Tragedie wordt voortgezet ^1 V al Ziekte van Weil Hitte te Londen De iepenziekte Steun noodig Slapeloosheid tengevolge van de zomerwarmte overwint men spoedig door het gebruik van een paar MUn- hardt's Zennuwtabletten, Buisje 75 ct. Ge DRAMA TE PUTBROEK Het Kabinet-Von Papen Motie van wantrouwen ingediend Getuigenlijst Eén sterfgeval te Rotterdam Motor tegen paard gereden Rede Minister Thomas De doodende draad Gruwelijke vondst Haai in de Schelde De kapitaalvlucht LAGE WATERSTAND goud Riviertjes grootendeel» droog BABY LINDBERGH st. o®. Te New York geboren DE BRUG BIJ ZALT-BOMMEL Tuinbouw in nood Vader en zoon gevonnist DE WOLINDUSTRIE DE HITTE EN HENKIE’S DORST Het heldere oogenblik CLARA ZETKIN ERNSTIG ZIEK LUCHTIGER KLEEDING Emeritaat pastoor J. J. Brüning ENGELANDS TARIEVEN H1TTE-SLACHTOFFERS DROEVIG VACANTIE-EINDE 43 getuigen Behandeling in hooger beroep voor hét Gerechtshof te H ertogenbosch DE RESULTATEN VAN OTTAWA GEWELF INGESTORT TE ECHTERNACH KINDERVERLAMMING IN SZEGEDIN AMERIKA EN RUSLAND Voorwaarden voor erkenning Vader verdrinkt onder de oogen van zijn gezin - - Overeenkomst tusschen Holland, België en F rankrijk Aandrang op de regeering voor onmiddellyken export Aan de gevolgen overleden t Uit een paal gevallen De Nasi’» beraadelagen Treinpersoneel krijgt het te warm Duizend millioen dollar aan uit Amerika weg Veertien dooden ZATERDAG 20 AUGUSTUS in rich De der RU fcsve ld wachter huisvrouw H. en huisvrouw 28 Jaar. 38 jaar, 1 Niet lang daarna Echt- te Echt. als het nog f -J uit Brussel meldt, is Naar de „Telegraaf”, Wederom zal, de menscheiyke gerechtigheid over de beide verdach- man werd onwel en zonk weg. Zijn Hjk 18 later door de rivierpolitie opgehaald. Te Rucphen werd de landbouwer M. A. door de warmte bevangen en Is eenlge uren later overleden. Op de Schelde nabij Bergen op Zoom is een haal gevangen. Het dier, een Jong exemplaar, is circa een Meter lang. De rechtbank veroordeelde den vader, den 56- jarigen jachtopziener en onbezoldigd rljksveld- wachter tot vijftien jaar gevangenisstraf we gens doodslag en zijn 33-jarigen zoon wegens poging tot doodslag tot acht jaar gevangenis straf. De rechtbank achtte ten opzichte van den rider de subsidiair ten lastegelegde dood slag van de drie slachtoffers, waarbij de door dezen verdachte geloste schoten In zoo n kort tijdsbestek zijn gevallen, dat moet worden aan genomen, dat de strafbare handeling van verd. 1 I I x 1 1 vo< ruf 2 r als ter gei na; we art dei ter dei set del ooi I der als bre dar twt jes, kar en der b ker Hie vol spli doe de der om V bre doo den 12 i toei mei op E vas E kan naa ten 10 i hee moi N- brei ond avei E; Mei geh een een sc hl haa ram Zi r r c ’i r z 81 g h g a de vierschaar spannen over de beide verdach ten in. het ontzettend stroopersdrama. dat zich heeft afgespeeld In den nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 38 November In de duistere bos- schen van Putbroek, In de nabijheid van Roer mond. rij m hc be do lai nu Mi ko D w k< er ze h< ee et ev Is ge ze to ro hopman te de behandeling van deze zaak in hooger beroep aanvangen. De Chineesche zeeman Mak Kin van het sa. „Tapanoeli” liggende in de Mermedehaven te Rotterdam is Vrijdagavond, nadat hy pas had gegeten. In genoemde haven gaan zwemmen. De familielid. Bjj deze warme dagen verlangden allen naar eenlge verfnsschlng en ging men baden den Rjjn. Het zoontje van den heer B. waagde wel wat ver uit den wal. De vader wou hem terughalen, maar plotseling glijdt hij zelf uit en verdwijnt in het bijzijn van vrouw en kin deren in de diepte. Doordat hy niet zwemmen kon, werd het ergste gevreesd. Wel werd spoedig met dreggen begonnen, maar het duurde meer dan een uur. dat de drenkeling werd opgehaald Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De familie B„ bestaande uit 4 personen, was te Wageningen gelogeerd ten huize van een Deze week is het werk aan de nieuwe brug bij Zalt-Bommel weer voor een belangrijk deel gevorderd. Bij het begin der week werd de helft van een der middenstukken, n.l. de westelijke bank van het zuidelijke deel van den stroom- boog gelegd. Vrydagmorgen werd een der mid denstukken van de groote hoofdliggers inge- heschen, ter lengte van 65 meter en van een gewicht van 210 ton! De gestadige vordering van den bouw dezer kolossale spoorbrug, een trotsch stuk werk onzer Nederlandsche industrie en in uitvoering bjj „Werkspoor N.V. Amsterdam", heeft de voortdurende