H ONS 1 Het weerlicht in Het nieuws van heden Het lichten de van De ambtsduur van Dr. Bracht Piccard behouden gedaald Kolenmijnstaking Amerika „Prométhée” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I in MIST IN HET KANAAL DE BAROMETER Overeenstemming te Ottawa? Tornado in Fransch Soedan JOH. LAUWERS J' VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG Na 196 YEN-BOEL IN JAPAN Groote moeilijkheden o o HET CHACO-CONFLICT Spaansche grenzen weer open Micheline Moscickaf* VON GRONAU WEER VERDER Ter dood wegens verkoopen Aan Zuidpunt van Garda-meer van Japansch goed Prof. Piccard Italiaanzehe luchtmacht MISLUKTE KANAALTOCHT Verlenging van zijn verlof alt burgemeester aangevraagd Dooden en groote schade Tsjang Kai Tsjek, de Chineesche phoenix. Groote verbittering en gewelddaden EEN MERKWAARDIGE TESTA MENTAIRE BESCHIKKING DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NA DE DUIKBOOT- RAMP GUNSTIGER HANDELSBALANS IN DE V.ST. t als dat Vredelievende nota der neutrale staten Waarom hecht de Franeche egee- ring zooveel waarde aan de berging van het vaartuig? „Wy beloven goedhoope schoenen te maken!** Moeilijkheden met Canada in ver band met den Russischen houtinvoer ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Gaat der Tsjang Kai Tsjek weer generalissimus Hooger dan de eente maal Von Papen en het Staatsgerechtshof TMom Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, P» kwartaal voor Alkmaar 12 - Voor buiten Alkmaar f 2 85 ffatl geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem F? ge NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Kolenmyneiwtaklngen in de Ver. Staten. Tornado In Franaeh Soedan. De juiste piek van Piccard's landing. Caval- lara di Mrsizamharto, i» op I KM. afstand ge- LONDEN, 18 Aug. DJ De Dultsche zwem mer Fischer, die van Kaap Gris Nes gestart is voor een poging het Kanaal over te zwemmen, heelt beden zijn poging moeten opgeven, toen hy nog slechts 8 KM. verwijderd «as van de Engelacbe kust. WASHINGTON. 18 Aug. (Reuter.) Naar bet ministerie van Handel meedeelt, was de han- delsbalans der Ver. Staten in Juli de gunstigste in de eerste zeven maanden van dit jaar. Het ultvoeroverschot bedroeg 28 millloen dollar, ter wijl het In Juni 1932 slechts 3 millloen dollar bedroeg en In Juli 1931 6 millloen. Overleg tusscben Regeerlng en bouwbedrijf. Kind onder Patten uH een trein gevallen. Een bekentenis In verband met den moord kn den BUjdorppolder. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermeeaeters ilbnl- isfihe VMl [and- legen van Volta Mantovana. Het landingsterrein is heuvelachtig. Volta Mahtovana is een plaatsje 21 KM., noord-noord-westelljk gelegen van Mantua, 15 KM. ten Zuiden van het Gardameer en ongeveer 5 K.M. ten noord-oosten vest de luchtlijn MantuaBrescia. Piccard heeft zyn grootste hoogte bereikt boven Samaden in het Engadln, nX 16.500 meter. Dat is 500 meter booger dan op zyn eersten tocht in Mei 1931. NEW YORK. 18 Aug. (VD). iUit Srpingfleld in den staat Illinois wordt gemeld, dat de toe stand in het stakingsgebled rondom de kolen mijnen zeer gespannen is. Men verwacht dat ruim drieduizend mijnwerkers een aanval zul len doen op de mijnge bouwen te Taylorville.. Vijftienhonderd gewapende burgers bezetten de toegangswegen naar de mijngebouwen. Tijdens een der botsingen werd een ambtenaar van de mijnonderneming te Taylorville gedood. Ook de secretaris van de plaatselijke afdee- llng van den mijnwerkersbond, Joe Coloert, is in zijn woning door drie onbekenden doodge schoten. De daders wisten te ontkomen, doch een hunner, een zekere James Sutton, beeft naderhand bekend. Colbert