PROVINCIAAL NIEUWS Rijksmiddelen Markten VAN PUTTEN OORTMEIJER VULPENOOKTER Payglop 18 - Telefoon 658 warmenhu WOENSDAG 17 AUGUSTUS DE In LIMMEN PASTOOR DE WOLF „De vier Noorder Koggen” SCHAGEN N SCHOORL BENOEMINGEN Paters Augustijnen Toezicht betrouwbaar MEDEMBLIK Schilder doodgevallen *T VELP BARSINGERHORN 5T“Z OPWEKKING TOT STAKING BLOKKER Blussching door koolzuur DEN HELDER i EGMOND a. d. HOEF WERVERSHOOF GROOTEBROEK WERKLOOZENZORG Conclusie HAUWERT HOOGKARSPEL MONNIKENDAM DE MOORDZAAK-PUTBROEK *T ZAND HOORN Een dagvaarding ingetrokken WESTWOUD ZIJPE I MÉ Meeningen omtrent de oorzaak Succes der Haagsche politie Belangrijke inbraak opgehelderd Het aantal ingeschrevenen neemt toe In de werkverschaffing te Vriezenveen Juli ruim 10.3/4 millioen min der dan in dezelfde maand van *t vorig jaar HET AMBACHT VOOR WEST-FRIESLAND te 25 ift h- Passagiers verpakten ontvlambare artikelen op lichtzinnige - wijze Dertig jaar priester „DEMPO”-BRAND Gezagvoerder verhoord 40-JARIG PRIESTERFEEST van den zeereerw. heer Pastoor P Nieman Succesvolle opgravingen S een l J Pijper (Opperdoes), een id, d het volledige kapelaan der parochie EL her- Zilvernep Vroukje Roder» j- ■99 Inmiddels werd de veearts die constateerde, dat het is het beest niet meer te redden was. De ontboden sla ger De H. sneed het verminkte beest den hals al. Het cadaver werd naar De Purmer vervoerd. De circuseigenaar was zeer terneergeslagen door het verlies, daar het paard tot het beste van zijn troep behoorde. Op reis en b(J uitstapjes moet men in geen geval de beroemde Chlorodont Tandpasta ver geten. want zij verfrischt heerlijk, vooral op warme zomerdagen. Tube 35 cent.. ret door een luchtkoker naar beneden worpen. De kapitein achtte dit onaannemelijk, gezien de Inrichting van de kokers. den een en ng er et Veiling Met ingang van 16 Augustus zal lederen morgen te 7 uur groentenveiling wor den gehouden. Goed geslaagd De hier vorig jaar opge richte Relsvereenigtng maakte voor de eerste maal een uitstapje, dat goed geslaagd is. Het doel was de Indische tentoonstelling in Den Haag. Het ligt In de bedoeling, aangemoedigd door het succes, in dit seizoen nogmaals een reisje te organiseeren. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Cornells Kar sten te Blokker en Alida Maria Oud te West- De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dagmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, welke op 6 Juli J.l. heeft plaats gehad in ruim vier van het motorschip „Dem- po" van den Rotterdamschen Lloyd, dat te Tandjong Prlok lag. helpt meestal veel beter dan chemische mid delen. We hebben alle^redenen om aan te nemen, dat het toezicht op het rooken zeer scherp is geweest. Zelf-ontbranding in het passaglers- goed is mogelijk. Het resultaat van het labo- ratorium-onderzoek is nog niet bekend en dient te worden afgewacht. Gevaarlijke voorwerpen kunnen zich in het passagiersgoed hebben be vonden. Het onderzoek werd hierop gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. Naar ..Het Handelsblad" verneemt, is de dag vaarding van een der nieuwe getuigen in de zaak van den drievoudlgen moord te Putbroek onder Echt, welke zaak weldra voor het ge rechtshof te 's-Hertogenboech in hooger beroep in behandeling zal komen, ingetrokken. Het betreft hier jhr A. M. H. E. van Aeffer- den, burgemeester van het Zuid-Llmburgsche plaatsje Geuile. Hij is eigenaar van de bos- schen, waarin het drama zich heft afgespeeld en werkgever van den verdachten jachtopzie ner. die door de rechtbank te Roermond tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. de ht de LU L. ed te sn onderwijzer' Opdracht meyer |k kocht in >en en lam- ,.De niet ?n e- e- ig ik H- lar an >fd Un re- 1.80— (blauwe) Hierop was het woord aan den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart, den heer C. Pock. Uit het onderzoek is gebleken aldus spr. dat door het personeel van hoog tot laag met Ijver en overleg is gewerkt. Alle te nemen maat regelen zijn vlug ten uitvoer gebracht. De be manning had niet meer kunnen doen. Het laten volloopen van het ruim is naar spr’s oordeel de eenige wijze om den brand te blusechen. Dit Patroonvereering. Zondag werd met eent- gen luister de feestdag van den patroon der parochie, den H. Werenfridus, gevierd. Zomer.concert. Harmoniek» pel Winnubst. Onder leiding van den directeur den heer H. B Schenkels geeft de