De Xllle Yzerbedevaart Prikkeldraad 1 Van de Perstribune van* Sint Christoff el Radio-wee De Crisis-zuivelwet Meer dan 200.000 deelnemers MAANDAG 22 AUGUSTUS DE DERTIENDE BEDEVAART NAAR DE YZER Massale eed van trouw MEETING TE GORCUM Nuttig en aangenaam -e De leiden aan het front PRIJZEN IN DEN TUINBOUW ROEKELOOS MOTORRIJDER \ers? DE GEZONKEN PONT Zg kunnen niet graven HET VLIEGONGELUK OP BAL1 Dr. Frans Daels Gisteren is te Dixmuiden de dertiende bedevaart aan de Yzer ge houden. Een enorme menigte nam aan de plechtigheid deel. De stem van Vlaandefens doodenklok Aan Vlaanderens aarde toevertrouwd WERKLOOZE ZU IDERZEE-VIS SCHERS By zetting van acht Vlaamse he oudstrijders onder den Y zer-toren UITVOERING DER WARENWET HET FASCISTENRELLETJE IN DE RESIDENTIE Prins Hendrik incognito te Ostende Haar werking in de praktijk Prinses Juliana voor de microfoon I (Van onsen büzonderen correspondent) I 'an tag. Stappen tot inkrimping? Bruj oprijs Af voor onkosten Nettoprys 2.43 schouwingen op bladz. 413 e. strijders 1 0.37 Brutoprys van den oorlog rijn jongens Partijen onverkocht In botsing met een auto Albarda stelt vragen Tegen oorlog, voor amnestie Van een... „subsidie” Veerdienst hervat En de ar. ..Rotterdammer”: Veroorzaakt door windvlagen? I t ten deele maatregelen w 1 Er is hier een zoo groot gebrek aan kin derliefde, dat de blaam van heel de wereld op deze euders moet rusten en de regeerln- „Het Volk” merkt naar aanleiding hier van weer op: 3 68 125 2.88 0.80 2S8 1.10 bü hun vijand en het zoo Omstreeks vier uur reed Zondag de automo bilist H. Strijbos uit Amsterdam op den Ryks- straatweg bij Naarden. Hij wilde den Oud- Blaricummerweg inrijden en stak zijn richtings- wljaer uit. De motorrijder Smit, die eveneens uit de richting Amsterdam kwam en die volgens ooggetuigen een vaart van 80 KM had. meende nog te moeten passeeren. Een botsing was het gevolg. HU en zün duorUdster vlogen een Meter in de lucht. De heer 8. kwam er wonderlijk zon der letsel af. De duorUdster werd met ernstige verwondingen aan de knie, aan den schedel en den rechterbovenarm opgenomen. Patrouillee- rende leden van de Bussumsche Roode Kruis colonne hebben de eerste hulp verleend, waarna een dokter uit Bussum de behandeling voor- zette. 4.35 Het verschil is dus 67 ets. per 100 K.G. melk. Kuste rs lems. geslacht verhooren val.... De in Er is groote bewondering voor den moed van Prof. Piccard en zijn helpers om met den ballongondel zoo hoog te stijgen: hoo- i ;er dan ooit een mensch was. We bewon- i leren den moed van zijn vrouw, een moe der van vijf kinderen, nog meer. Maar was deze gevaarlijke tocht noodig?, zoo vraagt de Venlosche Crt.” „Zes openbare en vier bijzondere hooge- scholen is voor een klein land ais Neder land in hooge mate belachelijk.” Het warme weer van de laatste dagen, heeft aan de Westlandsche veilingen een enormen aanvoer van tomaten bezorgd. Er zijn veilingen, waar per dag ruim 20.000 bakken, elk van 12 KG tomaten, worden verhandeld. Het gevolg k- dkt de PrUzen enorm zUn terug geloopen. Roermo'nd als BÏssc hopsst ad. VrUdag kwam het reeds aan verschillende vei- D^e plechtigheid was het hoofdmoment Zoo greep dit ge- op een om- lichamen J de bracht. Namens Noord-Nederland wees de heer van Soest op de waarde van de groote daad der Vlaamsche dooden voor geheel Nederland, ter wijl de Zuid-Afrikaander Crogné de gevoelens van trouw der Zuldafrikaansche stamgenooten vertolkte. In afwUklng met het gepubliceerde in den Kath. Radioglds. waarin wordt vermeld, dat H K. H. Prinses Juliana op Dinsdag 23 Augustus van 2 453.45 uur de plechtige opening zal ver richten van het nieuwe Gemeentehuis te Roer mond. wordt verzocht mede te deelen. dat deze openingsplechtigheid betrekking heeft op het nieuwe Gemeente-museum. De uitzending hiervan zal