Voor het geluk geboren f 69.655 207e UITKEERING PUROL V IJ F T I G GULDEN Smetten, Doorzién RADIO-PROGRAM DE HELPENDE HAND DE VROUW MET HET MASKER ROBERT BLAKE STOND .VOOR NIETS! Stukloopen der Huid ZATERDAG 20 AUGUSTUS Te Bont! VERHAAL VAN DEN DAG I Een avontuurlijk leven Thans hebben wij voor een gezamenlijk bedrag van en Zestigduizend Negen en vijf en vijftig gulden zes honderd verzekerde abonné’s. DE DIRECTIE. FEUILLETON xrv. r Herdenking in Engeland by gelegenheid van zyn 275sten sterfdag Uitkeering van Aangifte moet, op straffe van verliep van alle rechten geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval uitgekeerd aan onze Maandag 22 Augustus aan den heer J. C. GOU WELEEL XJF, Sloterstraatweg 711, Amsterdam, wegens een hem overkomen ongeval. Zondag 21 Augustus Alle abonné’s veraekèrtT°voor,eeenr,der voegende ultkeerlngen f3000.verlies van b^ic^ armen. ^>elde beenen of beide oogen f7S0.a doodeiyken afloop f250*“ een voet of een oog fI2S.duim of wijsvinger f 40*“ anderen* vinger AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERDIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL O t Engeland herdacht by gelegenheid van syn 1130 Gramofoonmuriek; 12.00 Tijdsein De opzet waa ge. thuis. Van weer Jul- .Jieusch. 0.05 „n menditore denk ik 19 (Woedt vervolgdJ. 4 4 WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER- RADIOGIDS Robert Blake, een der bekendste en stout moedigste Britsche admiraals, is dezer dagen In onzen desen 11de Fed v. 8.A.T. richten honden naar den ons vergewissen; of 12.25 11.10 indrukwekkenden toon, dreggen naar het lijk. Ik na- ;en de officieren en het Parlement, ter- egekend. Bovendien freinzang Brothers" Nu wij metten van de hitte En je dunne tricot kleeft. En alleen een bad- of strandpak Eenige verluchting geeft, Nu je hóed je ook te veel is, Ieder kleedingstuk je kwelt En de weerprofeet, die Bilt heet Nog meer hitteweer voorspelt, Nu je leeft van ijs en drinken. Drank, die samenvoelt met koud. En een douche van ijskoud water Iemand op de beenen houdt. Nu je zM al loopt te sweeten. Zonder dat je zelfs tets doet En alleen het woordje hitte Karnemelk maakt van je bloed, Nü nog hangt men aan de Mode! Want alleen op dezen grond. Daar 't verstand wordt uit geschakeld, Zie je dames met een.bont.' MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) I en men met Sj Doos J0 60 90 Cl Tube 80 et. B'l Apofh. en Drogist WEENEN 517 M. 7 55 Volksliederen-con- cert m. m van de Duitsche Volkszang-Veree- nlging. 8.45 Het Weensche Symphonle-orkest o. 1. van Hermann Scherchen. 10.40 Dansmu ziek door het Jazz Orkest Karl Krall. BEROMUNSTER 460 M. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Moderne dansmuziek. 9 10 Tanze von anno dazumal. Het omroeporkest o. 1. van Erwin Gilbert 9 30 Concert voor bazuin en orkest. Grife. Het omroeporkest o. 1. van H. Hofmann m. m. van Walter Schwinger, ba zuin. 10.05 Concert door het Omroeporkest. HUIZEN, 296 M. N.C.R.V. 8 00 Tijd sein en schriftlezing 8.15 Morgenconcert 10.30 Korte ziekendienst door Ds. P. Hakke- steegt 11.00 Lezen van Chr. lectuur 11.30 Gramofoonplaten 13.00 Politieberichten 1230 Orgelconcert door Jan Zwart 2.00 Gramofoonmuziek 2 35 A. J. Herwlg. Be antwoorden van vragen over Tuin- en Kamer planten 3.15 Cursus knippen en naaien 3.30 Cursus stofversleren en hoeden maken 3.45 Verzorging zender 4.00 Ziekenuurtje door Ds. H. Haspee 5.00 Kwintet oJ.v. Piet v. d Hurk 6,30 Vragenuurtje 7.30 Politie berichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8 00 Tijdsein 8.00 Concert door de Katwljksche Mondorgelclub „Concordia" 9.00 G. v. Ra- venzwaay: De arbeid van onze Christelijke koren" 930 Liederen-recital door Mevr. Ina