RIJKSMIDDELEN OVER JULI Prikkeldraad VAN DE PERSTRIBUNE Sterke daling Een bekentenis DONDERDAG 18 AUGUSTUS Groote schade in bloemenmagazijn Gevaarlijk zwembad dam Hoe de ziekte zich verspreidt Gevaarlijk spel EEN BRUTALE INBRAAK n „Een stevig woord” Bedenkelijke actie Brandstichting INDISCHE POSTVLUCHTEN Ziekte van Weil eischt te Dordrecht verscheidene slachtoffers Opnieuw een partij In beslag genomen Dader van den moord in den Blydorppolder meldt zich aan DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN o Aan bekomen verwondingen overleden ONFORTUINLIJKE OEFENTOCHT AMMONIAKLE1DING GESPRONGEN NEDERL. TREILERS NAAR EMBDEN? HET NIEUWE DOMINICANEN KLOOSTER TE NIJMEGEN De „Oehoe” naar fndii vertrokken Gulden ingeslikt De theologie wordt van Huiaaen naar Nijmegen over geplaatst Uitknippen s. v. p. Wat is er aan te doen? Reddingboot op een vast geraakt N.V. Kaashandel Mij. „Gouda” Plan van een reederü Bij het zwemmen verdronken Offer van het verkeer Inbreker springt uit het raam Hü breekt een been Wat er van te denken? Botsing tusscheri twee auto’s t afkeerig van een klein „gokje". niet L l Besmettelijke ziekten rot van ,want we te X J gevoerd moeten worden op de kiesvereni gingen en niet in het geheim daarbuiten. Dat geheim gedoe doet de vraag rijzen, of de heeren naar een dictatuur willen.” Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van de oprichting van een z.g. Katho lieken Stormtroep, die tot doel had langs heimelijken weg onder een bepaalde rich ting in de Katholieke Staatspartij poli tieke propaganda te maken. Over die mededeeling is toen al een en ander te doen geweest, maar algemeen was de meenlng overheerschend, dat aan dit bericht geen overdreven beteekenls moest worden gehecht. Thans weet de „Maasbode” omtrent deze politieke agitatie de volgende nadere bij zonderheden te melden. Notaris Mahlstede overleden Te Bergambacht is op ruim 66 jarigen leef, tüd overleden notaris J. P. Mahlstede. De heer Mahlstede maakte deel uit van de Gewesteiyke Landstormconunteaie kring Gouda en omstreken. zou te een Wanneer de ziekte eenmaal geconstateerd is. dan kennen we een serum, dat. wanneer het tijdig wordt toegediend, de Infectie kan onder, drukken Daarom is het dus van groot belang dat de aandoening dadelijk wordt bekend, en om het ziektebeeld te kunnen herkennen moe ten de doktoren gebruik maken van bloed onderzoek. Maar men moet natuurlijk bovendien trach ten de ziekte te voorkomen. De mogelijkheid van besmetting Is natuur lijk overal te vreeSen, maar In flink stroomend voorkomen, dat de beweging de kop wordt ingedrukt. In elk geval staan achter deze beweging professoren, meesters in de rech ten en geestelijken. In de Katholieke vakbeweging zijn cellen gevormd. Zoo is men uitstekend op de hoog te van wat de algemeene adviseur Rector Mol naar verschillende kanten heeft te ver handelen. Zoo was ook aan verscheidene metaalbewerkers, wier bond gisterenavond ook vergadering had. voor deze bijeenkomst advies over hun stem verstrekt; daar de Christelijke stormtroepen op de hoogte waren van de genomen bestuursbesluiten. Hun was daarvan een afschrift verstrekt. De stormtroepen beschikken voorts al dus werd medegedeeld over een druk kerij met 32 personen en 2 rotatiepersen. Over enkele weken zou een 14-daagsch tijd schrift verschijnen, hetwelk binnen drie maanden zou worden omgezet in een dag blad. Het resultaat van de vergadering, die was belegd om tot stichting van nieuwe cellen te komen, is geweest, dat vijf aanwezigen tot de beweging toetraden.” Hét twaalf-jarig dochtertje van den arbeider Hoorman te Ovezand heeft een gulden ingesllkt Het meisje is naar een ziekenhuis te Goes ter behandeling overgebracht. Is dat geen verstandige taal? Verbaasd heeft de speur-redacteur van het anti-revo- lutionnaire blad natuurlijk as-de-bliksem gekeken, wie toch wel de schrijver was van deze „milrtairistische” overwegingen. Hij keek, en hij zag, dat niemand an ders danKleerekoper zelf Indertijd tot zulke verstandige taal In staat was! De heer Kleerekoper