De onderwijzer en de wereld R zwelt Als de Soenjgari Hl I T Roeping, taak en plichten B. toeneming der kosmische STRALING NIEUWE RAMPEN OVER MANDSJOERIJE ZATERDAG 20 AUGUSTUS a ROND OTTAWA DRUIVEN ETEN 10.000 bezoeken in één maand Socialistische critiek EEN SPORTIEF MEISJE MOTOR CONTRA TRAM Economische commissie De paedagogische dagen Bliksem in moskee Priester op slag gedood Crisis-botermerk AMSTERDAM—BERLIJN Engeland en Ierland Ottawa brengt opklaring icfc De onderwijzer en het gezag DERTIEN RUSSEN GEDOOD Instorting bij bruggebouw Vreemdelingenbezoek aan Zeeland VRACHTAUTO ONGESLAGEN^ De onderwijzer en de jeugd Veertien kinderen gewond Ontevreden sigarenwinkeliers TREINONGELUK IN GALICIË Televisie met hindernissen Matelooze ellende Hofbericht Indische Dienst ir Onderwijs en opvoeding Aan harden strijd het hoofd te bieden, is de roeping van iederen Christen DE VLOOTKWESTIE EN MANDSJOERIJE Overstrooming in het land der kolossale afmetingen De Kerk en het bijzon der onderwijs t IEN IJK EEN GODSOORDEEL DOOR DE VUURPROEF AAN DEN JORDAAN Proefuitzendingen te Praag Op heeterdaad betrapt Met een kano van Hamburg naar Londen Aan de gevolgen overleden De overstrooming een verrassing Beeldtelegraafdienst op Zon- en feestdagen gesloten STEEDS SNELLER Berijder zwaar gewond De Soongari als vsrhearsweg De eischen van Canada Buitenlandse!) Weeroverzicht i:' f? T Chrtotus- dankbaar de z MwauMuv. v-rv*. u* uuö iana nouat ae warmte aan en al namen de kansen op onweer Iets toe. nu. voorschijn gehaald. De weg GrebbeWageningen De heer Fons Sarneel sprak over: Pater Colsen sprak over: ..A M. 5 n H(j, de sociale werker, wees voor alles op de wvnog t in uiy- MOSKOU, 19 Aug. (V. D.) Bij den bouw van een brug over de Oka bij Ntojlnovgorod la een in aanbouw zijnde boog ingestort. Dertien arbeiders werden zwaar gewond. De verant woordelijke leider van het werk is gearresteerd. Scherp toekende hU. hoe wij ons thans bevin den in een crisis, welke ook het gezag in haar kring betrokken heeft. Met recht kan men dan ook spreken van een gezagscrisis. Deze open baart zich bij jong en oud, in alle rangen en standen, wy zien het rond om ons in het maat schappelijke, in het politieke leven. De oorzaak dezer gezagscrisis zocht de heer Sarneel in het ftit, dat men het beginsel niet meer kent, waarop bet gezag gebaseerd la. Gezag vindt zijn oor sprong in God, aan Wlen in absoluten zin alleen alle gezag toe komt. Menschen kunnen gezag doen gelden in zooverre zy vertolkers op aarde van het Goddelijk gezag zijn. De heer Sarneel deed een zeer kernachtige uitspraak, welke tot misverstaan aanleiding gaf bij de op zijne lezing volgende bespreking met deze woorden: Indien ik geen geloof had, zou ik geen gezag erkennen. Natuurlijk diende men deze uitlating te zien in dit licht, dat wie God niet erkent, eveneens het gezag niet erkennen kan. Immers, aan welk recht d. prov. d. Prov. BELGRADO, 19 Aug. (Reuter.) Het hevige onweder, dat gisterenavond boven Peach, ge legen aan de Albaansche grens, heeft gewoed, heeft groote schade aangericht. De bliksem sloeg in in een minaret, juist op het oogen- blik dat de priester de geloovlgen tot gebed op- riep. De priester was op slag dood. Een tweede bliksemstraal sloeg in het dak van de nabij gelegen moskee, welke Instortte, waardoor tal rijke geloovlgen onder het puin werden bedol ven. Totdusver zijn drie dooden en verschei dene zwaargewonden uit de pulnhoopen te Het oude Praagsche zendstation in Straach- nitz, dat sinds de inbedrijfstelling van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen krachtzender te Llbhtz alleen in bijzondere gevallen gebruikt werd, heeft dezer dagen proeven genomen met zijn nieuwe golf. 240 M. De ontvangst was zeer helder en in vele doe len van Praag beter te hoeren dan wanneer de krachtzender werkt. Het station zal nu de programma’» van U- bllta mede uitzenden, doch ook met eigen pro gramma’s doorgaan. Reeds sedert eenigen tijd werden van be. zoekers van het zwembad „Elfhoeven” in de Reeuw ijksche Plassen telkens waardevolle voor