MulderBelser 10.40 Persbureau Vaz Dias. 10.50 Gamofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. overkant zwemt, kunt u u zelf uit het water op trekken, en u juist boven den rand van het wa ter tusschen de planten verbergen. Er is net een kans, dat u aan alle waarneming ontsnapt. HU klauterde al naar beq^den, doch Maurice hield hem nog even staande Ik zal een stel droge kleeren In de hut ach terlaten, zelde hy. Als ze de jacht mochten opge ven. kunt u ze gerust nemen. Nu moet u het water In. Ze zyn al In bet kreupelhout. De man sprong te water, als een geoefend dui ker. Maurice keerde zich om, en begaf zich weer naar zyn tydelyk verblijf. Bulten op den weg bevond zich een kleine, bonte groep mannen. Charles Bell sprong juist van zyn paard. De hemden waren al by de hut. Wat. voor den duivel, doet u hier? vroeg Bell, toen Maurice tusschen het kreupelhout te voorschijn kwam. Maurice wees naar de hut. Ik kon geen ander onderdak vinden, ant woordde hy, dank zy de omstandigheden, die u kent- Charles Bell trapte het hek open. Hy was bleek, en er waren donkere kringen onder zyn oogen. Hy was nog In avondtoilet, behalve een jas van ruwe stof, die hy aangetrokken had; maar zyn witte das hing los, en zyn lakschoe nen waren bespat met modder. We jagen een man op, zei hy. Hebt hem misschien gezien? Ja, antwoordde Maurice. Wat heeft hy ge daan? Ik wil genade, en geen gerechtigheid, snikte de man. Om Gods wil, help me! Maurice aarzelde. Weer werd de stilte van den vroegen morgen verbroken door dat heesche, schrikaanjagende geluld. Zyn sportlef Instinct werd opgewekt. Hy had maar weinig sympathie voor het gebruik van zulke middelen tegen men- ■cheiyke wezens. Ik zal u een kans geven, zelde hij. Denk eraan, het Is niets meer dan een kans. Kom mee. Hy ging den ander voor naar.de lelgroeve. Kunt u zwemmen? vroeg hij. Ja, antwoordde de man. - Hier wasch ik me 's morgens, zei Maurice. U zult zien, dat. hoewel u naar beneden kunt klauteren, en onderduiken, de kanten te steil zyn, om er weer uit te komen. Daarom heb ik den anderen kant een touw vastgemaakt. Het gaat door die boschjes, en zit om den stam van een boom, onder het kreupelhout. Als u naar den De ironie van deze woorden trof hem diep. Wat wist deze jongeman van de omstandighe den? Ja. er waren redenen, nu, waarom hij van Rulery zou wegvluchten, alsof de plaats door den duivel bezeten was. Maar geen le vende ziel kon die redenen kennen, behalve hy zelf. Ik zou er voor het oogenbllk natuurlijk niet aan kunnen denken, om myn voordrachten te houden, zei Maurice ernstig. Als u denkt» dat het beter zou zyn, zal ik weggaan. Charles Bell knikte, terwyi hy wegreed. Ik ben biy. dat Ik bet hoor, zei hy kortaf. Gaat u In de steden preeken, waar dit schuim vandaan komt. D&Ar Is werk in overvloed voor menschen als u. Maurice bleef staan, tot de jongeman op zijn paard verdwenen was. Dan wendde hy zich om, en ging langzaam terug naar de lelgroeve. Het zwarte water bleef effen en zonder rimpels. Er. was nergens een geluld van een menscheiyk wezen te hooren. In het aangrenzende veld tras een maaimachlne aan het werk. In bet kreu pelhout waren de konynen, die In den afgeloo- pen nacht opgeschrikt waren door den storm, nog darteler aan het heen en weer draven, dan anders. Een eenzame Lijster floot ergens op den achtergrond. Het zonlicht lag in grillige stree- pen over het struikgewas. Een zachte brie* uit het Westen deed juist het gebladerte boven zyn hoofd bewegen. Er was niets in de lucht, wat op eenlgerlel wyze deed denken aan het vreemde, tragische element, dat de komst van dezen op- gejaagden man niettemin gebracht had. „En toch moet er iets gedaan worden,” aside van Leeuwen, terwyi