ONS BLAD Oostenrijk opnieuw in rouw O De verdragen Ottawa van Creme Het nieuws van heden De Ijzerbedevaart Roosevelt trekt van leer Vlaamsche massabetooging zonder gelijke Wrak van de Aardbeving eischt vele dooden IS ER EIGENLIJK IETS BEREIKT? DE BAROMETER VEREEN IG DL KATHOLIEKE PERS Gewapende Ieren bezetten een kasteel „Niobe” gelicht JOH. LAÜWERS De zomerverblijven van Kreuger geveild MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 i Het Weer DE DERTIENDE YZERBEDEVAART KIBBELENDE ERFGENAMEN Dr. Johann Schober Foto, genomen tijdens de H. Mis Japansch geneeskundig personeel Mollison te New York Voornemens terug te vliegen 34 lijken geborgen Verwoesting in Russisch gebied De wereld is er niet mee geholpen Barometers Pruisische landdag 30 Aug. bijeen Dollfuss op het scherp van een mes Schipbreuk in het Kanaal Bliksem in een schip geslagen CHOLERA GRIJPT OM ZICH HEEN Tegen financieele praktijken onder H oover-bestuur DIT NUMMER BESTAAT UIT* ACHT BLADZIJDEN Tenslotte arm in arm! PAYGLOP 3 en Thermometers ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Integendeel, verklaren liberale en labour-organen Drie zeelieden verdronken Het kabinet oneens? Weinig vreugde in de pers NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 198 i Mollison te New-York. Slachtoffers van het water en de hitte. o en melding gemaakt van slachtoffers. Drie dooden b|j schipbreuk in Kanaal. Roosevelt opent verkiezingscampagne. De verdragen van Ottawa. Toenemende cholera te Charbin. Aardbeving in Rusland eischt vele dooden. De Vlaamsche Ijzerbedevaart. venals Mgr. Seipel ving dr. Schober zijn loopbaan aan in de laatste dagen van ’t Oosterrijksche Keizershuis. Reeds In 1918 bekleedde hij den belangrijken post polltie-president. Onmiddellijk na den val van politiepresident.Onmlddellijk na den val keizer trouw gezworen had door het afleg gen van den diensteed, aftreden, doch de van alle kanten bedreigde kleine republiek deed een dringend beroep op zijn vader landsliefde en zoo besloot, hij zijn organlsa- DUBLIN, 23 Aug. (Reuter.) Tweehonderd ge wapende mannen hebben zich toegang verschaft tot het kasteel Donamon nabij Roscomon. en zich daar gevestigd, zonder dat er wanordelijk heden voorvielen. Het kasteel is een particuliere bezitting, maar was sedert langen tijd niet bewoond. Vermoed wederom formule. organisaties uit Nederland a het woord voerden. ten. Nadat ook het achterschip gedicht was, werd het pompen voortgezet. Tegen halftien Zondagmorgen konden de trossen worden los gemaakt en dreef de .Niobe”. na eenlge weken op den bodem Van de zee te hebben gerust, weer op eigen kracht aan de oppervlakte. Het wrak verloor meer en meer zijn slagzij en maakte nog slechts eenlge graden slagzij naar bakboord toen men de verschillende verblijven kon binnen- dringen. In totaal werden, nadat alle verblijven van het schip waren doorzocht, 34 lijken gevonden. Men gelooft niet, dat zich in het eenlge ruim, dat nog onder water ligt, dooden bevinden. Te gen halfvyf was men Zondagmiddag gereed met het vaststellen van de identiteit der slachtoffers. Slechts van één hunner kon men de identiteit niet bepalen. De delegatie ter conferentie te Ottawa van Engeland is gistermiddag aan boord van de ..Empress of Brittain” vanuit Quebec vertrok ken. De Canadeesche minister-president Ben nett deed de Britsche ministers uitgeleide en liep tot het laatste oogenbllk druk pratend arm in arm met den minister voor de dominions, J. H. Thomas, met wlen hij gedurende de confe rentie op niet al te besten voet had gestaan, het dek op en neer. Wrak van „Niobe” gelicht. Roeibootje op de Waal aangevaren. Twee in zittenden verdronken. Hoogste stand op Maandag t unr ua.: 765 Vooruiti Hoogste havn. Langste barometerstand 75341 te Vardö. Zon op SM, onder 8.10. Laatste Kwar. tier Woensdag v-m. 8.41. Licht op 840. •o •rtid In bosch en duin. Op hei en strand: De huid wel bruin. Maar niet verbrand de ver- de vol gende regeerlng, noch door woord, noch door daad zullen