belangstelling van allen, die de een voortgezette handeling uitmaken, bewezen, beteekenis kennen van deze groote verkeers- verbetering. Ook van uit de passeerende treinen wordt het werk aan de spoorbrug bij Zalt- Bommel gaarne, zij het dan vluchtig, waarge nomen. Een bejaarde man werd op de brug by de Heerengracht onwel en zakte In elkaar. Toen de Oeneeskundlgé Dienst 'ter plaatse kwam, bleek hy reeds te zyn overleden. Het lijk Is naar het ziekenhuis gebracht. Voorts kreeg de Geneeskundige Dienst nog een aantal andere gevallen te behandelen, welke een minder tragisch verloop hadden. Op de Beeklaan moest een juffrouw uit Voorburg uit een autobus gehaald worden, waar zy in zwym was gevallen. Zy werd naar het Roomsch-Ka- tholleke Ziekenhuis overgebracht. Voorts werd nog een 9-jarlg jongetje op straat door de warmte bevangen en werd door dén Geneeskundigen Dienst naar zijn huls ge bracht. Releveeren wy kort de feiten zooals die tot op heden aan het daglicht zijn gekomen. Drie jongelieden, de gebroeders Willem Mathias Kersten en Frans Werens, hadden op Vrijdagavond 37 November een spelletje kaart gespeeld in familiekring, zy waren woonachtig to het schamel gehucht Putbroek, onder de ge meente Echt aan de Dultsche grens gelegen. Tegen middernacht opperde een van hen het voorstel om de wildstrikken nog even te gaan nakijken. Het waren oppassende jongens hun eenlge fout bestond misschien in het ver boden strikken van een haas of konyntje, wat to die streek niet als een mlsdryf wordt be schouwd en toen zy dien nacht en ook den volgenden morgen niet thuis kwamen, maakte niemand zich ernstig ongerust, 's Nachts had den in het bosch schoten gedaverd door de Echt; Als gevolg van de voortdurende hitte komen uit de kringen van het spoorwegpersoneel ern stige klachten binnen over de benauwende dienstkleedlng, die zoo geheel vloekt met de in de laatste dagen heerschende temperatuur. Aangezien dit personeel niet de beschikking heeft over zomerkleeding en de verstrekking daarvan wel niet zoo tijdig zal kunnen ge schieden dat het personeel daar nog dezen zomer eenig nut van zal kunnen hebben, heeft het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- eenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel zich telegrafisch tot de directie van dé Neder- Te Mierlo had een aanrydlng plaats tusschen een motorrywlel en het span van een woonwa gen. De motorrijder reed tegen het paard op. Het dier brak twee pooten, terwyi de nummer plaat van den motor het beest in het lichaam- drong. Het paard stierf spoedig; motorrijder en duozitter liepen lichte kneuzingen op. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch vermoedlijk reed de woonwagenman aan den verkeerden kant van den weg. MOSKOU, 30 Aug. (V. D.) De ziekte van Clara Zetkin wekt in leidende kringen te dezer stede ernstige bezorgdheid. De patiënte, die in het Kreml-ziekenhuls wordt verpleegd, staat onder behandeling van vier der beste doctoren, waarvan twee lm beurten haar permanent be- maken. Er verluidt, dat het verloop van den ziekte- aanval zich in het begin normaal beeft ont wikkeld. stilte, maar ook dit had geen bijzonder opzien verwekt, het was een geluld, dat bü de wildrijke bosschen hoorde. Zaterdagavond was het drietal nog steeds niet teruggekeerd, aangifte by de politie volg de. Den volgenden morgen werden de bosschen grondig afgezocht door de marechaussee, die onmiddeliyk doortastende maatregelen nam. Bygestaan door veldwachters uit de buurt en een aantal buurtbewoners samezr ongeveer 40 man trok men de bosschen in, speurend en zoekend met het scherpe oog van den boech- bewoner. Eenlge personen zyn in den loop van den dag te 'sGravenhage het slachtoffer geworden van Met groote duldeiykheld werd de nood van den tuinbouw geschetst. Zoo werd gememoreerd dat in Ter Aar de opbrengst per Rijnalndsche roe was: in 1928 5, in 1929 3.65, in 1930 De waterstand op de Maas Is thans zeer laag en de val gaa degeiyks verder; zoo meldde Engelen (Maas) op 19 Aug. een stand van 63 cM. en een val van 35 c.M de sluis St. An dries aan de Maas een stand van 66 cM. en een val van 10 c.M. In de Meierij is de stand van Aa en Dommel van dien aard, dat de riviertjes op verschillende punten grootendeels droog staan. In de heidecomplexen van Oost-Brabant be vatten vele vennen geen water meer. Te Fynaart overleed mevr. J., die In het be gin van Augustus by een auto-ongeluk op den Tllburgschenweg ernstig