houten consumptletent van den heer Koopman. Hals over kop werden de overblijfselen der tenten bijeengeraapt en in veiligheid gebracht. Het pleziervaartuigje ,.Egm. no 1". was net voor den feilen wind met de passagiers op het strand. De schipper had zeker de donkere lucht niet vertrouwd, want een kano die nog al ver in zee was, werd door hem op sleeptouw geno men. Een andere kano kwam er minder goed af Deze sloeg om. Een der inzittenden wist zich vast te houden, de andere trachtte Zwemmende de kust te bereiken. Dit ongeval werd spoedig opgemerkt. Een drietal personen begaf zich gekleed te water en spoedig kwamen allen be houden aan land. Op het gedeelte bij de badstoelen was het ook een ware ruïne Tientallen stoelen lagen omgewaaid. In het dorp lag het bord van het parkeerterrein aan het Pomppleln omver. Srafzitting v»n 10 Augustus BOVENKARSPEL. 13 Aug. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden 56 schuiten aardappelen. De prezen waren als volgt: Groote muizen L0 55— 0.75; idem kleine f 0.90—1; Due f 0.50—0.50; Blauwe f 0.75; Eigenheimers f0.700.80: Groo te gele uien f 1.10—1.35; drielingen 10.95; nep f 2.20230; bloemkool 1ste soort f2.807.10; idem 2e soort f 090; roode kool f 0.60; gele kool f 0.60; witte kool f 0 60; sUboonen f 0.40 tot 0.85; augurken fijn t 0.140 20; idem grof t 0.04—0.13. z BLOKKER. 11 Aug. Schotsche Muizen 1— 1.10; komkommers 1303.50; auguarken 9.10— 30; meloenen 1925; slaboonen 35.50: snö- boonen 6.608; kruisbessen 6.8011; roode bessen 9.1033; zwarte bessen 4041; perziken 38; druiven 5766; pruimen 3438; Victoria 51; kruidenier 7—34; Yellow 11—34; Suikerpeer 4.70—8.10; Gladstone 4.80—17. Middagvelling 12 Aug. Tomaten A 8.50; idem B 8.10; idem C 7.30; idem CC 3.40. OBDAM. 12 Aug. ,J3e Tuinbouw.” Aan gevoerd werden: 10.000 Kg. grodte aardappe len f 0.70—1; 700 K». drielingen f 130; 1300 Kg. nep f 44.20; 130 zak slaboonen f 0.55 0.75. WARMENHUIZEN. 13 Aug. Heden be steedde men voor: Zilvemep f 8.40—8.00; eti- verdrielingen f 3.402.80; zilverulen f 0.70— 0.80; gele nep f 5.408.10; gele drielingen f^— 3.40; gele uien f 3.204; slaboonep f 330— 430; slaboonen zonder draad f 1.50; bieten f 030; witte kool f 0.80; blauwe aardappelen f 1,80-3.40; Eigenheimers f 130—130 per 100 Kg. Zaterdagmiddag botsten ter eeogte van voormalige O. L. school in het Noordeinde een wielrijder tegen een motorrijder aan. Wie van tweeën de aanleldende oorzaak was, konden we niet ontdekken, doch de bereiden kwamen er goed onder van daan. daar het slechts enkele ontvellingen waren. De motor en de fiets waren echter flink gehavend Van de flets was het voorwiel en de vork doormidden. <en botsing, die wondergoed is afgeloopen. Bovengenoemde organisatie heeft een bui tengewone algemeene vergadering uitgeschre ven tegen Dinsdag 23 Augustus ax. in „X Gul den Vlies" te Alkmaar. Aan de orde komt een bestuursvoorstel om een fonds te vormen, dat moet dienen om daar uit een ultkeerlng te doen voor aan de veilin gen aangevoerde producten, die den minimum prijs niet kunnen opbrengen. Het bestuur stelt voor, dat de veilingen met ingang van 1 Sept, ax. maandelijks van het omsetbedrag voor dit fonds zullen afdragen. Het bestuur overweegt in zijn toelichting dat. nu Ged. Staten van plan «Mn een in- en ver koopbureau van tuinbouwproducten in het leven te roepen, de veilingen ook iets behooren te doen. Verder aal de heer F. Valstar op deae verga- I dering spreken. Op ondubbelzinnige wyae hebben de katholie ken van het Haarlemsche diocees hun belang stelling getoond