werpen en geld gestolen. In de laatste maand werd om. aangifte gedaan van vermtoaln* van ringen, van 80 aan bankbiljetten uit een portefeuille, terwijl verscheidene zwemmers tot de bevinding kwamen, dat hun portemonnaie geledigd was. De pachter van het recreatieoord verdacht weliswaar een jongeman uit Bodegraven wan de diefstallen, doch hij was tot nu toe niet er in geslaagd hem op heeterdaad te be trappen. Woensdagavond toen de pachter, een oogje in t zeil houdend, den jongeman een kleed kamertje, waarvan de bezitter te het water toefde, zag binnengaan en daarna een por temonnaie ledigen en den inhoud In eigen aak stoppen, greep hij den jeugdigen dief en lever de hem over aan de politie. De jongeman, de 18-jarige L. H. uit Bodegraven, legde een vol ledige bekentenis af. groot Is en dat er hevige strijd om gevoerd Is. -Een groot deel van het jaar is de Soengari met ijsschotsen bedekt, die soms anderhalven meter dik zijn, maar gedurende den ijsvrijen tijd ontwikkelt zich een levendig verkeer op de ri vier. Talrijke jonken en stoombooten varen op het gele water, en de groote vischrijkdom speelt een belangrijke rol bij de voeding van de Mand- sjoerijsche bevolking. De vaart is overigens niet geheel zonder gevaar, want het dichte struik gewas aan de oevers vormt een prachtige schuil plaats voor de roofzieke Hoenghoesen en menige jonk, die met al te veel vertrouwen den tocht aanvaardde, is het slachtoffer van een plraten- overval geworden. Uit de groote beteekenis van de Soengari als verkeersweg Is het te verklaren, dat in de laatste 10 of 20 jaar groote nlvelleeringswerkzaamhe- den aan de rivier verricht zijn. Al te ondiepe plaatsen werden uitgediept. Sommige stroom versnellingen, die de scheepvaart hinderden, werden gereguleerd. Vooral bij San-sin, aan den bovenloop van da Soengari zijn vela wer ken verricht. Te Schiermonnikoog is Donderdag aangeko men mej. Elza Müller, die op weg is naar Londen met een vier meter lange opvouwbare kano. Aan boord van de kano is een tentje, waarin het sportieve meisje overnacht. mlng zóó veel menschenlevens geëlsoht heeft? Ten deele is het zeker zóó te verklaren, dat nie mand had kunnen verwachten, dat de trage, kalm voortvlledende rivier zoo uit den hoek kon komen. Sedert menschenheugenls Is een der gelijke catastyphe hter niet voorgekomen, en als door het smelten van de sneeuw in den regel in Juni en Juli de stroom wast, treedt hy toch bijna nooit bulten zijn oevers. In ae zomer zakt op vele plaatsen het water zoo diep, dat men het bed, dat hier en daar een kilome ter breed is, te voet kan doorloopen. Aan den anderen kant schuilt juist in de vlakheid van de bedding en de oevers een ge vaar, als de rivier eenmaal buitengewoon zwelt door sterken regenval en snelle dool. Dan kunnen de golven ongehinderd kilometers ver het land Indringen, rijst- en sojavelden ver woesten, den oogst vernietigen. Duizenden men- schen worden dan meegesleurd en een ramp vindt plaats, zooals alleen het zwaar geteisterde China ae kent Dinsdag en Woensdag zijn te Heerlen, Woens dag en Donderdag te Sittard en Donderdag en Vrijdag te Maastricht de bereids aangekon- dlgde Paedagogische dagen gehouden, georgani seerd door den R.K. Onderwijzersbond. Deze paedagogische dagen zijn ontstaan uit de be hoeften der tijden: immers, Juist inzicht in de opvoedkunde is een onmisbare factor voor den onze onderwijzer om zijn taak: Christelijke karakters te kweeken en op te voeden, welke als cellen groeien en bloeien zullen In onze ontkerstende maatschappij, In haar geheelen, grootschen omvang te kunnen vervullen. Den initiatiefnemer der dagen, den zoo actieven heer v. d. Ende, komt alle lof toe en terecht werd hij bij de opening der dagen te Heerlen door den voor zitter, den heer Windthorst, allerhartelijkst ge huldigd. Het was gelukt een keur van sprekers voor de dagen te „engageeren”, den heer Fons Sarneel, den algemeen geachten en prlncipleelen redac teur van bet schoolblad, hoofd eener school tei Eindhoven, pater dr. Vesters, wiens naam lm Heerlen, vooral voor de