Een stukje gezinspolitiek Prikkeldraad De zorg voor de opvoeding J R fl R.l. SPORTBEWEGING DINSDAG 16 AUGUSTUS Spoorbrug bij Zalt-Bommel i NA DE STIKSTOF CONVENTIE Sterke inkrimping in Nederland BENOEMINGEN R. K. VERKENNERS TE BREDA Nieuw troepenhuis ingezegend ONVRIJWILLIGE AFKOELING H. H. WIJDINGEN Uitgifte Schatkistpapier BOEDDHISTISCH GESCHENK Aan Z. H. den Paus LEELIJKE VAL I Kerkconsecratie te Blejjerheide BLIKSEM INGESLAGEN Arbeiderswoning afgebrand Pater Rahder VISCHVERGIFTIGING Mgr. Aengenent «preekt VERBORGEN GEWEREN Komen na 18 jaren te voorschijn Inval in een speelhol Verdronken FINANCIËN VAN LEIDEN Auto tegen huis Mos kou fs struisvogel politiek De commissie-Welter en de voorgestelde loons verlaging In een in aanbouw zjjnden watertoren Een verschil van zeven ton moet worden weggewerkt O. L. Vrouwe Proccessie te Maastricht Gezelschap in de koelcel opgesloten H azardspelers op heeterdaad betrapt In nieuwe en juiste banen geleid, zal zy groeien en bloeien Prof. Hillebrand treedt in de orde van St. Dominicus De weg over Wieringen De fn huis te ernstig. I In het Aartsbisdom waardoor In de Abdijkerk te Heeswijk la der Velden (Schljndel) i» j- binnengegaan, nadat de politie het huis pand om na- Uxere publiekrechtelijke lichamen. welke door Werkspoor N.V. te Amsterdam wordt gebouwd worden ingeheschen. Naar wij vernemen zal Vrtfd morgenuur een der mlddensti De zeereerw. heer Hillebrand, tot dusverre leeraar te Rolduc, zal op 17 September zijn in trede doen In de Orde der Dominicanen, In het Moederhuis te Hulssen. lijke autoriteiten in beslag zijn genomen, werden achter het behangselpapier aangetroffen. nadruk, van A de d. men een gezelschap aan van dertien personen, i in het vroege ten van Maandag 22 Augustus wordt, ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, de Bijbank van De Nederland- sche Bank te Rotterdam en het Agentschap van De Nederlandsche Bank te ’s-Oravenhage, de inschrijving opensteld op schatkistpromessen en 3 pCt. schatkistbiljetten tot een totaal be drag van ten hoogste f 75 mlllioen. De schatkistprofessen, groot f 10.000. f 50.000 en f 100.000, onder dagteekenl^g van 1 Septem ber 1932 uit te geven, worden gesteld ten name van den nemer of order; zij hebben een loop tijd van 3 of 6 maanden en zijn derhalve op 1 1932, respectievelijk 1 Maart 1933 Zondag 4 September zal de «ileuwe St. Antho- nluskerk der paters Mtnderbroeders-Francisca- nen in het rectoraat Bleljerheide, gem. Kerkrade, door den Bisschop van Roermond worden ge consacreerd. Bij de bespreking van de korting op de Rijkssaiarlssen zegt de Commissie-Welter „te moeten aanbevelen een sterkere degres- sle van de korting ten bate van de gehuw den en kostwinners. Zonder te willen treden In eene bespreking van de vraagstukken loon naar arbeid of loon naar behoefte, meent zij dat een sterkere degressie ten bate van de gehuwden en kostwinners, dan in de thans geldende kortingsregeling is vervat, redelijk is te achten en door de pu blieke opinie ook als zoodanig zal worden erkend”. Wat hier bepleit wordt ten bate van de gehuwden geldt a fortiori ten bate van de kostwinners voor het groote gezin. Wat hier redelijk geacht wordt t.a.v. de Rljksambtenaren, is in niet mindere mate redelijk tji.v. hen, die in dienst zijn van Enschede, Utrecht verzonden. By Informatie bleek ons dat slachtoffers het allen vrij goed maken. In verband met den afloop der te Schevenln- gen gehouden conferentie van internationale stikstofproducenten, waartoe os. de groote con cerns behooren, bericht men ons, dat hierdoor zeer aanzienlijke Inkrimping van het bedrijf der I Compagnie Néerlandaise de l’Azöte te Sluiskil «Zeeuwsch-Vlaanderen, is veroorzaakt. De producten dezer fabriek die met de com pagnie Norvégienne en de compagnie Beige de l’Azöte, tot de grootste in West-Europa behoort, is als gevolg der Schevenlngsche conventie sterk teruggevoerd. Zij werkt thans nog slechts op één derde gedeelte van haar capaciteit, zeer vele arbeiders zijn ontslagen. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B. en de K.N-A.C. bij het Gemeentebestuur van Wieringen voorgebracht verzoek om een spoedige verbetering van aen slechten toestand van den weg op Wieringen tot den Oever te bevorderen, ontvingen genoemde Vereenlgingen van dat Gemeentebestuur welwillend bericht, „W'j moeten niet verhelen, dat de toe stand van de staats-financlën ongunstig is; met een tekort van ruim 100 mlllioen moet gerekend worden”. Aldus, volgens het ver slag in „Het Volk”, lx. Albarda ter Amster- damsche protest-meeting van de SDA.P. 10011 18 het n°8 blllijker en redelijker, tegen het Rapport-Welter. Naast deze eensgezindheid met het Rap port-Welter staat een tweede: dat in het uitgaven-totaal der Rijksbegrooting-1932 ad fl. 587 mlllioen een bedrag van fl. 194 nlet-er- ook al Zondagavond had te Wijk bij Duurstede een droevig ongeval plaats. Een knecht van een daar passeerende vrachtboot sprong te water om te gaan zwemmen. Daar hij niet spoedig boven kwam, vreesde men het ergste. Van verschillen de zijden werd direct hulp verleend, echter zon der resultaat. Tot heden is bet lijk nog niet gevonden. Onder groote belangstelling van de zijde van autoriteiten en parochianen, heeft Maan dag de plechtige inzegening en ingebruik neming plaats gehad van een nieuw troepen huis voor de R. K. Verkenners uit de H. 8a- cramentsparochie te Breda, het eerste in ons land, dat speciaal voor dat doel gebouwd is. Na de wijding der vlag door pastoor A. van Meel, werd deze geheschen en .gebroken" Verkenners en welpen brachten hun gpoet, waarna de hopman namens allen den eed van trouw aflegde en het toewljdingsgebed uitsprak. Pastoor van Meel zegende daarna het huls en de kampvuren en hield daarna een korte toespraak, waarin hij wees op de historische beteekenls van dit feit: het in gebruik nemen van het eerste R.K. Verkennershuis, dat spe ciaal voor dit doel gebouwd is. Dank bracht hij aan zijn parochianen, aan den onvermoeiden aalmoezenier kapelaan A. van Hoek en diens ijverigen medewerker kapelaan J. de Poorter, hen allen en voornamelijk ook de verkenners, gelukwenschende met hun doelmatig huis. Burgemeester mr. dr. Van Sonsbeeck bracht zijn gelukwenschen en sprak de hoop uit, dat uit dit huis veel mannen van de daad zouden voortkomen. Nog werden gelukwenschen gebracht door de heeren Van Berkum, Districts-commissaris der R.K. Verkenners in het Bisdom Breda en de Kroon, D. C. der Christelijke padvinderij. Toen gaf de heer P. v. d. Pas, de initiatief nemer tot het bouwen van het huls, een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis, daarbij memoreerende, hoe de heer Baks van de „Blauwe Kei,” spontaan 10.000 vlerk, meter grond in bruikleen had afgestaan. Aalmoezenier van Hoek' bracht in een slot woord dank aan allen, die hadden rnedege werkt tot het instandkomen van dit huls; op de eerste plaats aan de groote stuwkracht van pastoor Van Meel. Het gebouw werd nu door de talrijke be langstellenden bekeken. Vol bewondering viel aller oog op een levensgroot schilderij van St. Christophorus, den patroon der Sacraments- groep. Het is afkomstig van de hand van den kunstzinnigen kapelaan de Poorter. larissen en loonen. Uit deze tweevoudige eensgezindheid zou redelijkerwijze moeten voortvloeien, dus vloeit daaruit niet voort, een derde: dat het financieel evenwicht hetwelk, zooals de heer Albarda terzelfder meeting beleed, „ook wij willen herstellen” niet te be reiken 18, zonder ook aan salarissen en loo nen te raken. De Staat zou totnogtoe al zonderling onevenwichtig de aan hem toe vertrouwde belangen verzorgd moeten heb ben, wanneer het hem mogelijk zou zijn, om, zonder thans in zonderlinge oneven wichtigheid te vervallen, volledig te behou den een post, welke een derde deel der to tale uitgaven uitmaakt, en toch het gat van ruim honderd mlllioen