verwond werd. De werkman O. uit Oudemolen onder Fy naart, die werkzaam was te Rucphen, kwam daar in aanraking met de draden van het electrlsch net, welke onder stroom stonden. Hy viel uit den paal. Nadat hem geesteiyke en ge neeskundige hulp verleend was, werd hy ver voerd naar het St. Ignatius-Ziekenhuis te Bre da. OTTAWA, 19 Aug. (Reuter). De afsluiting van het accoord tusschen het Ver. Konlnkryk en Canada is. naar men gelooft, op handen. Vol gens Canadeesche bronnen zou dit accoord in houden een voorkeursrecht van 15 pet. voor bo ter en kaas en contingenteering van bacon, met het doel de pryzen voor de boeren van het Ver. Koninkrijk te verhoogen, terwyi de Canadeesche boeren van hetzelfde voordeel genieten. De voornaamste voordeelen, welke voor Canada uit dit accoord zullen voortspruiten, hebben behalve op zuivelproducten en bacon betrekking op ap pelen, vee en aardappelen. Het Britsche rom- keursrecht voor timmerhout zal 10 pet. k 20 pet. bedragen. De rechtbank kwalificeerde het feit voortgezette mlsdryf van doodslag. Betreffende den zoon overwoog de rechtbank, dat uit de verklaringen van de deskundigen is komen vast te staan, dat de revolverschoten, waardoor W. Kersten werd getroffen, zyn gelost Uit de parabellum van dezen verdachte. Hy had het voornemen te dooden, doch de uitvoe ring hiervan Is door hém niet voltooid, door van zyn wil onafhankeiyke omstandigheden, dat geen edele deelen zyn getroffen. In dit ge val werd dus poging tot doodslag bewezen ver klaard. Zoowel de Officier van Justitie als de ver dachten gingen van dit vonnis in hooger be roep. Biykens de dagvaarding wordt hun, evenals in eerste instantie, allereerst ten laste gelegd, dat zy in den nacht van 37 op 38 November JJ. te Putbroek tezamen en in vereeniglng opzette- lyk en met voorbedachten rade Willem Kersten van het leven hebben beroofd, door uit ver schillende schietwapenen op zeer korten af stand schoten op hem te lossen. De eerste ver dachte zou uit een tweeloops jachtgeweer, met hagelpatronen geladen, de tweede met een, met kogelpatronen parabellum, hebben waardoor Kersten werd getroffen door drie ko- gel- en twee hagelschoten. Vervolgens legt de dagvaarding den vader hetzelfde afzonderiyk ten laste en den zoon, dat hy opzetteiyk ter uitvoering van zyn voor nemen om Wllem Kersten van het leven te berooven, schoten heeft gelost uit een parabel lum, waarby de uitvoering van het misdrijf niet Is voltooid door de van zyn wil onafhanke iyke omstandigheid, dat de schoten geen edele deelen hebben geraakt. Subsidiair wordt den zoem zwaar llchameiyk letaal ten laste gelegd. Voorts wordt den vader nog moord t a v. F. H. Werens en M. Kersten ten laste gelegd. Tusschen de behandeling voor de rechtbank en het hof Is nog op enkele punten een nieuw onderzoek Ingesteld, terwyi voor de hooger beroep-behandellng nog enkele nieuwe getui gen werden gedagvaard, w.o. de eigenaar van de Annadaelsche bosschen, Jhr. van Aefferden, in wiens dienst de oudste verdachte was. Op zyn terrein speelde het drama zich af. Evenals in eerste instantie worden de ver dachten verdedigd door mr. P. O. O. Tripels, uit Roermond. Z. H. Exc. de Bisschap van Haarlem heeft aan den weleerw. heer J. J. Brüning. pastoor van de parochie van den H. Joannes de Dooper te pynacker, op zyn verzoek met ingang van 1 October U. eervol ontslag verleend uit de geesteiyke bediening. Pastoor Brüning, die in 1869 werd geboren en in 1894 priester gewyd, was sinds 1917 pastoor te Pynacker. Z.Eerw. zal zyn Intrek nemen to het 8t. Bavo-gestlcht te Heemstede. Vertegenwoordigers van de wolindustrie van Engeland, België, Frankryk, Nederland, Italië en Tsjecho-Slowakye zyn te Parys by een om te trachten een overeenkomst tot stand te bren gen tusschen de verschillende landen. Vooral de besprekingen tusschen Frankryk, Nederland en België schieten goed op. Deze landen hebben een voorstel tot samenwerking opgesteld. Enge land wil er zich niet over uitspreken vóór Dultschland, terwyi Italië en Tsjecho-Slowakije hun goedkeuring hebben betuigd. Een commissie is Ingesteld, die met de Dult sche wolindustrie de noodlge besprekingen zal voeren. Het accoord tusschen Nederland, België en Frankryk heeft ten doel volkomen gelykheid te scheppen tusschen alle onderteekenende lan den op tolgebied. De voorzitter van de confe rentie bracht In herinnering, dat het hier gaat om een overeenkomst tusschen particuliere on dernemingen, niet