II I T vl Watersnood in het Sind-gebied MUSSOLINI HOUDT VAN WIJZIGINGEN Windhoos over het Westland Markten Ernstige botsing op Haarlemmerweg CHOLERA, WATERS- EN HONGERSNOOD I Twee auto’s vernield Thans in de diplomatie Na den Spaanschen opstand Rukwind in residentie I „Drama en Tooneel” Ellende in N. Mandsjoerije Paniek onder de bevolking MAANDAG 15 AUGUSTUS BURENTWIST TE ALPHEN IN DE OUDE KLOOStERGANGEN Winkelier het mikpunt Vyf gewonden Sr* r r7 4 STEUN AAN BOUWBEDRIJF 20 millioen bljjft ter beschikking CONFLICT OPGELOST ETALAGE UITGEBRAND Loonsverlaging verminderd J Brandweer heeft zwaar werk Beslag gelegd op zyn inboedel UITkEERING WERKLOOZEN BRAND TE ZUNDERT 'Brutale Zondagochtendroof AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN t Tweejarig kind overleden Schietschijf verloren Toezicht op vliegvelden INBRAAK TE’MIJDRECHT De daders spoorloos Zandwolken DE KUNST VAN HEDEN Na Simsons’ dood gereed NOODLANDING MISLUKT De vlieger ongedeerd Aan hel strand Door den bliksem getroffen „TE WAAR OM GOED TE ZIJN” Noodweer in Twente VADER EN ZOON VERDRONKEN VERDUISTERING DOOR SLOTBEWAARDER JUWELIERS KAST GEPLUNDERD NEDERLANDSCHE FILMKUNST kv B s k mIw AFSLUITING ZUIDERZEE ^Vat wordt voor de vistcherg gedaan? ZWAAR WEER IN GRONINGEN Verdronken Rond de kloosterkapel van het St. Annagesticht te Heel bevindt zich de typische oude kloostergang, die de karakteristieke sfeer heeft behouden. Woonhuis en schuur vernield Tragisch ongeval hg de Hembrug De plannen van „Visie” Ook Primo’s tweede zoon gegrepen Zandstorm op het land van Hoboken te Rotterdam I Schrijven aan Gemeentebesturen 34 het einde zal zijn van dezen burentwlst. Zondagmorgen deed een fietser, die tusschen 1 I Vrijdagavond heeft zich boven Twente een geweldig onweer ontlast, dat van 10 tot 1 uur dee nachts duurde. Hat noodweer ging gepaard met een stortbui Het 354-jarig dochtertje van den landbouwer 3. de V. te Haastrecht dronk dezer dagen in een onbewaakt oogenblik een fleechje azyn-extract uit. Hoewel gehoopt werd het kind in het leven te kunnen behouden, is het gisteren aan de Inwendige verwondingen overleden; kind, Schnitzler, Golworthy, Maeterlinck, Henri Ghéon, Rodenbach, Marcellus Emants, Schür- mann, Fabricius. Heyermans, v. Eeden, Simon Mees e.a. Het werk eindigt met een hoofdstuk: ,Jn den wirwar en Kringloop van den tyd (19151930)". Het nieuwe stuk van O. B. Shaw: „Te waar om goed te sijn" is door het Ver. Rotterdamse!) Hofstad Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, ter opvoering aangenomen en zal nog in dit seizoen hier ten tooneel worden gebracht. Maat- de rails over van de Drachster tram. zy werd gegrepen door een juist passeerende tram en was op slag dood. BOMBAY, 13 Aug. (VB). Tengevolge van de doorbraak van een dijk van het Begari-kanaal, een der kanalen van het uitgebreide Bind-sy steem, is een groote oppervlakte land in het Sind-gebied overstroomd, waardoor honderden dorpen onder water kwamen te staan en zich een paniek meester maakte van de bevolking, die naar hooger gelegen plaatsen vluchtte, en voor een deel, door het water verrast, zelfs in boomen haar toevlucht moest nemen. Tengevolge van den hevlgen regenval nemen de overstroomingen een nog ernstiger karakter* aan en bestaat het gevaar, dat de spoorweg verbinding met Karachi onderbroken wordt. Ook de verbindingen in het district Khakar- qur sijn verbroken. Er tv i Het hangende conflict by de N.V. Geby. Bergh Koninklijke Industrie en Handel 5 schappij te Oss is tot oplossing gebracht. De op Donderdag 11 Augustus, onder leiding van den rijksbemlddelaar Prof. Aalberse