zicht De rijksdagzitting in HET VISSCHERIJBEDRIJF Werkverschaffing PUROL TE IJMUIDEN in Duitschland te Kiel POLITIEKE TOEKOMST IN HET DUISTER NIEUWE ONTDEKKING Wrak van de „Niobe” -» DINSDAG 16 AUGUSTUS sobriëtas-dKg Financiering de moeilijkheid Antwoord van Minister Verschuur De gedachtenwisseling Anti-Crisis-Congre® Tot klaarheid gebracht Bloedige strijd in Brazilië DIEFSTAL EN STRAATROOF Kwart millioen man in staking? ARBEIDSCONFLICT TE OSS HONDERD MENSCHEN VERDRONKEN nieuw HOOGERE V ARKEN SP RIJ ZEN De 608 afgevaardigden Maatregelen der Centrale 22 dooden bij tornado Proeven van Marconi TOEN MOEDER UIT WAS Mgr. Kaas en het Centrum Kabinet aan het werk t Het vraagstuk door Pater Otten besproken Belangrijke arrestatie» in de residentie Nazi’s keeren zich heftig tegen de „kliek” van Hugenberg BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Twee slachtoffers te Rotterdam DE FASCISTENRELLETJES TE ’S-GRAVENHAGE Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden PROF. PICCARD’S TOCHT GAAT NIET DOOR „Geheelonthouding en afschaffing in Sobriëtas” Tot oplossing gebracht De ,^ngriff” spuwt vuur Slang doet een veerboot omslaan Bijeengeroepen door Hoover Inzamëling voor een schoolschip De gestaakte bemiddelingspogin gen van Staatsraad mr. J. B. Kan Houding der Beiersche Regeering De mislukte Mussolini Kindje doodgevallen Repliek Een militair erbü betrokken? ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Nog steeds moord en doodslag Geheelonthouding en afschaffing jfc’. i In ge- 1 andere by het en Katholieken Totaal 808 e Toespitsing in Engelsch textiel onthouders^ niet allei Moeten ders wór - de itreft ZURICH, 15 Aug. (Reuter). Het vertrek van prof. Piccard voor den tocht naar de stratosfeer is in verband met de meteorologische omstan digheden vóór Woensdag as. ónmogelijk. Daar de assistent van Piccard morgen naUr Brussel moet terugkeeren, Is de tocht dus voor onbe- paalden tijd uitgesteld. RIO JANEIRO, IB Aug. (Reuter). BIJ hun mislukte poging om het fort Porto Taboado te veroveren, hebben de opstandelingen van Sao Paulo elf dooden verloren. 230 133 89 75 23 37 7 4 4 2 2 2 1 Naar uit Rome wordt medegedeeld, heeft de bekende Tta1iaansr.be radio-plonler Marconi een nieuwe ontdekking van groote beteekenls ge daan, waardoor het mogelijk wordt de ultra korte golf, die tot nog toe slechts gebruikt kon worden voor draadlooze uitzending over een af stand van ten hoogste 20 KM., te gebruiken voor het zenden over lange afstanden. Bij de proefnemingen, welke Marconi nam. Stond een zender en ontvanger opgesteld te Kaap Figari op het eiland Sardinië, en een tweede Installatie op de Rocca dl Papa, 24 KM. ten HOUSTON TEXAS, 15 Aug. (Reuter). Voor zoover thans bekend, zijn by den storm, welke de kuststreek der Golf van Mexico teisterde, 22 personen om bet leven gekomen. griff”, dat men zijn party vroeger heeft ver weten, dat zij zich aan de verantwoordelijkheid onttrekt. Thans was er echter gelegenheid den nat.-soc. die verantwoordeiykheid te geven, doch dan moet men den leider en zijn medewerkers geheel vry laten. Goebbels vraagt, wat de hooge heeren In de Wilhelmstrasse eigenlijk gedacht hebben, toen zy Hitler het vioe-kanselierschap aanboden. Of men geeft den nat.-soc. de macht, of men wei gert dit en dan gaan zy In de oppositie en biyven strijden. De huidige regeerlng, die zich heeft aange- kondlgd als een van de „nationale concentratie” zal op de oppositie moeten rekenen van het geheele nationale Duitschland, aldus Goebbels, dat onder onze leiding staat. Over den afloop van dien stryd behoeven wy niet bang te zyn. Wat men ons vandaag weigert, dat zal men ons morgen moeten geven. En hy eindigt met de woorden: De macht aan Hitler. Het nat.