hy op de hem eigen wyze wat aseb van »'n sigaar tikte. „Wie niet hee-, lemaal blind is moet zien, dat er voor het meisje geen andere man meer bestaat en dat ook Eddy tot over zyn ooren op haar verliefd Is. Maar als hun beiden niet een gunstige •ge legenheid wordt geboden om zich eens uit te spreken, dan ben ik bang, dat het over een Jaar nog altijd by het stevige handdrukje en iets meer dan een vrlendschappeiyk knikje biyft. Men kan nu eenmaal niet verwachten, dat zy hém ten huweiyk vraagt en de jongen is veel te verlegen. Neen, m'n beste, hier moet gehandeld worden." „Wat kan Ik daar in 's Hemels naam aan doen.” piepte Ik. „Laat my dat varkentje maar eens was- schen", hernam van Leeuwen. .Eddy en Nonny verkeeren altijd In groote gezelschappen, In clubs, of op partytjes en daarin schuilt Juist de fout. Het eenlge wat hun ontbreekt la het romantische tintje, maneschyn. heldere mane. schyn, heldere sterrenhemel en geklots der golven op den achtergrond, kortom het samen- zyn zonder door anderen gestoord te worden." 4e bedoeltbracht Ik schuchter In. „Inderdaad." ging van Leeuwen voort. „Ik wil die twee eens hier Invlteéren. De natuur Is hier om teen dan dat meertje by avond met een glimlachend maantje, mensch heeriyk." „Alles goed en wel.” merkte Ik op. ..maar het meer is toch altyd een paar uur van je huls." „Juist daarom Is deze gelegenheid zoo prach tig”, ging van Leeuwen voort. .Maar luister: Eddy en Nonny zullen dan tegen acht uur aan het station H. aankomen. Jy bent dan daar vanwaar hun prooi gedoken had. Allen tuurden als betooverd In het dordere water. Ik dacht zoo. alsdat ze een of twee keer boven kwamen, vóór ze werdronken, merkte er een op. - Niet, als ze niet willen, antwoordde eèn ander. Hy was gek van angst, en had niet al te veel zin. Hy wist wel, dat de appeltjes gaar waren. De honden werden gemuilband, en wegge bracht. Een voor een verspreidden de boeren en knechts zich. Twee van hen gingen telegra- feeren om een dreg. Charles Bell was een der laatsten, die vertrok. Ik hoop, dat u my wilt toestaan, u te zeg gen, hoe Ik met u begaan ben, zei Maurice ern stig. Zulk een drama In een plaats als Ru lery lykt bgna ongeloofelyk. Ik veronderstel het hier een poging tot diefstal betrof? Ik west het werkelijk niet, antwoordde Bell Er was een hoop geld onaangeroerd geble ven. en Ik kan niet ontdekken, of er Iets ont breekt. De man kwam, toen de dienstboden al naar bed gegaan waren, maar ze hoorden hem aan de deur kloppen, en dat myn vader hem binnen liet. Ze hoorden dus geen worsteling, of zoo? vroeg Maurice. Bell schudde het hoofd. .Hy kreeg waarschljnlyk alleen een klap op zyn hoofd, antwoordde hy. Gralkson zegt, dat hy misschien dood gebleven Is van den schrik. Maurice voelde zich merkwaardig opgelucht. De man kwam dus niet, om te vermoor den, zelde hij. Misschien niet een om te ste- Er was een ooogenbllk stilte. Dan zei Bell, met een snik: Hy heeft myn Vader vermoord. Maurice was diep getroffen. U bedoelt dat mr. Bell dood is? vroeg hy, op een toon van verbijstering. Dood! antwoordde de jongeman met een snik. Vermoord In zyn stoel. De honden kwamen thans uit de hut, en richtten zich naar bet kreupelhout verder op. De kleine groep kwam nu door het hek binnen. Ik heb onderdak gegeven aan een man, die bekende, dat hy In moeliykheid was, zelde hy ernstig. Hy hoorde de honden, en werd razend van angst. Hy is in de lelgroeve gesprongen. De honden Waren thans op het spoor zy volgden het tot den rand van de groeve. Hier waren de struiken platgetreden en een pet hing aan één ervan, dicht by het water, zy bogen allen voorover, en staarden in het water, dat onnatuuriyk zwart zag. Amies, de hoofd opzichter, richtte zich op. Het is 25 voet diep, sommigen zeggen 40, en het is een loodrechte kant, verklaarde hy op We zullen moeten orkest o.l.v. Emll Reesen 330 Concert door het orkest o.l.v. Hllger Prehn 10 35 Popu laire muziek door het omroeporkest, Emll Reesen 11.20 Modems dansmuziek door een orkest oJ.v Teddy Petersen. HAMBURG, 372 M. 12.25 Concert door de ..Orchester Schule des Krüss FS’-ber Konservato- riums”, o.l.v. Albert Mayer-Reinbach 4.20 Militalr-concert uit den Kurtuln v. Ilsenburg oJ.v Max Homburg 6.20 Sollstenconcert. LANGENBERG. 