worden verzorgd door den KR O. Zonder regeeringsmaatregelen is dan de bere kening als volgt: 8 K.G kaas A 36 ets. is 1 K.G. boter A 80 ets. is Er werden tot slot twee moties aangenomen, een waarin de daden dier regeeringen werden geschandvlekt die ondanks den wil der vol keren toch door geheime verdragen een nieu wen oorlog voorbereidden en een tweede waarin krachtens de verdiensten der Vlaamsche ge sneuvelden de geheele amnestie geeischt werd voor al de Vlamingen die omwille van hun Vlaamsche ideaal zijn ter dood veroordeeld, ge broodroofd en vervolgd. Nog wend medegedeeld dat namens het Co mité op de soldatenkerkhoven van de Dult- schers te Ardoje, de Franschen te Thielt. de Enge lachen te Y peren kransen zijn neergelegd, terwijl door oud-stryders van al de landen die aan den wereldoorlog deelnamen wederkeerlg een kransenhulde werd gebracht aan den voet van het Yzerkruis. Met eenige Vlaamsche liederen en een dave rende Vlaamsche Leeuw werd de dertiende Vlaamsche Yzerbedevaart gesloten De 30 extra treinen, bijna evenzoovele extra trams, de duizenden auto's en autobussen brachten tot in de late avonduren een veelkoppige geest driftige menigte naar haar haardstede terug. De radio met alle respect overigens! heeft al véél ellende in de wereld gebracht: heele jaargangen van kranten en tijd schriften en heele Kamerzittingen zijn er over vól gevochten; "n enkelen keer heeft men de radio zelfs als moordwerktuig willen gebruiken tegen een kostbaar ministerieel t leven. Maar al die ellende waar gelukkig *n heeleboel prettigs tegenover aan te voeren is zinkt in het niet bij de moderne plaag-van-Egypte, waartoe de radio ver worden kan. Op warme dagen. Bij open ramen. Dezer dagen lazen we ergens, dat de Chl- neezen als ze hun gevangenen eens extra gemeen willen martelen hen voortdurend op muziek tracteeren, net zoo lang, totdat de arme drommels krankzinnig worden. Huizen er in deze dagen niet véél Chi- neesche beulen In onze samenleving? t Is afschuwelijk, zóó als vele radlo- maniakken hun toestellen kunnen laten blèren, uren aan een Stuk, zóó hard, dat het huizen-ver over straten en tuinen davert, zóó laat, dat de kinderen en ook de volwassenen er niet van slapen kunnen. Burengerucht van de kwellendste soort maken die menschen; misdaden bedrjjvyfi zij aan den slaap van het kind en aamde gemoeds- en de nachtrust van allen, die in Irrlteerende machteloosheid gedoemd zijn, dat onbehoorlijke radlo-geblèr te doorstaan. Daar moet de politie bij komen, als deze radio-misbruiker tenminste niet zóó'n greintje naastenliefde en beleefdheid be zitten, dat zij uit zich zelf den evenmensch deze marteling besparen en hun muziek binnen houden Toelichting: De boterprüs op de wereldmarkt is ongeveer 80 ets. per K.G. (18/8 was ze 76 ets dus we kunnen gerust aannemen, dat de groot- handelprijs in het binnenland ook niet hooger zou zijn. Door de regeeringsbemoetïngen is deze prijs om dp 130 per K.G. Op de boter zal worden bfjbetaald 35 ets. per K.G., daartegen over moeten we per K.G. boter af dragen 55 ets., zoodat we van den gemaakten prijs van 1.30 20 ets. aan het crisis-zuivelfonds moeten af staan en dus in ons voorbeeld we ook niet be rekenen mogen 130. maar 20 ets. minder, dus 1.10 (zie berekening). Ook het In de kaas aanwezige vet wordt aan den eenen kant belast, aan den anderen kant wordt ook daarover toeslag gegeven met als slotresultaat, dat bij een heffing van 55 ets. per K.G. boter we per K.G. kaas 4.58 ets. meer ont vangen dan wij betalen (zie berekening). llngen voor, dat de 2e en 3e soort tomaten on verkoopbaar waren, terwijl voor de A-tomaten, le soort dus, in sommige gevallen alleen nog de mlnlmum-verkoopprüs van 25 cent per bak werd betaald. Zaterdagmorgen is het aan de veilin gen nog slechter gegaan. Aan de veilingen te