te overbruggen. Trouwens, in dezelfde rede heeft de leider der sociaal-democratische Tweede Kamer fractie ruimte voor een verstandig optreden van zijn groep opengelaten, toen hij uit drukkelijk zeide, dat er „met ons te praten” is, wanneer de regeering den eersten last legt op „de (dx.: die) vermogens en in komsten die weinig of niet zijn gedaald of nog zijn gestegen”. dervond van enkele zijden bezwaren - schoolgebouw bleef toch onvoldoende werd ook door de tegenstanders uit utlliteits- overweglngen gesteund en tenslotte aange nomen. Te Overslag zijn bij werkzaamheden, welke aan een woning werden verricht, een aantal mi litaire geweren te voorschijn gekomen. Deze vuurwapenen zijn afkomstig van Belgische sol daten, die in October 1914 bjj hun vlucht voor de Duitsche troepen, na overschrijding der Ne derlandsche grens hun wapenen in deze in de nabijheid der grens staande woning hadden ach- December betaalbaar. De schatkistpromessen, groot t 10.000, f 50.000 f 5000 en f 25.000, dragen 3 pCt. rente per jaar en worden uitgegeven onder dagteekening van 1 September 1932; zij hebben een looptijd van 1 jaar en zullen op 1 September 1933 worden af- geloet. De biljetten zijn voorzien van twee half- jaarlljksche coupons. De toewijzing van promessen en biljetten wordt Ulterlijk 24 Aug. ter kennis van de be trokkenen gebracht. De storting van de verschuldigde som moet geschieden op 1 September 1932. aanhoord, werd aan ~*ude met een daverend applaus begroet. Bjj een kort, doch hevig onweder. dat Zon dagmiddag boven Boskoop woédde sloeg bliksem in de de door den arbeider O. Haak bewoonde woning Een oude tante, die in de huiskamer zat werd van haar stoel gesla gen. terwijl de echtgenoote door het hemelvuur aan de voeten werd getroffen, waardoor deze ernstig werden verbrand. Zonder brand t4«troorzaken verliet de blik sem het huls. De vrouw van v. d. H„ die bul ten bewustzijn was geraakt, is in de Wijkver pleging verbonden. De Gemeenteraad van Lelden heeft Maan dagmiddag behandeld het voorstel van B. en W. om de gemeente voor de heffing voor de personeele belasting naar de eerste twee grond slagen in te deelen in de vierde klasse. Het Rapport-Welter bepleit ter vermin dering van de uitgaven voor loonen en sa larissen, naast vermindering van het aan tal landsdienaren, verlaging van de indi vidueel genoten salarissen en loonen. Het stelt daarbij een percentage voor, een per centage, waarbij met het oog op het groote tekort voor den dlenst-1933 naar de mee ning der Commissie die geen rekening mocht houden met eventueele verhooglng van inkomsten zoover mogelijk moet worden gegaan. Hoe lang de crisis haar gevolgen In de financiën van Staat en lagere publiekrech telijke lichamen zal doen gevoelen, weten wij niet. Er zijn er, die een langdurig ge volg profeteeren. Naar onze meening ^jn wij bij deze profeten in veilig gezelschap. Maar ook in een langen duur van den cri- sis-invföed' kan toch, dunkt ons, geen rechtvaardiging gelegen zijn om de salaris verlaging los te maken van haar oorzaak, den crisisnood, en in beginsel te verklaren (tot veel verder dan een beginsel-verkla- ring zou het ook wel niet komen) dat zij blijven zal, ook wanneer de crisisnood en zijn gevolgen zullen hebben opgehouden te bestaan. Ten aanzien van de salar leering In pro vinciën, gemeenten, enz., bepleit de com missie-Welter een stukje crlsis-politiek en een politiek voor meer normale tijden. In verband met de crisis beveelt zij aan een gelijke salariskorting als zij voorstelt voor het Landspersoneel. Daaroverheen wil zy gegaan zien naar wat zij noemt een „her stel van het evenwicht tusschen salarissen van het Rijkspersoneel en van het perso neel in dienst van andere publlekrechtelijke lichamen". Het ligt niet in onze bedoeling thans het vraagstuk van het verband tusschen de sa- larieeringen van personen in dienst van verschillende Overheidslichamen en het vraagstuk van het