te hebben doodge schoten omdat deze gedreigd zou hebben hem te kullen doodschieten. - De mijnwerkers zijn tot het uiterste verbit terd over de loonsverlaging, die volgens hen In strijd met de overeenkomsten is. Te Tay lorville heerscht dan ook een zenuwachtige stemming. Van wagens en tractors heeft men barricades over den weg opgeworpen teneinde de stakers te beletten, het plaatsje binnen te komen. Particuliere bereden en en met ma chinegeweren uitgeruste mijn politie patrouilleert door de stad. In den afgeloopen nacht hebben driehonderd stakende mijnwerkers uit Oklahoma en Arkan sas een ^nval gedaan op de administratiege bouwen van de mijnen by Koskoshe. In een onderhoud sloeg de mijneigenaar Gunther een der arbeiders tegen den grond, waarop de mijn werkers. die aanvankelijk slechts een delegatie het gebouw hadden binnengestuurd, het gebouw binnendrongen en den mijneigenaar en vier em ploye’s gevangen namen. het wrak daarbij van den grond, tilt het zoo noodlg over klippen en sleept het naar de ha ven en in het, dok. Berglngsstoomvaartuigen werken bijna altijd samen met bergjngssloepen, die zy op sleeptouw meenemen naar het terrein van de ramp. Deze groote sloepen bevatten sterke pompen met bij- behoorende slangen, windassen met touw- en blok, dulktoestellen en ander gereedschap. Zij zijn in één woord kleine werven, die in staat zijn, in volle zee te werken als In veilige haven. Van dien vooruitgang In de techniek trachten velen gebruik te maken om de zee haar ver borgen schatten te ontrukken. In 1925 werd In Re val zelfs een naamlooze vennootschap opge richt, met het doel, aan de Russische Oostzee- kust te zoeken naar schatten, die daar In den Hanze-tyd Verzonken zouden zijn. Er werd in derdaad- iets opgehaald, helaas echter geen goudschapen, maar stukken van een oud Rus sisch oorlogsschip. Een kostbare vergissing I Het belangrijkste werk blijft voor de duikers gereserveerd. Zij maken de voorbereidingen, zij mouteeren de trossen, waarmee het wrak moet worden opgeheven; zij moeten, als het blijkt dat de lichting mislukt, het waardevolste uit het wrak redden; zij moeten wanneer het wrak ge vaar voor de scheepvaart oplevert, mijnen leggen, die de overblijfselen vernietigen. Zooals bekend is, heeft de Fransche regeerlng twee Dultsche Ingenieurs opgedragen, bij de lich ting van de .Prométhée" de leiding op zich te nemen. Frankrijk schijnt dus wel bijzonder op het bergen van de duikboot gesteld te zijn. WARSCHAU, 18 Aug. (V.D.) Donderdagmid dag is In het presidentspaleis te Spala over leden Mlcheltne Mosclcka, de vrouw van den president der Poolsche republiek. De familie Mosclcka had twee dochters en een zoon. Me vrouw Mosclcka was 58 jaar oud. ZIJ speelde een actieve rol In de Poolsche vrouwenbeweging. OTTAWA. 18 Aug. (V. D.) Naar uit Edmon ton in de West-Canadeesche provincie Alberta gemeld wordt, is de Oceaanvlieger von Gronau met zijn metgezellen hedenmorgen vroeg van bet Lac la Biche gestart met bestemming naar de plaats Prince Rupert aan den Stillen Oceaan. het rampzalige oorlogsavontuur van Shang hai werd veroorzaakt. De boycot van Japan sche goederen treft Japan zoo gevoelig, omdat het er met de staatsfinanciën In Japan niet bijster vroolijk uitziek De ope raties in Mandsjoerlje en Shanghai hebben handen vol geld gekost en de guerilla tegen de Chineesche verzetplegers in Mand sjoekwo verslindt nog dagelijks millioenen. De yen Is tot beneden de helft van zijn goudwaarde gedaald. Al mag dan de Japan sche handelsbalans niet zoo ongunstig zijn als hij geweest is, dit neenlt niet weg, dat de Japansche staatsbegrooting een ernstige yen-boel is, waaraan