Westerlee (De Lier) en Wateringen b.v. waren honderden bakken tomaten, niet alleen van de mindere, maar ook van de eerste soort, onver koopbaar. en moest een groot deel worden ver nietigd. Nog een klein deel Is verkocht voor den minimumprijs. Waar op andere dagen de ex port en het binnenland nogal afnemen, was dit Zaterdag bijna niet het geval, terwijl de tuin ders toch hun product, dat met deze weersom standigheden snel aanrijpt, moeten oogsten. De prijzen van de druiven liepen aan enkele veilingen ook Iets terug, hoewel over het alge meen dit product tamelijk vast van prjjs is ge bleven. De flinke afname door' het binnenland werkt hieraan ten goede mede. Het Is voorts aan de veiling Westerlee b.v. reeds voorgeko men. dat dubbele sperzleboonen, die In prijs reeds laag zijn, onverkoopbaar waren, en moes ten worden vernietigd. behandeling der afdeeling onderwijs het rapport-Welter deed „Het Volk" schrijven: Goede oui van de Zuiderzeesteunwet te Amsterdi voornoemde Commissie na 5 weken, m niet werd geantwoord, doch bovendien vlsschers geenerlel uitkeering werd zoodat zy met hun gerinnerj thana weken broodeloos zijn? „Iedereen weet, dat het onderhouden van vier openbare Universlteiten (hierbij tellen wij dus ook de stadsunlverslteit te Amster dam), ongerekend dus de speciale hooge- scholen te Delft. Wagenlngen en Rotter dam, zeer zwaar op ons volksinkomen drukt. In deze tijden zeer zeker te zwaar.” gen deze nu nog zoo gevaarlijke reis abso luut moesten verbieden.” Vlaanderen te huldigen lL schap, onvermoeide activiteit Het Tweede Kamerlid Peereboom beeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Draagt de Minister kennis van een opdracht aan 25 Urker- Zuiderzeevlsschers, die sinds 4 jaar werkzaam waren bij de Zuiderzeewerken met het per schip vervoeren van zand, om graafwerk te gaan verrichten in Giethoorn? Weet de- Minister, dat deae vlsschers hun beswaren hebben kenbaar gemaakt «an den burgemeester van ürk. om in Giethoorn graaf werk te verrichten, aangezien zij dit werk nim mer hebben geleerd? Acht de Minister het billijk en gewenscht, dat op een aanvraag om steun van sommigen dezer vlsschers bü de Commissie tot uitvoering door alleen n deae Van den Utrechtse hen Diocesanen Bond van R.K. Werklieden- vereenigingen English’ spreuk: „t En zal ondanks alle weid." zal Vlaanderens wil en wet zijn.'' Als oud strijdmakker aan 't front en namens alle Vlaamsche frontsoldaten heeft Dr. Philip de Plllecyn een laatsten groet aan de dooden gebracht, waarbij hij er op wees: dat de oorlog de duizenden makkers over heel Vlaanderen verspreidde, doch dat de liefde van hun volk hen onder dit Yzerkruis weer heeft byeenge- De pont bü het zükanaal P welke Donderdag met een autobus van den dienst op Amersfoort zonk. Is weer naar boven gebracht. De pont kan reeds den dienst hervatten en het autover keer naar IJmulden langs Fordhaven en Noord- zeekanaal ondervindt geen hinder meer. loof ten spiegel mag voorhouden aan heel katholiek Nederland Zoo schreven we op 20 Maart en sindsdien hebben we meermalen gedacht en we maken het ons heden be wust met sterke overtuiging, dat, wanneer ons land zuidelijke cultuursteden miste als die, waaronder de thans jublleerende grijze stad van Sint Chrlstoffel uitblinkt dat dan ons nationaal bezit een essentieel stuk van zijn grootheid armer zijn zou, een stuk niet te meten met getallen van Inwoners en cijfers van producties, maar met de wijzer en edeler maten van geschiedenis en be schaving. "t Spreekt van zelf, dat het eerste num mer van het Roermondsche feestprogram het eerste woord heeft gelaten aan de Klokken der Stad. Zij hebben de vreugde der gemeenschap verklankt; zij hebben in het kort maar duidelijk verhaald al wat er te gedenken viel; zij hebben de lezing in geluid van het Gedenkboek. Een