tusschen regeeringen. Wan neer de Industrieën zelf over de grenzen sa menwerking zoeken, zullen de regeeringen er ook op den duur toe overgaan een meer liberale tol- politiek te voeren. Zeven andere landen hebben reeds verklaard, dat zy zich J>y de wolconventie zullen aanslui ten, als Engeland hiertoe overgaat. Men moet daarom wachten op den afloop van de conferentie te Ottawa. De volgende byeen- komst van de internationale federatie der wol industrie zal plaats hebben te Amsterdam op 4 en 5 October ajs. Ook in Rotterdam en Schiebroek hebben zich gevallen vgn de ziekte van Weil voorgedaan. By elf personen heeft men die ziekte gecon stateerd en daarvan is één patiënt aan de ge volgen overleden. In verband met deze mededeelingen heeft de „Telegraaf" zich gewend tot den directeur van den Geneeskundigen Dienst, den heer J. E. Feis- ser, die Inderdaad deze mededelingen beves tigde. De heer Feisser liet er echter: direct op volgen, dat men zich over de geconstateerde feiten niet ongerust behoeft te maken. Het is geen zeldzaamheid, zoo zeide de heer Feisser, dat by groote steden, waar veel open water is, enkele menschen, die in dit water zwemmen, door de ziekte worden aangetast. Het valt echter moeiiyk te zeggen, of er niet meer patiënten zyn. Wel is waar openbaart zich de ziekte veelal dqor ggelzucht. doch er zyn ook gevallen, waarby men geen geelzucht heeft, wy vroegen den heer.Feisser nog, of er reeds maatregelen waren genomen om de ziekte tegen te gaan. Zyn antwoord luidde bevestigend. De Geneeskundige Dienst heeft zich in overleg met de Commissie van Staatstoezicht en den bur gemeester gewend tot den burgemeester van Schiebroek, ten einde aan den Wilgenpias, waar duizenden menschen dagelyks zwemmen, maat regelen te_ nemen opdat uitbreiding van de ziekte voorkomen kan worden. Onder de elf patiënten waren er vier die al- leen aan den Wilgenpias hadden gezwommen, terwyi de overige patiënten ook elders een bad hadden genomen. Naby den Wilgenpias zullen thans eenlge slooten, die naar het zwembad leiden, worden gedempt, terwyi voorts een ver bod zal worden uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de bezoekers van den Wilgenpias geen resten van etenswaren mogen achterla ten. De heer Feisser legde er nogmaals den na druk op, dat het aantal van vier patiënten, die geregeld aan den Wllgenplas kwamen, geens zins verontrustend is. „Ik wys u er voorts op," zoo vervolgde de heer Feisser, „dat de ziekte ook wel door een hond kan worden overge bracht.” De ziekte wordt veroorzaakt door een bacil, dien de rat in haar urine uitlaat. Verdelgt men de ratten zooveel mogelyk of zorgt men er voor, dat de beesten zich niet te goed kunnen doen aan etensresten, die by een zwemgelegen- held worden achtergelaten, dan wordt de ziekte daarmede reeds flink bestreden. Wy zullen voorloopig moeten af wachten of zich meerdere ziektegevallen voordoen. Mocht dit gebeuren dan zullen wy zeker niet schromen voor te stellen de open zwemgele- genheden te doen sluiten. By het verrichten van werkzaamheden^boven in een nieuwen paal van het electrlsch net van de P.N.E.M. te Rucphen is Vrydag de werkman C. Covers, uit Fynaart, door een tot dusver nog niet bekende oorzaak boven uit den paal gevallen. Bewusteloos werd de man by v. d. Ryt binnengedragen, waar dr. van Boxtel de eerste geneeskundige hulp verleende. Ook gees- teiyke hulp was spoedig ter plaatse. Op medisch advies is de man vervolgens per auto naar het ziekenhuis te Breda overge bracht. Naar de „Telegraaf” meldt is de baby van kolonel Lindbergh niet, zooals algemeen werd aangenomen, geboren in het huis van mevrouw Morrow, Lindbergh’s schoonmoeder, in Engle wood, maar te New-York. Lindbergh had zich met zyn echtgenoote Dinsdag j.l. naar New- York begeven, waar in de stadswoning van mevr. Morrow de baby werd geboren. Enkel» uren laten kwamen van alle zyden reporters der groote bladen, zoowel per trein, per auto als per vliegmachine, naar Englewood, waar zy echter de moeder en het kind tevergeefs zoch ten. de oude abdy van Echtemach in het groot hertogdom Luxemburg, welke als school is in gericht, by het verrichten van herstellingswerk een gewelf ingestort. Drie werklieden werden bedolven, van wie er twee om het leven zyn gekomen. De derde werd zwaar gewond. BERLIJN. 