Harmoniekapei Winnubst een Zomer.concert op Donderdag 18 Augustus a.s des avonds van 8.30 tot 10 uur in het Jullanapark. Herwonnen Levenskracht. Zondag 21 Aug. zal bij het uitgaan der H.H. Missen bij de pa- röchlekerken van Wervershoof, Onderdijk en Zwaagdijk het bloempje van Herwonnen Le venskracht worden aangeboden. De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli jj. bedroeg 25210.018 tegen 36.694281 in Juli van het vorige jaar. Zij brachten dus in deae periode ruim 10M millioen minder op. Ver geleken bij 1/12 deel van de raming ^root ƒ34.85 millioen, valt er een achterstand waar te nemen van bijna 10 millioen. De opbrengst over de eerste seven maanden bedraagt ƒ234.09 millioen tegen 269.006 mll- lioen in hetzelfde tijdvak van X vorig Jaar; derhalve was tot dusverre de opbrengst 35.57 millioen minder. een vanzelf Het departement van Blnnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Augustus op te geven hoeveel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 30 Juli 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren in geschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 901 gemeenten met 7.357.388 inwoners. In die gemeenten stonden op 30 Juli 1932 inges-h:i 253.304 geheel werk lonen en 19.424 gedeeltelijk werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563.000 Inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.561 inwonerss Ingeschreven 247.688 geheel en 19.099 gedeeltelijk werkloozen. Bioempjeadag Zondag is alhier een bloempjesdag gehouden voor het plaatselijk R. K. T. B. C.-fonds. Een 12 tal Jonge dames hebben zich hiervoor beijverd en de som van f 91.50 bijeengebracht. Een woord van dank komt den dames zeker wel toe. pHwrferfeerten. (Vervolg). Het feest van Pa ter Potveer werd J.l. Zondagavond gesleten met een plechtig Lof. De neomist, de andere geestelijken en familie liepen onder het zingen van een feestlied onder bogen van lauwertak ken door het middelpad de kerk in. Maandag was het een feestdag voor Pater Hoogeboom. Des morgens om 10 uur droeg deze neomist zijn eerste plechtige H. MIs op. Evenals met Pater Potveer werd ook Maan dagmiddag gelegenheid gegeven om den hieu wen Priester te feliciteeren. waarvan ook ruim gebruik gemaakt werd. Het Patronaat was ook bij deze gelegenheid bijna geheel gevuld met belangstellenden. Voorafgegaan met een toe spraak. bood de heer K. Molenaar den jongen Priester, als huldeblijk van de parochianen van Warmenhuizen een enveloppe met inhoud, welke door Pater Hoogeboom dankbaar werd aanvaard. Vervolgens sprak de jonge Priester een woord van hartelijken dank aan allen die hebben meegegeven, aan die allen die hebben meegewerkt om dit feest zoo goed te doen sla gen. Ook dit Priesterfeest werd besloten met een plechtig lof. Voetbaluitslagen De Blokkers I—Woudla I 31; De Blokkers IIde Zouaven II 6—2; De Blokkers Jun. B— K G B. Jun. 0—6. Knaapje verdronken Maandagmiddag is aan den Lageweg nabij Hoorn een 3-jarig knaapje spelenderwijs te water geraakt en ver dronken. Dinsdagmorgen is de 45-jarige schilder F. J. de Jong, wonende in de Heer Ambachtsts’aac te Rotterdam, tijdens zijn werkzaamheden aan een pand In deze straat, van een zes meter hooge stelling gevallen. De man was op slag dood. r Het Stoffelijk overschot is naar een zieken huis overgebracht. Tegenvaller Het nadeelig saldo der exploi tatie van de Broekerhaven over 1931 bedraagt 3530.29, zoodat de gemeente een bedrag van 882.57 moet bijpassen. Paard aangereden en gedood Dinsdagmor gen reden een 7-tal circuspaarden met berijders bit den Lagendijk, toen een der paarden plotse ling werd aangereden door een vrachtauto, ko mende uit de richting Monnikendam. De auto verwondde het beest levensgevaarlijk. De berg woud: Jouke Bulthuis te West woud en Elisa beth Ruiter te Middelle. Overleden: Geertje Prins, wed. van Jan Kok, oud 69 Jagr. Bevolking. Ingekomen van Weststelllngwerf. Vertrokken: Anna Maria Laan naar Amster dam; Huberta Maria Groot naar Amsterdam; Johannes van Amrners naar Blokker; Trijntje Voa naar Hellendoom; Andreas Jozef Begera naar Haarlem; Paulina Maria Dol naar Ursem; Alida Maria Oud naar Blokker; Geert ruida Liefttng naar Velsen; Petrus Jacobus Segers en gezin naar Purmerend. AMSTERDAM. 