Ge denkboek, dat zelf klinkt als een klok, neen, als een concert van klokken» De ziel van een oude cultuurstad als Roermond zingt in het concert van haar torenklokken. Nog dit Jaar. op dien prlllen morgen van het Hoogepriesterlijke W1J- dingsfeest mochten we het zelf hooren en genieten. In een naklank schreven we: die klokken hier, ze hebben een ziel, ze zingen elkander toe. Hun metaal ontleent leven, beteekenls en een verstaanbare stem aan hoofden en harten der Roermondsche. ge neraties van het verste verleden tot den dag van heden: aan een glorieus bekende burgerij, die als weinig anderen weet mee te spreken van historische beproevingen, De ,.8oir" verneemt uit Ostende, dat het mo torjacht ^Almeri met Prins Hendrik aan boord, de haven is binnengeloopen en daar is geankerd. Prins Hendrik is vergezeld van sjjn adjudant, luitenant Termytelen en van mr. Bangert, den eigenaar van het jacht. De prins reist in het strengste Incognito. Het jacht zal beden Ostende weer verlaten. „Waarom verzwijgt de .Rotterdammer”, dat Nederland naast de openbare ook bij zondere, uit de staatskas gesubsidieerde, hoogeecholen bezit? Moet zelfs het Welter- rapport worden aangegrepen om het bij zonder onderwijs een extra voorsprong te verschaffen?" Zondag 4 September houdt de Utrechtsche Diocesane Bond van R. K. Werklledenvereeni- gingen (District Utrecht) een grootech opge zette meeting te Gorcum. Om half twaalf zal ten gerieve van de mee tinggangers een H. Mis worden gelezen. Om een uur zal de optocht met ontplooide vaandels en banieren gehouden worden. Een 4 A 5 tal mu- riekoorpsen zullen dezen optocht begeleiden. Als sprekers zullen dien dag optreden de Zeer- eerw. Pater Borromeus de Oreeve en de heer H. Brouwer, welke respectievelijk de onderwerpen: ..De Katholieken in dezen tüd” en .Be noodza kelijkheid van de standsorganlsatle ook in moei lijke dagen” zullen behandelen. De deelname belooft schitterend te worden. De Katholieken van Gorcum die wel steeds so cialistische meetings te aanschouwen kregen, doch wlen een Katholieke meeting vreemd is, bereiden den meetinggangers een waardige ont vangst. Verschillende personen hebben zich beschik baar gesteld om den meetinggangers de vele be zienswaardigheden die dit mooie stadje bezit aan te wjjzen. Dien dag zal dus het nuttige met het aangename worden vereenigd. Het belooft een dag vol Roomscbe geestdrift te worden. opstanding ten eeuwigen dage de Yzerbedevaart van 1932 beuren de menschenmassa aan, dat wenk van Plateau een woud van armen hoog rees en allen spontaan den eed van trouw aan Vlaanderen aflegden. Daarop kwam een reeks van sprekers aan het woord die allen van de Vlaamsche dooden. nu rustend in de crypte, gewaagden en bijzonder de verdlenMen van Joe English naar hun eigen inzicht in het licht stelden. De eerste spreker was de voorzitter van het Comité Prof. Dr. Frans Deels. Deze herinnerde aan de vernieling der grafzerken op de Vlaam sche graven, waar de spreuk: Alles voor Vlaan deren. Vlaanderen voor Christus door de leger- overheid werd vervangen door een Fransch plaatje .Mort pour la patrie'' dat met ijzer draad daaraan bevestigd werd. „Uw zerkje van heldenhulde aan de Vlaam sche dooden is dit reuzenkruis geworden, waar de Leeuwenvlag op prijkt en geen hooggeplaatst mensch zou er nog aan durven denken rond deae zerk met klaroengeschal en sabelgerinkel een officieelen ijzerdraad te komen snoeren met een offlcleele plaat: Mort pour la patrie. Joe 9 Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vries Bruins heeft aan den Minister van Staat. Mi nister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid om mee te deelen, ot het juist is. dat reeds staappen worden gedaan om te komen tot inkrimping van de uitvoe ring van de Warenwet? Is de Minister niet van