te Heerlen gehouden bespreking met de betrokken partijen heeft tot resultaat gehad, dat voor een groot ged^lte der arbeiders de aangekondigde ver laging geheel is teruggetrokken, terwijl daar naast de aangekondigde verlaging van 5 tot 15 pCt. voor de tarieven in de weverij tot kleine proporties is teruggebracht. Het hoofdbestuur van St. Lambertus heeft in een gisterenavond gehouden druk bezochte vergadering te Oss ge adviseerd, de staking niet te laten doorgaan. Na breedvoerige besprekingen kon de vergade ring, gezien de huidige omstandigheden, met dit voorstel accoord gaan, zoodat hiermede het dreigend conflict van de baan is. porverdoo- hlj achter- Aan de Veldstraat te Zundert ontstond brand in het huls der familie de R., terwijl de be woners afwezig waren. In minder dan geen tijd stonden huls, schuur en stal in volle vlam, waartegen de brandweer door watergebrek niets vermocht uit te richten. De gebouwen werden geheel in asch gelegd; ook de inboedel werd vernield. Alleen het huis was verzekerd. Vrijdagavond heeft boven Groningen en om geving een hevig onweder gewoed, gepaard gaande met een windhoos. Van vele huizen werden de dakpannen afge rukt, hetgeen ook het geval was met fcet dak van de kunstznestfabriek. Het slechte weer heeft ook nog een slachtoffer gekost. De 34- Eenige malen is melding gemaakt van enkele onjuistheden in den staat van wonlngbouw- vereenlgingen, welke gevoegd was by den brief dien de minister van Binnenlandsche Zaken aan belanghebbende partijen in het bouwbe drijf had gezonden. Daargelaten deze enkele onjuistheden blijven toch, zoo werd ons medegedeeld, de in den brief genoemde 20 millioen gulden ter beschik king van de opleving in het bouwbedrijf. Te Berkhout geraakte het bijkans 3-jarig zoontje van den heer D. Braas te water en werd levenloos opgehaald. Te Graft is het tweejarig zoontje van den heer P. Mul achter de ouderlijke woning spe- In den afgeloopen nacht is een inbraak ge pleegd in het stationsgebouw van de Nederland- sche Spoorwegen te Mijdrecht. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door inkllmmlng. Zij hebben hierbij gebruik gemaakt van een lad der en zjjn door een raam op de eerste verdie ping van de woning van den haltechef naar binnen gekomen, vanwaar zij zich naar het kan toor der spoorwegen hebben begeven. Zoowel in de woning als op het kantoor is alles overhoop gehaald. In totaal wordt 100.vermist, waar onder de Inhoud van den spaarpot van de kinde ren van den halte-chef. Van de daders is tot nu toe nog geen spoor gevonden. De politie heeft een uitgebreid onderzoek^ ingesteld. De benedenverdieping is in gebruik bij de fa. A. van Buitenen als wagenremlse. De tweede etage en de zolder zijn in gebruik bij de N.V. Cartonnagefabriek „Rotterdam", directeur C. v. d. Akker. De brand werd ontdekt door de buren, het vuur woedde op de tweede etage die als werkplaats dienst doet. Er stonden hier een groot aantal machines en veel materiaal, waarin de vlammen gretig voedsel vonden. De etage brandde geheel uit, het plafond brandde door en het vuur tastte den zolder aan, waarop materiaal lag, dat ook verloren ging. Het dak brandde voor een gedeelte door. De brandweer werkte met groot materiaal, oa. met een motorspuit. Negen stralen werden op het vuur gericht. De eerste etage, waar de kantoren zijn gele gen, kreeg waterschade, evenals de remise. De oorzaak van den brand is onbekend, het personeel was te één uur naar buis gegaan. Verzekering dekt de schade. Zooals wij reeds hebben bericht, heeft zich een nieuwe filmcombinatie gevormd, bestaande uit de heeren