-soc. blad kondigt verder den stryd aan tegen „de kliek, die zich in bet Hugen- berg-kamp heeft verzameld en welke het ver krijgen van da macht door Hitler heeft ver traagd”. Hugenberg’s aanhangers worden ten slotte gevaariyker genoemd dan het Marxisme en moeten evenals dit op de knieën worden gedwongen. Donderdag 11 Augustus had te Heerlen een bespreking plaats tusschen den ryksbemldde- laar prof. Aalberse en het hoofdbestuur van 8t. Lambertus inzake de voorgestelde loons verlaging van de textielfabriek van de firma van den Bergh te Oss. Men Is tot een verge- UJk gekomen. De standaardloonen blyven ge. handhaafd. De aangekondlgde 5 tot 15 pet. loonsverlaging voor de tarieven Is tot een kleiner proportie teruggebracht. Hiermede is het conflict althans voorlooplg van de baan. tas”, zy doet dit om de positieve en propagan distische waarde der afschaffing, om de meer massale werking en om redenen van opportu niteit. De afschaffing doet opvallen en opval len is propaganda voor onze beweging. Mede door de afschaffing Is „Sobriëtas” een massale beweging en dit Is vooral In dezen tyd een groote kracht. Omzetting van het twee-klassenstelsel In en kel geheelonthouding, zou aan de beweging meer nadeel dan voordeel brengen. .JBobriëtas” wil ook in de toekomst het twee klassenstelsel van geheelonthouding en afschaf fing behouden. Zoowel de drie Jongelui als de horlogemaker zyn In het Huis van Bewaring opgesloten. Het onderzoek In deze omvangryke zaak Ir eerst deser dagen geëindigd. BERLIJN, 15 Aug. (WA). Het nat.-socia listisch Ryksdaglld. Goebbels, schrijft In de ^An- talr aan de fascisten les in het boksen geeft en mee uitrukte, toen by genoemd relletje de fascisten versterking gingen halen? Zoo Ja, acht dan de Minister het deelnemen van militairen aan dergelyke relletjes geoor loofd, waar biykbaar het deelnemen aan so cialistische betooglngen hun wordt verboden? En zoo de Minister van meenlng is, dat bo- vengènoemde deelname niet geoorloofd Is, wil zyne Excelltenie dan maatregelen nemen, dat daaraan een einde wordt gemaakt? BOMBAY, 15 Aug. (V.D.) Naby Nlepanl In den staat Kolhapur zyn ten gevolge van het kenteren van een veerboot honderd personen In een rivier verdronken. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat in de boot een paniek ont stond, toen het vaartuig, dat een overstroomde rivier overstak, In botsing kwam met een boom, in welks takken een groote gifslang bleek te zitten, die zich in de boot liet vallen. De pas sagiers vluchtten naar de andere zyde van de boot waardoor deze omsloeg. Van de ruim 100 Inzittenden vonden byna alle 100 den dood >n het water. WASHINGTON, 15 Aug. (Reuter) Presi dent Hoover heeft voor 28 Augustus is. een „antl-depressie”-conferentie bijeengeroepen en daartoe de chefs van Industrie en zakenwereld ultgenoodlgd. Men beschouwt In talryke krin gen deze byeenroeplng meer als een verklezlngs- gebaar d n als een ernstig voorstel. Het doel van deze conferentie zou moeten zyn, middelen te vinden om de ultgebrelde volmachten aan de regeerlng, door het Congres verleend, uitwer king op het credletwezen te geven. Onder de voorstellen, welke behandeld zullen worden, is er een, dat de werkweek tot vyt d .gen wil ver korten en een, dat de faciliteiten voor credlet aan landbouw en Industrie aanzienlijk wil uit breiden. De „Triersche Landeszeltung”, het orgaan van Mgr. Kaas, den leider van het Centrum, behandelt in een hoofdartikel de kwestie van de leiding der Centrumsparty. Het blad geeft toe, dat Mgr. Kaas, die reeds sedert Jaren lydende Is en op het oogenbllk tot herstel van zyn gezondheid In Italië ver toeft, den wensch heeft, zoo spoedig mogeiyk van zyn plichten als voorzitter der party ont slagen te worden. Wie zyn opvolger moet worden, is oehter nog onbekend en nog geen enkele bevoegde Instan- BERLUN, 15 Aug. (WJB.). Het hoofdstem- bureau heeft vandaag vastgesteld, dat de nieuwe Ryksdag niet 607, maar 608 zetels zal tellen. De 608ste zetel is toegewezen aan de economische party, die er dan twee heeft. De stand der partyen Is thans als volgt: In het stadje Blalla (Oost-Prulsen) beeft In den nacht van Zaterdag op Zondag nog een bomaanslag plaats gehad. Tegen het raam van ds slaapkamer van den Joodschen koopman Lampei werd een bom geworpen, welke echter haar doel miste en op straat explodeerde. De inmiddels gealarmeerde politie vond talrijke stukken yzer. Zaterdagmorgen hebben communisten een be ambte van den politiepost te Allenstein overval len, waarby zy den man bewusteloos sloegen. Een der daders, zekere Lugbur, werd aangehou den. tie der party heeft zich daarmee bezig gehou den. Vast staat alleen dat de vroegere rUkskan- seller dr. Brilnlng voor den post van partyiel- der of van fractievoorzitter waarschynlijk niet in aanmerking