in het 40-jarig priesterjubUeum v<n Z. D. H. Mgr. M P. J. Möllmann Vlcaris- Oeneraal van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Met het oog op de terecht te verwachten drukte bij het feest van deze hooggeplaatste en hoogstaande, alomgewaardeerde en ge- zienen. kerkelijke autoriteit, was de receptie in tweeën gesplitst Zondag voor de leeken en heden. Maandag, voor priesters en religieusen. De fa. Van Emmerik, te Overveen, had voor een passende, fraaie versiering van de zoo mooi gelegen woning van Mgr. gezorgd. Hierna ving de receptie voor leeken aan, ge durende welker uren een stroom van menschen door zijn bezoek getuigde, dat de Vicarls-Gene- raal, al staat deze dan niet tn parochieel con tact met de geloovlgen, alom geacht en ge waardeerd wordt. Onder de'velen, die hun gelukwenschen kwa men aanbieden, waren het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, de katholieke wethouder van Haarlem W. J. B van Llemt. de katholieke raadsleden van Haarlem M. L. A. Klein, H. J. L. Klein Schiphorst, P. J. M. van Tetering (te vens in zijn kwaliteit van voorzitter der R. K. Middenstandsvereenlglng te Haarlem) en O. H. Weustlnk, het katholieke raadslid van Bloe- mendaal A. J. Prinsenberg. pastoor L. M. Per- quln O. P„ voorzitter van den K. R. O., J. v. d. We Mere, inspecteur by het L. O. te Haarlem, de architect Jan Stuljt. verder vertegenwoordi gers van bonden en vereenlgingen, zooals: H. E. Everard. voorzitter van het Comité voor Ka tholieke Actie te Haarlem, de dames Th. Roh- de-Ledel en J. van Llemt. reep, presidente en vice-presidente der St. Elisabeth's Vereen!ging te Haarlem. P J. van Kessel, president van den Bljzonderen Raad der St. Vlncentius Vereeni- glng te Haarlem, de dames M. H. Schous-van Delft en J. Sormani-De Voogd, namens den R. K. Vrouwenbond te Haarlem, de dames Is. Droog-Deckers en H. Wiegand-v. d. Hart, na mens de St. Martha-Vereeniging te Haarlem, mr. F. Vorstman en mevr. Th. Vorstman-Coe- len, voorzitter en secretaresse van „Geloof en Wetenschap” te Haarlem, P Dekker en H. Leeuw, namens de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond, mevr. L Heerkens TTiyssen-Vaji der Kun. namens de Vereeniging voor het H. Sa crament te Haarlem, J. F. M Preyde, secretaris van de Commissie van Beroep te Haarlem, de dames 8 Swarte en M van Opzeeland. namens het Frandaca Rmnana Liefdewerk te Haarlem, F. van Bemmelen, voor het St. Franciscus Lief dewerk te Haarlem. O. Nielen en J. L van Dijk, voor de Rederijkerskamer „Alberdlngk Thym" te Haarlem F Haakman van den Berg, voor de R K. Vereeniging voor Blindenzorg, afd. Haarlem en voorts talloos veel particulieren. Namens de Vereeniging van Hoofden van R K. Scholen, waarvan de jubilaris eere-voor- zltter is. kwamen ter receptie de bestuursleden Th. P. Badoux. W. J. M. Bertels, W. Witten berg. F. Paardekooper en H. F. Kluitman. De voorzitter, de heer Badoux, bood onder vrien delijke woorden een cadeau aan, alsmede een album met de namen der gevers. Ook van vele andere zijde mocht Mgr. MÖU- mann biyken van belangstelling in allerlei vorm ontvangen. Om. hadden de Vereeniging van Hoofden van R K. Scholen en het te Haarlem gevormde comité van leeken prachtige bloem stukken gezonden. Jebileem Pastoor Hoogveld aooals reeds gemeld vierde de ZeerEerw. Heer Pastoor Hoog veld (sedert 1923 pastoor dezer parochie) zijn zilveren priesterfeest. Dat de parochianen hun pastoor hebben willen huldigen, bleek reeds aan den vooravond van den feestdag, toen een groote stoet bruidjes, versierde fietsen