schreef deze leer zame volzinnen natuurlijk niet In dagen van agitatie, toen evenals nu politieke munt geslagen moest worden uit ontwape- nings-demagogie, neen, de heer Kleero- koper schreef dit stukske in.... oorlogs tijd' Waardoor het citaat nóg leerzamer, nóg waardevoller wordt. Uitknippen s.v.p.1 Door het springen van een ammontakleldlng die voor de koelcel in de vleeschhouwerij van den heer van de Laan aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage is aangebracht, is een groote hoeveelheid ammoniak in het naast gelegen b’oemenmagazijn van den heer Jochemsen binnengedrongen. De kostbare planten- en bloemenverzame ling is door deze gassen zoo goed als geheel verloren gegaan. De schade te aanzienlijk. ..Zeker. onze koloniën spelen ook een rol Maar vooreerst is de macht van een klein land tegenover een groote vijand niet meer zoo onbeduidend als die groote vijand het reeds druk heeft met andere groote vijanden En ten tweede is de vraag of men uw onzijdigheid zal schen den, een rekensom. Hoeveel voordeel biedt het, hoeveel overlast geeft het? En boe grooter gij dus dien overlast maakt, welke schennis van nw gebied den bin- nendringer kosten sou, des te geringer maakt gij zijn lust om u te na te komen. En ten derde kan ’n oorlogvoerend land, dat niet van plan is, uw grenzen te for- ceeren, door u daartoe gedwongen wor den. doordat gij die grenzen onverdedigd laat.” De arbeider Wdie dezer dagen te ie Ex- loermcnd onder een brandspuit geraakte, te aan de bekomen verwondingen overleden. De man laat een weduwe en vier kinderen na. „Indien dit alles waar is,” zegt de „Resi dentiebode”, „dan wil het ons toch voor komen, dat in alle kringen, waar men het werkelijk goed meent met de Katholieke Staatspartij en dus zeker In kringen van katholieke professoren en geestelijken, een dergelijk geheim gedoe, ernstige afkeuring zal vinden. *t Lijkt van de Bolsjewieken of Vrijmetselaars afgekeken. Verschillende katholieke bladen izooals „Huisgezin”, „Ons Noorden”, enz.) protesteeren dan al tegen dit geheim gedoe. Een opbloei van de be langstelling voor een actief politiek leven in katholieke kringen kan niet anders dan instemming vinden. En wanneer in bepaal de kringen, hetzij in die der arbeiden, middenstanders of intellectueelen propa ganda wordt gemaakt voor toetreding en actief medeleven in de katholieke kiesver- eenigingen, dan kan dit niet anders dan goedkeuring vinden. Maar dan aal deze propaganda moeten geschieden met open vizier en dan zal vooral de politieke actie Volgens de „Telegraaf” zou een Nederland- sche haringreederUdie door verschillende om standigheden genoodzaakt was een groot deel van haar trellers op te leggen, het plan over wegen. om dit deel van haar voot uit een Duitsche' haven te laten varen. Aangezien Dultschland nog steeds honderdduizenden ton. nen haring uit het buitenand Invoert, gelooft men de opgelegde loggers daardoor Weer ren dabel in de vaart te kunnen brengen. Waar schijnlijk zal Emden als haven worden geko. zen. omdat hier bruikbare terreinen en ge bouwen ter beschikking staan. Behalve de vis. schers zal het personeel aan land uit Duit sche arbeiders en arbeidsters bestaan. water is de kans op besmetting al seer gyring Wanneer de zweminrichtingen zich midden in den stroom zouden bevinden ia er zoo goed als geen kans omdat daar zich geen ratten ver- toonen. Men zou ook, evenals men dat in Gouda heeft gedaan, een zweminrichting rattenvrij kunnen maken, en het water, alvorens het In het bassin komt, laten ontsmetten, nl. chlo- reeren, dan te de zlektekans geweken. Men zou daarvoor eerst moeten bepalen dat er in een derge’ijke zweminrichting besmette ratten huizen, men vange ze liefst levend en door een onderzoek kunnen dan de bacteriën by de rat worden aangetoond. Maar zulk een zwemin richting te kostbaar. In Gouda (met 30.000 In. woners) kwam de uitvoering op 82.000. In dit verband heeft thans de heer Pyleman schriftelijke vragen gericht tot B. en W., waar. In hU opgave verzoekt van het aantal dekte, gevallen, dat zich heeft voorgedaan en om. vraagt welke maatregelen B en W. hebbez ge. nomen c.q. zullen nemen om vëMere besmet ting te voorkomen. Hedenmorgen te 4-20 uur ia het K. L M.