ingrijpen, algemeen en individueel, van het centrale gezag in de salarisregeling van lagere publiekrechte lijke organen, in vollen om vang te behan delen. Niet ten onrechte zegt de Commis sie-Welter, dat dit een vraagstuk is „van zoodanigen om vang en van zoodanige con sequenties, dat het niet op korten termijn kan worden opgelost". Wij willen ons voor heden beperken tot een enkele opmerking In verband met de aanbevolen crisis-kor- tlng op de loonen en salarissen, welke bij gemeenten, provinciën, enz. genoten wor den. Ook omdat men daar, wanneer alle dwang tot korting achterwege blijft, toch in vele gevallen zal moeten komen tot verlaging, b.v. uit hoofde van principieel socialistische overtuiging, zooals Prof. Bon- ger onlangs vanuit zijn wetenschappelijke, tot dusver nog bomvrije, kazemat heeft uit eengezet in de „Socialistische Gids”. E n omdat wij bij die verlaging in acht geno men zouden willen zien, in aansluiting aan wat de Commissie-Welter voor de Rljks ambtenaren aanbeveelt, het belang van het gezin, waarvan, zooals het Concept- Program der R_K. Staatspartij met nadruk zegt, het geheele staatsbeleid doortrokken moet zijn. Op O. L. Vrouw Hemelvaart wydde Z. H. Exc. Mgr. Th. L. Heylen in de Abdijkerk te Heeswijk tot priester de Norbertijner kanunni ken Otto Paymans (Tilburg), Gerlacus van Dorst (Gllze) en Gilbertus yan der Velden (Breda), behoorende tot de Abdjj van Berne: Herman Joseph Durge (Wijk aan Zee). Gode- fridus Bijen (Maastricht) en Tharcislus van der Velden (Schljndel) behoorende tot de Abdij van Postel; Norbertus Backmund (Würz burg) van de Abdy van Wind berg (Beleren). Tot diaken werd gewijd fr. Gratlanus Hage naars (Oosterhout) van de onlangs door Ton- gerloo herstelde Abdij te Leffe (België). Een Japansche boeddhistische kunstenaar. Takahaschi Shoko uit Niigata heeft een drietal van zijn schilderijen aangeboden aan den H. Vader. Het geschenk werd door den apostoll- schen prefect van Niigata., Mgr. Ceska van de Missionarissen van Steil, bij gelegenheid van zijn bezoek bij den H. Vader aan Zijne Heilig heid aangeboden. De kunstenaar wilde door dit geschenk zijn hooge waardeerlng en bewondering voor de Ka tholieke Kerk en haar hoofd en leider te ken nen geven. De drie schilderijen zijn voorstel lingen van een drietal boeddhistische góden: Nlchiren. de Vader van het heelal; Kanzeon, die de smeekbeden der menschen verhoort, en Amida. de Verlosser en Redder van rechtvaar digen en zondaars. De H. Vader was vol bewondering voor de kunstwerken en droeg den a post, prefect Mgr. Ceska op, zijn bljzonderen dank aan den kun stenaar over te brengen. Maandagmiddag is in de rivier de Waal bi Herwljnen bij het zwemmen verdronken de achttienjarige zoon van P. K. Naar het lijk wordt gedregd. Talrijke vreemdelingen toonden Maandag hunne belangstelling voor de luisterrijke pro cessie «n O L. Vrouwe Sterre der Zee, welke stoet ditmaal met te meer pracht en praal plaats had, nu Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond, en Mgr. Wou ters, Huisprelaat van Z H. den Paus, den fees- teljjken ommegang mede volgden. Als steeds omhaagden duizenden stedelingen de versierde straten, waarlangs de processie trok. Kindertoeslag is hier en daar schijnt men daarover wel eens anders te denken geen luxe. Het is niet anders dan een middel, om bij de verdeeling van een be schikbaar loonbedrag rechtvaardigheid te betrachten tegenover de verzorgers van een gezin, vooral tegenover de verzorgers van een groot gezin. Een rechtvaardigheid, die te luider om voldoening schreeuwt in een tijd van loondaling. Een rechtvaardigheid in tusschen, die in tal van lagere publiek - rechtelijke corporaties met voeten getreden wordt. In een tijd, waarin het Rijk zich meer met lagere publlekrechtelijke corporaties bemoeit en veelal ook bemoeien moet dan gewoonlijk, in een tijd daarenboven, waar in de Katholieke Staatspartij meer dan ooit het gezinsbelang