19 Aug. (V.D.) De sociaal-de- mocratlsche rijksdagfractle heeft in haar zit ting van heden behalve tot een motie van wan trouwen en opheffing van alle noodverordenin- verscheidene wetsontwerpen, die een reorgani satie beoogen van het bedrijfsleven. Volgens den „Vorwaerta” werd besloten in te dienen, ten eerste een ontwerp voor een wet betreffende reorganisatie van het bedrijfsleven, ten tweede een wetsontwerp over het aan den staat trek ken der sleutelindustrieën en der gesubsidieerde bedrijven, ten derde een wetsontwerp over aan den staat trekken van banken en contróle op de banken, en ten vierde een wetsontwerp over de onteigening van het grootgrondbezit. MÜNCHEN, 20 Aug. (W. B.) Naar de ,Na- tlonal-Sozialiatischer Korrespondenz” meldt, heeft Donderdag te München In de nieuwe lokalen van de .JtetchorganlaaUonsleitung" der Natlonaal-sociallsUsche party een bespre king plaats gehad van de natlonaal-socialis- Ilstische rijks- en lands-inspecteura onder voor zitterschap van den organlsatieleider Gregor Strassef. De huidige politieke toestand werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De in specteurs gaven een overzicht van de verschil lende afdeellngen der party. De standvastige houding van Adolf Hitler ten opzichte van het .sirenen-gezang” van het kabinet Von Papen, heeft onder alle party- genooten groote vreugde teweeggebracht. geschoten, landsche Spoorwegen gewend met het verzoek aan dit personeel te willen toestaan, om zoo lang dit gewenscht is, dienst te doen in eigen kleeding met dienstpet en distinctief. BOEDAPEST. 19 Aug. (W. B.). De ge vallen van spinale kinderverlamming in Szege- dln, waarvan reeds melding is gesnaakt, nemen toe. Tot dusver zyn vyf patiëntjes bezwe ken, terwyi het aantal zieke kinderen tot 27- is gestegen. Hen'v lö was tot nu toe een manneke als hon derden mannekes, die achter een wagentje loo- pen en met luide stem hun koopwaar aanprij zen en de kwaliteiten er van roemen. Maar dat is anders geworden: één enkele daad heeft hem tot 'n beroemdheid gestempeld! Henkie vént al jaren met „petremolie” en werd daarmede tot een deel van het stadsbeeld: z’n groote, roode gezicht op ’t tengere, ineenge drongen lichaam dat gehuld is in een kleedy, die alle jubilea van den drager heeft meege vierd, behoort by de straat, nu ja, als de stank by grachten met stilstaand water: Als men ze niet ruikt, vraagt men zich af: wat zou er aan de hand zyn? Henkie is nooit zoo luidruchtig geweest als de aardbeien-, kersen- en frultkooplul, die door hun voortdurend geschreeuw den klant zoo onder suggestie brengen, dat hy vergeet toe te zien of de schaal by het wegen in evenwicht komt. Dat behoefde hy ook niet, immers hy had vaste afnemers, petroleum is petroleum en er zit 4 liter in de kannen. Hy deed in hoofdzaak van zich spreken door zyn naar romantiek rie kend plunje en de buitengewone vlotheid, die hy by t vermenigvuldigen aan den dag legde. Hy kende de tafels van tien beter dan op z’n duimpje! De lucht en z’n rekenmeesterschap hidden hem in bepaalden kring méér bekendheid ge schonken dan het geval was met andere koop lieden. Voor de meeste burgers echter was Henkie •n manneke als z’n collega's petroleum-venters. Was. want met één slag heeft hy zich boven alle concurrenten geplaatst en de achting der burgerij verworven. Hy heeft bewezen nog snug gerder te zyn dan z’n kennis van de tafels van tien zou doen vermoeden. 't Is zóó gegaan. Op een der zomersche middagen dezer week, toen 'de trant der dichters zy hier gevolgd de zon verzengende stralen liet „vallen" op het naar water smachtende aardrijk en het mensch- dom geplaagd werd door een nauwelyks te dra gen hitte, kreeg ook Henkie z’n part, maar te vens "n idee. Terwyi hy hevig puffend over den Tlende- weg z’n wagentje voortduwde, zag men hem plotseling wankelen. Hy viel en lag beweging loos. Consternatie! Geschrokken voorbygangers snelden toe en met ’n hart vol medeiyden droe gen ze hem het café binnen, dat toevallig stond Juist tegenover de plaats waar Henkie neerge zegen was. *n Koude, natte doek, op 't klamme voorhoofd gelegd, bracht hem spoedig by, doch eerst werd hy geheel en al fit toen de waard. *n goeie kerel, hem op *n stevlgen borrel ge trakteerd had. Henkie stond, na de geneugten van t Jene vertje gesmaakt te hebben op en nam, beleefd dankend voor de betoonde menschlievendheid. afscheid. Verder ging hy achter s’n wagentje en reed het de markt op. WASHINGTON, 20 Aug. (Reuter) Daar het terugtrekken van goud uit de Véreenigde Staten biykbaar is gestaakt, is de Amerikaan- sche regeering van