oordeel, dat de be- van het rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rüksuitgaven (Commissie Welter) gegeven, feltelük een princlpieele wijziging der wet be- oogen? Wil de Minister toezeggen, dat tot de hier bedoelde würiging in de uitvoering der Waren wet niet zal worden overgegaan, vóór ze door de Staten-Generaal is behandeld? Is de Minister tevens bereid, om het rapport- Van Beresteyn, waarop de beschouwingen en conclusies zün gebaseerd, te publlceeren? Met regeeringsmaatregelen is echter de bere kening als volgt: 8 K.G. kaas 4 36 ets- is 1 K.G. boter A 1 10 is Toeslag over 8 K.G. kaas A 4.58 ets. per K.G. is Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen ge steld: Heeft de Minister kennis genomen van <to mededeelingen der dagbteden. die in verband met de botsing tusschen fascisten en commu nisten. welke op 9 Augustus IJ. op den Hofweg te 's-Gravenhage heeft plaats gevonden, mel ding maakten van de aanwezigheid in het ge bouw der fascisten van een onderofficier van het Nederlandsche leger, welke onderofficier daar in het bezit zou zün geweest van een dienstrevolver en zich daar bevond voor het geven van onderricht in het boksen aan leden der fascistische groep? Heeft de Minister aanleiding gevonden een onderzoek naar de juistheid dier mededeelingen in te stellen, en. zoo ja. is hü dan bereid de uitkomsten van dat onderzoek bekend te maken? Indien het onderzoek heeft geleerd, dat da bedoelde mededeelingen geheel of waarheid behelsden, tot welke t heeft de Minister dan aanleiding gevonden? Dat zullen de wetenschappelijke uit komsten duidelijk maken. Zal hij meer kunnen leeren, dan de Nederlandsche pro fessor W. van Bemmelen reeds vóór den oorlog onderzocht op Batavia, die registree- rende ballons tot 26 K.M. hoogte liet op stijgen met instrumenten, welke ook zonder menschen juiste waarnemingen doen én per parachute neerdalen na het springen van den ballon. Betere waarnemingen zijn tot heden nog nooit gemaakt. Zijn deze tochten van Piccard de voor gangers van reizen naar de maan? Waarom niet, zegt misschien Prof. Jac. van Ginne- ken S.J. wel. Als ze dan maar zorgen, dat de menschen onderweg niet bevriezen, ge lijk Piccard en Cosjjns nu bijna deden- Wij willen graag aannemen, dat Prof. Piccard c.s. werkelijk belangrijke weten schappelijke waarnemingen hoopten te doen en ook gedaan hebben. Er is reden bewondering te hebben voor deze moedige mannen der wetenschap, die het niet om sensatie en wat Udele roem te doen is, doch om de wetenschap en de menschheld te dienen. Konden we dit ook maar van alle Oce aan vliegers zeggen. Hebben hun tochten, die nog steeds vol gevaar zijn, werkelijk nut? Is 't de een niet te doen om een record van snelheid te verbeteren, de andere een van lengte? Wil Mollisson nu niet de eerste zijn, die een retourtje neemt? Hoeveel damee probeerden niet roekeloos de eerste vliegenierster te zijn, die den Oceaan over sprong? Is al die waaghalzerij gemotiveerd, waar devol? Wij betwijfelen het zeer, zeer sterk. Maar beslist veroordeelenswaardig schandelijk vinden we het plan van echtpaar Hutchinson om den vijver <- wordt die groote Oceaan heel gemoedelijk genoemd over te vliegen mèt hun twee kinderen van acht en zes jaar. Het meenemen van geluksvoorwerpen en geluksdleren is misse lijk, doch het meene men van de twee kinderfn is otunensche- Ujk. Als die twee kinderen dan al zoo door alle sensaties heen zijn, gelijk zoovele peutertjes tegenwoordig, dat ze nu, om óók een record In voorname typografische uitvoering, waar de N V. Drukkerij H. van der Marck en Zonen ter stede alle eer van heeft en met een bandversiering en Initialen, die te dan ken zijn aan de kunstenaarshand van Joep Nicolas, ziet het Gedenkboek er vorstelijk uit en kan het een waardige plaats geven naast zijn titelblad