STADSNIEUWS i BEURS VAN AMSTERDAM Rijksmiddelen Markten 2 Wisselkoersen VAN PUTTEN &00RTMEIJER VULPENDOKTER Payglop 18 - Telefoon 658 E R 2 O E K Adverteerders N.V. DROGISTERIJ JAN DE VRIES ALKMAAR WOENSDAG 17 AUGUSTUS DE „DEMPO”-BRAND NAAR HEILOO Ter bedevaart TELEF. 324 OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN Gezagvoerder verhoord Geslaagd 5 BURGERLIJKE STAND Toezicht betrouwbaar In Blussching door koolzuur Onfortuinljjke spuitgast Vertrokken personen Conclude WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 Succetvolle opgravingen DE MOORDZAAK-PUTBROEK Een dagvaarding ingetrokken Schilder doodgevallen 1 Meeningen omtrent de oorzaak Belangrijke inbraak opgehelderd Aanvang onderwijs aan de Vondelschool SCHIETWEDSTRIJDEN BURGERWACHTEN EEN MERKWAARDIG ONGEVAL HET AMBACHT VOOR WEST-FRIESLAND Ui 57j 2i, 24 Pauagierg verpakten ontvlambare artikelen op lichtzinnige wijze HEERLIJK^ FRISCH EN GEURIG Is ons reeds alom bekend JACHTWATER EN HOOFD-EAU DE COLOGNE Een beslist af doend middel voor levend hoof donrein, bet doodt zelfs de onzichtbaarste kiemen; verwUdert roos en vettigheid; bevordert in hooge mate den haargroei. 1084 1011 97J lOltt 914 Juli ruim 10.3/4 millioen min der dan in dezelfde maand van *t vorig jaar De wasscherij van Krom wordt herbouwd 1 - Kring Alkmaar e. o. Succes der Haagsche politie Ingekomen personen Dat gelukkig goed afliep „De vier Noorder Koggen” Adrianos Teeling en van 7* ineU Union OU volledige goede ten DE DIRECTIE Jf'. aan vertrouwen inzake een Heden slaagde te Utrecht voor het diploma L, O. Fransch onze stadgenoot, de heer Th. Veer, onderwijzer aan de RK. Jongensscholen, alhier. Op reis en bU uitstapje» moet men In geen geval de beroemde Chlorodont Tandpasta ver geten, want zij verfrischt heerlijk, vooral op warme zomerdagen. Tube 35 cent. Naussaulaan b.. N.H van 1061 1011 97| 101* 91 108 20 106| 2 112 13 112 7 60 60 70* 109 574 35 20 1074 2 112 62 64 73 Vorstenlanden actions iden- Vorige koersen 7* 68 3 74 8 614 45 23 28 24 2 16 1374 123 16 137 70 9 Ui 31 2j 2 15 59, Naar ..Het Handelsblad” verneemt, is de dag- .aarding van een der nieuwe getuigen in de zaak van den drievoudlgen moord te Putbroek onder Echt, welke zaak weldra voor het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch in booger beroep in behandeling zal komen, ingetrokken. Het betreft hier jhr. A. M. H. E. van Aeffer- den, burgemeester van het Zuld-Llmburgache plaatsje Oeulle. HU is eigenaar van de bos- schen. waarin het drama zich heft afgespeeld en werkgever van den verdachten jachtopzie ner. die door de rechtbank te Roermond tot levenslange gevangenisstraf Is veroordeeld. streng toezicht op het rooken gehouden. Voorzitter: Hebt U niemand op rooken be trapt? Getuige: Neen, dan was hij direct ontslagen. taboe* ton Olie •erlak 'eudawa Continental OU Vorige koersen 13 113 79 19 20 44 54 84 jpeerwegew Jnion Pacific •Vabash Erie South. Rail*. Scheepvaart Java Ch Japan -loll Amerika Ujn lito Gem Bigend. Con Ned. Stoomh Scheepvaart- Unie 133 118 16 33 17 34 254 Dinsdagmorgen is de 45-Jarige schilder P. J. de Jong, wonende in de Heer Ambachtstraat te Rotterdam, tijdens zUn werkzaamheden aan een pand In deze straat, van een zes meter hooge stelling gevallen. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar een zieken huis overgebrachk danken ïoloniaie Bank .ndlsche Bank ;ert_ Handel-Mjj. ndustrtetn JnUevei Jalve Delft Alg. Kunstzijde Van BerkeJ's Pat Sieuwe Philip* KUch Accoustiek Ned. Ford tabbar vdam Rubber -tonfinr iell Batavia Rubber Serbadjadl 3tlau L G. tt Allied Intercontln Rubber Fakak Dell Batavia Jude Deb Sen em bah Oostkust Kansas City South 604 45 23| 22 17 33 25 dan gede heel kwal Oc te sc geen R.K. M. naar R.K. Suiker X V A. Jav Cultuur N. L 8 0. (O1 SAS ren. Mag veer Sr laat en t KJ Aroi men laat tot 1 Vc over teer nazi De later wint gen. La berel als wschl een groo’ ten I staai zóó 1 als j Bo aant vortr W< gerei over ueelt of dl we stuki naas voor klopi geslt ten 1 kent tal t treft een ten, Ee Frar navc man toe, 19 1574 83 a 189 143 92 7: *7i 30.! 