terecht, op den voorgrond stelt, bevelen wij deze aangelegenheid aan in de aandacht, welke zij naar onze mee ning waard is. Hier is van den crisisnood iets deugdelijks te maken. Hier is, als wij het goed zien, te voeren een niet ingewik keld, maar wel verstrekkend stukje ge zinspolitiek. Te Rotterdam is de 27-jarige P. J. Langen- berg bjj tiet baden in de Schle ter hoogte van de Melkmarkt verdronken. Zondagavond wilden eenlge belangstellenden de koelcellen van het gemeentelijk abattoir U Poeldijk (gem. Monster) gaan bezichtigen. Da is wat al te best gelukt, want toen men in een cel was. viel de celdeur onverwachts achtei de belangstellenden in het slot. Een dergelUk verblijf in de koelcel is zelfs in deze warme dagen niet prettig en op alle mo- I gelijke manieren poogde men dan ook de aan dacht te trekken van hen die bulten de cel wa ren gebleven. Toen dit gelukte, moest een smid worden ge haald, die na bijna drie uur, de celdeur open kon krijgen. Het gezelschap zal intusschen wel voldoende afgekoeld zijn geweest. De Ambtenarenwet-1929 legt aan de be sturen van lagere publlekrechtelijke licha men de verplichting op, om voor hun amb tenaren het materieele recht te regelen. Krachtens die wet moeten provinciën, gemeenten enz. wat tot dan toe haar bevoegdheid was voor haar ambte naren voorschriften vaststellen betreffende o.a. aanstelling en ontslag, bezoldiging, diensttijden, ziekengeld, verlof en vacantie. 1 Langs dezen weg heeft de wetgever een minimum willen waarborgen aan allen, die, waar ook, zijn in dienst van een publiek- rechtelijk lichaam, betreffende het aan hen toe te kennen materieele recht: hun aan- i stelling en ontslag moet zijn geregeld, hun diensttijden moeten zijn vastgesteld, in 1 geval van ziekte moeten zij aanspraken overeenkomstig de gemaakte regelingen kunnen doen gelden, zij moeten vacantie 1 genieten enz. 1 Bjj de behandeling van de Ambtenaren wet In de Tweede Kamer is van sociaal- democratische zijde een poging gedaan, om de In de wet neergelegde hoofdpunten, wel- j ke voor eiken ambtenaar geregeld moe ten worden, uit te breiden: naast de aan stelling trachtte men in de wet te krijgen de bevordering, naast de bezoldiging de vergoeding van overwerk, naast de vacan tie den vacantle-toeslag. Minister Donner waarschuwde, en met succes, tegen dezen aandrang, met het argument dat men zoo- doende „te zeer” zou ingaan op het mate- rieele ambtenaren-recht, hetgeen in strijd i was met het stelsel van het wetsontwerp. 1 Niet dat dat stelsel alleen gericht was op het formeele ambtenarenrecht; kort Cevo- ren had dezelfde Minister nog gezegd: „De strekking van dit ontwerp is dus wel dege- lijk om ten slotte èn materieel èn formeel 1 recht te krijgen”, maar naar ’s Ministers smaak gingen de amendementen-Ter Laan- Van den Bergh over de grenzen heen van wat hij aan materieel ambtenarenrecht rechtstreeks bij de wet geregeld wensthte - te zien. Men kan met den Minister dezelfde mee ning zijn toegedaan, en toch van ooraeel zijn, dat onder de wettelijk opgesomde hoofdpunten, welke voor eiken ambtenaar geregeld moeten worden, er althans één, ten onrechte, ontbreekt, en dat Is: d e k 1 n- der toesla gr e ge 1 In g. Naar ónzen smaak nog een heel stuk belangrijker dan b.v. de, wel onder de hoofdpunten voorko mende, vacantie; naar onzen smaak tevens veel belangrijker dan elk der punten van de amendementen-Ter -Laan-v. d. Bergh. Naar onzen smaak tenslotte toch eigenlijk niet te missen in een wettelijke minimum regeling van materieel ambtenarenrecht, tot stand gekomen In een Staat, die zelf -voor zijn ambtenaren een klndertoeslagregellng kent. Tb Glanerbrug hebben zich na afloop van het aldaar gehouden muziekconcours een zes. tal gevallen van visch-vergiftiging voorgedaan. Verscheidene personen waren onwel geworden na het eten van gerookte paling. Ze werden zoo ernstig ongesteld, dat de belde plaatselijke doctoren 's nachts nog