een boel yens te kort komen. Volgens de jongste raming zou dit tekort een slordige 800 millloen bedragen. Het is dus zeer begrijpelijk, dat Japan voor geen middelen terugdienst om de boycot te breken, zelfs al komen die middelen het nog zoo duur te staan. Zoo blijft het weerlichten en rommelen In het Verre Oosten en de wereld wacht in spanning of het dreigende onweer met knal lende donders en vurige bliksemschichten opnieuR zal losbarsten. welke uit China den Volkenbond met een doodonschulc dreigend boos gezicht, testen van de Vereenigde zich in ernst op te winden, nend, dat die de eenige zjjn\ welke wezen lijk indruk op hem maken Maar méér dan een momenteele opwinding, welke steeds onmiddellijk wórdér uitgebuit ter aanhitsing va*i het Japansche nationalistische zelf bewustzijn, veroorzaken ook deze laatste niet. Japan doet eenvoudig wat het wil, be wust van het recht van den sterkste, dat in dit geval identiek is met het achromelijkste onrecht. Bata heeft in zijn testament een merkwaardige beschikking gemaakt. HU verlangt van zijn eenlgen zoon Thomas en van zijn broer Jan, dat zij op zijn graf zullen zweren een eeuwige waarachtige trouw aan de fabriek. Deze eisch van Bata is thans In vervulling gegaan. Nadat de officleele opening van het testament had plaats gehad, begaven de zoon en de broer van den schoenenkoning zich naar het graf en zwoeren daar met opgestoken vingers: „Wij zweren dat wij eeuwig trouw zullen blijven aan de firma. Wij zweren dat wl) nooit uit de zaak zullen treden. Wij zweren dat wjj steeds goed- koope schoenen zullen fabriceeren. Wij zweren dat wjj steeds tegen het communisme zullen strijden. Dit zweren wy aan het graf van onzen onvergeteiyken vader en broer Thomas Bata!** By de opening van het testament Is ook ge bleken, dat de schoenenkoning by zyn dood een bedrag van 175 millloen Tsjechische kronen In contanten naliet, terwijl zijn totale bezitting op een milliard Tsjechische kronen berekend wordt. werden door opge- meegesleurd en ver- Verscheldene fabrieken zyn geheel en honderden woningen van inboor lingen «jin weggespoeld. De wegen in het ge teisterde gebied zijn bijna alle onbruikbaar. OriAWA, 18 Aug. (V. D.) In de kringen der deelnemers aan de conferentie van Ottawa verwacht men, dat heden overeenstemming za, worden bereikt tusschen Engeland en alle Do minions met uitzondering van Canada. Teneinde te trachten de moeilijkheden, dia tusschen Engeland en Canada bestaan ten aan zien van het uitschakelen van de Russischen houtinvoer te overwinnen, heeft Lord Hailsham een formule ontworpen. Canada heeft klaar blijkelijk verlangd, dat Engeland zijn oud ver drag met Rusland opzegt en tracht een nieuw verdrag te sluiten, waarin rekening wordt ge houden met de wenschen van Canada. Canaoa wenscht een vastgesteld invoer-contingent voor hout en heeft Engeland de suggestie gegeven. Rusland op ander gebied tegemoet te komen, bijvoorbeeld door het verstrekken van ultvoer- crediet-garanties. Aangezien deze voorstellen nog de goedkeuring van het Engelsche kabinet behoeven, en waarschyniyk ook wel rugge spraak met Rusland gepleegd zal moeten wor den. verwacht men niet dat vóór Vrijdag az. een beslissing valt. In de commissie voor de handelsbetrekklngen werd erop gewezen, dat het in elk geval voor het Britsche wereldrijk van groot belang is. dat stappen worden gedaan, die de uitvoering van de te Ottawa tot stand gekomen overeenkom sten garandeeren. Handelsverdragen met het buitenland mogen niet storend werken op oe tusschen de leden van het Britsche Gemeene- best gesloten voorkeursverdragen. De leden van het Britsche Rjjk dienen