Prikkeldraad Het mijnbedrijf Op een belangrijk keerpunt Socialisme en vrijhandel MAANDAG 15 AUGUSTUS KOUSENWEEFSTER Duitsche boterkwestie I de De Critieke toestand Bietenvervoer Lichtstraal voor de schippers HET RAPPORT-WELTER PATER N. VAN DER VLIET Benoemd tot Archimandriet V Zwaar belo nd BEPAALDE VOORWAARDEN Consequent? ONZE VLIEGERS NAAR IJSLAND conferentie Woensdag met Regeering tot mislukking gedoemd? Van sociaal-democratlsche zijde wordt de Kerk verweten, dat zij, het socialisme ver werpend, het lidmaatschap van een socia listische vereeniging onvereenigbaar acht met het katholicisme. Het komt naar het oordeel van de socialistische kopstukken Practische soc. democr. in België Contingenteering De besprekingen nog zonder resultaat Schending van het asylrecht In Noorwegen wordt nog het beroep van kousenweefster beoefend. Cumulatie van functie* Vrij-denkers BcJgizche contingenteering van steenkool De taak der katholieken in onze dagen te is Zaterdagochtend de terzake bet veelomstreden rapport- I 1 en Zij Overtreden of niet? Gouda, is party. W. I van is misschien wat al te vriendelijk 1 I <XJt- con- nood wel der als En gen” BU 1CB. is met ingang van 30 Augustus aa. aan A. Jongbloed eervol ontslag verleend aki burgemeester der gemeente Vrtaa, s*n handteekening zet onder wlen voorgelegde?) valeehe flnan- staten?” beschuldigingen, die wij natuurlijk voor r'-J binnen dage- Deser dagen hebben we medegedeeld, dat niet zal worden overgegaan tot contlngenteerlng van den Invoer van staaldraadkabel. User- en staal- touw, rijwielen, frames en motorrijwielen, tri plex en dergelUk hout, gloeilampen, gezaagd naald- en kisthout, aardewerk, tegels en vuur vast materiaal. Hieraan had nog moeten zijn toegevoegd: vallende onder de posten Nos. 777, 783 en 793 van de Handelsstatistiek". Hieruit biykt dus, dat gecoutingenteerd blU- ven aardewerk en tegels, voor zoover deze tot dusverre gecontingenteerd zijn, maar dat inlet gecontlngenteerd zullen warden aardewerk en tegels, voor zoover zy vallen onder voornoemde posten. Naar de „Volkskrant” verneemt, is enkele dagen een verklaring van het lyksch bestuur der R K. Staatsparty te ver wachten Welter. Tot de hoofdambtenaren, die hun dien sten hebben verleend bij de organisatie der Nederlandsche afdeellng op de internatio nale koloniale tentoonstelling, het vorig jaar in Parijs gehouden, behooren de hee ren dr. J. Stroomberg en dr. L. J. van der Waals. Zij werden deswege, na afloop der tentoonstelling, beiden met een belangrijke koninklijke onderscheiding begiftigd. Dat is heel normaal. Een Indisch blad vertelt er echter bij, dat dr. Stroomberg bovendien een gratificatie lijk leven tot een aanfluiting maakten - - - heeft ontvangen van f 12.000. en dat dr. van der Waals gedurende den tijd dat hij zijn diensten verleende (hoe lang?) een extra-toelage ontving van f 500 per maand. „De Avondpost” verbaast zich daarover ten zeerste: Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat in verband met de benoeming van een ge- pensionneerd majoor der Infanterie tot burge meester van Stedum, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: Bedoelde burgemeester is 54 jaar oud. Hy geniet als gepenslonneerd majoor infanterie een pensioen van 3450 en burgemeester een salaris van f 2950. In ver band echter met het bepaalde in het eerste lid van art. 23 b der Pensioenwet voor de Land macht zal op het militair pensioen een korting worden toegepast. Van de candidaten voor het burgemeester schap van Stedum is de geschlkste benoemd. De leeftijd deed aan deze geschiktheid geen af breuk. Van een passeeren van jongere candi daten kan geen sprake zijn. het oordeel van niet-katholieken is de we reld daardoor voor den chaos bewaard ge bleven. Maar de resultaten hadden veel rijker en overvloediger kunnen zijn. Indien de strijd tegen de Kerk en