aan het portret der Koningin. Burgemeester Waszink opent de poort van dit Roermond-in-boekgedaante; hij dankt allen, die welwillend tot den inhoud bijdroegen, met name den rijksarchlvarls in Limburg, dr. J. W. H. Goossens, .die goed deels de leiding heeft gehad bij de samen stelling. Van Goossens’ hand is de feeststu- die F Yzerfront 1932. Waar eens het stadje Dix- muiden lag. strekt zich de verlatenheid van het slagveld uit. De kerk, het stadhuis, ae wonin gen der menschen. alles is tot in de fundamen ten verwoest. Granaten hebben den bodem me tersdiep omgewoeld. Die in de kelders beschut ting zochten waren een even zekere prooi des dóóds, als die daar buiten onder het gefluit van duizenden kogels op elkatu- los stormden. Langs de boorden van de Yzer, dat zilveren speelsche stroompje, dat het zoete vruchtbare land doorspoelde en wasdom bracht ver in bet rond, liggen de volkeren als doodsvüanden te genover elkander en kleuren het water rood met hun bloed. Grauw is het en somber, overal. .-. Yzerfront 1932! Trouw aan den eed: nooit vergeten! zün de Vlamingen die aan het front streden en de Vlamingen die thuis streden In ontelbare drommen weer tezaam gestroomd op de Yzervlakte. Hoog rüst het machtige Yzer kruis, het monument van heldenhulde >n daar rond heen wapperen duizenden banieren in zwart-gele kleuren op den wind. Van Oost en West en Zuid en Noord zün ze weer ter bee vaart getogen, de Vlamingen van allen rang en stand, van Iedere richting en partij om in tref fende eensgezindheid te herdenken die tien, duizenden Vlaamsche jongens, die in deze con treien hun leven lieten. De oorlog woedde reeds büna twee volle ja- ren toen de Vlamingen aan het front en de Vlamingen thuis tot de bittere erkenning kwa men, dat w hun leven prüsgaven voor ancere doeleinden, dan waarvoor zü ten strüde ge trokken waren. Een Vlaamsch-vijandige leger leiding scheen zich tot taak gesteld te hebben alle Vlaamsch verzet en fierheid voor goed té fnuiken, zoo het koninklük woord te schande makend, dat na den volkerenkrijg. wanneer de indringer uit het land verdreveiT zou zün. ge lijkheid in feite en in rechten zou worden door gevoerd. Fransch-verzotte generaals beroemden er zich op, hoe zü Vlaamsche regimenten klaarlichten dag en zonder dekking van eigen batteryen in het vuur van den joegen, om zoo de smetten weg te wlsschen. waarmee de Flamln-Boches het leger bezoedel den. Vlaamsche priesters en intellectueelen. die door hun prachtig voorbeeld en door hun on- yerpoosde werkzaamheid den vloed van verrot ting en zedelüke ontaarding keerden, waarin de Vlaamsche jongens dreigden te verstikken die edele voormannen werden verbannen naar verre ballingsoorden, om er" als houthakkers in de Omebosschen of op de steenrotsen van Cc- sambre hun trots, hun kracht en gezondheid te verliezen. BATAVIA, 22 Aug (Aneta). De bestuurder van het op Ball verongelukte vliegtuig, de heer Prillwitz, schrijft bet ongeluk toe aan de plot selinge sterke neerwaartache windvlagen, waar door het toestel een boomtop raakte. De dok toren constateerden bü den heer Prillwitz een longscheurtje, terwül hü bovendien pijnen aan de huid heeft, doordat hü benzine over zich heen kreeg. Vanwege het Departement van Gouverae- mentsbedrijven is een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren dr Groene- veld Mever Kraayenhoff, Kupfer en Nieuwen- ImiSa groote massa. De Liturgische Dienst werd ge celebreerd door den E. H. Michel English een broer van Joe English, daarbü geassisteerd door twee Missionarissen van Scheut en den Z. E. Heer Beernaerts als Ceremoniarius. PjJhU^aan1’ N^. ^r^^Z klok, begon te tempen en Juliaan Plateau de algemeene leider, leidde de herdenking in Al vorens aan de sprekers het woord te verlee- nen huldigde hü namens het Yzer-Comité op büzondere