en rui ters op versierde paarden aan de grens der pa rochie aanwezig waren om zynEerw. een fees- teiyken intocht te bereiden. Door den Wel- Eerw. Heer Janmaat werd bij aankomst van den jubilaris een hartelijk woord van welkom gesproken, waarna de stoet zich onder de tonen van het fanfarecorps ..Kunst na Arbeid" te Uit hoorn in beweging zette. By het kerkgebouw dat smaakvol versierd was. werd ZUnEerw. door een groot aantal kinderen een feestlied toege zongen. Tegen den avond werd een lichtstoet geformeerd, welke begeleid door de muziek van ..Kunst na Arbeid" zijn Eerw. een serenade bacht. Naxiat eenlge liederen waren gezongen en een driewerf „Lang zal hy leven" was inge zet was de huldiging van dien dag ten einde. De feestdag zelf werd ingezet met edn plech tige H. Mis door den Jubilaris aan God op te vragen. Verschillende H H. geestelijken uit den omtrek verleenden hlerby assistentie. Het zang koor voerde op verdienstelijke wjjze de liturgi sche gezangen uit. De feestpredicatie. welke ge houden wejrd. droeg tot tekst: ..Wat zal Ik den Heer wedergeven voor het geen Hy mij geschon ken heeft? Des avonds had na het plechtig Lof de huldiging der parochianen plaats In de 8t Antonlusschool, terwijl ook de kinderen een hulde brachten. Ziekenbedevaart. Zoo zijn dan de zieken bedevaarten vos^dit jaar weer voorbij. Ook de tweede bedevaart voor de zieken van Alkmaar en ten Voorden daarvan en van de eigen parochie is weder verstreken. Ditmaal waren er nog meer zieken dan vorige week. Nu waren het 97 patiënten, die aan de Zoete Lieve Vrouwe van Heiloo kracht en sterkte in het lijden, troost en opbeuring kwamen vragen. Een zon van geluk en biydschap heeft deze week weer drie dagen geschenen in de groote bedevaartskapel voor zoovelen. die in de stille lydenskamer zoo weinig vreugde ondervinden. Met groote toewUdlng, zorgzaamheid en liefde hebben de Eerw. Zusters uit Alkmaar, bijge staan door een groote schare verpleegsters, de zieken gedurende deze dagen, evenals vorige week, verpleegd. Een heele stoet van jonge dames was den geheelen dag In de weer om voor de lichamelijke behoeften te zorgen. De heeren van het comité en de brancardiers waren steeds op hun post om de behulpzame hand te bieden. Dank de spontaan door de bloemisten aangeboden bloemen, waren altaar en priesterkoor smaakvol met bloemen en groen versierd. Men ziet, allen werkten mede om deze dagen te maken tot heerlijke dagen voor da zieken. Maar de spil, de groote drijfkracht, de magneet welke allen aantrok, was Pater Hulssen. de Pater der zieken. Maar naast hem mogen we niet vergeten onzen goeden Herder, den Z. E. Heer Pastoor van Méeuwen. Wat het rieken-apostolaat betreft «Mn Pater Hulssen en onze Pastoor twee personen, doch één ge dachte. Wat 'n gevoelens van dankbaarheid zullen er heerschen in de harten van de patiënten, die deze belde ziekenbedevaarten hebben meegemaakt. Mooi weer begunstigde deze dagen. Gedurende de rusttijden gingen de rieken dan ook. nagenoeg allen, utt de kerk om op het beschaduwde plein voor en om de kerk te zitten of te rusten op hun brancards. Stil en rustig is de plaats tusschen bet op gaand geboomte en struikgewas en dus juist geëigend voor één MergeHJk* oéfëfitKK Uil Mei voldoening en vreugde kunnen allen •gewerkt hebben aan deze bedevaarten, heeriyke dagen terugzien. Heden viert de parochie van de H. Maria Magdalena aan ’t Kalf feest ter eere van het 35-jarig priesterschap van den algemeen be minden en hooggewaardeerden herder, den zeereerw .pastoor J. Th. Jacobs. Het