M. de Haas, 3. de Haas en A. Key- zer, eertijds verbonden aan Polygoon. Deze combinatie, die. den naam „Visie” heeft aange nomen, gaat zich toeleggen op het vervaardi gen van artistieke films, waarvan reeds een drietal gereed zijn en spoedig sullen vertoond worden. Het ligt niet in de bedoeling van het drietal om studio's in te richten. Integendeel: zij zul len voornamelijk het leven ingaan otn het te verrassen in zijn werkelijkheid. Later zullen zij speelfilms maken, maar dat is nog toekomst muziek. Tijdens een hevig onweer Vrijdagmorgen vroeg werden in een weide van den landbouwer H. v. Wezel, aan den Krampenloop, onder Roo sendaal. twee koelen door den bliksem gedood. Ook in de omgeving, als oan. te Stampersgat, heeft de bliksem hier en daar aardig huisge houden en vooral telefoondraden en radlo-an- tinnen onkhiar gemaakt» ALKMAAR, 15 Aug. Vee. Aanvoer 58 veette koeien, 140—325, matig; 13 vette kalveren 30— «0 per stuk; vette kalveren p. kg. 5058 c.; 33 nuchtere kalveren 413 per stuk; 361 vette varkens, zware, 2438 ct.; ld. zouters 2738 ct. per stuk; handel veette varkens raag, zouters prijshoudend. sieraden, alsmedezilvtt-werk verdwenen zijn, maar een inventarisatie kon nog niet worden opgemaakt wegens de afwezigheid van den heer Polak. Een militair vliegtuig verloor Donderdag boven den Spaamwouderweg in Haarlemmer meer de zes meter lange schietschijf. Bij den landbouwer V. E., wonende aan den IJweg, be reikte de zak den grond. Het vliegtuig verdween niet vooraleer de be stuurder zich er van vergewist had, waar de schietzak was neergekomen. Tusschen twee uur en halfdrie joegen boven Rotterdam, snel achter elkander, hevige wlnd- stooten, die fgp paniek /aanrichtten onder de rich op bevindende wandelaars. Aan de uitloopers der stad had de wind het zand op geblazen, dat als een grijze stof over de hulzen hoosde. Op het land van Hoboken, waar een groot aantal kinderen onder en tusschen tenten speelden, werd het zand en de tenten meege sleurd in de lacht. Daar de sandstorm geluk kig slechts kort aanhield, hadden geen per. eooniyke ongelukken plaats. Op het Hofplein is een boom omgewaaid, op den Mathenesser. dijk acht, terwijl van een aantal winkels en café’s de zonneschermen weiden afgerukt. Na dat de wind was gaan liggen, zag men de stra ten bedekt met een laagje zand. Regen en on weer volgden den wervelstorm op. BIJ het verschijnen van het nieuwe deel van bet Tooneel’’, dat we zoo gunstig konden be- dr. L. Simons’ standaardwerk „Het Drama en spreken voor enkele maanden,, aderde reeds de dood den auteur. Nog heeft bU mogen beleven, dat de Amsterdamsche Univeraaitelt bjj haar derde eeuwfeest zijn verdiensten erkende met een eeredoctoraat. Maar de plechtige promotie heeft hij niet meer kunnen bijwonen. De dood had hem reeds geroepen. En nu verschijnt te laat voor hem het rijfde, deel van zijn werk, waarmede dit thans is voltooid. Het ver scheen In de Nederl. ibliotbeek der N.V. Maat schappij tot verspreiding van Goede en Goed- koope lectuur" (Wereldbibliotheek). Hij zelf beeft de uitgave nog geheel voorbereid. Niet met al zijne oordeelvellingen kunnen we vrede hebben, onze gedachten b.v. over Zola’s werk enz. verschillen daarvoor te veel. Maar we willen gaarne de nagedachtenis huldigen van den man die met een betrekkelijke onpartijdig heid het drama en het tooneel in hun ontwik keling overzag, de overstelpende stof ordende en schlfte en ons een werk naliet dat een prij zenswaard middel blijkt om ons te orienteeren in het tooneel aller tijden. Dit laatste deel omvat Gogol, Ostrofsky, Hen drik