16 Aug Vee. 348 vette kal veren: le kw. 45—52 2e 35—44; 3e 25—45 per K.G. levend gewicht; 32 nuchtere kalveren per stuk 37f 464 varkens: vleeschvarkans. Wegen de van 90—110 K.b. 36—36; zware Varkens 33 —39; vette VKkeps30—32 per K G jdacht- gewicht; 5 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Marktverloop: vette kalveren met flink aan voer, kalme handel en prijshoudend; varkens mgt geringe aanvoer, stugge handel, prijshou dend. AMSTERDAM, 17 Aug. Aardappelen: De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen. 596 HL BEEMSTER. PURMEREND en OM8TR, 16 Aug. Aardappelen: Schotsche muizen 32—73; BI. Eigenheimers 3668; Bonte 52 cent per zak (25 K.G.); Slaboonen: Dubbele 5358; idem z/dr. ƒ021124; Enkele 85 cent; idem z/dr. ƒ0 60-1.20 per zak (15 K.G.); Snijboonen: Stam, breede 5075 cent per zak (15 K.G.); Roode Aalbessen 17 per 100 K.G.; Perziken ƒ3II per 100; Komkommers ƒ16-per 100; Tomaten A 40; idem C 46 cent per K.G Appels: Tulpappel, roode ƒ618; Yellow Trans parant ƒ31 per 100 K.G.; Groenten: Spinazie 3240 cent per mand (6 K.G.); Sla ƒ3 per 100 krop; Selderij per 100 bos. Peren: Krui- denlerspeer ƒ6 27; Suikerpeer 3-9 p. 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Aug. Bloem - i 1.55, Brillant Star 0.95, d'Or 1.96, Couleur Car- n 1.05 El Toreador 2 70, Gele Ingzwflligd. De Raad der Gemeente be schikte goedgunstig op een verzoek van de R. K. Mlddenstandsvereenlging „De Hanae" om gedurende den zomertijd het sluitingsuur voor winkels te bepalen op 11 uur des namiddags Als z.g. vrije dagen, waarbij de bepalingen op bet slultelngsuur niet gelden zijn bepaald: 5 dagen in de week, onmiddelUjk het Paasch- en Pinksterfeest en de Kermis voorafgaande, de Woensdag voor den Hemelvaartsdag en de drie kermisdagen. ftrsla»«d De heer H. Spaa - 7 aan .de O. L. .School alhier slaagde bij. het ge houden examen voor de hoofdacte te Haarlem. Een vijf-en-zeventig werklooze arbeiders uit Almelo, tewerk gesteld bij de Regge-werken, die Dinsdag het werk hebben neergelegd, bij gestaan door meer dan honderd andere arbei ders uit Almelo, zyn onder leiding van de com munistische voormannen Wolff en De Jong uit Almelo opgetrokken naar de Weltemans- landen onder deze gemeente, waar vele honder den werkloozen uit ’s-Gravenhage en andere gemeenten In de Rjjkswerkverschafflng werk zaam zijn. Een tweehonderdtal arbeiders wist de Welte- manslanden In te dringen, doch werd halver wege door de politie gestuit. Zij hadden het voornemen om de tewerk gestelden in de Wei- temanslanden tot staking te bewegen. De bur gemeester van Vriezenveen, de heer J. M. Krij ger, die tijdig was gewaarschuwd, was aanwe zig met Rijks- en gemeente-polltie en vaardig de terstond een verbod van samenscholing uit, waarna de stakers naar Almelo vertrokken. Maatregelen zijn genomen tegen herhaling van dit optreden op heden en volgende dagen. Als eerste getuige werd de gezagvoerder van de JJempo”, de heer Noordhoorn v. d. Kuyf, gehoord. Getuige, die in een hotel lo geerde, was ongeveer twintig minuten na het uitbreken van den brand aan boord van de „Dempo” gekomen. Uitvoerig zette getuige de werking van de batterij koolzuurflesschen uit een. waarmee men gepoogd hëeft den brand te blusschen. Op vier na alle flesschen heeft men in ruim vier laten leegloopen. Na koolzuur toe voegen werden de luiken 48 uur dicht gehou den. Na die 48 uur werd het ruim geopend. Intusschen had de bemanning geoefend met gasmaskers, zes maskers waren door de mili taire autoriteiten ter beschikking gesteld. De rook in de schacht was echter zoo dicht, dat een duizend kaars lamp op zeer korten afstand niet te zien was. Het was zeer moeilijk om den haard van den brand te vinden. De „Jan v. d. Heyden” was intusschen langszij gekomen. Met staven werd gepoogd den haard te vinden. Vlam men zijn geen oogenblik gezien. Toen Vrijdag avond de brand nog niet was gebluscht. werd besloten het ruim onder water te zetten. Ook de passagiers hadden op watergeven aange drongen. De voorzitter, prof. Taverne: „Dus door het koolzuur nam de brand niet af?” Getuige: „Neen, het dek* werd zelfs warm. We zijn daarom tenslotte gaan watergeven. van elf uur *s avonds tot vijf uur *s morgens. Het ruim was geladen met passagiersgoed en kapok. Toen het ruim weer was leeggepompt, was het passagiersgoed een ruïne door water schade. Bekroningen Nederlandsch Fabrikaat De jury van het tentoonstelllngscomlté „Neder- landsch Fabrikaat” heeft de navolgende prijzen voor de mooiste en doelmatigste stands toege wezen aan de ondervolgende firma’s: le prijs: Zeepfabriek „De Klok”, Heerde. 