bezoekers der Volksuni versiteit, geen onbekende is, pater Colsen, den grooten rector van Nuth, den In de doctrine van dr. Pools doorkneden socialen apostel en dr. Moller, den eerlijken mensch, leekenapostel In den besten zin des woord», een man van ver dienste op onderwijsgebied. De 65-jarlge Maas uit Hemen bij Wychen, botste Maandag met zijn motor tegen een auto onder Wychen. De man, die oogenschyniyk niets mankeerde, werd naar het Canlsius-zlekenhuls te Nijmegen overgebracht, waar hij heden, na een operatie, is overleden. Naar wij vernemen, is de motorfietser W. O. S., uit de Ampèrestraat te 's Qravenhage, die gister op den hoek van Paul Krugerlaan en Reltastraat in volle vaart tegen een tramwa gen van lijn 12 is opgereden. Vrijdag in het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal aldaar, overleden. Verkttmitn (O.-IndM)M. Machsoes, Gou- vern.-Ind. arts 1ste kL, Utrecht; W. Chr. U Brocx, opperhoutv. b. h. Boachw„ ’s-Gravan- hage; B. J. Chr. Damen, oomm. van pol. Ma kl. b. d. Alg. Politie te Soerabaja. Dordrecht; O. Schwencke, wd. ass.-res. t. b. voor Agrarische Zaken te Jogjakarta, ’s-Gravenhage; mr. O. W. van der Bend, adj.-insp. van Financiën b. h. Hoofdkant. v. d. Dienst der Bel., Amsterdam; J. H. Eisma, boekh. b. h. Bankatlnw., Rotter dam; W. N. Slttrop. burg, ambt., hoofd v. d. AM Steen- en Offsetdrukker!) b. h. Repro- ductiebedr. v. d. Topogr. Dienst. 's-Qravenhago; D. A. van Deuren, landed, ter beech. Oost-Java. refer, b. h. Hoofdkant. Waterstaat. Arnhem; P. de Boer, opa. b. h. torpedo-atelier te Soerabaja. Amsterdam; Jhr. mr. O. F. H. W. Rengers Hora Slccama. ref. b. d. volksraad. 's-Gravenhage; K. Mantel. ge- dlpl. gezagh. b. h. Blnn. Best., Abbekerk; H. Hommerwn, mulo-onderw.. gepl. b. d. Me openb. mulo-sch. te Malang. Amsterdam; mej. A. F. Brocx, onderw. b. h. openb. Westersch lager onderw., 's-Oravenhage. Gepenslonneerden <W.-Indlë)H. J. Veger, gew, hoofdk. der belast, in Curasao. Groningen. LONDEN, 19 Aug. kV. D.) De „Daily He rald het orgaan van de Labour Party, schrijft dat het resultaat van de Conferentie van Ottawa Is, dat niemand tevreden Is gesteld. De reso. lutles en genomen besluiten zyn alle slechts lapwerk. De Canadeesche Ministerpresident heeft dank zy den tegenstand! der Britsche delegatie ten aanzien van de kwestie der Rus. sische dumping een aanzienlijke nederlaag ge. leden. ïS Deze spreker vroeg voor alles van den on. derwyzer cultuurvorming, gebaseerd op een be hooriyke Afetenschappeiyke opleiding, In welk verband spr. bedoelde met wetenschap: kennis van oorzaken. Studeeren wil zeggen: zich ver- diepen, steeds verder In het wesen der din gen. In hun samenhang en hun plaats in de orde. De wetenschappelijke opleiding vorme geen Intellectuallsten, die tenslotte hun schoo- ne taak tot sleur zien worden. Wil men cultuur brengen, dan diene men zelf cultureel gevormd te zyn. De Katholieke onderwyzer moet zyn cultureel en wetenschappeiyk gevormd In de KAtholieke cultuur en godsdienst. Ook op gods- De Vorstin van Erbach, zuster van H. M. de Konlngln-Moeder, en haar dochter de prin ses Helóne worden Maandag voor eenlge dagen In het poleis Soestdyk verwacht. DE8ENZANO. 19 Aug. (Reuter). BQ de ont vangst van journalisten heeft professor Pic card eenlge interessante verklaringen afgelegd, o.a. zelde hjj dat de kosmische stralen In de stratosfeer belangrijk in hevigheid waren toe genomen. door de verdere ontwikkeling van de ondiepe depressie over de Golf van Biscaje, die zich tot over de lersche zee uitstrekt, toch Is het nog het waarschyniykst dat ook het komende et maal droog warm weer zal brengen. In Dultsch. land toch breidde de hoogedruk zich verder uit en drukstyglngen in de Oostzee maken het waarschyniyk dat de luchttoevoer in c streken In hoofdzaak een ooste’.yke zal zijn. In Scandinavië Is de temperatuur meest vrij sterk onder de normale. Pater Verstar wees er In zyn toespraak op hoe het voor de Kerk geen kwestie Is of bet onder werp byzopder dan wel lager is. De naam bij zonder onderwijs is in den volksmond uit 'de