tusschen de Katholieken onderling niet zoo menigvuldig en onverzoeniyk ware geweest. Nu kwamen in alle eeuwen de christelijke begin selen en hunne toepassing maar al te dik wijls in het gedrang, tot onberekenbare schade voor de samenleving. De breuk tus schen het godsdienstige en politieke (ook het sociale en economische) terrein, waar op door meer dan één spreker te Rolduc zoo terecht als op de hoofdoorzaak der hedendaagsche rampen gewezen werd, da- dle professor is aan het seminarie tot oplei ding van inlandsche geestelijken te Jerusalem, zich ruim 30 jaar, zoo buitengewoon verdlenste- iyk heeft gemaakt. Zyne Zaligheid Cyrillus IX, Patriarch van Jerusalem, heeft dézen onvermoeiden werker, die reeds ridder is van het Legioen van Eer, zelf de onderscheiding willen mededeelen. Zeer velen zullen zich Pater v. d. Vliet nog herinneren, die een viertal jaren terug, voor zyn seminarie in ons land met zooveel succes lezingen heeft gehouden. Op last van den commissaris van politie te aldaar gearresteerd de leider der plaatselyke afdeellng van de communistische 8., ter zake van het in be zit hebben van strooibiljetten, waarop een ear- ricatuur was geteekend van een rechter, die „De Tribune”, het communistische dagblad, grijpt. Na gehoord te rijn, is hy voorloopig op vrije voeten gesteld. De biljetten zyn in beslag ge nomen. Naar men weet is B. een dergenen, die by de in Juni te Boskoop plaats gehad hebbende werkloozenrelletjes een leidende func tie vervulde en deswege te Den Haag in arrest werd gesteld. Onder bepaalde voorwaarden is hy eenige weken nadien vrijgelaten. Aan de Officier van Justitie is thans ter be- oordeeling gelaten of hij met de verspreiding dezer biljetten in strijd met een der voorwaar den beeft gehandeld. Indien zou biyken, dat dit het geval is geweest, dan zal hij onmiddellijk opnieuw worden gearresteerd. Vrijdag zyn op het Ministerie van Buiteri- landsche Zaken besprekingen gevoerd met de Duitsche delegatie, die naar Den Haag was ge komen om over de boterkwestie te onderhan delen. Van Nederlandsche zijde waren vertegenwoor digd dr. Nederbragt, van het Ministerie van Bultenlandsche Zaken, dr. Hlrschfeld, directeur- generaal van Handel en Nyverheid van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid, ir. Mansholt en Ir. Bont kraal, van den Lan(F- bouwvoorllchtingsdlenst van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Uit Dultschland waren aanwezig: Mlnlsterial- rat Walter, leider der Duitsche delegatie, lega- tionsrat Kroll, van het Ministerie van Bulten landsche Zaken, Oberregierungsrat Hoffmann, van het Ministerie van Economische Zaken en Minlsterialrat Urlcher van het Ministerie van Financiën. De Duitsche delegatie weer vertrokken. Omtrent de besprekingen werd het volgende communiqué verstrekt: ,J3e besprekingen, die de vorige week over het botervraagstuk te Beriyn plaats vonden, zyn Vrydag te ’s-Gravenhage in het Departement van Bultenlandsche Zaken voortgezet. Van Duitsche zyde werden voorstellen gedaan, die naar de meenlng der Nederlandsche dele gatie aan een nader onderzoek dienden te wor den onderworpen. Het voornemen bestaat de besprekingen binnen zeer kort voort te zetten, nadat dit onderzoek heeft plaats gevonden.” De Kerk staat ook in onsen tijd In meer dan één land bloot aan grove misken ning barer rechten en onduldbare aan tasting barer vrijheden. Maar men kan zich toch In onze dagen geen investituur strijd meer denken, noch een brutale in breuk van wereldlijke souvereinen op de vrijheid van het Conclaaf, waarvan de we reld nog aan het einde der achttiende eeuw getuige was, noch een ver eenig de pressie van vorsten en staatslieden op den H. Stoel, om een geestelijke Orde te doen opheffen, welke pressie onder den drang der omstandigheden niet zonder gevolg bleef! Naar aanleiding van de halveering van het Belgische invoercontingent voor steenkolen, gaat dr .JJmb. Koerier" den Invloed van dezen maatregel op den toestand der Nederlandsche mijnen na. Het blad deelt daaromtrent het volgende mede: Op Groenland Is reeds een Hollandsch sta tion gevestigd voor magnetische waarnemin gen. Thans komt er een op Ijsland naby hoofdstad Reikjavlk voor meteorologische. De ie luit.