zich van dergeiyke verdragen te bevryden. Voor Zuid-Afrtka byv. zou dit o.m. beteekenen de opzegging van het handelsverdrag met Duitschland. x->|hlna staat tegenover deze petster lijke I vertooning vrijwel machteloos. Nle- mand is daarvan sterker overtuigd dan Tsjang-Kai-Tsjek, die na de totale eclips der Chineesche regeerlng, thans weer als opperbevelhebber over alle Chineesche strijdmachten en als voorzitter van de spe ciale commissie van de Kwomlntang in Noord-China naar boven is gekomen. Maar schalk Tsjang-Kai-Tsjek schijnt de eenige Chineesche bevelhebber en staatsman te zijn, tot wlen het zwakke en innerlijk ver deelde China telkens weer ten einde raad zijn toevlucht moet nemen. Hij is voorstan der van een gematigde politiek tegenover Japan. Zoodra de schaamte den nationalls- tlschen Chineezen te sterk naar het hoofd stijgt, dringt de oppositie hem meer naar den achtergrond, maar nauwelijks heeft hun vruchtelooze verontwaardiging uitge raasd, of Tsjang wordt weer hersteld in de functies, welke men hem had ontnomen. Uit de asch der wisselende regeeringen klapwiekt Tsjang-Kai-Tsjek telkens als een phenix omhoog. Het eenige effectieve ver weermiddel, dat China tegen den Japan- achen Indringer bezit, is de boycot van Japansche goederen. Den laatsten tijd heb ben de Chineezen te Shanghai dit middel weer duchtig gehanteerd, zoodat de toe stand aldaar weer verontrustend veel be gint te gelijken op die, waardoor indertijd PARUS, 18 Aug. (Reuter.) Volgens een be richt van het agentschap Indo-Paclflc uit Sjanghai heeft het volksgerecbt te Nanking twee kooplieden wegens het verkoopen van Japansche waren ter dood veroordeeld met de motiveering, dat zy verraders waren. Prof. Piccard ten Zuiden van het Garda-Meer behouden gedaald. Rijksdag komt M Augustus bijeen. Amerika gaat onderhandelen met Rusland. Rlo Grande do Sul tn opstand. Patei tegen Engeland. Pe Spaansche grensen weer opengeeteM. Ernstige mtet in het Kanaal. Overeenstemming te Ottawa? Neutrale Amertkaaneehe Staten en het Chaeo conflict. LONDEN. 18 Aug. (Reuter)Het reuzen stoomschip „Aquitanla" van de Cunard Line, dat gisteren voor bet eiland Wight ten gevolge van den dichten nevel werd opgehouden, was dee avonds nog steeds niet In staat naar Sout hampton op te stoomen. Volgens gisteravond binnengekomen berichten zouden de passagiers pas vanmorgen 8 uur kunnen debarkeeren. Verder verneemt Reuter, dat de geheeie scheepvaart in bet Kanaal Is gestagneerd ten gevolge van den door de drukkende hitte opge- kotnen mist. Honderden schepen tusscben Dover en Landsend waren genoodzaakt te stoppen. Ongeveer 7 mijl van Dover is een Engelsch schip met een Dultsche tankboot uit Hamburg in botsing gekomen. Het Engelsche schip werd beschadigd, doch kon de reis voortsetten. MADRID, IV Aug. (Reuter) De sluiting van de Spaansche grens Is thans weer opgeheven. De autoriteiten waren tot dezen maatregel overgegaan, ten einde de arrestatie van ver dachte personen te vergemakkeiyken. De Spaan sche minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans mededeellng gedaan van de heropening der grenzen. In de Cortes heeft de premier het wetsvoor stel voorgelezen met betrekking tót de ver beurdverklaring door den staat van de bezittin gen der personen, die by den monarchistischen opstand waren betrokken. Een parlementaire commissie is uitgenoodigd in den kortst moge- lyken tijd rapport uit te brengen over het wetsvoorstel. SEVILLA, 18 Aug. (Reuter) De kapitein en de officieren der stonnafdeMingen zyn ont slagen. De regeerlng besloot beslag te leggen op ge bouwen en inboedel van het blad „La Union" en het een boete op