werden ontboden om hulp te verleenen. Deze constateerden verschijnselen van visch- vergiftlging. De paling-koopman bleek b(j nader onderzoek te Enschede woonachtig te zijn. Hij verklaarde de visch te hebben betrokken uit Genemulden. De nog voorradige visch werd in beslag ge nomen en vla den Keuringsdienst van Waren te Enschede, voor nader onderzoek naar tergelaten. De geweren, die door de gemeente- genoemde uiv„ autoriteiten in beslas ziin benomen, werden beweging, in nieuwe en juiste banen geleld, ook hier zal groeien en bloeien. Hierna eindigde Mgr. met een „Lang leve de R. K. Sport en de R. K. Sportcentrale in Lel den.” De rede van Haarlems kerkvorst, met druk en diepen ernst uitgesproken en door de vele aanwezigen met gespannen aandacht en ademiooze stilte aanhoord, werd aan het Maandagavond omstreeks half acht is een 17-jarige bouwvakarbeider uit Hilversum, toen hij den in aanbouw zijnden watertoren te Laren bezocht, door een misstap gevallen in een tien meter dieper liggend reservoir. Het kostte zeer veel moeite hem weer boven te krijgen. Dr. Holtman, die gewaarschuwd was, constateerde een hersenschudding en breuken in beide knieën. De wethouder van financiën, de heer Gos lings (A.R.) verdedigde het voorstel en ant woordde op een vraag van den heer Schiller (S.D.) wanneer de begroeting voor 1933 zou verschijnen, dat er een verschil van f 700.000 moet worden weggewerkt tusschen 1933 en 1933. Verhooglng van het aantal opcenten en pro gressieve heffing zal wellicht noodlg zijn, afge schelde van bet thans aanhangige voorstel en rpr. zal dat nader overwegen. Wenscht de raad nu geen indeellng in de vierde klasse, dan zal het binnen enkele jaren noodlg zijn leiden in de vijfde klasse in te dee len. Verschil in den gemiddelden aanslag voor de derde of vierde klasse bedraagt f 5.per jaar of een goede sigaar in de week, is dat nu zoo veel? (Groote hilariteit). Na re- en dupliek wordt het voorstel aange nomen met 20 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot verbetering van de Melsjes-HHB. aan de Garenmarkt. waarvan de kosten f 78.000 zullen bedragen, on- - het maar Het eerste motief, wtlarom ik gaarne naar Lelden ben gekomen, is om mijn sympathie uit te spreken met deze prlnclpieele Room- sche sportbeweging, zooals zij hier is tet stand gekomen. Met nadruk wees Mgr. ook de ouders op de zware verplichting ten opzichte van de niet- toetreding van hunne kinderen tot kende katholieke sportvereenigingen, bestaan deze dan alleen uit katholieken. Noch in deze, noch in de z.g. neutrale sport- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hulssen (O. L. Vr. ten Hemelopneming) den Weleerwaarden Heer Th. J. van Wijk, tot pastoor te Woud- send den weleerwaarden heer W. K. Welsing, en tot Rector te De Lage Vuursche den wel eerwaarden heer H. C. Brugman. Pater Leander Rahder, professor aan het Gymnasium te Megen, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. den last van den crisisnood niet minder maar in dezen gedachtengang dan toch zeker ookniet meer ondervinden zal. Wjj meenen, dat hier vooral, nu wij leven In een tijd van veelal onvermijdelijke ver laging van het loon in den publieken dienst, een stukje gezinspolitiek, als waarom het Concept-Program der R.K. Staatspartij vraagt, en zoo terecht vraagt, verwezenlijkt kan en verwezenlijkt moet worden. Wjj mee nen dat temeer, waar onze aandacht is gevestigd op een wettelljke reeds gebaanden weg, die slechts nog iets verder betreden behoeft te worden, om het doel kinder toeslagregeling voor het personeel In dienst van welke publlekrechtelijke corporatie ook te bereiken. al eerder verhalen ter oore gekomen, dat er in 1 *1 tot hazardspelen werd gegeven. Er hadden dan ook reeds eerder inval len plaats, maar zonder resultaat. Bvrcv, Maandagmiddag zijn opnieuw een aantal re nent, ken ik dé prlnclpieele gevoelens van de <*"cheurs onder leiding yan een inspecteur het ouders