mooie kerkgebouw was door de zorgen van het feestcomité keurig versierd, waarbij Wel de allermooiste versiering was het prachtig gebrandschilderde raam uit bet atelier van Lou Asperzlag ,te 's-Gravenhage, dat de paro chianen als feestgeschenk aan hun pastoor heb ben aangeboden. Uit alle huizen der parochianen waait de vaderlandsche driekleur met hier en daar de padselyke wimpel. Zondagavond heeft men den gewljden jubi laris op feestelijke wjjze Ingehaald. Bjj het spoorwegvladuct stonden een ruiter groep en «en muziekcorps opgesteld, waarbij zich later een groot aantal kinderen, waar onder eenlge tientallen bruidjes in het wit ge kleed voegden, waarna de JubUeerende pastoor in een groote «n grooteche f»e«trtoet door de parochie naar de kerk U geleid, waar een kort Lof is gehouden In het stampvolle kerkgebouw heeft de Zeereerw. heer D Bont, profeezor aan het Seminarie te Hageveld en zoon der parochie een welkomstpredicatie gehouden, waarin Z E. naar aanleiding van een citaat van den Fran- achen schrijver Lamartln de beteekenls van het priesterschap uiteenzette. Onder de aanwezigen werden opgemerkt Mgr Bux Bisschop in Finland, de Hoogeerw beer L j’ Wezterwoudt, plebaan te Haarlem, kapelaan Polder utt Haarlem en de Weleerw Pater Har teveld uit Nieuwe.Nledorp die den Zeereerw jubilaris tijdens «ün afwezigheid beeft ver- vangen D« gezangen, die door de parochianen te aamm werden gezongen en te voren waren inge studeerd. kwamen op bijzondere wijze tot hun recht. Nadat des morgens zeer vele parochianen tot de H. Tafel waren genaderd om God dank te zeggen voor de weldaad die HM hun in den perzoou van hun Pastoor had geschonken en Z Sta den ten wol war kaa zien stnj sem gebl de i Luit Von geh< Toei door ronë Vl ftjn. pare Vc ving. Hoof vaar door DS Het -word gever een. De nant ste t veltK maal fichu met De son c der t zoo g ketel volgd met veltje cade volgei ,)Eer van 1 den r veel ging weige voor hinde laatst en' jh Hie: den o den. t zoo g Lull „Hom spron dernir strafp gejuic die o] klasse maakl op .3 verwal af Hl De de M belang toegeji Pahud steken geraat noeg 1 ging h bud d de nix en on dlgde cours, van li Als 1 berallr een ai goeden Het verkrei Mortal ztrafpi met 4( acht ■en m ketel i Thor evenaL punter Jbr. zooals Hien De eln wedstri Pahud van Ar pisch I croix”. in tota ruden concun aantal plaat» De e terwedr Luiten» croix”, de Stal Von R 1809,411 punten 1879,4 (Nederl Op Zondag 14 Augustus U. vond de feeate- IMke intocht plaats van den Zeereerw. Heer Pastoor Paulussen, waarvan de komst om pijn, kwart over zes uur aan de grens der gemeente werd verwacht. Reeds gerulmen tijd te voren was te sten, dat er iets heel byzonders stond te gebeuren; aan de groote drukte en bedryvigheld welke heerschte, vooral aan den M. v. Heemskerk- ztraat en verdere wegen welke de stoet zou passeeren. Om ruim kwart over zes arriveerde de zilve ren jubilaris aan de Maarten straat, waar ZUneerw. werd welkom .gel en hulde werd gebracht door fyr. sitter van het Eere-comité, bur^err Vreugde. Verder werd de opwachting gemaakt door den Weleerw. Heer Kapelaan Houdyk. de belde wethouders, de gemeente-secretaris en R. K. Kerkbestuur en eenlge leden van het fefst- Eere-coihlté. allen in auto’s. Alsdan stelde de stoet zich In beweging langs de Maarten van Heemskerkstraat, waar van vele bewoners als uiting van hunne feest vreugde de vlaggen hadden uitgestoken. Voorop ging een groote groep ruiters, ge tooid met de PauselMke kleuren, waarna de gymnastiekclub en voetbalclub en patronaata- groepen, allen