2e prijs: Sigarenfabriek „Bernardo”, Hoorn. 3e prijs: Koekfabrlek ,,8.K_S.", Hoogkarspel. Eervolle vermelding: Firma H. van Duyl Jr., Den Haag. De eerste en derde prijs (zilveren medailles) rijn aangeboden door de vereenlging Neder landsen Fabrikaat Den Haag, terwijl de tweede Prijs is aangeboden door den burgemeester van Hoorn. De eervolle vermelding is door het ten- toonstelllngs-comité beschikbaar gesteld. VoetbaluiAlax. Het was een mooie wed strijd well® gistermldag op het sportterrein hier werd gespeeld. Trots de tropische hitte was er veel belangstelling. Alvorens de aftrap geschied, sprak de heer Mok, voorzitter der R.K. Schoolfeestcommissle een woord van wel kom en daarbij dank zeggend aan de bede elf tallen Oranje Wit I en A.D.O. I (Heemskerk) voor de bereidwilligheid om dezen wedstrijd te Een zeldzaamheid Door den heer e. R. uit Schagen is, terwijl hij een wandeling over het strand te Sint Maartenszee In deze gemeente maakte, op zeer geringen afstand een haal waargenomen. De gevaarlijke visch sprong tot driemaal toe boven het water, zoodat de heer R.. die deze vtschsoort goed kent, zich niet kan hebben ver gist. Voorwaar een zeldzaamheid in deze streek. Wederom kunnen wij melding maken van een succes der Haagsche politie, waardoor zij er in geslaagd Is een belangrijke inbraak daar ter stede op te helderen. Op 9 Augustus J.l. werd In een villa aan de Jacob Catslaan ingebroken. Tijdens afwezig heid der bewoners verschaften de dieven zich toegang tot het huls door middel van verbre king van een glas.in-loodraam aan een der zijmuren. Het geheele huls werd overhoop ge haald en alle kasten doorzocht. Verschillende waardevolle voorwerpen en sieraden tezamen een aanzienlijk bedrag vertegenwoordigende werden meegenomen. Enkele dagen later kreeg de politie een „tip”, dat enkele voorwerpen. Mpnnoedelijk van in braak afkomstig, te koop waren aangeboden. Een onderzoek wees uit, dat men hier inder daad te doen bad met een deel van den buit van de villa aan de Jacob Catslaan Een en ander leidde tot de arrestatie van den 22- Ja rigen B. v. d. L-, koopman van beroep en den 28-Jarigen bakker F. F. A. S. Wat de oorzaak van den brand betreft tast ook de ^ezagvoerderln 1 het duister. De moge lijkheid, dat de brandeis aangekomen door een sigaret, acht get. niet waarschijnlijk. Het toe zicht door beproefd en betrouwbaar personeel maakt dit bijna onmogelijk. Dus, aldus de voorzitter, U bent van mee- nlng. dat de brand is ontstaan in het pas sagiersgoed? Getuige: Ja. President: Zijn er ook voorwerpen, die niet als passagiersgoed verzonden mogen worden? Getuige: Ja. Er zijn half verbrande en ver koolde voorwerpen ter onderzoek naar een la boratorium opgezonden. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Er is b.v. een koffer ge vonden, waarvan alleen de ijzeren banden zijn teruggevonden. Een de» leden vnn den Raad bracht de mo- geJükheid ter sprake, dat een brandende siga- Maandag herdacht onze pastoor het zesde Lustrum zijner H. Priesterwijding. Ofschoon hierin geen aanleiding werd gevon den tot openlijke feestviering, is de dag niet ongemerkt voorbij gegaan. Terwijl in de vroegmis zeer veel parochianen te zijner Intentie ter H. Tafel waren genaderd werd te 10 uur de Hoogmis opgedragen door on zen Jubileerenden pastoor. Het altaar was rijk met bloemen getooid. Vooraf wérd door het zangkoor het driestem mig „Venl Creator” van Druinen gezongen, ter wijl na de H. Mis, de mooie priester-cantate van Haagh keurig werd uitgevoerd, de solo’s werden In het bijzonder mooi gezongen. Vermelden wij nog dat bij deze gelegenheid aan de parochianen een wel gelijkend portret van onzen pastoor is uitgereikt. Deze verrassing werd door de parochianen op zeer hoogen prijs gesteld. Ongetwijfeld zullen de parochianen ten volle met hun herder giedewerken, om zijn zorgen te verlichten en daardoor waardeering te schenken voor het vele goede, dat door pastoor Wolf reeds voor deze parochie is gedaan uitslagen R. K. Voetbal. De uitslagen van de op Zondag en Maandag op het WW-terrein gehouden wedstrijden van de eerste ronde van het „O. C.”