1 vo( ter Ind On rei eer nul zoo vie of hie tjei te i Ier een voo er C ge ti teel en we ond vur De of zacl ges< grol met aan LEDIGE FLACONS HEBBEN WAARDE Vraagt cadeau-lljst aan bij Uw winkelier, of, bij hem niet verkrijgbaar, direct bij ons ALOM VERKRIJGBAAR EN GROS 189 140 93 74 47 30.— 184 1 4 41 8.634 9.12* 9.73 46.25 44.374 43.25 2.481 12.724 7.35 20.— 46.25 44.50 43.25 2.484 12.724 7.35 20.— StaaUtaenlngew i* Nederland 1919 »K Nederland 1919 I* Nederland 1931 5 Neder! 19» N. Ind 1939 AB De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli JJ. bedroeg 25.910.018 tegen 36.694.281 in JuU van het vorige jaar. Zij brachten dus in deze periode ruim 10M mlllioen minder op. Ver- geleken bU 1/12 deel van de raming groot ƒ34.85 mlllioen, valt er een achterstand waar te nemen van bijna 10 mlllioen. De opbrengst over de eerste zeven maanden bedraagt 234.09 mlllioen tegen 269.608 mll lioen in hetzelfde tijdvak van 't vorig jaar; derhalve was tot dusverre de opbrengst 3557 mlllioen minder. Een der leden van den Raad bracht de mo gelijkheid ter sprake, dat een brandende siga ret door een luchtkoker naar beneden was ge worpen. De kapitein achtte dit onaannemelijk, gezien de inrichting van de kokers. WOENSDAG, 17 Aug. /ortge koersen 8.654 59.12} 8.73 34.45 48.40 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagez Stockholm Jaio New York (cable) tome Praag Madrid De brandbluschmethode door koolzuur werd nogmaals aangeroerd. De gezagvoerder meent, dat wanneer de brand b.v. was uitgebroken op den Atlantischen Oceaan en de luiken zes da gen gesloten waren gehouden, de brand wel- llcht gedoofd zou zijn. HU was het eens met een der leden van den Raad, dat het hier slechts een betrekkelijk klein brandje gold, de spoe dige blussching met koolzuur-flesschen van een ernstlgen brand zou problematisch zijn. Een bepaald oordeel hierover wenscht de gezagvoer der niet te geven. Vervolgens werd de tweede stuurman van de JDempo" gehoord. Getuige had toezicht gehouden bij het laden van het passaglersgoed. Maandag en Dinsdag tot vier uur werd geladen. Wat er in de koffers en kisten zat is get. niet bekend. Steekproeven naar den Inhoud worden niet genomen. Het goed* was gestuwd in het spardek. Een vijftiental Javaansche koelies had bet goed aan boord gebracht. Rooken is hier streng verboden, hierop had getuige speciaal gelet. Een vaste wachtsman was den geheelen nacht aan dek geweest. Tijdens het schaftuur was het luik ook bewaakt geweest. Een kwartiermeester, die vervolgens werd ge hoord, had bij het stuwen van de koffers óók Hierop was het woord aan den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart, den heer O. Fock. Uit het onderzoek is gebleken aldus spr. dat door het personeel van hoog tot laag met ijver en overleg is gewerkt. Alle te nemen maat regelen zijn vlug ten uitvoer gebracht. De be manning had niet meer kunnen doen. Het laten volloopen van het ruim is naar spr’s oordeel de eenige wijze om den brand te blusschen. Dit helpt meestal veel beter dan chemische mid delen. We hebben alle redenen om aan te nemen, dat het toezicht op het rooken zeer scherp is geweest. Zelf-ontbrandlng In het passaglers goed is mogelijk. Het resultaat van het labo- ratorium-onderzoek Is nog niet bekend en. dient te worden afgewacht. Gevaarlijke voorwerpen kunnen zich In het passaglersgoed hebben be vonden. Het onderzoek werd hierop gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. JUnboaw loeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong "etroieaat De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dagmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, welke op 9 JuU jj. heeft plaats gehad in ruim vier vin het motorschip „Dem- po” van den Rotterdamschen Lloyd, dat te