historie gegroeid als tegenstelling van het lager onderwijs. De Kerk aanvaardt alleen katholiek onderwijs, dat in haar wesen het ware open bare onderwijs Is. Hoe gewaagd deze stelling voor velen ook schynen moge, zy valt te motiveeren. Het katholicisme Is de eenlge juiste levensvorm van den mensch. Zijn beginselen zyn daarom de eenlge Juiste beginselen der opvoeding van lede ren mensch. Daarom staat derhalve de Kerk af wijzend tegenover leder onderwijs of het byzon- der, dan wel openbaar of neutraal is, dat niet op katholieken grondslag gebaseerd Is. Uitvoerig ging spr. na en motiveerde hoe de houding der katholieken als gevolg van dit kerkelyk stand punt zyn moet tegenover leder ander onder- wys dan katholiek. Alleen dan kan bet bezoek aan nlet-katholleke scholen worden toegestaan, wanneer er geen gevaar voor het geloof bestaat Maar ook dit nog onder voorwaarden van plaats en tyd, waarover de Blsschop uitspraak te doen heeft Door technische oorzaken hebben de televisie uitzendingen van den Eïigelschen Omroep ver traging ondervonden, soodat niet op den aan gegeven datum met uitzendingen kan begonnen worden. Zooals bekend, werd met Ingang van 1 Aug. JJ. de bestaande beeldtelegraafdienst Amster damBandoeng uitgebreid met de verbinding AmsterdamBerlijn, voor welke belde diensten behoudens eenlge afwykingen dezelfde bepalin gen geldèn. Zoo bedraagt *t tarief voor beeldtelegrammen AmsterdamBerlyn 6S cent voor Iedere c.MJ, met een minimum van 6.50 voor een opper vlakte van 100 cü.2 of minder. Aanbiedlngsformulleren met een nuttig beeld- oppervlak van 9 X 20 C-M- zUn kosteloos aan de telegraafkantoren verkrijgbaar. Verdere inlichtingen warden verstrekt aan de telegraafkantoren. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de beeldtelegraafdienst AmsterdamBerlijn in het algemeen op Zon- en Feestdagen zal ge sloten zyn. WARSCHAU. 1» Aug. (VU.) Op het sta tion Kamlonka Wielea in West-Galiclë kwam gisteren tengevolge van een verkeerden wissel- stand een binnenkomende personentrein in botsing met een op 't station staanden goede rentrein. Zeven en twintig passagiers werden gewond, waarvan verscheidenen ernstig. De Soengari is een zyrlvler van den Amoer, 2500 K.M. lang. Haar bron ligt in het Tsjang- alingebergte, by de grens van Korea. Die berg rug geldt by de bewoners van Mansjoerye als heilig. De beteekenis van de Soengari voor Mand- sjoerye is buitengewoon groot. De rivier vormt nameiyk den eenigen waterverkeersweg van het land; de belde bruggen In de buurt van Char- bln zyn de eenlge verbindingen tusschen Mand- sjoertJe en China. Het spreekt dus wel vanzelf, dat de strategische beteekenis deser bruggen, die op het oogenbllk In Japansch bezit zyn. zeer Volgens oud Arabisch gebruik werd dezer da gen In Mazar, In Zuid Transjordanlë, een moordproces door de vuurproef beslist. In een bloedwraak tusschen twee Bedoelnen stamman was een man gedood. De familie van den ver- slagene eischte het bloedgeld en sleepte drie mannen voor het gerecht, die verdacht werden van dezen moord. De rechtbank zou uitmaken wie de dader was: er werd besloten dat een godsoordeel door de vuurproef zou beslissen. Er werd een dolk genomen die met schede en al in een kolenvuur gestoken werd. Toen was de stilte een wyie hoorbaar. Ook de beklaagden verkeerden in de hoogste spanning. Eindeiyk nam de oude Sheik den rood gloelenden dolk uit het vuur, stak zyn tong uit en proefde het staal. Men hoorde het sissen, zooals wanneer Dat de gelegenheid, die door bemiddeling van den Bond Westland wordt geboden om in het Westland druiven te eten op da kweekery wel door de stedelingen" wordt geapprecieerd, moge wel biyken uit het feit, dat op een kwee kery In het Westland, gedurende de maand Juli niet minder dan ruim 10.000 bezoeken ayn geweest. En nog steeds komen lederen da* tel van touringcars, luxe auto’s, hun bezoeken aan de kweekeryen brengen. Op 24 Juni zond de Ned. Bond van Sigaren- winkeliers Vereenlglngen, In samenwerking met andere bonden van sigarenwinkeliers, een request aan den minister van