-wisselbekertournooi, zijn als volgt: ZouavenWFC 31; SpartaSEW 10; De Blokkers—Woudla 3—1; KGB—Victoria 1—2; WW—DVO 2—0. Alle wedstrijden zijn spannend verloopen en er bestond de belde dagen groote belangstel- ling. WW-uitslagen: Wit-Rood 2—WW 2 0—1; ZW Jun.WW Jun. 00. der van het koppel wist zich van het gewonde dier los te snijden en kwam daardoor met den schrik vrij. De heer Knol, brigade-commandant der RiJksveldwacht te Monnikendam, maakte proces-verbaal op. De Gier ontboden, Aan den aannemer J. Burg- alhier is opgedragen <fe verbouwing van het voormalige Patronaat als laagste inschrij ver. Ook is hem opgedragen een onderwijzers- woning te bouwen voor rekening van den heer J. Verlaan alhier. Vee voor het buitenland De vorige week werden op last van Sovjet-Rusland een kleine veertig fokstieren aangekocht uit de omgeving van West-Friesland. Ook Fr - onze naaste omgeving circa 125 meren. Autorit ouden van dagen Voor den Jaarlijks te houden autorit voor ouden van dagen heb ben zich ruim 50 oudjes aangemeld. Talrijke automobielbezitters hebben hun wa gen weer gul aangeboden, zoodat 24 Augustus as. wederom voor deze menseben een mooie dag belooft te worden. willen spelen ten bate der schoolfeest-commis- sle, welke op Koninginnedag wederom voor een moeilijke taak staat. Hierna werd door de burgemeester de bal afgetrapt en ontwikkelde zich spoedig een mooi vlug spel en bleek dat belde elftallen elkander geducht aan den tand voelden. De rustiging in zonder dat nog een punt was gemaakt. Hierna maakte A.D.O. spoedig een mooi doelpunt, het welk schijnbaar een gunstige uitwerking had, want enkele oogenbllkken daarna volgde een tweede punt. Blijkbaar werd dit Oranje Wit te kras en opnieuw werd wederom flink aange pakt ditmaal werd door een goedgenomen cor ner van links een punt, gemaakt door Oranje Wit, waardoor de stand werd 21, blijkbaar door de groote warmte werden de spelers ver moeid en het einde bracht dan ook geen veran dering. Onder eenige goedgekozen woorden werd door pastoor de Wolf daarna de 'medaille uit gereikt aan A.D.O. Naar wij vernemen heeft het batig saldo dezer match ruim 40.op gebracht. Kermis Het is den heer H. Schrieken, caféhouder alhier, gelukt het zoo bekende duo Hofmann te engageeren voor de kermis op Maandag 10 Oct. as. Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor het examen hoofdacte onze plaatsgenoot de heer Chr. Borsjes. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Augustijnen heeft ZH. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht eervol ontslag ver leend aan den Zeereerw. Pater F. Duynstee als pastoor der parochie van O.L. Vr.' v. Goeden Raad te Utrecht, aan den Zeereerw. Pater J. Wouters als pastoor der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht, aan de Weleerw. Paters J. Seroe en F. Lijflander als kapelaans der parochie v. O.L. Vr. v. Goeden Raad te Utrecht, en aan den Weleerw. Pater Woerde- man als assistent te Witmarsum, en heeft be noemd tot pastoor in de parochie v. OL. Vr. v. Goeden Raad te Utrecht den Zeereerw. pa ter J. v. Engelen, tot pastoor der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht den Zeereerw. Pa ter A. T. Nuenen, tot kapelaan der parochie v. Ol^ Vrouw van Goeden Raad te Utrecht den Weleerw, Pater J, Verachure, tot kape laan der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht den Weleerw. Pater E. Peters en tot assistent te Witmarsum q|en Z.Ï.P. H. Borst- Pauwels. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den H.EP. Provinciaal eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater v. Engelen als pastoor der parochie van Jen H. Augustinus te Nleuwendam. aan den Zeereerw. Pater W. Harm als kapelaan te Amsterdam tn de parochie van den H. Augustinus, aan den Zeereerw. Pater H. Borst-Pauwels als kapelaan dc- parochie v. d. H. Augustinus te Nieuwen- dam, aan den weleerw. Pater J. Verachure als kapelaan der paroehie v. d. H. Rita te Amster dam. en heeft benoemd tot pastoor der pa rochie v. d. H. Augustinus te Nleuwendam den Zeereerw. Pater J. Wouters, tot kapelaan al daar den weleerw. Pater J. Woerdeman, tot d. H. Augustinus te Amsterdam den Zeereerw. Pater F. Duynstee, tot kapelaan der parochie "=n de H. Rita te Amsterdam den weleerw. Pater Chr. Vanen. I.20-J 80; 58/59 K.G. 3.20—350; l.loJ).40; 53/65 K.G. ƒ220—3.30; 1.80^3; 45/48 KG. 250—380. 