trachten de prijzen der aandeelen en obligaties te beïnvloeden. ALKMAAR Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met tUdelUke opklaringen, waarschijn lijk regenbuien met kans on onweer. Aanvankelijk koeler. barometerstand 740.4 te Hors- het geheel te vormen. De verschillende ver dragen vormen een uitgebreid plan ter bevor dering van den Imperialen handel, hoewel de vrij- handelaars zich tegen de nieuwe tarieven op tarwe en koper zullen verzetten, terwijl de im perialisten misschien eenlgszins teleurgesteld zullen zijn. „Financial News” schrijft, dat men de resul taten met gemengde gevoelens gadeslaat, ter wijl de „Financial Times” in het algemeen met het bereikte kan instemmen en het besluit om voorloopig niet tot den gouden standaard terug te keeren, een belangrijke bijdrage voor de te houden economische wereldconferentie acht. De liberale „News Chronicle” is zeer ontevre den en schrijft dat de conferentie van Ottawa den wereldhandel niet zal bevorderen, doch in elk opzicht zal beperken. Over de geheele linie heeft zU Juist het tegendeel gebracht van wat personen van beteekenis als haar doel hadden gezien. n.L de algemeene verlaging der tarie ven. de opheffing der handelsbeperkingen en de afbraak van hèt contingenteeringssysteem. De „Daily Herald”, het orgaan der labour party, acht het resultaat eveneens negatief en wijst vooral op de te verwachten stijging van de levensmiddelenprljzen, die door de Engel sche Arbeiderspartij in het Lagerhuis en bij de verkiezingen met felheid zal worden bestreden. De .Daily Telegraph” schrijft, dat het resul-i taat gunstiger was dan men na de moeilijke on- derhandeüngen had durven verwachten. Het is te danken aan Baldwin en de Engelsche dele gatie wanneer men niet vergeten heeft reke ning te houden met den handel met de buiten wereld. In wezen is de grondslag van de over eenkomst een zekere „Planwlrtschaft”. die het blad ziet in de bereikte samenwerking tusschen industrieën der verschillende deelen van het Britsche Rijk. De wederzjjdsche concessies vor men een evenwicht en het nieuwe Engelsche economische wereldrijk Is te Ottawa begonnen. De .Morning Post” meent, dat de overeen komsten de strekking hebben van"-verlaging der handelsbeperkingen, al was ook in enkele gevallen verhooging van de buitenlandsche ta rieven niet te vermijden. De .Daily Mail” schrijft, dat het resultaat van de conferentie van Ottawa een nieuw en gelukkiger hoofdstuk in het boek van de han- delsbetrekkingen binnen het Britsche Rijk opent. De .Daily Express" spreekt er in het bijzon der zijn ontevredenheid over uit, dat de con ferentie van Ottawa geenerlel voordeelen voor den Engeischen landbouw heeft gebracht. STOCKHOLM. 22 Aug. (V. D). Te Vaxhoim ofj Stockholm is Zaterdag de verknoping be gonnen van de in de Scheren gelegen villa's van Ivar Kreuger. Een groot aantal belangstel lenden was hierbij aanwezig. Voor het bekende buitenverblijf Aengsholmen en twee kleinere villa's werd tezamen slechts 50.000 Kronen ge boden. Het kostbare meubilair en Creuger’s vele kunstschatten zullen op 7 September tn Kreuger's woning te Stockholm geveild wor den. Deze veiling zal 11 dagen duren. MOSKOU. 21 Aug. (Reuter). Gisteravond wer den in het district Ordubad hevige aardschokken waargenomen. Uit onderzoekingen bleek, dat de haard der aardbeving zich in Nachitshewan bevond. Talrijke hulzen zjjn hier verwoest. Het aantal dooden wordt op niet minder dan 26 A 30 geschat. Er Is onmiddeliyk hulp voor de dakloozen ge organiseerd. In het district Parakllssa zijn eveneens ver scheidene huizen ingestort, doch er wordt geen KIEL, 21 Aug. (VD.) Het wrak van het ver gane Dultsche opleidingsschip .Niobe” is Zon dag boven water gebracht en drijvende gemaakt. Uit het schip zijn 34 lijken van opvarenden ge borgen, zoodat de lijken van nog 35 opvarenden worden vermist. Zondagmorgen vroeg lag het wrak nog tus schen de beide lichtingsvaartuigen „Slmson” en „Capella” aan de trossen vast en werden reus achtige hoeveelheden