zal komen. Het is zoowel In overeenstemming met dr. Brilning’s eigen wensch, als met de eischen van den toestand, dat dr. Brünlng vry biyft van de beslomme ringen en verplichtingen, die noodzakeiyker- wijze aan een ambt In de party verbonden zyn. Maandag werd In het Gebouw voor K. en W. ta/Utrecht de Sobrlëtas-dag gehouden, uitgaan de van de Federatie van R. K. Diocesane Bon den tot bevordering der christeiyke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme. Om half twaalf opende de voorzitter, de heer J. O. Suring, Maarssen, de vergadering met een harteiyk welkom tot de vele congressisten. Vooral heette spr. welkom den Inleider, pater Felix Otten O. F., die pas zyn zilveren pries terfeest beeft gevierd. Spr. wenschte pater Otten, den veelzydlgen en talentvollen pries ter, van harte geluk en dankte hem voor het vele werk, dat hy voor de katholieke drankbe strijding heeft gedaan. Moge pater Otten, zoo besloot de heer Suring zyn felicitatie, nog een lang en vruchtbaar priesterleven lelden. Spr. verwelkomde daarna de theologanten van verschillende seminaria en ds. Montyn, di recteur der Nederlandsche Christelijke Geheel- onthoudersvereenlglng. De voorzitter zette ver volgens het .doel van dezen dag uiteen, dat beoogt om tot eenheid van opvatting te komen tusschen de leiding en de leden Inzake het handhaven voorsA van ’t twee-klassenstelsel van geheelonthouding en afschaffing In „Sobriëtas". Van den geestelijk adviseur, Mgr. prof. dr. Hoogveld, was bericht van verhindering inge komen. Het woord was dan aan den zeereerw. pater F. Otten O. P„ die een Inleiding hield over het onderwerp MÜNCHEN, 15 Aug. (W. B.) Tegenover den negatieven uitslag der onderhandellngen Hin denburg— Hitler verklaart de Beiersche regee rlng, dat ook zy den wensch heeft, Hitler te laten deelen in de verantwoordelijkheid op ge- exponeerde plaats. Den leider der nazi’s de ge heele staatsmacht uit te leveren, houdt zy voor absoluut onmogeiyk. BERLIJN, 15 Aug. (VX>.) Zaterdag j.l. heeft Rykspresldent Van Hindenburg, naar bekend is, aan den Rykskanselier met klem verzocht zoo spoedig mogeiyk een program voor werk verschaffing samen te stellen. Op het oogen bllk wordt hieraan door de Rijksregeering met koortsachtigen yver gewerkt. Het program wil trachten op allerlei manieren het economisch leven te herstellen, om de werkloozen aan brood te helpen. In de eerste plaats zal de vrywilllge arbeids dienst tot op 200.000 werken uitgebreid worden, waarby werkzaamheden, welke In net vrije economisch bedrijf niet rendabel waren, zooals dróogmakeryen, cultlveerlng van grond, wegen bouw en wegenverbeteringen in de eerste plaats in aanmerking komen. Voorts werkt het Ryksmlnlsterle voor de Levensmiddelen plannen uit, welke vestiging op hét land en randbebouwlng der steden zul len bevorderen. Het Ryksmlnlsterle voor Economische Aan gelegenheden en het Ministerie voor de Ryks- post werken nieuwe opdrachten uit voor Ryksspoorwegen en de Rijkspost. Het betr hier vernieuwingen van den bovenbouw Uan de ryksspoorwegen en van den wegenbouw, 'voorts het herstellen van hulzen, het bouwen van kleine woningen enz. Twaalf millioen R.M. zullen worden uitge trokken cm een aantal schepen met een totalen tonneninhoud van 400.000 ton. te sloopen, waardoor 3000 arbeiders aan werk komen. Het groote probleem la vrywel al deze aan gelegenheden Is de financiering. Reeds In de vorige week waren geruchten in omloop ge bracht, waarin gesproken werd van sterke te genkanting van de zyde van den president der Rijksbank dr. Luther. In verband hiermede zou het tot een conflict zyn gekomen tusschen Luther en de Rijksregeering De geruchten biyken In zooverre onjuist te zyn,' dat de Ryksbank nog steeds bereid Is eiken door de Rijksbank betrouwbaar geachten wissel, welke haar gepresenteerd wordt, te ver- disconteeren. Voorwaarde Is, dat de terugbe taling aan de Ryksbank op zyn laatst lyt Jaar na de toenmalige verdlsconteerlng dient te geschieden. De ongetwyfeld nog bestaande mee- ningsverschilien met de Ryksbank zouden juist deze wissels betreffen. De onderhandellngen tusschen de Ryksregeerlng en de Ryksbank worden voortgezet. By een gevecht tusschen nat.