Economische Zaken en Arbeid in zake geringe contróle op de wet op de Winkelsluiting en de Zondag- sluiting, met het verzoek een aanschrijving tot verschillende gemeentebesturen te richten. Hierop heeft de minister afwijzend antwoord aan de bonden toegezonden, tot groote ont- i stemming van de georganiseerde winkeliers, die de houding van den minister onbegrypeluk vinden, zy betreuren het. dat de verkoop van tabaksfabrikaten vrijwel onbelemmerd voort gaat op alle mogeiyke en onmogelijke openbare plaatsen waar leder het constateeren kan. ter- wyi er geen sprake was of is, van afdoend in- grijpen tegen deze overtreding door of van- wege de daartoe aangewezen autoriteiten. OTTAWA, 19 Aug. (Reuter). De besprekingen tusschen Thomas en O’Kelly hebben een soort „accoord om een accoord” ten doel, dat omnld- deliyk gevolgd zou worden door de afschaffing der nieuwe Mhvalstarieven door Engeland en Ierland. IDe belde regeerlngen zouden vervol gens In de betere atmosfeer, die hier het ge volg van zal zyn, kunnen overgaan tot de keu ze van een gerechtshof, dat de kwestie der an nuïteiten zal beoordeelen. dienst!* gebied moet de wezenlijke kennis be. rusten op redeiyk inzicht. Bestaat dit niet, dan kan er geen bevrediging zyn en ontstaat er schijnbaar conflict tusschen geloof en we tenschap. Als voornaamste taak van den opvoeder be. lichtte dr. Moller de karaktervorming. Hoe is dit mogelyk Indien men zelf geen karakter heeft? We dienen eeriyk te erkennen wat we zyn. ook tegenover onze leerlingen. Onze fouten behoeven we niet te verbergen, indien zy zich uiten. Rldderiyke erkenning derhalve van gemaakte fouten I Katholiek dadenleven wordt van den onderwijzer geëischt: zyn voorbeeld is van overwegenden Invloed op de verdere ont wikkeling van den leerling, ook op geloofsge bied. Het Katholieke onderwijs vindt zyne verpersoonlijking In den onderwyzer. Dit mag nooit vergeten worden. Het Katholieke onder. wys zoeke men niet in methoden, maar In het leven uitdragen zyner beginselen door den onderwyzer. De Katholieke onderwyzer, die er is om Katholieken te vormen en te onder, wijzen, geeft vanzelf Katholiek onderwijs. Wie zyn taak niet als roeping beschouwt, maar louter als betrekklng-om-den-broode, moet met voor de klas staan. Hy hoort daar niet thuis. De taak van den Katholieken onderwyzer op de openbare school is geen geringe, wy dienen op deze school negatief neutraal te zyn en kunnen derhalve ons licht en onze opvoedings- beginselen er doen schynen zonder de gevoe lens van anderen te kwetsen. Overal Is de taak van den Katholieken onderwyzer, waar hy ook staat: de kinderen te vormen tot dragers. Na iedere lezing, welke met een applaus en een korte samenvatting en dank, woord van den voorzitter besloten werd, ont spon zich nu eens meer, dan eens minder een Interessante bespreking. Soms was deze zeer Interessant. Na de lezing van Pater Colsen ontspon zich een buitengemeen Interessant de bat tusschen den aanwezigen Bisschoppeiyken Inspecteur dr. v. GUs, dr. Poels en Pater Col sen zelf, waarbij ook nog enkele anderen be trokken werden. Het ging om deze practlscho vraag: wat dient voorop te staan, de wetenschappeiyke of de sociale vorming? Dr. van Glls was de eerste meenlng toegedaan, terwijl de beide anderen, die den wetenschappelljken vorm natuuriyk als noodzakeiyk aanvaarden, daarnevens nog eene sociale vorming even noodzakeiyk achten. Willen wy tenslotte in een enkel woord on zen indruk vastleggen over deze Paedagogische dsgen, dan zy het deze: dat zy volop geslaagd zyn en volkomen aan him doel beantwoord hebben. De opkomst was. ondanks het zeer warme weer uiterst bevredigend. Hopen wy nu, dat de gedachten door de sprekers als za-, den uitgestrooid, ontkiemen zullen en wortel schieten, opdat de onderwijzersstand door sommigen wel de voornaamste beroepsstand genoemd! het zyne moge bydragen om ae gedachten van de Sociale Encyclieken, gelijk reeds in den aanhef van dit verslag betoogd, te helj?en verwezenlijken! Zwaar voorzeker is de taak, aldus onze H. Vader In Quadragesimo