Tandjong Priok lag. Burgemeester en wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van de ouders en verzorgers van kinderen, die na afloop van de zomerva- cantie de Vondelschool zullen bezoeken, dat het onderwijs aan die school zal aanvangen Dins dag 22 Augustus a.s-, des voormlddags 9 uur, in het nieuwe schoolgebouw nabij de Vondelstraat Alkmaar, 16 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar: WENDELAAR. Burgemeester. R. VEENDORP, lo. Secretaris. Sip; r-W ndustr Buitenland Anaconda ielhlenem Steel 0 8 Steel J 8 Leather ntern Nickel 0 Wederom kunnen wij melding maken een succes der Haagsche politie, waardoor zij er in geslaagd Is een belangrijke Inbraak daar ter stede op te helderen. Op 9 Augustus jj. werd In een villa aan de 'Jscob Catalaan Ingebroken. Tijdens afwezig, heid der bewoners verschaften de dieven zich toegang tot het huis door middel van verbre king van een glas.in loodraam aan een der zijmuren. Het geheele huls werd overhoop ge haald en alle kasten doorzocht. Verschillende waardevolle voorwerpen en sieraden tezamen een aanzienlijk bedrag vertegenwoordigende werden meegenomen. Enkele dagen later kreeg de politie een „tip” dat enkele voorwerpen, vermoedelijk van In braak afkomstig, te koop waren aangeboden. Een onderzoek wees uit, dat men hier inder daad te doen had met een deel van den bult van de villa aan de Jacob Catalaan. Een en ander leidde tot de arrestatie van den 22-ja. rlgen B. v. d. L., koopman van beroep en den 28-jarigen bakker F. F. A. 8. 18 1584 84 6 8 50 p. In 48 sec; 2e A. Jordens. Heemskerk, 48 P in 31 sec; 3e J. Polle. Schoort. 47 p. in 40 sec; 4e J. Sap. Heemskerk. 47 p. in 43 sec; 5e P. Spaans, Noord-Scharwoude. 47 p. in 50 sec; 6e Jb. Meijland. Heemskerk, 45 p. In 46 sec; 7e J. Kossen, St. Maarten, 46 p. In 37 see; 8e J. J. Visser, Heemskerek, 43 p. in 40 sec. Tengevolge van hoolbroel Is te le ExloCrmond de boerderij van den heer H. E. totaal afge brand. De brandspuit die door eenige arbei ders gehaald werd, reed op weg naar de plaats van den brand In het kanaal. Zekere W. ge raakte in het water onder de spuit. Eerst nu tien minuten kon hij worden bevrijd en opgehaald. Door kunstmatige ademhaling wer den de levensgeesten bij W. weer opgewekt. Zijn toestand is echter levensgevaarlijk, daar hij bij den val Inwendige kneuzingen opliep. Belde aangehoudenen werden aan een streng verhoor onderworpen en daaruit kwam zooveel aan het licht, dat de politie het gewenscht achtte op bepaalde punten in Zorgvlied op gravingen te doen. Langs den muur van het oude buiten werd na geringe moeite opgegraven ^het grootste gedeelte van de voorwerpen uit de villa af. komstlg. Kostbare theepotten, prachtige va zen, koperen klompjes en voorts een groot aan tal andere kostbaarheden, werden uit den bo dem opgegraven. Dienzelfden avond werd een 69-jarige koper en blikslager aangehouden, J. E. 8. genaamd, als verdacht van heling. Op hem werd nog een heerenhorloge gevondsn, eveneens van den diefstal afkomstig. Dinsdagochtend is nog een vierde persoon aangehouden, eveneens verdacht van heling, de 22-jarige G. B. T. H. Alle aangehoudenen hebben een bekentenis afgelegd. Het grootste deel van de gestolen voorwer pen is teruggevonden Een der aangehoudenen Is reeds naar het Huls van Bewaring overgebracht; de overigen volgen dezer dagen. Als eerste getuige werd de gezagvoerder van de JJempo”, de héér Noordhoorn v. d. K u y f, gehoord. Getuige, die In een hotel lo geerde, was ongeveer twintig minuten na het uitbreken van den brand aan boord van de „Dempo” gekomen. Uitvoerig zette getuige de werking van de batterij koolzuurflesschen uit een, waarmee men gepoogd heeft den brand te blusschen. Op vier na alle flesschen heeft men In ruim vier laten leegloopen. Na koolzuur toe voegen werden de luiken 48 uur dicht gehou den. Na die 48 uur werd het ruim geopend. Intusschen had de bemanning geoefend met gasmaskers, zes