472 M. 7.23 Havenconcert 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt 730 Programma van Leipzig 1105 Concert uit München DAVENTRY. 1554 M. 1,20 Concert door het Studlo-orkest o.l.v. John Bridge uit North Regional 4.35 Concert door het Radlo-mlli- talr-orkest o.l.v. Charles Leggett 550 Orgel- recltal door Marcel Du pré 9.25 Concert door het B. B. C. Orkest (Afd. C.) oXv. Stanford Robinson. PARIJS (Radio), 1725 Meter 8.05 Gramo foonmuziek 12.40 Gewijde muriek 8.05 Circus Radio Parijs 9.50 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 Meter 750 'Gramofoon muziek 8.50 „I Vesprl Sicilian!'’ opera van Verdl. Laten we liever de anderen kant brengen, en hy er daar soms weer uitgekomen Is, zei een uit de groep. Amies wees verachtelyk naar den stellen kant Zoo iets was absoluut onmogeiyk. Niette min werden de honden naar den overkant ge bracht. Een minuut of wat waren ze onrustig, maar tenslotte kwamen ze terug naar de plaats. len. Er kan een twist plaats gehad hebben. In leder geval heeft hy hërrt gedood, zei Bell gebroken Hoe laat was het, dat u hem het eerst zag? Omstreeks antwoordde Maurice. - dronkeman den weg af. Hoe zag hy er uit? vroeg Bell. Hy was klein, en een vreemdeling, zou Ut zeggen, antwoordde Maurice. Hy sprak vol maakt Engelsch. maar met een accent, en toen hy sliep, sprak hy In zichzelf In een taal, die UC naar my beste weten, nog nooit eerder in niyn leven gehoord heb. Een vreemdeling? mompelde Bell. Bent u daar wel zeker van? Volkomen zeker, antwoordde Maurice. Daar kon Ik me niet In vergissen. middernacht, denk ik zoo. Hij kwam als een Blake toonde zich echter een uitstekend zee man, die wist wat hy wilde, zyn eerste daad was de achtervolging van het smaldeel van den koningsgezinden Prins Robert, dat hy by Ma laga te pakken kreeg en finaal in den grond boorde! Groot was de vreugde by zyn party- genooten! Blake was Inderdaad geen kwajon gen! In de maand Maart van het Jaar 1652 werd hy tot admiraal van de Britsche vloot benoemd en in Mei daarop volgende taakte hy slaags met onsen Maarten Harpertszoon Tromp, dien hy als het ware tot den stryd had uitge daagd! Want Blake kende geen verdlensteiyker ^erk, dan alle natiën te dwingen het opper gezag van de Britsche vlag op den Oceaan te doen eerbiedigen. De slag bleef volmaakt onbe slist en de daarop volgende zeegevechten wer den eveneens met afwisselende kans gevoerd. Doch gelukkiger dan in den stryd tegen de Nederlanders onder Tromp en De Ruyter, was Blake tegen de Barbarysche zeeroovers en de Spanjaarden? Charlee Bell steeg weer op zyn paard en wendde het dier In de richting naar huls. Hy stelde geen vragen meer. Hy scheen, zoo mo gelijk. nog ernstiger dan eerst. Doch vóór hy wegging, wees hy met zyn zweep naar de be schutte plaats. U hebt geen recht om daar te verblyven. dat weet u? zei hy. We kunnen het niet toe laten. U moet onmlddeliyk opruimen. Heel goed, antwoordde Maurice. maak me schuldig aan een overtreding, tuuriyk. maar men moet toch èrgens slapen. Er Is voor u heelemaal geen noodzaak, om op Rulery te biyven, zei Bell, Ik geloof, dat het beste wat u onder de ^omstandigheden doen kunt is, heen te gaan. Onder