Ibeen, Hauptmann, naturalisme en Dultsch symbolisch realisme, Strindberg. Shaw, Wede- Voor zoover ons bekend is in Enschede en omgeving geen ernstige schade aangericht. Te Noord Deumlngen onder Denekamp is de bliksem in een boerderij geslagen. Deze brand de geheel uit. Te De Lutte gemeente Losser zjjn drie koelen toebehoorend aan den landbouwer L. H. in da welde doodgeslagen. Het Tweede Kamerlid Peereboom beeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat ten ge volge van de afsluiting der Zuiderzee, bet ris- scherijbedrijf aldaar, en met name dat der Urkervisschers, den ondergang nabij is? 2. Weet de Minister, dat aan deze risschers- MADRID, 13 Aug. (Reuter). Het verhoor van de verschillende leiders der opstandige beweging wordt met groote snelheid verricht. Nu het ver hoor door de politie-autoriteiten bijna is afge loopen, zullen de rebellen zich binnenkort voor_ den oppersten krijgsraad te verantwoorden heb-' ben, die uitsluitend uit officieren van t Spaan- sche leger is samengesteld. Teneinde den beschuldigden de mogelijkheid te ontnemen het land door de lucht te ver laten, heeft de regeering een extra bewaking gelast van alle militaire en burgerlijke vlieg velden. 5 en 6 uur door de Sarphatlstraat nabij het Weesperstatlon te Amsterdam had gereden, by de politie aangifte, dat hij toevallig by den ju- welierswinkel van den heer A. Polak, Sarphatl straat 69, een ruit beschadigd had gezien. Al voorbij komend was zijn oog gevallen op de etalage van den heer A. Polak en toen bemerkte de fletser, dat een ruit was beschadigd. Hy belde de firma op en waarschuwde den broe der van den heer A. Polak, die zelf momenteel in het buitenland vertoeft. De zy-rult bleek vernield te zijn zoowel als het rasterwerk. De zyruit werd door een ras terwerk beschermd, maar dieven hebben kans gezien zoowel door ruit als metaal rasterwerk been te komen. Zoo bereikten zy de etalage, waar veel van hun gading lag. De Sarphatlstraat by het Weesperpleln heeft daar ter plaatse ook in den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondagochtends verkeer. Het feit, dat door den dief of dieven enkele voor werpen van meer dan duizend gulden onaan geroerd gelaten, zou er dan ook op wyzen. dat er „haastig” gewerkt moest ’worden. De gebo gen rijrult werd gekozen, omdat aan de straat vooraan de etalage door een zwaar rolluik is afgesloten. Er moeten een aantal met brillanten bezette i lenderwys in het water geraakt en verdronken. Tegen acht uur Zondagavond heeft op den Haarlemmerweg bij den Zuldennolen. onder de gemeente Haarlemmerllede, een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Op dat tijdstip naderde ta volle vaart uit de richting Amsterdam een a^rto, bestuurd door den caféhouder Hagensteln. aldaar, die plotseling de file, waarin hy reed, op zy schoot en trachtte de voor hem rijdende wagrips te Deze manoeuvre mislukte eveirwel, dat oogenblik, eveneens met groote 44- z4« In de onmiddeliyke nabyheld van de Hem brug is Zaterdagmiddag te half drie een tra gisch ongeluk geschied, waarbij een vader, by een poging om zijn zoontje te redden, met den knaap is verdronken. Op genoemden tyd begaf de jongen. Peter Kroon genaamd, zich met zijn neefje op het vlak by de brug aan den Zuidkant gelegen aanlegstelgertje. Door niet ppgehelderde oor zaak* geraakte de jongen plotseling te water; op hét hulpgeroep van het neefje en van an deren, die het ongeval zagen gebeuren, kwam de vader van den drenkeling, de 38-jarige A. Kroon. die brugwachter was van de Hembrug, toegesneld. Ofschoon hy niet kon zwemmen, bedacht hy zich geen oogenblik, doch