water uitgepompt. Het bleek echter, dat het cadettenverblljf niet goed dicht was, zoodat duikers moesten afdalen om de lekken in dit gedeelte van het schip te dich- vens maar hebben van eindeloozc genamen. Het^ de huidige jon, seller, dr. DoUfuss, de politieke lijn van Mgr. Seipel doortrekt, wordt nu al weken lang In de regeringslichamen bestreden en verde digd. Dr. DoUfuss, die in het parlement slechts een minimale meerderheid van nau welijks één stem bezit, loopt op het scherp van een mes. Het is evenwel niet waarschijn lijk, dat hij zal komen te vaUen. Wel is de Christelljk-sociale partij onderling sterker verdeeld dan ooit, wel weigert een gedeelte van zfjn zgn. parlementaire Heimatblok aan de politieke Instructies van den aanvoerder van de „Helmwehren”, prins Stahremberg te gehoorzamen, zoodat een deel vóór en een ander deel tegen de regeerlng Is, maar daartegenover staat, dat Schober’s „Wirt- schaftspartei” door midden is gebroken in den de regeerlng welgezinder) Landbond en in de oppositioneele partij der Groot-Duit- schers, welke geheel nationaal-socialistisch geworden is. Ondanks aUe oppositie, on danks alle geschreeuw van verraad en uit levering aan Frankrijk, ondanks de houding van den Bondsraad, die een soort van Oos tenrijksche Eerste Kamer is, zal DoUfuss er wel in slagen Dinsdag a.s. de leenlng van driehonderd mUlioen met de daaraan ver bonden poUtieke voorwaarden definitief aangenomen te krijgen, al was het aUeen maar, omdat er onder de huidige nijpende omstandigheden eenvoudig géén keus voor Oostenrijk is. ostenrijk rouwt thans om het ver scheiden van twee van zijn be langrijkste, meest verguisde en te- meest vereerde politieke figuren, de poUtieke erfenis, welke deze achtergelaten, blijft een bron kibbelpartijen voor de erf- .ausanne-protocol, waarmee e Oostenrij ksche bondskan- p binnenlandse!) politiek gebied was het vooral de ontwikkeling der Heim- wehr-beweging, welke Dr. Seipel en Dr. Schober uit elkander dreef. Mgr. Seipel’s sympathieën gingen uit naar een gematig de dictatuur, waarin het parlement slechts een controleerende functie zou vervuUen. Hij steunde de „Helmwehren” voor zoover deze een uiting waren van een versterkt Oosten- ryksch zelfbewustzijn. Hij stond aan de zij de van den jongen Stahremberg, die niets van een aaneensluiting bij het steeds ster ker nationaal-socialistisch getinte Duitsch- land wil weten. Hij is jarenlang de onbe twiste leider van de christelijk-sociale partij geweest, totdat de onderlinge verdeeldheid zich ook In deze partij op verontrustende wijze begon te manifesteeren. Schober’s po Utiek streefde meer in de richting van dat deel der Helmwehren, dat toenadering met Duitschland zocht. Hij richtte een eigen partij, de z.g. „Wirtschaftspartei” op. Eerst in het aangezicht van den dood hebben de ze twee in tegenovergestelde richting voor hetzelfde doel: de verheffing van Oosten rijk, werkende politieke leiders elkaar als mensch gevonden, en het was Mgr. Seipel, van wie de eerste daad van echt priesterlij ke vergevingsgezindheid uitging. In de laatste dagen van zijn slepende ziekte schreef de prelaat met potlood een telegram voor den eveneens in zorgwekken- den toestand verkeerenden Schober, waarin hij deze van ziekbed tot ziekbed de beste groeten en wenschen voor beterschap zond. Diep moet de indruk zijn geweest, dien dit blijk van over alle meeningsverschiUen ver zoend heenreikende menschelijkheid op Schober maakte. Kort daarop slaagde dr. Seipel’s vriend, professor dr. Innitzer, erin Schober ertoe te bewegen zich met de ge nademiddelen der HeUige Kerk te sterken voor de groote reis naar de eeuwigheid, waarheen Mgr. Seipel hem was voorgegaan. NEW-YORK, 21 Aug. (Reuter) De vlieger Mollison, die als eerste solovlieger den Atlan- tischen Oceaan van Oost naar West overstak, is Zondag te New-York geland. Molisson's landing had plaats op het Roose- velt-vliegveld op Long Island, om 9.55 Amster- damschen Zomertijd. Zijn aankomst werd toe gejuicht