de omstandigheden? HUIZEN, 296 M. N.C R V. 830 Morgen wijding te leiden door Ds. K. H. Walllen mm.v. het Luthersch Kinderkoor te Weesp; 930 K.R.O. Morgenconcert; 10.00 Hoogmis uit de Parochiekerk van St Joseph te Zeist; 1130 Gramofoonmuziek; 12.00 Het KRO-sextet oJ.v. P. Lustenhouwer; 145 Nivard: ..Handschrift en karakter"; 2.10 Boeken en schrijvers: Anton van Duinkerken. Timmerman’s ,jBt. Francis- cus”; 230 Middagconcert door het ’s-Herto- genboech Muziekkorps o.l.v. Mar. Ogier Jr.; Ziekenuurtje; NCRV. 550 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Maassluis; KRO 7 45 Dr. R. Post: ..Kerk en Pausschap In de drie eerste eeuwen onzer jaartelling; 8.10 Gramofoonmu ziek; 8.50 Militalr-concert uit Königsberg; 950 ..Brüderlein Fein.” Oud-Weensch zangspel van Leo Fall. Koor en orkest van W E R. A. O Keulen; 1040 Epiloog door het Klein Koor oJ.v Jos Pickers; 11.00 sluiting. HILVERSUM 1875 M VARA- 8.15 Lichaamsoefeningen; 8.40 Toespraak voor de TcJ V. Arbeiders Esperantisten. A. Veen: ..Het Congres in Stuttgart: 9 00 Postduifbe- en voetbalmededeellngen9.05 Tuln- bouwhalfuurtje door 8 8. Lantlnga; 9.30 Zon- dagmorgentoespraak door O. J. Zwertbroek; 10.00 V.P.R. O. Kerkdienst uit de Remonstrant- sche Gemeente te Utrecht: 1200 A VRO Tyd- «ein; 12.01 Gramofoonmuziek/2.15 Het Avro- Kleln-Orkest oJ.v. Willem Knikker: 2 00 Boe kenhalfuur door Anna van. GoghKaulbach; 230 Pianorecital door Gerard Hengeveld; 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Schevenln- gen Het Residentie-orkest oJ.v Nico Treep. Soliste Helene Cals, sopraan: 4.30 Gramofoon muziek; 5.00 VARA Dilettantenuurtje. De «j-belders-Muziek-Vereeniglng .Kunst naar Kracht" oJ.v. Dr. W. Qrebel; en de gemengde arbeiderszangvereenlging ,JDe Volksstem" afd Waddlnxveen o.l.v. P H. Janssen: 6 00 Vara- orkest o.l.v. Harry Wigge laar: 6.45 Literair half uurtje door A de Jong: 7.15 Vervolg Vara-or- kest oJ.v. Harry Wiggelaar; 8.00 AVRO Nieuws- en sportberichten door Persbureau Vaz Dias; 810 Kovacs Lajos en zyn orkest, re- m m v >The Rhytm 9.15 Felix Timmermans leest voor uit eigen werk; 9.45 Het omroeporkest oJ.v. Nico Treep m.m.v. Orethe Wijnschenk-Hogen- blrk zang en de .3 Brilder Nehrlng” xylopho ne; 1130 Gramofoonmuriek; 12.00 Tijdsein en sluiting BRUSSEL. 509 M. 8.50 Minnezangersliede- ren. Inleiding en zang door Maurice Rubeau 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Piano-recital door O. Vlala Werken van Debussy en Mozart 9.20 Uit de Kurzaa! te Ostende, concert oJ.v. Francois Rassem. m m.-v Elvira de Hidalgo. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20 Het omroep- veridico”, vroolyk spel met muziek van Gae tano Zuccoll. WEENEN. 517 Meter 7.55 Anton Tausche, bariton, zingt muziek van Schubert 1055 bariton uit den Waldstelngarten. Kapel Isy Gelger. WARSCHAU, 1412 Meter 5.20 Operaconcert Het omroeporkest onder leiding van J. Om- zlnskl 8 20 Philharmonic van W'arschau onder leiding van J. Omzlnskl 9.20 Ver volg Concert 11.10 Dansmuziek. 375sten sterfdag. En dit feit brengt ons er thans toe, lezers eens Iets meer te vertellen over interessanten Engelschen zeeheld der •euw. Robert Blake werd in Augustus van het Jaar 1598 geboren In het plaatsje Bridgewater, een kleine zeehaven, waar zyn vader een handel tje dreef Blake was al vroeg een avontuurlijk sinjeur, die er veel plezier In had om hoogst merkwaardige lichaamsoefeningen te volbren gen. Zoo vertelt een van zyn tydgenooten, dat hy er vaak genoegen In vond, om levende zwa nen te stelen! Dat Is Inderdaad geen alle- daagsch en gemakkelyk tydverdryf! Hy stu deerde verscheidene jaren te Oxford en maakte goede vorderingen. Op vyf-en-twintlg-Jarigen leeftijd keerde hy naar Bridgewater