sprong zyn kind van den steiger na. Helaas mocht deze heldhaftige reddingspoging niet baten, het kind en de man verdwenen in de diepte. Wel werd kort daarop nog hulp geboden door een fletser uit Zaandam, lid van de reddingsbrigade, die aan den Noordwal passeerde. Dadelyk nadat hy gehoord had wat er was geschied, begaf hy zich te water en slaagde er, na eenlge oogenblikken te hebben rondgezwommen, in het kind te vin den en naar den wal te brengen. Het personeel van een te Amsterdam gealarmeerden auto van den G. G. en G. D. heeft nog gerulmen tyd ge tracht de levensgeesten van den knaap op te wekken, doch deze pogingen moohten niet ba ten. Het lyk van den vader is later op den middag door beambten van een polltleboot uit de hoofdstad opgehaald. De vrouw van den brugwachter, die door t ge schreeuw van van alle kanten toegeschoten per sonen gewaarschuwd, naar den steiger was ko men loopen, heeft man en kind voor haar oogen zien verdrinken. Geheel overstuur werd zy by buren binnen gebracht. De familie Kroon was woonachtig In den grooten Upolder by de Hembrug. LONDEN, 13 Aug. (VD). De .Daily Tele graph” meldt, dat tengevplge van de overstroo- mingen In Mandsjoerye vyf van de door de Ja panners gebouwde bruggen over de Nonnl-ri- rier zijn weggeslagen. De toestand van de be- - volking te Charbln is wanhopig. Vijftigduizend menachen zyn dagloos en de cholera-epldemie, die zich nog steeds uitbreldt, eischt eiken dag meer slachtoffers. In het geheele overstroomlngsgebled heerscht thana hongersnood. Het la onmogeiyk levensmid delen te transporteeren naar de in het geteis terde gebied gelegen steden. De bewoners, die zich tydlg hebben kunnen redden, vluchten thans by duizenden naar het Zuiden. Te Peking zyn reeds de eerste vluchtelingen aangekomen. Vrijdagmiddag om ongeveer half vier kreeg het militaire vliegtuig 492, dat op den terugweg was van het vliegveld Eelde naar Soesterberg, en dat werd bestuurd door sergeant-vlieger Dorresteln uit Soesterberg, op ongeveer 600 M. hoogte boven Hoogland, een motordefect. De vlieger maakte een noodlanding. Het toestel sloeg daarby teg eneen wilgenboom en een hek en kwam terecht langs den straatweg In de buurt van Zevenhuizen. Het toestel werd totaal ver nield. zoodat het gedemonteerd moest worden. De bestuurder en de inzittende, de sergeant leer- llng-vlleger Wolf Schoenmaker, eveneens uit Soesterberg, bleven ongedeerd. Mej. mr. E. Simons te Utrecht, de Juridische raadsvrouwe van mej. C. K. te Soest, die tegen den bewaarder van het Muiderslot, R., een aanklacht wegens oplichting ten bedrage van /SOXXX).— heeft Ingediend, heeft volgens „Het Volk” beslag doen leggen op den Inboedel, welke zich in de kamers van het slot bevindt, die door het gezin van R. worden bewoond. R. bevindt zich nog steeds In voorarrest» Zaterdagmiddag heeft In pand 43 aan de Deutsche straat te Rotterdam een felle brand gewoed, waarby een étage en de zolder totaal zyn uitgebrand, terwyi ook bet dak grooten- deels werd verwoest. De rukwind, die in de residentie een aantal ruiten vernielde en zonneschermen afsebeurde. bracht ernstige consternatie teweeg aan het Rrheventngsrhe strand, waar de tentjes bet niet meer hielden. De baden waren In bet gezicht van de opkomende bui ontruimd, want pok de zee rei kreeg’ een toornig aanzien. Het Zandvoortsche en Bloemendaalsche strand bood een eenderen aanblik. De men- seben zochten in allerijl een heenkomen op den boulevard en achter bet polltleposthuis. Vrijdagmiddag is bet Westland bericht door een windhoos. Op tal van plaatsen is door het stuk waaien van bet glas groote