- vllegtulg de .Oehoe" naar Batavia vertrekken. Aan boord bevinden zich drie passagiers, nl. één voor Batavia en twee voor Cairo He» vliegtuig neemt 214.763 Kg. post en 22.380 Kg. lading mee. De bemanning bestaat uit de hemen: W. M. O. A Beekman, eerste bestuurder; L a Brugman, tweede bestuurder; J M H. Groafeld, werktuigkundige en P. Pronk, rarti~ tekgizflit In den afgeloopen nacht werd omstreeks 3 uur de Eindhovensche brandweer gealarmeerd voor een hevigen brand, die bleek te woeden In een perceel aan den Eckhartschenweg. te Eindho ven. Hier zijn gelegen de uit hout opgetrokken bergplaatsen, die tevens dienen als garage en eigendom zjjn van de vroegere aannemersfir ma Doesselaar en van den Broek. Met behulp van de buren slaagde er de brandweer na verloop van tijd In het vuur te dooven. Een vrachtauto werd echter een prooi der vlammen. De politie stelde aanstonds een onderzoek in naar de oorzaak en constateerde daarbij, dat verschillende voorwerpen met petroleum of benzine overgoten waren, terwijl bovendien het vuur op twee verschillende plaatsen woed de, zoodat er sterke aanleiding voor opaette- lllke brandstichting bestaat. De politie heeft dan ook een nader onder soek ingestel^ bestaande belastingen het allereerst heeft gedacht aan een verhoogde inkomstenbe lasting voor allen, wier inkomen geen ver laging heeft ondergaan of zelfs nog is ge stegen. Als één heffing rechtvaardig Is te noe men, dan is het deze, rechtvaardig ook, nu zooveel duizenden door kortingen in hua bestaansmiddelen zijn getroffen. Dat het dagelijksch bestuur niet alle door de commissie-Welter voorgestelde bezuini gingen aanvaardt, behoeft niet enkel te worden afgeleid uit het feit, dat het voor .belastingverhooging het pleit voert. Met groote beslistheid spreekt het zich uit tegen verlaging van den werkloozen- steun. volstrekt niet den eenigen. maar toch wel den grootsten steen des aanstoots in het rapport. De overheid, zegt het dagelijksch be stuur, moet er voor zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, dat ook zij die buiten schuld niet door arbeid In het on derhoud van zich zelf en hun gezin kun nen voorzien, voldoende middelen voor het noodzakelijke levensonderhoud ontvangen. De bestaande normen, zegt het verder, gaan niet boven een dusdanig minimum uit; met andere woorden: tegen verlaging als door het rapport-Welter suggereerd, zullen we ons met hand en tand verzetten. Wjj hadden van de leiding der Staats partij niet anders varwacht. Vanzelfsprekend, mogen we wel zeggen, is ook. dat het dagelijksch bestuur, hetwelk in zijn concept-program van actie voor 1933 het in gevaar brengen van ons volks onderwijs en van de sociale voorzieningen afwijst, het peil der uitgaven niet dermate wil zien verlaagd, dat die twee groote goe deren In het gedrang zouden kunnen ko men. Hier wordt ook het rapport-Welter een halt toegeroepen. Ten slotte aanvaardt het dagelijksch be stuur niet zonder meer de voorgestelde sa laris- en loonsverlagingen. Integendeelmet alle kracht laat het den eisch gelden van een nauwgezet onderzoek naar het toe laat base van deze bezuiniging, met name in den geest van ons ontwerp- program, dat „gezinspolitiek het geheele staatsbeleid mojt doortrekken.” Kortom, het woord van het dagelijksch bestuur is een stevig woord, dat ook aan de regeerlng. zoo noodlg, wel een en ander te zeggen heeft, al zal het een kleine min derheid onder ons. die het rapport-Welter te warm bejubelt, zelfs onvoldoend® geacht heeft, niet volkomen bevredigen.” Een brutale Inbraak heeft een tweetal Inbre kers te Zandvoort gepleegd. Ze hebben midden op den dag een bezoek gebracht aan een villa op den Boulevard Loot. Vermoedelijk hebben de heeren de situatie eerst grondig bestudeerd. Ze kozen voor hun bezoek ret uur uit, waar op de geheele familie gewoon was zich naar het strand te begeven. Toch werd