meening, dat op de aan staande economische conferentie internationale maatregelen moeten worden genomen om een groote kapitaalsvlucht te vermyden. President Hoover zeide, dat niet minder dan 2400 mil lioen dollar, waarvan 1000 millioen dollar aan goud uit de Vereenlgde Staten zyn terug getrokken. Op 28 Juli IJ. verscheen de lijst, bevattende •1 namen v*n getuigen door den advocaat-ge neraal Mr. Couvée te Den Bosch gedagvaard betreffende de behandeling in hooger beroepde buitengewone hitta. LONDEN, 19 Aug. (V.D.) De Britsche Minister voor de Dominions, Thomas, heeft van uit Ottawa de radio-tentoonstelling te Londen met een rede geopend. Hy verklaar, de in zyn radio-rede om., dat /Zaterdag de overeenkomsten op de Conferentie geteekend zullen worden. Deze zullen, naar hy vertrouw de en hoopte, Engeland nog meer dan tot nu toe het geval was. met de Dominions en de koloniën binden. Het succes van de Confe- rentie is veraekerd. Alle vertegenwoordigers van het Britsche werelrdryk hebben hun speciale belangen on dergeschikt gemaakt aan het algemeen be lang. Zy zyn zich echter ook bewust geweest, dat het Britsche wereldryk, hoe belangrijk het ook is, niet buiten de wereld staat, het geen ook niet gewild wordt. De overeenkomst te Ottawa zal niet alleen voor Britsche we reldrijk van belang zijn, doch ook de geheele wereld een weg wijzen. Op sterken aandrang uit tuinderskringen kwamen enkele dagen geleden In de vergader zaal der Kamer van Koophandel te Leiden, op ultnoodiging dier Kamer bijeen. Burgemeester en Wethouders van Nieuwveen, Ter Aar en Al- kemade, de besturen van de Tuinbouwveilingen te Leiden, Ter Aar en Roelofarendsveen, ter- wyi mr. van Haastert namens den R K. Boeren en Tuindersbond en eenige belangstellenden uit zuivelkringen, mede aanwezig waren. 2.65, in 1931 f 2.49, terwyi voor 1932 nog veel minder verwacht wordt. De laatste twee jaren heeft het Nederland sche volk gedeelteiyk geleefd op kosten van den land- en tuinbouw, wat tot gevolg heeft gehad, dat de land- en tuinbouwbedrijven thans vol komen rijn uitgeperst. Op krachtdadige bevordering van den export werd zeer sterk aangedrongen. Deze zou evenwel voor dit Jaar voor een groot deel reeds te laat komen, omdat vele producten reeds geoogst en verkocht zyn. Steun was daarom niet alleen noodig. maar ook kon de regeering verplicht geacht worden dezen te verleenen. Andere lan den hadden immerS, naar de eigen woorden van den Minister, voor hun producten by den uit voer naar Dultschland veel meer voordeelen kunnen bedingen dan Nederland, ondanks dat Nederland een zeer veel beter klant was dan die landen. Volgens de Dultsche statistiek toch werd in 1932 naar Dultschland door: Nederland Ingevoerd 383.6°en uitgevoerd uit Dultschland 954.6 millioen R.M.; Zwitserland ingevoerd 164.6 en uitgevoerd 541.6 mill. R.M.; Tsjecho-Slowakye ingevoerd 343.7, uitgevoerd 423.9 mill. RM.; Italië ingevoerd 268.4, uitge voerd 340.8 millioen R.M.; Denemarken 182.9, uitgevoerd 369.7 millioen RM. Zeer spoedige hulp aan den export werd drin gend noodzakeiyk geacht, wilde deze voor 1932 nog, althans gedeelteiyk, goede gevolgen kunnen hebben. Er mocht derhalve geen tyd verloren gaan om langs nevenpaden hier en daar een klein succesje na te jagen. Met algemeene stemmen werd daarop beslo ten, een adres te zenden aan Z. Exc. den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, waarin dezen verzocht werd te willen mededeelen of de Nederlandsche Regeering bereid is ten spoedigste de meest krachtige maatregelen te nemen opdat voor 1932 voor de tuinderij nog een behooriyke hoeveelheid producten naar Dultschland zal kunnen worden geëxporteerd en daarvoor be taling verkregen zal kunnen worden, daarby in aanmerking nemende, dat Nederland belangryx meer voordeelen dient te behalen dan andere landen die als afnemers van Dultschland vooi dit land van veel geringer beteekenis zyn. LONDEN, 19 Aug. (Reuter.) De hittegolf heeft in Groot-Brittannlë veel slachtoffers ge maakt. Volgens een Reuter-bericht zyn veer tien menschen op verschillende wyzen om het leven gekomen. 