-soc. en com munisten te München zijn twee communisten door messteken zwaar gewond. De dader is ge arresteerd. De hoofdverdachte, Durnick, leider van de Ryksbanier, ontkent, dat zyn menschen hebben geschoten en werpt alle schuld op de nat.-soc. Het rykskablnet is Maandagmiddag te half vyf byeen gekomen, oir. de rijkspolitiek te bespre ken. Verwacht wordt, dat lp de komende veer tien dagen een economisch program wordt uit gewerkt. waarmee de regeering voor den ryks dag kan komen. Wat er na de ryksdagbyeenkomst zal ge- Uit de ryksregeerlng zeer nastaande kringen wordt vernomen, dat de ryksregeerlng het ten zeerste betreurt, dat de onderhandellngen met Hitler niet hebben geleld tot het opnemen der nationaal socialisten in de regeerlng, hoewel het toch Juist de huidige Ryksregeerlng is ge weest, die den natlonaal-soelallsten den weg daartoe In elk opzicht heeft vry gemaakt. De schuld aan het mislukken der onderhandelln gen treft echter geenszins den Rykspresldent of de Ryksregeerlng. Er Is geen twyfel aan, dat Adolf Hitler in zyn onderhoud met den Rykspresldent aan spraak heeft gemaakt op de positie, die Mus solini zich na den marsch naar Rome heeft veroverd. Wat de toezeggingen betreft dat de nationaal-soclallsten de huidige rijksregeering zullen dulden, zyn deze toezeggingen niet slechte door Hitler zelf, doch ook door andere vooraanstaande leiders der natlonaal-soclalls- ten op ondubbelzinnige wijze gedaan. De hee ren hadden toegezegd, de door het vertrouwen van den Rykspresldent gedragen regeering te zullen tolereeren. Een tydgrens hiervoor is niet aangegeven. Het gerucht, dat de ryksregeerlng niet voor nemens zou zyn, den ryksdag byeen te roepen, wordt van welingelichte zyde gedementeerd. In aan de regeering verwante kringen twyfelt men er niet aan dat de ryksregeerlng den rijks dag byeen zal roepen. Een kindje van negen maanden van de famine Otten, wonende In de Abcoudestraat te Rotter dam, Is op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de moeder uitging om een boodschap te doen heeft zy het kindje aan een stoel vast gebonden. Het kindje wist zich echter los W werken en Is van den stoel af gevallen met hoofdje tegen een deur. Toen de moeder minuten weer thuis kwam bleek het reeds te zijn overleden. De Nederlansche Varkens-Cent^ale deelt me de, dat zy maatregelen heeft genomen, waar door de prys der varkens langzaam aan dich ter by den kostprijs zal komen. Zy heeft den richtprys voor export-varkens, welke vanaf Donderdag 18 Aug. 1932 zullen worden geslacht, vcstgesteld op ƒ0.15 per pond, levend gewicht. Deze prijs is aangenomen om eerst even te zien, hoe de zaak loopt, doch de Nederlandsche Varkens-Centrale hoopt, dat zy zeer spoedig tot een hoogeren richtprys zal kunnen over gaan. Alvorens met zyn elgeniyke inleiding te be ginnen, dankte pater Otten voor de harteiyke woorden, welke de heer Suring tot hem had gericht. Spr. zal gaarne zyn krachten voor het „blauwe Ideaal” blyven geven. Het Is vandaag, zoo ging spr. dan voort, een gewichtige dag. In 1930 hebben we de nieuwe richting uitge stippeld, In 1931 de plannen vastgesteld voor de blauwe Jeugdbeweging en thans behandelen we het onderwerp geheelonthouding én afschaf fing, dat nog een brandend actueel vraagstuk Is. „Sobriëtas" wil de handhaving van het twee-klassenstelsel, geheelonthouding en afschaf fing. Spr. kon en kan zich geheel vereenlgen met de opvatting van het „Sobriëtas”-bestuur. „Sobriëtas” houdt vast aan een traditie, iets wat by ons katholieken zeer in eere is. Niet alleen uit gezond conservatisme, maar ook uit diepe overtuiging houdt „Sobriëtas” vast aan de traditie van het twee-klassenstelsel. Onze groote geesteiyke vader, dr. Ariëns, die, wan neer hy vandaag nog leefde, zynegouden pries terfeest zou vieren, was voor het twee-klassen- stelsek^ „SMmtas” neemt In dezen wel een ultzon- deriyke positie in, maas merkwaardig Is toch, dat de Nederlandsche katholieke drankbestrij ding zoowel in quantitelt als qualltelt boven de zusterorganisaties staat. Spr. memoreerde in het kort de oprichting van „Sobriëtas”, die plaats had in een tyd, dat vooral de kwaal In het Jenever-drinken be stond. En daar ging men tegen. In. Ook op positieve gronden koos de katholieke drankbestrijding In zyn begln-stadlum het twee-klassenstelsel. Men vreesde, dat