wüze prof. dr. Frans Daels. wiens vüftlgste verjaardag was aangegrepen als een gelegenheid om hem ten overstaan van geheel Vlaanderen te huldigen als man vah weten schap, onvermoeide activiteit en als den grooten bezieler van de Yzer-bedevaart. Daarop ver docht hü den Z. E. Pater Callewaert O. P. met gebed de dooden-herdenklng te openen. De im- Poncerende gestalte van dezen vurigen Vlaam- schen priester rees hoog boven de enorme men schenmassa uit en zün glasheldere stem droeg nLiJ” ÏLV.er8tt. hoeken van de vlakte uit het Heilig Kfuisteeken. het Onze Vader en Wees Gegroet, waarna hü den Psalm van Rodenbach voordroeg Om heeren veehouders en ook anderen een beter inzicht te geven in de werking van de op 10 Juli jJ. in werking getreden Crisls-Zulvelwet, verzoekt een directeur van een in Nrd.-Holland gevestigde zuivelfabriek ons het onderstaande (ontleend aan een tot leden en leveranciers der zalvelfabriek gerichte circulaire) in ons blad op te nemen: „We kunnen thans den regeerlngstoeslag in begrepen uitbetalen 1 per K.G. vet. overeen komende bij een gemiddeld vetgehalte van 3.15 pct. met een melkprijs van 3.15 ets. per K.G. is 3.25 ets. per liter plus de wei, dus de prijs is on geveer 3S ets. per liter melk, alles inbegrepen. Levendig kunnen we ons voorstellen, dat onze boeren teleurgesteld zün, omdat de door den ministerin uitzicht gestelde richtprijs van 5 ets. bü lange na niet bereikt wordt. Aan den anderen kant moet men echter niet uit het oog verliezen, dat zonder regeeringsmaatregelen de melkprüs nog aanmerkelük lager zou zün. Om u een en ander duidelük te maken, achtte ons be stuur het gewenscht de volgende vergelükende berekeningen aan onze circulaire toe te voegen. By deze berekeningen nemen we aan. dat uit 100 K.G. melk met 3 pet. vet geproduceerd wor den 8 K.G. marktrüpe kaas en 1 K.G. boter, dat aan onkosten wordt afgehouden 125 per 100 K G. melk en dat de kaasprij» 18 per 50 K.G. is. Dat Vlaanderen na zóó heeft teruggekregen, dat zü voor hun volk nog iets beteekenden en dat er toen in Vlaan deren zooveel kracht aanwezig was. dat tot heden zoo succesvol voor Vlaanderens ontvoog ding is gestreden kunnen worden, dat dankt Vlaanderen aan de Vlaamsche leiders van het front, aan een Renaat de Rudder, den Heiligen Renaat. aan de gebroeders van Raemdonok. aan priester Cyriel Verschaeve. aan een Joe En glish, aan die duizenden en nog eens duizenden die vielen met het .alles voor Vlaanderen. Vlaanderen voor Christus” op de lippen. Dit jaar staat de bedevaart, de dertiende, in het teeken van Joe English, dien fvnbesnaarden kunstenaar, zoon van een lerschen vader en een Vlaamsche moeder, wiens teekeningen. beeldekens evenzoovele bewüzen waren van zün füne kunst, doch die fti het oog van zün superieuren niet meer waard was dan korpo raal te zijn bü de ..kasselenleggers Doch al hebben zün oversten hem miskend en vergu-sd, al heeft men hem als het ware laten crepee- ren in een lazaret van iedereen verlaten, in de harten der Vlamingen neemt hü een büzon- dere plaats in. En na den Heiligen de Rudder is thans het eerst zün standbeeld aan den voet van het Yzermonument onthuld. °c bedevaart 1932, door een beurtelings wei felende en stralende zomerzon begunstigd, over trof in aantal deelnemers alle voorgaande pel grimages. Toen te half twaalf aan den voet van het monument de plechtige H. Mis begon, was et een ontzaggelüke menschenmenlgte bü- een gestroomd. Hoeveel er waren? Aan schat ting durven we ons niet te wagen, doch daar in 1931 reeds ruim 180 000 niet verplichtend gestelde herkennlngsteekens werden verkocht en dit aantal thans belangryk werd overschre den. mag de raming van ruim 200 000 deelne mers niet overdreven worden genoemd. De eigenlüke plechtigheid der Yzer-bedevaart was reeds Zaterdagvoormiddag