maskers waren door de mili taire autoriteiten ter beschikking gesteld. De rook In de schacht was echter zoo dicht, dat een duizend kaars lamp op zeer korten afstand niet te zien was. Het was zeer moeilijk om den haard van den brand te vinden. De ..Jan v. d. Heyden” was intusschen langszij gekomen. Met staven werd gepoogd den haard te vinden. Vlam men zijn geen oogenbUk gezien. Toen, Vrijdag avond de brand nog niet was gebluscht, werd besloten het ruim onder water te zetten. Ook de passagiers hadden op watergeven aange drongen. De voorzitter, prof. Taverne: ..Dus door het koolzuur nam de brand niet af?” Getuige: „Neen, het dek werd zelfs warm We zijn daarom tenslotte gaan watergeven, van elf uur *s avonds tot vijf uur 's morgens. Het ruim was geladen met passaglersgoed en kapok. Toen het ruim weer was leeggepompt, was het passaglersgoed een ruïne door water schade. x. b„ N.H. van Stationsstraat 82 naar Den Haag: C. Wolff, dienstbode. R.K. van 13 naar Bussum; M. H. Kossen, z Metlusgracht 19 naar de Rijp; G. de Jager en gezin, arbeider, G K. en R.K. van Woonwagen kamp naar Meppel; A. van Hllten en gezin, z. b. geen en N.H. van Toussalntstraat 11 naar Amsterdam; M E. O. Wassenaar, etaleur. R.K van stationsweg 56 naar Almelo; A. Sojak, dienstbode. R.K. van Nassaulaan 11 naar Weenen (Oostenrijk); E. Nieuwenhuls, strijk ster. N.H., van Kart Marxstraat 6 naar Am sterdam; C. P. Pauw, los arbeider, R.K. van Overdlestraat 18 naar Amsterdam; J. de Jong, z. b. RK van Stationsstraat 30 naar Velsen; D. J. Broertjes, dienstbode, R.K., van Zocher- straat 2 naar Beets; J. Vonk, telegraaf werker NS„ N.H., van N. G. Plersonstraat 24 naar Oudorp; W. Hoedjes, z. b. D. G. van Hoog straat la naar Velsen; E. en L. Nol. geen, z. b., van Trompstraat 8 naar Helloo; G. Buwalda, llnnenjuffrouw, N.H., van Westerweg 25 naar Utrecht: L. G. Veldt, kantoorbediende, geen, van Waerdendelstraat 11 naar Helloo; D. Stoo- ker, huishoudster, N.H., van N. G. Plerson straat 24 naar Oudorp. Zaterdag. Zondag en Maandag JJ. hadden op de baan te Llmmen de jaarlijksche Krtngwed- strijden plaats. Deelgenomen werd door de burgerwachten uit Alkmaar. Helloo. Llmmen, Noord- en Zuld- Scharwoude, Schoort. St. Maarten, Spanbroek, Akersloot ep Heemskerk. De uitslagen waren als volgt: Korpswedstrijden. Afdeellng A. Klasse A: le prijs Alkmaar I 205 punten. Klasse B: le prijs Alkmaar I 248 p; 2e Llm- men I 226 p. Klasse C: le prijs Helloo I 219 p; 2e Helloo H 193 p; 3e Llmmen I 190 p. Afdeellng B. Klasse A: le prijs Noord-Schar- woude 190 p. Klasse B: le prijs Noord-Scharwoude 203 p; 3e Zuld-Sctmrwoude 185 p. Klasse C: le prijs Heemskerk 162 p; 3e Span broek 148 Pi 3e Schoort 134 p. Personeele wedstrijden. Afdeellng A: Klasse A: le prijs P. d. Bosch, Alkmaar, 49 p. in 35 sec; 3e tf. Dtngerdls, Alkmaar, 47 p, in 27 sec; 3e Th. v. d. Kamer. Alkmaar, 45 p in 36 sec; 4e Jac. Plas. Alkmaar,-43 p. in 38 sec. Klasse B: le prijs J. van Galen, Alkmaar, 94 p. In M sec.; 3e J. Kaldenbach. Alkmaar, 53 Beleefd verzoeken ij de medewerking van onze H.H Adverteerden inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-nummers bestemde adver- tentJën WIJ zullen het zeer op prijs stellen tndlen wij de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of ulterlijk Vrtjdagsmorgens ont vangen. Door het vroegtijdig Inzenden van ad- vertentiën kunnen v ook aan de olt- voering. dus aan het zetten van de ad- adverentie meer aandacht schenken netgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce tornt Mede tn Uw eigen belang wij op Owe medewerking en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Extra prijzen werden behaald door de hoog ste schutters in iedere klasse. De prijsuitreiking zal plaats hebben Zaterdag 20 Aug. as. s avonds 7 K uur bij den heer P. Hecker, Verdr oord te Alkmaar. Wat de oorzaak van den brand betreft tast ook de gezagvoerder In het duister. De moge lijkheid. dat de brand is aangekomen door een sigaret, acht get. niet waarschijnlijk. Het toe zicht door beproefd en betrouwbaar personeel maakt dit bijna onmogelijk. Dus, aldus de voorzitter, U bent van mee- ning, dat de brand is ontstaan In het pas- sagiersgoed? Getuige: Ja. President: Zijn er ook voorweipen, die niet als passaglersgoed verzonden mogen worden? Getuige: Ja. Er zijn half verbrande en ver koolde voorwerpen ter onderzoek naar een la boratorium opgezonden. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Er Is b.v. een koffer ge vonden, waarvan alleen de ijzeren banden zijn tenlgfr vofiddn; p. In 33 sec; 3e H. van Galen, Alkmaar. 52 p. in 30 sec; 4e S. Admiraal, Llmmen, 52 p. In 35 sec; 5e L. v. d. Aakster, Alkmaar. 51 p. in 40 sec; 6e C Groot. Llmmen, 50 p. In 38 sec; 7e J. Sanders, Alkmaar. 49 p. in 32 sec; 8e Jb. Met selaar. Llmmen, 48 p. in 36 sec.. (Is. 6); 9e G. de Lange. Alkmaar, 48 p. in 36 sec., (l.s. 5); 10e J. Zentveld, Alkmaar, 47 p. In 40 sec. Klasse C: le prijs A. Bijl. Helloo, 52 p. in 38 sec; 2e H. Levering. Llmmen, 51 p. In 47 sec; 3e. J. Brugman, Alkmaar, 50 p. in 40 sec; 4. M. Klaver, Helloo, 50 p. in 45 sec; 5e J. Admi raal, Llmmen, 49 p. In 49 sec; 6e H. Waterkot, Helloo. 48 p. in 39 sec.; 7e B. Hulskamp, Alp- man, 48 p. in 45 sec; 8e C. Koppers, Helloo, 48 p. In 48 sec.; 9e C. Admiraal, Helloo, 48 p. In 49 sec; 10. A. Koppes, Helloo, 47 p. In 39 sec; He T. de Roode. Llmmen, 46 p. In 43 sec; 12e F. Koot. Llmmen, 45 p. in 50 sec. Afdeellng B: Klasse A: le prijs: P. Slot, Noord. Schans 45 p. in 30 sec., (l.s. 6); 2e J.fSnijders. Zuid- Scharw 45 p. tn 30 sec., (Is. 4); 3e K. Bakker, Noord-Scharw., 44 p. In 26 sec; 4. J. Mul, Nrd - Sèharw., 43 p. In 26 sec. Klasse B: le prijs G. Spaans, Z -8charwoude. 52 p in 30 sec.2e J. Stoop, N.-8charwoude, 50 p. in 30 sec; 3e L. Melnema. Noord-Scharwoude, 48 p. In 39-sec; 4e pr. A. Metselaar, Zuld-Schar- woude. 48 p. in 39 sec; 5e pr. W. Kuln, Noord- Scharwoude, 43 p. m 36 sec; 6e Jb. Castricum. D. Ottlnk. musicus, geen, van Koedijk naar Dijk 1; C. Wassenaar, z. b. geen, van Hoorn naar Dijk 1; J. C. Jansen, buffetbedlende. N.H. van Amsterdam naar Vooi meer 18; C. Kalver- dijk en echtgenoote, z. b. NJI. van N.-8char- woude naar Kruislaan 14; A. en J. de Waard, z. bgeen, van Rotterdam naar Achterstraat 44a; F. Kuhr, dienstbode, E. L. van Gelsenkir chen (Did.) naar Tesselschadestraat 4; E. Swierzpna, dienstbode, RK. van Dultschland naar Voordam 10; C. Keeman, z. b, N.H. van N.-8charwoude naar Krulslaan 14; F. Groot en echtgenoote, z. b. geen, van Hoorn naar Wes terweg 116; J. Kolijn en echtgenoote, arbeider, N.H. van Oudorp naar Nleuwpoortslaan 1; G. de Jong, z. b. van Oudorp naar Baanslngel 41a; K. Smldt en gezin, poetser N.8., geen, van Oudorp naar Hoeverkade 8a; WRol. gouv. loods. R.K. van N. Oost Indlë naar Nleuwlan- dersingel 62; Wed. J. Schreuder, gepens. N.H., van Helloo naar Kruislaan 14; J. Nijman en echtgenoote, carrosseriebouwer, R. K. van Oudorp naar Frlescheweg 44; J. Korver en echtgenoote, z. b. Rem. van Schoonhoven naar Kruislaan 14; Wed. H. Denie en zoon, koop vrouw, R.K. van Vlaardlngen naar Woonwagen kamp Woonwagen „Vianen 5”; Wed. W H. Woelders, z. b. N.H. van Helloo naar Kruis laan 14; F. T. van Voorst en echtgenoote. scheikundige bij den keuringsdienst voor waren; Rem. en N.H. van Utrecht naar Emmastraat 48; Wed. D. Stapel, z. b.. N.H. van Wormer naar Krulslaan 14; S. West ra, z. b. NB., van Roe kan je naar Krulslaan 14; P. V. Delsman, schoenmaker, N.H. van Apeldoorn naar Nieuwe- sloot 111 C. A. W. van Beugen, z. b. R.K., van Cadler en Keer naar Tesselschadestraat 10; A. v. d. Meer en van Hilversum Kramps. verplèegster. naar Wilhelnuóalaan 11; bode. R.K. van Obdam T. Oudrecht, dienstbode, naar Wilhelminalaan 21 ezln, vertegenwoordiger, N.H., laar Comanstraat 8; J. A. F. van Utrecht Mes, dlenst- Achterdam 8; van Helloo J. Lammers, z. b., N.H. van Deventer naar