Anno, waartoe wy allen geroepen zyn, want wy verhelen ons niet, dst aan weerszijden, by de hoogere zoowel als bij de lagere klassen der maatschappij zeer veel hinderpalen te overwin nen zyn. Maar laten zy den moed niet verlie zen: aan harden stryd het hoofd te bieden. Is de roeping van lederen Christen: en zwaren arbeid doorstaan Is niet vreemd aan hen, die als goede stryders van Christus Hem van meer naby willen volgen. ontleent de mensch dan zyn gezag? Hoe kunnen het socialisme en het communisme wettig gezag erkennen, daar zy God niet erkennen? Moet daarom mettertijd hun invloed op de menschen al niet verloren gaan, wyi zy hun gezag ontlee- nen aan de menschen? Dat ook by hen gezag te constateeren valt. Is niet anders dan logisch. De heer Sarneel constateerde een oude waarheid, even oud als de maatschappy zelf: het gezag Ugt in de natuur van den mensch zelf. Maar dit ge zag krijgt eerst waarde en recht van spreken, In- dlen men het ziet als een afbeelding van het Goddeiyk gezag en door God In de menschen gelegd als noodzakeiykp voorwaarde voor een gezonde sociale samenleving. Dit gezag komt als alle gezag, geiyk het spreekwoord segt: van God. Wie aan het wettig gezag gehoorzaamt, gehoor zaamt logisch gevolg! aan God zelf. Uitvoerig behandelde de heer Sarneel de drie voornaamste opvattingen van het gezag: het uiterst pessimistische, het uiterst optimistische en de katholieke, om duideiyk aan te toonen en overtuigend, dat alleen het laatste gezag 't juiste is, wyi het rekening houdt met de harde werke- lykheid, welke ons de erfzonde brengt en het doel van ’s menschen leven: God van aanschyn tot aanschyn te aanschouwen. Dit doel moet ook de op te voeden jonge mensch leeren kennen. Daartoe Is de opvoeding noodzakeiyk. Gezag en opvoeding: zoo komt spr. tot de kern van zyn betoog. Belde zyn nauw aan elkaar verbonden. Uitvoerig gaat hy er op in, dat de gezagsfunctle varken onderwyzer voor alles is het leeren van plichten aan de kinderen, een richten van den klnderwll op den Goddelljken wil, cp alles wat derhalve goed en mooi is. Wil de onderwyzer zyn taak goed opvatten, geen dwang-paedagoog zyn, geen egoïst, maar ’n karakterkweeker. dan dient zyn gezag van liefde doorgloeld te zyn. Een der- gelljk gezag wordt nooit als ’n vernedering aan gevoeld, maar dankbaar aanvaard. De liefde van Christus voor het kind zy den onderwyzer lelds- vrouwe by zyn liefde voor het kind. Pater dr. Verster sprak over: Doordat echter slechts over 1300 M. van de 2200 M. een onmiddeliyke vervanging van de klinkers noodgl bleek te sUn. kunnen by uit voering in klinkers de kosten van de verbete ring van 900 M. weglengte of ruim 40 pct. van het totaal, bespaard worden. Deze onmiddeliyke besparing, welke voor een belangrijk deel te dank enls aan den lageren prijs, waarvoor de klinkers thans zullen wor den geleverd. Daarby is derhalve geen rekening gehouden met het feit, dat ook de vroeger gecontracteer de minimum hoeveelheid ten gevolge van de verhoogde afneming van klinkers een prijsver laging tot hetzelfde bedrag ondergaat. Ware hiermede wel rekening gehouden en dus de prijsverlaging geheel omgeslagen over de extra te leveren klinkers, dan zou de bo vengenoemde eenheidsprijs van 2.55 met nog ongeveer i 0.70 zyn gedaald, dus omstreeks 1.85 per M2, zyn geworden. NEW ORLEANS, 19 Au*. (V.D.) De Ame- rikaansche vlieger Jimmy Wedell maakte gis teren een proefvlucht met een nieuw gebouwd vliegtuig, waarmede hy een poging wil doen om verschillende records te breken. Hy bereik te, naar officieus kon worden vastgesteld, ty- dens de vlucht een snelheid van 518 KM per uur. sociale vorming der jeugd. Hier ontbreekt nog zoo veel aan. De lyn dient naar beneden te worden doorgetrokken: op de lagere school moet men er al dadelijk mee beginnen. Men moet de Jeugd door socialen zin by brengen, leeren het eigen-lk voorby te streven om an deren te helpen en te dienen. Men voedt de kinderen toch op tot gemeenschapsmenschen I Het bybrengen van den socialen zin kan over, al geschieden: in het gezin, op school, op