schade aan gericht. Te 'sGravezande werden by een kweeker dertig ruiten vernield. Te Naaldwyk ging Mj den heer P. een tiental ruiten aan scherven. De Ijzeren verbindingsstukken van de ruiten werden als yzerdraad verbogen. Te 'sGravezande woel een fietsrijder in een sloot. De man kon rich zelf redden. Het was zoo donker, dat de automobilisten de lichten moes, ten aansteken. In de Van Mandersloostraat de drukste win- I kelstraat in de gemeente Alphen a. d. Ryn heerscht sinds langen tyd een veete tusschen I den juwelier M. eenerzyds en de overige bewo- k ners-winkeliers anderzijds. Toen eenlge maanden geleden de Juwelier Ells zyn buurman een emmer water over het hoofd uitkeerde, is de strijd echter In een stadium getreden, dat nu bedenkelyk Is geworden voor de rust In deze gemeente. L. Op den avond van dien gedenkwaardlgen dag nam de Alphensche bevolking het voor de ver- BHH eenlgde winkeliers op, eenige grapi>enmakers plaatsten, toen de juwelier ’s avonds afwezig was. etteiyke emmers water voor de deur van diens woning en toen de man terugkeerde, werd hy Ingehaald onder den kreet „Water! Water!’ BHE die uit honderden kelen klonk. Die kreet is thans tot een strydkreet gewor- den. Wanneer de juwelier zich op straat ver- MM toont en hy doet dat. ondanks de onvriende- lijke bejegening, welke hem van de zyde der Alphensche bevolking ten deel valt, nog dage- lyks. roept men onmiddellljk „Water!"; gedu- rende eenigen tyd werd eiken avond vast door EmE eenige honderden menschen voor zyn woning MM gedemonstreerd en was het „Water!" niet van de lucht en meer dan eens moest de politie ’MM ingrijpen, orpdat de nachtrust van velen ver- stoord fcerd. Donderdag is een der winkeliers, die by een dergelijke demonstratie op de ruiten van den Juwelier had geklopt, door den kantonrechter tot een geldboete van f 3.veroordeeld en dit fett heeft Donderdagavond aanleiding gegeven tot ernstig karakter droegen. De juwelier zat met zyn echtgenoote, vertelt „De Telegraaf” op een bank in het Visserpark, ^MB Juist voor de woning van den burgemeester, ^MM toen een aantal menschen hun strijdkreet „Wa- MM ter!” aanhieven. De burgemeester waarschuwde MM onmiddellyk de politie en gelastte persoonlyk den juwelier, die zich merkwaardigerwyze maar I al te graag het slachtoffer laat worden van dergelyke demonstraties, zich naar huls te be geven. Deze voldeed aan dit bevel, maar in een oogwenk waren honderden menschen samen gestroomd, die ham met den bekenden strijd kreet achtervolgden Het werd een vend lawaai. Tot zyn woning werd volgd. Hier bleef de menschenmassa demon- streeren, zoodat de politie tot driemaal toe de Van Mandersloostraat moest schoonvegen, waarby met den gummistok gevoelige klappen werden uitgedeeld. Tegen enkele personen die zich niet wilden verwyderen, werd bovendien proces-verbaal opgemaakt. De antipathie tegen den man is echter van dien aard, dat sells dit krachtdadig optreden der politie in het belang van de orde geen waarborg vormt voor het voorkomen van een herhaling van het gebeurde. De toestand is thans zoo gespannen, dat men zich met eenlge,bezorgdheid mag afvragen wat bevolking, dupe geworden van deze afsluiting, jarige mej. 3. L» stak om gauw thuis te zyn waardoor en ten gevolge waarvan zy thans vrij wel zonder eenigerlei inkomsten Is, tot op heden geenerlei schadeloosstelling is verstrekt, dan alleen een geringe crisissteun? 3. Is de Minister niet van meening. dat In dien de afsluiting van de Zuiderzee niet spoedig worde gevolgd door een verdere droogmaking, er voor de visschery-bevolking niet maar alleen een crisissteun, maar een werkeiyke schadeloos stelling noodig is, wegens broodberooving? 