wanneer men uitsluitend naar geheelonthouding zou streven, men In de beweging puriteinlsme zou zien en niets is ons katholieken vreemder. ,Bo- briëtas” zou het katholieke volk van zich af- stooten, wanneer het alleen geheelonthouding gepredikt zou hebben, want de drank Is in se niet verkeerd. Het doel van „Sobriëtas” was en is nog de christelijke matigheid in eere herstellen. Niet allen waixn het direct met de opvatting, dat er een twee-klassenstelsel moest zyn, eens. en spr. denkt daarby aan de Utrechtsche ge- heelonthoudersvereenlging ,J3t. Michaël”, die alleen geheelonthouding wenschte. „Sobriëtas” achtte steeds en acht nu in het byzonder, om haar grootere waarde, de geheelonthouding voor sommigen noodzakeiyk, voor velen om sociale motieven wenschelyk en voor allen beter. Dit temeer in verband met de Nieuwe Richting. De geheelonthouding is voor sommigen noodzake iyk en zoo zujlen ook zy, die het reddingswerk beoefenen, geheelonthouders moeten zijn. Na- tuuriyk op de eerste plaats de drankzuchtigen en vervolgens ook de Jeugd. Wy moeten ook streven naar geheelonthou ding voor allen, die betrokken zyn by het snel verkeer en daarom heeft „Sobriëtas" met vreugde ,3t. Franclscus”, de vereenlging van geheelonthouders by spoorwegpersoneel, be groet. Toch handhaaft „Sobriëtas" de afschaf fing, maar dan ,ln de strenge en ideëele op vatting, neergelegd in haar rapport van 1931. Deze houding moet men niet als slapheid of defaitisme zien, maar als wijs beleid, aange past aan den organlschen groei van .JBobrië- Te Brieg begon voor de speciale rechtbank het proces tegen 45 verdachten, die betrokken wa ren by de gevechten te Ohlau, gedurende welke twee nat.-socialisten werden gedood en dertig personen gewond. De verdedigers begonnen met de bevoegdheid der by noodverordening Inge stelde speciale rechtbank In twyfel te trekken, doch de president deelde mede, dat die be voegdheid officieel was vastgesteld. Maandagavond is de garagehouder de R. uit Bloemendaal, die met een gezelschap huiswaarts keerde, toen hy op den Rijksweg te Eist (Geld.) voor een auto heenliep door ‘n pas- seerenden vrachtauto van Rollema, Den Haag gegrepen. De man werd ernstig gewond aan het linkerbeen en het hoofd. Na ter plaatse door Dr. Zeidner te zyn verbonden Is hy naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Arnhem overge bracht. Pater Otten, repliceerend, zette uiteen, dat men voorop moet stellen, dat by „Sobriëtas" de geheelonthouding absoluut vooraan staat. Het beste middel is zeker de geheelonthou ding. maar het, is foutief om te zeggen, dat de afschaffing dan nooit een goed middel kan zyn. De afschaffing kan wel degeiyk propagandis tische waarde hebben. Spr. heeft er bezwaar tegen om de zevende stelling, die een onschul dig slot is, te doen vervallen. Na een harteiyk woord van dank aan pater Otten, deelde de voorzitter mede, dat de ze vende stelling geamendeerd wordt in den geest, zooals door de vergadering is voorgesteld. De vergadering, die met piano-muzlek van mej. H. Tollenaar by het begin en het einde was opgelulsterd, werd daarna gesloten. Na de pauze had een gedachtenwisseling plaats, waarvoor zich zestien spreker) opgaven. De heer Bon, Den Haag, merkte op, dat de stellingen van pater Otten In hoofdzaak van opportunlstischen, practlschen aard zyn. i Spr. beschouwt de geheelonthouding als hèt middel tegen bler-alcoholisme en beeft daarom bezwaar tegen de principieele uitspraak, dat ..Sobriëtas" ook in de toekomst het twee-klas- 1 senstelsel wil handhaven, fcpr. wil daarby In- voegen het woordje vooralsnog. Ook de heer de Jong had hiertegen bezwaar, i Spr. meende, dat binnenkort zal biyken, dat de eenige weg om het alcoholisme te bestryden geheelonthouding Is. 1 Een volgende spreker meende, dat de groep 1 der afschaffer^ en die der geheelonthouders niet In één bond vereenlgd kunnen zyn.' Spr. vraagt vervolgens wat het verschil la tusschen een halfdaagschen geheelonthouder en 1 een goeden afschaffer. Spr. is van oordeel, dat de organisatie zich niet voldoende aan de ge- wyzigde toestanden heeft aangepast De heer Wyters betreurde het, dat de pries ters zich in het algemeen van de geheelonthou ding afzydlg houden. De heer Propst toonde aan, dat ook dr. Ariëns uitsluitend