in ons bisdom en ook In Leiden, om - - - •- niet overtuigd te zijn, dat de Roomsche sport- °P de étage trof die om een tafel zaten. Op de tafel werd eenlg geld en kokertjes voor het werpen van dobbel steenen aangetroffen. Alle dertien mannen wer den per politieauto naar het bureau overge bracht. Twaalf van hen, die bezoekers van de speelgelejenheld waren, zijn later weer vrijge laten. De huurder van het kantoorlokaal, waar in het speelhol gevestigd was. zekere W. P. L. T., die gerulmen tijd bij de politie bekend staat als houder van speelholen, is in arrest gesteld. dat in gemeenten enz. bij salariskorting met de gezinslasten rekening gehouden wordt, wanneer men die korting bij de lagere gemeenschappen ziet als een sequele van Rljkskortlng, en haar voorstaat, opdat mlllioen, zijnde een derde deel, zit voor sa- het P®1-8011®®1 In de lagere gemeenschappen De legende, dat struisvogels bij het nade ren van den jager hun kop in het heete oestijnzand steken om hpt dreigend ge- aar niet te zien, heeft het begrip „Struls- ogelpolitlek” doen ontstaan. Struisvogel- >olitiek is een politiek, waarbij men de .Ogen sluit voor dat wat men niet zien wil, ofschoon het wel degelijk bestaat. De plannen-makerij der Sovjets is een typisch verschijnsel dier veelvuldig be oefende politiek. De vljf-jaren-plannen mislukten in de practjjk. De bevolen resul taten bleven uit. Niettemin smeedden de Bolsjewieken met een onverwoestbaar opti misme nieuwe plannen. Zoo heeft eenlge maanden geleden het Centrale Departement voor Zoölogie te Moskou opdracht gekregen in Rusland op groote schaal Australische diersoorten in te voeren. Bij Malkop, In het Zuiden des lands, werd een kangoeroe-fokkerij opgericht, welke, naar het heet, prachtige resultaten afwerpt. Die resultaten schijnen zelfs zóó schitterend, dat de Russische bladen In hun getallenstelsel geen cijfers genoeg schijnen te kunnen vinden, om die resultaten wat minder vaag aan te geven. Behalve mjf. e buideldieren is men in Moskou thans ook proefnemingen gaan doen met struisvogels. In de buurt van de hoofdstad, wier atmos feer blijkens wetenschappelijke onderzoe kingen buitengewoon geschikt voor deze woestijndieren moet zijn (hoe kan het ook anders!), zijn zes struisvogels bijeen ge bracht. die zich zullen hebben te onder werpen aan een door de Sovjet gedecreteerd ..éénjaarsplan voor de strulsvogelteelt”. De gevederde steltloopers hebben n.l. last ge kregen dit jaar nog zestig eieren te leggen, welke, in broedmachines ultgebroeld. een minimum van dertig welgeschapen kuikens zullen moeten opleveren. Welke maatregelen de Sovjet-autorltelten zullen nemen, Indien de struisvogels dit éénjaafrsplan trachten te. saboteeren, is niet bekend. Vermoedelijk wacht hun dan ver banning naar Siberië of een nieuw plan, waarbij zij tot een verdubbelde elerproduc- tie zullen worden geprest. Het laat zich echter aanziep, dat zij de bevelen der machthebbers in Moskou gehoorzaam zul len opvolgen. Nergens ter wereld toch heb ben de struisvogels zoo"n kans om politieke carrière te maken als In Sovjet-Rusland. In de Voorstraat te Poeldijk, reed de chauf feur A. 8. uit Monster met xjjn* vrachtauto tegen de woning van de wed. V. De vrachtauto werd ernstig gehavend, terwijl ook het woonhuis averij bekwam. De auto moest worden weggesleept. dat de toestand van den hoofdweg over Wie ringen Westerlander-, Konings- en Gemeene landsweg) inderdaad zeer slecht is en dat door de geweldige toename van het verkeer als ge volg van de Zuiderzeewerken deze voorheen goed de onderhouden weg in enkele jaren in deplora- groote hoofdliggers (lengte 85 Meter, gewicht beien toestand is geraakt, en dit ondanks het 210 ton) van de spoorbrug bij Zalt-Bommel. 1 feit, dat jaarlijks belangrijke bedragen aan on derhoud zijn besteed (laatste jaar meer dan f 25.000.-).