hun komst be merkt, al hadden ze zich verscholen in een zeer nauwen doorgang tusschen twea villa's. De waarnemend commissaris van politie be gaf zich per auto naar het verafgelegen punt, waardoor de heeren In hun bedrijf gestoord werden. Ook de terugkomst van de familie liet het succes van dit kraakje onvoltooid. Het tweetal betrapte Inbrekers dacht zich nu te redden, door uit een raam te klimmen eft van het dak te springen De een sprong aan In de Woensdagmiddag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Kaashandel Maatschappij ..Gouda" te als eenlg punt der agenda het voor stel tot wijziging der statuten behandeld, welke wijziging door de vergadering met alge meene stemmen werd goedgekeurd. Daarna werd de jaariyksche algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden. Over eenkomstig het voorstel van de directie werd de balans- en winst- en. verliesrekening goed gekeurd. Dit voorstel hield in, het verliessaldo ad 72.490 te dekken door afboeking der speciale reserve ad 44.997. en het saldo ten bedrage van 27.493 in mindering te brengen van de reserves. De heer J. 8. O. Kastelein, die aan de beurt van aftreding was, te als commissaris herkozen. Over de week van 7 tot en met 13 Aug wer den o m. aangegeven 124 gevallen van rood vonk (Amsterdam 27. Rotterdam 19. Haarlem 9) en 70 van dlphtherle (Amsterdam 7, Rot terdam 10. Haarlem 3)voorts 11 gevallen vaA dysenterie te Amsterdam. De 23-jarige J. Lammers te Nljverdal is Dins dagavond in de zweminrichting te Schullenberg verdronken. Woensdag te den geheelen dag naar het UJk gedregd, doch eerst tegen den avond werd het Ujk opgehaald. L. kon niet zwemmen, de achterzijde van de" vlHa van hef dak. Hjj kwam in het zand terecht en wist In de duinen te ontvluchtéki. De andere inbreker kwam aan de voorzijde van het dak, maar viel bij zijn sprong op een tegelpad. Daardoor werd hij zoo ernstig ge wond, dat hjj een djjbeenbreuk opliep en nog andere kneuzingen. Hjj werd nu heel gemakkelijk ingerekend en per brancard naar het politie.bureau overge bracht, waar dr. Van Fraassen hem de eerste hulp verleende. Later werd hU per auto naar „Joannes de Deo” te Haarlem over^ebracht. Een kletn meisje, dat haar gevallen pop een kusje wilde geven, vergemakkelijkte het vinden vaa een begin-spoor. Het te gebleken, dat het tydelljke bewoners van bet strand waren. Bij onderzoek bleek, dat de keukendeur der villa, welke h^t doelwit was. geforceerd was en boven reeds een linnenkast was openge. broken. Op aanwijzing te later een gedeelte van het reeds buitgemaakte geld teruggevonden In een smalle bergplaats onder de keukenrechtbank. Het onderzoek te in vollen gang. In den namiddag van den 9den October van het jaar 1929 werd ih den Biydorppolder, on der den rook vah Rotterdam een gruwelijk mis drijf gepleegd. Het te nu bijna drie Jaar gele den. maar nog zal de plaatsaanduiding vol doende zjjn om herinneringen wakker te roe pen aan de verontwaardiging, die zich van het publiek meester maakte, toen de bijzon derheden omtrent den moord op een tienja rig meisje bekend werden. Wel te waar hadden vroeger of later ar restaties plaats, maar eensdeels moesten de verdachten onmlddelltjk na de aanhouding weer worden vrijgelaten omdat hun onschuld glas helder kon worden aangetoond, andersdeels waren de aanwijzingen te vaag Naar „Het Volk" thans van betrouwbare zijde verneemt, heeft In de cellulaire strafge vangenis te Scheveningen een ongeveer 25-ja- rlge «werver H. vertoefd, die veroordeeld door de rechtbank te Assen, wegens een zeden-de- Uct, kort voor de beëindiging van zijn straf tijd bekende den dader van den afgrljseljjken moord In den Blljdorppolder te zijn. In plaats van een dezer dagen In vrijheid te worden gesteld, te de man na^ Rotterdam overge bracht, waar hjj. In afwachting van een na der onderzoek naar de betrouwbaarheid van zijn beweringen, in het Hute van Bewaring te ingesloten. Zjjn de Inlichtingen juist, dan heeft H. te genover den psychiater dr. J. Scholten, die eerste geneesheer te in