17 Aug. Kaasbeurs. Op de kaasbeurs werden verhandeld Beide aangehoudenen werden aan een streng vérhoor onderworpen en daaruit kwam zooveel aan het licht, dat de politie het gewenscht achtte op bepaalde punten In Zorgvlled op gravingen te 1 doen. Langs den muur van het oude buiten werd na geringe moeite opgegraven het grootste gedeelte van de voorwerpen uit de villa af. komstlg. Kostbare theepotten, prachtige va zen. koperen klompjes en voorts een sroot «»n- tal andere kostbaarheden, werden uit den bo dem opgegraven. Dienzelfden avond werd een 69-Jarlge koper en blikslager aangehouden. J. E. S. genaamd, als verdacht van heling. Op hem werd nog een heerenhorloge gevonden, eveneens van diefstal afkomstig. Dinsdagochtend Is nog vierde persoon aangehouden, eveneens verdacht van heling, de 22-jarige G. B. T. H. Alle aangehoudenen hebben een bekentenis afgelegd. Het grootste deel van de gestolen voorwer. pen is teruggevonden Een der aangehoudenen is reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht; de overigen volgen dezer dagen. De brandbluschmethode door koolzuur werd nogmaals aangeroerd. De gezagvoerder meent, dat wanneer de brand b.v. was uitgebroken op den Atlantlschen Oceaan en de luiken zes da gen gesloten waren gehouden, de brand wel licht gedoofd zou zijn. Hij Was het eens met een der leden van den Raad, dat het hier slechts een betrekkelijk klein brandje gold, de spoe dige blussching met koolzuur-flesschen van een ernstigen brand zou problematisch zijn. Een bepaald oordeel hierover wenscht de gezagvoer der niet te geven. Vervolgens werd de tweede stuurman van de „Dempo” gehoord. Getuige had toezicht gehouden bij het laden van het passagiersgoed. Maandag en Dinsdag tot vier uur werd geladen. Wat er in de koffers en kisten zat is get. niet bekend. Steekproeven naar den Inhoud worden niet genomen. Het goed was gestuwd In het spardek. Een vijftiental Javgansche koelies had het goed aan boord gebracht. Rooken is hier streng verboden, hierop had getuige speciaal gelet Een vaste wachtsman was den geheelen nacht aan dek geweest. Tijdens het schaftuur was het luik ook bewaakt geweest Een kwartiermeester, die vervolgens werd ge hoord. had bjj het stuwen van de koffers óók streng toezicht op het rooken gehouden. Voorzitter: Hebt U niemand op rooken be trapt? Getuige: Neen, dan was hij direct ontslagen. AfKheidspredikaUe. Pater Jac. Grint M. S. C., die na een missie-arbeid van elf Jaar, dit jaar eenlgen tijd in het vaderland vertoeft, heeft op Maria-Hemelvaartsdag onder de H.H. Missen van 7 en 10 uur zijn afscheldspredlkatie gehouden, onder welke H.H. Missen tevens een collecte voor de Missie van den Z.Eerw. Pater werd gehouden. ZE. vertrekt de volgende maand wederom naar zijn missiegebied op de Kei-eilanden en Nieuw-Guinea. In zjjn predikatie zeide Z.E., dat er momen teel nood heerscht In de Missie, waar hU werk zaam Is, daar de uitbreiding vlugger gaat dan verwacht werd en men daarom moet .zorg dra gen voor voldoende mlssloneerlng. Z.E. bevai daarom de collecte voor zijn Missie bijzon der aan. Spr. zeide met den ernst der tijden bekend te zjjn, doch vroeg van de parochianen naar vermogen te willen steunen. Z.E. hoopte, dat O. L. Heer hen honderdvoudig zou beloo- nen, niet alleen in de Eeuwigheid, doch ook in het stoffelijke welzijn. Ook sprak Z.E. den wensch uit, dat velen zijn Missie zouden blijven steunen, zooals zij dit steeds gedaan hebben. Tegen den avond van Zondag 14 Aug. had den de Katholieken van Schoort zich opge maakt om hun beminden pastoor, die den vol genden dag zijn 40-jarig priesterfeest zou vie ren een waarlijk feesteljjken intocht te berei den. Te ongeveer 7 uur werd begonnen met het opstellen van den optocht en toen te half acht de auto met den ZeerEerw. Jubilaris op Stationsplein arriveerde en door den voorzitter van het feestcomité, de heer F. J. M. Pinxter een kort welkomstwoord was gesproken, zette de stoet zich In beweging: Voorop een lange rU ruiters op hun In geel-wltte kleuren versierde paarden, gevolgd door het fanfarecorps Vriendschap”, dat gedurende den tocht weinig tot een feestelijke opluistering bjjdroeg. 