te leggen van tienduizend pe setas wegens zijn monarchistische campagnes. BILBAO, 18 Aug. (Reuter) De slagers zijn in staking gegaan, zoodat de bevolking het zon der vleesch moet stellen. Bovendien hebben de slagers de vischmarkt verwoest. -w yaaat het benoemen van een milital- ren ambassadeur in Mandsjoekwo, heeft Japan tham ook een verdrag met de Mandajoerijsche regeerlng ontwor pen ter regeling van de Japansche kol satie in Mandsjoerlje. Dat het Japan ministerie van buitenlandsche zaken i aanleiding van dit ontwerp openlijk ^kolonisatie” spreekt, is even eerlijk brutaal. Het bevestigt onomwonden, Japan de „onafhankelijke” republiek Mand- sjoekwo eenvoudig als een Japansche ko lonie beschouwt. Dit ontwerp-verdrag is een merkwaardig staaltje van Japansche mentaliteit. Het eischt van de Mandsjoerij- sche regeerlng, die het zelf onwettig, want in strijd met de bestaande verdragen in het teven heeft geroepen, bevestiging van alle Japansche rechten en belangen, die door vroegere regeeringen In Mandsjoerlje zijn toegekend. Dus ook van die, welke de door Japan verdreven Chineesche machthebbers indertijd hebben verleend. De Mandsjoerij- sche stroomarmen moeten alle internatio nale rechten en verplichtingen, die de Chineesche regeerlng ten aanzien van Mandsjoerlje op zich heeft genomen, over- nemen, het politiek regime en de bescher ming van den staat aan Japan toevertrou wen en de posities der Japansche „mede werkers” in de Mandsjoerijsche regeerings- organen waarborgen. Voorts bedingt Japan allerlei voordeelen voor zijn onderdanen, die zich in Mandsjoerlje vestigen. Het is wel een fraaie comedie: Japan, dat feitelijk een verdrag ontwerpt, dat het via de schijn- regeering van Mandsjoekwo met zichzelf aal sluiten. MILAAN, M Aug. (Reuter). Prof. Piccard en zyn assistent Cozyns bevinden zich te Mon- zambano, waar zy geholpen door officieren en soldaten van de Italiaansche luchtmacht, toe zien by het opvouwen van bet ballonomhuleel. Zy houden zich verder bezig met het orde nen en controleeren der instrumenten, hetgeen nog geruimen tyd in beslag zal nemen. Na afloop van deze werkzaamheden zal Prof. Piccard zich op uitnoodiging van het vlieger- corpe, naar Desenzano begeven, waar hy de gast der Italiaansebe hscbtmacht aal afin. WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter) De neutrale Amerikaansche staten hebben aan Bolivia een vredelievende nota gezonden, waarin wordt verklaard, dat het eenige waarnaar deze landen streven Is, een rechtvaardige oplossing te vin den van het geschil, waardoor zoowel Bolivia als Paraguay worden bevredigd, en de perma nente belangen van het westelyk halfrond on geschonden blijven. Bergingsvaartuigen en duikers zijn reeds eenige weken bezig met het lichten van de gezonken Fransche onderzeeboot ..Prométhée”, maar men schijnt te kampen te hebben met moeilijkhe den, zooals die bij dit werk steeds optreden. Klippen, stroomlngen, een lastige ligging van het wrak maken de lichting in de meeste ge vallen ónmogelijk. De gelden voor een lang- durigen arbeid zyn niet gemakkeiyk bijeen te krijgen, tenzy rijke schatten lokken, zooals by de „Egypt", om welk schip men zich al ja- ren druk maakt en dat al groote sommen aan berglngskosten verslond. En dan rekenen we nog niet eens de menschenlevens die met de ber- gingspogingen verloren gaan. In de eersteJ dagen werd het werk aan de .Prométhée" mét koortsachtige haast voortge zet; immers, wellicht konden hier menschen van een verschrikkelijken dood gered worden. Een telefoonboei uit het gezonken schip was het zekerste teeken. dat overlevenden in het wrak nog op verlossing hoopten en