de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen, zjjn In den aanhef van dit bericht bedoelde bekentenis afgelegd Voor de juistheid van Hs verklaringen spreekt de omstandigheid, dat zjjn bekentente kort voor' den dag van zjjn Invrljheidsstelllng te gekomen; een zich vaker openbarenden lust van een gedetineerde om de eentonigheid van zjjn straftijd te onderbreken met de gevolgen van een willekeurig verzonnen bekentenis, in dit geval dus geen rekening behoeven warden gehouden. Vooral nu met het warme weer de trek naar het water groot te. kan het nuttig zijn er op te wijzen hoe deze ziekte zich verbreidt. Wanneer er geen ratten waren zou deze riekte onbekend zjjn. Doch deze zjjn er de verwekkers van. Met hun urine brengen' zjj de ziekmakende bac teriën in het water. Aanraking met dit water kan derhalve besmetting veroorzaken, en prac tisch bljjkt dit altijd ook met de gevallen die zich thans hebben voorgedaan gebeurd te zijn door in zulk besmet water te zwemmen. Zij krijgen bij ongeluk eenlg water naar bin nen, waarin zich deze besmettelyke rattenal scheiding bevindt, worden dan een dag of tien later ziek met hooge koorts, zien soms geel, krijgen soms een nier-aandoening en volgens ervaring eiders opgedaan te zelfs statistisch één op de vijf gevallen doodelijk. Het te dus werkelijk zaak om over deze ziekte niet al te gemakkelijk te denken. Zooals elke besmette- HJke ziekte zjjn er lichte en zware gevallen. Ge lukkig bleef het in Dordrecht bij vrij lichte gevallen. Woensdagmiddag te de .President Wlertsma” tijdens voor Ter Helde op strekdam vastgeraakt. Vannacht te 3.19 uur te het schip bij hoog water door een reddingboot van de N. Z. H. R. M. vlot gesleept. De boot te licht bescha digd. „In Rotterdam-Zuld heeft gisterenavond onder voorzitterschap van den heer Ouden dijk een propaganda-vergaderlng plaats gehad, uitgaande van- de Christelijke stormtroepen”. Op deze bijeenkomst heeft de propagan dist. de heer Hartendorp. uitvoerig exposé gegeven over wat de beweging eigen lijk is en op welke wijze ze werkt. We ontleenen aan zijn mededeelingen de volgende bijzonderheden. De Christelijke stormtroepen wenschen te werken binnen het raam der R.K. Staatspartij volgens de Katholiek-radicaal democratische gedachte en in ieder geval In onderwerping aan de geestelijkheid. Alle leden der cellen moeten lid zijn of worden van „Recht en Orde”; kunnen de leden de contributie niet betalen, dan be taalt de desbetreffende cel. De financieele bijdrage voor de cel bedraagt 15 ct. per maand, of 3 ct. per week,'desnoods 2 of 1 cent en anders heelemaal niets, „want we zijn allen broeders In Christus”. Het gaat voorts om In besturen en open bare lichamen candidaten volgens hun ideeën te propageeren. Blijken ze achteraf niet overeenkomstig de beginselen der Christelijke stormtroepen te handelen, dan worden ze uit hun functie gewerkt. Elke cel heeft een leider. De celleider staat onder een geheimen plaatselljken lei der, terwijl deze plaataelljke leiders weer staan onder geheime centrale leiding. Deze opperlelding blijft nog geheim, teneinde te Er heerscht eenige onrust In Dordrecht over een geheimzinnige ziekte, die onder zwemmers en zwemsters gedurende de laatste weken te voorgekomen, aldus bericht men aan de .-MaasbodeEen ziekte van een zeer kwaad aardig karakter en in de geruchten die wjj er over vernamen, werd telkens de zweminrichting aan de Vest in dit verband genoemd. Wjj hebben ons een* om nadere Inlichtingen ge wend tot den Directeur van hyt R.K. Zieken huis 'aan de Houttuinen en die keuze was In zooverre een zeer gelukkige, omdat deze juist hier ter stede de ontdekker van de geheimzin nige ziekte geweest te. die bekend staat als de ziekte van Well, en die de juistheid zijner diagnose door een Leidschen hoogleeraar specialist bevestigd zag. De directeur van het R.K. Ziekenhuis deelde ons het volgende mede. Omstreeks 1925 wer den de eerste gevallen dezer ziekte In ons land ontdekt. Hier In Dordrecht werd eenige weken ge- 'eden een patiënt verpleegd In het R.K. Zie kenhute