-vlieger J. van Giessen bevindt zich reeds daar voor het bouwen en Inrichten van hangar en vliegveld. Hedenmorgen 9 uur 25 zyn de andere leden vertrokken over Ham burg naar Bergen, waar de Lyra ze in rijf dagen overbrengt naar Reikjavlk. Dinsdag werden naar Bergen met de Ariadne verscheept de twee vliegtuigen, plus drie re- servemotoren en andere reservestukken. De le. den van het detachement blijven drie dagen in Bergen voor het inladen. Vertrokken zyn beden dr. Cannegleter van het Meteorologisch Instituut aan de Bilt. Deze zal op Ijsland den cursus voorzetten, die reeds In de Bilt is aangevangen om de vliegers op te lelden voor hun taak, want na een maand wordt de dienst van waarnemingen door hen overgenomen, daar dr. Cannegleter voornemens is slechts een maand op Ijsland te vertoeven. Het verbiyf der vliegen is gesteld op 14 A 15 maanden. Met dr. Cannegleter vertrokken Zaterdag morgen de sergeant-vlieger H. Bonk (te Amers foort woonachtig) en de mecanicien J. C. van der Leden. Dezen zullen met lult, van Giessen de waarnemingen verrichten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wyn koop in verband met de uitleiding naar Italië op 13 Mei JJ. van een hier te lande verbiyf houdenden Italiaan, hebben de Ministers Donner en Beelaerts van Blokland het vol gende geantwoord: Naar het in de vragen bedoeld geval is een onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de oedoelde Italiaan zich reeds korten tyd na zyn komst hier te lande aan een commuun delict (dief stal) heeft schuldig gemaakt, ter zake waarvan hy tot zes maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. welke straf hy ook onderging. Boven dien was uit ingewonnen inlichtingen uit Frankrijk gebleken, dat bU voor zyn komst hier te lande in Frankryk eenige gevangenisstraffen voor commune delicten had ondergaan. Hy was dus ongetwyfeld hier te lande als ongewenscht vreemdeling te beschouwen. De betrokkene stelde, en ook van derde zyde werd deze stelling ter kennis van de politie gebracht, dat hy by uitleiding naar Italië ge vaar zou loopen wegens militaire desertie of wellicht ook wegens eenig ander delict te wor den vervolgd. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft, alvorens tot uitleiding over te gaan, hiernaar onderzoek laten doen. HlerbU is op grond van Italiaansche ambteiyke ge gevens komen vast te staan, dat de betrokkene zich zeker niet aan militaire desertie had schul dig gemaakt, daar hem voorlooplge vrijstelling van militairen dienst was verleend, terwyi ook van eenig ander strafbaar feit uit de betrokken Italiaansche registers niet blijkt. Door de vreemdelingenpolitie te Rotterdam wordt ontkend, dat eenige toezegging zou zyn gedaan van bericht aan de advocaten, in de vragen bedoeld, voor de uitleiding. Zoodanige toezegging is trouwens reeds op grond van een schrijven van een van de advocaten zelf, geda teerd 6 Mei jl,° onwaarschyniyk. Aldus ,J>e Fakkel” van 5 Augustus, die commentaar overbodig oordeelt. Toch zou den er kolommen commentaar op te geven lijn! De 8. D. A. P„ dit Is de partij allereerst voor alle arbeiders; dat Is partij van de geestelijke vrijheid! En nu wil een soc - dem. zangvereeniging zingen voor een eveneens socialistische na-verwante veree niging en komt het besluit van bovenaf: als je dat doet, dan er uit! Ketter] agerij staat boven het Fakkelbe- richt. Het uitgedrukt. Consequent lijkt ons de houding van de partij der voortreffelijkheid niet bepaald.” „Het doel van dit schrijven