terug en leefde daar stil op zyn ouderiyk erfgoed tot aan het jaar 1640, toen hy tot lid van het par lement werd benoemd. De spoedig daarop vol gende ontbinding van dit nuttige Instituut, die op 5 Mei plaats had. maakte dat hy maar weinig gelegenheid kreeg, om als redenaar op te treden. Er staat tenminste nergens in de handelingen uit die periode vermeld, dat hy er zyn mond heeft opengedaan! By het spoedig daarop uitbreken van de bur geroorlogen trad hy by het leger van het par lement in dienst, doch we weten niet precies wanneer en in welken rang. Pas in het jaar 1643 weten we. dat hy het bevel voerde over een fort van de stad Bristol, toen deze stad door de koningsgezinden werd belegerd. By deze be legering bleek weer eens des te meer, wat een koppig beer de geluksvogel Blake eigeniyk was. Want hoewel de gouverneur de stad reeds lang had overgegeven, hield Blake dapper stand en doodde lederen konlnkiyken soldaat, die zich on der de muren van zyn kleine versterking waag de! Begrijpelijkerwijze was de belegeraar, In den vorm van Prins Robert van Wales, woedend over deze haqdelwyze. Blake schond door zyn houding immers het oorlogsrecht, zoodat hy terstond zou moeten worden ter dood gebracht by zyn overgave! Met de grootste moeite wis ten echter de vroede vaderen van Bristol van den prins gedaan te krygen. dat deze den po- pulalren veldheer genade schonk. Op het nip pertje ontsnapte dus Blake aan een ter dood brenging, waar menschelykerwyze zoo goed als nooit iemand aan ontkwam! De krygstucht was ontzettend streng in Engeland en Prins Robert was ook niet juist bekend als een zacht aardig krijgsman! Enfin! Blake was gered en wist het door zyn bekwaamheid en moed zeer spoedig te brengen tot den rang van kolonel. In het jaar 1649 werd hy met twee andere kolonels, genaamd Deane en Popham, overgeplaatst by de.... Zeemacht! In die (tagen was dat echter nog zoo gek niet, wantlandmacht en zeemacht waren In het geheel niet van elkaar gescheiden! Het was dus begrypeiyk, dat er vee! officieren met .ree- beenen" in het leger terecht kwamen en op de vloot ook vaak een allerwonderlijkste „beman ning" werd aangetroffen van „zeesoldaten” en Jandmatrozen", die van navlgeeren evenmin „Jullie, beste vrienden, zyn de eersten aan wie we het vertellen In trio kryschten we: Ue ,4a,” zelde Nonny, „we hebben ons vorige week verloofd Van Leeuwen stak een nieuwe sigaar op, m’n hand jeukte van de zware benzinebus In het voorjaar van 1857 zeilde hy naar het eiland Tenerlffe en bezette de baal van Santa Cruz, waar zich een Spaansche zilvervloot be vond. De baal was versterkt met een geducht kasteel aan den Ingang, en omringd door een geheele reeks kleiner forten. Bovendien was daar aanwezig een zeer aanzieniyke zeemacht, zoodat de Spaansche gouverneur, ook een man van grooten moed en bekwaamheid, volstrekt geen aanval vreesde. Doch de schipper van een Nederlandsch vaar- tuig, dat ook in de haven lag. was er heel wat minder gerust op en verzocht den gouverneur dringend, de haven te willen verlaten. „Wam ik ben er absoluut zeker van", zelde hy. „dat we Blake spoedig op den hals zullen hebben!" Het onderhoud eindigde echter niet volgens de wensch van den Hollander. De gouverneur ant woordde: „Ga zelf heen, zoo ge daar zin in hebt! En laat Blake maar rustig komen als hy durft!” Notabene! Durven was Blake’s minste ge brek. Alles liep hem mee! De wind stond recht op de baal, zoodat Blake met een inderdaaa voorspoedig vaartje op den vijand afkwam! Hy wist de haven In te komen, maakte zich in razend tempo meester van alle galjoenen, doch verbrandde zyn geheelen bult, omdat hy t een wanhopige onderneming vond, de schepen ui» de baal weg te voeren. De