die aan deze ziekte lijdende was en verleden week werden er twee patiënten opge nomen. terwijl ook In het gemeentelijk zieken huis een patiënt aan deze ziekte zou liggen. naar verdiensten, winst of bezit kalenderjaar 1930. En hoewel reeds het economisch getij aan het dalen was, kan de toestand van dat jaar vergeleken worden met dien van heden. Dit alles wordt maar al te dikwijls ver geten. Moedwillig door de beroepsdema gogen, te goeder .trouw door de onkundige „voorlichters", die met een beroep op de vorige crisisperiode van 1923, toen minister Colljn oezulnlgde en er tóch overschotten warep, uit de opbrengst der rüksmiddeien concludeeren, dat het nu toch óók wel niet zoo n vaart zal loorpen. In de eerste helft van dit jaar werd hun redeneenng schijnbaar door de cijfers der rij ksontvangsten gestaafd. Men her- innere zich echter onze voorspelling, dat de tweede helft van 1932 een veel som berder beeld te zien zou geven. Met meer droefheid over onze ontredder de financiën dan vreugde over een in ver vulling gegane profetie, moeten we consta- teeren, dat de staat over Juli ons maar al te zeer in het gelijk heeft gesteld. Bijna elf miliioen werd er deze maand minder ontvangen dan in de overeenkom stige van het vorige jaarl Dit is een geweldige daling, waaraan op enkele kleine middelen en de invoerrech ten na, alle posten hebben bijgedragen. Tot voor kort werd ten minste de raming nog gehaaid, zij het dan enkel met behulp van de verhoogde invoerrechten en de nieuwe benzinebelasting. Nu echter is ook deze geruststelling ver dwenen: de eerste zeven maanden van 1932 geven een tekort op de raming van bijna 10 mlUloeq. Nu rekene men niet, dat dit voor hét geheele jaar slechts een te kort van 12/7 maal 10 miliioen is: 17 mil iioen zou geven, want doordat dit tekort van 10 miliioen pas de laatste twee maan den ontstaan is en het menschelijkerwijs zeker is, dat het de volgende maanden eerder\erger dan beter zal zijn, is een defi cit, vergeleken bij de raming ad 40 miliioen, een oJ. nog veel te optimistische schatting. Overgaande tot een korte k>eschouwmg der afzonderlijke middelen, blijkt, dat Grond-, Inkomsten- en Vermogens-belas- ting aanzienlijk daalden. Dat de Inkomstenbelasting over 7 maan den reeds ruim 5 miliioen minder opbracht dan vorig Jaar is een veeg teeken. Zeker, men is nog bijna 6 miliioen boven de zeer voorzichtige raming, doch dit komt enkel 1 door het ruim vloeien van dit middel in de I eerste maanden. Nog twee maanden een opbrengst als Juli en ook dit saldo is weg. Allertreurigst en een zeer bedroevend, doch Juist beeld gevend van het zakenleven, is de Dividend- en Tantième-belasting. Nog geen twee miliioen bracht deze op tegen ruim 5 miliioen in Juli 1931. Maar zelfs dit lage cijfer valt ons nog mee, want wie de jaarverslagen der diverse maatschappijen leest en ziet, hoe dikwijls het dividend wordt gepasseerd of tot een soort troost prijs teruggebracht, kan nog moeilijk be grijpen, waar deze bedragen vandaan komen. Natuurlijk zijn de Invoerrechten enkele tonnen hooger dan vorig jaar en komt het totaal over 7 maanden een kleine 9 mil- i lioen boven de raming uit. Bedenkt men echter, dat door de hierboven reeds geme- 1 moreerde, na September JJ. ingevoerde, verhooglng der invoerrechten en de ben- l zinebelasting 26 miliioen meer per jaar op dit middel geraamd moet worden, dan is i er zelfs een achterstand van 6 miliioen! Waarop trouwens de verlaagde Statistiek- 1 rechten ook al wijzen. De Acct/nzen, een voorname bron van inkomsten, liepen ook alle terug. Geen won- 1 der, deze verbruiksbelastingen worden al- l; lereerst getroffen door het gedwongen soberder leven van ons volk. Minder ster ke drank, minder bier en wijn, minder of goedkooper tabak, maar ook minder vleesch en suiker. Hoe weinig er momenteel op de geld- Wanneer er uit Katholieken kring bij een of andere gelegenheid een sterk-sociale daad gesteld of een dito woord gesproken wordt, Is de 8U.A.P.