- Een afdoende verbetering is reeds jarenlang in overweging; hiervoor is echter de hulp van het Rijk noodlg. in de eerste plaats omdat de gemeente niet in staat is de aan verbetering verbonden kosten te* betalen, in de tweede plaat omdat de sleéhte toestand een gevolg is van dr •uitvoering van Rijkswerken. De daarover ge I voerde onderhandellngen zijn jarenlang sle pende gebleven; thans is de zaak echter zoover dat zeer binnenkort met de verbetering begon nen wordt. De bestekken zijn door den Rijks waterstaat reeds opgemaakt. Aan het eind vat dit jaar zal hopelijk het werk gereed komen. mgeman is naar het St. Jans Zleken- Laren overgebracht. Zjjn toestand is De Commissie-Welter beveelt wel aan, geljjk wjj hebben gezien, een g e 1 Ij k e kor ting bij gemeenten, provinciën enz. als bij het Rijk, doch het schijnt twijfelachtig, of zij die gelijkheid ook bedoelt uit te strekken tot de door haar voor de Rljksambtenaren aanbevolen differentiatie in de korting in verband met de gezinslasten; waar de Com missie het heeft over de loonen bij lagere pubUekrechtelijke lichamen, zwijgt zij over dit punt; een weg ter verwerkelijking dezer gedachte rekening houden met de gezins- lasten geeft zij derhalve niet aan. En Maandag heeft in een pand aan de Boompjes te Rotterdam een inval door de politie plaats vereenlgingen, maar alleen in de erkende R. K. gehad, daar er vermoed werd, dat in dit pand Sportvereenigingen, dat zjjn die vereenlgingen, een speelhol was gevestigd. Reeds gerulmen tijd welke een geestelijk adviseur hebben, is de I bestond het vermoeden en er waren de politie plaats voor, onze roomsche kinderen. p' »■“- Mgr. doet hiervoor een beroep op de ouders I j?Tnh^*d en is ervan overtuigd, dat dit woord zal wor- den opgevolgd. Veel te goed, aldus vervolgde Mgr. Aenge- De R. K. Sportbeweging te Lelden heeft een nieuwen mijlpaal gepasseerd. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft Zondag het nieuwe R. K Sportpark ingewijd. Z. H. Exc. heeft na de plechtige inzegening het woord gevoerd en zeide o.m.: Ongetwijfeld zullen velen, bulten onze Room sche kerk en ook nog wel leden van de kerk zelve, de vraag stellen: „Wat heeft nu toch de Bisschop met de sport te maken?" Zeer ze ker heeft een bisschop op de allereerste plaats te zorgen voor de geestelijke belangen van de aan Zijne zorgen toevertrouwden. Maar hieruit volgt geenszins, dat alle andere belangen, niet rechtstreeks geestelijke belangen te noemen, zouden valltzt bulten de bemoeiingen van de geestelijke overheid. Immers, met zoovele stof felijke belangen hangen de geestelijke belan gen samen. Daarom heeft de bisschop ook wel degelijk zijn aandacht te vestigen op en te zorgen voor de stoffelijke en lichamelijke be langen. opdat door de behartiging van de stoffelijke de geestelijke belangen niet zullen worden geschaad. Dit geldt ook voor de sportbeweging. Beoogt de sport in hoofdzaak de ontwikke ling van het lichaam, bij de beoefening ervan mogen echter de hoogere en geestelijke belan gen niet alleen niet uit het oog worden ver loren, maar behooren deze positief en prin cipieel behartigd te worden. Evenmin als het' lichaam kan zonder den geest, evenmin mogen bij de behartiging van de lichamelijke belan gen de geestelijke belangen worden uitge schakeld of omgekeerd. Daarom dienen deze samen behartigd te worden en op dien grond heeft de kerkelijke overheid dan ook absoluut het recht en den plicht voorschriften te ge ven. Dit is, zoo vervolgt Mgr. met niet de meening van mfj alleen, maar alle bisschoppen en van Z. H. den Paus. Mgr. wijst hier op de uitspraak van Z. H. den Paus in de encycliek over de opvoeding, welke het vorig jaar werd uitgevaardigd. Daar in lezen wü, dat „de kerk de zorg heeft uit te strekken over de geheele opvoeding”. Daarom behooren de uitspraken van de ker- kelUke overheid ook Inzake de sportbeweging, als zijnde een deel van de jeugdopvoeding, door allen geëerbiedigd te worden en nageko men.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13