was, een mid del te wekken, om-op onbemerkte manier paal en perk te stellen aan malversaties, die. hoelang reeds weet ik niet, maar over eenkomstig mijn onderzoekingen zeer zeker in het Hoofdbestuur onzer vereeniging moeten plaats vinden. Nu ik daar niet In geslaagd ben, is dat geen reden, onze Ver eeniging In den steek te laten; leder lid betaalt er zijn zuur verdiende contributie aan. Men verwondere er zich niet over, dat er oneerlijkheden plaats vinden, want heeft onlangs het Hoofdbestuur niet moeten erkennen, dat een zijner leden de abonne- mentslijst van „De Dageraad” gestolen had? Zelfs de titel van „Hoofdbestuurslld” garandeert dus geen eerlijkheid. Wat ik ronduit zeggen wil, Is dit: De „Exploitatie-rekening Weekblad „De Vrijdenker”, gegeven (in Beschrijvingsbrief, Congres 1931) door den nu gesalarieerden Administrateur, maar volgens de Statuten, «M UtlUC auuc», VMWVK WBOMBBWWKW— lijkheid van het Hoofdbestuur, is valsch. Vooreerst is zij zand in de oogen van iedereen, die niet gewend is, met zulke zaken om te gaan. Zij is onleesbaar en voorkomt, dat men een inzicht krijgt in de zaken van „De Vrijdenker”. Als het Hoofdbestuur de cijfers, die daar staan, handhaaft, is daaruit te lezen, dat er dit keer andere dingen dan abonne- mentslljsten als vervreemd moeten worden aangemerkt. Handhaaft het Hoofdbestuur de cijfers niet, wat heeft het dan bewogen onze Ver eeniging en het Congres valsche cijfers voor te leggen en wat voor een belang heeft het Hoofdbestuur erbij, door salarieering iemand aan zich te verbinden, die met grenzeloozen durf (of misschien wel onnoo- zelheld) z*n handteekening (door cieele De bekende pater Nico v. d. Vliet van de Witte Paters van Kardinaal Lavlgerie, is ver beven tot de waardigheid van Archimandriet aldus bericht de .Maasbode”. Dit is een waardigheid in de Grieksch-Katho- Ueke Kerk, die recht geeft op den titel van Monseigneur en op bet dragen van het bls- scbopekruis. Deze eer is hem te beurt gevallen als een uiting van dankbaarheid der Grieksch- Katholleke Kerk, waarvoor Pater V. d. Vliet, Bestond de gegronde verwachting, dat na het massaontslag op de Oranje-Nassau-mUnen op 1 Augustus 'jj. volstaan zou kunnen worden met het inleggen van één wrzuimdlenst per week, deze verwachting Is niet verwezeniykt. Vorige week moesten op de Oranje-Nassau- mUnen reeds twee verzulmdiensten worden Ingelegd, en Woensdag Is op de Oranje-Nassau III en IV wederom niet gewerkt. Ongunstig werkt op den toestand ook in de Zwltsersche maatregel tot beperking van den kolenlnvoer, die aanvankelUk voor Nederland 'n voordeeligen kan had, doch die thans zeer nadeel ige gevolgen heeft. In verband met al deze feiten vestigde men andermaal onzen nadruk op de schriele houding der Nederlandsche regeering, ten aanzien van de overslagtarleven voor de kolentip te Maas- bracht, terwyi voorts er op gewezen werd, dat de conferentie, welke de regeering tegen Woensdag 17 Augustus heeft byeengeroepen, vermoede!Uk zeer weinig resultaat sul hebben, daar verschillende electricltelts- en gasbedrijven er inmiddels toe zUn overgegaan om langdurige leveringscontracten af te sluiten met bulten landsche mijnondernemingen. Voor het myn- bedryf moet de toestand als hoogst crltlek worden gekenmerkt. In verband met berichten, dat de suiker fabrieken In het West-Brabantsche suiker- Industriecentrum wegens de te hooge spoor wegtarieven het geheele bietenvervoer tydens de komende campagne over water doen ge schieden. schryft men ons: Van oudsher vormt het bleten- en sulker- vervoer tUdens de najaarsmaanden een zeer welkome vrachtgelegenheld voor de binnen schippers van het Zuiden. Helaas heeft de noodtoestand der suikemUverheid en annex bletencultuur de laatste jaren ertoe geleld, dat de schippers aanzlenlUk minder dan normaal tydens de campagne te varen hadden. De al- gemeene