-sche pers er meestal spoedig bij om er zich op te beroemen, de.t dit gelukkige verschijnsel eigenlijk aan de SJJ-AJ’. en aan haar te danken is. Zal het „Volk” na de voorlichting het dagelijksch bestuur der R. K. Staats partij ten opzichte van het rapport-W >lter óók met gepaste bescheidenheid getuigen dat is óns werk? vraagt de „Volkskrant.” En het blad vervolgt: Men verkeert in die kringen nu eenmaal in den waan, dat de katholieiten «nor een eigen oordeel een stevige aanporring van den kant der 8.DA.P. noodig hebben en pas behoorlijk uit den hoek komen, wan neer de soclaal-democratlsche leiders en pers met hun critiek zijn voortgegaan. Of nu het „Volk” zich met betrekking tot de meenlng van het dagelijksch bestuur der Staatspartij over het rapport-Welter al dan niet verdiensten zal toekennen, van die meenlng hebben wij met voldoening kennis genomen, omdat ze beantwoordt aan het geen onder ons katholieke volk over dat rapport en zijn conclusies gedacht wordt. Het dagelijksch bestuur wil het tekort in de begroeting zien overbrugd ’door bezuini gingen èn door verhwoging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen. Over de belastingen laat het zich, zich be palend tot algemeene richtlijnen, niet na der uit. Maar het legt er nadruk op. dat „met de grootste nauwgezetheid moet worden ge streefd na^r rechtvaardige verdeeling van nieuwe lasten rechtstreeks of zijdelings.” Rechtvaardige verdeeling: een belasting dus naar draagkracht, waarbij ook met den eisch der gezinspolitiek die Immers, naar het in het concept-verkiezingsprogram heet, het geheele staatsbeleid moet door trekken ten volle rekening zal worden gehouden. Er bestaat, al wordt ze%iet met name ge noemd, geen redelijke twijfel aan, dat het dagelijksch bestuur bij de verhooglng van motorraddlngboot i een oefentocht 11 gevaren en Méér dan vroeger is er bij ons volk heden ten dage belangstelling voor den maande- lljkschen staat der Rijksmlddelen. Nu er zooveel gerucht is rondom allerlei voorgestelde bezuinigingsmaat regelen, meent men dezen staat als baro meter te kunnen gebruiken, om onfeilbaar er op af te lezen, of dit alles nu wel noo dig is. Wü hebben te dezer plaatse echter her- haaldelijk betoogd, dat men bij het gebruik dezer cijfers uiterst voorzichtig moet we ten. Immers, een belangrijk deel der in komsten van zoo'n maandstaat is geba seerd op den financieelen toestand der be lastingbetalers van méér dan een jaar ge leden. Om maar enkele der middelen te noemen: inkomsten-, vermogens-, dividend en tantième-belasting en tot zekere hoogte ook de successierechten worden geheven van het toen ook Woensdagavond omstreeks 9 uur te op het Veluwepleln te 'sGravenhage de 56-jarige me vrouw V. door een wielrijder aangereden. De dame bekwam een schedelbreuk en een hersen schudding en werd door den geneeskundigen dienst in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis ovesgebracht. In samenwerking met de Enschedesche po litie heeft de Lonneker politie bij Iemand te Lonneker woonachtig beslag kunnen leggen op eenige kilo’s verdoovende middelen, waaronder zich o.m. een hoeveelheid cocaïne bevond. De partij vertegenwoordigde een waarde van plm. f 1000. Tegen den delinquent te proces-verbaal op gemaakt wegens het onbevoegd in voorraad •hebben van verdoovende middelen. Op den weg DomburgMiddelburg onder de gemeente St. Laurens heeft Dinsdagavond laat een botsing plaats gehad tusschen twee per- sonenaute’a. Een der auto's reed tegen «en tuinmuur aan en kwam met den muur in een droge sloot terecht. De inzittenden kwamen met den schrik vrij Tegelijk passeerden twee verpleegsters per rij wiel. Een barer werd aangereden en bekwam een kwetsuur aan een der polsen, tarwljl haar rijwiel deerlijk gehavend was. markt omgaat, bewijzen de lagere op- brengsten van Zegelrechten. Misschien echter, dat, nu de beurs iets minder stijf dicht wordt gehouden en er weer wat nieuwe gemeenteleeningen op de markt komen, dit middel nog iets kan ophalen. Ook de Registratierechten zakten met bijna de helft, wat ook al weer wijst op een sterk ingekrompen zakenleven. Ook deze maand