dat was voor de redders de grootste aansporing. Boven de stalen doodkist der vier-en-zestig werd met inspanning gezwoegd, tevergeefs! En nu? Heeft het nu nog zin naar het wrak te zoeken, het te ontrukken aan de donkere diepte? Ongetwyfeld. En dat niet om het wrak zelf, dat waarschyniyk niet veel meer dan oud Ijzer zal zyn, als het boven water komt; ook niet omdat het gezonken karkas een gevaar voor de scheepvaart zou beteekenen; er Is hier een geheel andere reden. Verschillende kenners van onderzeebooten concludeeren uit de aanwezigheid van technici der Schnelder-Creuzot fabrieken, dat er een nieuwe uitvinding zal worden geprobeerd, zy vermoeden dan dat het ongeluk Is ontstaan, doordat zoon nieuw apparaat verkeerd is be handeld of heeft geweigerd. Zoo is althans wel te begrijpen dat de regeerlng er zooveel waarde aan hecht, dat het wrak wordt gelicht. Dan zou de oorzaak van deze catastrophe een belang rijke rol kunnen spelen in de ontwikkeling der duikbootentechnlek. Zooals by iedere berging werden ook hter voorbereidingen door de duikers gemaakt. En spoedig bleek daarby, dat de omstandigheden bijzonder moeilijk waren, aangerien door de sterke stroozning het wrak voortdurend van ligging veranderde. Na langen, inspannenden arbeid onder water waarbij de nieuwe Fran sche duikmethode met heliumgas van practl- sche waarde is gebleken konden de sterkte en de richting van een onderstroom, de bewe ging van het karkas en de gesteldheid van den zeebodem nauwkeurig worden vastgesteld. Het is nu he taak den berglngsschepen met alle mo- geiyke hulpmiddelen der techniek te trachten, de „Prométhée" op te halen. Die techniek heeft sedert den moelzamen ar beid by de schefien voor Scapa Flow groote vorderingen gemaakt. Het maakt groot verschil, of een wrak op de plaats zelve aan de opper vlakte moet worden gebracht, zooals dat het ge val was by de zware pantserkruisers en linie schepen van de gezonken Dultsche vloot, of dat men 't karkas alleen maar heeft ..aan te haken” en dan te versleepen, zooals de bedoeling is by de „Prométhée" en by de „Niobe". Dat „aanhaken” en wegsleepen wordt meestal mogeiyk gemaakt door de „pompmethode”. Het berglngsvaartuig wordt volgepompt met water, waardoor het eenige meters zakt. Dan worden stalen kabels om het wrak gebracht en met het berglngsvaartuig verbonden, waarna dat weer wordt leeggepompt. Het stygt derhalve en Ucht et blijft In het Verre Oosten maar steeds weerlichten. De geweldige overstroomlngen hebben de Japan sche legerscharen, die de zaak van de pseudo-onafhankelljke regeerlng van Mandsjoekwo verdedigen, beschermen en bevorderen, slechts korten tijd van de ben den der verzet plegende Chineezen kunpen schelden. Thans- zijn zij weer hier en daar slaags geraakt volgens alle regelen van de zeer moderne en zeer geheimzinnige kunst wan oorlog voeren ponder dat er oorlog is. Japan gaat onverbiddellijk voort met het consolideeren van zijn macht In den zelf gebakken nieuwen staat, welken het zeer binnenkort wel officieel zal erkennen. De benoeming van den Japanschen generaal Moeto als buitengewoon vertegenwoordiger van Japan in Mandsjoekwo Is de eerste groote schrede in deze richting. Natuurlijk heeft Lowen Kan, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, tegen deze di plomatieke benoeming op de bekende krachtige wijze geprotesteerd, en even na tuurlijk met de van ouds bekende totale afwezigheid van eenig succes. Japan legt alle protesten naast zich neer, vooral die, ten. De protesten van «twoordt Japan of wel of wel met een jleen over de pro- iten pleegt het lardoor erken- DESENZANO AAN HET GARDA-MEER, M