door ongeveer 2000 Zondags-bezoekeré en de commissie, aangewezen voor de ontvangst van officieele persoonlijkheden haastte zich, den Oceaan-vlleger te verwelkomen. De vlucht van St. John naar New-York, een afstand van 600 mijl, werd afgelegd in 5 uur en 3 minuten. By zijn aankomst verklaarde Mollison, dat hij den terugtocht naar Engeland zeer spoedig zal ondernemen, en dat er geen sprake van is, dat hij zjjn plan om terug te vliegen zou hebben opgegeven. HAMBURG, 22 Aug. (V. D). Het Elbe- stoomschip ,Karl.” dat zich met twee oliellch- ters van de SheU op sleeptouw op weg van Hamburg naar Berlijn bevond, is gisterenmid dag naby Bleckede door den bliksem getroffen. De stoomboot brandde in korten tijd geheel uit en zonk. De bemanning kon zich aan boord van een der lichters redden. Tengevolge van den lagen waterstand van de Elbe steekt de commandobrug van het schip boven den wa terspiegel uit. BERLIJN, 22 Aug. (W. B.) De bijeen komst van den Prulslschen Landdag is thans definitief bepaald op Dinsdag 30 Augustus om 1 uur namiddags. OTTAWA, 21 Aug. (Reuter) Op de Rijks- conferentie heeft Engeland verdragen gesloten met Zuid-Afrika, Australië Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Rhodeslë waarbij aan deze lan den gedurende drie jaar vrijen invoer in Enge land is toegestaan van eieren, boter, kaas en andere melkproducten. De Britsche regeerlng heeft voorgesteld maatregelen te nemen om de volgende buiten landsche producten aan nieuwe invoerrechten te onderwerpen en wel op boter een recht van 15 shillings per hundred-weight, op kaas van 15 pct. ad valorem, op honing van zeven shil lings per hundredweight. Ook buitenlandsche eieren zullen aan eén nieuw invoerrecht wor den onderworpen. Tevens heeft de Engelsche regeeriing beloofd wetten te doen aannemen om voor een periode van tien jaar een preferentieel recht te hef fen op tabak, afkomstig uit Canada, Z.-Afrika en Zuid-Rhodesië. Volgens de op de Rljksconferentie gesloten overeenkomsten mogen producten van het Brit sche Rijk ook na 15 November as. vrij in En geland worden ingevoerd. De Engelsche regeerlng heeft zich voorts ver plicht het invoerrecht op zekere buitenlandsche producten niet te verlagen, zonder de Domi nions te raadplegen. De Engelsch-Canadeesche overeenkomst be paalt dat Canadeesche melkproducten gedu rende drie jaar vrij mogen worden ingevoerd, doch na afloop dezer drie Jaar kan Engeland invoerrechten heffen, als de belangen der En gelsche producenten het eischen. De Britsche regeerlng heeft zich verbonden de volgende invoerrechten te heffen: op bul- tenlandsch graan twee shillings per quarter (12.7 kilogram), op buitenlandsche boter 15 shillings per hundredweight, op buitenUndir.be ■j~x e Garde sterft, maar geeft zich niet I over,” zoo luidde de lijfspreuk der hoogge-berenmuntste Napoleontische snorrebaarden. In de Oostenrijksche politiek hebben de twee groote tegenstanders, Mgr.: Dr. Ignaz. Seipel en Dr. Johann Schober, die thans kort na elkander ten grave zijn ge daald, die spreuk tot de hune gemaakt. Bei den zochten met emstigen en eerlijken wil een uitweg uit de welhaast wanhopig ma kende moeilijkheden, waaraan het deerlijk gehavende Oostenrijk sinds den oorlog ten gronde dreigt te gaan, maar in tegenover gestelde richting. De scherpe tegenstelling tusschen Mgr. Seipel en Dr. Schober vond niet enkel haar oorzaak in het verschil van politiek Inzicht, maar ook van persoonlijk heid. Mgr. Seipel, die als staatsróan onge twijfeld ver uit de grootste was, zocht hulp in den nood bij de vroegere geallieerden. Dr. Schdber verwachtte enkel heil van een eco nomisch zoo nauw mogelijk samengaan van Oostenrijk met Duitschland ter voorberei ding van een Groot-Duitsche politieke een heid, welke tenslotte een zwaar tegenwicht had moeten vormen tegenover de Fransche hegemonie in Europa. Beiden waren goede patriotten, die hun leven wijdden aan hun ongelukkige vaderland. Mgr. Seipel, de wils krachtige asceet, de sterke man met auto cratische