bleven de Successierech ten weer béneden vorig jaar en beneden de raming. We vreezen dat het met dit mid del behoudens onvoorziene gevallen nog langen tijd bergafwaarts zal gaan. De Loodsgelden gaan nog steeds naar beneden, wat, gezien het aantal opgelegde schepen in de heele wereld, geen wonder is. Vrijwel constant bleef ’de opbrengst der Staatsloterij. Zelfs in dezen malaisetijd, of misschien Juist daarom, is ons volk niet Op het strand te Hoek van Holland hield een gezelschap zich Woensdagmiddag bezig met het bekende „Jonassen". Een meisje, dat „ge jonast” werd, kwam hierbij zoodanig terecht, dat zy bewusteloos bleef liggen en bloedend werd verwond. Het gelukte na eenigen tijd het meisje tot bewustzijn te brengen. Onze socialistische broederen «n zuateren willén hevig ontwapenen. Albarda bepleitte Indertijd (hU "1st tevo ren tóch, dat er niets van kwam!) op Defensie een bezuiniging van 36 pCt.; de nieuw bakken krlsis-flnancier Oudegeest becijfert, dat we nu er toch extra bezuinigd moet worden meteen maar 40 miliioen van de Defensle-begrootlng moeten schrappén, zoodat hij den heer Albarda nog fijntjes met ruim 15 pCt. overtreft ids Defensie-begrooting vraagt Immers bijna 100 miliioen); een veiligheidswacht zou er volgens den heer Oudegeest mogen blijven, maar leger en vloot kunnen gerust opge- deekt worden. Wanneer de heeren en hua welbewuste volgelingen ervan overtuigd waren, dat leger en vloot voor ops land vooralsnog on misbaar zijn, dat leger en vloot ons volk In de ure des gevaars van het allerergste zouden kunnen redden, althans waardeer bare diensten konden bewijzen, dan «ouden zij natuurlijk niet zoo luchthartig spreken over opheffing van leger en vloot, maar dat Is het nu juist, waar het om gaat: we hebben aan ons leger en aan onze vloot geen sikkepit, nu niet en in oor- logs tijd niet; al spelen we ook nog zoo parmantig soldaatje en mariniertje, in oorlogstijd worden we zóó weggeblazen door de groote Europeesche strijdkrachten. Ons legertje en ons vlootje zouden het oorlogsgevaar zelfs nog kunnen vergrooten. Wat is er dus heerlijker bezuiniging dan opdoeking van leger en vloot!? Je houdt de centen in je aak, je spaart onze jongelui heel veel moeiten en narigheden ènje stelt je land in oorlogstijd nog veiliger! De heer Kleerekoper óók ’n autoriteit op ontwapenlngsgebied heeft het on langs nog gezegd in de roode pers:'bewape ning is voor kleine mogendheden enkel maar ortzin en geldverspilling; met groote mogendheden was het anders ge steld: die waren sterker, <jjje konden zich t verdedigen, die konden dus gewicht in de schaal leggen. Maar de kleintjes? Och kom! Machteloos waren ze en bun bewapening was van geen beteekenls. Nu wil echter het ongelukkig toeval, dat een anti-revolutlonnair blad bij het snuf felen in oude jaasgangen van „Het Volk” volgend stukje „overtuiging" in een arti keltje vond: Nbar de „Utrechtache Crt." verneemt aal eind Augustus of begin September de theo logie der Paters Dominicanen, thans te Huto- sen gevestigd, naar het nieuwe klooster te Nijmegen aan den Groesbeekschen weg worden overgeplaatst. In plaats daarvan zal het derde jaar phlk>. sophie. dat nu te Zwolle wordt gegeven, naar Huteaen worden overgebracht, waar ook het noviciaat gevestigd blijft. In verband met deae belangrijke verande ringen zal pater dr Sassen, die te Utrecht in-.de pastorie der Dominicanen aan de Maria- plaats verblijf hield, overgeplaatat worden naar Huteaen. om lea te geven in de kerkgeschiedenis. Pater lector A. de Valk zal van Zwolle naar Kljmegaa worden overgeplaatat, om tea te ge ven In de theologie, terwijl pater A. van Oor. schot van Zwolle naar Hutesen overgeplaatat aal worden, om daar les te geven in de ethica, theodicee en geschiedenis der wijsbegeerte. Ook het provlnclalaat zal naar Nijmegen worden overgeplaatat, terwijl de drie Domini canen professoren, de paters R. Jansen. P. Kre. ling en B. Kors. eveneens hun Intrek zullen nemen in het nieuwe klooster te Nijmegen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12