4. Is de Minister niet van gevoelen, dat een wekelyksche vergoeding van hoogstens 5 gulden per gezin (by uitzonderingsgeval een enkele maal 10 gulden), naar schynbaar willekeurigen maatstaf gegeven, aan vlsschers en andere van hun brood verslokenen, als kuipers, garnalen pellers, enz., geschonken, geenszins een schade loosstelling moet worden ge&cht als waarop deze opzetteiyk van hun brood verstoken vis- schersbevolding recht heeft te ontvangen? 5. Acht de Minister het niet een dubbel zwaar lyden/ hetgeen met name de bevolking van Urk drukt, nu deze bevolking niet maar alleen de nadeelige gevolgen eener langdurige crisis heeft te dragen, doch bovendien de daarby komende ellende en het gevoel van onrecht .aan de vls- schersbevolking, vanwege de Regeering, aan gedaan? 6. Wil de Minister eenigerlei toezegging ge ven, dat het leed aan de Zuiderzee-vlsschers, met name den Urkervisachers aangedaan, spoe dig daadwerkeiyk zal worden verzacht, door het verstrekken van een uitkeering, die geiyk, althans evenredig kan worden geacht, met de derving hunner inkomsten, die zy hebben te lyden, door de gedwongen stillegging van hun bedryf ten gevolge van de afsluiting der Zui derzee? 7. Wil de Minister bevorderen, nu de afslui ting der Zuiderzee een feit is geworden, dat ook de verdere drooglegging spoedig ter hand wor de genomen! MADRID, 13 Aug. (Reuter). De regee ring heeft den gouverneur-generaal van de Baskische provincie met een speciale zending naar Sevilla gezonden, teneinde aldaar de stemming onder de bevolking te onderzoeken. Te San Sebastian heeft de politie Miguel Primo de Rivera, den tweeden zoon van den dictator, gearresteerd, op het oogenblik dat hy de grens trachtte over te gaan. Van regeeringszyde wordt medegedeeld, dat de omwentellngspoglng binnen 34 uren is on derdrukt en dat thans in geheel Spanje vol maakte orde heerscht. Er bestaat dan ook geen gevaar voor va- cantiegangers, die Spanje willen bezoeken. ROME, 13 Aug. Nu Mussolini de leiding van het Italiaansche Ministerie van Buitenlandscbe Zaken op zich heeft genomen, worden ver schillende wyzlgingen aangebracht in de be. zetting van een aantal ambassadeurs, en ge- zantschapsposten. Te Berlijn Is reeds een nieuwe ambassa deur benoemd. Te Parijs wordt thans ambassa deur Plgnattl Moreno, tot dué^r ambassadeur te Buenos Aires, te Washington Rosso, te Ma drid Guariglia en te Brussel Vannutelll Ook op twee andere ambassades en op 10 gezant schappen zullen andere leiders komen. AMSTERDAM, 15 Aug. 1932. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 405 Vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kwaliteit 60K70, 3e kwaliteit 50—55, 3e kwaliteit 30—45 cent per K.O. slachtgewlcht; 95 Melk- en Kali koeien f.170250 per stuk; 150 Vette Kal veren: lir kwaliteit 40—50, 3e kwaliteit 30—39, 3e kwaliteit 30—29 cent per K G. levendgewicht Graskalveren, 49 nuchtere kalveren 48, 41 schapen ƒ8—11, per stuk., Lammeren; 133 Var kens; Vleeschvarkens, Wegende van 9—110 kg. 3638 ct., Zware varkens 3335 ct. per kg. slachtgewlcht; vette varkens; 24 paarden ƒ80— 120 per stuk. Veulens; 3 wagons geslachte run deren uit Denemarkeri. Markt verloop: Runderen met minder aan voer, stugge handel en de pryzen iets léger; vette kalveren met geringen aanvoer, vluggen handel en prijshoudend; varkens met slechten aanvoer en prijshoudend. HOORN, 13 Aug. Veemarkt. Aangevoerd werden: 1 zeug f 25; 53 schrammen f U18« 71 biggen f 6—9. Handel mat|g. „snyden." daar op snelheid, uit de richting