1 Daarachter volgde de kleurige stoet van meisjes 1 der Mariacongregatle In hun blauw-wltte kleedjes waarachter de auto met den Z. E. 1 Jubilaris. Naast den jubilaris hadden plaats ge nomen den Weleerw. Heer C. P Meereboer be nevens de voorzitter en secretaris van het feestcomité. Ten slotte volgden nog In auto’s t kerk- en armbestuur, geestelijken, familie enz. 1 Vanaf het station werd langs den voorweg naar de kerk gereden. Groot was de belangstelling 1 van de geheele Schoorlsche bevolking. Overal langs den weg stonden velen het kleurige schouwspel gade te slaan. Op eenlgen afstand van de kerk vroegde zich bij den stoet nog een lange rU van bruidjes In ’t wit gekleed en mek veelkleurige vlaggetjes in de hand. Bij de kerk werd door de daar opgestelde schoolkinderen een welkomstlied gezongen. Tus- schen de dubbele haag van melsjes-congrega- nisten en voorafgegaan door bruidjes trok de Jubilaris het feestelijk versierde kerkgebouw binnen waardoor hem een plechtig lof werd ge celebreerd met assistentie van den bekenden Oostenrljkschen priester Dr. Max Gmachl en diens neef den eerw. heer Ant Gmachl, Th- C. Openbare verkooping Dinsdagmorgen werd ten overstaan van notaris Stuyt publiek verkocht: huls, en erf en bouwland van den e heer P. TTi. Lieftlng. Huls, schuur en erf, groot 4 A. 30 c.A., en bouwland, groot 33 A. 90 c.A., werd gemijnd door den heer N. de Wit voor f 3250.—. Het perceel bouwland, groot 59 A. 4 c.A. werd gemijnd door den heer P Zuurbier op f 1400. Bi het Koggenhuis te Medembllk kwamen gisterenmiddag de hoofdingelanden bijeen on der voorzitterschap van den Dijkgraaf, den heer 8. Zijp. Deae buitengewone vergadering was belegd op verzoek van Ged. Staten in verband met het eerlang vast te stellen nieuw bijzonder Reglement voor het Ambacht, waarin zal moe ten worden vastgelegd, of de te heffen omslag zal worden geheven bundersgewijze, zooals tot heden geschiedde en of dat naast de onge bouwde ook de gebouwde eigendommen In den omslag zullen worden betrokken. De voorzitter deelde mede, dat hij met commissie bestaande uit de heeren A. Com mandeur (Spanbroek), H. Kuiper (Oostwoud), J. Pijper (Opperdoes), v. Wijk (Bennlngbroek) en J. Slagter (Opperdoes), op 5 Aug. J.l. vergadering had meegemaakt, met Ged. Sta ten over de kwestie: opheffing der bannen. De notulen van deae vergadering werden voot ge lezen. De voorzitter deed nu voorlezing van een eoncept-reglement. waaruit we vermelden, dat men voortaan bij een bezit van 1 H A. verkies baar Is. Een andere bepaling, waaruit blijkt, dat men eindelijk ook hier de democratische U)n moet volgen, is de afschaffing van het meervoudig stemrecht. Geen der leden bleek echter van die afschaf fing gediend, zoodat de voorzitter het bij Ged. Staten nog eens zou probeeren. al kon hij niet veel kans van slagen voorspellen. Bij de opheffing der bannen nemen de Kog gen alle baten, lasten en werken der bannen over. Hierna kwam dan in behandeling de vraag, of voortaan ook de gebouwde eigendommen in de omslag moeten worden betrokken. De voorzitter achtte het billijk, ook voor de gebouwde eigendommen een bepaalde heffing te berekenen. De heer Avis maakte reeds oerekenlngen, waarbij de belastbare opbrengst van de hulzen in doorsnee gelijk werd gesteld met 1 bunder land. Nog andere heeren spraken zich uit voor be doelde heffing. Men zag daarin een soort com pensatie voor het algemeen stemrecht. Anderen echter wezen er op. dat het voor vele kleine tuinders ea. zeer vele financleele bezwaren zou meeebrengen Een ander wilde alles nog eenlgen tijd uit stellen tot het aanbreken van betere tijden. De heer J. Commandeur berekende de belast bare opbrengst van de huizen in het gebied der Vier Noorder Koggen op f 374.807. Bü stemming werd met 23 tegen 2 stemmen besloten tot een heffing ook op gebouwde eigendommen. Aan het bestuur zal worden overgelaten een goede basis te vinden Tevens werd aangenomen een voorstel om de heffing op ongebouwde eigendommen bunders bifodersgelUk te laten. Met 21 tegen 4 stemmen werd besloten de heffingen op gebouwde eigendommen door de Vier Noorder Kog<en te doen geschieden er Ulet door het Hoogheemraadschap. bollen Azalea 1.90, Art) Bartigon 020. Couronni dinal 1.75, Due de Berl Electra 1.55, Flamingo 1.05, Faust 1. Prins 1 30, Grand Due 1.75, Generaal de Wtt 1.55, Herm. Schlegel 125, Ingl. Combe Yellow 1.35, La Reine 120, La Reine Max 3.—» Murillo 1.80, Mr. v. d Hoeft 220, Mon Tresor 2.10. Mr. v. Tubbergen 1/15. Orange Nassau 1.60, Prinses Elisabeth 1.25, Proserpine 2.10. Prosperity 120,- Prins v. Oostenrijk 1.55, Peach lossom 2.75. Rev. EwS&.ó». 