neigingen, dwong eerbied af door de hoogheid van zijn karakter, zijn on kreukbaarheid, zijn scherp Intellect. Dr. Schober, de antl-clericaal gezinde katholiek, verwierf zich vele vrienden dóór zijn een voud en gemoedelijkheid. De politiek van Mgr. Seipel triomfeerde op haar hoogtepunt toen het protocol van Genève Oostenrijk fi- nancieelen steun bracht van de zijde der vroegere vijanden, die van Schober leed schipbreuk, toen de. beraamde Duitsch-Oos- tenrijksche tolunle door den tegenstand van Frankrijk werd verijdeld. Schober is eigen- lijk nooit een staatsman in den waren zin des woords geweest. Hij werd het, omdat men hem er toe riep. Hij deed zijn best, maar in zijn hart was hij meer een plichts getrouw ambtenaar, een politiechef van groote organisatorische bekwaamheden. Na het mislukken van de Duitsch-Oostenrijk- sche tolunie werd Schober, die met den toenmaligen Duitschen minister van buiten landsche zaken Curtius officieel het vader schap dier unie deelde, terzijde „gescho- ben”, en nam de geliefde functie van hoofd der Oostenrijksche politie weer op zich. LONDEN, 22 Augustus (Reuter) Gedurende den storm van Zaterdagnacht welke boven het Engelsche Kanaal woedde, zijn drie personen verdronken waaronder de kapitein van een klein Fransch vaartuig. Twee overlevenden van diens schip, dat in den storm verging, en die heden in Hamble aan land werden gebracht, verklaarden, dat het vaartuig plotseling was omgeslagen, zoodat allen in het water terecht kwamen. Zü werden echter later door een jacht opgepikt. Zij hadden zich drijvende weten te houden op een stuk rondhout. De kapiein was echter verdronken alsmede twee der opvaren den. tie-talent aan te wenden om orde te bren gen in den chaotischen toestand. Als pre sident der Oostenrijksche politie heeft Schober zich terecht een internationale ver maardheid verworven. ANTWERPEN, 21 Aug. (VB.) De der tiende jaariyksche IJzer-bedevaart naar het Vlaamsche monument nabij Dixmuiden heeft een rustig verloop gehad. De Vlaamsche oud- frontstryders hebben de lyken van acht ge sneuvelde Vlaamsche soldaten in aanwezigheid van ruim 200.000 toeschouwers In den Ijzer, toren bygezet. De geheele stad was met tallooze vlaggen versierd. Behalve van de in den oorlog be kend geworden en aan het Departement van Oorlog behoorende Meelfabriek en van het Stadhuis, vanwaar de nationale rood-geel- zwarte Belgische vlag was uitgestoken, wap perden overal de zwart-gele Vlaamsche kleu ren. Vertegenwoordigers van Belgische orga nisaties ontbraken, zoodat de plechtigheid *n zuiver Vlaamsch karakter droeg. Het hoogtepunt van de plechtigheid was de bijzetting van het stoffelyk overschot van de Vlaamsche gesneuvelden. Het was een plech tig oogenbllk toen de versierde kisten op de door zes paarden getrokken omfloerste wa gens het monument naderden. De gedenkrede werd hierna door Prof. Daels, waarna vertegenwoordigers van Dietsch uit Zuid-Afi- Tal van kransen werden aan het monument gehangen, o.a. van frontstrijders uit Waalsch België, Frankryk, de Vereenigde Staten, Ier land en door een Dultsche delegatie uit Aken. Tenslotte werd door duizenden de eed van trouw aan Vlaanderen gezworen en klonk het gemeenschappeiyk gezongen lied „De Vlaam sche Leeuw”. Incidenten hebben zich ditmaal in het ge heel niet voorgedaan. In den afgejoopen nacht hebben gendarmes Vlaamsche studenten, die zich op eenlge plaatsen verzameld hadden en rumoerig waren, uiteen gedreven, maar eenl ge beteekenls had dit optreden niet. (Voor uitvoeriger berichtgeving zie men de correspondentie op pag. 1, 2e blad). Het drama te Putbroek voor het Bossche Ge rechtshof. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem PEKING. 