wind keerde echter, zoodat de aftocht van een leien dakje ging en een belangryk deel van den bult alsnog kon worden Ingeladen en meegenomen, alsmede een paar kleinere schepen! Blake was weer de ge luksvogel! Weliswaar verloren de Engelschen by dit stoutmoedig bedryf een dikke tweehon derd dooden, doch het verlies aan de zyden der Spanjaarden was ontzettend! Niet te tellen wa ren de slachtoffers. Blake had er huisgehouden als een wildeman! Voor dezen dienst ontv de matrozen den dank vi wyi gratificatiën werden ontving de admiraal daarenboven een diaman ten ring ter waarde van ruim vijfhonderd ponu Sterling. Blake keerde vervolgens naar zyn standplaats, Gadix, terug. Hy leed echter aan waterzucht en scheurbuik, zoodat hy den wensch uitte, naar Engeland terug te keeren, een wensch, die echter niet meer vervuld zou worden. Hy stierf op 17 Augustus 1657, in het gezicht van Plymouth. Zyn lyk werd naar Londen overgebracht en met groote plechtigheid en veel vertoon op ’s lands kosten In de Westminster Abbey ter aarde besteld. Doch na het herstel van de Stuarts op den troon, werd zyn lyk weer opge- graven en met de beenderen van eenlge andere hooge heeren. die by de party van Cromwell zich mettertijd hadden aangesloten, overge bracht naar het Sint Margareths kerkhof, om dat men den man niet de eer gunde van een ligplaats in Engelands nationale kerk! Of- met je wagen om ae af te halen. Vindt een excuus voor myn afwezigheid. Op den terug tocht ter hoogte van den weg naar het meer wordt je auto defect. Na wat gepeuter en ge zoek en flink op het merk te hebben afgegeven, zie je de noodzakelijkheid er van in thuis een of ander gereedschap of desnoods benzine te gaan halén. In den tyd dat je weg bent, krij gen die twee eens een mooie gelegenheid elkaar te vertellen wat ze op het hart hebben. Kort om. hoe je het klaar speelt is me eender, ais je maar zorgt, dat de opzet lukt.” „Amice, dat zul je toch niet van my verlan gen? Op een nacht eventjes vyf kilometer te tippelen en later met een bus benzine dat zelf de spelletje nog eens uit te halen, en dat allemaal ter willen van ..Het geluk van twee menschen.” voltooide van Leeuwen. „Toen Ik hen uitnoodlgde. wa ren het Jouw woorden, dat belden wel eens een handje moest toegestoken worden, die me dreven, en daarom is het me byna een voor recht dit zaakje nu eens aan jou op te dragen.” Myn kennis van autotechniek is wanneer het een band omleggen betreft, geweldig, en in dien het vullen van de reservoirs een school vak was. dan kreeg Ik op m’n rapport er zeker een 8 voor, doch voor de byzonderheden van den motor, zou Ik met een drie al prachtig voor den dag komen. Ik besloot daarom het op een benzlne-tekort te laten aankomen. De vreugde van het weereéen op den bewes ten avond was groot. Alles ging naar wensch. We reden weg en de motor trok prachtig op. Wel brak me het angstzweet uit, dat niette genstaande alle berekening de wagen niet op de juiste plaats zou stoppen, doch by het klim men tegen een heuveltje begon de motor te^, kloppen en na veel gesteun en gezucht ston den we met een schok stil op een heel gunstige plaats. Iedere ..huweiyksbemlddelaar” zou zich on- getwyfeld evenals Ik vergenoegd de kin gestre ken hebben, dat tenminste de eerste acte zoo goed gespeeld was. Laat ik niet omschryven hoe grondig Eddy en Ik den motor hebben na- g^keken en den geweldigen uithaal waarmede dit in zyn werk ging vóór vastgesteld werd, dat benzlnegebrek de oorzaak was. Voldoende zy. dat ik ten slotte verdween en beiden In afwachting van m’n terugkomst de richting naar het meer insloegen. By myn aankomst grinnikte van Leeuwen en mompelde iets van voor een verlovlngs- maaltyd te zullen zorgem^.... De i^Rg terug met de ware bus benzine en een plagerig regentje was geen genoegen, doch het vooruitzicht dat ook hieraan een eind zou komen, gaf me kracht. Na veel gehyg en gepuf bereikte ik eindeiyk den wagen, waar tot myn groote blijdschap Eddy en Nonny hand In hand op me zaten te wachten. lukt Heel spoedig waren we Leeuwen, s’n vrouw en ik popelden letteriyk. Lang Is onze nieuwsgierigheid niet op de proef gesteld. Met hakkelende stem, stotterde Eddy: VARA. 6.