Corfstraat 21; C. Ver maas, dienstbode, N.H., van Brielle naar Juli ana van Stolberglaan 3; F. Kramer, ass NB., geen, van Velsen naar Stationsweg 192; H A. Bruins en echtgenoote, z. b., D. G. en N.H. van Apeldoorn naar Krulslaan 14; P. Swart en echtgenoote, z. b. E. L. en N.H. van Amster dam naar Krulslaan 14; P. Jurczyk, dienstbode, R.K. van Amsterdam naar Verdronken Oord 75; H. L. Buter, verpleegster, geen, van Lelden naar Wilhelminalaan 11; A. Roggeveen en echt genoote, z. b., D. O. van Opperdoes naar Krulslaan 14; G. v. d. Wal, z. b., N.H. van Den Haag naar Krulslaan 14; G. en O. Wijnberg, z. b., geen en N.H. van Haarlem naar Kruls laan 14; J. Stoter, z. b., N.H. van Amsterdam naar Boezemsingel 25. Staten nog eens veel kans van slagen voorspellen. BU de opheffing der bannen nonen de Kog gen alle baten, lasten en werken der bannen over. Hierna kwam dan in behandeling de vraag, of voortaan ook de gebouwde eigendommen in de omslag moeten worden betrokken. De voorzitter achtte het billijk, ook voor de gebouwde eigendommen een bepaalde heffing te berekenen. De heer Avis maakte reeds berekeningen, waarbij de belastbare opbrengst van de huizen in doorsnee gelijk werd gesteld met 1 bunder land. Nog andere heeren spraken zich uit voor be doelde heffing. Men zag daarin een soort com pensatie voor het algemeen stemrecht. Anderen echter wezen er op. dat het voor vele kleine tuinders es. zeer vele finaneleele bezwaren zou meeebrengen. Een ander wilde alles nog eenlgen tijd uit stellen tot het aanbreken van betere tijden. De heer J. Commandeur berekende de belast bare opbrengst van de huizen In het gebied der Vier Noorder Koggen op f 374.807. BU stemming werd met 23 tegen 2 stemmen besloten tot een heffing ook op gebouwde eigandomiwn. Aan heb ibsstuur zal wei«e» overgelaten een goede basis te vinden. Tevens werd aangenomen een voorstel om de heffing op ongebouwde eigendommen bunders bundersgelUk te laten. Met 21 tegen 4 stemmen werd besloten de heffingen op gebouwde eigendommen door de Vier Noorder Koggen te doen geschieden er vlet door het Hoogheemraadschap. K. Schenk, z. b. N.H., van Kennemerstraat- weg 101 naar Wleringerwaard; N. N. ten Hoo- pe, z. b. H. E. L„ van Kanaalkade 2a naar Bre da; N. C. G. Lroese, z. b„ geen, van Nassau laan 8 naar Ginneken; Wed. A. Kroese, z. b., N.H., van Naussaulaan 8 naar Breda; W. Kaay. z. b., N. H. van HofdUkstraat 11 naar Amster dam; J. W. Druncks, kruideniersbediende, R.K., van Langestraat 60 naar Den Haag; N, Korff, schil zit alleen In de ouders. Zondag worden verwacht in Helloo al onze Roomsche jongens tot 17 jaar. Congreganisten, leden van jeugdverenigingenPatronaat of Verkenners, zullen hun gemeenschappelUke hulde brengen aan Maria. De jongens nemen hun boterham mede en een paar centen om een glas melk of Iets an ders te koopen voor het opeten van hun boter ham, zoo deze consumptie niet door het Be stuur der afdeellng wordt betaald. Aan de verschillende afdeelingen worden de ▼erschlUende hotels aangegeven, waar zU hun boterham zullen hebben op te eten. De besturen worden nog eens herinnerd om Beker vóór VrUdag aan Jac. Franse, Verdrou- kenoord. Huize Fidelis, op te geven, met hoe veel jongens zU komen. De plechtige Hoogmis is om elf uur. De afdeelingen zorgen op tUd aanwezig te lUn. Om drie uur zijn de plechtigheden afgeloo- pen. Iedere afdeellng zorgt voor zijn vlaggen en vaandels. Tot aanstaanden Zondag dan, jongens! O. P. G. PERSOON, pr. Hedenmorgen is de eerste spade in den grond gezet voor den wederopbouw der nieuwe fabrie ken van den heer S. Krom. Zoo wij vernamen komt de wasscherij weder om op de oude plaaty^terwijl aan den overkant van den Schermerweg de Ververij en Che mische wasscherij een plaats vinden. Beide fabrieken beslaan een oppervlakte van te zamen pl.m. 3000 M2, en worden van staal en steen opgetrokken In Shet-bouw. Voor 1 December moeten deze fabrieken klaar zijn waarvoor de