in costuum, volgden. Alsdan sloot aan het fanfarecorps ,JBt. Cae- cilia", welke onmisbaar is by zoo mooie paro- chlefeesten, en het enthousiasme dan ook nDt weinig verhoogde. Achter het fanfarecorps kwamen korfbalclub en Mariacongregatie in costuum, waarna eenc file van auto’s, waarin gezeten de jubilaris met familie en de heeren welke hunne opwachting hadden gemaakt. De stoet ging langs de geheeje Maarten van Heemskerkstraat, vervolgens lanjs Anna de Renessestraat en Marelaan, aan welke laatste weg de ruiterstoet ontbonden werd; en het overige gedeelte zich opetelde voor de kerk, waar ook de verschillende besturen der diverse organsatiee met hunne vaandels stonden opge steld. By den ingang der kerk stond onder leiding der Eerw. Zusters een groot aantal bruidjes, welke den Zeereerw. Heer Pastoor voorafgingen in de kerk, welke direct tot den laatsten hoek was bezet. Nadat de jubilaris het Priesterkoor had be treden, werd door alle aanwezigen een wel komstlied op de wyze van het Oostenryksc-d volkslied gezongen. Alsdan bestijgt de Weleerw Kapelaan Houdyk den kansel en roept den Pastoor namens alle parochianed een harteiyk welkom toe. De Eerw. spreker brengt hulde namens allen voor hetgeen in de vyf jeren van het Pastoraat is tot stand gekomen, ook op financieel gebied, waarvan de zorgen by de aanvaarding voor Heemskerks parochie zeer zwaar waren. Er werd orde geschapen in de groote gelde- Mjke moeliykheden, en veel werd ter opluiste ring van Gods Huis en ter verhooging van de plechtigheden tot stand gebracht; men denke slechts aan het nieuwe orgel, de versiering en aanschaffing van altaarbenoodigdheden, pries tergewaden enz. Doch het is, aldus spr., dit niet alleen wat tot groote dankbaarheid stemt. Het godsdienstige leven is >)for den jubilaris nog hooger opgevoerd, waan an verschillende voorbeelden werden «tngeha^ld, onder andere de jaariyksche tocht'van den Stillen Omgang en meerdere bldnachten dezer vereeniging, welke onder leiding van den Pastoor tot stand kwam, voorts de groote opbloei van het Eucha ristisch léven. Het groote medeleven van heden avond is wel het bewjis van de innige dank baarheid der parochianen, uit wiens naam als dan de pas geplaatste nieuwe communiebanken worden aangeboden als eadeau van de parochie. De Eerw. spreker beëindigt met den wensch. dat de jubilaris nog vele zielen langs den weg der Communiebank naar den Hemel mag voeren. Door den oudste der kerkmeesters, den heer G. Selgnette, werd aan den zeereerw. heer pas toor een enveloppe met inhoud overhandigd. Dan gaat het plechtig bof beginnen, gecele breerd door den z.e. feesteling, daarby geassis teerd door kap. Verhoekx als diaken en den weleerw. heer Nic. de Ruyter, zoon der parochie en theologant van het Groot-Semlnarie War- mpnd als subdiaken. In het priesterkoor hadden ook nog plaats genomen de zeereerw. heer Wouterlood, vroe ger van WMk aan Duin, en de z.e. pater P. de Ruyter, welke laatste eveneens zoon der parochie. zy nog vermeld, dat het altaar en overige gedeelte der kerk smaakvol is versierd en een achat van bloemen en planten bevat. Aan het hoofdsütaar is een prachtig nieuw kerkraam aangebracht, voorstellend Christus’ Koningschap, alsook een nieuw raam, geplaatst in de kspel van de Moeder van Smarten, ter- wyi de toren voorzien is van een lichtversie- rtng. Tot slot werd door allen gezongen het lied „Aan U o Konlng der Eeuwen”, waarmede de plechtigheid van den eersten dag der inkomst werd besloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2