welvaart onder de talrijke schippers bevolking in het Zuid-Westen des lands werd hierdoor ernstig benadeeld. Vooral ook omdat van de reeds sterk geslonken bietenproductie groote hoeveelheden per rollend materiaal naar de fabrieken werd envervoerd. Onder de schlp- perU Is thans de hoop levendig, dat tydens de aanstaande campagne een verbetering ten deze zal Intreden. Er bestaat namelyk goede kans, dat het bietenvervoer In October-December a.s. geheel of grootendeels per schip zal geschieden. Behalve voor de honderdtallen schippersgezin nen zou een dergeiyke maatregel ook van goede beteekenls zUn voor den handeldryvenden middenstand In de centrale plaatsen van sui kemUverheid en dien der havendorpen, daar druk bieten- en suikervervoer per schip steeds een zeer gunstigen Invloed uitoefent op de om- zetcUfers van het winkelbedrijf, speciaal in de consumptlevakken. Met belangstelling wordt in de betreffende landstreeks uitgezien naar de definitieve be vestiging der bedoelde berichten. De vraag rijst, of dergelijke gratifica ties vooral in dezen tijd, nu de overal de duimschroeven aanzet verantwoord zijn. Opheldering zal hier moeten komen, op dat de feiten indien aldus 'geschied en niet behoorlijk te verdedigen hun ver diende veroordeellng vinden en opdat die veroordeeling herhaling van dergelijke dingen zal verhinderen. Of zou er tegen *n dergelijke kwaal bevoordeellng van personae gratae geen kruid gewassen zijn? Het schijnt in de Nederlandsche Vrfl- denkersbewegjing ,J)e Dageraad” niet hee- lemaal pluis te zijn. *t Is niet de eerste keer, dat dit op merken valt. Het vrije denken schijnt niet zeer be vorderlijk voor onderlinge verdraagzaam heid en wederzijdse!) begrijpen: herhaalde lijk klinkt er ge-ruzle naar bulten.... Zooals dit onder nette en op hun fat soen gestelde lieden gebruikelijk is, wordt de ruzie over ’t algemeen zooveel mogelijk binnenshuis gehouden, maar soms wordt de ruzie zóó hevig en klinkt het lawaai en getier zóó luid, dat de buren er niet on kundig van kunnen blijven. Zoo ook nu weer. De ex-priester Jos. van Veen, die quantum mutatus ab illo: hoezeer is diè veranderd! sinds jaar en dag een zeer fiksche rol speelt in de vrijdenkersbewe- ging, heeft moeten ervaren dat in be- stuurskrlngen sommige zaakjes om *t zachtjes te zeggen niet heelemaal zuiver zijn; en hij heeft gemeend, daaromtrent een boekje te moeten opendoen; dank zij die verheven vrije gedachte en de daar bij behoorende yr ij held van meeningsuiting kreeg hy daartoe echter geen kans in het eigen orgaan „De Vrijdenker”, zoodat hij den leden per circulaire zijn bevindingen,' althans zijn meeningen, heeft moeten me dedeelen; in „De Branding” is uit die cir culaire het een en ander overgenomen, oji.: BU de directies der mynen te bericht vangen, uit Brussel dat bet Belgische tingent voor den invoer van steenkolen durende de maand Augustus niet zal worden ver minderd en dus gehandhaafd xal blyven op M.8 pct. van den gemiddelden invoer gedurende bet eerste halfjaar 1931. De geheel voor rekening van den schrijver laten, zijn niet geheel onduidelijk. Het bestuur schijnt erop geantwoord te hebben, maar alweer niet In het ver- eenigingsorgaan, doch per circulaire. t Gaat er in het rijk der vrije gedachte dus nogal geheimzinnig toe, de leden blijken wel heel vrij te mogen denken, als zij het product van him vrije .denken maar achterbaks houden. Voorzoover dit product den leiders der vrije denkers tenminste niet welgevallig is. Dit nu lijkt ons niet juist. Wat baat den heeren vrijdenkers hun denkvrljheid, als ze him vrije gedachten niet mogen uiten? We vreezen, dat de leiders van bet vrije denken op deze manier hun eigen zaakje naar den kelder helpen. eeuw, zij deed zich ook in vroegere tijden herhaaldeltjk voor, en was steeds de oor zaak van veel ellende. Die breuk te herstellen en duurzaam