machines van de meest moderne constructie in bewerking zijn. kool f 0.60 900 KG. Gele kool f 0.69—0.70. PURMEREND, 16 Augustus. Aanvoer 29143 stuks eenden eieren. Prjjs 2.20—2.50 per 100; 70.000 stuks klpeieren: 70/80 K.G. /4.105.20; 65/66 K.G. 3.60—3.90 63/64 K.G. 3.60—3.80: 61/62 K.G. 320—3.60; 58/59 K.G. 329—350; 56/57 K.G. ƒ3.10—3.40; 53/55 K.G. 2.90—320; 50/52 K G. ƒ260—3; 45/49 K.G. 2.50—2.80. PURMEREND, 17 Aug. Kaasbeurs. Op de hier gehouden kaasbeurs werden verhandeld 21 partijen, wegende pl.m. 70000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 20 per 100 pond. De jaarlijksche bedevaart van Jongens tot 17 jaar naar Helloo gaat aanstaanden Zondag. Vanuit de verschillende parochies van het Dekenaat Alkmaar zal de mannelijke Jeugd dien dag opgaan naar het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood om te zamen zich aan Maria toe te wijden. Niets Is meer bemoedigend voor de toekomst dan de aanbllk van honderden jongens, die In gemeenschappelljken zang en gezamenlijk gebea openlijk aan den dag leggen hun Godsvrucht en op dien dag hun kinderlijke devotie tot Maria. De liefde tot Christus zal In de harten blij ven van de jongens, wanneer zij ook bewaren de liefde tot Maria, hun Moeder. Niemand, die de zorg heeft voor jongens, kan verzekerd zijn van het succes van zijn werk, als hij voor alles sijn beschermeling niet gemaakt heeft tot een goed kind van Maria. Ouders, laat uw jongen dan zich aansluiten bü die afdeellng der parochie, die de jongens aanstaanden Zondag leidt naar Helloo. Denken we niet, dat het een bedevaart Is voor een groepje patronaatsjongens en dat ons Boontje daar niet bij behoort. Ons zoontje is toch van een heel anderen en hoogeren' stana en behoort niet bij die jongens, die op de eerste plaats van de straat gehouden moeten worden. Welk verschil zit er in jongens van dezen leef tijd! In de Jongens is er geen verschil; het ver- AMSTERDAM, 16 Aug. Vee. 348 vette kal veren: le kw. 4552; 2e 3544 3e 2545 per K.G. levend gewicht? 32 nuchtere kalveren per'' stuk 37; 464 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 K.G. 3638; zware varkens 33 —35; vette varkens 3032 per K.G. slacht- gewicht; 5 wagons geslachte hinderen uit Dene marken. Markt verloop: vette kalveren met flink aan voer, kalme handel en prijshoudend; varkens met geringe aanvoer, stugge handel, prijshou dend. AMSTERDAM, 17 Aug. Aardappelen: De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen. 596 HL. BROEK OP LANGENDUK. 17 Aug. 1932. 26000 K. G. aardappelen. Schotsche muizen f 0.90220. Schoolmeesters f 1.602.10. Blau we eigenheimers f 1.80—2.10 Eigenheimers f 140—2 20. Due of York f 0.70—1. Drielingen f 130—2. 6000 K.G. Roode kool f 0 60—0.70. 5500 K.G Gele kool f 060 1700 KG. vroege witte kool f .60—0 70. 8200 K.G Uien: Uien f 3.00—3.60; Drielin gen 2.603.00; Nep 5.005.30; Zllvemep 720—7.90; ZUverdriellngen 2.70; 2500 K.G. Slaboonen f 3.60—6.00 5000 K.G. Bleten 030 —120. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Augustus. 1932. 17200 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 1302. Id. groote f 11.30. Drielingen f 1.70. Duken f 1. BI Eigenheimers f 170180. 4600 K.G. Spercieboonen f 3.70—7.20 5850 K.G. Zil- verulen Zllvemep f 3.90—10.80 Drielingen f 2.70—3 60 Zilverulen f 0.80—110. 15.600 K.G. uien Gele Nep 490—590 Drielingen f 210—2.60. dien t 2.60—3 20. 1500 K.G. Kroten f .0.69^ 2300 K.G Roode kool f 0.60. 