straat, in de kerk en spr. geeft hier den weg aan door practlsche voorbeelden. WD moeten een juist I begrip bybrengen van de Katholieke sociale leer, waaromtrent zooveel misvattingen bestaan. BIJ de sociale vorming der jeugd diene men van de practyk uit te gaan, met middelen aan het dageiyksche leven ontleend, voede men sociaal op. De dingen van den dag interessee- ren de jongens vaak meer dan historische fel. ten en persoonlijkheden van min of meer be teekenis. De sociale gedachte moeten wy In het godsdienstige invoeren. Wat geeft bijv, de catechisatie geen ruime gelegenheid tot sociale opvoeding! By alles: de waarheid voorop! De jeugd ziet scherp, vooral In onze dagen, zy staat ta het volle leven. Men boude daar by zyn opvoeding rekening mee. Vrijwel leder kind weet meer van het leven dan zyn onderwyzer meent. Sociologie is levenskunst, even belangryk als rekenen eh schryven. Schrijvers en rekenaars hebben we genoeg, maar sociale menschen! In leder ge val: de sociale opvoeding dient elementair te’ zyn. Men geve het wezen aan. Terecht wees Pater Colsen er nog op, aat alle opvoeding van anderen beginnen moet by zelf.opvoedlng. Vorming van onderwijzers op sociaal gebied Is noodzakeiyk. Nog wees Pater Colsen er op, dat de sociale opvoeding zoo zyn moet, dat de jeugd van de hoogste klasse der lagere school uit zich zelf overgaat tot de Ka. tholieke Jeugdverenigingen. Opvoeders moe- n j v. iten, bepleitte Pater Colsen tenslotte de Jeugd Hoe is het mogeWk. dat de huhüge ovenrtroo- te^ypen. Dan zullen zy voor bun taak be. rekend rijn. Hy wees tenslotte op de taak van den onderwyzer by de redding van het Avond land, dat weer Morgenland moet wordeu. Als vierde spreker trad op dr. Molter over: CHEMNITZ, 19 Aug. (V.D.) Gisteren kwam een motorrijder in botsing met een vrachtauto, waarop zestien kinderen van de Hitler Jugend uit Leipzig van een vacantie- uitstapje terugkeerden. By het uitwijken reed de auto tegen een stoep op eri sloeg om. zoodat de inzittenden op straat terecht kwamen. De meeste kinderen werden licht gewond. Een begeleidende dame was er ernstiger aan toe, terwyi de motorrijder en zyn duo-possagiere zoodanig gewond werden dat zy naar het zie kenhuis moesten worden ovenge bracht. „Verdraaid, nou heeft de een of andere schurk mijn waaen gestolen." „Hm! Zacharias, je toas laat vannacht. Ik heb het twee uur hooren slaan." „Nee. lieve Kitty, ik was al thuis om elf uur, maar ik ben weer weggegaan om je zoete nut niet te storen." Het bezoek van Vreemdelingen aan Walche ren Is dit Jaar weer zeer groot, niettegenstaan de de tydsomstandlgheden. Vooral landgenoo- ten zoeken Zeelands tuin op voor een korter langer verbUjf. Het Hëzoek van personen, die In de Belgi sche badplaatsen vertoeven aan den Donder- dagschen Marktdag is niet zoo groot als vo rige jaren. Donderdag vervoerde de boot Breskens Vlissingen 1730 passagiers en 96 auto's tegen 2870 en 90 op den overeenkomstigen Donder dag van 1931 Ditmaal kwam echter voor bet eerst ook de Belgische mailboot La Ville de Liège rechtstreeks naar Middelburg met 525 passagiers. gloeiend beer in het water wordt geduwd. Toen kwamen de beklaagden aan de beurt. De eerste kwam naar voren en het gloeiende staal werd zyn tong gehouden. Toen hing er een geur als van gebraden vleeech. Het godsgericht was voltrokken: de man werd schuldig verklaard. De stamhoofden die In een vergadering byeen waren, verklaarden dat de vuurproef de beslissing had gebracht: de an- dere twee beklaagden behoefden zich niet meer aan de proef te onderwerpen en de man met de aangebrande tong werd veroordeeld om 300 pond In geld of In natura te betalen. De Ara bieren verklaren deze proef als volgt: de on- schuldigen blijven kalm en hun tong biyft voch tig: de dader echter to angstig: zyn tong u droog, soodat het gloeiend yzer hem ver hm nd j Donderdagmiddag ongeveer ses uur is op den hoek van Paul Krugerlaan en Reltastraat te ’s-Gravenhage een motorfletaer in botsing ge komen met 'n tramwagen van lyn 12. Hy be kwam een schedelbastofractuur en een gecom