te herstellen is de taak der Katholieken voor heien en toekomst. De omstandigheden zijn ons daarbij funstiff, nu de Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd "n vrijheid genieten, gróóter dan in vorige eeuwen dikwerf X ge val was, en nu de onmacht van stelsels en theorieën, waarvan men het heil der vol keren voorspeld had, steeds overtuigender blijkt. De stem des Pausen wordt thans ook, meer dan voorheen, over de gehééle wereld verstaan; de versnelling en verbete ring-van het verkeer maakt het mogelijk. vangen. Wanneer wij zien, hoe op ver- eenlgingsgebled honderden landgenooten, in stilte werkend, het grootste deel van hun vrijen tyd wegschenken aan arbeid op al lerlei particuliere bestuursposten, die met geen gulden worden gehonoreerd (zy zou den elk honorarium zelfs met een zekere verontwaardiging afwyzen); wanneer wy bedenken hoeveel arbeid en tyd er aldus belangeloos vele jaren lang door talloozen wordt geofferd aan werk In vereenlglngen óf ten bate van het algemeen óf ten bate van een grooter of kleiner deel van ons volk, en hoe velen aldus een deel van hun leven zonder eenige materieele belooning aan dien arbeid schenken dan griefthet ons in hooge mate, wan neer hoofd-tOnbtenaren, gedurende korten tyd een werk verrichtend, dat met hun functie in verband staat, daarvoor hooge geldeiyke beloonlngen ontvangen en dan op den koop toe nog met een konlnkiyke onderscheiding worden begiftigd. wy nemen by dit alles naturiyk aan, dat de mededeelingen van het Indische blad juist zyn, en wij houden rekening met de geruchten, dat er nog andere hoo ge gratificaties naar aanleiding van de tentoonstelling te Parys zyn betaald.” Ook de Belgische mynlndustrie verkeert in groote moeiiykheden. De staking duurt nog steeds voort. Een oplossing van het conflict zou volgens de jongste berichten slechts moge- lyk zyn, wanneer op de al te sterk verlaagde loonen een toeslag van 5 pet. werd gelegd. Het bedryf kan echter deze kosten niet dra gen, tenzyer meer Belgische kolen tegen loonende pryzen worden verkocht. Vandaar de eisch: sluit de grenzen voor den Invoer van vreemde kolen. De Antwerpecbe acheepvaartkringen voor. namelUk uit de binnenschlpperU komen hier, tegen op. Wanneer de regeering den invoer van kolen nog meer beperkt, krUgen de mijnarbei ders wel eenig werk, maar dan stoot zy het brood uit den mond der schippers. Het kabinet-Renkln, dat de kool en de geit wil sparen, aarzelt, 'doch het einde zal wel zyn. dat de oproerige mUnwerkers hun zin krijgen en de schippers op een houtje mogen byten. De .Mmburger Koerier" «wijst er op, hoe merkwaardig <je houding van de socialistische pers In België ten aanzien van deze aange legenheid nu is. Vrijhandel of bescherming is voor haar geen kwestie van beginsel. De Bel gische S D-A.p. telt meer aanhangers onder de mUnarbelders dan onder de schippers en der halve is zU met de eersten en tegen de laat- sten. ,Xe Peuple”, het hoofdorgaan der Belgi sche Werkliedenpartyschrijft ronduit, dat de bestaande conlngenteerlng onvoldoende is en het blad vraagt met klem een nieuwe vermin dering van den kolenlnvoer. Is het niet leerzaam voor de 8D.A_P. in Nederland? T"4 n om nu nog even naar de mlddel- eeuwen terug te keeren, naast de schittering van dien tijd en zijn machtige verschijnselen en instellingen op godsdienstig en maatschappelijk gebied, waren er ook toestanden, verhoudingen en practyken, die niemand van ons ook maar één oogenblik terug sou verlangen. Door alle tegenwerking en moeilijkheden heen heeft de Kerk door het zuiver hou den en het hoog houden der christelyke beginselen de wereld kunnen redden van de barbaarschheid en de dwaalleer In velerlei gedaanten tegengegaan, wat ook staatkun dig, economisch en maatschappelijk aan de volken ten goede is gekomen. Zelfs naar „Hebben zy gelachen met katholieke zang- en