11200 KG. Gew witte kool f 0.60 900 K G. Gele kool f 0 66—0 70 Geboren: Levenloos aangegeven kind van Adrianus de Rooy en Francisca Maria Huber- tlna van Kessel. Getrouwd: Cornells Grietje Bijl. Overleden: Cornells Nicolaas Karsten, 10 Jaar. *t Is gebeurd bij een veehouder in de onmld dellijke omgeving van Alkmaar ’t Was op Maandag 15 Augustus, een der heetste dagen van deze by uitzondering nu eens mooie vacantiemaand. Maar heeter nog dan in het onbarmhartige Bennetje was het in den hoolklamp van dezen agrariër. Plichtmatig, sooato zijn verzekering hem dat voorschrijft, was hij dan ook aan het werk ge togen, om een gat In zijn klamp te spitten, waardoor voor de broeihitte een veiligheidsklep geschapen werd. Dit gat liep van den top des hoogen bergs eenige metara loodrecht naar beneden. Toen het uur van den noen was aangebroken en de boer en zijn helpers den welverdienden maaltijd gingen nuttigen, werd boven over het gat een plankje gelegd met een dun laagje hooi erop, om „trekking” in het gat te voorkomen Deze verstandige wijze van doen, die wel- geïnspireerd lijkt op de bekende methode om In den woestijn wilde dieren te vangen, had echter bijna een menschelük slachtoffer ge-, maakt. Want het toeval wilde, dat tijdens de middag rust een controleur der verzekering eens kwam kijken heel begrijpelijk in dezen tijd nu hoolbroel aan de orde van den dag is of Mn alle polisvoorwaarden wel was voldaan. Geen mensch ziende, klom hij tegen de ladder van den hoolklamp op en waagde zich boven op dezen berg. Met het noodlottige gevolg, dat hij door de broze bedekking heenzakte en In het smoorheete hoolgat terecht kwam. Natuurlijk verhief hij zijn stem en riep lulde om hulp. Dit werd in de boerderij wel gehoord, doch bij inspectie bleek geen sterveling te zien. Wie kon ook vermoeden, dat deze hoolklamp als wijlen de walvlsch b|j Nlnlvé een menschelijk wezen tn zijn bulk herbergde? Later evenwel hoorde men een geheimzinnig geklop als van metaal op hout. Nu werd het toch al te gek. Nogmaals werd alles onderzocht en een der aanwezigen kwam op het gelukkig idee den berg te beklimmen en den top eens te bekijken. Toen was het geheim opgelost De gevangene, die door angst, hitte en Inspanning zijn stem reeds verloren had, was met zijn tabaksdoos gaan kloppen op de gebroken plankjes die mee naar beneden waren gevallen Dit werd zijn redding, want met een laddertje werd hij nu spoedig uit sijn hachelilke positie verlost. ’t Is te hopen, dat dit verwijf In een oven den man even weinig gedeerd zal hebben als we gebruikten hierboven óók al een bijbel ache vergelijking Indertijd de drie vrienden van Daniël in Babylonlë. In het Koggenhuls te Medemblik kwamen gisterenmiddag de hoofdingelanden bijeen on der voorzitterschap van den Dijkgraaf, den heer 8. Zijp. Deze buitengewone vergadering was belegd op verzoek van Ged. Staten in verband met het eerlang vast te stellen nieuw bijzonder Reglement voor het Ambacht, waarin zal moe ten worden vastgelegd, of de te heffen omslag zal worden geheven bundersgewijze, zooals tot heden geschiedde en of dat naast de onge bouwde ook de gebouwde eigendommen In den omslag zullen worden betrokken. De voorzitter deelde mede, dat hij met een commissie bestaande uit de heeren A. Com mandeur (Spanbroek), H. Kuiper (Oostwoud), J. Pijper (Opperdoes), v. Wijk (Bennlngbroek) en J. Slagter (Opperdoes), op 5 Aug. jX een vergadering had meegemaakt met Ged. Sta ten over de kwestie: opheffing der bannen. De notulen van deze vergadering werden vcoi ge lezen. De voorzitter deed nu voorlezing van een concept-reglement, waaruit we vermelden, dat men voortaan bij een bezit van 1 H A verkies baar is. Een andere bepaling, waaruit blijkt, dat men eindelijk ook hier de democratische lijn moet volgen, is de afschaffing van het meervoudig stemrecht. Geen der leden bleek echter van die afschaf fing gediend, zoodat de voorzitter het bij Ged. zou probeeren. al kon hij niet Heemskerk. 43 p. In 38 sec: 7e P. Meljles. 8t. Maarten, 42 p. In 37 sec; 8e L. Diemeer, Heems kerk, 41 p. In 37 sec; 9e A. Dapper, Schoort, 41 p. In 38 sec; 10e P. Berkhout, Zuld-Schar- woude 40 p. In 35 sec; 11. C. Kaanduip- Schoort. 40 p. in 38 sec; 12e A. Zwagerman, Schoort, 37 p. in 35 sec Klasse C: le prijs G. Spaans. Noord-Scharw., in 31 sec: 3e j. Polle. Schoort, 47 p. In 40 4e J. Sap. Heemskerk. 47 p. in 43 sec;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10