Aug. (Reuter.) Prof. Piccard Is met zyn ballon om vijf uur gedaald op eenige tientallen kilo meters afstand van deze plaats, nadat hy Rlva op omstreeks 1400 meter hoogte had overvlo gen. De Zwitsersche Bondsraad heeft hem een telegram van gelukwensch gezonden. De daling had precies te 17.10 uur plaats by Cavallaro di Monzambano in de provincie Mantua. Het bericht van Piccards daling verbreidde zich snel in den omtrek van het Garda-meer. Duizenden volgden met belangstelling de lang zame vlucht van den ballon. Om 14 uur was prof. Piccard gedaald tot een hoogte van 1000 meter en vloog te half drie over Desenzano. Van hier uit nam hy koers naar Tastilione della Stivlere en landde vervolgens, gelijk ge meld werd, by Monzambano. Een tah-yke menigte toeschouwers juichte de moedige luchtvaarders toe. Prof. Piccard ver liet aanstonds na de landing de gondel en reed per auto naar Desenzano, terwyi zyn be geleider Cozyns op de plek der daling bleet. Naar uit Desenzano gemeld wordt, verkeerde prof. Piccard in den besten gezondheidstoestand. Het Italiaansche ministerie van luchtvaart, dat op de hoogte was gesteld van de mogeiyk- held eener landing In het gebied van Mantua, had den officieren en soldaten van de vlieger- groep bevel gegeven zich voor alle gevallen bereid te houden. Verwachting: Zwakke, veranderiyke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, warm weer. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Zon op 5.50, onder 8.16. Laatste Kwar. tier Woensdag vsn. 8^1. Ucht op 8.48. PARIJS, 18 Aug. (V. D.) Het Ministerie van Koloniën heeft uit Dakar bericht ontvangen dat Zondag jX nabij Bamako aan den Niger een tornado heeft gewoed, die groote mate- rieele schade beeft veroorzaakt en tal van n^nsc.hen levens heeft gekost. De spoor wgg nabij Bamako werd grootendeels vernield. Een Inksalt.reint.te werd uit de rails geworpen, waar door de machinist en een passagier werden ge- dood. Zes inboorlingen zweepte watermassa’s dronken, vernield met de benoeming van den oor Pruisen. De rjjksregee- i\ verweer den fracties het >y de aanklacht der voor in te sluiten. Hierop wordt 1 geantwoord, dat men ;elyk dient toe te ken- k het feit, dat de ryks- \net organen van den d\n voorzitter, [t. De BERLIJN, 17 Aug. (W.B Naar vernomen wordt, heeft de rijkskanselary de stad Essen verzocht het verlof van dr. Bracht, den bur. gemeester der stad, tot December te verlengen. Een bevestiging van de juistheid van genoem den datum kon nog niet worden verkregen, hoewel her wel vast staat, dat er een verzoek is gedaan. \Hieruit wordt geconcludeerd, dat dr. Bracht nog wel eenlgen tyd plaatsvervan gend rijkscomjnissaris voor Pruisen zal biyven. Tegelijk met de gWezen Pruisische minis ters hebben inóytijd ook de sociaal-democra- tische en Centtum-fracties by het staatsge. rechtshof een aanklacht tegen het Rijk inge diend in verban rykscommissaris ring had in h recht ontzegd, zich malige ministers ar thans door de Ira haar dit recht wel dëf nen, o.m. op grond var regeerlng herhaaldeljjk Landdag, zooals b.v. <wn voorzitter, recht streeks onderhandeld heelt. De fracties be roepen zich voorts er op, dat het optreden van het rijk afbreuk heeft gedaan aan het recht der Pruisische volksvertegenwoordiging. Ook de voormalige Pruisische ministers heb- ben hun antwoord op het verweer der rtjks- regeering by het staatsgerechtshof ingedlena. Daarin wordt o.m er op gewezen, dat de crl- tlek, welke het rfjk op het optreden der Prui sische regeerlng had, eerst na afkondiging van het decreet van den rijkspresident kenbaar is gemaakt. I I r-n pp

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1