muziek-vereenigingen, thans heb ben zy wat netjes soc. dem. dito’s! die soc. „arbelders-zangvereenlgin- krygen hun orders uit het roode hoofdkwartier. Een leerzaam geval. De afdeellng Winkel van den Bond van Arbelderszangvereeniglngen zou zingen voor de afdeeilng-Wlnkel van de O. 8. P„ de party van voomameiyk afgeschelde sociaal-democraten. Wacht even! Het Bondsbestuur zond den volgenden brief aan zyn afdeellng: .Maar aanleiding van uw schrijven van 3 Juli, berichten wy u, dat het bondsbe stuur in haar vergadering van 3 Juli beslo ten heeft, onze afdeelingen te verbieden medewerking te verleenen by afdeellng van de O. 8. P. en wel op de volgende gronden: Onze bond heeft zich In dienst gesteld van de moderne beweging, zoo deze tot uiting komt In de 8. D. A. P. en N. V. V. Daarover spreken onze en ook uw regle menten uitdrukkeiyk. Waar nu de O. 8. P. uitdrukkeiyk met de beginselen der 8. D. A. P. In strijd is, zoo meende het Hoofd bestuur, dat aan deze organisatie geen medewerking van onze koren kan worden verleend. Derhalve verbieden wy deze medewerking op Zondag 10 Juli uitdrukke iyk. U zal moeten begrijpen, dat afdeelin gen, welke in strijd handelen met art. 3 onzer statuten, deze niet langer lid kun nen zyn van onzen bond en dan ook door het bondsbestuur moet worden geschorst, wy wyzen u hierop, om onaangenaam heden te voorkomen. Jfij hopen, dat u zal Inzien dat u verkeerd hebt gehandeld en uwe toezegging terug zal nemen. Voor het Bondsbestuur, w.g. D. Cardozo, secr.” trekken en In hoogere mate hun solidariteit beseffen, terwyi voorts alles wordt gedaan om hun geloofsleven te verdiepen en hun kennis van de beginselen te verrijken. Zoo vormen zy In dezen tyd een gewel dige macht In de wereld, geweldiger mis schien dan ooit te voren. En zoo kunnen zij vol vertrouwen hun actie richten op de toekomst, zonder te treuren over de ver gane vormen van een verleden, dat, niet minder dan het heden, zyne schaduwen, en zelfs zéér donkere schaduwen, vertoonde. Het komt er slechts op aan. dat wy. te- rugkeerend tot de eerste christelyke be ginselen, die beginselen ook inderdaad be leven en volkomen toepasseiyk maken op de zich wyzlgende omstandigheden. Want nog altyd bUjft waar, wat de groote Duit sche kerkvoogd Mgr. Von Ketteler eenmaal zeide: Christus is niet enkel onze Heiland, omdat Hy onze zielen heeft vrygekocht. Hij heeft ook voor de staatkundige, sociale en economische verhoudingen der menzehen het heil aan de wereld gebracht.... P. 8. „Ziehier twee hoofdambtenaren, beide met een zeer goed salaris, welke hun dien sten verleenen op een internationale ten toonstelling. Er zou bger zeker ruimte zUn voor de opvatting, dat zy die diensten krachtens hun functie verleenen. Men zou dan kunnen zeggen, dat ze in de verleende konlnkiyke onderscheiding een voldoende bevrediging mogen vinden voor hun ar beid. Neen. Zy ontvangen beide nog eens een zeer hooge gratificatie, een toelage die met een tweede hoog salaris geiyk staat. Terecht heeft onze redacteur voor In dische zaken gisteravond de vraag gesteld: moest daar nog eens een ridderorde bo venop? Wat is de byzondere verdienste van een arbeid, die met een dergeUjke hooge toe lage wordt betaald? WU hebben het onlangs al eens gezegd: de zucht, de bereidheid, de éér om het gemeenebest belangloos te dienen gaat er hoe langer hoe meer uit. Alles moet tegen woordig betaald worden en niet zuinig ook. Heeft de Regeering geweten van der- geUjke hooge giften? Waariyk, hier Is alle aanleiding om volledige openbaarheid te vragen, opdat het Nederlandsche volk wete, wie er, behalve hooge onderscheidingen, ook nog hooge gratificaties hebben ont- nze tyd en hierop zouden wij wel den nadruk willen leggen is, ver geleken met hetgeen vroegere gene raties hebben aanschouwd en doorleefd, niet zóó slecht, als wel eens wordt verkon digd, en