voor geheelonthouding was. De voorzitter herinnerde na het betoog van dezen debatter aan een merkwaardig jubileum op 15 Februari 1895, toen Mgr. Ariëns z. g. zyn koperen priesterfeest vierde. By deze gelegen heid werd hem door drie Enschedesche werk lieden, de heeren Platvoet, Engels en Propst, als feestgave het Eerste Kruisverbond in Ne derland aangeboden. Een voorrecht dus, aldus spr.. dat wy hier een levend stuk historie in ons midden hebben. (Applaus). De weleerw. kapelaan Loos. Glnneken, on derstreepte de stelling, dat „Sobriëtas" de af schaffing handhaaft om de positieve en pro pagandistische waarde der afschaffing, om de meer massale werking en om redenen van op portuniteit. De weleerw. heer Wolters, Roosendaal zei, dat het tegen de liefde Is om den afschaffers geheelonthouding op te dringen. Pater van Oers betoogde, dat van afschaf fers een verkeerde Invloed uitgaat op de ge heelonthouders. Vooral met het oog op het red dingswerk kan het Instituut der afschaffers verkeerd zyn. Pater Arts, met wien de vorige spreker in “t ,JSobrlëtas”-orgaan had gepolemiseerd, had toch verschillende bezwaren tegen de stellingen van pater Otten. Spr. Is van meenlng, dat de geheelonthouding vooraan moet staan, doch wil de afschaffers handhaven. Wil men de af schaffers ..afschaffen”, dan moet men dit ech ter doen door hen tot geheelonthouders te be- keeren. De laatste stelling moet daarom ver vallen. Ds. Montyn, directeur van de Chr. Geheei- stelde de vraag of we netverkeer betrokken zyn. re daarom niet allen geheelonthou- len? Spr. meende, dat er voor ons volk veel meer zal uitgaan van een radicale drankbestrydlng. Naar wy vernemen, is de Haagsche politie er dezer dagen In geslaagd klaarheid te bren gen In een aantal geruchtmakende zaken van diefstal en straatroof, die in den loop der laat ste maanden in de residentie hebben plaats ge had. Op 8 Juli werd door een rechercheur by een horlogemaker In Scheveningen een party gou den voorwerpen In beslag genomen, welke af komstig waren van een Inbraak, eenlgen tyd daarvoor te Scheveningen gepleegd. De re chercheur kwam in het bezit van enkele aan wijzingen omtrent den persoon, die de voor werpen te koop had aangeboden en hy slaagde er in nog dien zelfden dag een 17-Jarigen scho lier, J. v. d. M. genaamd, wonende te Bcheve- nlngen te arresteeren. De Jongen werd aan een scherp verhoor on derworpen en al spoedig bekende hy by de bewuste Inbraak betrokken te zyn geweest en de gestolen voorwerpen aan den horlogemaker te hebben verkocht. J zyn verklaringen leidden tot twee arrestaties, n.l. die van den 19-Jarigen tas- schenmaker H. A. V. .en van den 34-Jarigen kantoorbedirtide H. L. R. belden wonende te Scheveningen. - Het onderzoek toonde voorts aan, dat de hor logemaker zich In verschillende gevallen aan heling had schuldig gemaakt, zoodat den vol genden dag de recherche er toe overging hem eveneens te arresteeren. De aangehoudenen bekenden en hiermede was de bewuste Inbraak in een villa aan den Belvedèreweg opgehelderd. Voor de arrestanten was de zaak echter hier mee niet afgeloopen, want toen de politie aan het zoeken ging, kwam het een na het ander aan bet licht. Niet minder dan 5 belangrijke inbraken zyn opgehelderd. Op 14 Juni werd Ingebroken in een huis aan den Kweekeryweg, tijdens afwezigheid der be woners. Een geldkistje met 300 aan goudgeld werd gestolen. t Op 7 Mei werd in de Nieuwe Parklaan Inge broken en verschillende waardevolle voorwer pen gestolen. Op 29 April werd ingebroken aan de Stad- houderslaan en een groote party sieraden ge stolen. Op 27 April werd ingebroken in een villa aan den Badhuisweg en verschillende kleinere voor werpen ontvreemd. Op 21 April werd ingebroken in een h^ls aan den Nieuwen Duinweg, waar voor ruim 2000 aan gouden en zilveren voorwerpen werd gesto len. De drie aangehoudenen hebben bekend zich aan al deze inbraken te hebben schuldig ge maakt. In combinatie hebben zy deze diefstal len gepleegd, alles meenemende uit de hulzen, wat van hun gading was. Voor de belde oudsten van de arrestanten was de zaak hiermee nog niet ten einde. zy hebben bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan eenige gevallen van straatroof. Op 5 Januari werd op de Laan Copes van Catten- burch