pliceerde rechterbeenbreuk en werd bewuste loos en in zeer emstlgen toestand door den ge neeskundigen dienst naar het gemeente-zleken- huto aan den Zuidwal gebracht. Nader vernemen wy, dat de motor fietser Is de heer W. C. 8„ uit de Ampèrestraat te 's-Gravenhage. Het on geluk heeft plaats gevonden, doordat hy geen voorrang verleende aan een bakfiets en links uithaalde, waardoor hy, met groote snelheid, tegen den tramwagen opreed en ondersteboven geworpen werd. In den avond was de heer 8. nog steeds be wusteloos; de politie kon hem niet verhooren. wegvak In klinkers volgens de verlaagde pry- zen en met Inachtneming van de waarde van de uitkomende materialen van ongeveer 1 per M2, by vernieuwing In klinkers. Deze een heidsprijs, waarin begrepen zyn de kosten van verbreedlng enz., bedraagt in het onderhavige geval 2.55 per M2. BALTIMORE, 18 Aug. (Reuter) De Ver- eenlgde Staten zullen, volgens de „Baltimore Sun”, la September vertegenwoordigers zenden naar Londen ter bespreking van de vlootver- mlnderlng. zy zullen volgens dit blad echter de opdracht krijgen, niet het kleinste bootje op te geven, tenzy de Vereenlgde Staten op Brischen steun kunnen rekenen ten aanzien van hun positie in Mandsjoerije. Nog is de herinnering aan de ontaettende overstrooming niet geheel vervaagd, die het vo rige jaar China teisterde en honderdduizenden slachtoffers etochte, of reeds komt een nieuwe Jobstydlng uit het verre Oosten de wereld op schrikken. De Soengari to bulten haar oevers getreden; kilometers ver Is het land overstroomd en dertig duizend menschen hebben den dood gevonden. Het aantal dakloozen loopt In de mll- lloenen en ook zy worden voor het grootste deel bedreigd door een ontzettend lot; immers de hoogten waarop zy zich In veiligheid hebben gebracht, zyn rondom door bet water omgeven, terwyi levensmiddelenvoorziening onmogelyk schijnt te zyn, doordat de verbindingen ver broken zyn. Tot overmaat van ramp Is In hetj, overstroomde gebied een cholera-epldemle uit-i gebroken. crrTKVJA., 19 Aug. (Reuter). Een hoogge. plaatste Canadeesche autoriteit verzekert, dat de opzegging van het verdrag tusschen Enge, land en Sovjet-Rusland gevolgd zal worden door het aannemen van een verdrag tusschen Canada en het Vereenlgd Koninkrijk Verklaard wordt dat er tevens een formule is aangenomen om het vraagstuk der Russi. sche dumping te bestryden. Na een langdurige conferentie tusschen de gedelegeerden van het Vereenlgd Konlnkryken Canada die gisteravond laat beëindigd to, ver. klaarde de Canadeesche eerste minister Ben. nett: „On een groot aantal punten hebben w|) overeenstemming bereikt.” Ten vervolge op e beantwoording van vragen van den heer Ebels betreffende het flnancicele voordeel, dat klnkerbestrating van het wegvak de Grebbe—Wageningen zou geven tegenover een asphaltbetonverhardlng op dat wegvak, deelt de Minister van Waterstaat nog het vol gends mede: De verbetering van het bedoelde 2200 M. lange wegvak In asphaltbeton zou tegen onge veer denzelfden eenheidsprijs hebben kunnen geschieden ato de verbetering van het geheels OTTAWA, 19 Aug. (Reuter). Het rapport der commissie voor de economische samenwerking to gepubliceerd. Het voorziet de benoeming van een permanent advtoeerend comité voor het In stellen van een onderzoek naar de organisatie der samenwerking In het gemeenebest, alsmede een standaardisatie In de industrie, die aan de behoeften dezer laatste moet voldoen en pe riodiek moet worden herzien. Z.Afrika en Ier. land hebben feenige reserves Ingediend. Naar de crtols-zulvelccntrale mededeelt, be draagt de prijs van het ertoto-botermerk en de vervoervergunnlng van boter voor de week van 21 tot 27 Augustus wederom 56 cent per K.O. De warmte to Donderdagmiddag vooral over Frankryk groot geworden. In het Zuiden kwamen mlddagtempera turen tot 37 graden Celsius voor en te Rennes waar de thermo meter 36 graden aanwees Is de ochtendtem- peratuur vandaag alweer 13.7 graden boven de normale. Ook in ons land houdt de warmte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11