20. Margaretha Th ooi en. 22 jaar, naaister te Echt; 31. Pieter Jan Nelissen, 37 jaar, mynwerker te Nieuwenhagen; 33. Joseph Hubert Graus, 33 jaar, mijnwer ker te Echt; 23 Hendrik Reinders, 53 jaar, mynwerker te Nieuwenhagen; 34. Peter Joseph Claessen, 32 jaar, bezem binder te Echt-Putbroek; 25. Jacob Thevlssen, gemeenteveldwachter te Posterholt; 26. Frans Hukkelhoven, 31 jaar, landbouwer te Echt-Putbroek; 27. Jan Marie Joseph Hubert Lucas, 42 jaar, wapenhandelaar te Roermond; 28. Jan Mathys Meyers, 45 jaar, Posterholt; 29. Jhr. A. M. H. E. burggraaf van Afferden. Burgemeester van Geulle. (eigenaar van de Annadaalsche bosschen waarin de moorden zyn gepleegd en by wien verdachten als jacht opzieners in dienst waren). 30. Hendrikus Hubertus Hlntzen, jachttjpzle- ner te Echt-Putbroek. 31. J. H. Hermans, landbouwer te Posterholt; 32. J. H. Smeets, grondwerker te Echt;. 33. J. Catsman, wachtmeester, te Roermond; 34. P. J. Henzen landbouwer Echt-Put broek; 35. H. J. JANBEN, landbouwer te Echt; 36. Pater Adelbertus, Geesteiyke, Haastrecht (by Gouda). WASHINGTON, 19 Aug. (Reuter.) De kwes tie der erkenning van de Bovjet-regeering door de Vereenlgde Staten is opnieuw aan de orde gebracht door het dezer dagen t>ekend gewor den feit, dat kort voor het vertrek van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Stimson, uit Genève in het afgeloopen Jaar Lltwlnof een proefballon dienaangaande heeft gelanceerd. De Russische en Amerikaan- sche gedelegeerden hebben daarop een bespre king gehouden. In den loop daarvan werd Llt wlnof gevraagd, of de Sovjet-regeering in ge val van een erkenning door de Vereenlgde Sta ten bereid zou zyn, de Derde Internationale af te schaffen en een einde te maken aan haar propaganda in de Vereenlgde Staten. Lltwlnof antwoordde, dat de Sovjet-regeering zich be reid zou verklaren, af te zien van elke propa ganda in de Vereenlgde Staten, doch dat zy de Derde Internationale 'niet kon af schaffen, daar deze geheel gescheiden is van de regee ring. van de strafzaak tegen de verdachten in het moorddrama te Putbroek, gemeente Echt. Inmiddels werd het aantal getuigen vermeer derd tot 43. Vrijdag 19 Aug. werden in den namiddag van het Parket van den Adv. Gen. nog eenige dag vaardingen uitgezonden, wy laten de complete getulgeniyst hier volgen: 1. Hendrik Koenen, 37 Jaar, mr. geweer maker te Maastricht; tevens als deskundige. 3. Jean Pierre Louis Hulst, 59 jaar, arts te Leiden (tevens als deskundige). 3. Joseph Emile Hubert van Waegeningh, 61 Jaar, scheikundige te Maastricht (tevens als deskundige). 4. Simon Houterman. Wachtmeester Kon. Marechaussée te Echt. 5. Johannes Paulussen, brig.-tit. te Posterholt. 6. Joseph Wellens, 35 jaar, Pollzeihaupt- wachtmeester te Waldfeucht (Did.). 7. Johannes Straatman, Marechaussée te Roermond. 8. Willem Schmitz, 31 jaar arbeider te Pos- terhoit. 9. Antoon Kersten, 15 jaar, landbouwer te Echt-Putbroek. 10. Maria Mertens, 46 jaar Kersten, te Echt-Putbroek. 11. Emil Pernot, 29 jaar, landbouwer te Pos terholt. 12. Johannes van Heel, 24 jaar, landbouwer te EchtPutbroek. 13. Johan Jeurlssen, 56 jaar, caféhouder te Echt. NEGEN 1 14. Catharina Mertens, 46 jaar, Werens te Echt-Putbroek; 15. Arie Abraham Naaktgeboren, kommies der Dir. Bel. Posterholt; 16. Johannes Hubertus Beckers, landbouwer te Echt-Putbroek; 17. Lambert Reynders, 17 jaar, landbouwer te Echt-Putbroek; 18. Johannes Hubertus Linssen, dienaar van Politie te St. Odllliënberg; 19. Hubert Peusen, 29 Jaar, chauffeur te Ook hier was ’t snikheet. Henkie zuchtte, riep „oei", greep naar z’n hart en lag bewegingloos. pn ook nu schoten menschen toe en droegen hem in het café dat toevallg recht tegenover gelegen was Ook deze eigenaar van dit drinkhuis was ’n gevoelig man. Henkie kreeg z’n borrel, drqnk, dankte en vervolgde zyn weg. Anderhalve straat verder kreeg hy het weer al te kwaad en weer toevallig juist voor een café. Nog driemaal na dien is Henkie „door de hitte bevangen” en telkens juist op de strate gische punten, waar hy wist een vooral lief- deryke verpleging te zullen ondervinden. Doch ten langen leste-had hy zooveel .gele den”, dat ’n politieman het beter oordeelde hem uit de hitte van den dag weg te voeren en in koeler oorden tot bewustzyn te laten komen, gen der rijksregeering besloten tot indienen Henkie is op den bon gegaan wegens openbare dronkenschap, maar hy heeft voor tien gulden méér dan de boete groot is, pret op zóó eeriyke wyze zes kasteleins te hebben kunnen beetne men. Hy is trotsch op richzelven en lacht. En honderden lachen met hem. Gouda heeft een nieuwe ster gekregen! Ongeveer 500 M. van de woning van de ge broeders Kersten werd een gebroken riem ge vonden met bloedsporen. werd, nog 300 M. verder, versch omgewoelde grond gevonden, en het volgende oogenblik