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. O. Kleerekoper 7.30 Idem 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek VPRO. 1000 Morgenwydlng VARA. 10.15 Adolf Bouwmeester: Hoe Russische soldaten sterven. Tolstoj 10.30 VA.R-A.- Mandoline Ensemble 10.50 Adolf Bouw meester: De eeriyke dief 1120 VARA.. Mandoline-ensemble 1135 Gramofoonmu ziek 1145 Voordracht door Adolf Bouwmees ter: Dokter Doloriscausa, Joh. Steynen 12.00 Tijdsein 12.01 Vara-Septet oJ.v. Is. Eyl 1.45 Verzorging zender 2.15 Nederlandsche schrijvers en dichters voor de microfoon. J. B. Lalink leest uit eigen werk 3.00 Geschiede nis der muziek op gramofoonplaten (Percy Scholes) Toelichting door A. v. d. Rijst 3.30 Na schooltyd. Klndervertellingen door w. van Capellen 5.00 V A R A.-Septet 6.15 Voor dracht door Kees Bakker 6.30 Orgel, viool en cello, door Joh. Jong 7.15 Kees Bakker: Frragment uit „Het meisje met den blauwen hoed.” Joh. Fabrlclus 730 Orgel, viool en cello - 8.00 Als de liefde sterft - 8.20 V.A.R-A. ■orkest oJ.v. H. Tlggelaar 9.00 -Lies vertelt een tooneelstuk. Hoorspel in één tafereel 9.15 VARA-orkest 10.00 Persbureau Vaz Dias 10.15 Orgelspel door Joh. Jong 10.30 Gramofoonmuziek 10.40 V.A.R.A -orkest 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het Radio-orkest. 130 Vervolg concert. 8.20 Uit zending m. m. van ,X«e Theatre Wallon de Namur”. 9.20 Uit het Casino te Knocke. KALUNDBORG 1153 M. 1235 Uitzending uit het Bellevue-Strandhotel. 5.20 Gramofoon muziek. 8 20 Het Omroeporkest o. 1. van Lau- ny Gröndahl. HAMBURG 372 M. 11.50 Concert uit Han nover door het Symphonleorkest van het .Deutsche Musikverband.” 135 Gramofoon muziek 2 30 Idem. 4.50 Concert. KON1GSWUSTERHAUSEN 1635 M. Gramofoonmuziek. 2.20 Idem (Beriyn). Van Leipzig: Populaire muziek door de Kapel Plletzch-Marko. LANGENBERG 472 M. 12.20 Populair Con cert door het Omroeporkest van Mühlacker. 1.50 Concert o. 1. van Eysoldt. 530 Vesper concert. 11.05 Concert. (Zie Mühlacker). DA VENTRY 1554 M. 1230 Concert door The English Trio. 1.05 Concert door het Commo dore Grand-Orkest o. 1. van Jof. Muscant. 230 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert door Leonardo Kemp en zyn orkest. PARIJS-RADIO 1725 M. 12.20 Gramofoon muziek. 4.50 Concert. Uitzending uit het Ame- rikaaiuche conservatorium te Fontalnebleu. MILAAN 31 M. 830 Gramofoonmuziek 8.40 Concert. 10.20 Orkestconcert. ROME 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 9.35 Populaire muziek m. m van orkest en solisten. JOUR 186 Spoedig was er In het bijendorp bekend, dat er een nieuw ko ninginnetje gekomen was en Jaap ging met enkele zijner vrienden op zoek naar een mooie korf. Eindelijk had hij er een gevonden, ole naar zyn sin was en toen met een heel oude, afgeleefde by over den prijs onderhandeld was, ging Jaap naar de koningin toe. De koningin was erg biy. toen ze hoorde, dat Jaap al zoo gauw een korf gebuurd had en het jonge bytje wilde direct gaan zien of haar huls mooi genoeg was. Op een draagstoel gezeten werd de nieuwe koningin naar de korf gebracht en Jaap, die voor deze gelegenheid een mooie muts had gekregen, liep met een vlaggetje voorop om den weg te wjjsen. L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5