een dame een taschje ontrukt, op 33 Januari In de Groenhovenstraat een dame een tasch met 1820 en op 19 Maart in de van Nyenrodestraat eveneens aan een dame, taschje met kleine voorwerpen. Een groot aantal misdrijven is hiermede dus opgehelderd. Het Eerste Kamerlid Hermans heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen ge steld: Heeft de Minister kennis genomen van de twee artikelen Inzake het Haagsche fascisten relletje, voorkomende In „Het Volk” van BLACKBURN, 15 Aug. (Reuter). Het Cen traal bureau der federatie voor de textlel-ln- dustrie der Noordeiyke graafschappen besloot In zyn heden alhier gehouden byeenkomst, dat, wanneer vo3r 20 dezer geen verbetering in den toestand is gekomen aan de leden dezer fede ratie de raad zal worden gegeven, op 27 Augustus eveneens den arbeid neer te leggen, in welk geval 250.000 man In staking zouden gaan. Noorden van Rome, zoodat de afstand tusschen de belde installaties ongeveer 270 KM. bedroeg. De golflengte waarop gezonden werd bedroeg 57 C.M., een golflengte waarmee naaAmen tot nog toe meende, hoogstens over eeif afstand van 20 K.M. gezonden kon worden. De electrl- sche stroom, dien by de uitzending werd ge bruikt, bleek van minder energie te kunnen zyn dan de stroom, noodlg voor het doen branden van een gewoon gloeilampje. Aangezien tot nog toe werd aaangenomen, dat de ultra korte golven voor deze lengte zich slechts in rechte lyn voort planten, meende men. dat zy niet verder dan de horizon konden worden waargenomen. Deze hy pothese Is echter onjuist gebleken. De stralen worden geconcentreerd en weggekaatst door een soort .spiegel”, waarvan de afmetingen zoo klein zijn, dat ze In den zak kunnen worden meegedfagen. Bëhalve dat het zenden op deze golflengte byna geen energls koet, zyn deze gol ven vry van Interferentie en kunnen zy als volkomen geheim worden beschouwd. Het is nog niet bekend of Marconi zyn ont dekking reeds zoover heeft uitgewerkt, dat zy voor den practlschen radio-omroep geschikt is. Natlonaal-Soclalisten (N.8.D.A.P.) Sociaal-Democraten (8D.P.) Communisten (KFH) Centrum Beiersche Volksparty Dultsch-Nationalen Volksparty Staatsparty Chr. Soc. Volksdienst Economische Party Duitsche Boerenparty Wurtembergsche Boerenbond Duitsche Landvolk Op de vragen van het Kamerlid Drop verband met de door Staatsraad mr. J. Kan gestaakte bemiddelingspogingen in het belang van het Visscherybedryf te IJmuiden heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid als volgt geantwoord: Van den brief van Staatsraad mr. J. B. Kan aan den burgemeester van Velzen heeft de on- dergeteekende geen Inzage gehad. Wel heeft hy zelf dd. 7 Juli een brief ontvangen van Staats raad mr. J. B. Kan, waarin deze mededeelt zich terug te trekken, omdat hy op zyn spoed- voorstellen geen reactie mocht ontwaren, zyn positie tegenover betrokkenen onaangenaam werd en hy uit het zwygen van den mi nister afleidde, dat de Minister zich met öe voorgestelde maatregelen niet kon vereenlgen. Op Maandag 13 Juni 1932 heeft Staatsraad mr. Kan besprekingen gevoerd met belangheb benden by het visscherybedryf, nadat de ml- r'-‘*r hen. had verzocht te willen nagaan, welke middelen zouden kunnen worden aange wend ter bestrijding van de groote r oeliykhe- den, waarin het trawlvisscherybedryf te IJmui den verkeert Het verzoek van den minister aan mr. Kan was het gevolg van een gemccr.3chap- peiyk verzoek van by het visscherybedryf be trokken groepen om zulk een onderzoek 'e doen Instellen, terwyi men mr. Kan noemde als dengene wlen het onderzoek ware toe te ver- trou^n. Op den dag van de conferentie deed mr. Kan verslag. Daarin werden voorstellen geformuleerd a. de bestaande steunregeling zooveel moge- iyk te vervangen door bevordering van het ge wone werk, n.l. door garantie van een mini mum besomming, gelyk aan de kosten van de exploitatie der schepen; b. den in verschillende gemeenten gegc- i steun deels te vervangen door giften In natura. met name ;h. Daarnaast werden handelspolitieke maatrege len aanbevolen, met name verhooging van hit in Frankryk toegelaten contingent en verge- makkeiyking van betaling wegens geleverde arti kelen door Duitschland. Om zyn houding tegenover de gedane voor stellen te bepalen, heeft de minister met