21 Aug. (V. D.) Volgens offi cieele berichten uit Charbin grijpt de cholera- epidemie steeds verder om zich heen. De Japansche militaire autoriteiten hebben uitgesproken geneeskundig personeel uit Japan ontboden en ook groote voorraden medlcynen uit Japan la ten overkomen. Ter bestrydlng van de epidemie is een speciale commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Japansche militaire Overheid, van de Mandsjoerysche regeerlng en van den Chineeschen Oosterspoorweg, ingesteld. De spoorweg-directie heeft 45.000 gouddollar be schikbaar gesteeld voor de bestrydlng /an de ziekte en hulpverleening aan de vluchtelingen. COLUMBUS (Ohio)20 Aug. (Reuter.) De de mocratische verkiezingscampagne is geopend met een rede van den candidaat voor het pre sidentschap Roosevelt, die sprak over de eco nomische politiek van president Hoover. De tyd van Hoover'stond tl In het teeken van een toomelooze speculatie In de Vereenigde Staten, die zich over Europa uitstrekte en aan hield. daar het regiem-Hoover er niet aan dacht de misstanden In het eigen land te erkennen en te bestryden. De hulpverleening werd ver traagd en de hervormingen werden vergeten. Roosevelt herinnerde er aan. dat Hoover blij vende welvaart had beloofd. De republikelnsche leider stelde als oplossing nieuwe schulden en nieuwe conferenties onder dezelfde stelsellooze leiding voor! Spreker stelde o. a. een vermindering der uit gaven voor, alsmede opheffing van maatregelen, die groote voordeelen hebben verschaft aan niet weinige door de regeerlng begunstigde per sonen. die haar In ruil daarvoor steunden. Het mocht z. 1. den bankiers niet langer mo- geiyk zyn buitenlandsche waardepapieren aan den man te brengen met de bewering, dat net departement van buitenlandsche zaken of een andere regeerings-lnstantie ze had gecontro leerd of goedgekeurd. Tenslotte zeide Roosevelt: Ik geef u zekering, dat hooge ambtenaren onder kaas 15 pct. van de waarde, op koper twee pence per pond. Aan den anderen kant heeft Canada een lyst opgesteld van 220 artikelen voor den Invoer waarvan aan Engeland preferentieele voor waarden worden toegekend. Voorts Is men overeengekomen, dat indien Engeland en Canada er van overtuigd zyn, dat hun wederkeerige preferentieele rechten wor den te niet gedaan door de actie van een bui tenlandsche mogendheid, zy den invoer van dergeiyke goederen zullen verbieden. Op de slotzitting van de Ryksconferentle heeft ook de Zuid-Afrikaansche minister Ha venga een rede gehouden, waarin hy o.a. zeide dat het dwaasheid zou zyn te beweren, dat de Zuid-Afrikaansche gedelegeerden naar huis gingen vol vreugde over het binnenhalen van den oogst, maar zy waren ook niet gekomen met onredeiyk hooge verwachtingen en daarom was er by hen geen bitterheid naar aanleiding van de teleursteüiingen, die zy konden hebben ondervonden. zy hadden eenige handelsovereenkomsten ge sloten met enkele andere leden van het ge- meenebest en zy waren voldaan, dat billyke regeling waren bereikt. Wij hebben veel voor deel getrokken uit persoonlek contact en uit het gesproken woord. Minister-president Baldwin, die vervolgens het woord voerde, sprak de hoop uit, dat de conferentie haar doel ten volle zou hebben be reikt en dat de gesloten overeenkomsten een nieuw tydperk op het gebied van den rykshan- del zouden inlelden. De liberale Engelsche minister van Blnnen- landsche Zaken, Sir Herbert Samuel, vertoeft momenteel te Lossiemouth by minister-presi dent MacDonald. De liberale Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, Sir John Simon, zal heden avond eveneens te Lossiemouth aankomen. Men veronderstelt dat Samuel met MacDonald o. a. de houding der liberate ministers ten opzichte van de resultaten van de conferentie van Ot tawa bespreekt. Vermoed wordt, dat de liberalen wederom gebruik zullen maken van de formule, dat zy in overeen stemming met het kabinet verklaren geen overeenstemming Inzake deze kwestie te heb ben kunnen bereiken. Dit beteekent dus, dat zy geen consequenties hieruit zullen trekken. De commentaren in de Londensche pers op de resultaten van Ottawa zyn in het algemeen rustig en zakeiyk. Aangezien tal van byzon- derheden nog niet gepubliceerd zyn is het moei lijk, zich reeds thans een getrouw beeld van Ot>j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9