1.06, Rijzende Zon 120, Rose Orlsdelin 0.80, Rose La Reine 1.Rose Luisante 020; Scarlet Due 1.30, Theeroos 1.75, Van der Neer 1.06, Will. Pit 1.30, Witte Due Max 120, Witte Valk 2.10, Witte Zwaan 1.55. Will. Coplood 1.50, Prof. Rouwenhaf 0.95, Clara Butt 125, Albino 1.95, Zwanenburg 2.50 alles per 100 stuks. ENKHUIZEN 16 Aug. Fruit: Charlemouwsld ƒ4.80, Keswich 4.60—420. Groenten: Sla f 2; Snijboonen 710 c.; Eigen heimer» ƒ075—0.80. Visch: 10 vaartuigen aangevoerd met 17 kis ten garnalen f 17.10 per kist van 60 pond. 2 vaar tuigen met 250 pond blnnenschol ƒ9.0511.65, 2 vaartuigen met 500 pond bot 18.0618.25, 1 vaartuig met ƒ39 pond paling ƒ3848 et.; per pond. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Augustus, 1932. 17200 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 1302. ld. groote t 11.30. Drielingen f 1.70. Duken f 1. BI Eigenheimers f 170180. 4600 K G. Spercleboonen f 3.70—720 5850 K.G. Zll- veruien. Zilvernep f 32010.80. Drielingen f 2.70—3.60. Zilverulen f 0.80—110. 15.600 K.tf, Uien Gele Nep 490—590 Drielingen f 210—2.60. Uien f 2.60—3.20. 1500 K.G. Kroten f 0.60. 2300 K.G Roode kool f 0.60. 11200 K.G. Gew. witte kool f 0.60 900 K G Gele kool f 0.60—0.70. PURMEREND, 16 Augustus. Aanvoer 29143 stuks eenden eieren. Prijs 2.20220 per 100; 70.000 stuks klpeleren: 70/80 K.G. ƒ4.10—5.20; 65/66 K.G. ƒ320—3.90; 63/64 K.G. ƒ3.60—3.80; 61/62 K.G, 3.“ 56/57 K.G. 3.11 50/52 K.G. ƒ2... PURMEREND, hier gehouden 21 partijen, wegende pl.m. 70000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 20 per 100 pond. WOGNUM, 16 Aug, Aardappelen. Muizen 0.51, kl. idem 027 per H.L. Groente Kom kommers 1.80—3.40; Slaboonen 2.40—5.10; Snijboonen 3.90—5 80; Sla 140—3.10; Me loenen f 0.14—0.28. WARMENHUIZEN, 16 Aug. Groente, Heden besteedde men voor: Gele nep 5.40—6.80. ld. drielingen 2.60—3 30. ld. uten 3.10—3 20; Slaboonen 3.80—520; bieten 0.70. Aard appelen. Schotsche muizen 1.201.60, id. ld. (groote) 1.101.30, idem drielingen 190; Eigenheimers 1.30—2.30; Idem 2.60—320, per 100 K.G. Vergadering R. K. Kiesvereeniging. Voorz. de heer W. C Snel, spreekt een woord van welkom tot de aanwezigen. Gezien den abnor- malen toestand waarin de vereenlging verkeert is het noodzakelijk dat hierin verandering komt. Be heer P. Kootnen stelde de vraag, of het ■bestuur in zijn geheel meet aftreden; stelt het bestuur zich beschikbaar? Jïoe wordt voorzien in de vacature? De voorzitter antwoordt:*Er Is één vacature en er’ Is één candldaat ingediend, dus Is het bestuur weder h^xlujzeti. Candldaat is de Jjeer De heê? Kóbmen veriócht het woord en leest een schrijven voor van <fta“voorzitter dér cen trale Klesvereen.;! ng. Voorz. leest een schrijven voor van den heer Geseling die adviseert het royement in te trek ken, het komt het Dag. bestuur voor dat het beter Is door een wijs besluit deze zaak af te wikkelen. De heer Koomen wijst den voorzit ter er op, dat deze zelf het royement niet wettig vindt. Verschillende leden dlscussieeren hierna hef tig. De voorz. zegt dat als het bestuur royement uitspreekt volgens art. 4, ook het bestuurslidmaatschap vervalt. De heer Koomen protesteert tegen zijn roye ment. De heer Warnaar betoogt dat het doel Is. een degelijk bestuur te vormen en de toestand In goede banen te leiden. Ije discussies worden heftig. Voorzitter sluit de vergadering. Na heftig debat wordt de zitting opend. De heer Vermolen vraagt of er vertrouwen in het bestuur Is of niet? Voorz. vraagt of de heer Vermolen zijn be noeming aanneemt? Deze neemt zijn benoeming aan. Den voorzitter zijn woorden toegevoegd, wel ke hij niet wenscht te accepteeren. Deze wor den Ingetrokken. De heer Vermolen hoopt mede te kunnen werken In ’t belang der kath. zaak. De heer Vermeulen stelt voor het royement in te trekken en nu tot een uitspraak te ko men. Dit wordt door velen ondersteund. s Voorz. zegt dat hij aanblijft in het belang der kath. partij, kunnen de leden er mee ac- coord gaan dat de geroyeerde leden weder worden gehandhaafd? Zoo ja, dan wordt het royement opgeheven en verzoek ik den heer Koomen weder als vtce-voorz. plaats te nemen. Applaus. De heer Vermeulen brent dank voor dit be sluit, en hoopt dat het wederom moge worden „Eendracht maakt macht.” In de vacature Glellng zal In de volgende vergadering worden voorzien. De heeren Weel en Mul meenen, dat de voorz. door de leden gekozen wordt. Voorz. zegt dat dit door het bestuur wordt gedaan en verwijst naar de notulen. De voorzitter brengt dank aan den heer Ver meulen, voor zijn medewerking in het belang der klesvereenlglng en sluit de vergadering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3