de afdeeling Vlsscherjjen van zijn Departement nagegaan of het onderzoek niet diende geleld te worden in een andere richting. Dientenge volge had een der L'-"' ibtenaren. vóóru..t mr. Kan zich opdracht zich monde ling daarover met mr. Kan te verstaan. Im mers, de moeilijkheden, welke in het visschery bedryf bestaan, zyn voor een deel van inter nen aard en het zyn juist die moeilijkheden, welke zonder medewerking van het buitenland voor oplossing in aanmerking kunnen komen De moeilijkheden immers, welke te IJmuiden bestaan, zyn van tweeërlei aard: die, welke haar gr'd hebben in minder goede standen by het bedryf zelf, en die, welke van buitenaf komen. De eerste worden onderzocht door een commissie, door den Minis’. :r van n.nnenland- sche Zaken en Landbouw dd. 18 Ji^i in gesteld. en we.xenae onder voorzitterschap v<n den gewezen burgemeester Rykens. Van het onderzoek door die commissie moet het resul taat worden afgewacht. Overweging verdiende de vraag, of reeds nu, In afwachting van het rapport, interne verbe teringen in het bedryf kunnen worden aange bracht. "Vervolgens zyn er de moeilijkheden, ons door het buitenland ten aanzien van den af zet In deri weg gelegd. Hieraan wordt, en niet alleen voor vlsch, voortdurend en met kracht gewerkt. Nog onlangs is ten aanzien van Bel gië een niet onbevredigend result, st verkregen. Het behoeft echter geen betoog, dat hier ge val voor geval n^pet worden behandeld en dat de uitslag met name afhangt van de houding van buitenlandsche Regeeringen. KIEL, 15 Aug. (WB.). Naar het marine station der- Oostzee meedeelt, is het bergings- zchip met den zich nog onder water bevindenden scheepsromp van de „Niobe" Maandagavond in de haven van Kiel aangekomen. Voor het rechtzetten en het lichten van den scheepsromp en voor de berging der dooden zullen nog ongeveer drie dagen noodlg zyn. De omgeving wordt afgezet. Hoeveel dooden zich nog in den romp bevinden, staat niet vast. De Duitsche Vlootvereeniging heeft een pro- pegande-erri Ingezet voor een inzameling tot het bouwen van een nieuwe Niobe1*. Er zal een commissie gevormd worden, die door middel van pers en radio zich tot het Duitedhe volk zal richten om bydragen voor een nieuw school- echlp. In de Schie naby de Melkmarkt te Rotterdam zyn Maandagmiddag twee mannen by het zwemmen verdronken. Omstreeks- vyf uur was zekere J. M. Orunt, wonende in de Vlnkenstraat met een vriend te water gegaan. Laatstgenoemde miste na eenlgen tyd zyn vriend G. Daar zyn kleeren nog aan den wal lagen en G. nog steeds niet kwam opdagen, waarschuwde zijn vriend de politie. Toen de agenten aan het dreggen waren gegaan, hoorden zy op een afstand van ongeveer 50 M. een man schreeuwen. Toen zy zich naar hem hadden begeven, vernamen zy van hem, dat een vriend, waarmede hy aan het zwemmen was, even tevoren plotseling was weggezonken, De agenten zyn toen op bedoelde plaats gaan dreg gen en wist enden drenkeling, den 29-jar. P. J, Langenberg uit de Aert uan Nesstraat op te halen, zyn levensgeesten bleken reeds te zyn. Men is daarop verder gegaan met naar G. wiens vermissing de aanleiding weest dat men was gaan dreggen. Hoewel men den geheelen avond hiermede doorging, was het lijk van G. nog niet gevonden. In een café te Tommovischken by Insterburg (Oost-Pruisen) geraakte een zekere Hlnz in twist met communisten. Hy ging naar huis, om een revolver te halen en loste daarmede een tiental schoten op de communisten, die inmid dels het café hadddh verlaten. Een der mannen werd op slag gedood, een tweede werd door vyf schoten doodelijk gewond. Nadat win» in zyn huls was gevlucht, beschoot hy de politie, die hem eerst na veel moeite kon arresteeren. beuren, ligt nog in het duister. Zeker is, dat de regeering onder alle omstandigheden zal zorgen voor orde en veiligheid. Daartoe hoort ook de verzekering van den rechtstoestand, zooals die door de geldende wetten en de nood verordeningen gegeven Is. Of het tot een ont binding van den nieuwen ryksdag zal komen en een nationale vergadering zal worden by een geroepen waar een Berlijnsch avond blad op zinspeelt is moeliyk te beoordeelen op het oogenbllk, dat "de beraadslagingen der ryksregeerlng eerst begonnen zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14