Haarlem een perso-' nenauto kwam aangereden, welke ook een aantal auto’s wilde voorbyrijden. Een botsing was toen niet meer te vermyden. Met ’n harden klap vlogen belde auto’s op elkaar. Een derde auto, bomende uit Amsterdam en bestuurd door den heer Kuip, die achter eerstgenoemden auto aanreed, botste tegen de op elkander ge reden auto’s aan. De auto uit Haarlem, waar in de familie Paul! uit Amsterdam was geze ten, werd vrijwel geheel In elkaar gedrukt. De vyf inzittenden, de heer en mevrouw Paull, Jiun zoon en dochter en een vriendinne tje van laatstgenoemde, werden allen gewond. Omstanders en passeerende automobilisten schoten van alle kanten te hulp. Onder hen waren de doktoren Kuiper uit Halfweg en Bin nendijk uit Amsterdam, die toevallig voorby kwamen. Later verscheen ook Dr. Bauman uit Halfweg ter plaatse. De geneesheeren legden het eerste verband, waarna de gewonden zyn overgebracht naar de Maria-Stichtlng te Haar lem. Alle rijf personen kregen mln of meer ern stige hoofdwonden. Mevrouw P. had bovendien een wonde aan een der handen, de heer P. Jr. heeft een gecompliceerde llnkerarmbreuk op- geloopen, terwyi het dochtertje waarechyniyk een der beenen heeft gekneusd. Zondagavond laat was de toestand der ge wonden van dien aard, dat drie van hen In het ziekenhuis ter verpleging moesten worden op genomen, terwyi de overige twee hoogstwaar- schyniyk weer naar huls kunnen terugkeeren. Van de beide andere wagens kregen de be stuurders, de eenlge Inzittenden, vrijwel geen letseL De auto van den caféhouder ik eveneens geheel vernield, terwyi de derde auto slechts licht aan den voorkant werd beschadigd. Het verkeer op den Haarlemmerweg heeft wel een uur vertraging gehad. Om de zieken auto’s uit Haarlem door te kunnen laten heeft de politie het verkeer uit de richting Halfweg stopgezet. Ook de Haarlemscbe motorpolitie verleende assistentie, evenals de eerste hulp dienst. «V De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk verwekte op dezen zoo drukken verkeersweg groote consternatie. Naar wy vernemen heeft de Ryksinspectle der Werkverschaffing het volgende schrijven gericht tot de gemeentebesturen: .Namens den Minister van Staat, Minister van Binnenland sche Zaken hebben wy de eer u mede te dee- len, dat naar gebleken is. in verschillende ge meenten arbeiders, die met het oog op hunne geeinsinkomsten. niet onderbroken by de werk verschaffing zyn geplaatst, doch om de andere week, of gedurende twee weken in een periode van drie weken, enz. boven het loon, dat zy by de werkverschaffing ontvangen, nog steun van gemeentewege genieten, hetzy door mid del van een steunregeling, hetzij op andere wijze. De minister acht het uitkeeren van der gelyke toeslagen niet juist, omdat by de bepa ling van den duur der tewerkstelling, reeds re kening is gehouden met de gezinsinkomsten en derhalve door het geven van toeslagen aan de bedoeling van de genomen beslissing Inzake de plaatsing, niet wordt voldaan. Namens den Mi nister moeten wy u dan ook. voor zoover in uwe gemeente toeslagen als hier bedoeld mochten worden gegeven, mét nadruk verzoeken daar mede onverwyid te willen ophouden. Zoo uitkeeringen uit de werkloozenkaseen worden verstrekt, dient by de vaststelling van den door der tewerkstelling daarmede regenlng te houden. Mocht naar uwe meening in een be paald geval de vastgestelde duur van de te werkstelling niet geheel in overeenstemming zyn met de behoefte van het betrokken gezin, dan gelieve spoedig mede te deelen of op uwe volle medewerking kan worden gerekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6