hy opent zelfs vooruitzichten, welke men vroeger niet, of nauweiyks heeft gekend. In elk geval bestaat er voor ons. Katho lieken, geen reden om te wanhopen of zelfs maar te twyfelen aan de toekomst, en evenmin om met heimwee terug te zien naar hetgeen achter ons ligt en dan louter den lof te zingen van het verleden. Want dat verleden was niet zoo mooi als het achteraf wel eens schynt. Lang niet. En wanneer dan ook gesproken wordt van een ..terugkeer tot de eerste christe lyke beginselen” en terecht wordt be toogd, dat die terugkeer noodig is roar de redding der maatschappU en de verwezen- Ujklng van ons katholiek Ideaal, dan moet men daarby zeer ver in de geschiedenis teruggaan, men kan wel zeggen tot de eerste tyden van het Christendom. De Kerk werd toen bloedig vervolgd, on getwijfeld. Maar hoe is zy ook in later w v eeuwen voortdurend gehinderd en ge- V* ^2 M f* 1 V H dwarsboomd In haar zegenrijke zending! i O I U. 1 En hoe veelvuldig en wrang zyn de slechte vruchten geweest,,welke door de nawer king van heldensche begrippen, door scheu ring en schisma, door verval en bederf in eigen kring, door de machts-aanmatlglng van vorsten en grooten, door ruwheid van zeden en grofheid van practyken over de wereld werden gebracht! Ook in de reeds genoemde middeleeuwen, om van den daar op volgenden renalssance-tyd en latere perioden maar niet te spreken. En het be droevendste was, dat het meermalen juist katholieke, of kathollek-geheeten macht hebbers waren, die zich brutaalweg bega ven op het terrein der Kerk en de toe passing en beleving der christelyke begin selen In het staatkundig en maatschappe- a Been bet besef, dat terugkeer tot de eerste christelijke beginselen noodig Is, kan het maatschappeiyke en poli tieke leven genezen, dus besloot prof. Kors zyn Interessante en leerryke voor dracht tydens de Sociale Week te Rolduc. 11161 van deze, of van de vorige Het is een oude waarheid, welke hoe dlkwyis herhaald ook voor onzen tyd nieuw biyft. Men zou kunnen zeggen: vooral voor onzen tyd. Want ef zijn teekenen, die erop wyzen, dat de wereld zich thans bevindt op een belangrijk keerpunt In hare ge schiedenis. Niet voor de eerste maal Is dit het geval. Er zyn in den loop der eeuwen verschillende „keerpunten" geweest, en de zending, welke de Kerk daarby te vervul len had, heeft de bekende Belgische histo ricus Godefroid Kurth In zyn vermaard werkje op treffende wyze beschreven. Maar de tyd, waarin wy thans leven, en de problemen, waarvoor de menschheid zich In deze twintigste eeuw ziet geplaatst, dat de Katholieken gemakkeiyker één lyn zyn heel bizonder, en de vraag ryst, of straks niet het uuj komen gaat waarop de Kerk meer, beter en vollediger dan ooit In de gelegenheid zal zyn haar unlverseele taak te vervullen. De veronderstelling Ujkt vermetel, waar de wereld juist op dit oogenblik aan zoo veel ontreddering ten prooi is en de grond zuilen der samenleving zoo openiyk wor den bedreigd en zoo schaamteloos ender- mUjid. Maar men moet daarby twes dingen niet vergeten. Ten eerste, dat juist de ontreddering en de ellende van dezen tyd de oogen van velen moeten openen voor de groote ge varen eener verkeerde levensbeschouwing en voor de aangewezen middelen, om aan de funeste gevolgen daarvan te ontkomen. En vervolgens wat felteUjk van nog gróóter beteekenls Is dat het mensch- dom alle eeuwen door met de grootste zedeiyke en materieele ellende te kampen heeft gehad en men het ook In de veel geprezen mlddeleehwen de Kerk zeer moeihjk, om niet te zeggen onmogeiyk soms maakte, de christelyke beginselen In al hun volheid te maken tot het funda ment van het staatkundige, economische en sociale leven. niet te pas, dat de vrijheid van den rnensch zoo aan banden wordt gelegd. Maar nu de heeren zelf! schrijft „De Volkskrant”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5