aangevangen, toen te 10 uur in de parochiekerk van Dix muiden en plechtige H Mis van Requiem werd gecelebreerd voor die dooden, wier stoffelük overschot den anderen dag in de crypte van het monument zou worden bygezet. Onder de aanwezigen die heden. Zondag, de H. Mis büwoonden, trokken om begrüpelüke redenen bysonder de aandacht Staatsminister van Cauwelaert. de Vlaamsche Ministers Sap. van Dlevoet. Heyman en de oud-mlnlster van Isacker Buitengewoon treffend is het telkens •eer, dat de duizenden niet-katholieke deel- hemers aan de Yzer bedevaart de H. Mis bü- wonen met dezelfde vrome aandacht als de Mr. R. de Nerée tot Babberich komt meer malen aan het woord, o.a. mét een belang wekkende schets van Roermond tot 1 5 4 3, een studie, onmiddellijk gevolgd door A. F. van Beurden’s opstel over „Roermond en Gelre van 1543 tot aan den Franschen tijd”. De Fransche Tijd zelf en de tijd daar na vinden hun herdenkers in dr. W. J M Buch en C. Pyls, welke laatste ook het kloosterleven van de stad voor' zijn reke ning nam. Onderwijs en kunst konden moeilijker aan beter pennen zijn toever trouwd dan aan die van dr. P. J. M. v. Oils en Ir. Joseph Cuypers. Maar laat ons eindigen met dat onfeestelijke opsommen van al die festleve en zinrijke büdragen, die al te za- men vormen een monumentaal geheel. God onze Heer, wil het jonge Redt Vlaanderen uit zün diepen Al de vlaggen van de samengetroepte Vla- llP» cf- fS <4 i ^mlngen hadden zich langs den rand der Yzer- Vlakte opgesteld Nauw waren deze woorden van Rodenbachs v'"' Of daar dokerden over den naar de Y“rvl«kte zeven ’2t*°verhd“de boerenkarren, leder met-acht paarden bespannen Het waren de droeve lük- wagens. die de stoffelüke resten van de acht Y^^hh'o?*?*’11' Cüe alS symbolen yan den Yzerstrijd fti de crypte zouden wórden bügezet. naar hun laatste rustplaats voerden. Vooral ging een elndelooze rü van vaandeldragers, wier ZWart ’“PPcden in den wind Dan volgden het Kruis, misdienaars en pries ters luide biddend de gebeden, waarmee de r2.ar klnderen vergezelt op hun laatsten tocht. Daarop werden aangedragen de acht doo den. voorop Renaat de Rudder, van Oostacker. Joe English van Brugge, wiens kinderen den viZ^Hgen Tolgden- ln h"n handen de baar- -- ----- kieederen van hun vader. Frans v. d. Linde, maar die op den dag van vandaag haar ge- de gebr. v. Raemdonck. Fermin de Prez. Frans Kusters en de oorlogsvrijwilliger Hubert Wil- Juliaan Plateau die al deze front gekend heeft verhaalt van hun leven en grijpt een- de ge- leverden Hoe kan men er toch toe komen de sub sidies aan de bijzondere Universlteiten in één adem te noemen met die aan de open bare? Zou „Het Volk” niet eens aan zijn lezers willen mededeelen, welke „fooi” de bijzon dere universlteiten uit de Staatskas krij gen toegestopt? Die lezers kunnen dan de mlllioenen voor de vier openbare universi- telten er eens mee vergelijken. te slaan over den Oceaan moeten, neem ze dan in een Zepp mee, doch stel ze niet bloot aan dezen verdrinkingsdood. Die meisjes praten nu al van lastige re geeringen, die hen de reis willen belemme ren. en als alles göed afloopt, kunnen ze nog meer groote-menschen-onzin napra ten, doch mogen die ouders om zulk een record en sensatie de kinderen er aan wagen? De moeder zelfs niet haar eigen leven en de vader waarschijnlijk ook niet *t zijne. makkers aan het -- vcwaa 44 L lüden en zün indrukwekkend relaas ue lTler,aan Langzaam trekt de stoet rond Yzervlakte. komt dan op den dük waar de sneuvelden zoo menig bloedig gevecht en nadert den ingang van de crypte Makkers van het front. Vlaamsche en familie dragen hen naar binnen, een laatste zegening heeft plaats en thans voor goed in eigen Vlaamschen grond worden de aan moeder aarde toevertrouwd, wachtend

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11