kwam men tot de ontzettende ontdekking, dat to een kuil, ruim 1 M. in het vierkant, de lijken der drie vermiste jongens lagen opgestapeld. Zy bleken als beesten door geweer- en revol verschoten te zyn af gemaakt.... Op 1 December werden de jachtopziener H. v. d. K en zyn zoon M. L. v. d. K, dienaar van politie en jachtopziener, gearresteerd. Verschil lende wapens, wx>. een jachtgeweer en een parabellum, werden in beslag genomen. Twee dagen nadat de drie Jongens waren ge vonden. werd nog een vierde slachtoffer, Wil lem Roebroeks, uit een anderen kuil opgegra ven, die reeds sedert Augustus werd vermist. Na een uitvoerig onderzoek van deskundigen en een langdurige instructie stonden de belde jachtopzieners, vader en zoon v. d. E., voor de Arrondissements Rechtbank te Roermond te recht. De Officier van Justitie, mr. P. Rieter, eischte na een uitvoerig en indrukwekkend re quisitoir tgen den jongsten verdachte een ge vangenisstraf van twaalf Jaar (het maximum) wegens poging tot moord. Tegen den vader vor derde hy wegens moord, gepleegd op drie per sonen. levenslange gevangenisstraf. Gedurende de geheele berechting hielden de verdachten hun onschuld, in weerwil van de aeer bezwarende deskundige verklaringen, voL 37. J -H Beulen, Opperwachtmeester, Echt; 38. L. Gerrits, landbouwer te Echt; 39. J. Gerrits, landbouwer te Echt; 40. Th. Reuten, slager te Roermond; 41. Th. Grouihs, Jachtopziener te Putbroek; 43. J. H. Wolken, jachtopzichter Putbroek; 43. H. Hendriks, boechwachter te liënberg. In het jaar 1918 trad In ons land voor het eerst een ziekte in de iepen of olmen op, die door haar hevigheid dadeiyk de aandacht trok. Plotseling verdorden groote takken, meestal in den top van den boom en vooral jonge bootnen stierven in korten tyd geheel af. By oudere boomen verliep de ziekte meestal niet zoo snel, maar vele van deze vertoonden ook zeer duidelyk verschynselen van verdro. ging der bladeren en gingen daaraan na eenlge jaren te gronde. Deze verschynselen neemt men thans nog by vele boomen waar. In de eerste jaren werden vooral de Zulde- lyke provincies en het midden van het land door de ziekte geteisterd, zoowel In de steden als daarbuiten. Vooralin Rotterdam is de ziekte van het begin af in zeer sterke mate opgetreden. Thans heerscht zy overal in ons land, óók in de Noordelyke provinciën, waar zy tot voor eenige jaren nog weinig voorkwam. Toch zyn er nog streken, waar de aantasting geringer is; daartoe behoort o.a. de kuststreek. Vrijwel tegeiyk met de eerste waarnemingen in ons land is de ziekte ook in Fraakrijk, Bel gië en Dultschland met groote heftigheid op. getreden, terwyi zy ook in Engeland en In Noord-Italië voorkomt. Door haar snelle uitbreiding en de vele slachtoffers, die zy maakt, is de iepenziekte thans by allen, die belang hebben by het be houd van den lep voor straat-, weg- en dyk- beplantingen zeer gevreesd. Van het eerste optreden af hebben onze plantenziektenkundigen zich bezig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak dér ziekte, de wijze, waarop zy van den eenen boom op den anderen werd overgebracht en de midde len, waardoor zy zou kunnen worden voorko men of bestreden. Ten einde dit onderzoek zoo volledig en zoo stelselmatig mogelyk te doen uitvoeren, heb ben de verschillende wetenschappeiyke instel lingen en ryks- en particuliere diensten in ons land, die rich met plantenzlektenkundlg on derzoek en met boschbouw en houtteelt bezig houden, zich vereenlgd in een comité tot be studeerlng en bestrijding van de lepenzlekte, kortweg „lepenriekte-Comité” genoémd. Dit Comité heeft met behulp van geldeiyke by- dragen van ryk, provincies, gemeenten, water schappen en polders en van particulieren ge. durende een tweetal jaren dit onderzoek op vry groote schaal mogelyk gemaakt; de resul taten daarvan zyn gepubliceerd in een elf-tal Mededeelingen. Voorzitter van het comité is de directeur van het Staatsboschbeheer, secrAaris de inspecteur, hoofd van den Plantenziekten kundigen Dienst, en penningmeester de direc teur van de Nederlandsche Heidemaatschappy. Het ligt in de bedoeling .door middel van een achttal artikeltjes die met tusschenrulmte van een week zullen verachynen. onze lezers nader in te lichten over de resultaten, die dit onder zoek naar de ziekte, de wyze waarop zy wordt overgebracht en de middelen ter voorkoming en bestrijding, heeft opgeleverd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14